CONSERVATIEVE WIND WAAIT DOOR DE V.S. Liberale democraten nu ook Amerikaanse financiers: „Leger uit V ietnam" l^pqt koopt u bij Nederland n.v. i Eindelijk aansluiting voor Trix en haar Telephone Popimpuls voor Haarlem Soosagenda Top de pop pop dertien Shakespeare in de circuspiste frico Minister Mitchell: Dit land wordt rechtser dan U in Uw stoutste dromen kunt vermoeden voor ord en recht' v5 GOUDEN BEGEUS VAN ,me kouThet bestó op 1/bmtaMjd.kfci Mb bij otneu/s utt «af/em, IJtnond en DIA-SHOW Youth for Christ H&J LAMP sfe opening kunstseizoen Kaas met een grote K VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 19 msmmm DIE HEBBEN ALLES, DIE WETEN ALLES avond, zonder enige verP!'Cb'f|iingscondities. 5. Interessante betaling 1 /Mmm/ab/Mrk&rrwMfe-- ,Meer begrip" Spionnen Scranton-rapport Spoorwegstaking in VS opnieuw opgschort eei etna Dit is het verhaal van Amster damse Trix. Een beetje een triest verhaal. Als eerste vrouwtje in Nederland waagde zij het al zeven jaar geleden met een aantal ruige beatjongens de landelijke bühnes af te reizen om aldoende het pu bliek te laten genieten van haar bijna mannelijke, interessante stem en in het geheel niet manne lijke „appearance". Nu zij na zeven jaar hard werken eindelijk aan sluiting begint te krijgen met het internationale popwezen, wordt ze overal uitgescholden voor „na-aap ster", omdat toevallig meiskes als Grace Slick, Mariska Veres en noem maar on, eerder in de belang stelling stonden. Nieuwe montering van Midzomernachtdroom EXAMENS WILLIAM SCRANTON WASHINGTON (AP).. Een groep fi nanciers uit New York is in Washington aangekomen met een petitie, waarin wordt opgeroepen gaandeweg een eind te maken aan de grote militaire verplichtingen in Zuid-Vietnam, omdat de Amerikaanse economie hierdoor te gronde wordt ge richt. Men heeft de petitie aangegeven aan hoge functionarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken, Financiën en Handel, aan de le'den van de Raad van Economische Adviseurs en aan leden van het Amerikaanse Congres. De groep werd elf dagen geleden ge vormd. l99 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Wat na een afwezigheid van enkele weken vakantie in het buitenland opvalt bij terugkeer in Washington, is dat nu ook liberale democratische senatoren als Edward Kennedy, George McGovern en Edmund Muskie zich in steeds sterkere bewoordingen uitspreken voor de handhaving van „orde en recht" en vooral tegen het gebruik van geweld in de studentenwereld. Er zijn in de afgelopen weken weliswaar een aantal bomexplosies aan voorafgegaan, waarvan er één het wiskunde- gebouw en computercentrum van de universiteit van Wisconsin verwoestte, maar toch is de accentverandering opvallend vergeleken bij de positie die deze senatoren enkele maanden geleden nog innamen. Niet dat zij toen het gebruik van geweld goedkeurden, maar zij legden toen de na druk op de frustraties van de jongeren, de dovemansoren van de regering voor hun klachten, en de maatschappelijke mis standen waartegen deze jonge Amerikanen ageerden. Nu echter richten deze senatoren zich direct tegen de radicalen in de studenten maatschappij en zeggen dat hun methodes geen plaats hebben in een universitaire samenleving. Wat deze positieverschuiving bewijst is minder het feit dat „men" in brede lagen van de Amerikaanse bevolking genoeg be gint te krijgen van terreurmethoden, dan wel de simpele werkelijkheid dat dit een verkiezingsjaar is in een conservatief- politiek klimaat. Vice-president Spiro Ag- new, die door president Nixon op het oor logspad is gestuurd om de bevolking met holle uitspraken op de gevaren van het liberalisme te wijzen en de kiezer uit schrik in de armen van de republikeinse kandidaten te drijven, blijkt niet zónder succes zijn allitererende retoriek over hen te hebben uitgestort. Uit een aantal voorverkiezingen (waar twee of meer kadidaten van dezelfde par tij elkaar voor de kandidatuur voor een zetel in het Congres bekampen) is geble ken dat de liberalen, zoals de Kennedy- achtige senator Joseph Tydings van Mary land, een zware dobber hebben gehad om hun conservatieve mededingers te verslaan Deze feiten bij elkaar zijn kennelijk een waarschuwing geweest voor de liberalen om zich niet te ver van de veilige politieke middenweg te wagen. Met dit al is het duidelijker dan ooit dat ADVERTENTIE Wie tapijt gaat kopen, moet bij Ne derland N.V. komen kijken. Bij ons vindt u meer dan 250 soorten tapijt in alle kleuren, alle prijzen-en bijna allemaal uit voorraad te leveren. Dat betekent: binnen enkele dagen ligt het bij u thuis, door vakmensen gelegd, in veel gevallen gratisl Kom kijken naar die verbluffende grote collectie (o.m. Bergoss, Para de, Heuga, Hatéma, Incofloor, Krom menie). Kom praten met onze advi seurs; ze geven u uitgebreid en vakkundig advies. Maak gebruik van onze unieke ga rantie op slijtvastheid (5 jaar!) voor tapijt dat door ons wordt gelegd op een Isoletta ondervloer. Wie de mooiste tapijt-collectie wil zien, komt snel naar Nederland N.V. Daar hebben ze alles, daar weten ze alles. IJmuiden, Marktplein 29 en 21, tel. 19120 Alkmaar, Limmerhoek 25 (verl. Laat), tel. 21013 Modelwoning, Heemskerk, Luxemburglaan 643 EUROPA MEUBEL er in de Verenigde Staten een conservatie ve wind is opgestoken, aangeblazen door het Witte Huis en niet minder door het ministerie van Justitie, waar president Nixons meest invloedrijke adviseur voor de binnenlandse politiek, minister John Mitchell, de lakens uitdeelt (Het was Mit chell die zich onlangs op een cocktail party liet ontvallen: „Dit land wordt rechtser dan tl in uw stoutse dromen kunt vermoeden"). Wat de houding van de regering t.a.v. de radicale studenten betreft, is er geen enkele reden om geloof te hechten aan de opmerking van dr. Alexander Heard, die na de dood van vier studenten aan de Universiteit in Kent door de president werd aangesteld als zijn adviseur voor universitaire aangelegenheden, en die deze week zei, dat de regering-Nixon nu meer begrip heeft voor de onrust onder de studenten. Dr. Heard zei dat vice-presi dent Agnew met zijn opruiende toespra ken deze onrust wel heeft aangewakkerd, maar dat zijn uitlatingen „nu afgezwakt worden". Wat Agnews verbale aanslagen betreft, kan dr. Heard gelijk hebben, maar uit recente toespraken en beslissingen van de president zelf lijkt eerder dat hij zich nog meer heeft verschanst in zijn mening, dat de oorzaak van de studentenonlusten ge zocht moet worden in de universiteiten zelf, in het slappe beleid van curatoren, en in een verwerpelijke karakterloosheid van hen die beter zouden moeten weten. Om deze meningen kracht bij te zetten heeft Nixon ruim veertig miljoen gulden ter beschikking gesteld voor het aanwer ven van een extra-macht van duizend agenten voor de binnenlandse veiligheids dienst, die belast zullen worden met het onderzoek in geval van terreuraanslagen aan universiteiten die regeringssubsidie krijgen (Het aantal universitaire instellin gen dat geen subsidie krijgt is zeer gering)- Op het eerste gezicht lijkt deze verster king van de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) van Herbert Hoover, weinig meer dan een uitbreiding van het normale on derzoek dat na elke terreurdaad wordt ingesteld. Maar wat echter met opzet on duidelijk werd gelaten is het punt dat deze rechercheurs ook de bevoegdheid hebben om zich in de universitaire samen leving te begeven om samenzweringen en bomcomplotten te ontdekken. Dit betekent dat de Amerikaanse uni versiteiten geïnfiltreerd zuilen worden met spionnen van het ministerie van Justitie, en dat de wetenschap van hun aanwezig heid de vrije politieke gedachtenwisseling van studenten onderling niet ten goede zal komen. Sinds juli heeft president Nixon zich drie keer in het openbaar beziggehouden met de onlusten aan de Amerikaanse uni versiteiten. Twee keer in toespraken en de derde keer door het rondsturen van 600 exemplaren van een artikel van dr. Sidney Hook, die hoogleraar in de filosofie is aan New York University, en die Nixons op vattingen deelt. Nixons theorie is dat de oorlog in Viet nam, de sociale misstanden in de V.S., en het beleid van zijn regering ten aanzien van bijvoorbeeld de demonstranten, niets te maken hebben met de explosieve stem ming onder de jongeren in het algemeen en de studenten in het bijzonder. Volgens hem zijn deze jongeren de slachtoffers van de toegeeflijkheid waarmee zij door hun ouders werden opgevoed (en dr. Spock), en van het ontbreken van daadkrachtig lei derschap aan de universiteiten en andere instellingen van onderwijs. Gezien de regelmaat waarmee de presi dent zich met dit onderwerp bezighoudt, wordt in Washington gespeculeerd dat Nixon de door hem ingestelde commissie ter bestudering van de onlusten aan de universiteiten wil discrediteren. Volgens berichten zal deze commissie, die onder leiding staat van de voormalige republikeinse gouverneur van Pennsyl vania William Scranton, binnenkort uit komen met een rapport waarvan de eind conclusie zou zijn dat de oorzaak van de onlusten gezocht moet worden in het na tionale klimaat van onleefbaarheid, in de uitzichtsloze Vietnam-oorlog en in het ont breken van een klankbord in de Nixon- regering. WASHINGTON (Reuter) Voor de vierde maal is donderdag een landelijke spoorwegstaking in de Verenigde Staten uitgesteld nadat directie en vakbonden besloten de onderhandelingen nog twee weken voort te zetten. Het is de vierde maal dat de staking, die om middernacht had moeten beginnen, is opgeschort. H Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop. Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingstermijn voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. Enfin. Trix maakt zich er niet al te druk om. Met „Trix and the Para- mounts" en „Trix on the hill" heeft zij de ervaring opgedaan die haar nu goed van pas komt voor het grote werk. Dat laatste is dan zingen met de groep Telephone een half jaar oud en plotseling in de belangstelling van wege succesvolle optredens in Frank rijk en een zowel op Veronica als op Northsee Int. veel gedraaide eerste single: „Wondering" en „Bring back the good times". Deze eersteling van Trix, René (solo), Fred (orgel). Arend (drums) en Fdu (bas) komt binnen kort ook in Frankrijk. Duitsland Lu xemburg en België uit. Uiteraard staat de volgende single alweer op stapel Over bun muziek ziin de leden van Telephone nuchter. „De zang staat bij ons centraal. Daar wordt alles op af gestemd. We maken vrij veel commer ciële muziek inderdaad. In al die ver haaltjes over ondanks alles je eigen indentiteit bewaren geloven we niet zo erg. Als je niet-commercieel wilt zijn, dan moet je thuis blijven zitten en daar voor je zelf lekker gaan zitten spelen". VUVVWVVVWVWVVVWVVVVVVWVVWMAWtflAfVVVVVSWVWMVWWWIAAM/VVVWVVVVVVVVVVWMVVVUVVVVVMfVI Het jeugdcafé „De Knuistboom" houdt vrijdagavond 25 september in de Eemstraat 6 in Haarlem-Noord een „dia-show-trip" met plaatjes van Ma jorca, Zuid-Spanje, Gibraltar, Portu gal en de Canarische eilanden, als voorbereiding op vakantie '71 misschien niet eens zo 'n gek idee, maar moge lijk ook een bron van frustratie voor de vele Bloemendaalse strandgangers in Haarlem. De show wordt ondersteund door be geleidende tekst en muziek. Een leuk snufje is ook. dat twee projectoren worden gebruikt zodat op het moment dat de ene dia verdwijnt de volgen de langzaam opkomt (het zogenaam de „overvloeiingssysteem", zeggen ken ners). Toegang: één piek. Er is zo langzamerhand een kleine kans gekomen dat Haarlem zich gaat ontwikkelen tot een popstad van enig formaat, alhoewel uiteraard nog lang niet op het niveau van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Als het mocht lukken, is dat voor een groot deel te danken aan de activiteiten van ene Willem Johan Kuiper, een 28-jarige zwervende vogel, die zich in Haarlem genesteld heeft met het vaste voorne men deze stad een flinke popimpuls te geven. Eerste probeersel was het optreden van Warm Dust in het Concertgebouw. Kwalitatief een uitstekend concert, maar financieel gezien met 265 betalen de bezoekers een flop. Afgelopen zater dag probeerde Kuiper het weer. Nu met Jody Grind. Kwalitatief dit keer heel wat minder (met name de geluids installatie deugde niet), maar finan cieel wel een succes met bijna 600 be zoekers die er de in verhouding met Amsterdam overigens belachelijke prijs iwniWUWWWWft)v<nnnnfMvwwvwwwwiM<t*<><t<|<t<t<wtw'wwww|<><><y^^ 1. Lola Kinks 2. Back home Golden Earrings 3. Wigwam Bob Dylan Suicide is painless The Mash 5. Huilen is voor jou te laat Corrie en de Rekels van ƒ4.50 voor over hadden om eens wat anders te horen dan een tweede rangs sociëteitsbandje. Dat stijgende bezoek geeft de bur ger moed. Misschien is Haarlem toch nog niet zo ingeslapen als iedereen al tijd maar loopt te brullen. Kuiper wil dat in de toekomst verder gaan pro beren, maar dan met groepen van for maat zoals die in de drie grote ste den te horen en te zien zijn. Het fi nanciële risico dat daarbij gelopen moet worden, is hem echter te groot, vandaar dat hij zoals wij twee we ken geleden reeds meldden voor zijn Stichting Pop Haarlem de hulp heeft ingeroepen van de gemeente. Of die hulp er in de vorm van een garantie zal komen, is nog de vraag. Misschien dat de relatief behoorlijke opkomst bij het laatste concert de ge meente een beetje heeft overtuigd van de mogelijkheden. Want het is waar: op dit gebied kan Haarlem best een beetje leven gebruiken. „Youth for Christ", afdeling Haar lem gaat vrijdagavond 25 september om acht uur haar eigen honk openen in een deel van de openbare kleuter school „De Roerdomp", Vondelweg 166. Muzikale medewerking verleent de beatgroep „The Flights". Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk men sen „vermomd" komen, bijvoorbeeld als burgemeester (voor de autoriteiten onder u) of als vuilnisophaler (voor de meer bescheiden van zinnen). De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid vrijdag en zaterdag: Sociëteit. Anker, Parklaan 45, vrijdag: The Wanted. City-club Kamis, Nieuwe Groen markt 5, zaterdag: dansen. Scuff, Eemstraat 6 zondagmiddag: sociëteit. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere dag: bar-dancing. Sfeer '69, Ged. Oude gracht 24, vrij dag en zaterdag: dansen. Riverside, Spaarne 91, vrijdag: folk- avond; zaterdag: disco. Allison, Kanaalstraat, IJmuiden, za terdag: Johnny Kendall and the Mas kers. Satisfaction, Eemstraat 6.. zaterdag Summer Bush. VIOS, Spaarnrijkstraat, zaterdag Caveans. Meerwijk, gebouw Bernadottelaan zaterdag: Blest Furnace. De Sneeuwbal, Herenweg 111. Heem stede, zaterdag: Soulful Blues Qua lity. De Weyman Hoofdstraat, Santpoort zondag: Soulful Blues Quality. Electric Centre, Bakenessergracht zaterdag: het Paganinisyndroom - to taaltheater. ft/lAAAAAAA/WWWWlAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAJ 6. Are you ready Pacific, Gas Electric 7. Wild World Jimmy Cliff 8. Wild and Exciting Earth Fire 9. Sexmachine James Brown 10. In-a-gadda-da-vida Iron Butterfly 11. White rabbit Jefferson Airplane 12. The way the music goes Shuffles 13. Brandend zand Gert Timmerman ADVERTENTIE 4x TJ bent van de pruttelende pot Dek met een bontje. Neem potten en borden en lepels van het boerenland. Warm bruin, groen. Materialen uit de natuur: aardewerk, glas, hout, riet. Vormen die nooit uit de tijd zijn w geweest. In het Pothuis bij Lamp staat het allemaal op de schappen. Alles voor een gemoedelijke tafel. Waarop wat pruttelt op een vuurtje. Waar schik is en veel menselijkheid. Scharrel rond in het Pothuis, van kleipot tot rumpot. HOFLEVERANCIER BARTELJORISSTRAAT18 TELEFOON 319049 STRATFORD. Toneelspelers aan de vliegende trapeze in een grote, verblin dend witte circuspiste vormen de grond toon van Peter Brook's nieuwe produk- tie van „Een Midzomernachtdroom" in Stratford-on-Avon. Brook heeft in deze produktie de romantische sprookjestradi tie naar voren gebracht en drie elemen ten feeën, handwerkslieden en werk tuigkundigen tezamengebracht als le den van een fantastische technische we reld. Ondanks de circusattributen, hoge draden en acteurs op stelten en de hand werkslieden in hippe kleren die planken, sandwiches en kroezen thee aandragen blijft de poëzie door nobele dictie be waard. Peter Brook's versie blijft op het reper toire van Stratford tot eind november. Harold Hobson van de .Sunday Times" heeft over de voorstelling geoordeeld „Deze is meer dan verfrissend; zij is schitterend, het soort toneel dat je slechcs één keer in een generatie ziet en dan alleen nog van een geniaal man." ADVERTENTIE Amsterdam. Kandidaatsexamen tand heelkunde II: J. R. K. Burke, Haarlem; M. J. J. van Schaik, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 19