Varen met mammoettankers levert geen extra risico op Minder knallend afscheid dan andere jaren Boerenpartij boos op KRO-voorzitter Katholieke school moet nog gehandhaafd blijven Op een haan Volledige systeembouw een wensdroom Bontdiefstal opgelost Vijf kinderen aangereden PAUW MENING GROTE OLIECONCERNS: ■n Onderzoek gevraagd naar dood van zakenman Twee gebouwen afgebrand MASSALE KLACHT INGEDIEND Voorzitter KOV stelt vast DICHTER BIJ DE DIEREN Woningbouwdeskundigen: Man rijdt door Handen en Li ppen r u w WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 2 W Dr. C. N. Peijster benoemd tot hoofdcommissaris in Den Haag de .expert Vuurzee in Rotterdam Brand gesticht Herkozen Een haan sprak rennend door zijn ren: „Van alle kippen die ik ken Is Leentje uit de Lange Niezel De onbegrijpelijkste griezel. Haar hanen kun je altijd wel Herkennen aan hun kippevel". Trijntje Fop Laagbouw (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Familieleden van de Amsterdamse zakenman M. Wijnberg hebben de officier van Justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar het over lijden van de heer Wijnberg. Het is op 24 december op 49-jarige leeftijd gestor ven na een blinde darmoperatie. De familie stelt dat deze operatie te laat is uitgevoerd. De heer Wijnberg werd op 13 december ziek. Een waarne mend huisarts constateerde de volgende dag een acute blinde darmontsteking. Hij vroeg opname in een ziekenhuis aan. Een controle-arts van de GGD liet de zieke opnemen in het isolatiepaviljoen voor be smettelijke zieken in het Wilhelmina Gasthuis. Hij was van mening dat de heer Wijnberg, die kort geleden een za kenreis naar Indonesië had gemaakt, pa- ratyfus had. Op deze ziekte is hij enkele dagen on derzocht. Bij röntgenonderzoek kwam ten slotte aan het licht dat hij inderdaad een blinde darmontsteking had. Daar was echter inmiddels een buikvliesontste- king bij gekomen. Vijf dagen na de ope ratie overleed de heer Wijnberg. DEN HAAG Per 1 februari 1970 is dr. C. N. Peijster benoemd tot hoofdcom missaris van gemeentepolitie in Den Haag. Dr Peijster krijgt gelijktijdig eervol ont slag als commissaris van de gemeentepo litie in Vlaardingen. De heer Peijster werd op 24 maart 1922 in Kampen geboren. Hij begon zijn studie Nederlands recht aan de universiteit van Amsterdam en deed in 1953 doctoraal examen aan de Leidse universiteit. In 1957 promoveerde hij in Leiden tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op het proef schrift: „De onbekende misdaad". In 1959 volgde zijn benoeming tot com missaris in Vlaardingen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het varen met mammoettankers is beslist niet gevaar lijker dan met tankers, die een veel kleiner draagvermogen hebben. Het is grote onzin te beweren, dat tankschepen van 200.000 ton en groter drijven de bommen zijn. Dat is de mening van de grote olieconcerns, die voor de aanvoer van aardolie sinds enkele jaren gebruik maken van mammoets, zij zien op dit ogenblik in de rampen met drie 200.000 tonners (twee van de Shell en één Noor) niet de minste aanleiding hun beleid te wijzigen of maatregelen te nemen. Hun commentaar is eensluidend: „Het maakt geen enkel verschil of men vaart met een tanker van 20.000 ton of één van 200.000 ton of nog groter". De Scheepvaartinspectie, die intensief bezig is met het onderzoek naar de ramp met de „Marpessa" en zijdelings betrokken is bij de speurtochten naar de oorzaken van de explosies op de beide andere tankers, zegt: „Uit het onderzoek zal moeten blijken of de veiligheidsmaatregelen verscherpt moeten worden. Men kan nu wel in paniek allerlei voorschriften gaan instellen, maar men moet eerst weten wat er aan de hand is". Met de oliemaatschappijen is de scheep vaartinspectie het eens. dat met het va ren van 200.000 tonners geen grotere ri sico's verbonden zijn dan met het varen met kleinere tankers. Bij het leegpompen van ladingtanks waarin benzineprodukten of aardolie zijn vervoerd, blijven gassen over, die niet altijd explosief hoeven te zijn. Tijdens het reinigen van de tanks met heet wa ter komen de gassen korte tijd in een explosieve zone. Als dan fouten worden gemaakt, volgt een ontploffing. De kans daarop is, zo leert de prak tijk, zeer gering. Over de hele wereld worden dagelijks honderden tankschepen schoongemaakt en er gebeuren slechts weinig ongelukken Volgens de olieconcerns is het louter toeval, dat er drie ongelukken aan boord van mammoettankers zo kort na elkaar zijn gebeurd. Eén van de woordvoerders zei in dit verband: „Als op één dag twee vliegtuigongelukken gebeuren, is het vlie gen toch ook niet plotseling gevaarlijk geworden?" Voor het reinigen van ladingtanks gel den strenge veiligheidsbepalingen. Ir. J. P. van der Schee directeur van Che vron Tankers Nederland NV, acht het mogelijk dat de ontploffingen het gevolg zijn geweest van menselijke fouten: „Als je boven de benzinetanks van een auto een brandende lucifer houdt, krijg je ook een ontploffing. Ik heb natuurlijk geen enkel bewijs dat er menselijke fouten zijn gemaakt, maar men gaat toch wel in die richting denken". Niemand ontkent intussen dat aan het transport van explosieve produkten risi- DEN HAAG „Ik schat dat het Nederlandse publiek dit jaar voor ongeveer 8,5 miljoen gulden heeft uitgegeven voor de aanschaf van vuurwerk. Opmerkelijk is echter, dat er een tendens is naar minder lawaaiig vuurwerk. De vraag naar knal lend vuurwerk is wat afgenomen, maar de interesse voor vuurwerk met lichteffec ten is gestegen", aldus een stafmedewerker van de Koninklijke Nederlandse Kunst vuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat v.h. Loeff N.V. in Leiden de heer Chr. Hoek- stein, aan de vooravond van het einde van de jaren zestig. De fabriek heeft het hele jaar door enorme hoeveelheden vuurwerk gefabri ceerd en uit China geïmporteerd. Alle voorraden zijn thans vrijwel uitverkocht. Het Chinese vuurwerk met name het zogenoemde slingervuurwerk is dit jaar bijzonder in trek, zo meent de heer Hoekstein en daarmee heeft de Leidse vuurwerkfabriek dan ook terdege reke ning gehouden Uit China werden onge veer 50 miljoen stuks vuurwerk geïmpor teerd, terwijl daartegenover een eigen produktie staat van ruim 20 miljoen stuks. Het publiek heeft evenals het vorig jaar duidelijk voor het duurdere vuurwerk ge kozen. Zonder aarzeling werden stukken gekocht van 10 Of zelfs meer. Toch blijft het goedkope rotje bij velen een geliefd artikel. De heer P. A. de Bruin, directeur van de Eerste Nederlandse Kunstwerkfabriek V. N. J. N. Schuurmans uit Leeuwar den de andere grote vuurwerkfabriek ADVERTENTIE Hetgeen U in „Cara van Sport" van de cember over de Knaus caravans las, kunt u bij ons in werkelijk heid zien. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579 in Nederland vertelde dit jaar 100 mil joen stuks vuurwerk te hebben afgele verd. Hij toonde zich buitengewoon tevre den over het feit, dat dit jaar het aan tal ongelukken met vuurwerk zo gering is gebleven. Kennelijk is dit het gevolg van de voorlichting co's zijn verbonden. Feit is echter dat het geen verschil uitmaakt of aardolie in een tanker van 1 000.090 ton wordt ver scheept of in een binnenvaarttanker. „Het risico blijft gelijk" aldus de zegsman van British Petroleum. „Ik kan me zelfs voorstellen dat een explosie op een bin- nentanker in de bebouwde kom van een gemeente een veel grotere ramp veroor zaakt dan een ontploffing op een mam moettanker". Het is vrijwel zeker dat de verzeke ringspremies voor mammoettankers bin nenkort drastisch worden verhoogd. De Britse verzekeraars moeten alleen al voo het verlies van de „Marpessa" (207.000 ton) veertig miljoen gulden op tafel leggen. Behalve de Nederlandse Shell-reus zijn sinds juli nog twee tankers van rond de 100.000 ton vergaan Bij de Shell wil men nog geen commentaar op de gebeurtenis sen geven. „De lucht is momenteel be zwangerd van theoretische veronderstel lingen", aldus een woordvoerder van de ze oliemaatschappij. „Binnenskamers wordt hierover gedacht en vergaderd. Zo lang het onderzoek nog geen resultaten heeft opgeleverd, kunnen wij niets zeg gen. Ieder woord zou opgepakt kunnen worden door andere oliemaatschappijen, verzekeringsbedrijven en scheepvaartmaat schappijen en verkeerd kunnen worden geïnterpreteerd". ROTTERDAM. In het oude haven gebied van Rotterdam bij de IJsselhaven heeft een felle brand gewoed, die twee gebouwen in de as legde. De brand ont stond omstreeks kwart over vijf in een loods van de NV Handelmaatschappij Zwijssen en Co. aan de IJsselstraat, waarin ijzerwaren liggen opgeslagen. Korte tijd later sloeg het vuur over naar een drie verdiepingen tellend houten ge bouw van de zeilmakerij Veder. De loods van de NV Zwijssen had een oppervlakte van 1200 vierkante meter. De brand is daar ontstaan in het schaft lokaal. Enkele tientallen mensen, die in de loods aan het werk waren, konden zich tijdig in veiligheid brengen. De Rotterdamse brandweer bestreed de vuurzee met veel materieel. Ook twee oude Ahrens Fox-motorspuiten werden bij de bestrijding Ingeschakeld. Twee blus boten van de havendienst bestreden het vuur aan de achterkant van het complex. Omstreeks halfacht was de brand be dwongen. Naar schatting is voor meer dan een miljoen gulden schade aange richt. In Almelo heeft brand gewoed in een huis waarvan de bewoners met vakantie waren in Oostenrijk. Jongelui hebben er brand gesticht, na eerst een enorme ra vage in het huis te hebben aangericht. Het bestrijden van de brand kostte de brandweer nogal wat moeite, daar het bluswater prompt bevroor. In 's-Hertogenbosch heeft een 15-jarige jongen tegenover de recherche bekend, dat hij brand heeft gesticht in het maga zijn van de tabaksindustrie Hirdes in de Noordbrabantse hoofdstad. Er werd een schade van totaal 70.000 aangericht. De jongen was werkzaam in het bedrijf. Hij had een medearbeider gevraagd of men vrij zou krijgen als er brand kwam in de fabriek. (Van onze parlementaire redactie) BARNEVELD De fractievoorzit ter van de Boerenpartij in de Tweede Kamer, de heer H. Koekoek, en veertig leden van de Boerenpartij uit Bame- veld hebben bij de politie een klacht in gediend over een uitlating, al geruime tijd geleden, voor de VARA-televisie van KRO-voorzitter mr. Van Doom. Mr. Van Doorn zou de uitlatingen van minister Beeraink in een interview over de communicatiemedia genoemd hebben: „Gave nonsens, waarvoor iemand van de Boerenpartij zich niet zou behoeven te schamen". Onder leiding van de Enschedese za kenman G. Walter is een actiecomité op gericht dat alle leden van de Boerenpar tij zo ver wil krijgen dat zij een klacht bij de politie tegen mr. Van Doorn zul len indienen. De heer Walter meent dat elk BP-lid zich diens uitlating kan aan trekken. Hij gaf gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van de Boerenpartij in Barneveld drie argumenten voor zijn actie: Fatsoenlijke rel veroorzaken; Re clame voor de Boerenpartij als mr. Van Doorn zijn uitlating voor de televisie zal moeten terugnemen. Als de heer Van Doorn schadevergoeding moet betalen dan komt dat ten goede aan de Boeren partij. Bij de uitgang van de vergaderzaal werden stencils uitgereikt waarop elk lid slechts zijn naam behoefde te plaat sen onder de door de afdeling Enschedé opgestelde klacht. Hierin wordt een rec tificatie geëist en een schadevergoeding van 499 gulden. Bij de bestuursverkiezing werd de ARNHEM Zowel op sociologische en religieuze als pedagogische gronden pleit men er voor de katholieke school in de Nederlandse situatie te handhaven. Deze verklaring is niet zo absoluut, dat zij voor altijd en alle omstandigheden zou gelden maar betekent wel, dat in de huidige situatie de katholieke school in de bestaande wettelijke vrijheid gehandhaafd dient te worden. Ze betekent ook, dat de algemene of nationale school, zoals die in het KVP-rapport welvaart, welzijn en geluk als een mogelijkheid naar voren werd gebracht niet aanvaardbaar is. Dit is het standpunt van het Katholie ke Onderwijzers Verbond (KOV), dat in Musis Sacrum in Arnhem zijn verbonds vergadering heeft gehouden. Het stand punt werd door voorzitter Th. M. Knip pen uitvoerig uiteengezet in zijn ope ningsrede. Hij zei voorts dat het lager onderwijs grondig van doelstellig verandert: van eindonderwijs voor velen is het basison derwijs geworden, een schakel tussen kleuteronderwijs en voortgezet onderwijs. Het terugbrengen van het maximale aan- tal lesuren voor het lager onderwijs had zijn instemming. Dat dit aantal voor het kleuteronderwijs van 880 op 920 uren per jaar werd gebracht leek hem echter strijdig met de tendens: aanpassing aan de zomervakantie, die door de vakantie spreiding langer wordt. De heer Knippen zetten zich in zijn re de voorts af tegen de eis van de cen trale voor hogere ambtenaren voor een extra-salarisverhoging van 20 procent voor de hoger gesalarieerden ook onder de onderwijsgevenden. „Erkennend dat ver schil in opleiding een grond is voor ver schil in salariëring, rijst toch de vraag of het verschil tussen het maximum van de kleuterleidster en dat van de leraar eerste graad dat verschil is ongeveer 1.500, ofwel 140 procent van het ma ximum van de kleuterleidster) nog niet groot genoeg is". Een extra-verhoging voor de kleuterleidster sprak hem meer aan. Krachtig protesteerde de heer Knippen tegen de uitlating van de voorzitter van de K.V.P., de heer Van der Stee, die beweerde, dat „in het katholiek onder wijs op grote schaal aan potverteren wordt gedaan. Het openbaar onderwijs in Amsterdan overschrijdt b.v. de begroting met drie miljoen. De consequentie is, dat het bijzonder onderwijs ook drie miljoen meer krijgt, terwijl ze niet weten wat ze er mee moeten doen". De KOV-voorzitter merkte naar aanlei ding van deze woorden op „De heer Van der Stee is kennelijk nog in zijn periode van uitgroei tot partijvoorzitter. Ik hoop, dat hij in die periode leert zich wat ge nuanceerder uit te drukken e n boven dien niet te veel te praten over onder werpen die hij duidelijk onvoldoende kent. (Van onz correspondent) DELFT. Woningen, die als bouw pakketten uit de fabriek rollen en per trailer naar hun fundering kunnen wor den gereden. Even In elkaar zetten, af werken en, hoepla, weer mensen onder dak. Zo droomde men zich direct na de oorlog de oplossing van de woningnood. Industriële woningbouw zou veel sneller en goedkoper zijn dan de traditionele, waarbij op elke bouwplaats een leger tje metselaars, timmerlieden, schilders, loodgieters en electriciëns nodig is. Het is anders uitgekomen. Nog niet zo lang geleden verzuchtte onze bouwminister, ir. Schut: „Ik hoop dat de woningbouw fabrieken nu eens gaan bewijzen dat zij zoveel goedkoper kunnen werken". Niet dat de systeembouw geen impuls aan de wederopbouw heeft gegeven, integendeel. Maar het grote wondermiddel was het be slist niet. De voorzitter van de Vereniging van Systeembouwers zei onlangs dat men in de industriële bouw te maken heeft met zeer kleine marges, veel kleiner dan bij tal van andere industriële produkten. In het materialenpakket zit vrijwel geen enkele speling. Daardoor is het uiterma te moeilijk andere materialen toe te pas sen. Toch gaat de niet-traditionele woning bouw een goede toekomst tegemoet, mits de promotoren zich tijdig het verande rend getij bewust worden. Dat is althans de conclusie van dr. ir. H. Priemus en ir. R. S. F. J. van Elk, beiden verbonden aan het researchinstituut voor de woning bouw van de Technische Hogeschool in Delft. In hun pas verschenen boek „Niet- traditionele woningbouwmethoden in Ne derland" zeggen zij dat de verdere ont wikkeling niet meer in de eerste plaats moet worden gezocht in arbeidsbesparing, maar in kwaliteit. Door mechanisatie en rationalisatie zijn talloze „traditionele" aannemers grote concurrenten geworden van de systeembouwers. Nu in grote delen van het land een einde komt aan de allerergste woning nood blijkt dat het gros van de mensen de hoogbouw en middelhoogbouw de rug toekeert. Duurdere hoogbouwflats staan meestal het eerst leeg. Wanneer de sy steembouwers het willen redden, zullen zij 70 percent laagbouw moeten produce ren. Dit vergt voor een aantal bedrijven een volledige omschakeling, welke nodig is om de concurrentiestrijd te kunnen volhouden. Systeembouwers moeten er ook mee ophouden een standaardhuisje te ontwik kelen, waaraan geen opdrachtgever, geen gemeente en geen bewoner iets kan ver anderen. Zij zullen bouwmethoden op de markt moeten brengen, geen huisjes. El ke bouwmethode moet aan de opdracht gever en zo mogelijk aan de bewoners mogelijkheden geven tot inspraak bij de indeling van de woonruimte. Met de wij ze waarop in de laatste jaren arbeidsbe sparingen werden geforceerd is men op de verkeerde weg. Niet alles mag worden opgeofferd aan het routine-effect en de mechanisatie. De systeembouwers moe ten ook bereid zijn een antwoord te geven op stedebouwkundige situaties, waarin niet alle blokjes kaarsrecht zijn en een lengte hebben van zes tot acht woningen. Het maakt voor de industriële bouw bij het overwegen van het inslaan van nieuwe wegen veel verschil of het pio dukt bestemd is voor woningbouwvereni gingen of gemeenten of voor institutione le beleggers, dan wel voor de bewoner zelf. In het eerste geval zijn de toekom stige bewoners onbekend en moet ook met wisseling van bewoners rekening worden gehouden. Alleen in het laatste geval gaat het om een woning voor een bepaal de bewoner die geacht wordt daar ge ruime tijd te zullen blijven. Een uni verseel bouwpakket is dan onbruikbaar In elk geval is een onderzoek naar de woonbehoefte broodnodig. Daarbij zal men zich een voorstelling moeten maken van de steeds veranderende gezinsstruc tuur en van de wijze waarop het wonen zich in de toekomst zal ontwikkelen. De conclusie van dr. Priemus en ir. Van Elk is dat volledige industrialisatie van de woningbouw, ook door de vraag naar variatie, wel een droomwens zal blijven. Het is bovendien de vraag, of men er ooit in zal slagen het maken van funderingen volledig te industrialiseren. De bodem in ons land stelt zoveel uiteen lopende eisen dat dit een onmogelijkheid lijkt. H. Koekoek heer Koekoek als voorzitter en alle le den van het hoofdbestuur herkozen. De heer Koekoek verklaarde dat de moei lijkheden van het afgelopen jaar, zoals bijvoorbeeld met de groep-Harmsen, tot het verleden behoren. Het gaat beter met de Boerenpartij, zei hij. „In 1970 zal de aanval worden geopend op die partijen, die het Nederlandse volk financieel, eco nomisch en staatsrechtelijk ten gronde willen richten", aldus de heer Koekoek, die ieders medewerking vroeg voor de totstandkoming van de door de Boeren partij vurig verlangde ..Vrije Omroeo". De afstoting van „Binding Rechts" vond voorzitter Koekoek voor de Boe renpartij een gezonde zaak. „De weglo pers willen weer graag terug bij de Boe renpartij, maar het is beter niet in een gemeenteraad te zitten dan samen met „Binding Rechts" in één fractie. Wij zijn tegen die samenwerking, waar dan ook", aldus de heer Koekoek. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. In samenwerking met de recherche in Amsterdam en Zeist zijn op aanwijzing van de Leeuwarder politie vijf mannen aangehouden die wor den verdacht van de bontdiefstal in de nacht van 2 op 3 december uit een mode huis in de Friese hoofdstad. De buit be droeg 110.000. Verder is een 37-jarige directeur van een nv en eigenaar van een boutique in sexlingerie in Utrecht aangehouden we gens heling. Voor de buit had hij 10.500 betaald. De politie heeft voor een waar de van 95 mille teruggevonden. (Van onze correspondent) OOSTERHESSELEN. Een 36-jarige koopman uit Noordscheschut (Hoogeveen) is gisteravond tegen zes uur met zijn be stelauto ln Geesbrug (gemeente Ooster- hesselen) op vijf hem tegemoet fietsende kinderen ingereden, en daarna, zonder zich om de slachtoffers te bekommeren, met zijn auto verdwenen. De 14-jarige Johannes van der Spoel overleed ter plaatse. Met ernstige ver wondingen zijn voorts in het ziekenhuis in Hoogeveen opgenomen de 14-jarige Geesje Gubler, haar 11-jarig zusje Ger- da en de 8-jarige Roelie, een zusje van de overleden jongen. De 12-jarige Gezi- na Gubler kwam met de schrik vrij en heeft direkt na het ongeluk hulp gehaald. De kinderen, die van de tjsbaan op weg waren naar huis zijn op de Landschaps- weg vlak bij hun ouderlijke woningen door de bestelauto aangereden. De Rijks politie stelde na de aanrijding een groot scheepse actie in om de dader op te spo ren. Ruim vier uur na de aanrijding kreeg de politie een tip dat de gezochte auto wel eens op het woonwagencentrum in Noord scheschut (bij Hoogeveen) kon staan. Op dat moment waren van de betreffende be stelauto reeds de voorwielen verwijderd. De bestuurder heeft daarna vermoedelijk doorgekregen dat men hem op het spoor was, want korte tijd later meldde hij zich vrijwillig bij de gemeentepolitie van Hoo geveen. Hij heeft vannacht verklaard dat hij thuis een paar cognacjes had gedronken om op verhaal te komen. S. heeft voorts verteld dat hij bij het afleveren van een partij oude metalen in Emmen alvorens hij via Geesburg terugreed naar huis ook een borrel had gedronken.

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 2