Zomerdrukte betekent voor recherche forse serie diefstallen WEG UIT JAREN TWINTIG IN AANLEG SONNEMANS Feestelijke opening van Manege Kennemergaarde in Santpoort Vier ernstig gewonden bij aanrijding Belangstelling Vierdaagse is tanende UIT STAD EN STREEK Zandvoort liep zaterdag vol BOLLENEXPORT GESTEGEN Belangrijke dag voor paard en zijn vrienden Veel uitvallers in 24-uren van F r ancorchamps MAANDAG 27 JULI 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 1 SPECIALIST voor S P O R T- en RADIAALBANDEN UITLIJNEN - BALANCEREN - BANDEN REPAREREN - SCHOKBREKERS Gasthuisvest 23-27 - Haarlem - Tel. 3113 34 Melk en geld „GAUW MAKEN, snel vergeten" heeft een ingenieur van Provin ciale Waterstaat eens gezegd over de provinciale weg één, welke ooit Noord-Holland zal gaan verbinden met Den Haag. De kreet van deze ingenieur mag dan juist gekozen zijn wanneer het erom gaat te for muleren dat men niet onverdeeld gelukkig meer is met deze tiental len jaren geleden ontworpen weg; in de praktijk gaat de uitspraak nauwelijks op. „SNEL VERGETEN" zal men het niet. Letterlijk en figuurlijk heeft de weg veel stof doen op waaien. Letterlijk omdat tijdens de aanleg van de aardebaan (op de foto tussen de pijlen) soms woes- tiinachtige taferalen waren te aan schouwen. De bewoners aan de Zilkerduinweg, die hun tuin vaak zagen herschapen in een zandbak, kunnen er van meespreken. FIGUURLIJK, omdat niet alleen bij Waterstaat niet iedereen even blij is, maar ook bijvoorbeeld de Noordwijkerhouters niet, die hun dorp zoals de luchtfoto van Arti- capress uit Haarlem dat in beeld brengt, in tweeën zien verdeeld. (Ter oriëntatie: links van de aarde baan de oude dorpskern en rechts er van de Victorwiik met de oud en nieuwbouw. Bii de piil onder aan de foto liet het viaduct over de 's Gravendamseweg) NAAST DE BEZWAREN tegen het tracé zijn er tevens beden kingen tegen de geringe doorrij- hoogte van de viaducten gerezen en ook de verkeersveiligheid is tijdens de aanleg in het geding ge weest. Daarbij gevoegd dat de weg in De Zilk doodloopt, omdat Noord- Hollang lang niet klaar, sterker, nog niet is begonnen met de reali sering van het vervolg, dan kan men zich bedenken dat er veel oppositie bestaat. Vooral De Zilk is ongerust, want de verkeers stroom zal zolang de aansluiting er niet is, door dit stukje Noord wij kerhout moeten worden ver werkt. „GAUW MAKEN" is op deze weg zeker niet van toepassing en dat kan ook moeilijk. De volgende cijfers en gegevens illustreren dat deze miljoenenweg niet in een zucht en een vloek klaar kan zijn. Voor de aardebaan is alleen al in Noordwijkerhout 600.000 ku bieke meter zand nodig; kosten f 4.800.000. Er zijn of worden veer tien kunstwerken aangelegd, zoals bruggen en viaducten, eeneens een kwestie van miljoenen. DE VERWACHTINGEN zijn dat eind 1972 de weg op Noordwijker- houts grondgebied gereed zal zijn. Alleen dat stukje maar, terwijl de eerste plannen al zo'n dertig tot veertig jaar oud zijn. De allereerste gedachte werd zelfs in de jaren twintig al op papier gezet. De vol gende uitroep van diezelfde in genieur heeft daarom meer waar de: „We hebben spijt van de ont wikkelde plannen, maar het is een erfenis". advertentie ENGEL voor autoschade BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER V v V >NV ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Bij de intrede van de bouwvakvakanties, zaterdag, is ook voor Zandvoort de periode van het hoog seizoen ingetreden. Dit was het afgelopen weekeinde zeer duidelijk merkbaar. De grote intocht begon al zaterdagmorgen vroeg en tegen de avond was in de bad plaats praktisch geen kamer meer be schikbaar, noch in hotels en pensions, noch bij particulieren. Onder de gasten was een opvallend aantal Duitsers, doch ook het aantal bezoekers uit eigen land was aanzienlijk groter dan dit de laat ste jaren het geval was. Velen onder hen blijven een week of veertien dagen. Ook de drukte bij de Zandvoortse po litie is bijzonder groot. Niet alleen de verkeerspolitie heeft handen vol werk, ook de afdeling recherche is praktisch dag en nacht in de weer om klaarheid te brengen in de vele diefstallen die wor den gepleegd. De aard van de diefstallen varieert zeer sterk. Van flesjes melk, door de melkboer 's morgens vroeg bij particu lieren voor de deur gezet, tot inbraken en insluipingen, waarbij het meestal om geld begonnen blijkt. Zo werd in de loop van de vorige week bij insluipingen in bedrijven in de Kerkstraat uit de aldaar gevestigde automaten-speelzaak een be drag van ruim tweeduizend gulden mee LAK- en PLAATSCHADE Lange Herenstraat 26 - Telefoon 32 00,.: GEBOREN: Hoofddorp: Olof Vester; Barbara Havenaar; Wilhelmina van der Maarl; Marco Daalman. Zwaanshoek: Mark Arian van der Staaij; Adrianus Leonardus Marie Wennekers. Cruquius: Marjon Otte. Nieuw Vennep: Frank Boelé; Alexander Wilhelmus Dol; Robert Jan Sillevis. Bad hoevedorp: Emile Antal Oliemans; Alida Everdina Andriessen; Danny Noorlander; Ingrid Kuijper; Lorenzo Maarsen; Eddy van 't Land. Kabel: Lijsje Adriana de Rid der. Zwanenburg: Marco Beunk; Eddy Zijtregtop; Mariska Agterhof; Suzanne Cordes. Vijfhuizen: Aschwin Martien Vas tenhout. Oude Meer: Teun Post. Lijnden: Erik Reinier Alink. Rijsenhout: Erna van Dam, Nieuwe Meer; Cornelis Jacobus Vermaas. ONDERTROUWD: Badhoevedorp: F. J. Kaslander en F. P. C. Veldhuijse; H. J. Komduur en M- Romic; H. Hijstek en M. W. Knol; A. Schulp en T. Zijp; N. V. P. Schrama en V. D. C. Geldof; P. J. G. Dij kers en P. M. B. Hillebrand. Burgerveen: T. P. W. Welp en A- E. Dresselhuis. Lisser- broek: G. J. van Diggele en C. E. M. Straat hof. Zwanenburg: H. G. Wesseling en E. R. J. van Munster. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In het eerste half jaar van 1970 heeft de Nederlandse bloembol lenexport naar hoeveelheid 21.330 ton be dragen, naar waarde 80.039.000.In het eerste half jaar van 1969 was het 17.933 ton en 70.946.000. De gemiddeld gemaak te prijs per kilo daalde van 3,96 tot 3,75. In het jaar juli 1969 tot en met juni 1970 was de hoeveelheid 112.176 ton (108.901), de waarde ƒ378.666.000 (ƒ364.865.000). De gemiddelde prijs per kilo steeg van ƒ3,35 in 1968-'69 tot ƒ3,38 in 1969-'70. Van de totale export namen Neder lands EEG-partners in het jaar 1969-'70 naar hoeveelheid 51,9, naar waarde 49,8 percent op. Geen spreekuur. Burgemeester mr F Th. Dijckmeester van Haarlemmermeer houdt de maandagen 27 juli en 3 augustus géén spreekuur. Opbrengst collecte. De onlangs in Haarlemmermeer gehouden collecte ten bate van het nationale Anjerfonds heeft een bedrag van 4596,44 opgebracht. Raadsvergadering. De gemeente raad van Haarlemmerliede en Spaarn woude komt dinsdag 4 augustus om 19.30 uur in het raadhuis in Halfweg voor een openbare vergadering bijeen. (Van een verslaggever) SANTPOORT. Met drie maneges klaar of bijna gereed is Veisen een gemeente waar het heel goed gaat met de paarde- sport. In de eerste plaats is dit verheugend omdat het een goede verzorging van het paard inhoudt. Het is voorts fijn, dat dit soort recreatie aan steeds meer dames en heren en jongens en meisjes zoveel plezier kan geven. Intussen zijn niet allen even blij met het feit, dat er steeds meer paarden komen in de gemeente. Er zijn nogal klachten over vernielingen en kinderen die bang gemaakt worden door de plotselinge ver schijning van zo'n groot dier. Met een beetje goede wil kunnen die er gernisjes gemakkelijk weg blijven. Aldus wethouder C. Ockeloen, die za terdagmiddag de officiële opening ver richtte van de nieuwbouw van Manege Kennemergaarde. De heer Ockeloen had zijn ziekteverlof onderbroken om gevolg te geven aan de uitnodiging de nieuwe binnenmanege, de nieuwe stallen en de vernieuwde buiten manege in gebruik te stellen. Omdat hij nog niet zo best ter been was, werd een speciaal vervoermiddel ingeschakeld: een rijtuig met twee paarden ervoor. Twaalf ruiters en amazones escorteerden het echt paar Ockeloen in het open rijtuig naar het met vlaggen versierde terrein aan de Duin' en Kruidbergweg. Daar volgde een harte lijke verwelkoming door het echtpaar Van 't Schip, eigenaresse van „Kennemergaar de". Directeur J. van der Landen gaf, nadat hij de aanwezigen die de ruime foyer geheel vulden had begroet, het woord aan mevrouw Van 't Schip, die grote dank baarheid uitsprak vooral voor de van ge meentewege ondervonden medewerking, in de allereerste plaats van de heer Ockeloen als wethouder van openbare werken. Wat nu was bereikt, vond zij voor alles een heel grote verbetering voor de paar den, die nu immers een onderkomen heb ben dat ze verdienen. Hoe hebben haar man en zij verlangd naar deze dag, niet het minst in de koude winter- en regen nachten, toen het haast ondoenlijk leek de paarden een redelijke bescherming te bieden. Nog zijn niet alle details voltooid; dat zal na de bouwvakantie in korte tijd wel het geval zijn. Wetende, dat de heer Ockeloen een groot dierenvriend is, bood mevrouw Van 't Schip hem een boek over vogels aan. Wethouder Ockeloen merkte op, dat hij de uitnodiging sportief vond, al gaat hij gewoonlijk dan niet over sport- en recrea tieaangelegenheden. Er is gedurende de op- en uitbouw van de manege uiteraard veel contact geweest tussen de familie Van t Schip en Openbare Werken. De bespre kingen waren niet altijd even gemakke lijk. Maar met dankbaarheid kan men in derdaad het resultaat bekijken. Het opmerkelijke is, dat hier van par ticuliere zijde een groot bedrag is ge ïnvesteerd voor recreatie en dat nu eens niet bijna alles moet afhangen van ge> meentelijke subsidie, of geld van dr belas tingbetalers. Het zou verheugend zijn, als dit voorbeeld meer navolging zou kunnen vinden. Wethouder Ockeloen bood 't echt' paar Van 't Schip namens de gemeente Veisen de beste wensen voor de toekomst aan. Instructeur H. C. de Gooyer zei het bij zonder goed getroffen te hebben met zijn werkgevers en bood, mede namens zijn echtgenote, een indrukwekkende hoeveel heid „springmateriaal" aan, zoals muren hekken en bomen. Voor de ruiters en amazones feliciteerde de heer A. van Riessen, die als geschenk een klok overhandigde. Door een druk op een knop opende wet houder Ockeloen de prachtige binnenma nege, waarop een keurig défilé door een veertigtal ruiters en amazones volgde. Wethouder Ockeloen kwam per rij tuig met escorte naar Kennemer gaarde. genomen aan kleingeld en uit het eet huis „Harocamo" ongeveer honderd vijf tig gulden. Auto-onderdelen, rijwielen en bromfietsen zijn ook zeer in trek. Men pikt eenvoudig, wat men gebruiken kan, of waarvoor men geld denkt te kunnen maken. Een groot aantal brommers en rijwielen staan in het politiebureau te wachten op de rechtmatige eigenaar. Het hoofd van de afdeling recherche, adjudant F. M. Brockhus toonde ons een enorm aantal gestolen goederen, dat in een der vertrekken van de recherche-af- deling lag opgeslagen. Bij ons bezoek was men juist bezig de voorraad te inventarise ren, die werd aangetroffen bij een Duitse vrouw die met haar dochtertje van 12 jaar nu een week in Zandvoort logeerde en op heterdaad was betrapt bij diefstal in een groot winkelbedrijf. De inventari satie van de artikelen die daarop bij haar in beslag waren genomen, was nog slechts halverwege gevorderd doch be liep toen reeds een bedrag van omstreeks achthonderd gulden. Een groot aantal pakken koffie en thee bevond zich bij haar buit, maar ook textiel, vooral baby- en kleuterkleding, badhanddoeken, fles sen wijn, gedistilleerd en advocaat en speelgoedautoot j es. (Van een onzer verslaggevers) BADHOEVEDORP Bij een aanrijding tussen drie auto's zondagmiddag op de kruising Burgemeester Amersfoortlaan ZeemanlaanSloterweg in Badhoevedorp zijn vier personen ernstig gewond geraakt. Zij werden met twee ambulances naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. De drie auto's werden volledig vernield. NIJMEGEN Voor de Nijmeegse bloe- menkooplieden vaart op de vierde en laat ste dag van de vierdaagse de zilvervloot binnen. Op die dag immers, pleegt men het binnentrekkende wandelleger uitbundig te huldigen. Toch wreven zij zich gister middag minder vergenoegd in de handen dan in voorgaande jaren. Zij deden welis waar goede zaken, maar op het moment dat de wandelende meute goeddeels was gearriveerd, konden zij nog tientallen bos sen uit voorraad leveren. Oorzaak daarvan was dat Nijmegen de apothese van de internationale vierdaagse mars minder in tensief beleefde dan in de afgelopen jaren. Volgens een schatting van de Nijmeegse politie waren ongeveer 60.000 mensen te hoop gelopen om de entree van het legioen gade te slaan. Vorig jaar was de belang stelling aanmerkelijk groter. Het aantal toeschouwers werd toen op 80.000 ge raamd. Waarmee andermaal het bewijs lijkt geleverd, dat de interesse voor het Nijmeegse wandelfestijn langzaam wegebt. Vele duizenden toeschouwers hebben dit weekeinde ondanks het koude en regenachtige weer genoten van de 24- uursrace van Francorchamps, die vooral in de laatste drie uur door het gevecht tussen de fabriekswagens van Mazda en BMW uitgroeide tot een spannend schouwspel. Het was alleen jammer dat de over winning van de Oostenrijker Gunther Iluber en de Westduitser Helmut Keilener (BMW Alpina 2800 es) zeer gemakkelijk een feit werd doordat de Mazda van de Japanners Takechi en Katayama in de slotfase van de strijd, na uren in eerste positie te hebben gelegen, uitgeschakeld werd door motorpech. De 24 uren van Francorchamps wer den vooral gekenmerkt door het hoge aantal uitvallers, waaronder ook de Ne derlands-Franse équipe Larrousse-Toine Hezemans, wiens Alfa Romeo in het eer ste uur het circuit moest verlaten. In to taal „overleefden" slechts dertig van de zestig gestarte wagens de Belgische krachtproef. Huber en Kallener legden de basis voor hun overwinning in het negen de uur van de koers toen zij zich, nadat de „koplopers" van de eerste uren de Belgen Pilette en Gosselin (Opel Commo*- dore) waren uitgevallen, voorzichtig naar de eerste plaats manoeuvreerden. Slechts de Mazda van Takechi en Katayama was snel genoeg om het Beierse fabriekspro- dukt bij te houden. MOTORSPORT. De achtvoudige we reldkampioen Giacomo Agostini heeft verklaard eerst dan te zullen overwegen de aanbiedingen om autocoureur aan te nemen, wanneer hij tien wereld kampioenschappen als motorrenner heeft behaald. Agostini, onbedreigd in de 350 cc- en de 500 cc-klasse wil het record van zijn landgenoot Carlo Ubbiali en Mike Hailwood (GB) breken, die negen keer wereldkampioen op de motor wer- den.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 7