SWOVstelt nachtelijk onderzoek in naar rij- en drinkgewoonten autopon, grootste occasion centrum uan nederlana RUTDPDN onze mode verandert elk seizoen, onze kwaliteit nooit SC EZERSSC ELEZERSSC I Vermeulen I Ook antwoord op vraag: bloedproef of ademtest? Enquête strikt wetenschappelijk en anoniem Nieuwe Handleiding voor sorteren post DEMEUUIE© '7im0DELlEn 3oete van 26.000 voor directeur n Zandvoort Winkeliers in oost houden modeshow 15 Israël VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT dus grotere kans van slagen en grotere zekerheid met steeds 200 occasions diverse merken occasions tegen inkoopprijs bestelwagens jonge kevers 1970 1000,- beneden de nieuwprijs en andere kom-snel-kijken- koopjes N j belastingontduiking Be j aardenoorden Jan Blok Ventweg Delftlaan Mummies Olieprijzen Jehova's Getuigen HAARLEM De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, SWOV, uit Voorburg, verricht momenteel een nachtelijk onderzoek naar de rij- en drinkgewoonten van de Nederlander. Van de gelegenheied wordt gebruik gemaakt om te onderzoekene welke de beste me thode is om het promillage alcohol in het bloed vast te stellen: de bloedproef of de ademtest. Er wordt gewerkt met drie wa gens, waarvan er één het afgelopen week end in Beverwijk op de Halve Maan heeft gestaan voor het verkeer over de Velser- weg. In de loop der jaren zijn al heel wat verkeersonderzoeken gehouden, maar al lemaal overdag. Dit onderzoek is het eerste dat 's nachts wordt ingesteld. Daartoe wordt gebruik gemaakt van drie mobiele kantoren van de ANWB met kenteken SWOV, die, voorzien van wetenschappelij ke medewerkers en de benodigde appara tuur, elk apart post vatten op een tevoren zorgvullig uitgekozen plaats, die even zorg vuldig geheim wordt gehouden. Er wordt gewerkt van ongeveer tien uur 's avonds tot drie uur 's nachts op vrijdag, zater dag en zondag. De geheimzinnigheid is volgens de SWOV noodzakelijk voor het onderzoek, dat beïnvloed kan worden in dien er tevoren bekend is dat een wagen op een bepaalde plaats in het land gaat staan of alleen al indien er bekend wordt dat dit onderzoek wordt gehouden. Het onderzoek is al enkele weken aan de gang. Er wordt steekproefsgewijs gewerkt, waarbij men de assistentie krijgt van de plaatselijke politie. Deze houdt auto's aan en vraagt of de bestuurder mee wil wer ken aan het onderzoek. Indien deze zich daartoe bereid verklaart, wordt hij naar de wagen geleid, waarin hem gevraagd wordt anoniem een uitvoerig enquêtefor mulier in te vullen. Tevens kan men zich dan onderwerpen aan een bloedproef en een ademtest, tenminste indien men die avond enige alcoholhoudende drank tot zich genomen heeft. Dit laatste is van be lang voor het vergelijkend onderzoek, waarmee moet worden vastgesteld welke methode het best kan worden toegepast. Mocht de ademapparatuur dezelfde resul taten opleveren als de bloedproef, dan zou het gevolg wel eens kunnen zijn dat de ademtest zijn intrede doet in Nederland, omdat de bloedproef veel omslachtiger en duurder is. Ook bestaan er principiële bezwaren tegen de bloedproef. Iedereen die aan de enquête meewerkt, kan rekenen op grote erkentelijkheid van de onderzoekers, die verzekeren dat dit ADVERTENTIE onderzoek strikt wetenschappelijk is en dat de betrokkene volkomen anoniem be handeld wordt. Bij het vertrek uit de wa gen krijgt men een kaart mee, waarop een en ander over het onderzoek staat. Daar uit blijkt dat de SWOV gegevens verza melt over automobilisten die zonder brok ken te maken 's nachts onderweg zijn. Men wil weten of er veel jongeren onder zijn of juist veel ouderen, of zij grote afstanden rijden of alleen maar voor hun plezier een korte rit maken, hoeveel men sen helemaal niets gedronken hebben en hoeveel een borrel of een pilsje naar bin nen hebben geslagen. Volgens de kaart worden in de komende jaren meer van dergelijke onderzoeken ge houden, zodat men kan vergelijken en na kan gaan of bepaalde maatregelen een gunstig of een ongunstig effect hebben op de rij- en drinkgewoonten. De SWOV is een particulier instituut dat onderzoekt hoe de verkeersveiligheid ver beterd kan worden zonder de verkeers deelnemers daarbij onnodig sterk aan ban den te leggen. De SWOV doet dit in op dracht van de regering, die de resultaten kan gebruiken bij haar beleid ten opzichte van het verkeer. De Stichting wordt ge steund door tal van particuliere organisa ties, zoals de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren, de R.A.I. en de ANWB. De invloed van onderzoeken door de SWOV op het verkeersbeleid is voor de buitenstaander niet altijd merkbaar, maar soms wel. Voorbeelden hiervan zijn vang rails langs autowegen en de fel-oranje kleuren op auto's van de verkeerspolitie en op de jassen van verkeersbrigadiertjes. Het zijn enkele van de dingen die zijn in gevoerd na wetenschappelijk onderzoek. (Van onze stadsredactie) HAARLEM Gelijktijdig met het reeds aangekondigde nieuwe Stratenboek van de PTT verschijnt een nieuwe uitgave van de „Handleiding voor het sorteren en afbun- delen van poststukken", die eveneens 3, per stuk kost. Verzenders die al in het bezit zijn van deze handleiding en/of plaatselijke stra tenboekjes krijgen van de PTT bericht van de nieuwe uitgaven, waarbij tevens een bestelbiljet wordt toegezonden. Overtoom 557 Tel. 020-187081 Amsterdam In dei» rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege zonden; voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adrea ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaat». (Due geen pseudo niem dl initialen). De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. ADVERTENTIE - i i.i Bij elke nieuwe mode gaan wij vooraan. Snel en soepel schakelen wij over van mini op midi en maxi. Alleen op het gebied van de kwaliteit zijn wij onbuigzaam. Inconsequent? Goed - maar het resultaat is verbluffend. Een perfectie die u ook nu weer vindt in onze mantels. Chic zijn ze en superieur van kwaliteit. Gebreid of gemaakt van prachtig tweed. Opvallend charmant door de gloedvolle kleuren. In uni of sportieve ruiten. Met verrassende vondsten, zoals de losse overslaande panden bij het afgebeelde midi-model. Eén uit de vele die u moét komen bewonderen. En passen natuurlijk. Onze kwaliteit kent u, maar in onze nieuwe mantels moet u uzelf gezien hebben! Haarlem: Grote Houtstraat 2, tel. 023-326650 (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak van een Zandvoortse fabrieksdirec teur die terecht had gestaan wegens ver valsing, verduistering en ontduiken van de belasting. Bij deze zaak waren verder be trokken de 61-jarige bedrijfsleider en twee leveranciers. Tegen de directeur was wegens verduis tering van 34.496 en ontduiking van in komstenbelasting een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 30.000 geëist, bij niet betalen te ver vangen door zes maanden hechtenis. Hij onttrok „extra beloningen" aan de winsten van de fabriek door zijn leveranciers fac turen te laten vervalsen. De bedrijfsleider was op de hoogte en profiteerde hier ook eenmaal van. De extra-inkomsten werden door beide verdachten niet aan de belas ting opgegeven. De rechtbank veroordeelde de directeur tot een boete van 26.000 wegens de belas- tir ;overtreding, of twee maanden hechte nis. De valsheid in geschrifte werd bewe zen geacht, maar kon niet als strafbaar feit worden aangerekend; voor de verduis tering werd vrijspraak gegeven. Dit laatste gold ook voor de bedrijfsleider. Deze kreeg een boete van 2500 wegens belastingont duiking. Tegen hem was twee maanden voorwaardelijk geëist en 4000 wegens be lastingontduiking. Van de ene leverancier kon niet bewe zen worden dat hij de als bewijsstuk ge toonde factuur ook maar gezien had en conform de eis werd hij vrijgesproken. De andere leverancier, tegen wie een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden was geëist en een boete van 500 kreeg wegens valsheid in geschrifte een boete van 100. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Evenals in het voorjaar wordt er deze herfst weer door enkele winkeliers uit Haarlem-Oost een mode show „Van top tot teen" gehouden. Dat zal zijn op woensdag 30 september in de grote zaal van de LTS Berlagelaan hoek Prins Bernhardlaan. De toegang is vrij, kaarten kan men bij de deelnemen de winkeliers verkrijgen. Voor de pauze wordt eerst een de monstratie gegeven door Marbert huid verzorging- en schoonheidsmiddelen, ge volgd door een demonstratie haarwerken door de heer Keijer, van Salon Heezius. Voor de ogen van alle aanwezigen zal de heer Jac Buren banketbakker op het Nagtzaamplein ongeveer 20 taarten op maken, dat wil zeggen opspuiten en de coreren. Eigen mannquins showen de herfst- en wintercollectie van Maison Nelly in de Amsterdamstraat. De firma Hofstee uit de Amsterdamstraat verzorgt de bijbe horende schoenmode. De versiering is in handen van Floriades bloemsierkunstbe- drijven. De firma Kuylenburg, ook uit de Amsterdamstraat, zorgt voor de verlich ting. Na afloop kan iedereen weer de getoon de artikelen van dichtbij bekijken en pas- Esau, de eerstgeborene, ontwikkelde zich tot een ruige, ruwe jager, die in zijn levensonderhoud voorzag door jacht en roof. Jacob, zijn tweelingbroeder, werd herder en leefde rustig in de huiselijke omgeving. Hij was de lievelingszoon van zijn moeder, Rebekka, die er bij hem op aandrong zijn blinde, stervende vader te bedriegen, teneinde op deze wijze Esau het eerstgeboorterecht te ontfutselen. In derdaad verkreeg hij aldus de zegen van zijn vader Isaak. Het verraad van Jacob aan Esau leidde tot gevoel van haat en tot behoefte aan wraak, en al dateren de oorzakelijke feiten van veertig eeuwen her, het haatgevoel en de wraakbehoefte van de nakomelingen van Esau alias Edom de idem van Jacob alias Is raël zijn nog precies als in die dagen. Jahweh manifesteerde zich in 1967 aan Israël, maar noch Juda, noch een van de onder de volken verloren broeders, toon de enig begrip te hebben van deze open baring. In plaats van onder de zegen van Jahweh moedig voorwaarts te gaan in welk geval er nu van een vraagstuk in het Midden-Oosten geen sprake zou zijn jubelde Juda in blinde eigenwaan, om daarna, mede onder invloed van bui tenstaanders, te verzinken in wankelmoe digheid. Hiervan tracht nu een „broeder lijke vriend" gebruik te maken om tus senbeide te komen, met op de achtergrond de bedoeling eigen belang tevens veilig te stellen. Maar Jahweh gedoogt geen wan keling of wijking, maar eist absolute overgave aan Zijn leiding, op straffe van terugvoering in de diepte, waar Edom waakzaam is om te trachten de bloed wraak te voltrekken en Juda volkomen te vernietigen. Wie Jahweh saboteert zal naar de vastgestelde bestemming worden gevoerd langs wegen van bloed en tranen. Wat de toekomst zal brengen, is geen mens bekend. Maar voor wie niet „zien- de-blind" wil zijn voor het nu, staat vast dat de plannen van Jahweh met Israël op vervulling staan. Dan zal Jeruzalem wor den gesteld tot wereld-forum, vanwaar de gerechtigheid zal uitgaan voor een ieder, ongeacht kleur of ras of stand, en Londen tot wereld-city, waarvan de rechtvaardige welvaart zal uitgaan voor alle volken der wereld. H. E. GEERLINK, Haarlem Er is nogal wat deining ontstaan over het bekend worden van niet bepaald fris se toestanden in een bejaardenoord in de omgeving. Nu is er ook in dit opzicht bepaald geen nieuws onder de zon, want enige jaren geleden is er over dezelfde toestanden meer dan in een andere plaats eveneens veel deining geweest en het zal niemand verbazen, wanneer binnen af zienbare tijd elders weer nieuwe geval len opduiken. VARA's ombudsman Mar cel van Dam mag dan wel verklaren, dat er wel degelijk bejaardenoorden zijn met een prima verzorging maar het staat vast, dat, wanneer over het gehele land onverwachts een grondig onderzoek werd ingesteld naar de toestanden in de be jaardenoorden, inclusief de verzorgingshui zen het lawaai niet van de lucht zou zijn. Wat is er aan te doen? De provinciale verordeningen op de bejaardenoorden afschuwelijke naam geven minutieuze voorschriften omtrent de grootte van de kamers en alles wat daarmede verband houdt. Maar over de behandeling van de inwonenden, de maaltijden en de samen stelling daarvan wordt niet gerept en van enige controle is geen sprake. Alleen in de provincie Noord-Holland zijn zeker wel enige honderden van deze inrichtingen grote en kleine en van een intensieve en vooral onverwachte controle op de meest vreemde uren is dus geen sprake. De enige afdoende oplossing is, dat alle gemeentelijke politieverordeningen een aantal bepalingen bevatten overeen komstig de bestaande provinciale veror deningen op de bejaardenoorden die het mogelijk maken, op deze instellingen de allerscherpste controle uit te oefenen. Wanneer de plaatselijke politie voor dit doel geen mensen kan vrijmaken, moet deze controle geschieden door particu lieren, bij voorkeur door vitale bejaar den die zich niet laten overdonderen of met een kluitje in het riet laten sturen, Ons land telt drie grote bejaarden-orga nisaties die in de overkoepelende orga nisatie COSO zeer nauw met elkander samenwerken en er zijn nog wel ettelijke honderden zeer vitale bejaarden die maar wat graag zich daarvoor beschikbaar wil len stellen om voor de belangen van hun mede-bejaarden met kracht op te komen. Alleen reeds het feit dat de gemeente lijke politieverordeningen op deze wijze zouden worden aangevuld, zou als een rode lap werken, omdat men dan weet dat onverwachte controle altijd mogelijk is. Natuurlijk mogen deze particulieren in geen enkele verbinding staan met de leiding van bejaardenoorden want dan is er geen sprake van een doelgericht on derzoek. „Velen met mij" zullen natuur lijk zeer nieuwsgierig zijn, welke ge meente de leidinggevende instanties van bejaardenoorden nu het eerst de bel aan bindt JAC. J. SUERINK, Heemstede. Een interessant stukje stond in Erbij van zaterdag 19 september over de vele studenten die als atheïst afstuderen in de theologie, in het bijzonder de heer Jan Blok. Bij nader inzien blijkt dat de heer Blok niet in de theologie (godgeleerdheid) gaat promoveren, maar in de filosofie (de wetenschap der beginselen van het denken, zijn en doen). En dat is dan maar beter ook, want van de theologie blijft niet veel over. Zelfs de Theos (God) verdwijnt in zijn gedachte Het is inte ressant in welke volgorde dit gaat. Een volgorde die ik zo vaak gezien heb. Eerst gaan de wonderen. De wonderen liggen het meest voor de hand en zijn misschien daarom het moeilijkst te verkroppen. Dan krijgen we de lichamelijke opstanding van Jezus. Paulus zegt daarover in 1 Co- rinthiërs 15: „Indien er geen opstandig der doden is, dan is ook Christus niet opgewekt, dan is immers onze prediking zonder inhoud en zonder inhoud is ook uw geloof." Zeer passende beschrijving van de heer Blok' „zonder inhoud." Een andere moeilijkheid is natuurlijk de maagdelijke geboorte van Christus. Die gaat er dan ook als volgende aan. (Die maagdelijke geboorte maakt Christus juist uniek). En dan is het natuurlijk maar een klein stapje van „niet door de Heilige Geest zwanger worden", tot „niet Goddelijk zijn." (Daarom doodden de jo den Christus, omdat Hij zei dat Hij God was!) En ach, waarom zou je dan nog in een God geloven? Dat geeft uiteindelijk te veel verantwoordelijkheid tegenover die God. En tenslotte laat je je toch maar geen zondaar noemen door die God. In teressant is ook waar de twijfel begon van de heer Blok: bij Karl Barth, de man die vele fouten in het Schriftwoord dacht gevonden te hebben. En zichzelf door zijn eigen neo-orthodoxe theologie afsneed van God. Wee de theologen en universiteiten die twijfel zaaien. (Mat- theüs 18:6). En dan komt de heer Blok terecht bij Marx; waar anders? Marx, een man, die een systeem opbouwde waar God geen plaats in had. Ik denk overigens dat Mao en Brezhnev (en Satan natuurlijk) zeer tevreden zijn over deze nieuwe Neder landse aanwinst: Jan Blok. DS. W. VAN REYN, Haarlem. Vorige week is het laatste stuk van de ventweg langs de Delftlaan in de richting Orionweg voor autoverkeer gesloten, in de noord-zuid richting. Deze maatregel is ge richt tegen de automobilisten, die komen de van de Velsertunnel, van de ventweg gebruik maakten om sneller op te schie ten. Duidelijk is echter, dat deze maatre gel ook de bewoners van Delftwijk en Sinnevelt treft, die van de ventweg en de stoplichten bij de Orionweg gebruik maakten om veilig op de Randweg te bo landen. Deze zullen zich wellicht weer meer gaan richten op de opgang bij de Jan Gijzenkade, waardoor deze toch al onoverzichtelijke kruising gevaarlijker wordt. De vraag is, waarom niet de meest simpele oplossing is gekozen, na melijk een verbod om linksaf te slaan bij de Jan Gijzenkade Hiermede zou het genoemde euvel verholpen zijn en boven dien de verkeersveiligheid bevorderd wor den. De bewoners van Delftwijk en Sin nevelt zullen tegen een dergelijk verbod weinig bezwaar hebben omdat deze van de afslag bij Santpoort en de Orionweg gebruik kunnen maken E. LAUWERENS, Haarlem Ter wille van een juiste informatie is het wellicht dienstig enige corrigerende kanttekeningen te plaatsen bij het inge zonden stuk over mummies van mevrouw Schreuder-Wymenga. In de catacomben van het Capucijner klooster (in correct Italiaans Catacombe dei Cappuccini) te Palermo zijn ongeveer 8000 mummies en geraamten opgesteld. Van enige overheids- gêne voor dit sinistere monument is mij nooit iets gebleken: handwijzers in de stad geven de weg aan die men moet vol gen om het klooster te bereiken en op het grote plein voor de ingang staan altijd bussen van reisgezelschappen, voor wie het bezoek aan de catacomben een vast onderdeel van het reisprogramma vormt. De mededeling dat geen enkele gids voor toeristen dit object zou vermelden, moet op een misverstand berusten. Van de mij bekende gidsen bevatten die van Grieben, Michelin, Elsevier en Egeraat bijzonder heden over deze „bezienswaardigheid", die een toeristische attractie van de eerste orde vormt in een stad welke op vele an dere gebieden, zoals die van kunst, cul tuurhistorie en natuur, zoveel moois, in teressants en unieks te bieden heeft. Gesol met lijken heeft altijd iets stui tends, maar de „necrofilie" van de bur gers van Palermo, die deze groeve tot 1881 hebben gebruikt, en opa en oma ge regeld in een nieuw kostuum kwamen ste ken, valt moeilijk te overtreffen. Overigens trekt het klooster nog enige inkomsten van dit macabere gedoe: bij de uitgang staat een monnik geposteerd die u met een open schaal uitnodigt met enige klinkende munten blijk te geven van uw dankbaarheid voor het genotene. Boven dien kunt u als souvenir een aantal brief kaarten aanschaffen met voorstellingen, die men als onwelvoeglijk zou kunnen karakteriseren. C. O. SCHAEFFER, Heemstede. Gaarne wil ik mijn instemming betui gen met de brief in uw blad van 18 sep tember over -jlieprijzer. Mijns inziens heeft de heer Van Leeuwen volkomen gelijk en moeten wij -dien (de as. slacht offers) aan zijn oproep gehoor geven. F. V.D. BERG, Haarlem Enkele weken geleden, in een zaterdag editie van uw blad, stond een verslag over een landelijke bijeenkomst der Jehova's Getuigen. Daarin stond één zin, die ik niet kon vergeten: „Wij zullen in 1975 de lijken van de straten moeten halen". Dus uitge zonderd de 18.000 Jehova's Getuigen zul len er alleen in Nederland al zo'n 12.982.000 lijken verspreid liggen. Hoe komt men toch in Godsnaam aan zulke berekenin gen: 1975, de mensheid vergaat. De stich ter der Jehova's Getuigen heeft eens ge profeteerd dat in oktober 1914 alle scho len, kerken, banken en regeringen ver nietigd zouden worden. Later werd het 1918, 1920, 1925. In een brochure van Rutherford: „Miljoenen nu levenden zul len nimmer sterven", staat op pagina 89: „Wij mogen verwachten dat in 1925 Abra ham, Izak en Jacob, en de getrouwe pro feten van vroeger, in het bijzonder uit Hebreën 11, zullen terugkeren in mense lijke volmaaktheid. Beide voorspellingen zijn nooit uitgekomen. De wereldwijd ver spreide brochure is nooit herdrukt en wordt wijselijk doodgezwegen. In het boekje „Seven Thunders", van dr. Shad dock staat een gefotografeerde bladzijde van Russels oude editie waarin staat „dat de verlossing der heiligen plaats moet hebben enige tijd vóór 1914 (Schriftstudiën deel III, pagina 228). Maar in de 1923- uitgave, hetzelfde deel en dezelfde pagina staat „dat de verlossing der heiligen plaats vindt spoedig na 1914, terwijl het nu al 1970 is. En zo kan ik er vele opnoemen. In de herdruk van „Schriftstudiën deel II, 1923, zegt Russell aangaande deze „ver gissingen": God heeft zijn abuizen over zien, tot een zegen voor zijn volk". Jehova's Getuigen doen er verstandig aan de tekst in Deut. 18:22 te lezen, zonder de bril van Russell. Daar staat: „Wanneer die profeet in de naam des Heren zal heb ben gesproken, en het woord geschiedt niet en komt niet, hij zulks uit trotsheid heeft gesproken, gij zult voor hem niet vrezen". Wat zullen de Jehova's Getuigen in 1976 voor excuus hebben. Ik ben zeer benieuwd. TH. P. HUBBERS, Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 15