OPEL KOMT MET VLOTTE WAGEN FORD SCHOTELT KOPER RUIME KEUZE VOOR PTT Voorschriften voor de aanleg enz. van Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen en Centrale Antenne-inrichtingen* PTT Taunus terug in folder NIEUWS IN HET KORT Vaarroute langs Wadden nu acht mijlen breed Breda nog zonder gemeenteraad Personeel stal bij Phonogram Publikatie van de PTT Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen Aanmeldingsbon (met blokletters invullen s.v.p.) Zend mij de nodige bescheiden voor de aanmelding van (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. Schip verloor op zee gevonden mijn Soldaat krijgt een jaar voor dodelijke messteek Publikatie van de PTT ANWB biedt keuring aan voor de winterperiode Nieuwe radiale band van Esso met stalen breker VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 27 Begin oktober zal in ons land Opeis nieuwste model, de Manta, verkrijgbaar zijn. Het is een sportieve gezinsauto die door Opel werd gelanceerd om de positie van Ford Capri te ondermijnen. Het nieuwe model, waar voor de naam van een reuzenrog werd ge kozen, heeft het bekende ontwerprecept: lange motorkap die naar voren opent, en een korte achtersteven. Ondanks dit korte ach terstuk, bezit de Manta echter een koffer ruimte van 575 liter. De buitenafmetingen van de nieuwe wagen zijn zeer compact: lengte 4.30 meter, breedte 1.60 meter en hoogte 1.30 meter. De fabriek claimt echter dat er ruim plaats is voor vier personen. De Manta zal in vier uitvoeringen worden geleverd, een model met een 1,6 liter motor, een model SL en L met 1,6-S-motor en een rally-uitvoering, uitgerust met een 1,9-liter- motor. Afhankelijk van de krachtbron be reikt de Manta topsnelheden van 154 tot 170 km per uur. Alle motoren hebben een speciale voorziening om schadelijke uitlaat gassen te beperken. Ford herstelt de naam Taunus in ere. De vier radiale bandentypen en de diagonale band die Esso thans uitbrengt. Marine van zes landen veegde mijnen weg Na protest van oud-raadslid Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeven tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook de inrichtingen waarvoor de PTT in het verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar' heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op grond van de Ministeriële Beschikking onder de categorie van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist. Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon invullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37, Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Beschikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. Kamervragen: Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, zijn voor de aanleg, instandhouding en exploitatie van gemeenschappelijke en centrale antenne inrichtingen die na de publikatiedatum van deze beschikking zijn of worden aangelegd. machtigingen vereist, te verlenen door de Directeur-Generaal der PTT. CENTRALE DIRECTIE J Ford gaat het komend jaar twee nieuwe seriewagens po de markt brengen: de Taunus- en de Cortina-serie. De Tau nus kent 45 basismodellen met inbegrip van vier carros serietypen en vier verschillende motoren. De Cortina zal In 35 hoofdversies op de markt worden gebracht. Dat wil zeggen de buitenlandse markt. Voor ons land heeft Ford Nederland al een voorselectie gemaakt. Opvallend bij de nieuwe wagens van Ford is het een- heidskenmerk, grote neus, kort achterstuk. Voor dit ont werpprincipe hebben duidelijk de succesvolle Mustang en Capri als voorbeeld gediend. Een tweede bijzonderheid is het feit, dat Ford in zijn nieuwe wagens de achterwielaan drijving weer in ere heeft hersteld. Tenslotte is de naam Taunus, na een afwezigheid van ongeveer drie jaar, weer opgedoken in de Ford-folders. Al met al maken de nieuwe wagens nu niet direct een bijzonder progressieve indruk al heeft Ford door middel van een uitgekiend ontwerp en produktieprogramma ge tracht zijn kopers volgend jaar een aantal degelijke auto's voor te schotelen. De nieuwe Cortina-serie kent thans voor het eerst een model dat wordt uitgerust met een twee-liter-motor, die bovendien van een nieuw ontwerp is. De Cortina-modellen hebben meer glas gekregen en wekken in het algemeen een sportieve, „lage" indruk. De wagen is ongeveer zeven centi meter langer geworden en vijf centimeter breder. De wiel basis is vergroot, evenals de spoorbreedte vóór en achter. Tot de nieuwe technische snufjes in de Cortina behoort een gecombineerde schakelaar op de stuurkolom, waarmee het onder meer mogelijk is een signaal te geven wanneer men van rijstrook wil veranderen. Het kofferdeksel van de nieuwe Fords gaat vlak boven de achterbumper open, zo dat de laadvloer uiterst laag bereikbaar is. De Cortina-serie beschikt over een grote keus aan mo toren, van 1300 tot 2000 cc. Het zijn alle vier cilinder motoren, waarbij de compressieruimte in de zuigerkop is uitgespaard. Wat de vering betreft, zowel de Cortina- als de Taunus- modellen bezitten zogenaamde „trailing arms" die de achteras op zijn plaats houden, terwijl schroefveren in com binatie met dubbelwerkende schokbrekers voor de verdere afvering zorgen. Ook de Taunus-serie beschikt over verschillende mo toren, die reiken van de 1,3 liter tot de 2 liter-motor. Deze laatste krachtbron is een V 6, die stamt van de motor van de 20 M. Met zijn 90 pk ontwikkelt deze motor een top van 162 km per uur. Zowel de Cortina- als de Taunus-serie kennen een uit gebreid pakket accessoires en andere toevoegingen, zodat de toekomstige koper naar eigen keus zijn wagen kan samenstellen. Een gebaar dat Ford reeds lang tegenover zijn klanten maakt. Zowel aan leden als aan niet-leden geeft de ANWB ge legenheid hun auto's een zogenaamde „winterkeuring" te laten ondergaan. Van 5 tot en met 30 oktober kan men zich voor deze winterkeuringen opgeven. Zij worden aange boden tegen een gereduceerd tarief van f 10. Bij deze keu ring die ongeveer een half uur duurt, wordt het gehele pro gramma van een normale veiligheidskeuring afgewerkt, met uitzondering van het afnemen van de remtrommels. Wel worden de remwerking en de toestand van de remleidingen nagekeken. Het motorisch gedeelte van de auto wordt niet gecontro leerd, daarom behoeft de keuring maar een half uur in be slag te nemen. De ANWB heeft dit initiatief genomen, omdat uit voor gaande keuringen is gebleken dat slechts heel weinig wa gens totaal geen mankementen kennen. Bij de keurings- proef in Scheveningen kon men slechts bij acht percent van de in totaal 2.254 aangeboden auto's, geen enkel defect ont dekken. Drieëneenhalf percent van de onderzochte wagens verkeerde in een onveilige staat en was gevaarlijk voor alle verkeersdeelnemers. Bij 82 percent van de gekeurde wagens werd een waarschuwing ten aanzien van één of meer punten gegeven. Ondanks de komst van de kleine, compacte auto's in Amerika heeft Nissan zijn export naar de U.S.A. verhoogd met maar liefst 30,1 percent. Dit houdt in dat in de eerste vijf maanden van dit jaar 27.000 Datsuns naar Amerika zijn verkocht. Van donderdag 11 tot en met zondag 21 februari 1971 zal in het Amsterdamse RAl-gebouw de tweejaarlijkse tentoon stelling van personenwagens worden gehouden. Op 45.000 vierkante meter expositieruimte, zullen 200 fabrikanten en Importeurs een overzicht geven van hun produkten. Reeds enige jaren brengt Esso accessoires en ander auto- toebehoren op de markt. Bij verschillende service punten van deze benzinemaatschappij zijn onder meer banden en accu's te koop. Deze gehele activiteit, die niet alleen in Nederland wordt gevoerd, maar ook in andere landen, vat de maatschappij samen onder de zogenaamde TBA-lijn, Tires, Batteries and Accessoires. Om dit programma nu uit te breiden gaat Esso met ingang van volgende maand een nieuwe radiaalband op de markt brengen. In drie typen komt deze radiaal band die werd voorzien van een stalen breker ter beschikking; een type E 420 voor snelheden tot 180 km per uur, een type E 440 voor snelheden tot ongeveer 220 km per uur en een zogenaamde ultra-radiale band voor Amerikaanse modellen. Bovendien zal Esso spoe dig ook een winterhand, type E 510, gaan uitbrengen. Esso vervaardigt deze banden niet zelf, maar laat de produktie in speciale opdracht en naar ontwerp van de benzinemaatschappij, over aan verschillende bandenfabrieken in Europa. Radiale banden winnen steeds meer terrein. Men schat dat in 1974 negentig percent van het aantal te vervangen banden, uit radiaalbanden zal bestaan. De band van Esso is opgebouwd uit nylon, en heeft een zogenaamde stalen breker. Voor ons land is staal in banden nog betrekkelijk nieuw. Staal biedt een hoge weerstand tegen deformatie en voorkomt het „af plattingseffect" nadat de wagen lange tijd heeft stil gestaan. Uiteraard heeft een band met staal erin ver werkt, een hogere weerstand tegen puncties. Naar ver wachting van de maatschappij zal de nieuwe band een levensduur van 75.000 a 80.000 km hebben. Binnenkort zal een tubeless-versie van deze radiale band op de markt komen. Esso heeft gelijk met de in troductie van de nieuwe bandetypen, een garantie regeling ontworpen. Is de nieuwe band door een niet- moedwillige beschadiging, met uitzondering van een technisch mankement aan de auto, onbruikbaar ge worden dan krijgt de klant een nieuwe Esso-band. Hij behoeft dan slechts het gebruikte deel van de oude band, op mm-profiel-basis, te betalen. Tenslotte zal de benzinemaatschappij binnenkort haar banden uitrusten met een zogenaamde „tread wear indicator", een slijtage-indicator. In de groeven van het loopvlak zullen plaatselijk verhogingen van 1,6 mm worden aangebracht. Wordt na verloop van tijd de groefdiepte van 1,6 mm bereikt, dan zal de indicator duidelijk als een „brug" over de volle breedte van de band zichtbaar worden. Een waarschuwing dat de slij- ♦agegrens bijna is bereikt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Ook zeer grote schepen zullen gebruik kunnen maken van de nieuwe internationale scheepvaartweg be noorden de Waddeneilanden, die in de eerste helft van oktober wordt openge steld. Deze route door het grote mijnen veld is 8 mijl breed, 60 mijl lang en heeft een veilige diepte van 14 meter, later te verbeteren tot 16 meter. De kaarsrechte vaargeul is het resultaat van nationale en internationale maritieme operaties waar mee in 1968 werd begonnen. In de tweede wereldoorlog, vooral in de laatste twee jaar ervan, werden door Brit se vliegtuigen duizenden mijnen afgewor pen in het zeegebied benoorden de Neder landse en de Duitse Waddeneilanden. Daar het gebied waarin de mijnen wa ren neergekomen globaal bekend was, moest een grote oppervlakte na de oorlog worden schoongeveegd, waarmee de ma rine in 1964 begon. Eerst kwamen de toe gangen tot de Lauwerszee en de zeegaten van Terschelling en Ameland aan de beurt en later gedeelten opzij van de nau we (3 mijl) bestaande vaarroute. De slotfase was een gezamenlijke ope ratie van de mijnendiensten van de Bel gische, Britse, Westduitse, Franse, Noorse en Nederlandse marines, waarbij de nieu we zeeweg benoorden de bestaande geheel werd schoongeveegd. Volgende week wordt begonnen met de betonning, bebakening en verlichting door de Dienst Loodswezen die daarmee vóór 14 oktober hoopt klaar te zijn- BREDA. Breda moet het nog steeds stellen zonder nieuwe gemeenteraad als gevolg van de bezwaren die de heer J. Woestenberg, oud-raadslid van de Prak tische Politieke Partij Volksfront, heeft tegen de beëdiging van tenminste de helft van het aantal nieuwe raadsleden. Die be zwaren waren al door Gedeputeerde Sta ten ongegrond verklaard. Gisteren werden zjj door de Raad van State behandeld, daar de heer Woestenberg in beroep bjj de Kroon was gegaan. Hij wil een onpartijdig onderzoek naar de stembiljetten van de stembureaus spreekt van knoeierij op grote schaal en beschuldigt de burgemeester ervan dat hij zou hebben gezegd: „Wat er ook gebeurt, Woestenberg in geen geval meer in de raad". Hij meent dat het bij de gemeenteraads verkiezingen in Breda een chaos is ge weest. Als oud-raadslid (bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen werd hij niet herko zen), heeft de heer Woestenberg het recht bezwaar te maken tegen de toelating van nieuwe raadsleden. De gemeente hoopt op een spoedige beslissing van de Kroon, want zolang die er niet is, zit Breda zon der nieuwe gemeenteraad. AMSTERDAM Zeven werknemers van de grammofoonplatenmaatschappij Phonogram in Amsterdam zijn de afgelo pen dagen door de centrale recherche aangehouden op verdenking van verduis tering van tenminste duizend platen en enkele honderden muziekcassettes. Het onderzoek is nog in volle gang. Meer ar restaties worden niet uitgesloten. ADVERTENTIE NAAM: ADRES: WOONPLAATS:TEL. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Lems (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van Defensie (Marine) woensdag schrifte lijk gevraagd of het waar is dat er op 9 september een buitenlands vrachtschip naar het Botlekgebied is geloodst, dat bui tengaats een zeemijn in anker en anker ketting had gekregen, doch daar bij aan komst op de ligplaats van verlost was. Voorts wil de heer Lems weten of functionarissen van het Rijksloodswezen zich nog diezelfde avond aan boord van dat schip hebben begeven ter bespreking van deze aangelegenheid en zo ja, waar om de havendienst van de gemeente Rot terdam niet is ingelicht. Vraagsteller is er verder benieuwd naar of de zeemijn intussen is opge spoord en onschadelijk gemaakt. DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft een 20-jarige dienstplich tig soldaat uit Amsterdam wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan drie maanden voor waardelijk. Hij had op 26 februari in de kazerne in Blerick een 20-jarige kamergenoot uit Amsterdam met een dolkmes in de hart streek gestoken. De dader was sinds zijn opkomst in mi litaire dienst voortdurend door zijn ka mergenoten geplaagd en gesard. De krijgsraad in Den Bosch had hem veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. ADVERTENTIE Deze machtigingen worden alleen verleend wanneer de inrichtingen voldoen aan bepaalde, hiervoor gestelde technische voorschriften. Nadere inlichtingen over de wijze van verkrijging van dergelijke machtigingen kunt u schriftelijk aanvragen bij de Centrale Directie der PTT, afdeling Draadomroep systemen, Kortenaerkade 12te 's-Gravenhage. Gemeenschappelijke antenne-inrichtingen zijn inrichtingen met ten hoogste 100 woningen, of meer dan 100 woningen wanneer na kruising van openbare wegen géén versterking wordt toegepast. Centrale antenne-inrichtingen zijn inrichtingen van grotere omvang dan een gemeenschappelijke antenne-inrichting.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 27