Nieuwe inzichten bij Snitker en sportieve bronsjes van Ver kade SUKRISTOL VOLLE AULA TWEE UUR OP SAFARI IN AFRIKA OTAX 323130 PAARDENvoor Frans Samson de saus van zijn keukenleven Van mensen en dingen zó lekker-zó gezond Een boeiende ontwikkeling m Sport in beeld VAD kampioen DCIJ naar ereklasse Met Jan P. Strijbos als gids Visionaire natuurimpressies van Mary van Veen Koeman Gert Butter derde in Dordrecht Artiesten gezocht „Alf rink-kliek" en de bisschop met versgebrande hazelnoten Burgerlijke stand Haarlem IN GALERIE BLOKKER 4» WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HEEMSTEDE Het wordt bijna een begrip, Willem Snitker en Kees Verkade, weer samen exposerende. Nu doen ze dat in Galerie Blokker, beiden met werk in „salonformaat" niet bestemd voor de museumwand waar het Snitker betreft, of als monu mentaal pièce de milieu op een groot plein als het om Verkade gaat. Of je zou hun werk van nu als ontwerpen daartoe moeten zien. Dat kan na melijk in beide gevallen omdat er bij hen tussen klein en groot geen wezen lijk verschil bestaat. Uit ieder werk blijkt namelijk weer dat ze alle twee voor alles kunstenaars zijn die hun vak zo grondig en degelijk mogelijk beoefenen met de inzet van een com plete persoonlijkheid, ook in kleine formaten. Daarmee houdt hun over eenkomst ook wel op. Hun werk is eerder een aanvulling van inzichten dan een samengaan. EEN ADoZÖ TABLET stopt astma-aanval direkt! Hein Steehouwer Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof aquarelleren ALS HUISVROUW Gevoelig talent Hein Steehouwer VOORHEEN 12 345 i wmmm m m Grootkoken en paardesport, dat zijn de twee centrale punten in het leven van de nu 50-jarige Frans Samson die zaterdag 22 november het feit herdenkt, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de St. Vincentius-keuken op de Nieuwe Groenmarkt, een al jarenlang be faamd gastronomisch toevluchts oord voor Haarlemse kamerbe woners, bejaarden en mannen wier vrouwen in het ziekenhuis liggen. Kerstactie Bijzondere Hulp: giro 130 90 47 Diamant in Noordwijkerhout De Gekleurde Zanger houdt vogelshow k Willem Snitker blijft zich ontwikkelen ln een bloeiende gang. Er hangen nu gra fische drukken in een stijl, verwant aan wat de aanhangers van de „kleur-is-vorm- theorie" ook maken. Het iets oudere werk behoort nog tot Snitkers „heroïsche" pe riode. Die laatste wil ik nog even in herinne ring brengen. Daaruit stammen zijn grote doekexi als „Gehelmde man voor rode poort" waarin zowel het Griekenland uit de mythologie als de techniek uit ons ruim tevaartijdperk als een synthese aan bod kwamen. Een nieuwe gouache verwijst nog naar die periode, namelijk „Hektor en Andromache" een mooi blad in een ge mengde waterverf techniek, eerder geschre ven in verf dan geschilderd. Het is heel mooi van kleur. Snitker is een wat andere vormtaal gaan gebruiken in een serie werk, waarin de mythe minder aan bod kwam en waarin mens en de ruimtevaart sterker spraken. Ook aan de toen ontwikkelde stijl herin neren sommige bladen. Typerend is daar in het gebruik van gearceerde slurfachtige vormen tussen grotere vlakken. In som mige nieuwe gouaches is die vormtaal ge bleven, maar losgemaakt van de inhoud van zijn vorige periode. Snitkers Spaanse vakantieherinneringen worden er nu in vooi gedragen. Landschappelijke vormen èn de mens daarin blijken zich eveneens te lenen voor een synthese tussen primitief zien in een moderne losse expressionisti sche schildertrant. Nu is er dan de overgang naar een non- figuratieve „drukkunst", waarin mathe matische vormen en primaire kleuren de hoofdrol spelen. Ik vind het jammer dat Snitker in bladen, geheel in die trant, zijn persoonlijke signatuur waarin hij juist zo sterk is begint te verliezen. Er wordt al zoveel in die richting gewerkt door mensen, die beslist minder begaafd zijn dan hij. Wél heel sterk is een blad, waarin het dfukken van vlakken is samengegaan met het typische schrift van Snitker. Dat zou »en rijk gebied vol artistieke spannin gen Kunnen opleveren, namelijk de altijd ADVERTENTIE bl|: apotheken en drogisten nogal hevige expressionistische drang van Snitker, in labiel evenwicht gebracht met de spanning van grote wiskundige vormen in neidere kleuren. Zo'n stijl zou een uit- valspuort naar een verdere ontwikkeling kunnen zijn. We zullen er wel niet lang op hoeven wachten, want Snitker werkt snel °n gedreven Kees Verkade exposeert een klein aan tal bronsjes, allemaal gewijd aan de sport vanaf een baseball-speler, die er vervaar lijk professioneel uitziet tot aan een ama teuristisch schaatstertje dat, omgevallen met de beentjes omhoog, doet denken aan de ijstafereeltjes van de Avercampen, die op hpn panelen ook vaak een omgevallen vrouwtje naar voren laten schuiven. De oernollandse afkomst van Verkade is daar mee dun tevens aangegeven. Hij is en blijft een realist in brons, die echter wel gebruik maaxt van de mogelijkheden die het spel van volumen en bewegingen biedt als het onderwerp hem daartoe de kans geeft. ADVERTENTIE In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. ven Suikerzieken. AMSTERDAM. Het eerste tiental van het Verenigde Amsterdamse Damge- nootschap (VAD) heeft zaterdag, op de voorlaatste competitiedag, het clubkam pioenschap van Nederland veroverd. VAD is in het begin van dit jaar ontstaan door een fusie tussen de damverenigin gen Gezellig Samenzijn en Jozef Blanke naar. Titelhouder was Huissen. DCIJ (Damclub IJmuiden) is door een remise tegen RDG (10-10) in de hoofd klasse zeker geworden van promotie naar de ereklasse. De stand aan de kop in de hoofdklasse: 1. DCIJ 11 pnt., 2. RDG 9 pnt., 3. Het Oosten 8 pnt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Voor een naar schatting driehonderdvijftig mensen tellend pu bliek, dat de aula van de A. H. Gerhard- school aan de Raaks geheel vulde, heeft Jan P. Strijbos gisteravond een aantal films vertoond gewijd aan de wilde die ren, de vogels, planten en bloemen van Kenia, Tanzania en Uganda in Oost- en Centraal Afrika. De heer Strijbos was daartoe uitgenodigd door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, afdeling Bloemendaal en Omstreken. Sinds 1918 al maakt Jan Strijbos elk jaar een reis naar een interessant na tuurgebied om dan in de wintermaanden de „thuisblijvers" in woord en beeld van zijn ervaringen te laten meegenieten. Meestal organiseert hij zijn reizen zelf, ditmaal had hij zich gevoegd bij een reis gezelschap dat in busjes onder leiding van een reisleidster door Afrika trok. Zijn films waren er niet minder om. Strijbos bezocht tijdens zijn „jacht met de camera" vrijwel alle belangrijke wildparken, waar hij leeuwen, olifanten, giraffen, antilopen, gazellen, nijlpaar den, jachtluipaarden en krokodillen film de. Hij nam een kijkje in de beroemde Njorongoro krater, de grootste ter we reld, waar de blankenschuwe Masai's huizen. Hij doorkruiste het wildpark Se- rengeti en het zeer uitgestrekte Tsavo- park waar vele duizenden olifanten hui zen. Met zijn camera heeft hij echter niet alleen oog gehad voor de machtige leeu wen on gluiperige jakhalzen, ook de tal rijke vogels, planten en bloemen in de ze gebieden kregen uitgebreid zijn aan dacht. In een bijgaande circulaire vraagt Jan Strijbos de aandacht voor het fenomeen van de safari, een nieuwe vorm van toe risme die steeds meer in zwang komt. Vooral Amerikanen trekken in steeds groteren getale naar Afrika. Daarmee, aldus Strijbos, krijgen de jonge Afrikaan se staten de kans hun betalingsbalans HAARLEM. Mary van Veen Koeman exposeert haar aquarellen in de boven zaal van restaurant „Malle Babbe" in de Frankenstraat. Het is een nogal omvang rijke tentoonstelling, vooral in aanmer king genomen het feit, dat zij een schil derende huisvrouw is. Het is een moeilijke aanduiding, „schil derende huisvrouw", want veel vrouwen, die van de kunst een beroep hebben ge maakt zijn eveneens huisvrouw. Het is dus alleen maar een accentverschuiving, die er wel ongeveer op zal neerkomen dat in veel gevallen schilderende vrouwen met een beroepsopleiding het huisvrouw zijn minder dominerend vinden dan hun kunst, welke tak zij daarin ook beoefenen. In het geval van Mary van Veen Koe man is het echter overduidelijk een huis vrouw die schildert, na daartoe inciden teel les te hebben gehad, zowel schoolse vorming als later nu en dan van bevrien de schilders. Die lessen kreeg zij voor een groot deel tijdens haar huwelijk en het opvoeden van haar kinderen. Zij is allerminst een „naïeve" schilde res, integendeel, zij doet qua opvatting niet onder voor veel beroepsschilderessen. Het is wel een typisch vrouwelijk talent, dat echt schildert vanuit een „heilig moe ten". Landschappen en bloemen hebben haar voorliefde en het is vooral schil deren om die voorliefde tot uitdrukking te brengen. In hoge mate is ze gevoelig in haar eigen geestelijke instelling. Haar land schappen zijn dan ook behalve een weer gave van de werkelijkheid tevens sterk visionair getint. Dat visionaire is volko men echt en het maakt haar werk de moeite waard, vooral omdat ze het in alle bescheidenheid en zonder pathos voor draagt. Men moet dan ook de moeite ne men die stemmingen tot zich te laten doordringen om te bemerken, dat dit aquarelleren veel meer is dan zo maar illustratief bezig zijn. Het is een con templatief schilderen om geziene indruk ken als een innerlijke beleving op papier te brengen. Het wordt allemaal gedaan met eenvou dige middelen, de waterverf zo transpa rant mogelijk gebruikt in kleuren en vor men die als het ware schijnen te ver dampen. Er zijn dan ook bladen bij, vooral waar het de landschappen be treft, die onder invloed van Japanse kunst schijnen te zijn ontstaan. Schijnen inderdaad, want het is geen invloed, maar eerder een parallel lopen. Het is alles weinig ophef makend, maar van waarde voor beschouwers met een gelijkgezinde instelling. met behulp van het toerisme belangrijk te verbeteren, een kans die zij met bei de handen aangrijpen. Overal worden wildparken en reservaten uit de grond gestampt, een ontwikkeling, „die de kans dat deze wildernis met zijn schat aan wil de dieren behouden blijft, alleen maar groter maakt." ADVERTENTIE (Van onze turnmedewerker) DORDRECHT. Bij de persoonlijke keurturnwedstrijden in de sporthal „Wiel- wijk" in Dordrecht, waaraan een aantal topturnsters en turners heeft deelgeno men, heeft de jonge Haarlemse keurtur- ner Gert Butter (VOLO) een aardig suc ces geboekt. Tezamen met bekende keur- turners als Jan Snellenberg en Gerrit ten Bos wist hij zich aan de top te plaatsen. Van de 22 keurturners die aan deze wed strijd deelnamen plaatste hij zich derde. De uitslag was: 1. Jan Snellenberg (St. Maurits, Volendam) 52,95 p.: 2. Gerrit ten Bos (Hercules-Hebe, Enschede 51 45 p.; 3. Gert Butter (VOLO-Haarlem) 49,25 P' Bij de dames klopte Marianne van Zet ten (Pro Patria, Zoetermeer) de jeugd kampioene Cora Stins uit Noord-Schar- woude, met 36,70 p. tegen 35,75 p. In de sporthal in Nieuw-Vennep waren zaterdag turnwedstrijden georganiseerd door de turnkring Noordhollands Zuider kwartier tussen verenigingsgroepen van de deze turnkring, de Kennemer Turn kring en de Zaanse Turnkring, 's Mid dags was de jeugd aan de beurt waarbij 400 meisjes en 125 jongens aan de strijd deelnamen, 's Avonds waren 90 dames en 30 heren in actie in wedstrijden op gevarieerd gebied. De organisatie was uitstekend, zodat het geheel een vlot verloop heeft gehad, waarbij dikwijls turnen op behoorlijk peil te zien werd gegeven. De voornaam ste uitslagen zijn: vrije oef. meisjes: 1. TV Aalsmeer 15,6 p. Langematspringen meis jes: 1. Bato (Haarlem) 17,1 p. Kastspnn- gen meisjes: 1. Hercules-Hebe (Wormer- veer) 18,4 p. Brug-ongelijk meisjes ODIN meisjes SSS (Halfweg) 78,6 p. Laagrek jongens: Bato (Haarlem) 66,8 p.; Paardspringen jongens ODIN (Amstel veen) 16,2 p. brugturnen jongens Bato (Haarlem) 61,8 p. Dames: vrije oefening, alle vier deel nemende ploegen Olympia (Aalsmeer) aan de top. Evenwichtsbalk SSS (Half weg) 83,4 p.; langemat springen BATO (Haarlem) 17,3 p. Heren lange matspringen 1. ODIN (Am stelveen) 15,5 p.; hoogrek ODIN (Amstel veen) 45,1 p.; brug ODIN (Amstelveen) 47,4 p. ft Zaterdagmiddag zal de heer Samson om kwart voor vier door het bestuur van St. Vincentius worden gehuldigd, een huldiging waarbij ook mevrouw Samson nauw betrokken zal worden, „want", aldus de jubilaris, „zonder haar had ik dit nooit kunnen doen." Van vier tot half zes zal dan op de Nieuwe Groenmarkt een ongetwijfeld zeer druk bezochte receptie gehouden worden, want de heer Samson is bij zijn vele vaste gasten om zijn joviali teit bijzonder geliefd. Hij vertelt: „In de loop der jaren krijg je een bijzondere band met je vaste mensen. Zo is het maar al te vaak gebeurd, dat mensen die gingen trouwen eerst bij mij kwamen om te vragen of ik het met hun keuze eens was." Frans Samson stamt uit een vooral voor de oorlog bijzonder bekende fa milie. Met tien broers (hij had ook nog twee zusjes) vormde hij jaren een voetbalelftal, dat vanwege zijn unie ke karakter veel publiek trok. Eén van die broers, Jan Samson, is nu zijn rechterhand in de keuken. In de oorlog stond Frans Samson al op de Nieuwe Groenmarkt waar toen de Centrale Keuken gevestigd was. In 1945 vroeg hij het bestuur van St. Vin centius een keuken voor alleenstaan den te mogen beginnen. Dat mocht. De jubilaris: „De begintijd was erg moeilijk. In de voorzaal zat toen nog de Kinderbescherming. Achter moes ten de eters zelf hun grote bonen dop pen, want daar had ik geen tijd voor. Langzaam maar zeker ging het echter steeds beter, niet het minst dank zij de geweldige steun van mijn vrouw Op het ogenblik krijgen we hier zo'n vijfhonderd man per dag te eten. Die verorberen gezamenlijk per week meer dan een koe aan vlees. Hoe lang ik nog doorga? Ik denk wel, dat ik het nog vijftien jaar volhou; ik hou nu eenmaal van mijn werk." Op maandag 24 november zijn de heer en mevrouw P. v.d. Raad-Heems kerk 60 jaar getrouwd. De bruid is 82 jaar, de bruidegom 84. Zoals opvallend veel bejaarden vindt de heer v.d. Raad zijn voornaamste hobby in zijn groen tetuin waarmee hij bijna de gehele fa milie van groente voorzit. Beiden zijn geboren en gedoopt in Noordwijkerhout en hebben daar altijd gewoond. Op 25 november zal het feest gevierd worden met om twee uur een mis in de Victoriakerk en daarna van vier tot half zes receptie in café-restau rant Kerkvliet aan de Herenweg. De Stichting Ontspanning voor Ge handicapten treedt regelmatig met ar tiesten in den lande op in bejaarden tehuizen, sanatoria en andere verpleeg inrichtingen. Voor de uitvoeringen in Noord-Holland zoekt de stichting van wege het grote aantal aanvragen me dewerkers uit Haarlem en omgeving. „Club 500", zoals de stichting heet, werkt uitsluitend in tehuizen met ama teurs. De vervoerskosten worden ver goed, maar het optreden zelf geschiedt belangeloos. Op het ogenblik is vooral behoefte aan accordeonisten, sketchgroepjes zangsolisten en andere amateurs in het populaire genre. Ook mensen die nog nooit op het podium hebben gestaan, zijn meer dan welkom. Belangstellen den kunnen een briefje sturen naar het Algemeen secretariaat, Troelstra- weg 93 in De Bilt, of 's avonds even bellen naar de heer J. de Jong in Zwa nenburg, tel. 02907-3278. Iedereen krijgt bericht. Van links naar rechts: Frans Sam son, zijn vrouw, zijn broer Jan Samson en een medewerker in de St. Vincentius-keuken. Waar Frans Samson ook veel lief hebberij in heeft, dat zijn z'n paarden Flora en Homerus. Ze worden ge traind op de baan van Jan de Leeuw in Hoofddorp en winnen volgens de heer Samson genoeg om hun eigen kost terug te verdienen. „Mijn lieve ling is Flora, maar Homerus is beter. Flora is nu drachtig, dus die koerst niet, maar van de winter hoop ik mijn brevet te halen, zodat ik met Home rus de baan op kan." Als het even mogelijk is, wipt Frans Samson er 's middags een uurtje tus senuit om in Hoofddorp op de sulky te kruipen. Ontspanning achter de paar den is voor Frans Samson nu eenmaal de saus van zijn keukenleven. Wij plukten voor U enkele opmer kingen uit het informatie-bulletin van het bisdom Haarlem: „Rond de t.v.- uitzending over G.K. van het Reve ont ving de bisschop vele brieven. Zij ver toonden een scala van begrip tot on begrip, van fatsoen tot onfatsoen en van verheerlijking tot verguizing". Twee citaten: Een bekende familie schreef op een open briefkaart: „Wij zijn de Alfrink-kliek bijzonder dank baar voor Ezelvoorstelling in Flikker- kerk (soort zoekt soort). Hopelijk spoe dig nieuwe stommiteit van N.V. Slo perij „Alfrink en Co". Een zeventigjarige vader schreef: „Dank u, dat u op een waarlijk chris telijke manier pontifax bent geweest en getracht hebt een brug te slaan tussen twee blijkbaar onverzoenlijke extre men. Het is niet „in" een verzoenende houding aan te nemen, duidelijkheid schijnt te dwingen tot keuze voor één van de beide partijen. Ik bewonder uw moed en wens u sterkte". En onder het kopje „De bisschop in de ogen van de kinderen", schrijft het informatie-bulletin: „In de Salvator- kerk in Amsterdam noteerden de kin deren bij gelegenheid van een bezoek van de bisschop, wat deze, naar hun idee, allemaal doet. „Ik denk, dat hij veel bidt en heel eerbiedig" „Ik denk, dat hij van de paus een boodschap moet doen", „Dingen die de Kerk verandert, moet de bisschop goedkeuren", „Hij zit achter zijn bureau de lezin gen te oefenen". Bevrijding 1970. De leiding van het comité, dat zich zal belasten met de or ganisatie van de bevrijding in 1970 in Bloemendaal, is in handen van de heer W. Dorst uit Overveen. ADVERTENTIE Bevallen van een zoon: R. M. Zege ling-Hoekstra, G. P. van der Klugt-van Herwaarde, H. M. E. van de Kamer-Wul- lings, A. H. van Luijk-Fielmich, T. H. Heyink-van Eijndthoven, A. M. M. Ner- den-Heil, C. W. J. Nieboer-Reeder. Bevallen van een dochter: I. van der Valk-Kikkert, T. I. Franssen-Kieneker, J. Coone-van Amerongen. Ondertrouwd: A. J. P. M. Does en J. M. M. Jelinger, B. M. Plaisier en A. B. Keesman, F. van Maaswinkel en J. A. M. C. Balm, M. M. Boon en M. E. J. Wille- bord, J. E. Klanderman en L. M. van Dam, H. M. Dregmans en D. Bakker, J. P. Hartog en S. M. C. van Buggenum, F. R. Stock en I. van Wilsum, T. F. M. Benen ep H. S. den Hartog. Gehuwd: E. Bekman en C. J. de Groot, P. A. van Hengel en G. Kingma, H. B. Wesseling en W. F. Neuteboom, C. van Gooi en K. van Boekei, J. P. Franchimon en A. C. van der Lubbe, J. Troost en F. A. R. Julien, J. P. van Dijk en T. E. W. Bussing, J. F. M. Hillen en E. H. Kersman. Overleden: J. E. van der Eem-Does- wijk, 66 j., Boerhaavelaan, N. T. de Win ter, 57 j., van Loostraat, C. Duijn, 74 j„ Ooievaarstraat, A. Bakker, 81 j„ Zuider- houtlaan, W. Heiliegers, 61 j., Indische- straat, C. C. Beelen-Nieuwenhuizen, 67 j., Hof van Egmond, C. M. Klaij-Taling, 48 j., Alex. Flemingstraat. (Van onze stadsredactie) HAARLEM De Haarlemse vereni ging van Vogelliefhebbers „De Gekleur de Zanger" houdt zaterdag 29, zondag 30 november en maandag 1 december een vogelshow in het jeugdhuis Spaarne 89 (naast de Spaarnekerk). De show is zaterdag en zondag geopend van 10 tot 22 uur. Op maandag 1 december zijn de openingstijden van 10 tot 17 uur. Toneel ten bate van zending. De toneelgroep ONI heeft zaterdagavond in zaal Rehoboth in Lisse een uitvoering ge geven van het toneelstuk „Patricia" Een verloting ten bate van de zending bracht ruim vierhonderd gulden op.

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 4