Ex-priesters hadden het vroeger veel moeilijker dan in deze tijd Hervormde toenadering tot gereformeerden Zeven stellingen van Jurgen Moltmann Nota aan Raad van Kerken Doopsgezind- remonstrantse samenwerking SODEPAX VOOR BIAFRA Vrouw in ambt BEZOEK AAN DE PAUS Kort nieuws (Van onze correspondent) ZWOLLE Een vrouw hier uit de stad schreef me: katholiek blad zegde het advertentiecontract dat ik er „Ik zal mijn leven lang maagd blijven om goed te ma- had gesloten op. Anders verloor het andere adverteer- ken dat u uit het klooster bent gegaan". Op straat ders en waarschijnlijk ook abonnees. We hadden een draaiden de mensen zich om en dan hoorde ik ze tegen rooms-katholiek dienstmeisje, maar er werd voor ge- elkaar zeggen: „Daar heb je 'm". Een plaatselijk zorgd dat ze bij ons wegging. Ervaringen van een 70-jarige ex-Francicaan Vijfhonderd preken Conflicten Sociale gerechtigheid Deze ervaring had de nu zeventigja rige J. G. van Breda, nadat hij in 1933 de orde der Francisanen had verlaten en zich in burgerlijke staat in Zwolle had gevestigd. „Wat een verschil met de dag van vandaag. Kijk deze brief van de Franciscanen eens", zegt de oud-overste van het klooster Alverna, „ze hopen me te mogen blijven be schouwen als lid van de broederschap. Als uitwonend lid, dat wil meehelpen het contact met andere uitgetreden priesters te behouden. Ik bezoek te genwoordig allerlei bijeenkomsten. Oie jongemannen kijken raar op. als ze mijn ervaringen horen. Overigens was mijn uittreden geen celibaats- kwestie". In zijn huis zitten we in de warm in gerichte woonkamer op de eerste ver dieping. Beneden heeft de heer Van Breda zijn pedicure-praktijk. Hij werd in 1899 in Den Helder geboren. Na de lagere school ging hij naar het klein seminarie van de Franciscanen in Me- gen (Noord-Brabant). „We hadden een oom, die priester was, de heeroom. Hij was mijn grote held. Tijdens de gymnasiumtijd op het seminarie heb ik er wel eens over gedacht een andere richting te kiezen, maar het werd ge woon uit je hoofd gepraat. Thuis durf de je er helemaal niet over te begin nen. Vergeet niet, dat was zo'n andere tijd. Je durfde in de vakantie niet eens met je nichtje op straat te wandelen, want dan werd de overste dadelijk ge alarmeerd." Rustig terugblikkend op die jaren en op het noviciaat en de filosofiestu die in Alverna bij Nijmegen drukt de heer Van Breda zich wat gepronon ceerder uit: „Het noviciaat was eigen lijk een geestelijke hersenspoeling. Je werd volkomen wereldvreemd. Als je een vrouw tegenkwam durfde je haar niet goedendag te zeggen. In het eer ste jaar noviciaat mocht je geen stap buiten de poort zetten, anders moest je onherroepelijk het jaar overdoen." In 1926 werd hij tot priester gewijd. Als assistentiepater in Woerden moest hij vandaar uit overal in het land meewerken aan missies, triduums, retraites en andere acties tot bezin ning, vernieuwing en verdieping. Dat betekende wel vijfhonderd preken per jaar. Na zijn uittreding koos hij met opzet Zwolle als vestigingsplaats, om dat hij daar toevallig nooit op de preek stoel had gestaan. Binnen een paar we ken wist niettemin de hele stad wie hij was. Als 34-jarige werd pater Van Breda benoemd tot gardiaan van het novici aatsklooster Alverda. Veelvuldig kwam hij in conflict met de waarnemend pro vinciaal. Als voorbeeld: „We hadden een jongeman van een bekende familie, die de gelofte zou afleggen. Zo nu en dan liep hij even wel weg. Hij werd teruggebracht, want de familie wenste de priesteropleiding. Van invloed was ook dat hij een broe der had die priester was. Op de och tend dat hij de gelofte zou afleggen sprong hij uit een raam op de derde verdieping. Hij mankeerde gelukkig Kerk en Wereld en de rooms-katho- lieke St. Willibrordvereniging hebben gezamenlijk in een nota aan de Raad van Kerken in Nederland wegen aan gegeven waarlangs naar hun mening een doeltreffende werkwijze van deze raad kan worden bereikt. In deze nota dringen die beide instanties aan op een krachtige bevordering van be staande oecumenische activiteiten en op coördinatie van enkele met name genoemde activiteiten van de afzon derlijke kerken. Bovendien wordt een nauwe samenwerking tussen Kerk en Wereld en de St. Willibrordvereni ging in dienst van de oecumenisering in het vooruitzicht gesteld. Beide in stellingen zijn door de Raad van Ker ken uitgenodigd zitting te nemen in een op te richten sectie oecumenische actie van de raad. Dit wordt meege deeld in een zojuist verschenen num mer van Op de Hoogte, informatie krant van Kerk en Wereld. In dit blad wordt tevens een boeken- reeks Oecumene aangekondigd, die zal worden uitgegeven door Kerk en Wereld en de uitgeverij Bosch en Keu- ning te Baam. Het conferentiepro gramma vermeldt onder andere een actualiteitenweekeinde, een drop in- weekend en acht zomercursusweken. Een gratis exemplaar van Op d e Hoogte 1969/1 kan worden aange vraagd bij Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen. Het moderamen van de hervormde synode heeft de generale synode van de Gereformeerde Kerken een brief geschreven om er op te wijzen, dat naar inzicht van het hervormde mode- ramen in elk geval de avondmaalsge- meenschap tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken in Nederland en de weder zijdse ambtelijke dienst geen langer uitstel gedogen. De Hervormde Kerk staat eenzelfde regeling voor als met de Lutherse Kerk tot stand is gekomen: volledige erkenning van eikaars ambten, moge lijkheid van wederzijdse beroeping van predikanten en bijstand in het pastoraat. De Hervormde Kerk wil liefst verder gaan. Ze wil hereniging, met de Gereformeerde Kerken, liever vandaag dan morgen. In „Hervormd Nederland" s chrijft secretaris-generaal ds F. H. Lands man dat het gaat om samen optrekken in een verenigde kerk. „Opheffing van afscheiding en doleantie. Wederkeer! Maar dan niet als een éénzijdige maar als een tweezijdige actie. Deze ge scheidenheid kan niet langer en mag niet langer omdat het om twee kerk genootschappen gaat, die in „geest en hoofdzaak" (en dat niet in de negen- tiende-eeuwse zin opgevat) door één zelfde belijden van de waarheid Gods zijn verbonden en door de Geest Gods in deze twintigste eeuw weer naar el kaar toegedreven worden. En omdat dat zo is, is mijns inziens een „dubbel lidmaatschap" geen op heffing maar een bevestiging en con solidatie daarvan. Als een belijdend hervormd christen meent evenzogoed lid van de gereformeerde kerken te kunnen zijn en omgekeerd, en als ve le, zo niet de meeste gereformeerden en hervormden dat menen (en hoeve- len zijn er niet die daar terecht van uitgaan), dan mag de huidige situatie geen dag langer duren en kan het "dubbele lidmaatschap" deze situatie alleen maar onduidelijker maken. In het artikel van ds Landsman is sprake van de hervormde predikant ds D. Groeneboer te Amsterdam-west, die de wens te kennen heeft gegeven niet alleen als lid van de Gereformeer de Kerken én de R.-k. Kerk te worden aanvaard, maar zelfs in beide kerken het evangelie en de sacramenten te mogen bedienen. Ds Landsman meent dat het zogenoemde dubbele lidmaat schap of het individuele vragen van „ambtserkenning" de weg niet kan zijn. De enige mogelijkheid is dat beide betrokken kerken tezamen de vorm vinden waarin zij in deze over gangstijd naar elkaar kunnen toele ven. De hervormde secretaris-generaal zegt wat betreft de verhouding tot Rome dat de reformatie niet is ach terhaald. Maar er is gelet op het tweede Vaticaanse concilie, de nieu were r. k. theologie, en, binnenlands: de Nieuwe Katechismus, de interpre tatie van het evangelie en de visie op de kerk van individuele r. k. gelovigen en theologen wel een grote kloof gekomen tussen de officiële kerk en de belijdende kerk. De hervormde synode hoopt zich nog dit jaar, naar aanleiding van een conceptgeschrift van het hervormde Rome-beraad, op een aantal vragen te beraden. Voor éénmaal is er een gezamenlij ke uitgave verschenen van het Alge meen Doopsgezind Weekblad en het Remonstrants Weekblad. De hoofdre dacteuren A. G. van Gilse en A. M. van Peski schrijven dat zij nog geen noodzaak zien tot een voortdurende combinatie. Waarom deze keer wel, verklaren zij als volgt: „Vrijwel in alle plaatsen, waar zo wel een remonstrantse als een doops gezinde gemeente is, is er in de laat ste tijd een gesprek gaande, dikwijls resulterend in de een of andere vorm van samenwerking. Dat betekent dat de jonge mensen, die het besluit ne men tot een doopsgezinde of remon strantse gemeente toe te treden, een stevige kans maken dadelijk ook te worden geconfronteerd met de andere gesprekspartner. De beide redacties willen bij zo'n kennismaking een hand je helpen door met een gemeenschap pelijk nummer te komen." De inhoud is, op voorstel van de re monstranten, gericht op een terrein, waar van jonge mensen een persoon lijke keus wordt gevraagd, parallel aan die voor een geloofsrelatie en -ge meenschap. Men heeft enkele men sen, die ieder op een verschillende ma nier „door de molen zijn gegaan" van de problemen rond de militaire dienst plicht, gevraagd iets over hun ervarin gen te vertellen. De Wereldraad van Kerken en de Rooms Katholieke Kerk hebben een gemeenschappelijke commissie inge steld voor maatschappelijke, ontwik- kelings- en vredesvraagstukken onder de naam Sodepax. Sodepax wil in de eerste helft van 1970 een wereldcongres beleggen om een strategie te bepalen voor de wijze waarop christenen in het werk voor de vrede zullen dienen te participeren. Op het ogenblik tracht Sodepax een team van regionale deskundigen te vormen die advies kunnen geven over voor lichting en functies op regionaal en nationaal niveau. Op de 165-ste zitting van de synode van de evangelisch-lutherse kerk, die van 12 tot 14 mei in Amsterdam zal worden gehouden, zal een voorstel van de synodale commissie aan de orde komen om uit te spreken dat er moet worden gestreefd naar meer sociale gerechtigheid in de wereld door het oefenen van druk op de rijke landen tot het voeren van een rechtvaardige economische politiek. Aan de synode zal worden voorge steld een bijdrage uit de synodale mid delen vast te stellen als eerste stor ting in een daartoe te stichten fonds. Alle gemeenten zal worden verzocht aan dit fonds een jaarlijkse bijdrage te schenken. Op alle leden van de lu therse kerk zal een beroep worden ge daan om boven wat thans door de overheid voor hulp aan onderontwik kelde gebieden wordt besteed, jaarlijks één percent van hun inkomen ter be schikking van dit fonds te stellen. De opbrengst van het fonds zal dan in overleg met de overheid en kerkelijke bijstandsorganen worden besteed voor hulp aan arme landen, zodat de be schikbare gelden regelmatig door vloeien. Tevens wil men bij regering en parlement blijven aandringen om de basis van vaste grondstoffenprijzen en andere maatregelen voor de arme lan den mogelijkheden te construeren om hun achterstand in ontwikkeling lang zaam maar gestadig in te halen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De vrouwelijke ambtsdrager (Vorige herfst in de ge reformeerde kerken mogelijk gewor den) doet reeds dit jaar haar intrede in de generale synode, die in mei te Sneek haar openingszitting houdt en deze zomer in Lunteren haar werkzit tingen begint. Het is mevrouw B de Boer-Walstra directrice van een protestants bejaar denhuis in Hoensbroek en diaken van de gereformeerde kerk in Treebeek. Met vier mannen (twee predikanten en twee ouderlingen) is mevrouw De Boer door de provinciale synode van Noord-Brabant en Limburg naar de generale synode afgevaardigd. In een lezing tijdens de wereldstu- dentenconferentie in Turku poneerde de bekende theoloog Jurgen Moltmann de volgende stellingen, die zijn gepu bliceerd in het blad „Wending", (maartnummer): 1. We leven in een revolutionaire si tuatie. Naar gelang de tijd verstrijkt, zullen we de geschiedenis steeds meer zien als een revolutie. Alleen op revo lutionaire wijze kunnen we verant woord werken aan de menselijke toekomst. 2. De nieuwe revolutionaire situatie heeft in het christendom een diepe identiteitscrisis doen ontstaan. De chris tenen en de kerken zullen hun eigen identiteit alleen terugvinden als ze hun eigen geestelijke vervreemding over winnen en zich losmaken van hen die de vrije zelfverwerkelijking van de mens beletten. 3. De eschatologische (en messi- aanse) traditie van hoop kan leiden tot een wedergeboorte van het christelijke geloof in onze revolutionaire tijd. 4. Het nieuwe criterium voor theo logie en geloof moet gezocht worden in de actie. 5. De kerk is geen hemelse scheids rechter in twisten van de wereld. Bi] de huidige gevechten voor vrijheid en rechtvaardigheid moeten de christe nen zich inzetten aan de kant van de menselijkheid van de onderdrukten. 6. Het probleem van geweld en ge weldloosheid is een vals probleem. Het enige probleem is, dat van al of niet aangepast gebruik van geweld en dat van aanpassing van de middelen aan de doeleinden. 7. De tegenwoordigheid van christe nen in revoluties kan bewerken dat deze vrij zijn van de dwang van de wet. In het protestantse klooster in Taizé hebben novicen met Pasen de drie geloften van armoede, kuisheid en gehoorzaam heid afgelegd. De in zwart geklede broeders zijn Franciscanen of orthodoxen. Een meisje van vijftien jaar in Stuttgart heeft op ongebruikelijke wij ze ernst gemaakt met een wezenlijk aspect van het christen-zijn, zo meldt het hervormd persbureau. Zij heeft afgezien van een gouden horloge, hals ketting en andere geschenken ter ge legenheid van haar confirmatie afge lopen zondag in een evangelische kerk in een randgemeente van Stuttgart. Nadat in een kerkdienst mededeling was gedaan van de grote nood, waarin vele Biafranen verkeren, vroeg het meisje haar familieleden, vrienden en bekenden haar geen geschenken te ge ven bij haar confirmatie, maar geld Zij kon daardoor een bedrag van drie honderd mark naar de dominee bren gen voor hulp aan Biafra. niets, maar ik had voldoende reden om te bepalen dat het afleggen van de gelofte niet zou plaatshebben. De waar nemend provinciaal stond er echter op dat het toch door zou gaan." Toen pater Van Breda uitgezonden zou worden naar Karachi, weigerde hij op deze manier te worden wegge promoveerd, ook al betekende dat na enkele jaren het bisschopsambt. In die tijd had de overste ook kennis gemaakt met de verpleegster mej. Van Vertegenwoordigers van Ameri kaanse protestantse kerken hebben in Rome met de paus gesproken over een mogelijke Amerikaanse diplomatieke erkenning van het Vaticaan. Van links naar rechts: ds. J. Hines, New York; ds. J. Wil liams, Kansas City; dr. R. Marshall, New York; mgr. Jan Willebrands, Nederland; paus Paulus VI; ds. R. Dodds, New York; mgr. James Mat thews, Boston; dr. E. Espy, New York, en kardinaal William Cody van Chicago. Het vormingscentrum Den Alerdinck in Laag-Zuthem(bij Zwolle) heeft in 1968 175 cursussen georganiseerd met in totaal 4522 deelnemers. Per cursus bedroeg het gemiddeld aantal deelne mers bijna 26 en was de gemiddelde leeftijd van de cursisten ruim 26 jaar. Dit betekent een flinke groei, vergele ken met 1967, toen 3927 mensen aan allerlei cursussen deelnamen. Dit blijkt uit het zojuist gepubliceerde jaarverslag over 1968 van Den Aler dinck. Hees, met wie hij zijn moeilijkheden besprak. „Waar moest ik naar toe", zegt de heer van Breda, „nadat ik het klooster had verlaten? Thuis hoefde ik niet aan te komen, want het was in die dagen immers een levensgrote schande als priester weg te lopen. Via de radio en per telegram hebben ze me opgeroepen omdat mijn broer stervende zou zijn. Ik wist dat het niet waar was maar dat ze me desnoods onder dwang zou den hebben teruggebracht. Ik had het meegemaakt, priesters, die zes weken waren weggeweest. Ze verdwenen in een klooster. Ze werden totaal uitgeran geerd, alle functies werden hun ontno men. Dit uitzicht een gevangene te worden had ik ook. In het contact met de familie in die eerste dagen bleek dat ze mij ontoerekenbaar wilden ver klaren. De familie van mijn vrouw, >oen nog mej. Van Hees, probeerde haar onder curatele te laten stellen. Op een avond bespraken we de hele zaak met een bevriende architect. Hij zei tenslotte: „Weet je wat jullie moe ten doen? Trouwen!" We zijn toen op 21 december getrouwd. Mijn vrouw had iuist het vak pedicure geleerd, en na een jaar studie in Amsterdam beheer ste ik het ook We vestigden ons in Zwolle, waar de katholieke gemeen schap ons jarenlang heeft geschuwd. De tijden zijn sindsdien wel sterk ver anderd."

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 60