„Ernstige hinder voor vijftien percent van het Spaarnwouderbos' In Haarlem-Zuid en Heemstede geen lawaai Onderzoek naar angst gevoelens bejaarden ZWEMBAD SCHALKWIJK mm. Complex komt naast scholengemeenschap lHA*SSi5ï^6R6M sikkME Here*»^f^sH!raar~ fransen HAARDEN - m Veel recreatie op terrein van 5 hectare „Beleid heeft gefaald" BAR SELECT MRVAN STAPELE OVER GEVOLGEN VIJFDE BAAN: Samenvatting van hoorzitting wordt niet openbaar Optimisme over komst geluids armere motoren Strafvervolging niet uitgesloten Ir. G. Friedhoff kreeg laatste rustplaats bij zijn aula Twaalf maanden geëist tegen twee Hillegommers Knippen van m< Excursie Vrouwen Electriciteits Vereniging Haarlemse film op 9 oktober in première STAATSSECRETARIS GESCHOKT DOOR TELEVISIEUITZENDING v.' i mmmm VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 K. BOUMA Capaciteit Optimistisch advertentie Inbraken bij bedrijven - -T v - r^i .V' U v :*v -T' - -"Uy»f H V:\ Geen regel Anonimiteit Conclusie onderzoek in tehuis d'Hélène: RAAMVEST 5 - HAARLEM INVALIDEN- WAGENS GASTHUISVEST 17 A MR. J. C. H. A. VAN STAPELE (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Bakker (Ver keer en Waterstaat) heeft op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. J. J. Voogd en drs. E. van Thjjn (beiden PvdA) om snelle publicatie van het verslag van de hoorzit ting der Commissie Planologie Luchtvaart terreinen (commissie-Falkenhagen van juni 1970) geantwoord, dat er van het bespro kene op de zittingen van 17 en 18 juni geen volledig verslag is gemaakt. Voor intern gebruik is een samenvatting opgesteld van een aantal hoofdpunten uit de discussies, die op hun verzoek ook ter beschikking is gesteld van de deelnemers aan de hoor- litting. Publicatie van deze samenvatting acht Je minister niet opportuun, aangezien de Hoorzitting slechts diende om de commis sie in de gelegenheid te stellen haar rap port te voltooien. De publieke discussie zal naar de me ning van de minister vólledig tot haar recht kunnen komen op basis van het eindrapport van de commissie dat, zoals de minister reeds vaker heeft toegezegd, door hem zal worden gepubliceerd. ADVERTENTIE SHOWROOM SAENREDAMSTRAAT 48 TEL 25 57 44 Landelijk erkend gasfitter. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Na het aanleggen van een vijfde baan zal tien a vijftien percent van het nog aan te leggen drieduizend hectare grote Spaamwouder- bos ernstige hinder ondervinden van het lawaai van de van die baan ge bruik makende vliegtuigen. „Het vertoeven in dat gebied zal bepaald geen pretje zijn", deelde Schipholdirecteur nir. J. C. H. A. van Stapele gister avond mee in een besloten vergadering van de Kamer van Koophandel. Hij nam hiermee stelling tegen de geopperde veronderstelling dat heel het bos door geluidshinder ongeschikt zou worden voor recreatie. Echt moeilijk hebben de leden van de Kamer het de Schipholdirecteur gisteravond niet gemaakt. Hij werd hierbij geholpen door het nog „ver trouwelijk" zijn van het interim rapport van de commissie-Falken hagen. Vragen die kennelijk uit de inhoud van het rapport afgeleid wa ren, beantwoordde hij dan ook met de woorden: „Wij voelen ons niet vrij om dit door de minister nog niet vrij gegeven rapport in discussie te brengen. Burgemeester De Gou, die met zijn ambtgenoot van Haarlemmermeer, mr. Dijckmeester en de Haarlemse wethou der drs. Van der Ham, als gast de ver gadering van de Kamer bijwoonde, zei hierop het te betreuren dat het rapport nog niet ter discussie is. Schiphol Stop, maai- beklemtoonde dat de uitbreiding met de vijfde baan geen geluidshinderprobleem voor Haarlem op levert. Hij zei te weten dat het voorkomt dat in zuidelijk Haarlem en Heemstede vliegtuigen „duidelijk te beluisteren" zijn, maar meende dat hier geen sprake is van werkelijke geluidshinder. Mr. De Gou: „Het gaat niet alleen om „beluis teren", je moet er een gesprek voor sta ken". Mr. Van Stapele: „Die hinder is infrequent, het betreft een fractie van alle vliegtuigen die opstijgen". Hij legde ui* dat de hinder veroorzaakt wordt door zogenaamde „zware starts": Vliegtui gen die vol brandstof voor een intercon tinentale vlucht een langere aanvlieg route nodig hebben. Wat die geluidshinder betreft liet hij zich bijzonder optimistisch uit over de toekomst, wanneer de vliegtuigen voor zien worden van geluidsarmere motoren „een voorbode is de Boeing 747, de jum bo" Hoewel het aantal vliegbewegingen met de jaren aanmerkelijk zal stijgen, geloofde hij dat door het gebruik van ge luidsarme motoren een bepaald even wicht verkregen wordt. Uitdrukkelijk stelde hij hierbij echter: „Het is duide lijk dat het probleem van de geluidshin der een oplossing moet vinden bij de bron, dat zijn de motoren, niet de lucht haven". Mr. Van Stapele zei ook dat het de aan beveling van de luchthaven is de ge luidshinder zo gelijkmatig mogelijk te verdelen: „Dat is het meest gerecht vaardigd en verantwoord. Maar de be slissing ligt bij de verkeersleiding'. Overigens bleef hij bij de mening van de luchthaven dat het effect van de vijf de baan het vijf-banenstelsel zal in 1989 een verzadigingspunt bereikt heb ben, en afhankelijk van de toename van de conventionele vijftien knopen zijwind, in de helft van de negentiger jaren geluidsvermindering zal hebben voor de nu belaste woonkernen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatssecretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel, gelooft dat misstanden in bejaarden tehuizen, zoals door de VARA- ombudsman Marcel van Dam aan het licht zijn gebracht, tot de uitzonde ringen behoren. Desondanks heeft hij vanmorgen in de Tweede Kamer toe gezegd een onderzoek te zullen in stellen naar de angstgevoelens onder de bejaarden om de nodige wettelijke maatregelen te kunnen nemen. De staatssecretaris bleek gisteren in de Tweede Kamer, waar hij door mevr. Heroma-Meilink (PvdA) werd geïnterpel leerd, geschokt door de klachten die de Tot voor hort timmerden wij alteen aan de weg met onze lage prijzen en goede kwaliteit, maar hadden te weinig uitgedragen dat óók het werken bij Simon de Wit veel zonzijden heeft. Mocht toch óók wel eens, vindt U niet Uitvoerig ging de luchthavendirecteur in op het capaciteitsaspect, de planolo gische consequenties en de geluidshin- deraspecten van de uitbreiding var Schiphol. Met klem verkondigde mr. Van Stapele dat men een luchthaven geen onna tuurlijke grenzen moet opleggen: „Dan stel je een grens aan het economische leven van een land" Burgemeester De Gou reageerde hierop onmiddellijk of dat ook betekende dat de vijfde baan niet de grens is. De Schipholdirecteur bevestigde ten overvloede dat de luchthaven studeert op een zesde baan, maar dat zich hier bij de complicatie voordoet dat, wan neer de baan tussen de Ringvaart en de Haagweg wordt aangelegd, hij zo kort moet zijn, dat hij enkel geschikt zou zijn voor landingen in oostelijke richting en niet voor starts, met uitzondering dan van kleinere vliegtuigen. Over de voort gang van de studie zei hij: „We kunnen niet zeggen wat voor ons zelf de afloop zal zijn". Toen burgemeester De Gou de gedachte aan ook een zevende haan roemde, antwoordde mr. Van Stapele: ..Hoe die baan in de publiciteit gekomen is weet ik niet, we hebben er zelfs nooit over gedacht". De Schipholdirecteur zei begrip te heb ben voor de bezorgdheid van groepen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Onder grote belangstel ling van vrienden en vakgenoten is ir. G. Friedhoff gistermiddag ten grave gedra gen op de Noordebegraafplaats aan de Vergierdeweg. In de door hem ontworpen aula werd door verscheidene vrienden iets gememoreerd van zijn leven en werken. Ir. J. Bouwers van het Haagse architec tenbureau Friedhoff en Van Heerde, waar de rijksbouwmeester zijn laatste arbeid heeft verricht, noemde hem „patriarchaal, maar tevens aimabel en joyeus". Hij wees op de merkwaardige aandacht van ir Friedhoff voor het detail. Ook architect ir. Briët herinnerde aan deze eigenschap. „Wat de kunst van het detailleren betreft was hij wellicht de beste arbhitect van zijn generatie", aldus ir. Briët. Namens de regering en in het bijzonder de minister van volkshuisvesting werd het woord gevoerd door mr. G. van der Flier, secretaris-generaal van het ministerie. De ze typeerde ir. Friedhoff als „een zeld zame, voorname architect die in de tijd stond en tegelijkertijd over de tijd wist heen te reiken. Voorts werd nog het woord gevoerd door ir. H. J. Boon en dr. P. H. Schroder, beiden vrienden van ir. Friedhoff zij ka rakteriseerden hem als hartelijk mens. On der de ruim honderd aanwezigen bevon den zich onder meer burgemeester Nawijn van Zandvoort, de plaats waarvoor ir Friedhoff een wederopbouwplan ontwierp Ook de oud-secretaris van de badplaats de heer W. M. B. Bosman was aanwezig. Openbare Werken Haarlem was vertegen woordigd door de technisch directeur ir J. J. Fuijkschot. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Samen braken twee losse arbeiders van 19 en 24 jaar uit Hillegom in bij twee bedrijven in hun woonplaats. Met de bedoeling om de goederen later te verkopen namen zij papier, kantoorbeno digdheden en een telmachine mee. De officier van justitie eiste tegen de 19-jarige een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. Tijdens die proeftijd zou de verdachte onder toezicht van de reclassering moeten staan. De andere verdachte hoorde even eens een gevangenisstraf van twaalf rriaanden met aftrek tegen zich eisen. Voor hem waren daarvan twee maanden voor waardelijk, een proeftijd van drie jaar en begeleiding van het Leger des Heils ge durende die tijd. Beide verdachten komen keer op keer in botsing met de maatschappij. Zij zijn al verschillende keren veroordeeld wegens diefstallen. Op 2 augustus hadden zij zich door het inslaan van ramen toegang verschaft tot de fabrieken. Het openen van brand kasten mislukte. Omdat de buit tegenviel werden zij ballorig. De 24-jarige verdach te goot een fles spiritus leeg over een van de bureaus en gooide daar later een bran dende lucifer in- „Waarom?" vroeg de rechter. „Uit verveling" antwoordde de verdachte. Aan blussen had hij niet meer gedacht toen het bureau in brand stond. Samen waren zij gevlucht. Uitspraak op 8 oktober. m \v S \V'v ,v - "-y w V- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Bij de opzet van liet overdekte zwembad met buitenbad aan de Spaarnekant van Schalkwijk, waarvoor de definitieve plannen thans vrijwel rond zijn, is opvallend veel ruimte gereserveerd voor recreatie. Royale lig- en speelweiden completeren het complex, dat volgens de plan nen van de gemeente vijf hectare moet gaan omvatten. De directie van het Sportfondsenbad verwacht, dat nog dit jaar met de bouw kosten circa anderhalf miljoen kan worden begonnen. Na een jaar zon het had er moeten staan. Saarberg en ir. J. W. van der Scheer de plannen uitgewerkt. Deze voorzien in een overdekt instructie- en recreatiebad van 25 bij 10 meter en een buitenbad van 50 bij 17 meter. Het project is gesitueerd in Schalkwijk C, aan de waterkant bezuiden de toekom stige Schouwbroekerpolderbrug en direct naast de scholengemeenschap en sportvel den aan de westflank van Wijk C. Zoals bekend is de actie voor een zwem bad in Schalkwijk, in eerste aanleg door Sportfondsenbaddirecteur Th. Schuyt. en het wijk-comité ontwikkeld, bijzonder voorspoedig verlopen. De Schalkwij kers brachten ruim twee ton bijeen en ook het contact met het gemeentebestuur was zeer positief. In een toelichting op het ontwerp noemde ir. Saarberg, die o.m. het Olym pisch bad in Rotterdam heeft gebouwd, het Schalkwijkse project een typisch wijk- recreatiebad. Juist in nieuwe wijken, waar in eerste instantie uitsluitend aan wonin gen wordt gedacht, blijkt er volgens hem juist een enorme behoefte aan neven-ae- tiviteiten te bestaan. Dat een zwembad voorop in de rij loopt, is vrij logisch, aangezien juist het zwem- onderricht van kinderen („zwembaden zijn er voor de niet-zwemmers"), de recreatie en volksgezondheid daarmee zijn gediend. Bij de ontwikkeling van zwembaden heeft het architectenbureau, aldus ir. Saarburg, lil opdracht van de N.V. De Sportfondsen heeft het op zwemgebied toonaangevende Haarlemse architectenbureau Ir. W. F. ADVERTENTIE Het ontwerp voor het zwembadcom plex. Op de achtergrond het buiten bad, dat door een omvangrijk gebied met lig- en speelweiden wordt om zoomd. gezien het budget hiervoor speciaal ge zocht naar het type wijkbad. Zoals bekend is de rol van de gemeente niet onbelangrijk, aangezien van die zijde de exploitatietekorten moeten worden op gevangen. De heer Schuyt is echter van mening, dat het jaarlijks tekort voorlopig lot slechts tien mille kan worden beperkt tenzij ook de grondkosten (dit is nog een punt van bespreking) bij dit in de toe komstige recreatiegordel geplande zwem- bal zouden moeten worden getrokken. In dat geval zou het exploitatietekort ver moedelijk negentig mille bedragen. ombudsman op de televisie heeft gebracht. .Mensonterend"', aldus mr. Van de Poel. Hiertegen moet scherp worden opgetre den". Staatssecretaris Van de Poel kondigde aan met de justitiële autoriteiten te zullen nagaan of er aanleiding tot strafvervol ging is. Hij heeft daartoe de gegevens van de VARA opgevraagd. De staatssecretaris vond echter dat dit soort klachten niet als regel kunnen wor den beschouwd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bejaarden in het algemeen een goede verzorging in de tehuizen krijgen. De hem bekende klachten betreffen meest al het eten, de vaststelling van de bezoek uren. de te starre reglementering, de prij zen en dergelijke. „Wel allemaal zaken die het dagelijks leven onaangenaam kunnen maken", aldus mr. Van de Poel. Hij zei dat in al deze gevallen met inschakeling van het provinciaal bestuur een onderzoek is ingesteld, die meestal tot passende maatregelen heeft geleid. Dat Marcel van Dam de misstanden aan de kaak heeft gesteld, vond de staatssecre taris in tegenstelling tot mevr. Dettmeijer- Labberton (VVD) een goed ding, maar eï mag naar zijn mening niet uit worden af geleid dat alle bejaarden nu zo worden behandeld. „Dit zai een blaam werpen op die tienduizenden personeelsleden van de vele honderden tehuizen die met toewij ding hun niet altijd gemakkelijke taak vervullen", aldus mr. Van de Poel. De wetgeving op de tehuizen, de provinciale inspecties en de wijze waarop de klachten worden behandeld waarborgen volgens de staatssecretaris dat bejaarden in redelijke zelfstandigheid en vrijheid een goede ver zorging kunnen ontvangen. Een verdere versterking van deze waarborgen hoopt de staatssecretaris te bereiken met de reeds aangekondigde wijziging van de wet op de bejaardenoorden. Voor het onderzoek dat de staatssecre taris wil instellen zal zoveel als mogelijk is de anonimiteit van de ondervraagden wor den gewaarborgd. Op de vraag van mej- Van Leeuwen (AR) of de inspecties hebben gefaald, ging de onderminister niet in. Wel vond hij het aantal inspecties (30 tot 40 op de 2000 be jaardentehuizen) niet groot. Ook het per soneelsgebrek in vele tehuizen is volgens hem aan de misstanden, zoals door de om budsman zijn gesignaleerd, niet geheel vreemd. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het Haarlemse par ticuliere bejaardentehuis d'Hélène in spra ke geweest van een falen van het beleid als gevolg van ondeskundigheid en, in beperkte mate, ook van mentaliteit. Dat is de conclusie die de Nederlandse Ver eniging van Bejaardenoorden trekt uit een onderzoek dat door liaar de afgelo pen weken in d'Hélène is gedaan. De vorige directie de directie is in middels op non-actief gegaan had zelf om het onderzoek gevraagd. Het bestuur van de vereniging zegt in het rapport over het onderzoek verder dat ten aan zien van de misstanden in het tehuis voor zover het daar inzicht in heeft kunnen krijgen belastende maar ook ontlasten de verklaringen zijn afgelegd. Volgens de vereniging zijn beide categorieën van „zeer betrouwbare aard". Het falen komt echter niet uitsluitend op rekening van de vorige directie, al dus de vereniging. Daar zijn ook andere verantwoordelijkheden voor aansprake lijk. De vereniging zegt zich ervan be- wist te zijn dat de onafkankelijkheid van het onderzoek al van te voren discutabel is gesteld, omdat de vereniging het be lang van de particuliere bejaardenoorden dient. Zij zegt echter: „Wij hebben ge probeerd een weloverwogen oordeel te geven". ADVERTENTIE DANSEN en MUZIEK Geopend van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's nachts ruim parkeren (Van onze stadsredactie) HAARLEM De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse-Vrouwen- Elektriciteits-Vereniging maakt op dinsdag 6 oktober een excursie naar de Krommenie linoleumfabrieken en het Zuiderzee museum in Enkhuizen, 's Morgens om half negen vertrekt men per bus van het Ken' nemerplein. HAARLEM. De semi-professionele Haarlemse „Fire Fox" film organisatie presenteert vrijdagavond 9 oktober haar eerste volledige kleurenfilm „Het geheim van de oude molen". De opnamen voor deze film zijn voor het overgrote deel in Haarlem en omge ving gemaakt. De gehele filmploeg met regisseur Frank Michels aan het hoofd komt ook uit Haarlem, evenals de hoofd rolspelers en -speelsters in deze jeugd film. De première heeft plaats in de aula van het Coornhertlyceum, Chrysanthenum- laan 18 in Haarlem en begint om 20.15 uur. De toegang is vrij. De inleiding wordt verzorgd door de heer Jan A. Kleyn, schrijver van talrijke boeken over amateurfilms en van talrijke artikelen in „Smalfilm". ADVERTENTIE HET ADRES VOOR HAARLEM ZATF.RDAGS GESLOTEN MAANDAGS GEOPEND

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 5