Burgemeester Cremers in Bezorgdheid n ieuwjaa rsrede over uitvoering van de investeringsplannen Orgelconcerten in de Waalse kerk op zondagmiddagen TAPIJT COUPONS MATRASSEN VELOURS MEUBELEN 1! 385 MTR ACRYL TAPIJT 280 STREKKENDE METER STRUKTUUR TAPIJT 215 STREKKENDE METER 198 STREKKENDE METER 54.- VASTE VLOERBEDEKKING speciaal in betere kwaliteiten, 100 en 130 cm breed en 380 cm breed, in grote mé trages, voldoende voor woonkamers. COUPONS ENORME PARTIJ PL0EGST0FFEN, WEEFSTOFFEN EN CRETONNES MET 50% KORTING. Let eens op die "opgeruimde" prijzen. Zo zijn er nog véél meer aanbiedingen. Komt u maar eens kijken bij Time-planning" van gemeente provincie en rijk noodzakelijk Overheid kan meer bestuurskracht hebben Vragen over dood van bejaarde Raadslid vraagt voetgangerslicht bij jeugdherberg Lustrumavond van stichting Jong Haarlem Vooruit Woninginrichting-250 modelkamers Breestraat 82 - Beverwijk WOENSDAG 11 JANUARI 1967 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Hard werken Niet in het plan Richting aangeven 1- m Woningbouw Prof. dr. W. F. Dankbaar voorzitter van Teylers Godgeleerd Genootschap De verkoop start donderdag 12-l-'67 0 vjr "^0 een speciale veerkrachtige tapijtvezel; sterk en gemakkelijk te reinigen- 130 cm breed. In de kleuren naturel, cognac, groen, goudgeel, blauw en rood. Van 49.50 Nu voor 38 ."permtr. 100% zuiver scheerwol; vastgeweven lus- pool 10 mm. hoog. In de kleuren naturel/grijs gemêleerd en naturel/beige gemêleerd. Op 130 cm breed per strekkende meter van 83.- VOOR 68.- goudgeel struktuur geweven lussentapijt; zeer sterk - pool 10 mm. hoog zuiver wol, 130 cm breed. Nu van 62.50 voor 52 permtr. petrol/zwart en cognac/bruin/groen gemêleerd wollen tapijt; vast en dicht geweven; zeer sterk, 130 cm breed per mtr, Ideale zeer luxe vol-schuimrubbermatras voor lastige slapers 1 pers. van 165.- voor 105.- 2 pers. (130 cm breed) van 230.- voor 16 9 ook 90 en 140 cm breed voorradig. Prachtige zeer zware gordijnvelours in beige, fraise, licht - en donkergroen met schoonheids foutjes. 10 r-n VAN 24.-voor IZ.üU zeer mooie velours dore' in prachtig geel, rood, groen en blauwgroen VAN 16.75 voor 9.90 ook met enkele schoonheidsfoutjes. Onze Sun-Art ruimt traditie-getrouw alle restanten zeer aparte japonstoffen uit Scandinavië en van Ploeg en Paapje op met 25 tot 50% korting. Uw kans om iets van Topklasse aan te schaffen voor zeer lage prijs. Hoe dat kan en waarom? Omdat onze verbouwing nog niet gereed is en het nieuwe goed binnenstroomt. Enkele voorbeelden, Diverse zeer luxe bankstellen zowel klassiek als modern. Royale slaapkamers, prachtige wandcombinaties losse fauteuils, eetkamer met stoelen en bergmeubels. Al deze meubelen zijn le klas kwaliteit en worden met 25 tot 50% korting opgeruimd tf De kern van de nieuwjaarsrede die de Haarlemse burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmiddag aan het begin van de eerste raadsvergadering van 1967 heeft uitgesproken, wordt gevormd door de bezorgdheid over tal van werken in de stad die op het investeringsplan prijken, maar wel licht niet binnen de gestelde tijd kun nen worden uitgevoerd ten gevolge van de schaarste op de kapitaalmarkt. Burgemeester Cremers bepleitte dat het rijk het initiatief neemt tot een financiële „time-planning" voor de drie bestuurslagen: gemeente, pro vincie en rijk. Slechts als het over heidsapparaat in zijn drie lagen komt tot een integrale aanpak, tot een ge organiseerde en voortdurende bestu dering van de vraag: Wie betaalt en wanneer? en vooral het laatste kan de overheid meer bestuurskracht hebben en worden de burgers minder teleurgesteld door plannen die steeds maar op de lange baan blijven, aldus de burgemeester. Ondanks de schaarste op de kapitaal markt zijn in 1966 de investeringen van Haarlem hoger geweest dan ooit tevoren. Ons duidelijk financieel beleid maakte dit mogelijk, aldus de voorzitter. Daarbij kwam ons investeringsbeleid. In jaren van hard werken verscheen er telkens een duidelijker taakstellende investeringsno ta, waardoor wij er ook naar buiten blijk van gaven dat wij planmatig willen en kunnen handelen. Daarmee hebben wij aan de Dreef en op het Binnenhof een volledig begrip kunnen verkrijgen voor hetgeen in Haarlem noodzakelijk is. De mogelijkheid of in het investerings plan opgenomen werken binnen de ge- gtelde termijn tot uitvoering kunnen ko men, hangt volgens de burgemeester af van een aantal factoren zoals: de mate waarin de gemeente in staat is financie ringsmiddelen aan te trekken; de mate waarin de door de gemeente Haarlem ontwikkelde plannen, welke hun weerslag hebben gevonden in het investeringsplan, worden doorkruist door nieuwe inzichten en ideeën; de mate waarin er budgettair ruimte is voor het in uitvoering nemen van nieuwe werken en de mate waarin het voor een kapitaalswerk geraamde be drag, op het moment dat het object daad werkelijk tot uitvoering komt, nog een reëel cijfer is. Bij de samenstelling van het investe ringsplan in het gemeentebestuur ervan uitgegaan dat Haarlem in staat is elk jaar een bepaald bedrag van de kapitaal markt te betrekken. Een ander uitgangs punt is niet mogelijk. De gemeenten zijn echter niet de enigen die op de kapitaal markt opereren. Bij een gegeven aanbod zal men dus moeten komen tot een ver deling van het beschikbare kapitaal over de vragers, te weten Rijk, provincies, ge meenten, bedrijfsleven en anderen. De gedachte dat er van het prijsmechanis me een voldoende selectieve werking zou uitgaan, is een overwonnen standpunt. Nu leven wij echter in een tijd, waarin voor steeds meer doeleinden onwaar schijnlijk grote bedragen nodig zijn voor kapitaalswerken. Dachten wij vroeger in tientallen miljoenen, nu denken we in miljarden, aldus de burgemeester die enkele objecten noemde, zoals de drink watervoorziening die in gevaar dreigt te komen; de vervuiling te land, te water en in de lucht, waardoor gemeentes worden genoodzaakt tot het bouwen van riool- waterzuiverings- en vuilverwerkingsin stallaties en tot het treffen van voorzie ningen om de luchtvervuiling tegen te gaan; de wegenbouw; de huisvesting waaraan steeds hogere feisen worden ge steld, zodat de prijs per woning sterk zal stijgen; de recreatie en andere vrijetijds- voorzieningen, ook met het oog op de toe neming van de beschikbare vrije tijd; de energievoorziening door de onvermijde lijke overschakeling op kernenergie, wil len wij over een halve eeuw niet in de kou staan; het scheppen van de mogelijk heden voor verdergaande industrialise- sering (ontwikkeling rond het Noordzee kanaal!). De Nederlandse huishouding zal dit geld moeten verdienen door het maken van winsten en door daarop voldoende te besparen. Om het geld voor deze en de vele niet genoemde objecten bijeen te krijgen zullen de Nederlanders hard moe ten werken .In dit verband citeerde mr. Cremers een uitspraak van John Kenne dy: „Vraag niet aan de staat, wat kun je me geven, maar: wat kan ik voor je doen?" Ingaande op de vraag in welke mate de door Haarlem ontwikkelde plannen kunnen worden doorkruist door nieuwe inzichten en ideeën, wees burgemeester Cremers erop dat er in het investerings plan een aantal werken pro memorie zijn opgevoerd en dat er een aantal werken zelfs eenvoudig niet op het plan voor komen. Van de pro memorie opgenomen wer ken zijn de plannen nog te weinig con creet om een bedrag daarvoor in de lijst op te nemen, of waarvan het de vraag is voor welk gedeelte zij ten laste van de gemeente moeten komen. Van de geheel niet in het plan voorko mende werken noemde de burgemeester: de verbetering van de Leidsevaart, een nieuwe brug over de Leidsevaart en het afbreken van enkele bouwwerken ten zuiden van de Stadsschouwburg, de ver betering van het Kennemerplein, de aan leg van de oostelijke stadsrandweg van Schalkwijk naar de Vondelweg, kapi taaisuitgaven in verband met de uitvoe ring van de wet op het voortgezet onder wijs, de bouw en inrichting van een mu seum voor de moderne kunst, het schep pen van nieuwe mogelijkheden voor het openbaar vervoer, de aanleg van een re creatiegebied tussen Haarlem en de west rand van het toekomstig industriegebied en de uitvoering van diverse saneringen zoals bijvoorbeeld van het Stationsplein, Raaks-Doelgebied, Rozenprieel enzo voorts. De vraag is nu, kunnen al deze werken worden uitgesteld tot na 1971 en zo neen, welke invloed zal vervroegde uitvoering van deze werken hebben op de realise ring van de werken die in het investe ringsplan 1967-1971 wel met een bedrag zijn opgenomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hierdoor een opstuwing naar achteren ontstaat en dan is Leiden, pardon Haarlem, in last, aldus de voor zitter. Burgemeester Cremers bepleitte, dat men zich in Nederland meer dan tot dus ver gebeurt, evenals dit op kleine schaal in Haarlem gebeurt, nader gaat bezinnen omtrent de mate waarin aan de verlan- Is het mogelijk maatregelen te nemen zodat het in de toekomst niet meer voor komt dat alleenwonende Haarlemmers overlijden zonder dat iemand het merkt. Dat is de strekking van de schriftelijke vragen die mevrouw LankhofBaas (P.v.d.A.) aan het college van burgemees ter en wethouders heeft gesteld. Ze heeft dit gedaan naar aanleiding van de be richten van vorige week, dat pas na tien dagen was ontdekt dat een 74-jarige vrouw was overleden. In overleg met de op het gebied van bejaardenzorg werkzame in stanties wil ze trachten dat een dergelijk tragisch gebeuren, waaraan volgens haar niemand schuld heeft, niet meer zal voor komen. Het Haarlemse raadslid W. van der Vaart (P.v.d.A.) heeft er bij burgemees ter en wethouders op aangedrongen be veiligingsmaatregelen te nemen voor het oversteken van de Delftlaan bij de Jan Gijzenkade. Hij vraagt het college in overweging te nemen op deze plaats drukknop-voetgangerslichten te plaatsen, zoals op de Rijksstraatweg bij de Van Egmondstraat in gebruik zijn. De heer Van dei' Vaart komt tot deze vragen naar aanleiding van het dodelijk ongeluk dat op maandag 2 januari op deze plaats is geschied. Daarbij werd een 15-jarige jongen bij het oversteken van de weg aangereden door een auto. komen. Het opstellen van planningen op lange termijn kan hierbij een goed hulp middel zijn, omdat men hierdoor wordt gedwongen zijn wensen te kwantificeren. Daarvoor is nodig een goed geregeld sa menspel tussen die instanties die als po tentiële vrager op de kapitaalmarkt kun nen worden aangemerkt om te komen tot een optimale besteding van de be schikbare middelen. Hierdoor zal de indi viduele vrijheid van handelen binnen be paalde grenzen kunnen worden gewaar borgd. Gelukkig zijn er, aldus de burge meester, in de Tweede Kamer reeds stemmen opgegaan die er bij de regering op aandringen, méér jarenplannen samen te stellen. Een stap in de goede richting noemde hij de bepaling in de wet op de ruimtelij ke ordening dat tegelijkertijd met het indienen van een bestemmingsplan, een inzicht wordt gegeven in de financiële realiseerbaarheid van het plan; maar van „time-planning" wordt helaas ook hier nog niet gesproken. In de Wet Uitkering Wegen 1963 is de noodzaak uitgesproken dat de besteding van de beschikbare mid delen in gemeenschappelijk overleg tus sen Rijk, provincies en gemeenten zal moeten plaatsvinden. Burgemeester Cremers zei niet de pre tentie te hebben een oplossing aan de hand te doen voor het probleem dat hij samenvatte met de woorden „Wie betaalt en wanneer". Hij meende echter wel de richting te hebben aangegeven op welke wijze men tot een oplossing zou kunnen komen. Het Rijk dient het initiatief te nemen tot een financiële „time-planning" voor de drie bestuuurslagen. De voorbe reiding daartoe zal jaren kosten. Een re den te meer voor de regering om dit niet uit te stellen. Een belangrijke inbreng kan worden verschaft door gemeenten, die zich het financieel denken op wat langere termijn hebben eigen gemaakt. Er zullen teleurstellingen zijn door on voldoende ruimte op de kapitaalmarkt en door onvoldoende ruimte in de begro ting. Voorts zullen ramingen onjuist blij ken door onvoorziene kostenstijgingen en door nieuwe inzichten. Toch is het de moeite waard, aldus burgemeester Cremers, dit nieuwe element deze nieuwe denkwijze, in de bestuurlijke besluitvorming in te voeren. Over de woningbouw sprekende herin nerde de burgemeester er aan dat in 1966 1108 woningen gereed zijn gekomen. Dit aantal vergelijkende met de aantal len van vorige jaren (1963: 409, 1964: XI1, 1965: 1053) zag hij dan reden tot voldoe- ning. De uitvoering van de Algemene Bij standswet is in 1966 volledig op gang ge komen. De verheugende samenwerking van de gemeentebesturen van onze agglo meratie heeft ertoe geleid dat de bij standsnormen in geheel Zuid-Kennemer- land gelijk zijn. Aan de Groente- en Fruitmarkt in de Waarderpolder is in 1966 hard gewerkt. Als deze in de maand februari, ijs en we der dienende, in gebruik zal zijn geno men, komt daarmede een einde aan de rommelige situatie aan het Spaarne. Het stadsbeeld zal er aanzienlijk fraaier door worden en het verkeer rondom de binnen stad vergemakkelijkt. Indien alles naar wens verloopt zal het kantoor van het bedrijf openbare werken in mei in gebruik kunnen worden gesteld. gens en wensen tegemoet kan worden ge- Dit zal voor dit bedrijf een verlossing zijn De beruchte „bobbel" in de Leidse vaart bij de Haarlemse schouwburg lijkt voorlopig nog niet te kunnen worden weggewerkt. De vervanging van het veel te smalle bruggetje door een nieuwe brug staat niet op het investeringsplan van 1967 tot 1971, evenmin als het afbreken van enkele gebouwen ten zuiden van de schouwburg, dat noodzakelijk is voor het verbeteren van de benarde verkeerssituatie. uit hun steeds toenemende benauwdheid; tevens geeft het ons de gelegenheid, de administratieve diensten beter en meer geconcentreerd te huisvesten, aldus de burgemeester. Tot slot blikte hij even terug naar het hartverwarmende Hartewensfestival eind vorig jaar. „Daar zal ik nu eens niemand voor bedanken, want ik ben sprakeloos over de enthousiaste aanpak van de men sen die deze zaak hebben opgezet en tot stand gebracht. Overigens wil ik alleen maar zeggen: Die jeugd van tegenwoor dig!", zei burgemeester Cremers. De stichting „Jong-Haarlem, vooruit" zal ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de door de stichting georgani seerde ontwikkelingscursussen een lus trumavond houden. Deze avond wordt ge houden op vrijdag 27 januari in het Haar lemse Concertgebouw. De voorzitter van het stichtingsbestuur, wethouder D. J. A. Geluk, zal de avond openen. Daarna treden op Het Haarlems Jeugdorkest onder leiding van André Kaart, Thérèse Steinmetz met begeleiding van het trio Peter Jongeneel, de Down Town Jazzband, Toby en Jerry Rix, het Leedy Trio en Ramses Shaffy met be geleiding van Louis van Dijk. Eerste paal. Vrijdagmiddag 13 janu ari om half vier zal de heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten, de eerste paal slaan voor 552 woningen hoog bouw in de Poelpolder in Lisse. Gedurende de komende maanden orga niseert de Haarlemse Waalse kerk een aantal concerten ten bate van de res tauratie van haar kerkgebouw, de histo rische Begijnkerk, Begijnhof 30 in Haar lem. Van het hoogkoor en het 18e-eeuwse orgel, is de restauratie in 1965 gereed gekomen, doch voor de voortzetting er van van de 13e-eeuwse toren, de unie ke sacristie en het schip van de kerk ontbreken de nodige fondsen. Teneinde een basis voor deze fondsen te leggen werden vorig jaar enkele con certen gegeven. Het positieve resultaat van dit oop Het fraaie orgelfront in de Waalse kerk. naar de kerk" te verkrijgen heeft de or ganisatoren de moed gegeven internatio naal bekende musici voor dit doel te in teresseren. Het welslagen hangt af van de sympathie van de zijde van de con- certbezoekfers. Pas wanneer de gehele Waalse kerk gevuld is met muzieklief hebbers kan van een succesvolle astie gesproken worden. De kerk is verwarmd. Zondagmiddagconcerten beginnen te 14.30 op 15 januari: Gustav Leonardt, or ganist te Amsterdam; 5 februari: De Amsterdamse Cantory onder leiding van Louis Mol Buxtehude: Cantates „Das jüngste Gericht"; 26 februari: Werner Herbers, solohoboist van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest; Bernard Barte- link, organist te Amsterdam; 12 maart: Frédéric Humber, organist te Straats burg; 2 april: André Isoir, organist te Parijs, winnaar van het Internationaal Improvisatie Concours 1966; 23 april: Vioolduo Jeanne Vos en Bouw Lemkes, Haite van der Schaaf organist te Am sterdam; 21 mei: Stanlas Deriemaecker, organist te Antwerpen, met werken van J.S. Bach; 11 juni: Constance Mook, so praan, Else de Graaf, alt, Johan Timmer man, organist te Bloemendaal. Toegang 1,75; Scholieren 1, Professor dr. J. N. Bakhuizen van den Brink uit Leiden is nu hij zeventig jaar is geworden, afgetreden als voorzitter van Teylers Godgeleerd Genootschap. In zijn plaats als lid is benoemd professor dr. W. F. Dankbaar, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Groningen. Het voorzitterschap zal worden waarge nomen door professor dr. W. F. Golter- man in Amsterdam. Professor dr. mr. J. A. Oosterbaan uit Haarlem blijft het se cretariaat waarnemen. ADVERTENTIE Klein reisje brengt groot voordeel!! stoutenbeek

Haarlem's Dagblad | 1967 | | pagina 5