Moderne Nederlandse muziek gaaf vertolkt door N.Fh. O. OTAX 323130 „Dozy en zijn maatjes in sfeerloos Treslong Jan van Zeijl: vurig Zand voorts lekenpreker en auteur an mensen en dingen i m □HUISTER DUIN ©PALACE HOTEL Met de school aan de wandel Tien jaar speeltuin Haarlem-Oost Burgerlijke stand Haarlem VERGEEFS BEROEP OP PUBLIEK Bernard Kruysen zong voortreffelijk Fotoclub bijeen De Bollenstreek" houdt drie open rondes De Gaapstokkers vierden feest 7 CHEMISCH REINIGEN nü 25-40% KORTING ROOKMAAKER/E.H.S. ZAADHANDEL JAN ROOZEN ZATERDAG 31 JANUARI 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEM Het is moeilijk om in ons land voor het werk van moderne componisten belangstelling te \yekken en alle moeite lijkt volslagen tever geefs gedaan te zijn, wanneer het muziek van eigentijdse Nederlandse com ponisten betreft. Dit behoeven dan nog niet eens zichzelf min of meer buitenspel zettende „geavanceerden" te zijn. Op het vrijdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal door het Noord hollands Philharmonisch Orkest gegeven concert van de C-serie leek* althans, dat composities van Rudolf Escher, Jan Koetsier, Jan Mul, Hans Henkemans en Willem Pijper slechts de interesse van nog geen driehonderd toehoorders hadden kunnen krijgen. Waarom toch die drempelvrees voor iets dat onbekend is en „vreemd" lijkt? Modern maar toegankelijk Valerius-suite Grand Hotel Kurhaus Noordwijkaan Zee 'MERMAID' NoordwIJk aan Zee "bistro fondue" BURGERLIJKE STAND LISSE Buitengewone bariton PROFITEER nu nog tot 14 febr. 3 dekens Overgordijnen nii 7.50 nil 1.00 per m2 Mantels nü 2.95 VOORHEEN 12 345 VOOR SLECHTS 200 BEZOEKERS VOER VOOR BUITENVOGELS Honderden, misschien wel dui zenden mensen Nederlanders, maar ook Indiërs, Marokkanen, Chinezen, Turken, Joegoslaven en zovoorts, heeft de nu 75-jarige J. W. van Zeijl in zijn lange leven bekeerd tot het woord van Chris tus. Samen met zijn vrouw, die zeven jaar geleden overleed, heeft hij een leven van godsvrucht en dienstverlening aan mensen van allerlei soort en slag geleid. Maar het was boeiend, zo boeiencj dat de heer Van Zeijl nog lang niet van plan is te stoppen. Volgende week donderdag vertrekt deze geboren en getogen Zandvoorter naar het Zendings-Diaconessenhuis in Ame- rongen, maar ook daar zal hij door gaan met het werk dat zijn leven voor hem zin en inhoud heeft ge- Is 'J§? 'tg O V olksmuziekschool iï* 'è'T U* De muziek, die vrijdagavond werd uit gevoerd mocht dan misschien wat onbe kend zijn geweest, een „vreemde" klan kentaai representeerde zij allerminst, zelfs niet in de werken, waarvoor bij het com poneren de zogenaamde cerebraliteit, de verstandelijke overweging bij het bepalen van de structuur haar invloed had doen gelden, zoals in de uitgevoerde tweede Symfonie van Escher en de derde Sym fonie van Pijper met haar „kiemcellen". Eschers symfonie, als eerste werk op dit concert gespeeld, bleek een zeer door wrochte compositie te zijn, door haar overwegend zwaarmoedige, sombere, ja pessimistisch geaarde uitdrukkingskracht en haar wat krampachtige spanningen ro mantische muziek in optima forma. Die geaardheid gold voor elk der vier delen van het werk. Tevergeefs zal men gewacht hebben op een bevrijdend werkend expressiecontrast. De dirigent Henri Arends had blijkens de goed opgebouwde, spannende uitvoering, vooral in dynamische zin, veel aandacht aan de voorbereiding besteed. Ongetwijfeld ook aan de Valerius-suite van Jan Koetsier, een werk ontstaan uit de liefde van de componist voor de prach tige Valerius-liederen, zoals de program ma toelichting vermeldde. Hij bedoelde ADVERTENTIE •oooooooooooooooooooooooooooooooooiy, meun» geopend de rit prachtig uitricht o»er zee open keuken barbecue-stijl American Bar dagelijks geopend e internationale specialiteiten populaire prijzen Hotel "HUIS TER DUIN"- ook in de winter geopend voor CONGRESSEN ea VERGADERINGEN van 30 tot 300 personen DINERS ea PERSONEELSFEESTEN van 10 tot 1000 personen. Speciale weekend-artangementan gedurende de wintermaanden, inclusief verjongings- of gezondheidskuur, vanaf f.75.- inclusief bed. •n B.T.W. Voor Inlichtingen(0T719) 2141. Uniek congmhotel. gehele jaar open I zalen voor congressen an vargaderingen 10-20-150 personan moderne, ruime kamers met zeezicht Miramar - Feestzaal voor cocktaiipartiet en diners specials congresarrangemantan POPULAIRE PRIJZEN! jjS Schotels voor de gehele familie,* (kindermenu's) en ook SPECIALITEITEN, ats: Slakken Uiensoep Bouillabaisse Fondue's van vlees, kaas en chocolade Kaas- en wijncombinaties g Uniek voor kleinere gezelschappen. Tafelreservering gewenst tel. (01719)2345. •oooooooooooooooooooooooooooooooooo0 GEBOREN: René, z.v. W. Vledder en A. d.v. G. L. H. Turk en G. L. C. M. van Bas ten: Mascha, d.v. W. Hobijn en A. Raatsie; J. Duindam; Antonius M., z.v. W. A. Dui- neveld en A. M. van Noort; Ingrid J. A, Cathelijn D., d.v. J. C. de Bulsonjé en G. J. Zevenhuijzen; Edwin A. C. z.v, J. J. Elfe ring en A. P. van ResterenAlexandra .T. d.v. P. C. Romijn en E. M. M. Zwaaneveld. GEBOREN: Anja Anna Clasina, d.v. L. J. J. van Loon en A. J. Wijtvliet; Monica Anna Woutrina, d.v. B. Vonk en J. S. Kulk; Arie Nelis, z.v. G. van der Beek en W. Janssen; Erik Adrianus, z.v. H. P. Bij- ker en E. M. de Winter; Hendrikus Hu- bertus Martinus, z.v. H. J. van Resteren en W. Faas. GEHUWD: R. A. M. Broxterman en P. M. A. Bemelman. ONDERTROUWD: Harry Hageman en Hilja M. M. van der Meij. OVERLEDEN: Alida R. Scheffer, w. van A. van Dijk, 82 jr. OVERLEDEN: A. de Vreede, 28 jr., E. J. van der Zaal, 87 pr. ook de inhoud van de tekst der liederen in klanken te typeren, hetgeen in belang rijke mate is neergekomen op een per soonlijke interpretatie daarvan. Composi torisch gezien is dit knap gedaan, maar tot muzikale verrassingen is de componist hierbij niet gekomen. Verrassend in hoge mate werkte de der de Symfonie vnn Pijper om de openbaring van een over I van prachtige muziek, bruisend van levenkracht, innige mede deelzaamheid, voortreffelijk klinkend door een zeer geslaagde instrumentatie, alle positieve factoren, die het spanningsver- loop hier en daar spoedig doen vergeten. Henri Arends en het orkest leverden met de geladen uitvoering een uitnemen de prestatie, waarvoor de toehoorders zich zeer erkentelijk toonden. Dankbaar waren zij ook voor de ver tolkingen van de zanger Bernard Kruy sen. Deze buitengewone bariton zong eerst met fraaie stemklank en een passende gemoedelijke voordracht de „Lettre de monsieur j'Abbé d'Olivet" op de genoe- gelijke, onderhoudende muziek, die Jan Mul bij het rus tig-humoristische proza van „de brief" schreef en waarmede hij met een glimlach een leuke muzikale schets van de „abbé" gaf en van de ta fereeltjes. waarvan in de brief gewaagd werd. Van de echte realiteit van het leven spraken de gedichten van Frangois Villon: „Le debat du coeur et du corps de Villon, de ballade Au poinct du jour" en het rauwe „Tetratique", het onbarmhartige visite-kaartje van de dichter zelf. De componist Hans Henkemans schreef hier voor de uitnemende muziek, die in melo dische zin een hecht contact met de tekst heeft en daarnaast een voortreffelijke ka rakteristiek geeft van de inhoudssfeer. Bernard Kruysen heeft deze liederen prachtig gezongen, rijk genuanceerd van klank en met een volmaakte dictie. Afge zien van enige dynamische overheersing, waren ook de orkestbegeleidingen zeer prijzenswaardig. De drie in de zaal aanwezige componis ten Jan Koetsier, Jan Mul en Hans Henke mans betuigden op het podium hun dank voor de uitvoeringen. P. ZWAANSWIJK (Van onze correspondent) LISSE Vrijdagavond werd door de Fotoclub de „Bollenstreek" een bijeen komst gehouden in de filmzaal van het Bloembollenlaboratorium in Lisse, waar A. van der Zaal voor het eerst optrad als voorzitter, door opvolging van C. van Re de, die tegelijk met de secretaresse mej. F. Adamse, uit Hillegom, was afgetreden. Mevrouw D. Hazevoet-Spandaw, uit Alk maar hield een causerie over haar werk, speciaal wat de kleurendia's betreft. ADVERTENTIE Bel Telefoon 31 34 32 - 31 14 88 of voor Haarlem-Noord (Minahassa- straat) 25 40 23 Kampersingel 56 Haarlem (Wy halen en bezorgen stoomgoed GRATIS TT (Van onze wielermedewerker) DEN HAAG. Bestuurders van wie lerclubs in het noordelijk district van de provincie Zuid-Holland zijn in het ge bouw „Drie Stoepen" aan de Prinsen gracht in Den Haag bijeen geweest om de wedstrijdkalender voor het komende sei zoen vast te stellen. Er werden daarbij meer dan dertig rondes vastgelegd. Van de Ren- en Toervereniging „De Bollen streek" vroeg en verkreeg men datum- reservering voor drie open koersen. Alleen de rondév van Hillegom is van de agenda afgevoerd vanwege de steeds hogere kosten aan de organisatie verbon den, de te geringe belangstelling en door dat de vijfcentsafdracht van elk kaartje door de KNWU tot 25 cent is opgevoerd. Men hoopt van „De Bollenstreek" eer lang weer eens een ronde van Hillegom te houden meer in het centrum van het dorp. Het parcours aan de Tweede Loos- terweg, waar ook wereldkampioen Harm Ottenbros al eens zegevierde, bleek te af gelegen om veel kijkers te kunnen trek ken. Door „De Bollenstreek" wordt zater dag 22 augustus weer een „Acht van Noordwijkerhout" voor aspiranten gehou den, donderdag 3 september vindt de tweede ronde van Noordwijk voor nieuwe lingen doorgang en de traditionele ronde van Noordwijkerhout voor amateurs is gepland op woensdag 9 september,- De meest belangrijke koersen in het noordelijk deel van Zuid-Holland zijn de „klassieke" ronde van Zud-Holland voor amateurs op zatéfdag 21 maart, de in ternationale avondzesdaagse voor ama teurs van 29 juni tot en met 4 juli, waar van de finale in Leiden plaatsvindt, en het clubkampioenschap van Zuid-Holland voor amateurs, nieuwelingen en aspiran ten op zondag 27 september. Het weg- seizoen wordt met deze titelstrijd beslo ten. De profs kunnen twee keer aan de slag in Zuid-Holland-noord. De eerste koers is op vrijdag 19 juni in Den Hoorn en de tweede op woensdag 19 augustus in Honselersdijk. Beide rondes worden georganiseerd door „Westland Wil Voor uit". ADVERTENTIE Noch „Nederlands meest progressieve- groep van 1969" (volgens Veronica) Af ter Tea, noch Engelands „fameuze" (vol- volgens de organisatoren) Dozy, Beaky, Mick end Tich, noch de organisatoren zelf zullen vrijdagavond erg tevreden zijn geweest over liet popconcert, dat socië teit Aladin in Treslong hield. In de op meer dan duizend personen berekende grote zaal zaten her en der ver spreid zo'n tweehonderd luidruchtige, Bol- lenstreekse tieners, die voor een totaal gebrek aan sfeer zorgden. De keiharde, rockaehtige underground van After Tea was voor hen al helemaal niet te pruimen en dat had natuurlijk zijn weerslag op de groep die vrij ongeïnspi reerd stond te musiceren en zichtbaar op gelucht was toen ze om kwart over negen kon vertrekken. Drie kwartier moest de zaal toen wach- ADVERTENTIE Spekstraat 5 Telefoon O 23 - 32 49 61 (Van onze correspondent) LISSE De onlangs gevormde Carna valsvereniging „De Gaapstokkers'" in Lisse heeft vrijdagavond in „Warong Djawa" het eerste carnavalsfeest gehou den. Ook het eerste optreden van de „Boe- renblaaskapel" onder leiding van de heer W. Kempier was een succes. Tijdens het feest werd door prins Car naval meegedeeld, dat mevrouw Meer- poel uit Leiden tot „Miss Flora" was uit geroepen en de heer en mevrouw Dekker uit Lisse de eer te beurt viel om begif tigd te worden met de orde van „De Gaapstok", als best verklede echtpaar. ten op Dozy, Beaky, Mick en Tich waar voor iedereen gekomen was. Deze Engel se jongens, die al jaren aan de top mee draaien, nu weer met Tonight, today hoog in de Veronica Top-40 staan en dit week einde een korte Nederlandse toemee ma ken, konden die grote reputatie in de ogen van de Bollenstreekse tieners blijkbaar niet waarmaken. De bekende Engelse „close-harmony sound" ging er nog wel in, maar er kwam geen ogenblik sfeer in de zaal. Jammer voor Dozy en zijn maatjes, jammer ook voor Aladin, dat waarschijn lijk wel een flinke financiële strop heeft moeten slikken. Van beroep was de heer Van Zeijl ambtenaar van de PTT, maar uit al zijn woorden blijkt, dat hij heeft ge leefd voor zijn evangelisatiewerk. Een evangelist vindt hij zichzelf niet. „Daar moet je voor gestudeerd hebben, dat is je beroep. Nee, noem mij maar een lekenpreker". Maar gepreekt heeft hij wel. In het begin voor kinderen. Samen met Maar ten Kees Draijer richtte hij een kna pen- en een jongelingsvereniging op, die elke zondag bij elkaar kwamen. Toentertijd was daar nog veel belang stelling voor. Er werd uit de Bijbel gelezen en bij goed weer trok men de duinen in. Hij preekte in de openlucht van het strand en later ook op het Pretoriaplein in Haarlem. In het Oude Mannen en Vrouwenhuis in Zandvoort leidde hij bijeenkomsten en hij hield spreekbeurten voor de Nederlandse Christelijke Gemeenschapsbond. Jarenlang was hij vertegenwoordiger in Nederland voor de Dorothea-zen- ding in Afrika. Door zijn brieven wekte hij honderden in ons land op hun gebed en gaven aan deze zending te besteden. Zijn huis aan de Regentesseweg was in de oorlog een waar tehuis voor de Indiërs, die door de Duitsers krijgsge vangen waren gemaakt en aan de kust te werk gesteld. Velen keerden zich in dat huis tot Christus. Met sommige van hen heeft de heer Van Zeijl nog altijd contact. Ook de Russische krijgsgevan genen Georgiërs, die later naar Texel gestuurd werden, waar velen de dood vonden tijdens de beruchte op stand daar werden door hem en zijn vrouw regelmatig bezocht. Hun activi teit was zo groot dat de Duitsers het echtpaar óp beschuldiging van spionar ge naar Den Haag stuurden. Daarnaast heeft het echtpaar Van Zeijl enorm veel gedaan voor de Chi nezen in ons land. Het begon toen zij in '33 een Chinees jongetje met pinda's aan de deur kregen. De jongen werd op thee getracteerd en uitgenodigd nog eens terug te komen. De volgende week had het echtpaar tien Chinezen op bezoek en het contact was gelegd. Vooral in Haarlem waar zij de Chi nezen aan betere behuizing en meer hygiëne hielp Amsterdam waar zij de Chinezen uit de goktenten haal de en meenam naar de evangelisatie bijeenkomst Rotterdam en Den Haag heeft met name mevrouw Van Zeijl bijzonder veel goed werk verricht. Haar arbeid heeft zelfs geleid tot de op richting van een stichting voor hulp aan Chinezen in Nederland. De heer Van Zeijl heeft over het le ren van zijn vrouw in 1964 een boek ge schreven onder de titel „Die Chinesen- Mutter", dat in het Duits in een oplage van 30.000 is verschenen en verkocht. Daarnaast schreef hij nog een uitge breid werk over de opwekking: „Wenn Gottes \Vinde wehen", had hij meer ',-V 'V 'iei v" - w v "--'ü -2 dan 50 jaar de leiding van het bekende blad „De Blijde Boodschap" en publi ceerde hij in tal van andere bladen. Nu vindt zelfs Jan van Zeijl de tijd gekomen om het wat rustiger aan te- doen, maar van ophouden wil hij niet weten. „Ik ben hier om het evangelie uit te dragen, en zo lang ik kan zal ik daarmee doorgaan", zegt hij. Naast allerlei andere zaken is ook het onderwijs in deze roerige tijd volop in discussie. Velen pleiten voor meer inspraak en medeverantwoorde lijkheid van de leerlingen, anderen vinden dat het onderwijs (de school) meer betrokken moet worden bij het geheel van de samenleving. Van dat laatste is ook de heer D. A. W. Rut- ging, Inspecteur voor het basisonder wijs in Haarlem, overtuigd. „Voor het overgrote deel van de kinderen is de school nog altijd een soort isolement, waar in zij zich op gesloten voelen. Dat is erg jammer, want ik kan mij heel goed een school type voorstellen, dat de leerlingen wel als zeer prettig ervaren. Alleen, binnen het huidige bestel is dat zeer moeilijk te realiseren. We kunnen al leen maar stapje voor stapje werken". Eén van die stappen is het boekje „Haerlem, wandelingen naar ge bouwen, beschreven voor leerlingen van het basisonderwijs te Haarlem". Het is in opdracht van de gemeente samengesteld door Jan Hoeben en W. Bürmann en bevat duidelijke uiteen zettingen over de historische achter gronden, beelden en gevels van het stadhuis, het Prinsenhof, de Vleeshal, de Hoofdwacht naast het Rembrandt- theater en de Sint Bavokerk. De heer Ruting: „Het is de bedoe ling dat de kinderen aan de hand van dit boekje de historische gebouwen gaan bekijken. Dat haalt ze eens uit de school. Iedere school kan een aan tal van deze boekjes aanvragen. Er is al vrij veel belangstelling voor". Bijna 227.000 besteedde de Volks muziekschool voor Haarlem en Om streken in het seizoen 196869 om bijna 1700 kinderen in 14 lokaliteiten les te geven. Twintig jaar geleden telde de school 200 leerlingen die bijna 11.000 gulden kostten, maar ook toen kampte de school met dezelfde moeilijkheden als nu: het aantal leerlingen stijgt sneller dan de inkomsten. Algemene Muzikale Vorming (850), piano (338), blokfluit (174), en gitaar (100) trokken de meeste leerlingen. Daarnaast werd en wordt les gegeven in bamboefluit (17), cello (4), trompet (11), dwarsfluit (17), klarinet (21), viool (51), accordeon (84) en orgel (17). Het tekort over 1968-1969 beliep 11.444,-. Het bestuur heeft daarom de gemeente Haarlem verzocht om een aanvullende subsidie van 17.000. Daarop is nog geen antwoord ontvan gen. Ongeacht de toekenning van de subsidie, ziet het bestuur zich genood zaakt de lesgelden opnieuw drastisch te verhogen. Daarnaast wordt een dringend beroep gedaan op de ge meentebesturen van Haarlem, Heem stede en Zandvoort om de subsidies op hetzelfde niveau te brengen als waarop vergelijkbare instellingen in andere gemeenten gesubsidieerd worden. De begroting voor het seizoen 1969- '70 bedraagt ruim 250.000 gulden. Het aantal leerlingen is inmiddels gestegen naar 1815. De speeltuin- en jeugdvereniging „Haarlem-Oost" bestaat dit jaar tien jaar. Een duidelijke reden om feest te vieren. Ruim 280 gezinnen met in to taal 561 kinderen zullen daar op uit bundige wijze aan deelnemen. Het grote lustrumfeest zal gevierd worden op vrijdag 5 en zaterdag 6 juni. „Het wordt enorm", zegt het be stuur en daar twijfelen we niet aan. Met zijn drieën op een rijtje, zingen, spelen en veel grapjes maken. Veel baat had het allemaal niet. Bevallen van een zoon: M. D. P. Beil- schmidt-Meca Fenoy, E. A. Enthoven-van Aalst, J. A. Wijtkamp-Koper, J. P. Witte- man-Vermeij, A. Beenhakker-van Amstel, M. Riethoff-van der Werff, Y. E. Koedij- ker-Meijer, P. Gleijsteen-Kwint, C. Al- varaz Gomez-Veiga Gomez, Y. M. van Eijk-Kalshoven, A. Zwart-Hammingh, W. C. B. van Die-van Wanrooij, T. de Groot- Klerk, F. Yügnük-Groeneveld. Bevallen van een dochter: G. Nielen- Zwiers, P. H. Ang-Loh, E. P. M. Blom van der Noort, H. A. Huis in 't Veld-van Roodselaar, M. H. Hantje-Arxhoek, M. A. G. Okkerse-Knoppert, M. D. C. Dorgan- Cabeza, E. J. Verbeek-van der Laarse. Ondertrouwd: G. de Boer en M. A. Wil- deboer, J. Baas en M. M. Smit, G. J. J. Memelink en A. de Kiewit, E. L. Fortgens en L. Schouten, A. Sterk en A. Seggelink, R. Cardol en M. G. M. de Jong, I. J. van der Walle en P. Klink, M. W. de Ruig en H. W. Bekman, M. J. Ackermann en C. M. J. van Spaendonk, P. F. van Putte en C. A. van der Meij, P. J. A. Bosmans en S. H. Licht, J. Papavoine en C. Kort, C. Willemsen en B. G. Kiffen, H. Snijder en H. J. G. Koerts. Gehuwd: F. M. Kaptijn en H. F. W. Ver- zijlbergh, J. Vermeule en M. de Beurs, E. G. H. Kenter en H. J. M. Cobelens, J. T. Veis en C. J. Slierings, C. F. van Kreijl en C. M. de Loor, G. C. Lanfermeijer en E. J. A. Kuijk, T. Haak en J. T. Stuurop, M. E. Vos en M. G. J. Wonder, W. J. Schaafs- ma en IJ van Noort. Overleden: A. de Winkel, 88 j., Obi- straat, P. T. Potma, 65 j„ Raamvest, A. J. L. van der Eem-Lohrengel, 95 j„ Reitz- straat, M. Zuiderhoek-Duivenvoorde, 78 j., Tesselschadestraat, S. de Jong-Zwart, 72 j., Orionweg, M. van Nikkelen Kuijper- Leppens, 71 j„ Veenbergplein, M. L. Hand- graaf, 2 j., Rijksstraatweg, A. M. van Stijn, 58 j., Hazepaterslaan, C. van Groeningen, 62 j„ Theemsstraat, G. Rijksen, 81 j., Zijl- weg, D. J. Schouten, 77 j„ Voorhelmstraat, Bouwen, 74 j„ Duvenvoordestraat, C. M. E. Neelissen, 73 j.. Kamperlaan, A. C. Schoorl-Verkooij, 90 j., Linnaeusstraat. 1 i

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 7