Van der Hulst (KVP): „Zesde baan speerpunt op Schouwbroekerpolder" Raad deelt ontimisme van het college optimisme van over Schiphol niet m m H De Mijenberg in Aerdenhout instituut voor kraamopleiding „Ik heb in Heemstede prachttijd gehad" Brief Aksie '70 aan wethouder KRUIS EN HAAN IN TOREN j B. en W. voelen niets voor steun aan protestactie D'66 vindt voorstel voor hoofden van jut „positief' Nog dit najaar aanbesteding raadhuis mmm Discussie in raad over burgemeester niet wenselijk Veel geschenken bij officiële opening Zondag in teken van afscheid Vertraging plan Geleerdenwijk dreigt Maandagavond- teach-ins in Waagtaveerne VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I— «ésiii Schiphol-Stop Actie te wild Kwade trouw Actiegroep Slagvaardig In Heemstede 'JCt B. en W. Heemstede: PASTOOR H. A. .7. DROST VAN PAROCHIE O.L.V. HEMELVAART: Vitaal Voor haarden Huisbrandolie Door bezwaarschrift (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE Loco-burgemees- ter mr. V a n W ij k heeft gisteravond het antwoord van B. en W. op de vragen van raadsleden over Schiphol nader toegelicht en aangevuld. De raad bleek namelijk niet even gerust te zijn als het college betreffende het uitblijven van de aanleg van een zesde baan „als een speerpunt gericht op de Schouwbroekerpolder", zoals de heer Van der Hulst (KVP) het noemde. B. en W. verwachten, zoals we hebben bericht^ beslist geen goedkeuring, omdat de minister het bestuur van het Diaconessenhuis had laten weten dat zo'n baan er niet zou komen. „Een lauw antwoord", zo typeerde mevrouw mr. Gaasterland- Braaksma (P.C.G.) liet standpunt van liet college. Volgens haar staat het als een paal boven water dat de KLM en Schiphol streven naar maximale uit breiding. Ze waarschuwde ervoor dat de minister zeker niet ongevoelig zal zijn voor de economische argumenten die zul len worden aangevoerd. Ook mevrouw j. Een heel spektakel vanmorgen in de Amsterdamstraat: een 65 meter hoge kraan reed de straat in om het kruis en het haantje van de kerk St. Jan de Doper opnieuw op de kerkspits te zetten. Drie jaar geleden werden het doorgeroeste kruis en haantje eraf gehaald dat gebeurde met een te kleine kraan zodat bijna de kerkspits ook mee naar beneden kwam. In de loop van die drie jaar werd de hele spits gerepareerd, van nieuwe leien voorzien en opgeknapt. Toen men vorig jaar de opnieuw vergulde haan en een helemaal nieuw kruis op de toren wilde zetten was er weer geen kraan te vinden die hoog genoeg was. In augustus leek het erop of de zaak kon worden afgerond maar toen zaten de havenstakingen de komst van een kraan weer dwars. Maar van daag was dan de „bekroning" een feit. Over een week zullen alle werkzaam heden zijn afgerond Pastoor A. van Duin vertelde bovendien dat men gisteravond „omdat men toch bezig was" maar gelijk de doopkapel had omgebouwd tot Mariakapel. Het vaste doopvont werd weggehaald omdat er toch altijd in het midden van de kerk wordt gedoopt. Doel-Kroese (P.v.d.A.) de belofte van minister erkeer en Waterstaat op en is komen te staan. De heer Van der Hulst was van oor deel, dat wat eens als ontoelaatbaar was bestempeld, over enige tijd mis schien als wel toelaatbaar wordt be schouwd. (Hierbij doelend op de toelaat baarheid van de speerpunt van de zesde baan). Hij achtte het zeer zinvol nu al tegen de aanleg van een zesde baan te ageren, ook al is er in het interimrap port Falkenhagen niet over gesproken. In het verslag van de hoorz ting, die door de commissie Falkenhagen is ge houden, wemelt het van opmerkingen over de zesde baan", aldus de heer Van der Hulst. Hij vroeg of het college de actiegroep Schiphol Stop financiële steun zou willen geven. Hij was het niet met het college eens dat het te vroeg is om de noodklok te luiden. „Als er niet zeer fel gereageerd wordt gaat men door met over onze hoofden heen te blijven pra ten", zei hij voorts. Mevrouw mr. S n o e p-M o o k (V.V.D) „Het mag dan zo zijn dat u geen goed keuring voor de oost-westbaan verwacht, het feit dat erop gestudeerd wordt is al M. J. M. VAN DER HULST (KVP) meende dat Bakker van losse schroe- heel gevaarlijk. Het spijt me dat het col lege de zaak niet ernstiger neemt". D'66 raadslid Van Tongeren: „Laten we elkaar geen mietje noemen. Plannen maken kost veel geld en heeft maar één doel: uitvoering". Hij noemde het een eufemisme dat het college in het antwoord stelde dat met de huidige ge gevens geen geluidshinder te verwachten is. Ook hij bepleitte financiële steun voor Schiphol-Stop. Mr. Van Wijk zei in zijn beantwoording, dat de kwestie bestuurlijk en democra tisch opgelost zal moeten worden. „De actie van Schiphol-Stop is mij nog te wild." Hij zei niets voor subsidie te voe len. Dat er een zesde baan moet komen noemde hij een realiteit. Hij achtte het echter niet denkbaar dat de baan op de Schouwbroekpolder gericht zou zijn, maar ten oosten van Schiphol of ten zuiden van Hoofddorp zou komen te liggen. Over het feit, dat Heemstede niet door de commissie Falkenhagen was uitgeno digd zei hij: „Alleen die gemeenten zijn uitgenodigd waarin het te verwachten la waai een bepaald aantal decibels te bo ven zou gaan. Heemstede viel beneden die hindergrens." De heer Van der Hulst verklaarde na dit antwoord nog niet gerustgesteld te zijn. „Waar de zesde baan ook komt, Heemstede zal er altijd last van hebben, omdat -de vliegtuigen „kwispelen" bij het dalen en opstijgen." Hij legde uit dat de gemeente door de bochten die de straal vliegtuigen zouden beschrijven van en naar de baan toch veel hinder te wach ten zou staan. Hij verwierp de opvatting, dat voorlopig niets gedaan moet worden omdat de vijfde baan Heemstede geen last zou bezorgen. „We lopen het gevaar hierbij eng Heemsteeds te denken. Het gaat om de leefbaarheid van de hele streek," aldus de heer Van der Hulst. De heer B e ij e n (V.V.D.) waar schuwde voor de „mode om altijd maar kwade trouw aan te nemen bij de rijks overheid," hiermee opkomend tegen de gedachte dat met opzet geheimzinnig wordt gedaan om de bevolking te bedrie gen. Mr. Van Wijk haakte hierop in: „We moeten helaas constateren dat steeds meer de tendens in de bevolking wordt geïnfiltreerd dat bij het bestuur stieke me machinaties plaatsvinden." Hij ver klaarde dat er voor het moment niets anders opzit dan het eindrapport van de commissie Falkenhagen af te wachten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Het concept antwoord van B. en W. aan de actiegroep Slagvaar dig in Heemstede, die voorstelde dertien hoofden van jut te laten plaatsen ter ont leding van de agressie, heeft raadslid I> r r (D'66) niet tevreden gesteld. Hü zei met teleurstelling kennis genomen te heb ben van het „nietszeggende antwoord", dat naar z(jn mening aan de essentie van de brief zou voorbijgaan. B. en W. hadden in hun concept gesteld dat een kop van jut op zijn beurt weer agressie kan oproepen en frustraties kan wekken in de omgeving. De heer Dörr vond dit te negatief. Hij wilde dat het college zou gaan praten met de groep, die naar zijn oordeel een verheugende en po sitieve inbreng had geleverd. Loco-burgemeester Van W ij k zei dat het voor hem persoonlijk de vraag was geweest of de brief serieus was bedoeld en zegde toe dat het college zich nader over de zaak zal beraden. Wethouder V e r k o u w opperde dat de groep door het schrijven van de brief al een stuk agressie is kwijt geraakt en liet vervolgens door een grondig gedocumen teerd betoog over agressie blijken dat het college niet lichtzinnig aan de brief voorbij gegaan. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Nog dit jaar zal de verbouwing en uitbreiding van het Heem steedse raadhuis kunnen worden aanbe steed. Dit deelde loco-burgemeester mr Van W ij k gisteravond mee naar aan leiding van het bericht, dat Gedeputeer de Staten machtiging hebben gegeven de uitgaven voor de bouw te doen. De raad voteerde voor het project op 15 decern ber 1967 een bedrag van 3.145.000. Hoe wel lonen en prijzen van materialen in middels sterk in prijs gestegen zijn kun nen de bouwkosten met dit krediet wor den gedekt omdat het bouwplan ingrij pend is vereenvoudigd, zoals wij onlangs berichten. (Van onze stadsredactie) HEEMSTEDE. B. en W. van Heem stede hebben het niet wenselijk geacht de benoeming van een burgemeester op de raadsagenda te plaatsen. D'66 had hierom verzocht. In hun antwoord aan deze frac tie schrijft het college dat bespreking in de raad naar haar oordeel niet veel resultaat zal opleveren. „Deze zal beperkt blijven tot een gedachtenwisseling over de ge wenste kwaliteit van de nieuwe burge meester, waarover in grote mate overeen stemming zal bestaan", aldus B. en W. Wel zal de commissaris der Koningin worden verzocht de fractievoorzitters te willen ontvangen. „Zo groot mogelijke in spraak van de raad is een goede zaak. Het is bekend dat de commissaris aan deze wens zoveel mogelijk tegemoet wil komen. Hij is volledig bereid tot een ver trouwelijk gesprek met de fractievoorzit ters", zó stelt het college, waaraan het toevoegt dat de commissaris het niet op prijs stelt dat voorafgaand aan dit gesprek een discussie in de raad over deze zaak gehouden zou worden. Van links naar rechts: de Amster damse gynaecoloog J. van der Hulst, de directrice van „De Nijenberg", zuster C. de Wildt en prof. dr. A. Mer- tens, landelijk voorzitter van het Wit- Gele Kruis, die het internaat voor kraamverzorgsters te Aerdenhout officieel opende. (Van onze correspondente) AERDENHOUT. Prof. dr. A. Mer- tens, voorzitter van de Nationale Fede ratie Het Wit-Gele Kruis, heeft gisteren officieel het tweede opleidingsinternaat voor kraamverzorgsters in ons land, in de riante villa „De Nijenberg" aan de Boekenrodeweg in Aerdenhout officieel geopend. Het fraaie landhuis in de Vecht- styi is voor dit doel verbouwd. Het Aerdenhoutse internaat heeft een opname-capaciteit van 25 leerlingen, waar de aanstaande kraamverzorgsters hun drie maanden durende basisopleiding zullen ontvangen. De benedenkamers zullen straks aan de nieuwe bewoonsters een gezellig „home" bieden. Boven bevinden zich de slaapkamers voor de aanstaande kraam verzorgsters, terwijl de grote zolder is herschapen in een creatief centrum. Ook is er in „De Nijenberg" een praktijk-lo kaal ingericht met een imitatie-kraamka mer. De garage van „De Nijenberg" is omgebouwd tot een theorielokaal. Met het belichten van een aantal as pecten van de verloskunde en de kraam- verzorging opende professor Mertens „De Nijenberg" nadat de Amsterdamse gynaecoloog J. van der Hulst alle gasten eerst welkom had geheten. Dokter van der Hulst is voorzitter van het stichtings bestuur Centraal Opleidingsinternaat voor kraamverzorsters van het Wit-Gele Kruis in Noord-Holland en Utrecht. Hij dankte ook voor alle cadeau's voor het huis. Bovendien boden mevrouw G. Pap- penheim-van Perlstein, voorzitster van het Comité Aerdenhout namens het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels en de heer W. A. H. W. M. Janssen als voorzitter van het Kraamcentrum Utrecht beiden een geschenk onder couvert aan. Het eerste internaat van de Stichting is gevestigd in „Regina" in Baarn. Het (Van onze correspondente) HEEMSTEDE Na een vijfenveertig jarig priesterschap, waarvan de laatste 17 jaar in Heemstede in de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart aan het Valkenbur gerplein, gaat de ook in niet-katholieke kringen zeer geziene, thans 68-jarige pas toor H. J. A. Drost met emeritaat. Per oktober gaat hij in Haarlem wonen, waar hij een huis zal betrekken in de Meckelenburgstraat (bij het Lorentz- plein). Zondag 27 september vindt in Heemste de het officiële afscheid plaats, 's Mor- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De groep Aksie '70 is met wethouder A. Thuis van huisvesting van mening, dat het kraken van huizen geen oplossing is voor het huisvestings probleem. Volgens Aksie '70 is hiervoor een verandering van de maatschappij structuur nodig. De grootste problemen zijn volgens de actiegroep, dat: het aantal gezinnen, dat de hoge hu ren van de nieuwbouwwijken niet kan betalen, met de dag groeit. deze dure woningen blijven leegstaan. het oude en betaalbare huurbestand inkrimpt, omdat leegkomende huizen worden verkocht. In een brief vraagt Aksie '70 wethou der Thuis of hij het vorderingsbeleid van zijn voorganger op dezelfde voet gaat voortzetten en of hij bereid is woonruim te te vorderen voor een gezin, dat reeds door de krakers in een pand is onder gebracht. Ook wil men weten hoe de heer Thuis denkt over de werkwijze van de vorderingscommissie. De groep vind voorts, dat de gemeen te oude huizen moet gaan aankopen en woningen in saneringsbuurten eerder tij delijk dient op te lappen alvorens ze di rect dicht te timmeren. Ook door ande re maatregelen zou de dreigende verpau pering van de binnenstad kunnen worden tegengegaan. Belangrijk daarbij is vol gens de actiegroep dat Bouw- en Woning toezicht soepeler normen gaat hanteren gens om tien uur is er in de parochie kerk aan het Valkcnburgerplein een plech tige eucharistieviering, waar zijn beide broers en zijn vriend, plebaan A. H. Huy- boom bij de mis, die pastoor Drost zelf zal opdragen, zullen assisteren. Plebaan Huyboom zal dan tevens de afscheidspre- dikatie houden. Het zangkoor onder lei ding van de heer Nierop zal de „Missa Brevis" van Joseph Haydn uitvoeren. In het verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede is er na afloop van de mis een lunch, en om half drie speelt de r.k. Harmonie „St. Michaël" bij het res taurant. Om drie uur begint daarna het officiële gedeelte van de afscheidsrecep tie in „Groenendaal", waarbij de heer W. van Liemt pastoor Drost het afscheids geschenk van de parochie zal aanbieden. Van half vijf af zal er dan voor de pa rochianen en verenigingen gelegenheid zijn afscheid te nemen. Zijn opvolger wordt kapelaan L. P. H. Dijkstra, geboren in Amsterdam op 12 februari 1928, die de laatste 7 jaar als kapelaan werkzaam was in de Lauren- tiuskerk in Alkmaar. Hij was daar te vens moderator van de lagere scholen en hield zich intensief bezig met de liturgie vernieuwing. Wie pastoor Drost ziet, lijkt het on waarschijnlijk dat deze nog zo vitale en in zijn herderlijke ambt en in het wel en wee van zijn parochianen nog zo vol op geïnteresseerde herder straks zijn kudde gaat verlaten. Deze immer opgewekte priester, behept met een groot redenaarstalent (dat is een gave, die ik nu eenmaal heb meege- parochianen en in vroeger dagen ook zijn kregen, zegt hij er zelf van) wist zijn gehoor tijdens bijeenkomsten voor be paalde, vaak liefdadige doeleinden door zijn enthousiasme en zijn sociale bewo genheid, steeds uitermate te boeien. Hij reisde daartoe in vroeger dagen stad en land af. Hij stond op de bres voor veel onrecht, onder meer tijdens de jodenver volging. Pastoor Drost werd op 30 december 1901 in Utrecht geboren. Twee broers van hem werden ook priester. Hij stu deerde aan het seminarie in Voorhout en in Warmond en werd op 6 juni 1925 priester gewijd in de kathedraal in Haar lem door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. A. Callier. Dat moest toen nog gebeuren met pauselijke dis pensatie, omdat hij pas 23 jaar was en men 24 jaar moest zijn om tot priester gewiid te worden Zijn eerste staw'nlaats was Kwintsheul (Westlandb daarna Ne- derhorst den Berg (N.H.) bij Weesp en PASTOOR H. A. J. DROST Goes (Zld.). Daarna acht jaar kapelaan in Rotterdam op het Afrikaanderplein in de werklozentiid, waar hij de noden van de mensen goed leerde kennen. Van 1936- 1948 was hij zielzorger in Amsterdam en daarna tot 1953 in Schoor 1, waar hij on dermeer adviseur was van de boeren en de middenstand. In 1953 werd hij pastoor in Heemstede en was hij blij weer gewoon pastoraal werk te kunnen verrichten en jeugdwerk te kunnen doen. Bijzonder goede herin neringen bewaart pastoor Drost ook aan de Amsterdamse tijd toen hij centraal praeses was van de St. Jozefgezellenver- eniging en later ook als oprichter van de KAJ (Katholieke Arbeiders Jeugd). „Ik heb hier in Heemstede", zo zegt hij, „een prachtige tijd gehad. Heem stede, met 6000 parochianen, heeft een heterogene bevolking. Ook heb ik altiid prachtkapelaans naast mij gehad". Er vallen namen als van Klauwer, Loos en Kerstholt. Het menselijk contact en de liturgie en de predikaties hebben mij al tijd het meest geboeid. Ik was een van de eerste pastoors die hier een parochie raad oprichtte". In Heemstede heeft pastoor Drost veel werk verzet voor de vele parochiële en interparochiële verenigingen, waar hi; als geestelijk adviseur optrad. Katho liek Heemstede zal deze verkondiger van het Woord met zijn sonoor stemgeluid straks zeer missen. ADVERTENTIE SERVICE - STATION Spaamdamseweg 302 al te spoedig z« klein bleek. leerlingenaanbod werd groot, dat dit internaat Als noodoplossing werden derhalve eni ge jaren parallelcursussen georgani seerd ondermeer in kloosters, hotels en vormingscentra. Nu het 2e internaat „De Nijenberg" in gebruik genomen wordt, is aan dit „nomaden"-bestaan gelukkig een einde gekomen, waarover professor Mer tens zich in zijn openingsspeech zeer ver heugde. Dokter Van der Hulst dankte alle me dewerkers voor de totstandkoming van dit internaat, in het bijzonder de heren Takx, Letscher en Wiesman, alsmede ar chitect Klaarwater, het C.O.K.-bestuur en de Bonden van Noord-Holland en Utrecht. Vooral voor de thuisbevallingen betekent dit tweede internaat voor de opleiding van kraamverzorgsters een belangrijke aan winst. Vijftig a zestig percent van de moeders komt voor een thuisbevalling in aanmerking aldus prof. Mertens. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE De gemeenteraad heeft zich unaniem verheugd getoond over het feit dat het bezwaarschrift tegen het bouw plan voor flats op het terrein op de hoek Asterkade-Zandvoortselaan door de Kroon ongegrond is verklaard. Overigens zal de uitvoering nog wat op zich moeten^ laten wachten omdat nog aan wat formaliteiten moet worden voldaan. Door enige raadsleden werd bezorgdheid geuit over de mogelijkheid dat door een bezwaarschrift van ir. J. W. Easton tegen het bestemmingsplan Geleerdenwijk ern stige vertraging in de realisering zou kun nen ontstaan Er werd op gewezen dat de bouw aan de Asterkade twee jaar onnodig is opgehouden en de actie van ir. Easton volkomen zinloos is geweest. De kosten zijn alleen maar hoger geworden. Dr. VandenBriel (VVD) suggereer de dat zeshonderd gezinnen (de woning zoekenden) een protestmars door Heem stede zouden kunnen houden als de bouw in de Geleerdenwijk tegengehouden zou worden. Hij stelde voor om bij wijze van uitzondering een kop van jut te laten plaatsen aan de Asterkade (waar ir. Eas ton woont) zodat deze zich daarop kan afreageren. Hij vond dat het recht op open heid en inspraak door een kleine groep wordt misbruikt als het algemeen belang eronder moet lijden. Hij noemde het on democratisch. Mr. Van W ij k zei niettemin te vrezen dat toch vertraging verwacht moet wor den „juist daar, waar we dat het minst kunnen hebben" (Geleerdenwijk). Hij zei te hopen dat het bij de indiener van de bezwaren echt om eerlijke bewogenheid gaat. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het politiek-cultureel centrum van het „Haarlems Teach-in ko- mitee" heeft voor de komende maandag avonden in de Waagtaveerne (hoek SpaarneDamstraat) een programma op gesteld. Op 28 september zal een lid van de FAO (Food en Agriculture Organisation) dat aanwezig is geweest bij het wereld- voedselcongres in Den Haag, een lezing houden. Dr. A. L. Constandse zal op 5 oktober over Rusland en China komen spreken. Op 12 oktober zal de fotografe Ata Kando, lid van de werkgroep Indianen in Zuid-Amerika, komen praten over de Amazone-indianen en daarbij dia's ver tonen. Alle avonden beginnen om 8 uur en de toegang is gratis. Voor nadere inlich tingen over het politiek-culturee] cen trum kan men even bellen op nummer 26063 in Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 7