Succes en falen van de "brains" Russisch blad „Izvestia": „Schandaal" Frans onderzoek naar kanonneerbootkwestie Gromyko riep ambassadeur op Grote brand in Parijs Maskers tegen de Hongkonggriep Dqmpo Betogers uit Spaanse kerk verwijderd Ongerustheid over lot van ontvoerde mevrouw McKay Hotel Bouwes Verwoede gevechten tussen Nigerianen en Biafranen D0LFIRAMA ZANDVOORT Blikschade Bisschoppen in Spanje pleiten voor meer samenwerking KIDNAPPING NA JUWELENROOF IN HAAR HUIS Mammoettanker bij Monrovia ontploft Zuidvietnamese regering mag geen kranten meer verbieden Twee mannen na 14 jaar in dodencel vrijgelaten Twee doden bij ontploffing op Mactra WOENSDAG 31 DECEMBER 1969 Goedkeuring (Van onze correspondent) LONDEN De ontvoering van de 55-jarige mevrouw Muriel McKay uit haar woning in Wimbledon wordt vanzelfsprekend door de politie als hoogst ernstig opgevat. Honderden agenten en rechercheurs zijn in actie om mevrouw McKay op te sporen. De omgeving van Wimbledon, speciaal de uitgestrekte beboste veengronden bij de stad, wordt met behulp van po litiehonden uitgekamd. Telefoon Verzet De historische gedenkwaardigheid van het jaar dat vandaag ten einde loopt, zal ongetwijfeld voor onze nakomelingen verbonden zijn met de maanlandingen. De vervlakkende hand van de geschied nis zal 1969 niet uit het geheugen der mensheid kunnen wegwissen, omdat zich in dit jaar datgene voltrok waarvan alle geslachten en alle beschavingen die op de aarde verschenen en verdwenen ge droomd hebben: het wegvliegen uit de aardse gebondenheid naar de hemellicha men buiten onze dampkring. In 1969 heeft zich dit grootse feit vol trokken als de uitkomst van een giganti sche technische en wetenschappelijke evolutie, die haar concentratiepunten voornamelijk vond in de twee machtigste naties van onze tijd de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Vijfhonderd jaar geleden was Amerika nog een slapend continent, van welks bestaan men in de Europese landen slechts een flauw ver moeden had. In 1492 werd dat vermoeden bevestigd, in de jaren daarna voltrok zich de kolonisatie van dat werelddeel in steeds sneller tempo. De Amerikaanse historie telt vele öloedige en tragische hoofdstukken, maar ook bladzijden die melding maken van bijna ongelooflijke menselijke prestaties. Een mengelmoes van rassen en nationaliteiten leverde een nieuw volk op, terw'j1 de oorspronkelijke bewoners nagenoeg werden uitgeroeid. Dat nieuwe volk, waarin zich geniale krachten vrij worstelden en leiding ga ven, was voorbestemd tot adembenemen de daden. Tweemaal redde het de oude wereld, bakermat van de beschaving die het zelf in zulke gigantische vormen had uitgebouwd, door de inzet van zijn mili taire potentie. Maar de grootste dienst die dit volk aan de wereld bewees kwam pas na de beide wereldoorlogen. Door samenbundeling van alle nationale krach ten en talenten werd het de pionier in de ruimtevaart en legde het tenslotte de verbinding tussen de aarde en de maan, zodat voor het eerst in de wereldgeschie denis mensen voet aan land konden zet ten op een ander hemellichaam. Het spreekt vanzelf dat deze Ameri kaanse prestatie mede te danken was aan het feit dat dit land over zodanige hulp bronnen. financiën en intelligentie be schikte dat op één uitzondering na geen enkel ander land ter wereld zich met Amerika kon meten. Het is óók waar, dat een politieke en militaire rivaliteit ten opzichte van Rusland de Amerikanen tot uiterste inspanningen dwong. De beteke nis van de ruimtevaart als machtsmiddel in de wedloop om de suprematie op aarde kon moeilijk worden genegeerd Doch dit alles neemt, niet weg, dat de wil om door te zetten en het geloof in eigen prestatievermogen beslissende factoren zijn geweest bij de voorbereiding en uit voering van de historische ontdekkings reis naar buitenaardse werelden. In dat opzicht valt een vergelijking te trekken met 1492, met de prestatie van Columbus als niet de verbeeld mgskracht van deze man en zijn onverzettelijke geloof in de theoretische uitkomsten van zijn weten schap hem zouden hebben gedreven, zou Amerika wellicht nog eeuwenlang terra incognita zijn gebleven. Bij alle technische en financiële vermo gen waarover een natie beschikt behoort ongetwijfeld een grote dosis inspiratie en fantasie, om haar tot grote daden te brengen. In het betrekkelijk jonge, in een culturele lappendeken gewikkelde Amerikaanse volk zijn krachten werk zaam, die men in Europa zelden in actie ziet. Het is trouwens bekend dat juist met betrekking tot de ruimtevaart de import van „brains" uit Europa en vooral uit Duitsland de Verenigde Staten een belangrijke factor is gebleken. Die „brains" vinden blijkbaar ginds toch een sfeer van minder scepticisme en conser vatisme dan in Europa als het op stout moedige en avontuurlijke ondernemingen aankomt. Bovendien zijn alle omstandig heden aanwezig die kunnen meehelpen aan de verwezenlijking van onmogelijk lijkende ideeën. Het staat vast dat de geschiedschrijving recht zal doen aan de Amerikaanse pres tatie van de maantochten en dat 1969 een belangrijk jaartal in de geschiedenis boeken zal blijven. De trots van het huidige geslacht op deze prestatie zal echter helaas moeten worden getemperd door het besef, dat ditzelfde jaar ondanks alle inspanningen en vernuft van de beste talenten ter we reld ook het jaar van de meest huive ringwekkende menselijke tragedies is ge weest, tragedies die nog voortduren en die ook hun stempel op 1970 zullen druk ken. De hoop dat bij de aanvang van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der mensheid, het hoofdstuk van de ex ploratie van de kosmische ruimte, de barbaarse broedermoord op aarde zou worden afgezworen, is nog niet aan een schaduw van vervulling toe. In het cultu rele patroon van de wereld verdragen oorlogen en maanlandingen elkander niet. Toch zijn zij naast elkaar in het patroon verweven en het is eigenlijk een onbe grijpelijk verschijnsel, dat de „brains" voor dit raadsel nog steeds geen oplossing hebben weten te vinden. *A*AA/\A/VV\/\/V\/V\A/\A/VV\/\A#V\/V\AAA/\/VV\AAA/\A/\/\/\AA/\AAAAAA/\/\AAAAAAA/V\AAA/VVM\/\A/W\A/\AAAA/VV%/V\A/VV\J *AftAA/V\AAAAA/W\A/\A/VWWV\AAAA/\/VW\AAAAAAAAA/V\AAAAA/WWWWWWVV\AAA'WV\AAAAAAAAlWV\yVVWWW Wf cp ti V d O PARIJS (Reuter, AFP en AP) De hoogste functionarissen van vier Franse ministeries zijn begonnen aan een onderzoek hoe het mogelijk was dat de vijf kanonneerboten uit Cher bourg konden vertrekken. In Israel verwacht men dat de vijf schepen die uit de haven van Cherbourg zijn ontsnapt, net zo stilletjes de Isra ëlische wateren zuilen binnenvaren als ze in de kerstnacht uit de Franse haven verdwenen. Desondanks stonden vanmor gen duizenden inwoners van Haifa klaar om naar de haven te rennen en de vijf schepen uitbundig te verwelkomen. Het Israëlische blad „Maariv" zegt dat de schepen niet gestolen en ook niet uit de haven van Cherbourg zijn gesmokkeld. Ze zijn met toestemming van de Franse autoriteiten op normale wijze gekocht en geheel overeenkomstig de voorgeschre ven procedure uit Cherbourg weggevaren. „Haaritz" een ander Israëlische blad, weet te melden dat Israels minister van Buitenlandse Zaken, Eban. maandag te gen de Franse ambassadeur heeft gezegd dat Israel het internationale recht en het Franse wapenembargo niet heeft ge schonden omdat de transactie geen be trekking had op oorlogsmaterieel. Inmiddels heeft een woordvoerder van Maritime Fruit Carriers", een Israëli sche scheepvaartmaatschappij die in Hai fa is gevestigd, met nadruk ontkend dat zijn maatschappij op de een of andere manier verbonden is met de maatschap pij „Starboat SA" die de vijf kanonneer boten gekocht zou hebben. Maandag had den de Noorse televisie en Mila Brenner, een van de directeuren van „Maritime Fruit Carriers", laten weten dat de Is raëlische scheepvaartmaatschappij de grootste aandeelhoudster van de maat schappij „Starboat SA" is. Brenner zei later ook dat beide maat schappijen geen rechtstreekse zakelijke relaties met elkaar onderhouden. Hij ver klaarde dat hij wel persoonlijk aan beide maatschappijen is verbonden. Brenner zei verder dat de maatschappij „Star boat" zakelijke betrekkingen onderhoudt met werven in Nederland, Engeland en de Scandinavische landen. goedkeuring had van „bepaalde Franse instanties." De „Izvestia" acht het ook volkomen duidelijk dat de pas een maand geleden in Panama geregistreerde maatschappij „Starboat" speciaal voor deze transactie door Israel is opgericht. Politieke waar nemers in Moskou menen dat de Rus sische regering van Frankrijk volledige opheldering over deze kwestie verwacht. De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko. heeft gisteren de Fran se ambassadeur Roger Seydoux ontvan gen De Israëlische kanonneerboten zijn van het type „saar" met een Franse romp en uitgerust met Italiaanse electronisch apparatuur. Zij meten 220 ton. Volgens sommige waarnemers zouden de Gabriel-raketten op de Israëlische schepen sneller zijn en een groter bereik hebben dan de Russchische „Styx"-ra- ketten van de Arabieren, waarmee het Israëlische schip Eilath" in oktohe'- 1967 tot zinken werd gebracht. Volgens een zegsman voor de Britse marine zijn de boten niet geschikt voor het open water en het weer in West europees gebied. Hoewel zij vaak ideaal zijn in meer beschermde gebieden. PARIJS. (DP A en AFP) In de buurt van de Champs-Elysees in Parijs heeft een enorme brand gewoed in een zeven verdiepingen tellend kantoorge bouw en enkele aangrenzende huizen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat talrijke mensen die zich binnen be vonden, met brandweerladders in veilig heid moesten worden gebracht. Uren lang bestreden 160 brandweerlieden de brand, die zich over een front van meer dan honderd meter uitstrekte. Uit de da ken en vensters sloegen meters hoge vlammen Twee brandweerlieden raak ten bedwelmd, een derde werd gewond naar een ziekenhuis gebracht. De brand legde onder andere de kan toor- en opslagruimten van een grote tapijt- en beddenonderneming en van een inkoopcentrale van Parijse waren- huzien in de as. De schade loopt in de miljoenen. De Russen gaan zich steeds meer er geren aan de kwestie van de vijf kanon neerboten. De „Izvestia", het blad van de Russische regering sprak gisteren van een schandaal. In Parijs, aldus het blad, is vernomen dat het wel duidelijk vaststaat dat de doorverkoop van de schepen aan een in Panama gevestigde maatschappij de TAURIANOVA (Reuter). Twee mensen zijn gewond bij een schietpar tij tussen twee automobilisten die wat blikschade hadden opgelopen bij een verkeer song elukje. Dat gebeurde in Taurianova in Italië. Een van de mannen stapte uit om een politieman te zoeken. De ander trok een revolver en schoot hem in zijn been. De gewonde liet zich niet on betuigd en schoot eveneens, miste zijn „tegenstander" maar raakte een voor bij ganger, die er nu ernstig aan toe is. MADRID, (Reuter) De uit zes bis schoppen bestaande permanente com missie van het Spaanse episcopaat heeft er bij de Spanjaarden op aangedrongen de haat en wrok die nog uit de burger oorlog van 1936 tot 1939 stammen, te ver geten en samen op vreedzame wijze te bouwen aan een betere toekomst. De commissie die speciaal belast is met de bestudering van sociale vraag stukken, zegt in haar verklaring echter dat de beoogde nationale verzoening ge baseerd moet zijn op sociale rechtvaar digheid die in Spanje nog geen feit is. Vele arbeiders, aldus de commissie lij den nog steeds onder het onrecht, maar haat en geweld kunnen nooit tot de juis te oplossing leiden. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN SAN SEBASTIAN, (Reuter) De Spaanse politie is gisteren een katholie ke kerk in de buurt van San Sebastian binnengedrongen en heeft er 22 betogen de metaalarbeiders uit verwijderd, die langer dan een maand in deze kerk heb ben vertoefd. Het zijn arbeiders, die door een me- taalfabriek te Zumarrag, in de buurt van San Sebastian, werden ontslagen nadat 3000 werkers in staking waren ge gaan om hun eisen inzake meer veilig heid en hygiëne, alsook hogere lonen, kracht bij te zetten De fabriek is thans door de directie gesloten. Volgens een verklaring van de Spaanse regeringsdienst was de situatie in de kerk een „bedreiging van het nor male leven" geworden. Alex McKay, haar 60-jarige echtgenoot die voorzitter is van de raad van commis sarissen van de uitgeverij die de zon dagskrant „The News of the World" en het dagblad „The Sun" publiceert, is door het gebeurde zo overstuur dat hij zich onder medische behandeling heeft moeten stellen. De heer McKay is Australiër en een bekende figuur in de Londense kranten wereld. Vroeger werkte hij voor de Dai ly Mirrorgroep. Hij is ook actief op lief- dadigheidsgebied en is voorzitter van de Britse nationale stichting voor de bestrij ding van hartziekten. De politie zit in de woning van de McKays dag en nacht bij de telefoon via welke losgeldaanbiedingen worden gedaan Gistermiddag om tien over twee klonk er een vrouwenstem aan de lijn die al leen zei: „grijze Hillman". Hillman is een bekend Engels automerk. De doch ter van de McKays die meeluisterde zei definitief de stem van haar moeder te hebben herkend. De dochter onthulde ook dat haar moeder reeds gedurende de af gelopen drie weken overdag, wanneer haar man niet thuis was, op mysterieu ze wijze werd opgebeld, waarbij echter nooit een woord werd gesproken. De dochter is overigens van mening dat de eis van een losgeld van 1 miljoen (SVz miljoen gulden) volkomen zinloos is. Het bewijst volgens haar dat de ont voerders indien zij het tenminste zijn die dit bedrag hebben gevraagd geen flauw idee van geld hebben. De McKays bezitten geen miljoen noch beschikt The News of the World-organisatie over zulk een bedrag in contanten. De moeilijkheid is dat de meeste tele foontjes duidelijk afkomstig zijn van ge- tikten en geschiften die vals alarm pro beren te maken, maar de politie kan niet anders dan serieus op elke aanwijzing in gaan. Dit neemt niet weg dat deze ontvoering sinister genoeg is vooral omdat er een gelijkenis bestaat tussen de verdwijning van mevrouw McKay en het mysterie van de 33-jarige mevrouw Dawn Jones, die in mei van dit jaar uit haar eveneens in Wimbledon gelegen woning verdween. Toen mevrouw Jones verdween, bleef de verwarming branden en de radio aan staan. Haar lijk werd later in een berg hut in Grantown On Spey in het Schotse graafschap Morayshire gevonden. Deze zaak is nooit opgelost. Dokters consta teerden dat mevrouw Jones een te grote hoeveelheid narcotica had ingenomen. De justitiële autoriteiten kwamen tot de slotsom dat er hier geen sprake van kwaadwilligheid door derden zou zijn ge weest. Maar haar man, de heer Frede rick Jones, is ervan overtuigd dat zij geen zelfmoord heeft gepleegd. De ontvoering van mevrouw McKay geschiedde nadat misdadigers maandag avond omstreeks half zeven juwelen uit de woning hadden geroofd. Mevrouw McKay was 's middags naar de tandarts geweest en had om zes uur haar dagelijkse hulp met de auto naar huis gebracht. Zij staat bekend als een flinke moedige vrouw. Er waren dan ook duidelijk sporen van een worsteling. Men vond een mes met een breed lemmet, een verbrijzeld telefoontoestel, een geforceer de voordeur, gebroken glas en een open handtas. Toen haar man om kwart voor acht thuis kwam, stond de televisie aan en de teckel van de familie stond in het portaal te kwispelen. Men gelooft dat mevrouw McKay werd weggevoerd terwijl haar belagers haar met een mes bedreigden. Dit zou gebeurd zijn even voordat de chauffeur van de heer McKay hem bij het hek van de woning had afgezet. Alle kamers waren overhoop gehaald. Juwelen van mevrouw McKay worden vermist maar andere waardevolle dingen bleven onaangeraakt. Gezien de verbrij zelde telefoon in de hal is het duidelijk dat mevrouw McKay nog geprobeerd heeft 999, het poütie-alarm te draaien, toen de mannen het huis probeerden bin nen te dringen. Zij zou dit hebben gedaan terwijl ze nog getracht heeft de voordeur dicht te drukken, toen de bende poogde binnen te komen. Zij zou toen onmiddel lijk met het gevonden mes zijn bedreigd waarna ze moet zijn vastgebonden. Uit de situatie in de huiskamer viel op te maken dat mevrouw McKay even voor de inval een avondblad zat te lezen waarna ze de televisie aanzette. Toen werd er gebeld. De twee auto's in de garage werden door de indringers niet aangeraakt. Haar schoonzoon Ian Burgess, die paardenfokker en makelaar is, verklaar de dat het ondenkbaar is dat mevrouw McKay uit vrije wil zou zijn meegegaan. Dit ligt niet in haar karakter. Hij voeg de eraan toe: „zij is een van de beste schoonmoeders ter wereld en een norma le huisvrouw". Eén van de theorieën is dat mevrouw McKay, die ook uit Australië kwam, zou zijn ontvoerd wegens het felle verzet dat zij bij de inval heeft gepleegd. De bende is thans in de weinig benij denswaardige positie dat zij een gijze laarster in haar midden heeft wier iden titeitsbeschrijving in het bezit is van de gehele Britse politiemacht. (Van onze correspondent MONROVIA. Weer is een splinter nieuwe mammoettanker getroffen door een explosie. Het is de Noorse Koning Haakon VII. Het schip was onderweg van de Perzische golf naar Liberia. Het on geluk gebeurde nabii Monrovia. Volgens de eerste berichten zou de be manning van boord zijn gegaan. De ko ning Haakon VII, die pas een paar maan den in de vaart is, vaart voor BP. Het schip is gebouwd op de werf van A. S. Stord Verft in Noorwegen en is eigen dom van R. A. Julian, Noorwegen. De tanker heeft als thuishaven Bergen. Na dere gegevens ontbreken nog. De bemanning werd kort na de explo sie opgepikt door een Italiaans schip dat in de buurt voer. Enige tijd later werden de bemanningsleden weer aan boord ge zet. De brand is inmiddels geblust. Het schip zal proberen op eigen gelegenheid door de varen naar de Perzische Golf. Het was met ballast vertrokken uit Schot land. Niemand werd gewond. ADVERTENTIE Nieuwjaarsdag shows om 2 en 4 uur. Mobilarium van 11-18 uur. Nieuwjaarsdag matinee met het orkest „The New Stars" OWERRI (AP). Ten zuidoosten van Owerri woedt een slag tussen Nigerianen en Biafranen die door militaire waarne mers de belangrijkste van de hele Nige- riaanse burgeroorlog wordt genoemd. De Biafraanse leider, generaal Ojoe- kwoe, heeft onlangs in een kersttoespraak gezegd dat de slag, ingeluid door een of fensief van de Nigerianen, in september was begonnen maar dat de Biafranen „de vijand hadden kunnen terugslaan op alle punten van het front met uitzondering van de zuid-oostelijke sector, waar de federalen belangrijke terreinwinst hebben gemaakt." Biafraanse eenheden zijn nu in dit ge bied aanwezig om te proberen tegenaan vallen te doen en de Nigeriaanse opmars te stuiten. Volgens officiële Biafraanse communi qués zou het aantal gesneuvelden aan beide zijden 2000 man zijn. Wat de federalen met hun offensief be ogen is nog niet duidelijk alhoewel men aanneemt dat zij het voorzien hebben op Owerri, dat door de Biafranen in april van dit jaar op hen werd veroverd. Voorts wordt een verhoogde activiteit van de Biafranen gemeld in het gebied ten westen van de rivier de Niger. De Biafranen zouden daar posities verdedi gen ten zuiden van Asaba en in gebieden waar olie wordt gewonnen. Voor de oprukkende federale troepen in het zuidwesten uit stromen elke dag duizenden vluchtelingen Owerri binnen. Deze Londense secretaresses hebben zich met griepmaskers gewapend in de hoop de ziekte te kunnen ontlopen. Engeland heeft het zwaar te verduren van de griepepidemie omdat ook art sen en verpleegsters niet voor deze ziekte immuun bleken te zijn. SAIGON (RTR). Het Zuidvietname se ministerie van voorlichting heeft gis teren het recht verloren op eigen gezag dagbladen en tijdschriften een verschij ningsverbod op te leggen. Deze macht werd het ministerie ontnomen door de ondertekening van een nieuwe wet op de pers door president Nguyen Van Thieu, Van nu af aan kan alleen de rechtbank een tijdelijk of definitief verschijnings verbod opleggen aan publicaties. Door de ondertekening is het wetsont werp tot wet geworden, na enkele niet met succes bekroonde pogingen van de president om de senaat enkele artikelen te laten veranderen. De nieuwe wet is heen en weer gegaan tussen de twee ka mers van het parlement en de president sedert april vorig jaar. De ondertekening is evenwel te laat gekomen voor twee dagbladen in de Vietnamese taal en zes weekbladen voor vrouwen, die gisteren een verschijningsverbod kregen opgelegd. NEW ORLEANS (Reuter). Twee ne gers die elk veertien jaar opi hun executie hebben gewacht na in 1953 wegens ver krachting van een blanke vrouw ter dood te zijn veroordeeld, zijn maandag in vrij heid gesteld. In 1967 werden Edgar Labat en Clifton Poret uit de dodencel gehaald nadat een hof van appèl het doodvonnis had vernie tigd, omdat er geen negers en arbeiders in de jury hadden gezeten die hen schul dig had verklaard. Het hof van appèl gaf opdracht tot een nieuw proces. De twee negers werden weer in hech tenis genomen en naar New Orleans ge bracht waar een grand jury hen in staat van beschuldiging stelde. Maandag zijn zij op vrije voeten ge steld na bekend te hebben schuldig te zijn aan een poging tot verkrachting. De rechter vond kennelijk de tijd die zij in de gevangenis hebben doorgebracht vol- DURBAN (Reuter). De ontploffing aan boord van de Shell-tanker Mactra heeft twee doden geëist, zo is door de Shell meegedeeld. Vier bemanningsleden en twee vrouwen zijn met brandwonden in een ziekenhuis in Beira, Mozambique opgenomen. De slachtoffers zijn Britten. Op de supertanker deed zich maandag een ontploffing voor die gevolgd werd door een brand. Het schip bevond zich toen bij Mozambique, aan de Afrikaanse oostkust.

Haarlem's Dagblad | 1969 | | pagina 3