Amsterdamse School MpL mmm HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Stedebouwkundige ontwikkeling van een stad tussen meer en duin door R. BLIJSTRA Villa aan Zijlweg Postkantoor 'fï"Yl *,1 w de Amsterdam-Rotterdam-Bank; min der indrukwekkend is het kantoor van de Nutsspaarbank, Jansstraat 19. In de woningbouw, vooral in Haar lem-Noord treft men hier en daar dui delijk „sporen" van de Amsterdamse School aan, vooral op het Kastanje plein, dat dan ook door de Amsterdam se architecten Gulden en Geldmaker werd ontworpen, maar eveneens in de tails van woningen in de Solostraat, die van latere datum zijn. Opmerkelijk is een monumentale vil la aan de Zijlweg van Sevenhuysen, die ook elders in Haarlem in de stijl van de Amsterdamse School bouwde en voorts is de kerk van B. T. Boeyin- ga aan de Kloppersingel een waardig vertegenwoordiger van deze richting. Enigszins buiten het kader valt C. M. van Moorsel, die behalve een aantal kerken in verschillende grote steden opmerkelijke schoenwinkels heeft gebouwd. In Haarlem in de Gro te Houtstraat staat één van zijn cu rieuze betegelde gevels, die men als een variant van de Amsterdamse School zou kunnen beschouwen, maar waarvan men de oorsprong toch eer der in het buitenland (Duitsland?) zal moeten zoeken. Enige verwantschap met de winkels en de kruidenierswin kels zijn Zijlstra en de banketbakken- winkels van Jamin is onmiskenbaar. weliswaar kort; na de dood van de voornaamste ve:tegenwoordiger van deze richting, M. de Klerk in 1923, gin gen een aantal architecten over naar een eenvoudiger vormgeving. Toch wer den tot in 1933 nog gebouwen in de stijl van de Amsterdamse School ge bouwd. door deze school laten inspireren. Den nis Sharp wijst er in zijn boek „Mo dern Architecture and Expressionis me" (Longmans Green and Co Ltd. London, 1966) op, dat de Amsterdam se School één van de eerste pogingen In Haarlem treft men een aantal werkeii uit de Amsterdamse School aan, waarvan wellicht het postkan toor van J. Crouwel uit 1923 het meest geslaagd is. Zowel de gevel als de grdte hal (ook voor zover het architectoni sche details betreft) zijn in dit verband van grote, en niet alleen van histori sche betekenis. Verbouwing van de ge vel zou dit zeer gave gebouw zozeer verminken, dat men het al lang op de monumentenlijst had moeten zetten. Gevel van C. M. van Moorsel in de Grote Houtstraat. in de twintigste eeuw betekende om een meer plastische, vrijer versierde architectuur te bereiken. De Amsterdamse School bleef niet tot Amsterdam beperkt. Zij bloeide Schuin tegenover het postkantoor staat eveneens een goed voorbeeld van de Amsterdamse School, tegenwoordig De AMRO-bank aan da Zijlstraat, voorbeeld van de Amsterdamse school. Koningkerk aan de Kloppersingel van B. T. Boeyinga Hoofdpostkantoor van J. Crouwel In deze dagen is men juist bezig met het moderniseren van de ramen. Villa van Sevenhuysen aan de Zijlweg,

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 11