LOGOS neemt scherp stelling tegen beweringen J. Attema Raadslid wil optreden tegen straatslapers SW#' Hogere weinig belastingen leveren moeilijkheden op V erlangen \naar meer I openheid Drs. E. Mebius wil schadeloosstelling landarbeiders tos .'nZwerf Toppertje voor het volgend weekend. H0UI1NDW i Piep er eens uit. Jeugdgroepering vindt het onzin „hippies vervuiling en vernieling aan te wrijven Streekoverleg D'66 lin Bollenstreek biedt meer...veel meer! BEGROTING BENNEBROEK AANVAARD Meer werkzoekenden in Bollenstreek Groot ledenverlies KYP Hillegom mmsmÊÊÊmm VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT In een brief aan de gemeenteraad heeft de Zandvoortse jeugdbeweging LOGOS zich scherp gekeerd tegen het verzoek van het liberale raads lid Attema aan Burgemeester en Wethouders, Zand- voort het komende zomerseizoen te zuiveren van de hippies. Het raadslid stelde de op het Kerkplein bivak kerende jongeren verantwoordelijk voor vervuiling en vernieling. Juist daartegen heeft LOGOS de grootste bezwaren. „Zijn misschien alleen mensen met geld welkom?" In Zandvoort Slechte naam Suggesties Huiseigenaren richten belangenvereniging op Films voor de jeugd het dynamische radio/tv-magazine van de KRO RAADSLID HAARLEMMERMEER Plicht Voorstel (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK De begro ting voor 1971 van de gemeente Bennebroek is aangenomen, het geen inhoudt dat de belasting druk het komende jaar aan merkelijk zwaarder zal worden. Uit de donderdagavond gehou den algemene beschouwingen bleek dat de gemeenteraad deze forse verhoging wel kan bil lijken. „Je kunt niet voor een dubbeltje op de eerste rij zit ten", zo luidde ongeveer de teneur van de beschouwingen. Tegenover de hogere belas tingen staan namelijk een aan tal grote investeringen welke het leefklimaat in Bennebroek zullen opvijzelen: een biblio theek, een gymnastieklokaal, het sport- en recreatieplan „Rotte- gat", twee clubhuizen en het nieuwe raadhuis. Allemaal za ken welke zwaar en steeds zwaarder op de begroting zul len gaan drukken. Zonder tegenmaatregelen zou Bennebroek met een tekort van ruim |f 148.000 zitten, ongeveer een ton GEBREK pa 'n Zwerf Trippertje da'a een F tocht voor automobilisten, die bepaalde streken van het land wat beter willen leren kennen. Er zijn 2-daagsc Trippertjes naar Twente, Noord Holland, Zeeland, Utrecht, Zuid Limburg en de Achterhoek. Volledig verzorgd, incl. hotel - van 33,-tot65,-p.p.Leukei weekends met gezellige programma's. Echt iets om samen te doen. En vanaf nu kunt u tot en met Tpppndag boeken voor het volgende weekend. Nog een paar Trippertjes Culinair Trippertje, Creatief Trippertje, Wandel en Fiets Trippertje,Antiek Trippertje, Huifkar Trippertje. Alle Trippertjes staan beschreven in de prachtige kleuren brochure van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Die brochure-met boekingskaarten- ligt voor u klaar bijWV's, reisbureaus, alle kantoren van de Nederlandsche Midden- standsbank en de winkels van Albert Heyn HUISVUIL INFLATIE GEZOND lokker's oekhandel ATTEMA LOGOS verwet het raadslid een eenzij dige belichting van het probleem en ge looft dat de heer Attema zich niet werke lijk in de problemen en hun achtergronden heeft verdiept. Zo geloven de jongeren dat de vervuiling te wijten is aan het toerisme in het alge meen en niet dat een bepaalde groep aan sprakelijk kan worden gesteld. Door verschillende factoren vinden zij de Zandvoortse toestanden nauwelijks met die van Amsterdam te vergelijken. Een opvang van het sanitaire probleem, zo stellen ze, is de zee, die als wasplaats bij deze groep een grote rol speelt. Daarnaast stellen ze dat maar een klein deel van het jeugdtoerisme op het plein slaapt en een groot deel 's nachts een slaapplaats vindt in de duinen en op het strand. Een rechtstreeks verband tussen de ver nielingen en de slapers op het kerkplein vinden zij niet direct aantoonbaar. (Van onze correspondent) ZANDVOORT Het V.V.D.-raadslid Attema wil dat Burgemeester en Wet houders van Zandvoort de nodige maat regelen nemen om te voorkomen dat het gezicht van het centrum van de badplaats ook in het zomerseizoen van 1971 bepaald wordt door de zogenaamde hippies. Een bericht in het HD van 21 sep tember. Liberaal Attema wordt ook aangevallen op zijn stelling dat de naam van Zandvoort als badplaats door de slapers naar een dieptepunt is gebracht. Wij vragen ons af, zeggen de jongeren, welke kriteria hij aanhoudt wanneer hij het heeft over een devaluatie van de naam van Zandvoort als badplaats. „Moet er in Zandvoort ook niet plaats zijn voor groepen die zo goedkoop mogelijk leven vragen ze zich af, „of zijn alleen dié men sen welkom die veel geld uitgeven". Als dat zo zou zijn, stellen ze, zou er zeker een klimaat van intolerantie worden ge schapen. Als mogelijke oplossingen de jeugd op te vangen voor de aanstaande schoolvakanties noemt LOGOS: het bouwen voorzieningen; van kosteloze sanitaire goedkope slaapgelegenheid; de instelling van een jongerencommis- (Van onze correspondent) LISSE. Donderdagavond werd te I Lisse een streekvergadering gehouden van vertegenwoordigers van de afdelin gen Lisse, Hillegom, Sassenheim, Noord- wijkerhout en Voorhout van D'66 en is in principe besloten tot gezamenlijk overleg in de Bollenstreek. Contacten met K.V.P. en P.v.d.A. worden waar zulks I mogelijk is zo spoedig mogelijk tot stand gebracht. (Van onze correspondent) LISSE. Huiseigenaren in de Lisser Poelpolder hebben een belangenvereni ging opgericht. Eerder werden de belan gen van de huiseigenaren behartigd door de commissies „Doorzonwoningen" en „Meander-woningen", die nu echter in de vereniging zijn opgegaan. Een voorlopig bestuur bestaat uit J. C. Bindels, voorzit- j ter, mevrouw I. J. Korbee-Bertelsman, secretaresse en E. J. Meiboom, penning meester. Tweede voorzitter werd de heer G. de Goeij, tweede secretaresse mevrouw G. A. M. Proksch-Vogelaar. HOOFDDORP. De filmcommissie van de Stichting Jeugdwerk Haarlemmer imeer verzorgt zaterdag twee voorstellin gen in het padvindersgebouw aan de J. C. Beetslaan in Hoofddorp. Op het witte doek komt de kleurenfilm „Jungleboek' naar het beroemde boek van Kipling. De I voorstellingen, bedoeld voor jongeren van acht tot twaalf jaar, beginnen om 16 en 18 uur. ADVERTENTIE In elke aflevering van het steengoeie radio/tv-magazine Studio swingen de knetterhippe camera- en microfoon nieuwtjes de pan uit! - Iedere week knalvol informaties over radio- en tv-sterren» interviews en kleurrijke reportages. Studio biedt meermeer popnieuws, meer sport, meer aktualiteit! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoord nummer te Amsterdam. Studio Een kijkje op het Kerkplein tijdens de zomermaanden. - X LVTIOUVI. -« -tf -t I /TTTi (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER Het CH- raadslid drs. E. Mebius pleit in een brief aan de raad van de gemeente Haarlemmermeer voor een schade loosstelling van verdreven land arbeiders. Het raadslid doet zijn suggestie met het oog op de toekomst en het gegeven dat Haarlemmermeer voor zijn tot nog toe bestaande uitbreidingsplannen nog zeker 500 hectare landbouwgrond moet onttrekken. Drs. Mebius stelt dat de andere be trokken partijen minder pijn aan ver koop hebben. De eigenaar van de grond „zit op rozen", zo vindt hi],, want door de machtspositie die hij bezit krijgt hij vrijwel steeds meer voor zijn bezit dan de zuiver „agrarische" waarde. De grond- verkoop is daarom voor hem een zeer winstgevende zaak. De moeilijkheden van de pachter zijn door de wetgever erkend en voor hem zijn dan ook redelijke voorzieningen ge troffen, zodat hij niet zonder inkomen achterblijft. Maar ook voor de landarbeider, zegt het raadslid, is grondoverdracht een zeer ingrijpende zaak. „Desalniettemin zijn er voor hem geen wettelijke regelingen ge troffen." Daarom stelt hij: „Toch meen ik dat er in deze tijd, waarin van vele zijden geroepen wordt om financiële voorzieningen bij gedwongen ontslag, iets gedaan moet worden." Hij is van mening dat de plicht daar toe rust op de partijen welke duidelijk beter worden van de transactie, de ge meenschap en de voormalige grondeige naar. Hij tekent aan dat er ook eigenaars zijn die nu al vrijwillig een deel van hun extra-opbrengst besteden ten behoe ve van de „verdreven" landarbeiders. (Van onze correspondent) BOLLENSTREEK De stijging van het aantal werkzoekenden in de Duin- en Bollenstreek heeft zich in de maan okto ber voortgezet van 180 eind september tot 242 eind oktober. De stand is precies ge lijk met die in 1969 op hetzelfde tijdstip. De vraag om arbeidskrachten is iets a±- genomen, van 401 eind september tot 376 eind oktober. De stijging der werkloosheid is hoofd zakelijk een gevolg van de minder gewor den werkgelegenheid in de horecasector. In de vrouwelijke sector viel eveneens een stijging van het aanbod waar te ne men. namelijk van 109 einde september tot 144 eind oktober. In deze sector daal de de vraag van 157 tot 129. Opmerke lijk is, dat de vraag om vrouwelijke ar- arbeidskrachten veel geringer is dan in 1969. Afgezien van de eigenaar, blijft hij bij zijn mening, heeft ook de gemeenschap en dus de gemeente een taak in dezen. Als suggestie poneert hij de mogelijk heid een bepaald percentage van de aan koopprijs van gronden en/of een bepaal de toeslag op de verkoopprijs van gron den in een fonds te storten, waaruit de vergoedingen dan toegekend zouden moe ten worden. Drs. Mebius verzoekt B. en W. met een voorstel over deze materie te komen, (Van onze correspondente) HILLEGOM. In een vergadering van de K.V.P.-fractie in Weltevreden in Hil legom is afscheid genomen van de heren Th. Bakker en C. P. A. Beijersbergen als lid van de raadsfractie. Uit het jaarverslag bleek dat de heren Th. Bakker en W. F. van Dam uit het be stuur zijn getreden en dat in hun plaats voorlopig zijn aangesteld de heren De Beer, S. Lemmers en H. v. Leur, voor welke benoemingen op de eerstvolgende jaarvergadering goedkeuring zal worden gevraagd. De heer Bakker bleef even stilstaan bij de voorbij gegane jaren, waarin de K.V.P. afdeling Hillegom van 1700 tot 435 leden terugliep. Sprekend over de laatste tijd zeide hij, dat de twee laatste raadszittin gen in Hillegom en de wethoudersverkie zingen hem zeer hadden verwonderd. Wie de 3de wethouder van Hillegom moest worden, was een grote vraag voor hem. De heer Beijersbergen legde er in zijn toespraak de nadruk op dat hij altijd voorstander van inspraak van de burgerij was geweest en beval de wijkraden aan te proberen begrip te hebben en B. en W. maar vooral ook de raadsleden warm te houden voor hun ideeën. „Problemen naar voren brengen is gemakkelijk, maar op lossen is moeilijker", meende hij. Bloedavond. Op 6 november heeft vanaf 19.30 uur in de openbare lagere school aan de Kromme Spieringweg in Vijfhuizen een bloedafname-avond van het Rode Kruis plaats. ten gevolge van de „verwezenlijking van grootse plannen een gezonde zaak is, het dorp wint aan leefbaarheid" en hij voor spelde dat de spanningen nog niet hun hoogtepunt hebben bereikt. Hij vroeg het college attent te willen zijn op zaken als milieuverontreiniging, cultuur, huisves ting, onderwijs en het oude woningbezit. Hij ondersteunde vender de opmerking van de heer Breek ten aanzien van plan Meerwijk II en bepleitte tenslotte de in stelling van een oommissie onderwijs. Mevrouw De Graaf-Aris (V.V.D.) constateerde een verlichting in de wo ningnood en stelde dat hogere uitgaven voor de gemeente onvermijdelijk zijn, gezien het feit dat het aantal taken van de gemeente steeds omvangrijker wordt. Aan een verhoging van de belasting valt volgens haar dan ook niet meer te ont komen, „al zullen de uitgaven in 1971 nauwlettend moeten worden gadegesla gen". ADVERTENTIE M. VAN OORT (D'66) hoger dan vorig jaar, maar door de belastingmaatregelen blijft het na delig saldo beperkt tot dertigduizend gulden. Dit zal ten laste komen van de reserve. B. en W. voelden er blij kens de nota van aanbieding niets voor het gehele tekort via de reserve te dekken. „De gehele saldireserve zou in enkele jaren tot nihil zijn teruggebracht". Na de algemene beschouwingen, het antwoord van B. en W. en de replieken, werden de belastingvoorstellen ter be handeling voorgelegd. Alle maatregelen werden goedgekeurd hetgeen ondermeer inhoudt dat de reinigingsrechten voor het legen van één of twee emmers wordt op getrokken van 36 naar 48 per jaar; de straatbelasting wordt voor de gebouw de eigendommen van 12 tot 24 percent en voor de onbebouwde eigendommen van 6 tot 10 percent verhoogd; het aan tal opcenten van de personele belasting zal in plaats van 150 nu 300 worden en de rioolaansluiting gaat 25 kosten. Dat was 5. De heer Van O o r t (D'66) miste in de begroting een visie, een uitstippeling van een beleid. Hij wilde het niet als een verwijt zien, maar hij zocht de oorzaak in de geringe omvang van de gemeente, waar het college en de raadsfracties met een veelheid van taken worden gecon fronteerd. „We zijn blij de taken van al le dag bij te houden en komen niet aan een visie toe". En hij stelde verder dat wanneer grote en kostbare projecten reëel zijn dat het dan vanzelfsprekend is dat de belastingen omhoog gaan. Wat betreft plan Meerwijk II wenste de heer Van Oort een plan voor de ontwikkeling van Bennebroek op lange termijn, waar bij de gemeente zich moet laten begelei den door een commissie van deskundi gen. Hij verweet tot nu toe een gebrek aan visie bij de stedebouwkundige pro jecten in de gemeente. De rij van sprekers werd gesloten door de heer Van Waveren Hoger- vorst (P.v.d.A.), die aandrong op het op tijd doen van investeringen. „In Ben nebroek sparen wij ons arm", herinner de hij aan een vroegere uitspraak, daar mee doelend op het feit dat de inflatie een deel van de waarde van de reserve opslokt. Hij vond dat gezien de noodza kelijkheid van de voorgenomen projec ten, men zich door verhoging van de be lastingen offers moet getroosten. Ook hij verzocht het college om het houden van hoorzittingen en het afleggen van werkbezoeken met als doel de relatie tussen gemeente en burgerij te verbete ren. Hij wilde de bewoners laten mee denken over plan Meerwijk n. Tussen de bedrijven door nam de raad met alleen de stem van de heer Stevens (K.V.P.) tegen een motie van de heer Van Oort aan, waarin de raad de noodzaak onderstreept een openbare kleuterschool in Meerwijk te stichten. „Deze verhogingen vinden wij nogal drastisch", zei de heer Breek (K.V.P.) in zijn beschouwing, maar omdat wij de noodzakelijkheid inzien van het zoveel mogelijk in evenwicht brengen van de inkomsten en uitgaven zullen wij ons niet tegen de voorgeno men verhogingen verzetten, al zal het slechts node zijn". De heer Breek gaf het college de suggestie in overweging het ophalen van huisvuil in eigen beheer te nemen. Bij de ontwikkeling van het laatste stukje bouwgrond van de gemeen te, Meerwijk II verlangde de heer Breek als raadslid nauw te worden betrokken „De raad moet volledige inspraak en in zicht hebben". Over de openheid tussen gemeente en burgerij wilde hij graag zien dat de openheid zal worden bevor derd door het houden van ondermeer hoorzittingen. De heer B lo e m i n k (P.C.G.) ver klaarde dat de spanning op de begroting ADVERTENTIE tfVWWWWtAA/VVWWVVVWVWWVAftft/VWVWWIfWWWWt Kom in de KINDERBOEKENWEEK (31 okt. t/m 7 nov.) een keertje ekstra kijken bij bronsteeweg 4/4a - heemstede tel. (0 23) 28 24 72 grote sortering prettige bediening gemakkelijk bereikbaar ruime parkeergelegenheid maandags gesloten Bij aankoop voor tenminste 5,- aan kinder- en jeugdboeken het geschenk

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 13