m Mevrouw zelf aan de slag met krik en kruissleutel #E©UW Menu met een herfsttintje MET MINDER DAN „ECHT GOED" IS MARTINE BIJL NIET TEVREDEN STEEDS MEER DAMES BIJ ANWB-CURSUSSEN IN „PECH ONDERWEG' Zuurstof tegen katers If ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 Erbij 27 9 ''A vmm, Geen benzine-toevoer? Starten met de hand op de carburator-opening om te zien of daar benzine komt. mMt; vm a I -rr Martini BijlElfje „Twaalfje" Mannen en vrouwen volgen ge spannen het „benzine-weggetje" Marianne van der Zee vM.- wip rm W'. w. i (Van een onzer verslaggeefsters) ER ZIJN VROUWEN die, als zy tijdens het autorijden een lekke band krygen, de wagen aan de kant zetten en gaan zitten wachten. Sommige vrouwen lezen dan een boek of tijdschrift en roken een sigaret, wachtend op de galante man die het wiel voor hen verwis selen wil. Merkwaardig genoeg stoppen er dan ook nog mannen die bereid zijn voor de dame in kwestie hun handen vuil te maken en met een rood hoofd aan het krikken gaan. EEN VROUW die al jaren deze methode toepast zegt: „Ik wil niet eens leren een wiel te verwisselen, dat moet een man maar doen". Maar als er nu eens geen behulp zame man opdoemt om het vuile werk te doen, dan zal mevrouw zelf aan de slag moeten met schroevendraaier, krik en kruissleutel. Als zij tenminste weet wat dat zijn en waar zij in de auto liggen. GEEF UW MAALTIJDEN eens een herfstachtig accent door er tamme kastanjes en hazelnoten in te ver werken. Ook paddestoelen verdienen een plaatsje in een herfstmenu. WEEKMENU Rundvlees, spruitjes, kastanje-aard appelpuree - fruit. Rollade, champignon-macaroni, sla - caramelvla gegarneerd met hazel noten. Gebakken kaasplak, savooiekool, aardappelen - vruohtengruel. Gestoofde kabeljauw, gesmoorde tomaatjes, kerriesaus, aardappelen - appelyoghurt met gewelde rozijnen. Leverragoüt, rauwkostschotel, aard appelpuree - nogavla. Kipsalade - broodsehoteltje. Cantharellensoep, gehakt met bies look, andijvie, aardappelen. Voor de champignon-macaroni fruit u ui met prei, champignons en een laurierblad samen in wat boter of margarine en voegt er op het laatst in stukjes gesneden tomaten aan toe. De gekookte macaroni mengt u er door of geeft u er apart bij. Gehakte peterselie er over strooien. Garneer caramelvla eens met verse noten. Bij het derde menu kunt u jus van de vorige dag of gesmolten boter geven. Gebruik voor de kerriesaus van het vierde menu het vocht van de gestoofde kabeljauw. Een rauwkostschotel vijfde me nu kan bv. samengesteld worden uit: appel-biet, andijvie-wortel-kom- kommer, appel-zuurkool-rozijnen, knolselderij -lof-appel, rodekool- knolselderij. Recepten voor 4 personen kastanje- aardappelpuree: kg kastanjes, ca VU dl bouillon, 12 g suiker, 30 g boter, aardappel puree van 4 ons aardappelen. De kastanjes wassen en inkerven, drijvende kastanjes verwijderen. Ze 10 minuten koken, pellen en gaarko ken in de bouillon met de suiker in ca l/i uur. De kastanjes fijnmalen of zeven, verwarmen en de boter er door roeren. De aardappelpuree toe voegen en goed heet laten worden. In plaats van zelfgemaakte kastanje- puree kan puree uit blik worden ge nomen. Kipsalade: 250 g koude gebraden kip, 150 g cantharellen 150 g champignons. 200 g gekookte koude ryst, sla, vinai- grettesaus van 2 dl olie, VU dl azjjn, peper, zout, mosterd. De champignons en cantharellen wassen, schoonmaken en in plakjes snijden (niet te klein). De kip in stukken verdelen. De rijst, de kip, de champignons en de cantharellen ieder apart l/i uur in de saus weg zetten. Af en toe omscheppen. Vlak voor het gebruik de bestanddelen met elkaar vermengen en opdoen op sla. VAN HAAR EIGEN man, broer, zwager of achterneef moet een vrouw nooit leren een wiel te verwisselen, laat staan andere reparaties uit te voeren. Daarvoor moet zij zich opge ven bij de A.N.W.B. om de cursus Pech Onderweg te volgen. IN HAARLEM bijvoorbeeld, wordt deze cursus gegeven in het Technosta- tion aan het Badmintonpad. De cursus bestaat uit vier avonden van acht tot ongeveer tien uur. De eerste avond kan men een aantal op autogebied volslagen Onnozele zielen aantreffen. Na de vierde avond sprin gen deze mensen energiek achter het stuur van mini- of maxi-auto en zeg gen: „Zo, nu weet ik er alles van, mij kan niets meer gebeuren". Dat is natuurlijk sterk overdreven, maar het komt voort uit het veilige gevoel dat zij hebben na het volgen van „Pech Onderweg". Een lekke band hoeft geen verschrikking meer te zijn. De termen sproeier, carburateur, bo- bine, verdeler, contactpuntjes en „hij loopt op drie poten", zijn geen geheim taal meer. En, hoe is het mogelijk, zij snappen zelfs in grote trekken hoe een motor werkt, kunnen „vonkje trekken" en benzineleidingen doorbla zen. Bovendien blijkt het bijzonder in teressant om te weten wat er gebeurt als de choke uitgetrokken wordt, de motor „verzopen" is of de verdeelkap een scheurtje heeft. HET ZIJN natuurlijk de allereen voudigste dingen die Pech Onderweg bijbrengt aan leken op autogebied. Zij moeten in staat zijn zich met pech onderweg te redden. Aan grotere ge breken die plotseling optreden zullen zij langs de weg ook niets kunnen doen. Dan is het wachten op de we genwacht of liften naar een garage. Klip g&gjg s v' jfpÉ ssstevvw w.s.-. .vvvCwv.v. Maar in de lichtere gevallen zijn er nog mogelijkheden genoeg om de motor met mankementen weer „aan de praat" te krijgen en op eigen kracht een garage te bereiken. Mensen die zo weinig begrip van techniek hebben dat zij na vier avon den nog geen bobine van een bougie kunnen onderscheiden, zullen niet zo veel profijt van de cursus trekken. Maar de man of vrouw die met be langstelling de gang van zaken volgt, zal er zeker genoeg van opsteken. Al zou het alleen maar wiel verwisselen of een „verzopen" motor starten zijn. PECH ONDERWEG trekt steeds meer vrouwen. Zij zoeken gebogen over de motor van het als voorbeeld dienende automobiel naarstig naar de waterpomp, de benzinepomp en de sto ring in de elektrische leidingen. Want storing in het elektrische ge deelte van de motor is de meest voor komende pech onderweg, na de lekke band. „Ik schat zo'n zeventig percent", zegt de heer W. J. Geerlings van het Haarlemse Technostation. De heer Geerlings en de heer D. Blok geven de cursus Pech Onderweg voor Haarlem en Omstreken. In 1960 begon de ANWB belangstel lenden de eerste begrippen over de werking van een automotor bij te bren gen. „In de loop van de jaren is de cursus wel veranderd", vertelt de heer Geer lings, „we hebben ons aangepast aan de behoefte die bij de cursisten bleek te bestaan. Ik heb nu de methode van het „Weggetje volgen". Ik laat de cur sisten eerst de weg van de elektriciteit nagaan met alle „daarlangs" voorko mende mankementen. Daarna het ben zineweggetje. Vervolgens nog wat wetenswaardigheden over bijvoorbeeld de water- of luchtkoeling". (Van een onzer redactrices) MARTINE BIJL heeft dan en geheel terecht eindelijk haar Edison. Twee jaar geleden was het er al bijna van gekomen, vtare het niet dat er vanwege te vroege publiciteit ineens geen Edisons uitgereikt werden. Deze Edison is haar gegeven voor de plaat „Liedjes uit de tijd van Ot en Sien" een compliment voor haar, als zangeres, maar tevens een compliment voor haar begeleider en voor de man die deze plaat op zo originele wijze heeft gearrangeerd: Henk van der Molen. HOE STAAT HET op het ogenblik met haar werk? „Uitstekend. Ik doe twee dingen te gelijk: zingen aan de ene kant en aquarelleren aan de andere kant. Ik ben bezig met een boekje voor kinde ren, een verhaal in plaatjes over elf je „Twaalfje", met een paar regeltjes verhaal eronder, echt voor de klein tjes." TekentMarline al lang? „Ik heb vroeger wat les gehad dat mijn talent een beetje aanwakkerde, ik heb altijd veel getekend plak boeken een beetje opgesierd, zomaar wat getekend, maar op een moment dacht ik: ik ga nou eens wat helemaal voor mijzelf maken. Dat kreeg Henk van der Molen onder ogen, die liet het weer aan een uitgever zien en nu wil die man het gaan uitgeven. ALS DIT GOED ontvangen wordt, moet ik aan een tweede boekje^egin- nen. Ik beschouw tekenen eigenlijk als nevenvak. Ik vind het zo miezerig, als je zo zingt, je studeert wat zang, je pakt je gitaar eens, je leest een keer een goed boek, maar je doet ver der niks. Om nou alleen te gaan zin gen, en zo vaak treed ik nou ook niet op, dat schenkt weinig bevrediging. Dan moet je gewoon een nevenbezig heid hebben. Ik heb nu een hele dagtaak, reper toire bijhouden en opnieuw instuderen zangles, gitaar spelen, optreden en voor de rest tekenen. Die zangles is erg belangrijk overigens. Je merkt het gewoon: je zingt nu beter, door dat je de techniek beheerst. Ik had. toen ik begon, nooit één uur zangles gehad en dat was dan ook wel te ho ren. NOU ZEGGEN een hoop mensen: dat stemmetje van toen was juist je grote charme, maar dat vind ik flau wekul. En vergeet niet: je normen gaan natuurlijk hoger liggen. Vroeger deed ik maar wat, ik vind het nu zo leuk om er echt iets moois van te ma- ken. Ik ben een beetje afwerkerig van aard. En kritisch. Iedereen roept te genwoordig: waar blijft nou de volgen de langspeelplaat? Het schijnt een algemene opinie te zijn dat je, als je een beetje succes hebt, moet blijven komen met nieu we liedjes en nieuwe plaatjes. Een goed repertoire zoeken kost tijd, dat is duidelijk. We kunnen het ons ook niet permit teren om iets van mindere kwaliteit, artistiek gesproken, te gaan brengen. Dat repertoire van mij blijft tóch wel doorlopen, het is niet aan tijd gebon den. Martine Bijl treedt eigenlijk meer in België op dan in ons eigen land. Geen kwestie van onwil, maar van con stellatie van het Nederlandse amuse mentswezen. Tussen de beat en de soul komt een repertoire als het hare eigenlijk niet goed tot zijn recht. „Trou badour-avonden zoals in België kennen we hier eigenlijk niet". Ik heb vaak ge zegd: ik kom niet als er beat komt, maar soms moet je wel eens. Ik wil ook wel eens wat in Nederland hebben en dan moet je wel eens concessies doen". Het repertoire van Martine is erg ge bonden aan de inventiviteit van haar vaste tekstdichter-componist-begelei- der Henk van der Molen. Van anderen zingt ze zelden iets. De rest past vol gens haar, niet geheel in haar stijl. Regelmatig krijgt ze van andereren teksten en muziek aangeboden, „maar ik ben afschuwelijk kritisch. Je krijgt een hoop liedjes van men sen 't is gewoon pijnlijk die zeg gen: dit is vast iets voor jou, en soms is er ook wel eens iets van te maken, maar het is nooit echt goed." En met minder dan „echt goed" is Martine niet tevreden. DE ANWB heeft nu aan de cursisten een vragenformulier uitgereikt waarin zij hun mening over de cursus kunnen geven. Is er meer behoefte aan theorie of juist aan praktijk? Heeft de cursus voldaan of viel het tegen? Bestaat er behoefte aan een vervolgcursus over het eigen auto-merk? Dit laatste blijkt bij de cursisten grote belangstelling te wekken. Want soms is het zoeken geblazen onder de eigen motorkap naar onderdelen die bij de auto op de cursus zo gemakke lijk te vinden waren. Het enthousiasme over Pech Onder weg is algemeen groot. „Nu weet ik tenminste wat er aan de hand is". „Ik voel me veel veiliger, ik hoef nu niet met de handen in het haar te staan". De vrouwelijke cursisten kunnen nu eindelijk de mannen begrijpen als de ze weer eens van die vroeger raadsel achtige gesprekken houden over het meest geliefkoosde onderwerp: de auto. En al zien ze er nu misschien nog wat tegenop om werkelijk aan het sleutelen te gaan, als zij pech hebben zullen zij wel moeten Soms hoeven zij het geleerde in tijden niet in prak tijk te brengen, maar met het cur susboekje als leidraad zullen zij ze ker gauw genoeg weten waar het om gaat als het plotseling nodig is. „ER KOMEN HIER wel eens cur sisten terug om te vertellen hoe zij dankzij Pech Onderweg zich konden redden", zegt de heer Geerlings. De cursus pretendeert niet een volledige „monteursoipleiding" te geven. „Ja, als de benzinepomp kapot is kunt u wel een stoel nemen en er naast gaan zitten", is een uitdrukking van de cur susleider. Maar er zijn nog heel wat andere mogelijkheden die wel ver holpen kunnen worden. VROUWEN EN MANNEN die nog geen motorkap durven te openen heb ben de gelegenheid tot april van vol gend jaar zich op te geven voor Pech Onderweg. Al blijven er natuurlijk al tijd vrouwen die liever een man voor zich laten werken. BRITSE onderzoekers, die een ge neeswijze zochten tegen hooikoorts, menen daarbij een middel gevonden te hebben tegen een andere kwaal: de kater. Het middel ,is al in de handel. Het past in een klein zakje met ritsslui ting en kost in Engeland circa 32.50 gulden. Het bestaat uit een cylindertje zuurstof met een rubber mondstuk eraan. Het wordt door British Oxygen Co. gefabriceerd voor patiënten die aan hooikoorts of astma lijden of dikke en oudere mensen die wat extra zuur stof nodig hebben als zij het te kwaad krijgen met de ademhaling. Er blijkt een grote exportmarkt voor te bestaan in West-Duitsland, waar za kenlieden het gebruiken om weer bij te komen na zware zakenlunches, waarbij veel gedronken wordt. „Wij beweren niet dat het een mid del is tegen katers, maar wij weten dat het daartegen wordt gebruikt en misschien is de werking wel van psy chologische aard", zei een woordvoer der van British Oxygen.

Haarlem's Dagblad | 1968 | | pagina 59