Nieuwe speeltuinen in Oost en West Oosterkwartier" en Floragaarde" officieel geopend Jan Hesmerg schitterde als solist bij N.Ph.O. NUSO spreekt met provincie over subsidie v TAXI 12345 Weens concert in het Frans Halsmuseum PRISMA Orgelbespeling in Grote Kerk f Ja» Vier mille voor kankerbestrijding Culturele Manifestatie tm Ellv Jens wint de prix d'excellence MAANDAG 2 3 SEPTEMBER 196, HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT £5 99 99 Oosterkwartier „Beschuit met muisjes" Kees Maas Floragaarde J68 DRIESSEN JUWELIERS SINDS 1776 - BARTELJORISSTRAAT 1, hoek Smedestr. - HAARLEM - T. 13131 HORLOGERIE TEN BOOM BARTELJORISSTRAAT 19 - HAARLEM - TEL. 11541 LEX TEN DAM BYZANTIUMSTRAAT bij de Schalkwijkerstraat - HAARLEM - TEL. 16567 Fa. EGGERSMAN GROTE HOUTSTRAAT 164 - HAARLEM - TEL. 12410 HORLOGERIE HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - HAARLEM - TEL. 21101 A. SMIT Juwelier - Horloger raadhuisstraat 89 - heemstede tel. 't SILVER STOEPKE GROTE HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM - TEL. 20049 MHMM* - - i HAARLEM Op het tweede gratisconcert in het kader van de septembermanifestaties speelde het N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends in een overtuigende vorm, zeer tot genoegen van de elfhonderd veelal jonge luisteraars, van wie er evenals maandag weer velen geen vaste bezoekers waren. Schuberts Unvollendete is een werk vol etherische schoonheid, maar Arends droeg er zorg voor dat de dynamiek, die toch ook in dit werk besloten ligt, ten volle tot uiting kwam. Het werd daardoor een evenwichtige vertolking, waarin aan dacht werd gegeven aan de details, maar de grote lijn immer duidelijk te volgen bleef. Het fraaie hc-uten huisje ran „Floragaarde", een ontwerp van stadsarchitect Nico Andriessen, werd op een betonnen fundering gebouwd, zodat het een vrij lang leven beschoren is. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Zaterdag zijn in aan wezigheid van talrijke vertegenwoor digers van het jeugdwerk twee nieuwe Haarlemse clubhuizen met speeltuinen geopend: Oosterkwartier en Floragaarde. De bouw van beide speeltuinen was noodzakelijk gewor den, omdat de oude terreinen en ge bouwen voor andere doeleinden ge bruikt zouden worden. Oosterkwar tier is een afdeling van het Haarlems Speeltuin Verbond en de oudste speeltuin van Haarlem. Floragaarde is, zoals bekend is, het resultaat van een fusie tussen Mariagaarde van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin en Flora van het Haarlems Speeltuin Verbond. De eer ste vereniging heeft het beheer over Floragaarde gekregen. Beide openingen gaven reden tot het ernstig spreken over een totstandkoming van een fusie tussen de twee grote Haar lemse verenigingen. Ook werd het be lang belicht van „het meegaan met de tijd in het speeltuinwerk" en de meer voudige functie van de clubgebouwen. Naast dankbaarheid aan de gemeente Haarlem werd er ook een behoefte aan meer subsidie geuit, om ondermeer aan dacht te kunnen besteden aan de jeugd van boven de veertien. Hiertoe zullen vertegenwoordigers, zoals de heer H. J. Moors, voorzitter van het Haarlems Speel tuin Verbond, aankondigde, van de Neder landse Unie voor Speeltuin Organisaties vrijdagmiddag om twee uur op provinciaal niveau met regeringsvertegenwoordigers een bespreking voeren. 's Morgens was dus de eer aan de oud ste speeltuin van Haarlem, Oosterkwar tier dat aan de Zomervaart het veld had moeten ruimen. Buiten maakte het nieu we houten gebouwtje aan de Pladella- straat al een feestelijke indruk. Bij het hek vormden kinderen een ererij, die wet houder D. J. A. Geluk moest passeren om vervolgens een lint door te knippen. Daar na richtte men de schreden naar de vlag- gestokken, waar de speeltuinkleuren even later vrolijk in de wind wapperden, terwijl een drumband een aubade bracht, Nadat de heer Geluk met een sleutel het gebouw geopend had, kon hij, ingeleid door voorzitter Moors het openingswoord voeren. „Oosterkwartier heeft een legendarische naam," zo sprak de wethouder. „Drieën veertig jaar geleden heeft het de vleugels uitgeslagen en verrichtte het in die tijd pionierswerk. Het was in heel Haarlem bekend door de sport, toneel en ballet: „Een baken voor de Haarlemse jeugd" De wethouder prees de voorzitter van Oosterkwartier, de heer J. Kuiper, als man die zich al meer dan vijfentwintig jaar heeft ingezet voor het jeugdwerk, „Het begon allemaal met deze man", al dus de hr. Geluk, die voorts opmerkte dat het clubgebouw ook nog (steeds) gebruikt (Van onze stadsredactie) HAARLEM Tijdens de voorlaatste ge meentelijk orgelconcert dinsdagavond 24 september in de Grote of St. Bavokerk zal de sopraan Maria Suchèl op het orgel worden begeleid door de organist Piet Kee. Op het programma staan ondermeer werken van Böhm, Hanff, Purcell, Men- delssohn-Bartholdy, Kremer en Albert de Klerk. Als afsluiting van het orgelconcert, dat om acht uur begint, zal Piet Kee improvi seren op een door het publiek opgegeven thema. HAARLEM De toneelgroep „Thea ter" uit Arnhem heeft gisteravond voor een goedbezette schouwburg de eerste voorstelling in Haarlem gegeven van Herman Heijermans' „Beschuit met muis jes" onder regie van Theo Kling, met Bernhard Droog en Henry Orri in de hoofdrollen. Het publiek heeft de spelers aan het slot met langdurig applaus be loond. De bespreking van deze opvoering door onze toneelcriticus verschijnt morgen avond. In de drie delen uit Tsjakovsky's Sere nade voor Strijkers was de inzet meteen al verrassend. De strijkers van het N.Ph.O. zijn niet altijd even succesvol, maar deze avond klonk het ensemble buitengewoon fraai. De inzetten waren goed verzorgd, zodat de uitvoering van deze dankbare muziek wel een klanken- feest moest worden, alleen zo nu en dan even gestoord door wat oneffenheden, speciaal in de snélle gedeelten. Het hoogtepunt van de avond was ech ter het optreden na de pauze van Jan Hesmerg, die zichzelf de niet geringe opgave had gesteld het vioolconcert van Katsjatoerian uit te voeren. Al zouden we niet graag instemmen met Sostako- vitsj, die onlangs Katsjatoerian nog de grootste componist van deze tijd noemde, dat de Armeen muziek kan schrijven, is buiten kijf. Zijn vioolconcert is een exu berant werk, met klankexplosies, die daardoor de momenten van verstilling nog beklemtonen, waarin een rijke viool toon kan opbloeien. Hesmerg bleek de opgave goed aan te kunnen. Zowel het stuwende openingsthema van het eerste deel als de rijke cantilene vol romantiek in het tweede deel klonken bij hem voor treffelijk, en in de dialoog met het orkest toonde hij zich een vakman. De inzet van het derde deel leek even op vermoeid heid te wijzen, maar dit was maar heel tijdelijk, want daarna streek Hesmerg zich jubelend naar het einde. Het orkest steunde de solist uitstekend. De meesle pende, exotisch gekleurde tutti klinken gaaf en krachtig, maar waar dat nodig was, bereikte het ensemble ook de innig heid, die bij dit niet zo diepgaande, maar wel zeer dankbare stuk vereist is. Als eerste openingshandeling knipte wethouder D. J. A. Geluk vol toe wijding het lint door, dat toegang gaf tot het clubhuis van „Ooster- kwartier". Naast hem voorzitter S. Kuiper. zal moeten worden als vergaderruimte voor Oost. De voorzitter van de Nederlandse Unie voor Speeltuinorganisaties de heer N. Kloecke, oudburgemeester van Midden- Beemster, zei: „In een tijd van hart transplantaties heeft Oosterkwartier een nieuw hart gekregen. Laat de gemeente de patiënt goed verzorgen". De voorzitter feliciteerde overigens de speeltuin met de welwillendheid van het Haarlems gemeen tebestuur ten opzichte van het jeugdwerk. Nadat de heer Kuiper van de naburige speeltuin Kindervreugd volgens traditie gezelschapsspelen in ontvangst had ge nomen, sprak de heer W. van der Vaart, P.v.d.A.-lid van de Haarlemse gemeente raad. Voor de kinderen kreeg de dag nog een feestelijk staartje met een gekostu meerde optocht, 's Avonds kregen de ouderen een beatfeest aangeboden. gaarde al. Deze speeltuin kon echter naar de Van Oosten de Bruijnstraat, waar schoolwerktuinen lagen, die op hun beurt weer verplaatst zouden worden. Dat betekende echter concurrentie op een steenworp afstand tussen Mariagaar de en het eveneens aan de Van Oosten de Bruijnstraat gevestigde Flora. Na zeer lange en soms moeizaam lopende be sprekingen, waarover de voorzitters van de twee grote verenigingen, drs. N. van Wersch en de heer Moors, meer vertel den, werd tot een fusie besloten. Beiden uitten echter wel hun verontwaardiging De opening van het clubhuis met speel tuin van Floragaarde had 's middags plaats- Nadat voorzitter J. H. Denekamp de ook hier vele aanwezigen welkom had geheten sprak de technische directeur van Openbare Werken, ir. J. J. Fuykschot, het openingswoord. Hij vertelde onder meer dat de fusie van de speeltuinen tot stand kwam na een merkwaardige ket tingreactie. Door de sloping op het Sta tionsplein moesten bejaarden naar huizen bij de Sint Bavo, maar daar stond Maria- (Van onze stadsredactie) HAARLEM Niet minder dan 931 vissers uit Nederland hebben zaterdag langs de Ringvaart gevist ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds. De op brengst, vier duizend gulden, van de door de H.S.V. „Haarlem" georganiseerde wed strijd was beter dan de vangsten, die door het vrij slechte weer beneden peil ble ven. De eerste prijs ging na loting naar de heer M. Sleutel en de tweede prijs werd in ontvangst genomen door de heer W Zekveld, beiden leden van de H.S.V. „Haarlem". De grootste vis mat 36 centi meter. Reddingsbrigade. Het bestuur van de Zandvoortse Reddingsbrigade zal de traditionele najaarsvergadering voor de leden van de brigade op donderdagavond 3 oktober in het Gemeenschapshuis aan het Schoolplein houden. over het feit, dat enkele leden bedankt hadden nu een rooms-katholieke vereni ging de overigens openbare speeltuin in beheer kreeg. De heer Fuykschot opende het door stadsarchitect Nico Andriessen ontworpen gebouwtje officieel door een gordijn open te trekken waarachter kinderen stonden met bordjes die de naam Floragaarde en omgekeerd „Proficiat" vormden. Ook hier voerden vele sprekers het woord. De heer Denekamp ontving ten slotte van een speeltuin nog gezelschaps spelen, ook volgens traditie. ADVERTENTIE 11.00 uur: Gr. Markt. De Hallen. Tentoon- 1 hl stelling van werken IJl van Haarlemse kun- H I IV stenaars: beeldhouw- Ll LJ\ werken, grafiek, schilderijen, architec- tuurontwerpen voor Haarlemse stede- bouw, litteratuur, kunstnijverheid, enz. Open tot 22.00 u. Voorts gedurende de gehele periode, dus tot en met 29 september, dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur; des zondags van 13.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Toegang kosteloos. Tijdens de expositie in de Hallen zullen regelmatig kleine concerten, filmvoorstellingen en lezin gen plaatsvinden. Des avonds optreden door het Noord hollands Philharmonisch Blaaskwintet. manifestatie! september Dinsdag 24 september 10.00 tot 17.00 uur: Hoofdwacht, Grote Markt. Tentoonstelling van pren ten van oude Haarlemse kunste naars. Toegang kosteloos. 10.00 tot 12.30 en 14.00 tot 17.00 uur: Bis schoppelijk Museum, Jansstraat 79. Toegang kosteloos. 11.00 uur: Grote Markt. De Hallen. (Zie voorts maandag 23 september). 20.00 tot 21.00 uur: Grote of St. Bavo kerk (ingang Oude Groenmarkt 23) Gemeentelijk orgelconcert door de stadsorganist Piet Kee, met solis tische medewerking van Maria Suchèl, sopraan. Toegang koste loos. 20.00 uur: Raadzaal Stadhuis (ingang Koningstraat). Lezing met licht beelden, onder auspiciën van de Volksuniversiteit, over „Wandelin gen in de natuur rondom Haarlem" door J. Strijbos. Toegang kosteloos. HAARLEM. Het Weens Philharmo nisch Strijkkwartet, gevormd door de vio listen Wolfgang Poduschka en Paul Gug- genberger, de altviolist Peter Goetzl en de violoncellist Dietfried Guertler, allen leden van de Weense Philharmonie, was zaterdag te Haarlem, waar het ensemble in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een kamermuziekavond gaf. Het strijkkwartet musiceerde voor een talrijk auditorium, waarvan veel leden van de Nederlands-Oostenrijkse vereniging deel uitmaakten. Zij hebben op deze avond een innig contact gehad met Oostenrijk, in het bijzonder met de sfeer van het mu ziekleven van het Wenen van omstreeks het jaar 1800. De Weense muziek werd vertegenwoor digd door twee fraaie strijkkwartetten: het zogenaamde Vogelkwartet opus 33 no. 3 van Joseph Haydn en het innige Strijkkwartet in a kleine terts opus 29 van Franz Schubert. Beide werken werden gescheiden door een compositie van de Heemsteedse com ponist Henk Bijvanck, een Strijkkwartet in A grote terts, muziek in onze tijd ge schreven, inderdaad, maar welke in haar sterke gebondenheid en verbondenheid met de Weense klassieken en „klassieke" romantici op dit concert klonk als een openhartig persoonlijk getuigenis van de liefde van de componist voor hun muziek. De essentie van het kwartet, zoals deze aan de dag trad in de karakteristieke op het volkslied afgestemde melodieën en rit men en in de werking van de instrumen tatie bij een in hoofdzaak homofone struc tuur, toonde een grote verwantschap met die van de werken van Haydn en Schubert al had dit wezenlijke van Bijvancks kwar- A DV FR I F NT IF. P RIS AA A dameshorloges 1) modieus model - elegante wijzerplaat edeldoublé 89.- 2) met gouden schakelband 335.- 3) geheel goud - klassiek model in moderne uitvoering 165.- (grote variatie in gouden dameshorloges vanaf 125.-) tet begrijpelijk een volstrekt eigen accent. Het Weens Philharmonisch Strijkkwar tet heeft het werk met toewijding vertolkt en vaak ook met verzorgde klank. Ik kreeg echter niet de indruk, dat de vier instru mentalisten zich bij deze uitvoering reeds volledig met de geest van de muziek ver eenzelvigd hadden. Dit was duidelijk wel het geval voor wat het kwartet van Haydn, in het bijzonder het Adagio en het tintelende Rondo be trof en in alle opzichten heeft men dit kun nen vaststellen ten aanzien van het kwar tet van Schubert, dat met een verkwik kende vertolkingsrust een rijkdom van weldadige muziek bracht in schone, ge voelige en ook verfijnd spirituele klank. De uitvoering werd de bekroning van deze Weense muziekavond, die zich in de pauze en ook aan het slot kenmerkte door een ongedwongen, gezellig contact van de aanwezigen. P. Zwaanswijk HAARLEM Vrijdag 20 september 1968 was een bijzondere dag in het leven van de Haarlemse zangeres Elly Jens, want op deze dag werd haar de Prix d' Excellence voor de zangkunst toegekend. Niemand weet eigenlijk precies wan neer deze onderscheiding voor het laatst aan een zangeres is verleend, maar het staat wel vast dat het een grote zeldzaam heid is. Twee jaar geleden deed Elly Jens haar solisten-examen aan het Amsterdams Conservatorium en werd haar medege deeld, dat zij kon doorgaan voor de Prix. Hoewel zij ervan doordrongen was, dat het behalen van deze hoogste onderschei ding een bijna onbereikbaar doel was, heeft zij zich toch met een enorm door zettingsvermogen ingezet om deze top te bereiken en het is haar gelukt. De jury, bestaande uit Jan Odé, direc- 80267 De Haarlemse zangeres Elly Jen teur van het Amsterdamse Conservato rium, Jan Henrichs, adjunct-directeur, Cobi Riemersma, Corry Bijster, Herman Scheij, Jan Keijzer, Alexander Young, buitenlands-gecommitteerde en de heer Dankmeyer, rijks-gecommitteerde, heeft besloten dat het openbaar examen zal plaats vinden op vrijdag 4 oktober in het Amsterdams Conservatorium en dit bete kent in feite de toekenning van de Prix. Eleonore Henriëtte Jens, begon haar muzikale carrière als pianiste, zij deed eindexamen in Den Haag aan het Ko ninklijk Conservatorium en specialiseer de zich in het begeleiden onder leiding van Theo van der Pas. Om de geheimen van de zangkunst te kunnen benaderen nam zij zanglessen bij Ans van Weerelt, vervolgens stelde zij zich onder leiding van Cobi Riemersma, die op zich nam haar tot soliste op te leiden. Mede door de bezielende samenwerking met de pianist Jean Antonietti is zij er tenslotte in ge slaagd de Prix d' Excellence te verwer ven.

Haarlem's Dagblad | 1968 | | pagina 5