Hulpwerk in Jordanië nog niet begonnen VLUCHTELINGEN UIT IRBID NAAR SYRIË Branden in Jordaanse hoofdstad Chaban Delmas' positie na Bordeaux versterkt GENERAAL KY IN PARIJS Vice-premier Yigal Alton: „Israël duldt geen guerrilla's meer bij bestandsgrens top form uiooncentrum Breestraat74-84 Beverwijk Politie van Ulster gaat weer normaal aan het werk Proces tegen Duitse raketdieven heeft iets weg van een operetteklucht mm Mm SIERADEN MET SIDEWINDER IN AUTO DWARS DOOR BONDSREPUBLIEK SUÈDE-, NAPPA- en VAGHTKLEDING ■mh natuurlijk naar BOB SIPKES VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 Evacuatie mm <y»? £*t< fM vl *v »;.v Valse berichten Hulp wm:' Progressief Na voorstel van mevrouw Bink u ziet daar zoveel meer dan ergens anders (Van onze redacteur in Bonn) BONN „Dames en heren, al heb ik er begrip voor, toch moet ik u ver zoeken niet voortdurend te lachen". De rechter in Düsseldorf moet ervoor zorgen dat een proces tegen drie raketdieven niet uitgroeit tot de beste klucht uit de geschiedenis van de Duitse rechtspraak. Ook hijzelf kan ech ter onmogelijk het gezicht in een keurige plooi houden als slotenmaker Josef Linowski in gebroken Duits vertelt hoe simpel het is geweest een drie meter lange Sidewinderraket te stelen van een NAVO-vliegveld in Beieren, een raket die later keurig is afgeleverd bij de zeer geïnteresseerde koper: de Russische geheime dienst. ,We gaan gappen „Hobby" AMMAN (DPA, AFP en Reuter) In de Jordaanse hoofdstad Amman werd gisteren nog sporadisch geschoten. Jordaanse vliegtuigen, tanks en artillerie hebben gisteren volgens ooggetuigen hun aanvallen op stellingen van de Palestijnse verzetsbeweging in het noorden van het land met volle kracht hervat. In de avond arriveerde in de Jordaanse hoofdstad een af vaardiging van de Arabische topconferentie in Cairo om nog eens te pro beren een bestand te bewerkstelligen. Volgens radio-Amman had de dele gatie een onderhoud met koning Hoessein. (ICRK) in Jordanië aangekomen om te proberen de nood onder de slachtoffers van de strijd te lenigen. De opperbevel hebber van de Jordaanse strijdkrachten, De missie wordt geleid door het Soeda- nese staatshoofd El-Nimeiri, terwijl voorts de premier van Tunesië, de minis ter van Defensie van Koeweit, de per soonlijke vertegenwoordiger van koning Saoed van Saoedi-Arabië, de stafchef van het Egyptische leger, generaal Sadek. en een lid van het Centrale Comité van het Palestijnse verzet, Ibrahim Bekr, er deel van uit maken. Kort tevoren had de opperbevelhebber van de Palestijnse strijdkrachten, Yasser Arafat, de in Cairo verzamelde Arabische staatshoofden verantwoordelijk gesteld voor „de gevolgen van het bloedbad in Jordanië." Intussen is de evacuatie van buitenlan ders uit Jordanië begonnen Met een ge buurd vliegtuig van de „Middle East Air lines" kwamen 55 evacués, onder wie Amerikanen, Britten Chinezen. Japan ners en Indiërs, in Beiroet aan. De Jordaanse strijdkrachten richtten bun aanval in het noorden vooral op Ir- bid, de op één na grootste stad van Jor danië. Een stroom vluchtelingen trok van uit de stad naar de Syrische grens. Een woordvoerder van het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina „in Beiroet sprak van „verscheidene honderden do den en gewonden" onder de burgerbevol king van Irbid. Gisteren braken Jordaanse tanks door de Palestijnse linie op tien km ten zuiden van de weg van Irbid naar Mafrak. Zij bezetten het wegenknooppunt Hawara, halverwege tussen Irbid en de hoofdweg van Amman naar Damascus Een kapitein van de terugtrekkende Palestijnse troepen schatte het aantal do den aan Palestijnse kant op 450, terwijl de Jordaanse militairen 50C man aan do den en 100 gevangenen zouden hebben verloren. Hij zei dat de Palestijnen 15 tanks en 20 pantserwagens hadden verlo ren. Aan Jordaanse kant zouden 35 tanks zijn vernield. In de Jordaanse grensplaats Ramtha verschenen gisteren ongeveer vijftig Li banese vrachtauto's, die groente en fruit r,aar Djeddah in Saoedi-Arabië hadden ge bracht. Op de terugweg was het konvooi tussen Amman en Irbid blijven steken tussen de limes van de twee strijdende partijen. Na zeven dagen hadden de Li- banezen kans gezien met een witte vlag het strijdtoneel te passeren Zij zouden via Syrië naar hun land terugkeren. Behalve de Arabische missie uit Cairo die een bestand wil bewerkstelligen,zijn ook functionarissen van het Internationa lo Comité van Rode-Kruis-Verenigingen V>;«* *A>Vi SPflP <Va 'V* ,v Brigade-generaal Nimeri, hoofd van de Arabische onderhandelingsdele gatie. generaal Madjali, heeft zijn militairen op dracht gegeven, aan de hulporganisaties alle steun te verlenen. De vliegtuigen waarmee gisteren buitenlanders uit Am man werden opgehaald, brachten medi camenten, bloedplasma en geconcentreer de voedingsmiddelen. In een boodschap aan de Arabische staatshoofden in Cairo heeft koning Hoes sein de Syrische radio er van beschul digd, dat zij door middel van valse be richten de Palestijnen aanzet tot voort zetting van de strijd. De vorst verzeker de dat zijn troepen zich strikt houden aan de bestandsovereer komst die hij kort te voren met enige Palestijnse leiders had gesloten. Dit akkoord wordt echter niet erkend door het Centrale Comité van het Falestijnse verzet onder Arafat. Als ar gument voor de afwijzing wordt aange voerd, dat de betrokken vier Palestijnen niet gemachtigd zijn tot het sluiten van een overeenkomst. Het hulpwerk van het Internationale Rode Kruis en andere organisaties is nog niet op gang gekomen als gevolg van de voortdurende strijd. De officieren van de twee partijen wil len over het algemeen de hulpverlening aan de gewonden wel toestaan, maar hun ondergeschikten nemen de ambulances herhaaldelijk onder vuur. Bij de sporadische gevechten in Am man bestormden gisteren Jordaanse mi- litairen een school, die de Palestijnen als basis gebruikten voor het beschieten var. Jordaanse eenheden in de wijken Djebel Webda en Djebel Amman. Eerst was het schoolgebouw met granaten beschoten. <*-*• (Yan onze redacteur in Parijs) PARIJS. Zowel de grote overwinnaar premier Jacques Chaban-Delmas als de niet minder grote verliezer Jean-Jacques Servan-Schreiber hebben deze week hun lessen getrokken uit de spectaculaire ver kiezingsveldslag die zondagavond in Bor deaux werd beslecht. De eerste minister, die achteraf de ex-directeur van „L'Ex- press" voor zijn overweldigende zege dankbaar kan zijn, ziet zijn positie nu vooral in twee richtingen versterkt. In de gaullistische partij en in het bij zonder de Kamerfractie is men nu wel verplicht te erkennen dat Chaban-Delmas als St. Joris de draak of het spookbeeld Servan-Schreiber kundig heeft verslagen, zo niet gedood. Maar die overwinning, waardoor Chaban-Delmas zijn basis in het kiezersvolk van zijn stad aanzienlijk verbreed heeft, versterkt nu ook zijn posi- sitie ten opzichte van het staatshoofd pre sident Pompidou. Een premier kan vol gens de Franse grondwet door het staats hoofd zonder verdere opgave van redenen van de ene op de andere dag worden ont slagen of afgedankt. Maandenlang evenwel hebben in poli tiek Parijs gefundeerde geruchten gecir culeerd dat het krediet van Chaban-Del mas in het Elysée gevaarlijk begint te tanen. De premier heeft ontegenzeglijk progressievere denkbeelden dan de presi- PARIJS. Generaal Ky, die als de sterke man van de regering van Zuid- vietnam wordt beschouwd, is gisteren plotseling, hoewel ook weer niet helemaal onverwacht, in Parijs gearriveerd. Zijn komst moet in direct verband wor den gebracht met het jongste voorstel van de Noordvietnamese delegatieleidster mevrouw Binh, die vorige week de ver wijdering van generaal Ky en nog twee andere Zuidvietnamese leiders eiste als één van de voorwaarden voor een poli tiek akkoord met Saigon. Een andere conditie was dat de Amerikaanse troepen heel Vietnam vóór 30 juni volgend jaar verlaten zullen. Het Zuidvietnamese Be vrijdingsfront zou dan bereid zijn alle aanvallen op de Amerikaanse troepen te staken. Hoewel de Amerikanen en vooral de Zuidvietnamezen beide voorwaarden voorlopig nog moeilijk door de deel kun nen krijgen, geloven diplomatieke krin gen in Parijs toch dat mevrouw Binh met haar jongste voorstellen de conferen tie nu misschien eindelijk uit het moeras kan helpen. De Amerikanen zullen, zo meent men, nu ook wel eens met tegen voorstellen over de brug moeten komen en de discussies zouden dan mogelijk tot een soort staakt het vuren kunnen leiden. Tijdens die wapenstilstand zouden dan volgend jaar september de presidentsver kiezingen in Zuid-Vietnam in zicht ko men, die generaal Ky met zijn huidige ploeg wel eens zou kunnen verliezen. Met de nederlaag van Ky zou, zonder al te veel gezichtsverlies voor de Ameri kanen, dan dus tevens aan een van de voornaamste eisen van Saigon beant woord zijn. Het zijn zoals men ziet, nog maar speculaties op de langere baan. Niette min blijft rond de Vietnam-conferentie in Parijs voor het eerst sedert ettelijke maanden nu eindelijk toch een voorzich tig optimisme heersen. ADVERTENTIE in iedere gewenste lengte. NATUURLIJK BIJ Zijlstr. 29 Haarlem Telef. 0 23 31 07 66 De grootste speciaalzaak in NAPPA en SUÈDE KLEDING dent, die met name voor Chaban-Delmas' ambities in de richting van werkelijke de centralisatie en van een sociaal recht vaardiger samenleving nooit veel geest drift wist op te brengen. Het is daarom veelzeggend, dat op dezelfde avond van zijn overwinning Chaban-Delmas alweer die beide paradepaarden publiekelijk en triomfantelijk van stal durfde te halen Zonder het nu tot een machtsstrijd met de president te willen brengen die hem alleen maar fataal zou kunnen worden, is het wél waarschijnlijk dat de soepele strateeg Chaban-Delmas nu zal proberen zijn van huis uit conservatieve parlemen taire meerderheid toch voor een wat vooruitstrevender politiek mee te slepen. Hij zal zich dan ook zeker kunnen be roepen op de noodzaak Servan-Schreiber de wind uit de zeilen te nemen door nu zelf een politiek van hervormingen uit te voeren, waarvoor in tamelijk brede kring nu toch wel enige belangstelling blijkt te bestaan. Het ranke profiel van een minaret tekent zich af tegen de achtergrond van opstijgende rookwolken. Deze foto van Amman werd gemaakt tijdens hevige gevechten tussen Jor daanse troepen en Palestijnse guer rilla's. (Van onze reisredacteur) TEL AVIV. Israel zal niet toestaan dat de Palestijnse verzetsstrijders in Jordanië terugkeren naar de wapenstil- standlijn om daar opnieuw guerilla-ac- ties tegen Israëlische nederzettingen te ondernemen. Vice-premier Yigal Allon heeft de regering in Amman gisteravond ernstig gewaarschuwd dat Jordanië daarvoor een nog veel hogere prijs zal moeten betalen dan de verliezen die de huidige strijd tussen Palestijnen en rege ring om de macht in het land al heeft gekost. Allon zei: „Het ziet er naar uit dat Hoessein wellicht probeert op onze kos ten een compromis met de Palestijnen te sluiten door hen voor te houden dat hij de steden en de voornaamste wegen controleert, maar dat zij Israel moeten gaan bevechten. De Jordaanse regering moet beseffen dat zo'n compromis voor ons onaanvaardbaar is. Wij zullen de Palestijnen nooit terug laten keren naar de posities die zij vóór de huidige strijd in Jordanië bezetten Wij zullen alle maatregelen nemen om dit te voorko men". „De Jordaanse regering draagt de vol le verantwoordelijkheid voor alles wat er op Jordaans gebied gebeurt. Jordanië is een souvereine staat en souvereiniteit is ondeelbaar. Als die staat de Palestij nen hun gang laat gaan. terwijl zij de macht heeft om hun activiteiten tegen ons te verhinderen, dan betekent dit dat de wapenstilstandsovereenkomst niet wordt geëerbiedigd". Vice-premier Allon ging tijdens een gesprek met buitenlandse corresponden ten ook in op de vraag wat Israël zou doen wanneer bij het aflopen van de wa penstilstand die in het Rogers-olan was voorzien de raketopstellingen, die Egyp te sindsdien heeft gebouwd, niet zijn ver wijderd. Hij onderscheidde een diplomatieke fa se in Israels tegenactie en andere moge lijkheden. Voor de diplomatie bouwt Is rael kennelijk op een grotere Ameri kaanse vastbeslotenheid bij zijn politiek in het Midden-Oosten. Wat de tweede fase betreft: „Langs de bestandslijnen behoudt Israel zich zowel politiek als moreel het recht voor om met militaire macht de veiligheid te handhaven. Hij voegde er dreigend aan toe: „De Egyptenaren kunnen ons niet confronteren met enig militair vraagstuk waarop wij geen effectief antwoord we ten te vinden". „Letterlijk, aldus Allon, bestaat de overeenkomst van 7 augustus om het vu ren te staken allang niet meer, omdat zi;j in haar voorwaarden is geschonden Maar die van juni 1967 is nog steeds van kracht en daaraan zullen wij ons houden zolang de Egyptenaren niet schieten". Wat de vredesvooruitzichten betreft: Wij willen de grenzen alleen maar zó veel verbeteren, dat zij verdedigbaar worden. Wij hebben een vergaande be reidheid tot het sluiten van een compro mis. Het spijt ons niet dat wij het Ame rikaanse vredesinitiatief hebben aan vaard. Politiek zowel als moreel hadden wij de verplichting er op in te gaan, om dat een bevriende grote mogendheid ons liet weten dat er hoop was en dat het plan was doorgesproken met Russen en Egyptenaren. Als de praktijk uitwijst dat het vergeefs was, dan moeten daar voor de Arabieren de verantwoordelijk heid dragen en niet wij. Als deze poging mislukt en dat kan dan is het nood zakelijk dat ook de VS begrijpen welke verantwoordelijkheid zij voor de Israëli sche defensie dragen". ADVERTENTIE stoutenbeeh vraag onze catalogus 1970 ADVERTENTIE Moderne gouden en zilveren Warmoesstraat 2 - Haarlem Telefoon 0 23-32 43 09 (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De twee mannen, die de laatste jaren verantwoordelijk zijn ge weest voor het herstel van rust en vrede in Noord-Ierland zullen weldra hun func tie neerleggen. Sir Ian Freeland, de op perbevelhebber van de Britse troepen in Ulster, gaat in februari met pensioen, en sir Arthur Young zal binnenkort zijn func tie als hoofd van de Noordierse politie overdragen aan Graham Shillington. Vooral deze laatste wijziging wordt in Belfast en Londen als belangrijk gezien. Sir Arthur Young was naar Noord-Ierland gehaald om daar de politiemacht grondig te reorganiseren. Hoewel zijn taak nog niet volledig voltooid is, meent men even wel dat het verdere werk afgedaan moet worden door de Noordieren zelf. Deze hebben om blijk te geven van hun goede wil de protestantse Shillington een rooms- katholieke adjudant gegeven, James Fla nagan. In Belfast werden de laatste benoemin gen niet overal met enthoudiasme be groet. Volgens leiders van de beweging voor burgerrechten was Shillington enke le jaren geleden als lid van een commis sie, die de reorganisatie van de Noordier se politie moest bestuderen, in grote ma te verantwoordelijk voor de recente moei lijkheden. Inmiddels legde premier James Chi- chester-Clark er gisteren de nadruk op, dat de Noordierse politiemacht van nu af aan weer normaal haar taak zal vervul len en de rol, die het leger de laatste maanden heeft gespeeld, weer zal overne men. Een straaljagerpiloot, een architect en de uit Polen afkomstige slotenmaker, le verden die stunt drie jaar geleden. Wel licht hadden ze het succes voor zich kun nen houden als niet stom toevallig een onder-officier van de Bundeswehr, die op het terrein van de vliegbasis Neuburg- Zell woont, in oktober 1968 een verdacht gat in een omheining had ontdekt. Een gat bij het kruidentuintje dat lang ver borgen zou zijn gebleven als de man niet voor zijn vrouw wat peterselie was gaan plukken. Door het gat had een jaar eerder de 39-jarige Linowski, die door de 34-jarige straaljagerpiloot Knoppe op de basis was gesmokkeld, de raket overhandigd aan de 39-jarige architect Ramminger, van wie de handige Linowski even eerder had gehoord: „Kom, we gaan gappen". In het voorjaar van '67 had hij op dezelfde manier een navigatietoestel van een Starfighter ontvreemd. Linowski wekt de indruk dat het beide keren kinderlijk eenvoudig is geweest. De straaljagerpiloot heeft hem meegenomen naar een hangar. „Daar heb ik een paar uur de tijd gehad", zegt hij. „Eerst hebt u met een bezem ingebroken", onder breekt de recher. „Maar meneer", roept Linowski verontwaardigd uit, „Ik ben slo tenmaker, zulke middelen heb ik niet no dig". Hfj beschrijft hoe hij voor het eerst een straaljager van dichtbij zag en het navigatieapparaat heeft losgeschroefd. Het ding was zo zwaar dat hij het op een handkarretje heeft geladen en vervolgens dwars over het vliegveld naar het gat in de omheining heeft gereden. Daar werd het overhandigd aan Ramminger, de man die tijdens het proces beweert alleen voor het verdere transport naar Moskou ver antwoordelijk te zijn geweest. Linowski daarentegen doet het voorkomen alsof Ramminger, werkend voor de Russische geheime dienst, het „brein" achter de actie zou zijn geweest. Als „manusje van alles" was de Pool in Rammingers dienst. Dat voor de Russen werd gewerkt, zou hij indertijd zelfs niet hebben vermoed. Toen op 26 april '67 het navigatietoestel werd gestolen, zou de Pool niet beter hebben geweten of Ramminger had het apparaat voor een persoonlijke hobby nodig. Dat gold natuurlijk niet voor de raket, die hij in de nacht van 21 oktober ook al met een handkar naar het gat had gereden, maar bij die gelegenheid zou hem zijn verteld dat Ramminger en en kele Duitse vrienden de Sidewinder wil den nabouwen, zodat de Duitsers het wa pen in de toekomst niet meer duur van de Amerikanen behoefden te kopen. Het bleek een patriottische daad. „Denkt u soms dat ik uit Polen ben gevlucht om nu voor Moskou te gaan werken". De drie meter lange raket paste niet in Rammingers Mercedes, maar de he ren hadden de achterruit ingeslagen. Het lange, dunne wapen, dat een eind uit de auto stak, was geheel volgens de regels van een rode lap voorzien om tijdens de lange tocht, dwars door Duitsland, gro tendeels over de Autobahn, niet tegen de verkeersregels te zondigen, aldus Li nowski. In Rammingers bureau in Krefeld is het gestolen materiaal klaargemaakt voor de reis naar Moskou. Het is bij aflevering op het vliegveld van Düsseldorf niet on derzocht. Linowski zou de douanier nog hebben gevraagd: „Wilt u niet weten wat erin zit?" De douanier: „Ons interesseert alleen wat er binnen komt. Wat naar Moskou gaat, is voor de douane daar be stemd". Ramminger is de gestolen waar in Moskou gaan afleveren. Hij heeft zijn contactman van de Russische geheime dienst het ontstekingsapparaat van de ra ket overhandigd en meegedeeld dat de rest van het wapen later zou komen. Dat dit de Russen al te bont moet hebben ge leken, blijkt uit het feit dat zij Rammin ger enkele dagen opsloten. De leverantie arriveerde echter wel degelijk, zij het vertraagd, omdat bjj de bevrachting een fout was gemaakt. De spullen waren per ongeluk eerst naar Kopenhagen gezonden, waren vandaar teruggekomen naar Düs seldorf en vervolgens op het goede toe stel gezet. De rechtbank in Düsseldorf zal in eer ste instantie moeten uitzoeken hoe pre cies de verantwoordelijkheden hebben ge legen. Was de architect louter de „trans porteur"? Hij had verschillende reizen naar Moskou achter de rug, hetgeen slechts te maken zou hebben gehad met plannen voor de bouw van een veevoe derfabriek in de Sovjet-Unie. Linowski bracht eens een bezoek aan de Russische ambassade in Den Haag, hetgeen ook al vanwege dat veevoederproject zou zijn ge weest. De drie verdachten zijn o.a. aan geklaagd wegens grove diefstal en po ging tot landverraad. Het onderwerp „be veiliging van geheime wapens" is al ge ruime tijd geleden in militaire kringen aan een diepgaandebeschouwing onder- worfen. De Bundeswehr heeft in okto ber 1968, toen het drietal was gearres teerd, de beveiliging aanzienlijk verbe terd.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 3