Belangstelling voor historie van Haarlem neemt toe Bloemsch ikwedstrijden in Krelagehuis FINALE IN NOVEMBER Circus Rancy naar Santpoort STOFZUIGER Veiling van kunst en antiek werd groot succes Veel vermist na inbraak in villa Opening speeltuin en clubhuis C. Moorhoff bij Enschedé gehuldigd Weekmarkt Grote Markt sluit om half vier Parkeerverboden bij Westergracht Leidsevaart voor verkeer afgesloten anno 1817 Hoge rente, veilig dichtbij WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vereeniging Haerlem" in Jaarboek 1967: Veranderingen Artikelen In „De Ouwe Meerpaal" 25 stuks 1.50 In Aerdenhout Oosterkwartier Zaterdag 14 september Gedurende tien weken Faillissementen Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Bennebroek, Hillegom Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Dezer dagen is bij de Erven F. Bohn N.V. het .Jaarboek 1967 van de „Vereeniging Haerlem" versche nen, Evenals de vorige jaarboeken bevat ook het Jaarboek 1967 een keur van his torische artikelen en levensbeschrijvin gen van overledenen. In het in het boek opgenomen jaarverslag van de vereniging wordt met voldoening geconstateerd dat de belangstelling voor de geschiedenis van de stad toeneemt. Het aantal leden van „Haerlem" steeg vorig jaar van 846 tot 882. Verondersteld wordt dat dit jaar het aantal van 900 leden zal worden gepas seerd. Gesteld wordt echter dat het voor Haar lem en omstreken mogelijk moet zijn dat 1000 tot 1500 historisch geïnteresseerden door hun lidmaatschap steun geven aan het streven van de vereniging: het bevor deren van de kennis en de belangstelling voor het heden en verleden van Haarlem en omstreken en het behoud van alle zaken die van historische, esthetische of stedebouwkundige betekensi zijn. Vorig jaar hebben zich door de eisen die het verkeer stelt vele veranderin gen voorgedaan in het stadsbeeld van Haarlem. In het jaarverslag wordt hierover gezegd dat men wel met heimwee foto's en pren ten uit grootvader's tijd bekijkt, toen al les er zo rustig en romantisch uitzag, maar dat een stad moet evolueren, ,.ook al doet het pijn voor goed afscheid te moeten nemen van wat ons in de loop van tientallen jaren vertrouwd is gewor den". „Het zal de grote verdienste van onze I hedendaagse stedebouwkundigen dienen te zijn hun plannen zodanig in te passen in wat een voorgeslacht ons aan cultuurbe zit heeft nagelaten, dat het eigen karak ter van een stad behouden blijft. In dit opzicht heeft ons bestuur ook in 1967 met vertrouwen de plannen gevolgd die het Haarlems stadsbestuur ontwikkelt", zo ADVERTENTIE Een van de foto's die een beeld ge ven van de huisjes waarin de Haar lemse arbeidersbevolking in het be gin van deze eeuw leefde. schrijft de secretaris van „Haerlem". de heer C. Wiegel. In het Jaarboek 1967 zijn necrologieën opgenomen van vijf markante persoon lijkheden, die in diverse functies en ge durende vele jaren in Haarlem en omstre ken belangrijk werk deden. Het zijn mr. R. M. van der Hart, mr. S. Groen, dr. A. de Vletter en de heren R. Fontein en J. A. Dorresteijn, die allen vorig jaar zijn overleden. Tussen de historische artikelen en her inneringen aan het leven in Haarlem van vele tientallen jaren terug, is de be schrijving van N. H. van den Bosch Nord Thomson van het Haarlemse Schonen- vaardersgilde een zeer doorwrocht werk stuk. Dit gilde van Haarlemse kooplie den die vanaf de dertiende eeuw reeds op het schiereiland Schonen in Zweden voe ren, ontwikkelde zich door de eeuwen heen van handelsgilde tot gezelligheids- gilde. Een interessante bijdrage vormen ook de herinneringen van mevrouw A. de Jong-Luiten aan toestanden in Haarlem se volksbuurten aan het begin van deze eeuw. Het verhaal is doorspekt met vele schrijnende bijzonderheden, die een le vendig beeld geven van de ellende waar in de in hopeloze krotten wonende arbei dersbevolking zich in die tijd bevond. Uit de verzameling van mevrouw De Jong zijn vier unieke foto's in het jaar boek gepubliceerd die de beschrijving bij zonder goed illustreren. Jumbo heet-ie! Zuigkracht: enorm, èn regelbaar Jumbo bezit een 600 Watt motor drie-in-één combinatie mondstuk, speciale bergruimte voor 5 m vast snoer. Heeft een gespreide luchtuitlaat Ketelinhoud Liefst 8 liter. Met diverse hulpstukken f189.— (Van onze correspondent) VIJFHUIZEN. De veiling van kunst en antiek die maandag en dinsdag in „De Ouwe Meerpaal" in Vijfhuizen is gehou den is een groot succes geworden. Uit het gehele land waren geïnteresseerden naar Vijfhuizen gekomen om te bieden. Er wa ren liefhebbers van antiek die voor een zeer zacht prijsje in het bezit kwamen van een fraaie voorwerp. Andere stukken maakten hoge prijzen. Toen eind mei in Vijfhuizen in „De Ouwe Meerpaal" aan de Vijfhuizerdijk een veiling werd gehouden in verband met de beëindiging van het herberg-restaurant- bedrijf van de familie Bob Kion. bestond daarvoor een enorme belangstelling. Vele stamgasten en de regelmatige gasten waren in feite vrienden van de familie Kion geworden kwamen bieden op voorwerpen uit het café en het restaurant om zo in het bezit te komen van souvenirs aan de gelegenheid waarin zij gezellige uren hadden doorgebracht. Al in mei besloot de heer Kion perio diek veilingen in „De Ouwe Meerpaal te gaan houden. Dit blijkt nu een zeer goed idee te zijn geweest want het resultaat van de veiling die maandag en dinsdag is gehouden heeft alle verwachtingen over troffen. De sfeer tijdens de veiling herin nerde aan de gezelligheid die in „De Ouwe Meerpaal" heerste toen het nog een her berg was. Het is de bedoeling van de heer Kion in de loop van december opnieuw een kunst- en antiekveiling in Vijfhuizen te houden. ADVERTENTIE Trig;;;. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Zaterdagmorgen 21 sep tember om elf uur worden de speeltuin en het clubgebouw aan de Pladellastraat in Haarlem voor de speeltuinafdeling „Het Oosterkwartier" officieel geopend. De opening zal geschieden door de wet houder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. De speeltuin is een afdeling van het Haarlems Speeltuin Verbond. (Van een onzer verslaggevers) HA ARLEM. De heer C. D. C. Moor hoff uit Haarlem is dinsdag gehuldigd omdat hij veertig jaar als monotype-gie ter in dienst bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. was. Voor zijn verdiensten ontving de heer Moorhoff uit handen van directeur mr. M. Enschedé de eremedaille in brons in I de orde van Oranje-Nassau. Van de di rectie kreeg de jubilaris een geschenk onder couvert, 's Middags werd de heer I Moorhoff in de kantine van het bedrijf aan het Klokhuisplein toegesproken door zijn directe chef, de heer H. J. van Gel der, de bedrijfsleider, de heer W. A Rooyackers, en de administrateur van de Algemene Nederlandse Grafische Bond de heer H. Verdoorn. Ook van zijn collega's kreeg de jubilaris een geschenk onder couvert. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In verband met de I mars wedstrijd, die op zaterdag 14 sep- I ember op de Grote Markt in Haarlem wordt gehouden, zal de algemene week markt op die dag al om half vier 's mid dags eindigen. De markt op de Boter markt zal echter op de normale tijd, dus I om zes uur afgelopen zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor de westelijke rij- I baan van de Westerstraat en de oostelij ke weghelft van de Leidsezij straat zal met ingang van vandaag voor de duur van ongeveer tien weken een parkeerver bod van kracht zijn. Deze maatregel houdt verband met de werkzaamheden aan het wegdek van de Westergracht. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 10 september in staat van faillisse ment verklaard: Andreas Johannes Hendrikus Heijkants. wonende in IJmuiden, Cederstraat 40 Rechter-commisaris: mevr. mr. L. A Ba- rendsen-Cleveringa. Curator: mr. J. H, van Wijk in Haarlem. De naamloze vennootschap N.V. Bin derij Nederland, gevestigd en kantoorhou- dende in Nieuw Vennep, Hoofdweg 1278. Rechter-commissaris: mevr. mr. Barendse- Cleveringa. Curator: mr. J. H. Dantuma in Haarlem. Jakobus Adriaan Koopman, wonende in Zwaanshoek, gemeente Haarlemmermeer. Bennebroekerdijk 14. Rechter-commissa ris: mevr. L. A. Barendsen-Cleveringa Curator: mr. G. Euser, Haarlem. Christen Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond houdt op maandagavond 16 september om acht uur haar ledenver gadering in de bijzaal van de Goede Her derkerk aan de Spaarnrijkstraat in Haar lem-Noord. Spreker is dr. C. E. Eenhoorn uit Bloemendaal over „Homeopathie". (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In verband met riole ringswerkzaamheden aan de Leidsevaart wordt deze weg voor het gedeelte gele gen tussen de Oranjestraat en de Leidse- straat afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van voetgangers. Deze af sluiting treedt donderdag in werking en zal ongeveer drie weken duren. He1 verkeer uit noordelijke richting wordt omgeleid via de Raaksbruggen en de Wilhelminastraat. Het verkeer uit zuidelijke richting zal de route Emma- brug-Temperliersstraat en Van Eeden straat dienen te volgen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem zijn gister middag regionale wedstrijden van bloem- sierkunst gehouden. Zij golden als selec tiewedstrijden voor de Fleuropiade '68, waarop de beste bloemsierkunstenaars van ons land elkaar begin november in Utrecht zullen ontmoeten. Deze wedstrijden worden om de vier jaar gehouden. Zij zijn bedoeld om de bloemisten en leeriing-bloemisten in de gelegenheid te stellen hun kunnen te to- ADVERTENTIE Nutsspaarbank AERDENHOUT. Pas nu is komen vast te staan dat bij de in het weekeinde gepleegde inbraak in een villa aan de Zuidlaan een belangrijk aantal artikelen aan ondermeer huisraad vermist wordt. Een familielid van de bewoonster van I het huis heeft samen met de politie een voorlopige lijst van gestolen goederen I samengesteld. De inbrekers hebben een met geringe hoeveelheid tafelzilver meegenomen, een klok in empirestijl met twee bijbehoren de kandelaars, een antieke pendule, een aantal wandborden, twee zilveren kande laars, twee tinnen kannen, een barome ter, messenleggers en zes tinnen lepels. Het is niet onmogelijk dat bij terug komst van de bewoonster de lijst nog zal worden uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Zoals in ons blad I van gisteren reeds in het kort kon worden meegedeeld, zal het Franse I circus Rancy dinsdag 17 en woensdag 18 september op een terrein aan de I Hagelingerweg, gelegen op de grens van Santpoort en Driehuis, in zijn grote tent dagelijks een matinee en een avondvoorstelling komen verzor- j gen. Het is voor het eerst dat aan een circus voor zijn optreden in de ge meente Velsen deze standplaats moet worden aangewezen, maar het Markt plein in IJmuiden, waar deze voor stellingen vroeger meestal hebben plaatsgevonden, werd inmiddels met een nieuwe winkelgalerij verrijkt, zo dat hier voor een dergelijk omvang rijk circuspark te weinig ruimte is overgebleven. Deze onderneming is het oudste en grootste circus van Frankrijk, dat thans nen om zodoende het algemene peil van I voor het eerst heeft besloten door Neder het bloemschikken omhoog te brengen land op tournee te gaan. Men maakt hier- Op dat peil viel gisteren voor een leek voor gebruik van zestig wagens, veertig niet zo veel aan te merken. Het leek vaak camions, vijfendertig caravans en ruim of er aan de inventiviteit van de bloembin- vijftig personenauto s. waarmee circus ders en bindsters geen grenzen waren. Zo Rancy door de gehele wereld kan worden was er een prachtig groot werkstuk met vervoerd. De grote, blauwgekleurde tent midden daarin een krant met de kop: I wordt aan vier masten opgetrokken - Bloemschikken vraagt veel artistici teit en geduld. Met uiterste zorg en voorzichtigheid plaatst deze bloerri- bindster een bloem op die plaats in haar werkstuk, waar die volgens haar het beste uitkomt en het meest bijdraagt tot het geheel. Inval van de Russen: hart van Praag". Vlak boorde een lange dolk het hart van een grote, gele zonnebloem. Een ander had zijn bloemen gegroepeerd rondom en bo venop een stokoude kachel. Weer een a n- der had de kinderwagen van zijn over grootmoeder van de zolder gehaald: waar eens een baby had gelegen, bloeiden nu tientallen bloemen. Macaber was de crea tie van een Haarlems bloemist, die op gitzwart geverfde, dode takken enorme witte aronskelken had geplaatst. wordt aan vier masten opgetrokken en Holk«tont"in"het I biedt dan plaats aan vijfduizend toeschou- d aar naast door-1 wers. die allen op een geairconditioneer- de omgeving kunnen rekenen. Voorts be schikt men over twee stallen waarin de kostbare menagerie is ondergebracht, on der meer bestaande uit olifanten, kame len, zebra's, drommedarissen, buffels, yaks en de gebruikelijke fraaie circus- paarden. Uit deze vermelding kan wel zo ongeveer worden afgeleid welke dieren- nummers het dertig namen tellende pro gramma omvat, aangevuld met een keur van clowns, luchtacrobaten, rolschaats- iue ..kampioenen en andere circusattracties. De 35 deelnemers waren onderverdeeld in drie groepen. Van de leerlingen van de i J/JnmhtPUr Vakscholen en andere ongediplomeerde euet lailUSe UOmpieiir bloembind(st)ers niet ouder dan twintig jaar was mejuffrouw H. Oud uit Haar- Circus Rancy beroemt er zich tevens lem de beste. Bij de gediplomeerde en on- "P de grote gr°ep Atlasleeuwen m z jn gediplomeerde bloembind(stlers tussen de menagerie te hebben opgenomen, waar twintig en dertig jaar wonde heer AC. onder Pouhtc'.die Brouwer uit Zaandam W Daas uit Zaan dam werd winnaar bij de bloembind(st)- ers boven de dertig jaar. Van zeven tot acht uur gisteravond bezichtigden ongeveer tweehonderd vakge noten en andere belangstellenden de heeft aangevallen en daarbij ernstig ver wondde. Zoals men zich wellicht nog zal herinneren, waren dit in 1966 in Rotter dam de circusdirecteur Bruno Togni en in maart van dit jaar de Italiaanse temmer Gerardi. Thans treedt deze gevaarlijke werkstukken. Daarna werden de vervaar-1 leeuwengroep op met de Nederlander digde bloemstukken door de jury bespro- I Jean Michon als dompteur. ken, waarna een demonstratie bloemschik ken werd gehouden. De avond werd be sloten met een wedstrijd bloemschikken die de toeschouwers in de gelegenheid stelde de bloembind(st)ers tijdens hun ar beid aan het werk te zien, De wedstrijden werden georganiseerd door de Fleurop Interflora Nederland. Benoeming. Mr. J. J. Rathenau uit Haarlem is benoemd tot secretaris eer ste klas bij het parket van de arrondis sementsrechtbank in Maastricht. Omdat ook de directie van circus Rancy naar een vernieuwing van het program ma streeft, wordt het gedeelte na de pauze geheel bestemd voor een grote show, die de titel „Feest in Nepal" heeft meegekre gen. Deze fleurige attractie bestaat it veertien taferelen, waarvoor een sprook jesachtige oosterse sfeer zal worden opge roepen. Hiermee wordt dan een bezoek van de prins van Nepal aan de maharadja van Assam uitgebeeld, opgeluisterd met fakirs, haremdanseressen, slangenbe zweerders en Chinese tovenaars. Met een fluorescerende slotapotheose als climax, waarmee elke circusliefhebber ongetwij feld in verrukking zal worden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1968 | | pagina 5