Congres in Haarlemse Kegelbond met serieus antwoordspelletje D'66 beslist elk jaar over haar eigen voortbestaan ■êi* Discussiedag zonder nieuwe besluiten JERSEY SHOP MONTAGU! OTAX 323130 Clubhuis voor welpen Paterskerk en voor .Paradijsje" Europavlag voor Haarlem f DOLLE MINA'S: „MINDERMOEDERDAG" Insluiper haalt buurt uit slaap ïfS -c: Eerste expositie Jac. van Looy in Frans Hals Samen gebouwd; samen in gebruik Burgemeester De Gou: Jonge generatie vraagt om daden' Nationalisme neemt toe" m MAANDAG 11 MEI 1970 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 NGEL voor autoschade (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het congres van D'66, dat zaterdag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond is gehouden, heeft in meerderheid te kennen ge geven, dat het wenselijker is, elk jaar opnieuw het al of niet blijven voort bestaan van de partij aan de orde te stellen, dan nu reeds te bepalen dat het bijvoorbeeld rond 1975 afgelopen moet zijn. Welvarend en vreedzaam Voorde nieuwste modellen van Barteljorisstraat 27 - Haarlem Telefoon 320618 Expositie Breekijzer Bondig 55- ADVERTENTIE LAK- en PLAATSCHADE Lange Herenstraat 26 - Telefoon 32 00 73 De ongeveer honderdzestig congres gangers waren naar Haarlem gekomen om te discussiëren, niet om te besluiten. Te discussiëren over vragen als: „Vindt u de wijze van besluitvorming, zoals toe gepast op onze congressen, juist of niet? Waarom?" Het congres stond dan ook in het teken van het praten over de besluit vorming. De reden daarvan: D'66 heeft zo ongeveer het dikste programma bij elkaar „besloten" van alle partijen. Aan leiding om zich daarover eens te bezin nen. In Haarlem. Terloops kwamen ook twee moties aan de orde, die op het congres in Rotter dam niet voldoende uit de verf waren gekomen. De motie van mevrouw Paula Wassen-Van Schaveren behelsde een „Appèl aan iedere Nederlander die in 1970 nog steeds of voor het eerst onge rust is over de werking van de demo cratie". Mevrouw Wassen had graag ge wild dat dit appèl nog voor de gemeente raadsverkiezingen in het programma ge ïntegreerd zou worden, maar de verga dering besloot bij handopsteken in meer derheid voor uitstel tot daarna, omdat, zo argumenteerde men, het eerder om landelijk dan gemeentelijk beleid ging. De „oproep aan de kiezer" van me vrouw Wassen omvatte onder meer een prioriteitenlijst, die werd geresumeerd als volgt: „De mens moet zichzelf kun- Hans van Mierlo maakte deel uit van de discussiegroep „Mansholt". nen zijn; ook in een ingewikkelde sa menleving. Elke jonge mens moet zich volwaardig kunnen ontwikkelen. De we reld zal veilig, welvarend en vreedzaam moeten worden". De indienster licht toe: „Hierover is bijna iedereen het eens, maar een prioriteitenlijst is zin loos wanneer je er geen consequenties aan verbindt, wanneer je niet zegt aan welke knelpunten het eerst moet worden gewerkt". Haar stuk zal dus eerst na de gemeenteraadsverkiezingen worden be handeld. Een discussiestuk van de heer Ter louw op de motie Wassen mocht van het congres nader worden uitgewerkt nog vóór de raadsverkiezingen, omdat dit wel op de plaatselijke politiek toepas baar was. Gijs Stappershoef, journalist uit Zeist, zorgde voor een ludieke opiniepeiling. Hij liet aan alle deelnemers een grote enveloppe uitdelen, waarop stond dat die pas geopend mocht worden als daarvoor het sein gegeven werd. „Het is geen vrij blijvend spelletje, maar kan alleen ef fect hebben als het serieus beoefend wordt", verklaarde hij. In de enveloppe zaten, zo bleek, enkele vragen, die elke D'66-er persoonlijk moest beantwoorden. In de grote enveloppe zat weer een klei nere,met de aanduiding van een discus siegroep, waarbij men was ingedeeld. ADVERTENTIE *V:;" wat de eerstvolgende stap op weg naar radicale democratisering van de maat schappij dient te zijn: „Uitleg en in spraak". Zelfkritiek leverde de „groep De Vis ser" op een vraag over de juistheid van de besluitvorming op de congressen „De congressen lijden aan een overla ■den programma, slappe leiding en ge brek aan politieke discussie". Die politieke discussie kwam ook za ;erdag niet veel aan bod. Het congres ^vas weer hard op weg „aan vlijt ten on der te gaan". Besluiten vielen er niet, zoals gezegd, maar de „peiling" van de leden was intensief en zal doorwerking vinden in de voorstellen die straks ter tafel komen. Het congres sprak zich met grote meer derheid uit voor regionale voorverkie zingen bij de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer. De organisatie hiervan zal door een commissie worden uitge werkt. De meerderheid achtte het ge wenst dat aan de leden een stemadvies wordt uitgebracht door de afdelingen en de regio's die dat willen en een lan delijke adviescommissie. Van een kandidaat wordt verlangd, dat hij ten minste zes maanden voorafgaan de aan de aanmelding lid moet zijn ge weest van D'66. Zijn aanmelding hoeft niet gesteund te wonden door handteke ningen. Wel moet hij verklaren de mo rele verplichting op zich te nemen zich terug te trekken na beëindiging van het lidmaatschap van D'66. In de zaal hingen groene borden met namen van bekende politici, waarnaar de discussiegroepen werden „vernoemd" In groepsverband werd vervolgens over de nieuwe opdracht gepraat: op een wand van de zaal moest elke groep haar mening over bepaalde vraagpunten be kend maken middels een met viltstift beschreven bord. Zo ontstond een „ex positie" die de mening van de verschil lende groepen weergaf. De uitslag van de discussie werd nog dezelfde middag op stencil verspreid. Op de vraag of en zo ja hoe lang D'66 nog moet blijven bestaan, antwoordde de groep Van Hogendorp": Als beweging eeuwig, in verband met vernieuwings streven maatschappij; als partij tot het moment dat de D'66 kern voldoende ge lijkwillende mensen verzameld heeft voor een parlementaire meerderheid. De groep Schermerhorn" was concreter: D'66 moet nog bestaan tot ultimo 1975, omdat de uitgangspunten van het appèl dan tenminste bereikt moeten zijn. De meerderheid, dat was wel dui delijk, wilde D'66 zien verdwijnen als de politieke vernieuwing gerealiseerd zou zijn. Op de vraag: als D'66 een „breekijzer" is, wat moet ze dan doen, antwoordde de „groep Groen van Prinsterer": samen werking met alle progressieve mensen maar niet fuseren met andere partijen, om uiteindelijk te komen tot nieuwe po litieke formaties: drie blokken: progres sief - centrum - conservatief. De „groep Lieftinck" gaf terzake nog een tip in het algemeen aan de program mamakers: „De meeste mensen zijn geen doctorandus, maar wel vol". De „groep Burger" formuleerde haar antwoord op de vraag, op welke punten D'66 raadsleden moeten letten aangaan de de besluitvorming in de raad, aldus alle informatie altijd openbaar en door B. en W. actief te verspreiden; voorko men dat B. en W. én de fracties achter de coulissen besluiten, B. en W. „open en bloot op de baar"; buitenparlemen taire acties een kans geven. Onverwacht kwam de „groep Van Hou ten" uit de hoek bij de vraag, welke an dere doeleinden D'66 nastreeft, behalve radicale democratisering: „D'66 en de radicale democratisering radicaalradi caalradicaalzat!!" Kort en bondig formuleerde de „groep Troelstra" het antwoord op da vraag, ADVERTENTIE voorheen 1 2 3 4 5 HAARLEM. Bij de verkoop in 1967 van het Huis van Looy in Haarlem waar de dichter-schilder Jacobus van Looy een groot deel van zijn leven heeft gewoond, is besloten de collectie van Van Looy in het Frans Halsmuseum onder te brengen. De verbouwing van de Goud leerzolder in dit museum, waar de collectie een permanent onderkomen krijgt, heeft langer geduurd dan was voorzien. Woens dagavond zal de eerste expositie worden geopend. Na een korte inleiding door de voorzitter van de stichting Jacobus van Looy, de heer Simon Koster, zal dr. L. M. van Dis spreken over „Jaeobus van Looy in het huis van zijn jeugd". De dichter- schilder is opgevoed in het museum, dat vroeger het burgerweeshuis was. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Paradijselijk" noem de de heer N. van Wersch, voorzitter van de Katholieke Vereniging voor het Gezin, zaterdagmorgen de omstandigheden waaronder het clubhuis van de speeltuin „Het Paradijsje" in de Witte Heeren straat officieel geopend werd. Dat sloeg dan op de blauwe hemel buiten en de broeiende atmosfeer binnen waar voor zitter Van Wersch de sleuteld van het prachtige nieuwe gebouw overdroeg aan de heren Ooms en Bosman, respectieve lijk voorzitter van de speeltuin en voor zitter van de parochiële jeugdraad van de Paterskerk. Het clubgebouw is door deze twee in stanties in voorbeeldige samenwerking gebouwd en zal ook door hen beiden wor den gebruikt. Daarnaast zal het gebouw in de ochtenduren worden bestemd als crèche voor moeders, die hun kinderen een paar uurtjes kwijt willen. Gezien de unieke ligging vlakbij de binnenstad hoopte de heer Van Wersch op een veel vuldig gebruik. Het clubgebouw bestaat uit twee zalen. De bouw heeft bijna een jaar gevergd. De gemeente zal op de exploitatie sub sidie geven. Oud-pastoor Huygens van de Paters kerk kwam na de overhandiging de eer toe om buiten voor het gebouw een le vensboom te planten als herinnering aan de opening. Pastoor Huygens is destijds degene geweest die met het idee voor een gezamenlijk clubgebouw is gekomen. Daarna was het binnen de beurt aan di verse vertegenwoordigers van speeltui nen en andere instellingen om de beide besturen te feliciteren met het nieuwe be zit. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Haarlem is zaterdag avond officieel in het gelukkige bezit ge komen van de Europavlag (twaalf gou den sterren op een blauw veld) die vol gens burgemeester De Gou een in het oog vallende plaats in het stadhuis zal krij gen. Officieus had de raad van Europa in Straatsburg vorig jaar al bepaald dat Haarlem de vlag zou krijgen als waarde ring voor de aandacht die de stad aan de eenheid van Europa in de afgelopen jaren heeft besteed. De Franse Belg Charles Nothomb, lid van de Raad van Europa en van de Euro pese commissie voor gemeenten, was naar Haarlem gekomen om de vlag te over handigen. Voor het zover was, werd aan de ongeveer 80 belangsgellenden in de Gravenzaal van het stadhuis eerst een film vertoond die duidelijk maakte dat de historie van Europa voornamelijk uit oorlogen bestaat en dat eenheid nood zakelijk is om te kunnen concurreren met landen als de Verenigde Staten. Wethou der D. J. A. Geluk van Onderwijs, voor zitter van de Europadagcommissie in Haarlem, wees daarna op het belang van die dag: de eenheid van Europa bekend maken bij de bevolking. Hij memoreerde dat de Europa-activiteiten in Haarlem voornamelijk op het onderwijs gericht zijn. Als voorbeelden van activiteiten in het verleden noemde hij het Europa-project, spreekbeurten, de Europamarkt en het Europaspel. De heer Nothomb liet daarna het over handigen van de vlag vergezeld gaan van een aanmoediging om op het goede „Europapad" voort te gaan. Honderd ste den dongen naar de vlag, aldus de heer Nothomb, Haarlem heeft hem gekregen. In een geladen dankwoord noemde bur gemeester De Gou een Europese grond wet „een onmisbare noodzaak". De jonge generatie, aldus de heer De Gou, vraagt niet alleen om symbolen en woorden, maar om daden. Hij vroeg de heer Nothomb aan de Raad van Europa de boodschap over te brengen dat de be stuurlijke overheden te traag reageren op de maatschappelijke veranderingen. De bijeenkomst in de Gravenzaal werd mede georganiseerd door de Kamis-socië- Ballonnen met het opschrift „Drie is teveel", pamfletten met voorlichting over geboortebeperking: actie van de Haarlemse Dolle Mina's zaterdagmid dag op de Grote Markt. Met zijn zes sen speelden ze samen met leden van de Toneelschuur het spel „Drie is te veel" alles in het kader van moederdagdie volgens hen „minder- moederdag" zou moeten heten. Want: minder kinderen betekent meer ont wikkelingskansen voor de kinderen, meer vrijheid. De Mina's: Aangemoe digd door de commercie gaan we weer de moeder vereren. De barende, ver zorgende, liefhebbende, slovende moeder, liefst de moeder van het grote gezin.De moeder moet min der moeder worden en meer mens". Het directe doel van de actie, opgezet samen met Mina's in Utrecht en Rot terdam was een protest tegen de ge volgen van de grote gezinnen: overbevolking, milieuverontreiniging, méér woning ellende, meer vervuiling. Na het spelen werden de honderd ballonnen uitgedeeld aan peuters on der het publiek. Met enige assistentie bevestigt bur gemeester L. de Gou de Europavlag aan de stok. teit. Drie leden van het Haarlems Jeugd Orkest zorgden voor klassieke muzikale omlijsting. Na de overhandiging hield de heer J. M. van Stralen, leraar geschiedenis, een inleiding onder de titel „Heeft één Euro pa zin?" Zoals te verwachten was, viel zijn antwoord positief uit. Wel vroeg de spreker zich af in hoeverre de Europese gedachte gemeengoed is geworden. „Ik dacht dat men er wel iets van merkt, maar dat het nog te weinig doordringt." De heer Van Stralen zei enorm verbaasd te zijn dat men voor alles demonstreert maar niet voor een Europese politiek, een zaak die ons allen toch enorm ter harte zou ipoeten gaan. Een andere kernachtige uitspraak: „Het nationalisme is in Europa de laatste jaren weer sterk toegenomen." De heer Van Stralen pleitte voor een Europees beleid dat gekenmerkt wordt door een christe- lijk-humanitaire traditie. Deze inspiratie, die een uitstekend tegenwicht zou vormen voor de toenemende invloed van het com munisme overal op de wereld, zal poli tiek gestalte moeten krijgen, aldus de spreker. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een insluiper maakte vannacht zoveel lawaai, dat enkele be woners van de Duindoornlaan en omgeving daardoor werden gewekt en de politie belden. Tegen half vier vertelde een vrouw uit de Duindoornlaan, dat zij zo juist in haar badkamer oog in oog had gestaan met een inbreker. Het was een jongeman van ongeveer twintig jaar. Hij slaagde er in via het badkamerraampje te vluchten. Tien minuten later vond een bewoner van de Parnassiakade in zijn gang zijn porte feuille, waaruit 50 was verdwenen, Te voren had hij gestommel gehoord. Weer kort daarna deelde iemand van de Stal- kruidlaan mee, dat hij de jeugdige in sluiper in de richting Aerdenhout had zien wegrennen. Een vierde geval deed zich voor in de Generaal de la Reystraat, waar de bewoner in d< huiskamer ver dachte geluiden hoorde en vervolgens de nachtelijke bezoeker eveneens de bene» zag nemen.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 5