De Rode Mieren" Clayton Powell overschreed de norm van parlementair gedrag Neger-afgevaardigde normalegang van volgde zaken PANDA EN DE MEESTER*LOODGIETER z POLLE, PELLI EN PINGO RECHTER TIE AMMETJE FOK f Modelkamerverkoop 25% KORTING VAN DUIVENBODEN N.V. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Om vervol'gverHaai Een actuele Amerikaanse roman Stunt je Nieuwe verdachte in moordzaak-Khider Luxemburg schaft dienstplicht af EETKAMERS BANKSTELLEN BERGMEUBELEN WOENSDAG 11 JANUARI 1967 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 door William Lederer en Eugene Burdick Onbeschaamd J Racist Maddox is nu gouverneur van Georgia DO. 12 - VR. 13 - ZA. 14 JANUARI Alleen 55) McCauley pakte het voor werp op en las de opdracht die er in gegraveerd was: „Aan majoor James Hobson, drager van de ereme daille van het Congres, van zijn vrien den in het Amerikaanse Legioen." Cogswell stak zijn hand op in een verzoek om stilte. „Ik beschouw dit als de belangrijk ste bijeenkomst die onze commissie ooit belegd heeft," zei hij. „Wij wil len proberen een nieuwe mislukking te vermijden. Omdat ieder van u iets te maken heeft met de veilig heidsdienst weet u allemaal wie pro fessor McCanley en overste Cold stream zijn. Hij zweeg even. „Ik neem aan, dat u allen de boeken van pro fessor McCauley over Sarkhan gele zen hebt. Mijn correspondentie met overste Coldstream heeft zich tot een kleinere kring beperkt." Hij wachtte weer even; misschien had iemand iets te vragen. Maar geen enkel gelaat veranderde van uit drukking. Stelletje stekelvarkens, dacht Cogswell; zitten te wachten tot iemand anders de eerste vraag stelt of de eerste fout maakt. „Er zijn drie belangrijke punten die overste Coldstream en professor Mc Cauley gisteravond naar voren heb ben gebracht," zei Cogswell. „Het eerste is dat prins Lin verdwenen is. Dit is volgens hun mening een ramp en kan onheilspellende gevolgen heb ben. Ambassadeur Brown in Sarkhan zegt daarentegen dat de prins niet verdwenen is en dat, zelfs als het wel zo zou zijn, dit van weinig betekenis is." Cogswell zweeg weer om er zeker van te zijn dat iedereen de kans kreeg vragen te stellen. Het opzettelijk zwijgen van nu kon straks van belang zijn. Niemand zei een woord. „Deze twee heren geloven boven dien dat het onwaarschijnlijk is dat Sarkhan verloren zal gaan door een bedreiging van buitenaf. In feite gelo ven ze dat daarvan geen sprake is." Cogswell vervolgde: „Ze zeggen bo vendien dat de geruchten over een in vasie alleen dienen om ons geld en wapenen en de bijkomende voordelen van de Amerikaanse hulp af te trog gelen. Ze zeggen dat er een binnen landse dreiging is die nu nog on merkbaar en van geringe omvang is, maar die, als Amerika zijn macht gaat inzetten, onze tussenkomst zal bezigen als een middel om het Sarkha- nese nationale gevoel wakker te schudden en een sterke revolutionaire beweging in het leven te roepen." Weer zweeg Cogswell, en weer zei niemand een woord. „Laten we punt voor punt behan delen," zei Cogswell. „Overste Cold stream, in tegenspraak met uw me ning zegt de ambassadeur dat prins Lin ongesteld is als gevolg van een verkoudheid en niet vermist wordt. Hij verblijft gewoon binnenskamers. U beweert dat Lin zich niet in de hoofd stad bevindt. Wat zijn uw bewijzen?" „Voor hij die vraag beantwoordt," vroeg Hobson, „mag ik weten waar om het zo uiterst belangrijk is dat prins Lin zich in Haidho vertoont? Stel dat onze vrienden in Sarkhan worden aangevallen door een vijan delijk leger. Waarom zouden we ons dan zo druk maken over die prins Lin?" McCauley stak zijn hand op en Cogswell knikte. „Mijnheer Hobson," zei McCauley, „meer dan veertig ge slachten lang heeft de familie van ko ning Diad over Sarkhan geregeerd. Veertig generaties lang hebben de ko ninklijke astrologen bij de geboorte van een koning voorzegd op welke dag de koning afstand zal doen van de regering. Veertig generaties lang hebben de koningen op die dag af stand gedaan. „Alsublieft, professor McCauley," zei de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, „we hebben te maken met de harde werkelijkheid van een invasie. Dat betekent wettelijke maat regelen, wapenen, luchtmacht, mili taire uitrusting in elke vorm geen bijgeloof, inheemse onzin of mytho logie." McCauley vervolgde alsof de secre taris niets gezegd had: „Er is geen Sarkhanees die niet weet dat koning Diad over een paar weken zal aftre den. Ze weten ook dat prins Lin op die dag tot de tweeënveertigste ko ning van Sarkhan gekroond zal wor den. Bovendien is het al veertig ge neraties lang de gewoonte dat de troonopvolger zich gedurende een maand vóór de troonsafstand dage lijks voor het paleis aan het volk vertoont. Nu is het zo dat prins Lin zich de afgelopen veertien dagen niet vertoond heeft. Er gaan geruchten dat de kroonprins ontvoerd is." Cogswell zei: „Waarom bent u er zo zeker van dat de prins vermist wordt en niet ongesteld is?" McCauley haalde een dik boekdeel met een Sarkhanese titel uit zijn tas. Dit is het voornaamste wetboek van Sarkhan. Het eerste hoofdstuk bevat de verplichtingen van het regeren de vorstenhuis tegenover het volk," zei McCauley, terwijl hij langzaam in het boek bladerde. „O, hier staat het: Wanneer de koning of de troonopvol ger ziek wordt, moet hij gebracht wor den naar het koninklijk hospitaal waar hij verpleegd zal worden door een gevolg van niet minder dan acht personen; de ene helft hiervan zal uit boeddhisten, de andere helft uit mohammedanen bestaan. Dagelijks zullen berichten omtrent zijn ge zondheidstoestand worden uitgege ven." Jeremia Hobson schraapte zijn keel; het was een hees, rauw geluid. McCauley keek de veiligheidsman geamuseerd aan en vervolgde toen: „Het wetboek geeft dan aan hoe de wachtposten ongesteld moeten worden enzovoort. Dus, heren, als de troon opvolger, prins Lin, ziek is, dan moet hij zich in het koninklijk hospitaal bevinden." Vermoeid viel Hobson hem in de re de: „Professor, alstublieft, we heb ben geen lezing nodig. We weten al dat de prins in het hospitaal is. Dat heeft de ambassadeur gezegd en ge neraal Hajn ook." (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) WASHINGTON. Amerika's par lementariërs, die elkaar meestal tot het uiterste de hand boven het hoofd houden, vonden dinsdag dat Adam Clayton Powell, de negerafgevaardig de van het New Yorkse district Har lem, de grenzen van parlementair fatsoen overschreden had. Zij weiger den hem toe te laten tot de eedafleg ging en besloten dat eerst een onder zoek zal worden ingesteld naar zijn manipulaties. Pas daarna zal de met een overweldigende meerderheid her kozen man uit Harlem zijn plaats in het Huis eventueel mogen innemen. Eergisteren besloot de democratische fractie in het Huis Powell af te zetten als voorzitter van de zeer belangrijke com missie van Onderwijs en Arbeid. Ondanks zijn senioriteit (Powell is al afgevaar digde sinds 1946) en zijn enorme effecti viteit als commissievoorzitter, waarvan de presidenten Kennedy en Johnson open lijk getuigenis hebben afgelegd, vonden Powell's democratische partijgangers dat hij het te bont gemaakt had en zijn voor zittershamer moest afgeven. Wat Powell dan wel gedaan heeft? Eigenlijk niet veel meer dan vele andere prominente Amerikaanse parlementa riërs ook doen of ooit gedaan hebben. Hij heeft op overheidskosten snoepreisjes ge maakt naar alle schuimende kusten van de wereld, meestal in gezelschap van wel gevormde „secretaresses en medewerk sters". Hij heeft zijn vrouw, van wie hij gescheiden leeft, als secretaresse tegen een salaris van ruim 20.000 dollar op zijn door de belastingbetaler betaalde onkos- tenlijstje staan. Zijn huidige geliefde, een voormalige schoonheidskoningin uit de staat Ohio, komt ook op dat lijstje voor als receptioniste en wel met een salaris van iets onder de 20.000 dollar. Verder ligt Powell ernstig overhoop met de wet, omdat hij jaren geleden een weduwe in Harlem beledigd heeft door haar ervan te beschuldigen onder een hoedje te spelen met corrupte politieman nen en gokkers. Niets heeft hij zich aan getrokken van de vonnissen en boetes, ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard ran de pi ja n ewmatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal balsem. Onmiddellijk: in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gewoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de band hebt om zodra bet nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. die in dit verband tegen hem uitgespro ken zijn. Op dit moment is Powell 169.000 dollar schuldig aan de Harlemse weduwe wegens laster en kan hij gearresteerd worden als hij een voet zet in de staat New York wegens ongehoorzaamheid aan de rechtbank. Wie vindt dat dit allemaal inderdaad nogal kras is voor een wetgever die ove rigens van huis uit doctor in de theologie is en predikant van de Abessijnse doops gezinde kerk in Harlem, waarin zijn va der vóór hem een populaire en welva rende dominee was, heeft velen in Ame rika aan zijn kant. Desondanks zijn de schorsing en afzetting van Powell verre van onomstreden, niet alleen omdat Po wells corrupte levenswandel behalve in brutaliteit en opzichtigheid niet zo erg af wijkt van die van heel wat andere Ame rikaanse parlementariërs, maar bovenal omdat Powells rol alscoach van een groot aantal zeer progressieve wetten on betwistbaar is. Wetten voor hoger minimum loon, steun aan het onderwijs, voor bestrijding van de armoede, discriminatie en jeugd misdadigheid zijn onder Powells leiding in recordtijd door het Huis van Afge vaardigden gegaan, vaak met speciale Powell-amendementen die rassendiscrimi natie uitsloten. Of het deze wetgeving zo goed vergaan zou zijn zonder de overre dingskracht van de altijd met sigaren en whiskey uitgeruste Powell, is sterk de vraag. Het punt, waar Powell afweek van het „normale" patroon van parlementair ge drag lag vooral in de onbeschaamdheid waarmee hij zijn lekker leventje leidde. Terwijl jaarlijks tientallen, zo niet hon derden leden van het Amerikaanse par lement ongepubliceerde snoepreisjes ma ken op kosten van de belastingbetaler, zogenaamd om hun kennis van zaken te vergroten, maar in feite vaak om hun er varing in nachtclubbezoek te verdiepen, bleef het Powell voorbehouden heel Ame rika deelgenoot te maken van zijn nieuw ste liefdes, zijn vrolijk gespartel in de Caribische Zee, waar hij een huis bezit, en zijn uitstapjes naar Parijs en Hawaii. Terwijl een groot aantal parlementa riërs in Washington (en sommigen van hen horen tot de meest gerespecteerde volksvertegenwoordigers) hun vrouw of kinderen baantjes met schone salarissen verstrekken op kosten van de schatkist, is het weer alleen over Powells gemani- puleer dat iedereen geïnformeerd raakte, toen zijn derde vrouw kortgeleden naar Washington kwam om te klagen dat zij nooit een cent zag van het officieel op haar naam staande salaris. Deze opzichtigheid en het onbeschaamd slaatjes slaan uit een officiële positie, is overigens niet alleen het gevolg van Po wells weinig teruggetrokken karakter. Zij is ook een deel van het persoonlijke beeld dat Powell zelf bewust heeft willen scheppen: het beeld van de neger uit Harlem, die in de wereld van de blanke Clayton Powell wordt gesteund door vele negerkiezers. Die kwamen hem moed inspreken, toen het Huis van Afgevaardigden besloot hem te schorsen. 4. Panda keek ongerust vanaf het dak van zijn be- modderde auto naar de twee watermannetjes. „Wie zijn jullie?" vroeg hij. „W-waar komen jullie van daan?" „Druppel, drippel, droppels uit meer!" riepen de beide vochtige figuurtjes. Meer leeglopen.' Boos! Kwaad! Mooi meer! Lekker modder, blubber en slij- ker! Nu alles weg! Willen meer terug!" „M-maar dat kan ik niet zo-maar doen!" riep Panda wanhopig. „Mijn auto is in jullie dam weggezakt en daarmee is m'n laatste geld verdwenen! Ik heb niets meer! En zo'n dijk repareren is heel duur!" De twee waterachti ge gestaltes keken Panda kwaad aan en begonnen toen weer langzaam te vervloeien. „Wraak, wraak, wraak!" riepen ze met gorgelende stemmen, die langzaam ver stierven, totdat er nog slechts een vaag geborrel hoor baar was. R0EI6N JUUIE MAAR AAN (*ANt>, DAN VAN6 A5JE8UEFT, JON66NS EEN HOED KAN JE HE686N JUltlt HEMMAAl, NIETS 6EWAN6EN e IK WEE WAT VOOR ■iOUlB OOK N06 VOOR ANDERE DIN6EN 6E6RUIKEN DAM OM 606IEDA6 TE T666EN 1 NEE, DE VISSEN CNN VANCAAó ZEKER NIET THUIS! Mil-J machtigen aan zijn trekken weet te ko men, geen greintje minder dan de han digste blanke. ATLANTA (Reuter) Lester Maddox, voormalig restauranthouder die zijn on dergeschikten placht uit te rusten met bijl stelen om negers uit zijn zaak te weren, is dinsdag door de wetgevende vergadering van de Amerikaanse staat Georgia tot gouverneur gekozen. Een politieagent in de Columbiaan- se havenstad Barranquilla heeft een aanklacht ingediend tegen een onbe kende dief, die kans zag hem zijn kunstgebit te ontfutselen toen hij zijn middagdutje deed. MADRID (DPA) De Spaanse politie zou naar aanleiding van de moord op de Algerijnse oppositieleider Mohammed Khider een staatloze van Hongaarse af komst, Atila Kaposi Kossis. hebben ver hoord. Kossis zou in verbinding staan met Algerijnse oppositiegroepen. Enige jaren geleden was hij betrokken bij de ontvoe ring van Khider's dochter in Zwitserland Die werd na enige tijd vrijgelaten. Kossis zou hebben verklaard dat hij Khider uit Madrid had willen ontvoeren, maar dat het niet zijn bedoeling was hem te doden. Hij zou pas na de moord in de Spaanse hoofdstad zijn aangekomen. De daders van de aanslag zou hij niet ken nen. In politieke kringen in Madrid vindt men het merkwaardig dat de Spaanse politie de Algerijnse attaché voor Cultu rele Zaken, Rabah Boechalfa ondanks zijn diplomatieke status tien uur heeft ondervraagd. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Madrid wilde zich niet over deze kwestie uitlaten. LUXEMBURG (Reuter) Luxemburg, dat 1800 dienstplichtigen en vijfhonderd vrijwilligers in NAVO-verband onder de wapenen heeft,'zal de dienstplicht afschaf fen. Dit heeft premier Wemer dinsdag in het parlement bekendgemaakt. Luxem burg zal met de NAVO over de toekomst van zijn strijdmacht gaan praten. Het wil achthonderd beroepsmilitairen aanstellen. ADVERTENTIE GEDEMPTE OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM fl. „Precies!" zegt Rechter Tie. „Het feit, dat dit ebbenhouten doosje versierd is met het teken voor lang leven, maakt het een leuk verjaardagsgeschenk. En kijk eens hoe fraai dat stukje jade is uitgesneden, dat is goed oud vakwerk! Jammer alleen dat iemand op het hout van de deksel een paar krassen heeft ge maakt." „Dat lijken wel letters", zegt Tsjiao Tai. „Ja, aan de linkerkant staat het teken voor „ingang" en dat daar aan de rechterkant lijkt wel voor „bene den" edelachtbare". Tsjiao Tai bekijkt het deksel aandachtig en zegt dan: „Nee, de krassen zijn gelukkig niet erg diep, edelachtbare. Ik ken een goede schrijn werker in de benedenstad. Ik zal hem dit doosje brengen. Vanmiddag hebt u het dan weer terug, met het deksel keu rig glad gepolitoerd." „Goed, neem het maar mee", zegt Rechter Tie. Als Tsjiao Tai op het punt staat het doosje in zijn mouw te steken, zegt hij plotseling: „Hè, wat is dat nou?" Rechter Tie kijkt op. Tsjiao Tai houdt het doosje vlak tegen zijn oor en schudt het heen en weer. ,Jk hoor iets ritselen!" zegt hij. „Och, dat is natuurlijk de kwitantie van de anti quair!" roept de rechter geërgerd uit. „Die heeft hij erin gedaan. Wacht, ik zal dat papiertje er uit halen." 'm-m 726. Nu alles toch eenmaal zo gladjes scheen te verlopen maakte Bram geen haast met het vinden van een schuil plaats. Bovendien hoorde hij uit een luchtkoker het vage geluid van stemmen komen en nieuwsgierig legde hij zijn oor aan de koker te luisteren. Beneden hem zaten, aan een grote ta fel, drie mannen, die een kaart tussen zich in hielden. Dat kon Bram natuurlijk niet zien, maar hij hoorde wel hoe één van hen vrolijk zei: „Ziezo, vanavond staat ook onze laat ste lantarenpaal bij het haventje. Je kunt 'm wel vast met een kruisje aantekenen. O, jongens.nu kunnen we onze slag slaan. En er is niemand, die er wat van heeft gemerkt". De anderen stemden in met zijn vro lijkheid. ,Jbat uias een slim idee, al zeg ik het zelf", zei de kapitein. „En het mooiste is, dat geen mens het flauwste vermoeden heeft, wat we van plan zijn". Binnen de minuut zou hij weten, dat hij zich daarin schromelijk vergiste..11

Haarlem's Dagblad | 1967 | | pagina 15