PIM VAN MEEUWEN KIEST AL 24 JA AR „MISSEN HOLLAND" uwl Elisabeth Urlus fokt fiere poolhonden in Noordwijk: DUITSE HUISVROUW KOOKT GRAAG J 1 Jf Verlichte kouseband 1 - lijk tracht te beantwoorden. Pirn G. J. van Meeuwen is 62 jaar en 24 jaar organisator van alle Miss-Holland- verkiezingen. In zijn Casino in Amsterdam speelt hij met de vele brieven van meisjes die zichzelf mooi ge noeg vinden om aan de verkiezing op 20 april mee te doen. Tot 20 april is de 19-jarige Marjolijn Abbink uit Amstelveen nog Miss Holland. Ze werd vorig jaar uit 25 mededingsters gekozen. Op deze foto staat zij tussen de tweede en derde keus. -""—Tfj Kinderen Wedstrijden Mej. Urlus met de twee honden waarmee zij op tweede paasdag in Leeuwarden kwam. Niet opdringerig Marianne van der Zee Een groep Husky's op de ten toonstelling in Friesland. De twee honden links zijn van de heer Van der Meer uit Den Haag, de anderen van mej. Urlus. Pim van Meeuwen verduide lijkt: „zó ongeveer lua&imiisauMffk (Van een onzer verslaggevers) HIJ VOLDOET ALLERMINST aan de voorstelling, die velen zich van een nachtclubeigenaar maken. Hij doet meer denken aan een hoofd van een school, die tegen zijn pensioen loopt en reeds jaren iedere vraag hoe vreemd ook die hem wordt gesteld, begrijpe BRIEVEN die binnenkwamen op de advertenties die Pim van Meeuwen in verschillende Nederlandse iagbla- den plaatste, waarin hij meisjes opriep mee te doen aan zijn Miss Holland verkiezing. Voor de mooiste wacht een glanzende automobiel. Ook zij, die niet de kroon op haar mooie hoofdje ..uilen krijgen, zullen niet met lege handen naar huis gaan. Zeker niet de meisjes die als tweede of derde eindigen. „Die auto is pas het begin, het aanloopje', zegt de heer Van Meeuwen, „Miss Holland mag meedoen aan de Miss Europa-verkiezing, de als tweede ein digende aan de Miss Univers-verkie zing en de derde mag naar Londen DAT OP DE nog volgende verkie zingen nog wel iets te winnen /alt bewees Stan v. Baer, die bij de inter nationale Miss Beauty-verkiezing in Miami Beach het lieve sommetje van ƒ35.000 won. Of Rina Lodders, uit Haarlem, evenals Corine Rotschaeffer tot Miss World uitverkoren, die ten slotte zo'n slordige vijftigduizend gul den op haar spaarbankboekje had staan. „Zeven missen van mij zijn (goed) in de Verenigde Staten getrouwd. Niet één is, wat men noemt slecht wegge komen. Het zijn allemaal gewone vrouwtjes geworden. Ik zie er soms nog wel eens één. Velen werden foto model of mannequin voor zij in het huwelijk traden", zegt de organisator van de verkiezingen in vrouwelijk schoon. Uiteraard houd ik bij de missver kiezing het veto-recht. De jury kan t; "v-te i AV" V éénstemmig een meisje kiezen, wan neer ik het daar niet mee eens ben, gaat het feest niet door. Op dit punt laat ik net als de Russen in de Veilig heidsraad mijn veto-recht gelden en zeg ik: „nee, die wordt het!" WAAROM? IK LOOP nu al 24 jaar mee in de miss wereld: ik weet wal in het buitenland een kans heeft iets te bereiken. De vijf Missen Europa, twee Missen World en een Miss In ternational Beauty zijn daar wel het bewijs van. In het begin viel het niet mee meis jes te krijgen voor de verkiezing, die ik in 1946 voor de eerste maal orga niseerde, na een verzoek van de heer Appelman van Metro Goldwyn Mayer. Met moeite kregen wij wat meis jes bij elkaar. En dan de moeilijkhe den met de moeders en verloofdes Men dacht dat wij de meisjes direct naar een harem ergens in het Midden- Oosten zouden laten verdwijnen. Men begreep niet dat er geen betere bewaker is dan een nachtclubeigenaar, die de Miss Holland begeleidt naar evenementen in het buitenland. Mijn vrouw of ik zelf namen die cerberus- taak altijd op ons. Nodig, och nodig was het vaak niet. Hoewel ik eens heb voorkomen dat een Miss van mij een boottocht met iemand uit Beiroet zou gaan maken. Toen ik bezwaren maak te zei de man: „Ik nodig ook u uit op de cruise". Ik sloeg het aanbod af met de woorden: „Dank u, ik heb geen zin op de bodem van de Middellandse Zee te liggen" „De Siberische Husky is betrouwbare hond" ALS ELISABETH URLUS uit Noordwijk met haar honden op straat loopt zijn er mensen die met een grote boog om deze Siberian Husky's van de stoep af gaan. „Het zijn net wolven", zeggen ze dan. Die angst is niet nodig, want al voert deze pool- hondensoort van oorsprong wolvenbloed, het ras is al lange tijd in dienst van de mensen. JUIST NU af en toe berichten op duiken in Nederland over het houden van wolven, van kruisingen van hon den met wolven of van dingo's met wolven wil mejuffrouw Urlus met na druk stellen: „Noem deze dieren geen Husky's". Zij wil het ras dat zij sinds 1961 uit Alaska in Nederland importeert en fokt niet een kwade naam bezorgd zien door experimenten met nog niet gedo mesticeerde dieren als wolven en din go's. „DE SIBERIAN HUSKY is absoluut betrouwbaar bij mensen, ook bij kin deren", zegt mejuffrouw Urlus, terwijl haar twee neefjes met een stel Husky's over de vloer rollen. Mejuffrouw Ur lus bezit acht van de ruim veertig Husky's die ondertussen in Nederland zijn. Zij was na de laatste oorlog de eerste die het ras uit Alaska invoerde en er mee ging fokken. Voor de oorlog had professor Hagedoorn al eens en kele van deze honden naar Nederland gebracht. De hondenfamilie stierf ech ter uit. VOOR EEN leek op hondengebied is er niet zoveel verschil tussen de Sibe rian Husky, de Malamute, Eskimohond of Samojeed. Het zijn allemaal slede honden uit de Poolstreken ze hebben allemaal wel iets wolfachtigs in hun uiterlijk. Met zorgvuldig selecteren en fokken is de laatste tijd zo veel mogelijk lijn in de verschillende soorten gebracht. ELISABETH URLUS fokt haar Hus ky's in de eerste plaats op een goed karakter, in de tweede plaats op een mooi uiterlijk en in de derde plaats op bruikbaarheid als sledehond. Zij wil het ras ook nog als „werkhond" zien. Op tweede paasdag kregen de twee honden waar zij mee op de internatio nale tentoonstelling in Leeuwarden uit kwam de kwalificatie „uitmuntend" de Siberian Husky in aanraking. Op haar laatste vlucht in 1961 nam zij een hond mee. „Hij vroeg er gewoon om" zegt zij. Kayak Thunder Taku was de officiële naam van de hond, maar hij heet thuis gewoon Bonzo. Matenuska's Alyeska Taku moet het met de naam ,Deuk" doen, terwijl Alaskan's Unga of Anadyr geroepen wordt als „Spriet". BEHALVE „Het zijn net wolven", is een veelgehoorde reactie op Husky's: „Dat zijn die honden met blauwe ogen" Veel Siberian Husky's hebben scher pe lichte blauwe ogen, al mogen ze volgens de raspunten ook bruine ogen hebben. Sommigen hebben één blauw en één bruin oog. De raspunten zéggen verder onder meer: „De Siberian Husky is een mid delmatig grote werkhond met een krachtige, maar sierlijke bouw. Zijn middelmatig stevige, goed bevachte lichaam, rechtopstaande oren en vosse- staart, welke sikkelvormig over de rug gebogen gedragen wordt, wijzen op de Noordelijke erfenis van de bekwame sledehond". „En dat vind ik al heel wat voor hon den van net een jaar", is de reactie van de fokster van nationale en inter nationale meervoudige kampioenen. ALS STEWARDESS op de Poolroute kwam zij voor het eerst in Alaska met MET DAT „sledehond" ontstaan in Nederland moeilijkheden; trekhonden zijn in ons land bij de wet verboden De eigenaren van Husky's, die aan wedstrijden met sledehonden mee doen gaan daarvoor meestal naar Zwitser land. In Alaska komen deze wedstrijden steeds meer voor. Met de intrede van de machinaal voortbewogen slede heb ben veel honden als trekkracht afge daan. Net als bij ons met de paarden worden zij nu voor sport of nlezier ge houden. De wedstrijdlust heeft overigens ook enige tijd tot het „verfokken" van het ras geleid, er werden om snelle hon den te krijgen zelfs sledehonden met windhonden gekruist. Nu wordt echter weer zo veel mogelijk het type van de oorspronkelijke hond gefokt. BIJ DIE oorspronkelijke hond be hoort een zacht en vriendelijk karakter Dat wil niet zeggen dat de als slede hond dienstdoende dieren in hun werk zulke lieverdjes waren, maar betrouw baar voor mensen waren zij wel en zijn zij nog. Als huishond is de „Siberian" geen blaffer of waakhond. Vreemden wor den met een e nthousiaste lik begroet zodra zij de familiekring binnenkomen. Daarna trekt de Siberian Husky zich terug, opdringerig is hij allerminst. Het is ook geen hond voor iedereen. Wie een aanhalige schoothond zoekt die op com mando opzit en pootjes geeft moet bij andere rassen zijn. Maar iemand met overwicht, heeft een gehoorzame hond aan een Husky Een dat overwicht heeft mejuffrouw Urlus. Zij is niet voor niets hoofd van de huishouding van een groot hotel In Amsterdam. BINNENKORT gaat zij zich hele maal aan haar honden wijden. Haar Matenuska's kennel gaat naar Fries land, naar een ruime boerderij met veel grond er om heen. En een hoog hek. Dan komen er nog meer honden zoals een Malamute, een wat zwaarder uitgevallen broertje van de Siberian Husky. De honden, die vroeger een noodzaak waren om te kunnen leven in de Poolstreken, worden langzamer hand „luxe honden". Mejuffrouw Urlus wil hen beslist niet tot modehond maken: „Een Siberian Husky mag nooit een „gril" of „een statussymbool worden". MOEILIJKHEDEN hebben wij al al lang niet meer. Meisjes, die bij de voorverkiezingen waar geen publiek bij aanwezig is staan te beven als een rietje, zijn er bijna niet meer. Ze worden ieder jaar brutaler, terwijl het geestelijk niveau ook hoger wordt. De grootste kanshebster is altijd een lang meisje, met een taille van ongeveer 63 centimeter en niet te dikke bipsjes. De boezem is niet van belang, die be hoeft niet enorm te zijn, integendeel. De deelneemsters aan de voorverkie zingen, die worden afgewezen krijgen van mij geen brief met ,U bent niet geschikt of zo. Dat moet je niet doen. Je moet nooit mensen kwetsen. Ik zeg altijd, zij die mogen meedoen krijgen daarvan bericht. Geen meisje behoeft zwart op wit te krijgen, dat zij afge wezen, dus niet mooi genoeg is. Ik heb hier een brief van een meisje dat schrijft: „Ik ben lelijk maar ik wil toch meedoen. Uiteraard roep ik haar op. Ik kijk bijna niet naar de foto's die ze er bijzenden. Daarop kan je, heeft mijn ervaring geleerd, absoluut niet op afgaan. Is zo'n meisje nog geen 21 jaar, dan laat ik de ouders een ver klaring ondertekenen, dat zij hun toe stemming geven. Ik moet geen woe dende vaders en moeders in mijn zaak hebben". INDERDAAD, iedereen in ons land kan een Miss-Holland verkiezing orga niseren. Het enige verschil is. dat de ze miss nooit aan een internationale verkiezing als Miss World of Miss Eu ropa kan meedoen. Dat alleenrecht heb ik. Al kost het mij ieder jaar be hoorlijk wat geld. Maar het is een hob by van mij. Zoals een ander 'oorzit- ter van een voetbalclub is, wat hem veel tijd en geld kost, organiseer ik Miss Holland-verkiezingen. Mijn ideaal is nog eens een Miss Europa-verkiezing hier te houden. Misschien volgend jaar, wanneer ik voor de vijfentwintigste maal de Miss Holland-verkiezing organiseer, en dat wij het hier nog eens zo kunnen doen als bijvoorbeeld in Duitsland of Enge land. Daar worden stedelijke Miss-ver- kiezingen gehouden. De mooiste Missen uit alle steden komen in de eindstrijd, waaruit dan de Miss Duitsland of Miss Engeland wordt gekozen. Dan kan je met nog meer recht van spreken over het mooiste meisje spre ken. Want uiteraard zullen er nog wel mooiere meisjes zijn als zij die nu Miss Holland wordt In opdracht van de regering in Bonn is een enquête gehouden onder 4.000 Duitse huisvrouwen, waarvan 300 tot 34 jaar. Koken, bakken en inmaken leren de meerderheid van alle onder vraagde huisvrouwen nog altijd van moeder of van een ander familielid; door zelfstudie ongeveer één derde van de huisvrouwen. De vrouwen hebben er ook plezier in: 54 percent van de ondervraagden vond de verzorging van de maaltijd prettig, 33 percent beschouwen het koken als een deel van de huishoude lijke arbeid en vond het nóch een be zoeking, nóch een vreugde. Bakken vonden zelfs 81 percent van de vrou wen een prettige bezigheid. Van de ondervraagden hield 72 percent bij haar inkopen rekening met de kwali teit van het gebodene en niet de prijs; 26 percent deed dat niet. Afwisseling in de maaltijden en zorg voor de smaak vonden respectievelijk 34 en 27 percent van de vrouwen belangrij ker dan enige andere factor, al komt belangstelling voor het vitaminegehal te (dat 26 percent van de vrouwen bovenaan de lijst plaatste) er dicht bij. De prijzen spelen slechts bij 15 percent van de dames de voornaam ste rol. Bij de aankoop van levensmid delen kijkt 84 percent van de huis vrouwen onder de 34 jaar het eerst naar de kwaliteit, 69 percent naar de prijs. De invloed van voorlichting over de voeding en het bereiden daarvan is zeer groot, of die nu wordt gegeven in de vorm van reclame en adverten ties, of door tv, radio, cursussen, tijd schriften en of kookboeken. Maar van de jonge huisvrouwen is 64 pet. daar mee nog niet tevreden: zij zouden graag nog meer informatie op het ge bied van de kookkunst hebben.(CON SUL In de geschiedenis van Groot-Brit- tannië heeft de kouseband een grote rol gespeeld: men weet dat de belang rijkste Britse onderscheiding nauw verbonden is met dit eenvoudige kle dingstuk. Na een periode dat de kou seband „uit" was krijgt, naarmate de minirokjes korter worden in Enge land, de kouseband een nieuwe kans. En de minirokjes wórden steeds kor ter: de Londense meisjes vestigen telkens nieuwe records! Er zijn nu in „hippe" boetiekjes in Londen kousebanden te koop, die fluorescerend en reflecterend zijn. Deze (rood) gloeiende kousebanden hebben bovendien een praktische kant: bij avond ziet de automobilist het meisje met de lichtende kouseband gemakkelijker en behalve dat hij haar slanke benen dan ook beter kan be wonderen is de kans op een aanrijding geringer.

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 69