FILATELIE 5* 1 ■■■Él Het elfje met de buil Kinderkrant 3 3 Dammen Bridge m Honger lijden DECEMBER ZATERDAG mm. wm 'M m Im z "(H "77777?, 1 966 ZWEDEN. Op 12 januari zullen drie postzegels van het drie kronentype in omloop worden gebracht: 1.80 kr. (blauwgrijs)„1.85 kr. (blauw) en 2.80 kr. (rood). De zegel van 2.80 kr. beel den wij af. Dezelfde dag zal ook een boekje verschijnen met twintig zegels van 45 ore (oranje), waarop koning Gustaaf Adolf VI is afgebeeld. OOSTENRIJK. De honderdste ge boortedag van de toneelschrijver dr. Karl Schönherr 1867-1943zal op 21 februari worden herdacht door de uit gifte van een postzegel van 3 s. met I diens portret. ITALIë. Ter gelegenheid van de Dag van de postzegel 1966 is een zegel van 20 lire (geel,zwart, rood en groen) verschenen die een postruiter uit vroe ger tijd afbeeldt. jOOST-DUITSLAND heeft een serie van drie uitgegeven, waarmee het ne genhonderd jarige bestaan van het slot Wartburg in Thüringen wordt her dacht 10 5 pf. (blauwgrijs), 20 pf. "i De IJmuidense dammeester H. Laros, die in de veertiger jaren groot succes boekte met damcomposities en die diverse internationale concoursen heeft geronnen, heeft besloten weer tot de damproblema- tiek terug te keren. Voor probleeinliefheb- bers een verheugend bericht, voor ons tevens een aanleiding om dit met drie zeer mooie composities te vieren. Laros toont onder meer aan dat dwang en combinatiespel in bijna contactloze standen mogelijk zijn. f 7,50 per jaar; verdere inlichtingen ver strekt de secretaris, de heer C. van der Sommen, Gen. Van Dedemlaan 26, Eind hoven. B. Dukel Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. H. LAROS (DCIJ) oooóoooc »-oc\ yjöoö ooonqpoooroo^oc (grijsgroen) en 25 pf. (bruinlila). De zegels geven verschillende gezichten op het slot. De zegel van 25 pf. (af beelding) is een „sperwaarde" (kleine oplage). SJARJAH. De derde sterfdag van wijlen president Kennedy is herdacht met een serie van drie horizontaal samenhangende zegels: 50 dh. een pro fielportret van Kennedy2.50 ris. diens graf in Arlington en 2 ris. een repro- duktie van de 60 np. Kennedyzegel van 1964. Ook een souvenirvelletje van 3 ris. TURKSE EN CAICOS EILANDEN. Ter viering van het eeuwfeest van de postzegel zal op 1 mei een serie van drie zegels verkrijgbaar worden gesteld. Op de zegel van 1 d. is de 1 d. van 1867, op die van 6 d. de 6 d. van 1867 en op die van 1 sh. de lsh.van 1867 gereproduceerd. Alle zegels dra gen daarnaast het portret van konin gin Elizabeth. PAPOEA EN NIEUW-GUINEA. Een serie van vier zegels met afbeeldingen van bloemen is' uitgegeven in de waar den 5, 10, 20 en 60 c. NOORD-VIETNAM heeft een sport serie van vier waarden het licht doen zien: 12 xu schieten, 12 xu voetballen, 30 xu zwemmen en 30 xu hardlopen voor dames. COOK-E1LANDENEen serie van vijf kerstzegels met afbeeldingen van schilderijen is uitgegeven: 1 d. „De aanbidding door de Wijzen" van Fra Angelico (1387-1455), 2 d. „De geboor te" van Hans Memling (1433-1494)4 d. (afbeelding) „De aanbidding door de Wijzen" van Diego Velasques (1599- Sm WW: WW. s X*^JOOO(»»0<X3CXTOQOOOOO^OOOOOOOOCmOO«X>OCKVV-f>OOCOO^ Zwart:stukken op 8, 9, 11, 12, 13, 14, 19, 21, 36. Wit: stukken op 22, 24, 30. 32, 33, 38, 39, 40, 47. Wit speelt en forceert de winst door: 1) 22-18 moet 12x23. 2) 47-41 36x47. 3) 33-29 47x35 4) 29x18 13x22. 5) 24x4; de dam moet nu naar 35x46 waarna 4x5 zwart verliest. Voor probleemliefhebbers en partijspelers zeer leerzaam. Thans twee vraagstukken ter oplossing. Wie de juiste oplossing vindt en ook het i eindspel tot winst brengt, die Kan zich rekenen tot de geroutineerden. No 2. HAAGS PROBLEEM Een enthousiast wedstrijdspeler uit Den Haag legde mij onlangs een vraagstuk voor, waar tijdens een parenwedstrijd op zijn club slechts weinigen uitgekomen waren. Noord was gever, niemand kwets baar en noord had: *542 CAB <0> H B 10 9 4 +VB4 Noord één ruiten OW passen twee harten wat moet noord herbie- den? Noord meende dat drie harten een redelijk bod was, doch deze opvatting werd 'door de feiten gelogenstraft. Vroeger" bood men in deze situatie vaak twee SA om een minimum aan te geven: met drie kleine schoppens en toch wel wat in harten, lijkt dat een weinig aanlokkelijke actie. Blijft er dus over drie ruiten, waaruit volgens moderne opvat ting de partner slechts de conclusie mag trekken dat noord een vrij sterke ruiten- kleur heeft. Of noord minimaal dan wel vrij sterk is, zal eerst later blijken. Laten we de gehele uitleg eens be kijken: 5 4 2 A B O H B 10 9 4 V B 4 situatie, welke geenszins verloren was. Een uitermate sterk staaltje deed zich dezer dagen voor te Leeuwarden aan het derde bord in de clubwedstrijd Philidor— Utrecht om het clubkampioenschap van Nederland. Wit was de jonge student Van Wijngaarden, nota bene opgesteld in liet huidige nationale tiental, zwart de ervaren hoofdklassespeler ir. Van der Pol. \an Wijngaarden was blijkbaar niet in yn gewone doen. Terwijl het doodstil was zeide hij zonder de minste aanleiding in eens: „Dammers plegen tijdens het spelen te praten". Even later ontstond, na zwarts laatste zet 25) Dg6xf6 de volgende stelling. IR. VAN DER POL 30000 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOC V 10 7 3 C? V O V 8 7 2 10 8 6 3 N W O A H B 9 H 9 8 7 4 3 O A 3 A 2 *986 O 10 6 5 2 O 6 5 H 9 7 5 H. LAROS (DCIJ) OOOOOOO"'<x --^OOOOOnr'v-'XX y/W/, w/A W//M mm. 'j XxSorrvvXXXyyXlOCiOtYY oonoXirr,nooOOOrCftOnOO<XXXXVYX]aoOOOOO Zwart: dertien stukken op 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 20, 23, 35, 36. Wit: twaalf stukken op 22, 27, 29, 31, 32, 33, 37, 39, 40, 42, 44, 47. No 3. H. LAROS (DCIJ) ooooooooo<"xyxjoocx XVOOOOOOOOC^OOO. mm 1660), 10 d. „De aanbidding door de Wijzen" van Jeroen Bosch (1450-1516) en 1 sh. 6 d. „De aanbidding door de herders" van Jusepe de Ribera (1588- 1652). De zegels zijn gedrukt in velle tjes van zes exemplaren met randver siering. JORDANIË heeft een ruimtevaartse rie van zes waarden in omloop ge bracht. Op de 1 f. ziet men de Gemi ni VI en Walter Schirra, op de 2 f. de Gemini VI en Thomas Stafford, op de 3 f. de Gemini VII en Frank Bor- man, op de 4 f. de Gemini VII en James Lovell, op de 30 f. de Gemini VIII en Neil Armstrong en op de 60 f. de Gemini VIII en David Scott. De SOVJET-UNIE heeft een serie van drie horizontaal samenhangende zegels, alle ter waarde van 10 kope ken het licht doen zien, gewijd aan de Loena 9. De zegels tonen respec tievelijk de baan van de Loena 9, het wapen van de Sovjet-Unie en de wim pel die door de Loena 9 op de maan werd gebracht, en de Loena 9 op de maan en een deel van het maanopper vlak. MONACO. Ter gelegenheid van de tiende internationale bijeenkomst van roomskatholieke televisiemedewerkers is een postzegel van 0.60 fr. uitgeko men. De zegel vertoont een televisie scherm tegen een achtergrond van een kruis en de baai van Monaco (af beelding). /yy^rOOOTOOÖXOOOOOOOOf>DÓA^)^XXy>~v^OCÓoOOOOCyXXX>DOOOOOOOO Zwart: dertien stukken op 6, 7, 8, 9, '10, 12, 13, 18, 19, 24, 26, 29, 35. Wit: dertien stukken op 16, 22, 27, 28, 30, 31, 32, 33, 37, 39, 43, 45, 50. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Tot slot een fraai probleem van dr. J. A. Picard te Heemstede. Ook dit vraag stuk kan meedoen in het toernooi voor vakcomponisten. J. A. PICARD (Heemstede) Men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat zuid met zijn zeer sterke spel over part ners openingsbod wel twee harten mag bieden. Evenmin kan men het zuid kwa lijk nemen, dat hij nadat noord hem tot drie harten steunde aannam dat NZ in harten waarschijnlijk geen slag te verliezen hadden. Wel kan men daar met gespecialiseerde slemconventies achter komen, maar hoevelen hebben de tijd om die te bestuderen? Na drie harten van noord ging zuid azen vragen en deze misstap zou door tal lozen gepleegd zijn. Nuttiger was het ge weest, wanneer zuid drie schoppen had vervolgd: de situatie is toch manchef or- eing en dit bod had noord in de gelegen heid gesteld drie SA te bieden. Hierna had zuid zowel over de kwaliteit van noords openingsbod, als over die van zijn hartensteun geen grote illusies meer be hoeven te hebben en hij (zuid) had m zes harten kunnen aanleggen. Na azen vra gen echter werd het eindbod zeven har ten en dat bleek na ruitenuitkomst een te riskante onderneming. Hoewel hartenvrouw direct valt, is groot-slem bij normaal tegenspel niet te winnen. Tevens blijkt bij het spelen het gevaar van het steunen met slechts twee hoge troeven mee en verder een matig spel noord heeft véél te weinig entrees om de diverse manipulaties (troef trekken, rui ten vrijspelen, eventueel snijden in schop pen en'of klaver) te verrichten. Reeds zes harten is een lastig con tract lijkt het. Want west zal niet gauw met troefvrouw sec uitkomen (wat hier het beste blijkt te zijn!) en kiest hij iets anders, dan verlicht hij zuids taak aanmerkelijk. Bij uitkomst van harten- vrouw is de goede speelwijze: hartenaas, klavervrouw (die wint), klaveraas, har tenboer, klaver aftroeven met harten zeven, schoppenaas en heer maken, rui tenaas en heer maken, een derde ruiten aftroeven met harten acht en schop penboer weggeven. Hierna krijgt zuid de laatste twee slagen met harten H 9. De beste biedserie? Bestaat er zo één? Deze vind ik redelijk: noord een ruiten zuid twee harten noord drie rui ten zuid drie schoppen (dit hoeft geen echte kleur meer te zijn) noord vier harten zuid vier SA (azenvraag) noord vijf harten en hierna moet zuid „kiezen" tussen zes ruiten of zes harten. Zes ruiten is geen slecht en zeer kans rijk contract, maar in een parenwedstrijd is zes harjten meer populair. Filarski VAN WIJNGAARDEN (aan zet) Kennelijk was de gelijktijdige aanval op zijn beide torens een volkomen ver rassing voor wit. Hij keek circa twee mi nuten mistroostig naar het bord en legde toen zijn koning om. Doch met ce simpele dekkingszet 26) De2-el zou hy beide torens hebben beschermd en stellig de partij hebben gewonnen (stuk voor twee pionnen), bijvoorbeeld 26) Ta8 (of f8)-e8. 27) Th4-e4 enz. En dan te weten dat wit nog ruim twee uren bedenktijd had: men zou zeggen dat iets dergelijks een jong international be slist niet mag overkomen. Doch wie onzer zonder zonden is, enz. Vergaande consequentie: de wedstrijd werd hierdoor 5-5 in plaats van 6-4. De onbegrijpelijke aberratie kan Philidor het landskampioenschap kosten! Uithuilen enz. Gewoonlijk liggen de schaarse ge vallen van opgeven in gewonnen stelling heel wat gecompliceerder. De jongste „Losbladige" geeft in een zogenoemd „special" enkele frappante voorbeelden. N.N. yxx30oooccocoooorc(^opDoooq:^„,;; *xaxy „Zoem, zoem, zoem", zei een bijtje, „zoem zoem, ik zoek een bloem". Het was een gedichten bijtje. Aha, daar zag het een mooie roos, daar ging hij eens lekker op uitrusten. Maar toen hij er op zat, zag mj iets heel raars; het was goudkleu rig en het bewoog. „Wat een raar ding", dacht hij en hij gaf het een prik. „Au!" riep het ding. En wat kwam er tevoorschijn? Eerst een hoofdjeen toen een lief klein elfje met een buil op haar hoofdje. „Zoem, pardon, zoem, ik zal het nooit meer doen", zei het bijtje geschrokken. „O, het geeft niet zo heel erg veel hoor. Maar het doet wel pijn en staat ook wel raar". „Zoem, ja zeg, dat moet weer weg", zei het bijtje. „Ja," vond het elfje ook, „maar hoe?" Ja, dat was moeilijk. Wat moes ten ze nou doen? Opeens kreeg het bijtje een idee. Misschien kon de tovenaar er wel iets aan doen. Ja, dat zou het elfje gaan vragen. Het bijtje kon niet meegaan, want het moest honing zoeken voor de bijenkoningin. Het elfje ging op zoek naar de tovenaar. Maar waar zou die wonen? Ze vroeg het aan Bambie; die wees haar precies de weg. Even later was ze bij het kasteel van de tovenaar. Wat was dat een groot kasteel! Ze durfde haast niet aan te bellen. Maar waar was de bel eigenlijk? Er was helemaal geen bel, maar hoe moest ze dan binnen komen? Toen ging de deur opeens zomaar open; ze had niet eens gebeld! En wat zag ze daar? Een erg grote man met een hele mooie mantel en een prachtige hoed met ster- reties. „B b bent U de tovenaar?", vroeg ze. Ze was heel bang. „J^ hoor, ik ben de tovenaar, maar je hoeft niet zo bang te zijn, ik ben een erg vriendelijke tovenaar zei de man. „Maar waar ben je eigen lijk voor gekomen?" Ik heb een buil op mijn hootd, kijk maar", en ze liet de buil zien. „6 ja zeg, dat is een hele grote. Nou, ik zal proberen of ik hem weer weg kan toveren". En ze gingen het grote kasteel in. Na een lange tocht door allemaal koperen, zilveren en gouden gan gen en zalen, (wat het elfje natuur lijk vliegend deed) kwamen ze in een prachtige zaal, met flonkeren de diamanten en goud en zilver. „Zo, nu zal ik eens proberen of ik zo'n grote buil wel weg kan toveren. Eerst mijn toverstokje pakken. En na zullen we het pro- beren." „Abrakadabra, koetsa, wég buil zei de tovenaar. En wat gebeurde er met de ouil Hij werd steeds groter in plaats van kleiner! „O, wat erg", zei de tovenaar, „ik kan het niet. Ik vind het heel zielig voor je, maar ik kan er niets aan doen. Maar misschien kan de goede fee je wel helpen, als je haar tenminste kan vinen. Even later vloog het elfje door het bos. Ze hoopte dat ze de goede fee tegen zou komen. En daar opeens, daar stond de fee Wat was ze mooi! Ze zei: „Ik hoorde van Bambie dat je een buil van een bij hebt en toen ben ik je gaan zoeken. Waar is de buil? Het elfje liet haar buil zien. „O, wat is die groot zeg, ik zal hem gauw weg toveren, met mijn gouden toverstaf." Ze raakte de buil aan met haar gouden staf en de buil was hele maal weg! Het elfje wilde de lee bedanken, maar die was alweer verdwenen. Het elfje was weer he lemaal mooi, zonder buil op haar hoofdje. En wat zag ze daar? Daar vloog het bijtje. Ze zwaai de, en het bijtje zwaaide terug. Martine Bakema (12 jaar) van Hogendorpstraat 14 Haarlem y///////, v/7////> w//////. w/// jj ooooooooooooooooooooooooboooocxioooooooooooooooc TORRE (aan zet) Deze stand deed zich voor in een simul taanseance, welke de door een schitteren de overwinning op Lasker onvergetelijk gebleven Mexicaan Torre eens omstreeks 1925 gaf. Tegen de dreiging Telt d2-dlDf be nevens mat in weinig zetten schijnt geen kruid gewassen. Als simultaanspeler voor wie snelheid een eerste vereiste is wijdde Torre er geen „verloren" tijd aan; hij capituleerde. Ziet gij, lezer, waarom dit onjuist was? Zelfs grote meesters in heuse toernooi- partijen kunnen falen. Van Wijngaarden kan troost zoeken bij de beroemde crack George Marco, die in Monte Carlo 1902 in de volgende situatie geraakte. MARCO (aan zet) De giraffe moet honger lijden want hij mist een gedeelte van zijn nek! Zo kan hij de heerlijke boom blaadjes niet eten. Wie kan hel pen? Knip de vier rondjes uit en probeer welk deel bij de nek van de giraffe past. -fviib ap uva yau ap ut jsvd uaaoq sjqaau. aCpuox jaq :öuissoido) 'jOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOTXX Wit: acht stukken op 23, 29, 31, 39, 40, 47, 49, 50. Zwart: negen stukken op 8, 14, 19, 22, 25, 26, 28, 32. 38. Wit speelt en wint. Enige lezers: De Nederlandse Proble- mistenbond heeft circa 300 leden, meren deels componisten. Het lidmaatschap kost UITHUILEN EN OPNIEUW BEGINNEN Hedenavond zal onze collega Wim Kan (ook hij probeert u aangenaam bezig te houden!) zijn oudjaarsconference houden. Vóór die tijd zult ge u moeten behelpen met bijvoorbeeld deze rubriek, die overi gens voor niets staat. Zo is Wim Kans onsterfelijk geworden motto: „Uithuilen en opnieuw beginnen" eigenlijk beter ge schikt voor het schaakspel dan voor het leven. Het leven leeft ieder onzer immers maar één keer; men kan het niet over doen, in verbeterde uitvoering. Een ta lende schaakspeler daarentegen kan het opnieuw proberen. In zoverre is liet schaakspel een uiterst ongeschikte leer school voor het opdoen van levenswijs heid. De echte schaakmeester voor wie een belangrijke partij een levenskwestie kan zijn houdt toch altijd in zijn ach terhoofd de opportunistische troost: de volgende maal doe ik het beter. En aan- gezien hij de neiging pleegt te hebben, bepaalde spelaspecten te transponeren op levensaspecten, loopt hij het gevaar uit het hoog te verliezen dat van „uithuilen en opnieuw beginnen" in hogere zin bij het werkelijke leven meestal geen sprake kan zijn. Op het schaakbord daarentegen is Kans advies om de haverklap van toepassing. U kent het allen: de vreselijke blunder in gewonnen stelling, het verzuimen van de simpele winstvoortzetting enz. Maar het allerergste is toch wel: capituleren in een ^^m>d/WF/,k+.WM W/M. OOOOOOCKXX»OOOOOOOOOOOCO(XX3<XXXXXOO<»OOOOOOOOC> Marco's Rd4 staat 3 x aangevallen en slechts 2 maal verdedigd. Een derde dek king is niet mogelijk en na een zet van Rd4 volgt eenvoudig Dd7:, bijvoorbeeld 1) Rb6. 2) Dd7: Rc7. 3) Pg3 et rien ne va plus. zoals men in Monte Carlo pleegt te zeggen. Marco gaf het derhalve op. Vóór Wim Kar. begint, even zelf kijken, lezer. Ad diagram 2. 1) Td6! en wit wint. a) 1) Td6:. 2) g8Dt en wit is het eerst aan bod. b) 1) cd6:. 2) f7 en wint. Pion d2 staat niet meer gedekt. Wit haalt een dame. Ad diagram 3. 1) Rd4-gl! met ge lijktijdige matdreiging op h2 en aanval op de witte dame. Beide dreigingen kun nen niet afdoende worden gepareerd. Na bijvoorbeeld 2) Dg3 of Dh3 blijft Tdl in staan. Niet wit, doch zwart had moeten winnen. Onze wensen voor de lezer? Uithuilen vanavond met Wim. Opnieuw beginnen in 1967. Nooit opgeven in verloren stel lingen en alle partijen winnen behalve legen Mr. Ed. Spanjaard

Haarlem's Dagblad | 1966 | | pagina 35