Basisschooluitbreiding ter vermijding milieuachterstand ejxiondjew s avonds lür DE STERRENHEMEL IN NOVEMBER 3 Maandag begint tweede ronde SALT ■HM achtergrond NVV-nota aan staatssecretaris Grosheide: Financiële regeling voor militairen VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 17 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Om milieu-achterstanden in ontwikkeling van school- rijpe kinderen te voorkomen moet de basisschool aan de onderkant worden uitgebreid met een klas voor vijfjarigen. Dat voorstel doet het weten schappelijk instituut van het NVV in een nota aan de staatssecretaris van Onderwijs, mr. J. H. Grosheide. De nota is uitgebracht naar aanleiding van het voorontwerp van wet op het basisonderwijs dat in februari ter discussie is gesteld. Schoolvrije dag Overblijven 1 DUTCH GE WE VA Tegen watervervuiling bij aardappelverwerking natuurzuivere pepermunt I ZP00LSTEP& ££Malhaut Bij arbeidsongeschiktheid (Van onze redactie buitenland) In Helsinki begint maandag de tweede ronde van de geheime bespre king over de wederzijdse beperking op de aanmaak van strategische wapens tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Uit berichten die na de eerste ronde van de onderhandelingen waren uitgelekt, putten velen aanvankelijk de hoop dat beide partijen het eens zouden kunnen worden over het aantal „transportmiddelen" voor kernwapens inter continentale raketten, onderzeeërs en lange-afstandsbommenwerpers. Ook was na de eerste conferentie in Helsinki, op 14 augustus van dit jaar in Wenen afgesloten, sprake van de mogelijkheid dat men tot over eenstemming zou kunnen komen over de beperking van een verdedi gingsstelsel tegen raketten. Steeds sneller Doorbreken Uitzichtloos ADVERTENTIE Het wetenschappelijk instituut van het NVV is van mening dat de kleuterschool voor drie- tot vierjarigen moet worden opengesteld. Het onderwijs voor drie- tot zevenjarigen moet opnieuw worden door dacht, zegt de nota, waarbij het spel element tot hogere leeftijd kan doorlopen en het leerelement vroeger kan beginnen. Scholen waar grote aantallen leerlingen niet voldoen aan de normale voorwaar den van onderwijs en waar het onder wijsresultaat daarom gering is, moeten kleinere klassen hebben dan elders. Te denken valt, zo zegt de nota, aan scholen in sommige volksbuurten en op bepaalde delen van het platteland. Naast kleinere klassen moet hier ook j pedagogische en didactische hulp worden geboden om de betrokken kinderen toch goede ontwikkelingskansen te geven. Het NVV-instituut vindt dat de basisschool een stuk sociale vorming moet geven en daarom aandacht moet besteden aan de sociale vorming van de leerlingen, het liefst door in het leerplan een sociale paragraaf op te nemen. Daarin moeten de doeleinden voor de speciale vorming omschreven worden en kunnen voorbeel den worden opgenomen over de vorm waarin dit tijdens schooluren kan wor den verwezenlijkt. De leerlingen moeten in de basisscholen al die verantwoordelijkheden dragen die zij aankunnen. Dat is mees, dan in veel scholen op dit moment wordt gereali seerd. Het opstellen van leerplannen kan niet aan het hoofd van de school worden overgelaten, zo zegt de nota. Hij heeft hierbij de hulp nodig van leerplaninsti tuten die moeilijke kwesties grondig kun nen uitzoeken. Het leerplan dat uiteinde lijk door de school wordt gekozen uit modellen die door deze instituten worden ontwikkeld, moet voor gezamenlijke ver antwoordelijkheid van hoofd, overige leerkrachten en ouders komen. Ook het huisbezoek acht de NW-nota een nuttig instituut om de belangen van het schoolkind zo goed mogelijk te be hartigen. De leerkracht zou twee keer per jaar op huisbezoek bij al zijn leer lingen moeten gaan Dit komt ook het con tact tussen ouders en school ten goede, aldus de nota. zegt de NVV-nota, dat de onderwijsvrij heid op dit terrein dient te worden ge handhaafd juist ter wille van de betrok ken kinderen Daarbij blijft de grote liefde en zorg, die juist bij het buitengewoon onderwijs door de leerkrachten aan de kinderen worden besteed, uiteraard gehandhaafd. Voor het overblijven van kinderen dienen er bij het basisonderwijs faciliteiten te worden geschapen, wanneer daaraan be- hoefte is, zo wil de nota. Bij het door de overheid betaalde openbare en bijzon dere basisonderwijs dient zoals bij het voortgezet onderwijs al het geval is, een verbod te gelden voor het aanstellen van Om de leerkrachten „bij" te laten blij ven moet er eens in de twee weken een onderwijsvrije dag komen. Die kan dan wonden besteed aan na- en bijscholing en maatschappelijke oriëntatie ten behoeve van het onderwijs. Zo kan er continuïteit worden gebracht in de onderwijsvernieu wing. Zonder deze vrije dag zal er, zo vindt de nota, weinig terechtkomen van vernieuwingsplannen zoals het afschaf fen van het zittenblijven, aanpassing van het onderwijs aan de capaciteiten van het kind, individuele hulp aan kinderen en bijvoorbeeld invoering van het Engels op de basisschool. Er zou in iedere gemeente, zo zegt de nota, een schoolraad voor het openbare onderwijs moeten komen. Die zou moeten worden samengesteld uit vertegenwoor digers van de ouders en van de leer krachten. Deze schoolraad moet gekend worden in alles wat met het onderwijs te maken heeft. In een later stadium kun nen die schoolraden op de een of andere wijze bij het bestuur en het beheer van de scholen worden ingeschakeld. Bij bij zonder onderwijs moeten de schoolraden eveneens ingesteld worden. ADVERTENTIE ==f NuookinUterfles Met kans op g"üs J.D.K&l PiodtK* of yy HoII»n< The oldest «nd moit populai Apetitif lit Holland Drink ic straight and where possible serve from an ice cold bottle 35% ALC INH. 100 CL. meer dan het wettelijke aantal leer krachten. Bevoorrechte standenschooltjes, groten deels betaald uit de openbare kas, zullen daardoor niet gehandhaafd kunnen wor den, aldus de NVV-nota aan de staats secretaris. WAGENINGEN. Onderzoekers van het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten in Wage- ningen hebben een methode ontwikkeld, die de watervervuiling door fabrieken van patates frites en aardappelpuree aan zienlijk kan terugbrengen. In deze fabrieken is het noodzakelijk de aardappels te schillen. Dit gebeurt in be paalde gevallen door de aardappels een loog- of stoombehandeling te geven, waar na de schilresten in wasmachines verwij derd worden. Het verwerken van één ton aardappelen op deze wijze kan een wa tervervuiling geven van 250 tot 300 inwo nerequivalenten. De Nederlandse indus trie verwerkt zo'n 50.000 tot 60.000 ton aardappelen per jaar. Als een borstelmachine de door loog of stoom losgeweekte schillen droog verwij dert, brengt dit watervervuiling terug tot 20 3 25 pGrcent. De afgescheiden schillen kunnen dan bovendien gebruikt worden voor de ver vaardiging van veevoeder. De in Wageningen ontwikkelde metho de is niet geschikt voor de aardappelmeel- industrie, die tot de ergste vervuilers in het noorden van het land wordt gerekend. Voor slechts enkele centen méér per glas genietUvan een jonge jenever vso wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Mercurius, de planeet die altijd in de nabijheid van de zon vertoeft en daardoor slechts zelden goed zichtbaar is, zal ook in november niet waarneembaar zijn. Op 10 november bevindt Venus zich in benedencon- junctie, dat wil zeggen dat deze planeet zich op de lijn aarde-zon bevindt, tussen de aarde en de zon in. Ze wordt volledig aan het oog onttrokken door de heldere zonnestralen. Op het einde van de maand komt zij dan weer tevoorschijn, maar nu ten westen van de zon, zodat ze dan haar intrede doet aan de morgenhemel, kort voor zonsopkomst. De planeet Mars dient eveneens te worden opgezocht 's morgens in het oosten. Ze komt vóór Venus op en is zwakker dan deze laatste; Mars is steeds te herkennen aan de opvallend rode kleur, die de bijnaam „de rode planeet" oplevert. Op 24 november staat Mars in de nabijheid van de ster Spica. De planeet Jupiter is thans niet waarneembaar Zij staat van de aarde uit gezien te dicht in de nabijheid van de zon, zodat haar licht volledig wordt overstraald door het felle zonnelicht. Deze nabije stand is natuurlijk slechts schijnbaar. In werkelijkheid bevindt Jupiter zich ten opzichte van de aarde aan de overkant van de zon, zodat wij, om naar Jupiter te kijken, ongeveer in de richting moeten kijken van de zon. Het is begrijpelijk dat de planeet dan niet te zien is. Saturnus daarentegen is nu op zijn best te zien. Hij bevindt zich in oppositie, dat wil zeggen, dat hij aan de hemel recht tegenover de zon staat. Bij zonsonder gang komt Saturnus dus op, bij zonsopkomst gaat hij onder. Rond middernacht bevindt hij zich bijgevolg recht in het zuiden. Hij is iets helderder dan Mars en ,i,,e rvrwnllonrJ hemellichaam. Saturnus is te zien in fCtlPTiCA staan dan nagenoeg op één lijn. Saturnus is zichtbaar, terwijl Venus en Jupiter ver loren gaan in het felle zonlicht. Op 27 november staat de smalle maan sikkel in de nabijheid van Venus. Van 31 oktober tot 30 november korten de dagen met 1 uur en 22 minuten. Maan: Eerste kwartier.6 november te 13.37 Volle maan13 november te 8.28 Laatste kwartier 20 november te 0.17 Nieuwe maan28 november te 22.14 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 november te 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien, in de rich ting van de wijzers van het uurwerk, voor tegenovergestelde richting voor latere tijdstippen. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven en de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook de positie van Saturnus (S) is aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat. duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptika (Dierenriem of Zodiak). De zon, de maan en de belangrijkste pla neten bevinden zich steeds in de nabij- Op 11 november doet zich iets merkwaardigs voor; de zon en de planeten Jupiter, Venus, aarde en Saturnus Het NVV wil ruimere bevoegdheden voor de oudercommissies. Zij moeten alle nodige informatie ontvangen, invloed krijgen op het huishoudelijk beleid van de school zoals schooltijden en melkver- strekking, het leerplan en inschakeling van de ouders. Zij moeten contacten leg gen tussen ouders en leerkrachten en voorlichting geven over het functioneren van het onderwijs in Nederland. Het NVV acht het onjuist om kinderen te ver plichten buitengewoon onderwijs te vol gen, zoals in het voorontwerp van wet als mogelijkheid is geopperd. Daarbij spelen zoveel andere factoren een rol, DEN HAAG. Het b(j de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp met regels voor voorzieningen ten behoeve van dienstplichtige militairen en daarmede ge lijkgestelden tegen geldelijke gevolgen van arbeidsongeschiktheid wordt volgens het verslag van een bijzondere Kamercom missie algemeen toegejuicht. De kosten van de nieuwe wet worden geschat op ƒ600.000 per jaar, waarvan 200.000 voor uitkeringen voor langdurige arbeidsongeschiktheid. Sommige leden van de Kamercommissie veronderstelden dat de ramingen van kos ten en premies gebaseerd zijn op de risico's in vredestijd. Zij vroegen wat er gebeurt bij krijgshandelingen. Draagt het arbeids ongeschiktheidsfonds dan ook extra risico's en zal de overheid dan speciale toeslagen op de premies gaan betalen? Of vallen de invaliditeitsrisico's buiten deze wettelijke voorzieningen?, vroegen deze leden. Ook werd gevraagd of het kostenniveau ln de komende jaren niet zal stijgen om dat de- aard van de militaire dienst ver andert. tentieel naar onder de zeespiegel ope rerende duikboten. De kans lijkt ech ter gering dat een der partijen een definitieve voorsprong zal kunnen opbouwen. Een eventuele afremming van de kernwapenrace zou, ook al om de enorme kostenbesparingen, voor beide partijen bijzonder aantrekkelijk kunnen zijn. De onderhandelingen tus sen Russen en Amerikanen zouden er toe kunnen bijdrage dat de nuchter bekeken dwaze, dure en bovendien zeer gevaarlijke wedloop wordt beëin digd of in ieder geval afgeremd. Sindsdien is echter door de interna tionale ontwikkelingen, met name de crisis in het Midden-Oosten, de ver standhouding tussen Washington en Moskou aanzienlijk verslechterd. Bo vendien staat de ontwikkeling van de militaire techniek niet stil. En wat enkele maanden geleden in Wenen waar was, hoeft straks in Helsinki niet meer waar te zijn. Wat echter door Amerikanen en Russen wordt bespro ken, is van het grootste belang voor de veiligheid in de wereld en dus ook in Europa. Doel van de nog steeds sneller gaan de „bewapeningswedloop" is, waar het kernwapens betreft, de vijand er van te doordringen dat hij wellicht een allesvernietigende slag kan toebren gen, maar dat hij er dan op kan reke nen dat het vermogen van de vijand om minstens even vernietigend terug te slaan, nog steeds zou bestaan. On kwetsbaarheid van de vernietigings middelen, zoals de met atoomraketten uitgeruste duikboten, raketten in atoomvrije ondergrondse silo's etc., moest de waarschuwing inhouden dat geen enkele grote aanval onbestraft zou blijven. Hierop berust het strate gisch evenwicht en de overtuiging dat niemand in koelen bloede de eerste klap zal durven uitdelen. Het is echter de vraag of dit even wicht te allen tijde zal kunnen wor den gegarandeerd. Wanneer het bij voorbeeld mogelijk zou worden in een oogwenk alle duikboten van de tegen partij te torpederen, zou het met die troefkaart gedaan zijn. Hetzelfde geldt voor raketten die onder de grond staan opgesteld. Nu kan nog alleen een toe vallige voltreffer zo'n wapen uitscha kelen. Het slachtoffer houdt dan nog voldoende wapens over om voor een afdoende wraakneming te kunnen zor gen. Dit beeld gaat zich pas wijzigen als de raketladingen van de ene partij zo talrijk, zo trefzeker of krachtig worden dat het ondergrondse poten tieel van de ander nagenoeg kan wor den ontwricht. Het lijkt echter weinig waarschijn lijk dat een dergelijke slagkracht ooit door wie dan ook zal worden bereikt, zo schrijft het Nederlands Instituut Voor Vredesvraagstukken in een voor beschouwing over de SALT-conferen- tie. Tot nu toe zijn geen technieken ontwikkeld waarmee hele vloten opge spoord en vernietigd kunnen worden. Tegen bases te land is het echter op papier al mogelijk de kracht, de pre cisie en het aantal van de aanvalsra- ketten nog drastischer op te voeren. Maar intussen zal dan ook de tegen stander niet stilzitten. Ook hij kan zijn arsenaal uitbreiden, hij kan zijn bases beschermen met raketafweer, hij kan zijn aanvalswapens nog dieper in graven, het zwaartepunt van zijn po- De hoeveelheid transportmiddelen voor kernwapens neemt van jaar tot jaar toe. Het Nederlands Instituut voor Informatie Vredesvraagstukken meldt dat het aantal intercontinentale projectielen tussen 1962 en 1969 is toegenomen van 500 tot 2650. De bewapeningswedloop wordt de laatste jaren dan ook minder bepaald door de vervaardiging van steeds zwaardere bommen en ladingen, dan door de verbetering van de mid delen die de ladingen naar hun doelen moeten brengen. partijen redeneren als volgt: de ander mag niet zoveel aanvalswapens opstel len dat ik na zijn aanval niets over houd om nog terug te kunnen slaan. De ander mag evenmin een zodanig afweerstelsel opbouwen dat mijn klap grotendeels zou worden opgevangen. Ieder wil, kortom, door zijn vermogen een aanval af te straffen, bereiken dat de ander niet durft te beginnen. Een groot gevaar bij dit alles is dat beide partijen hun arsenaal zullen af stemmen op het ongunstigste geval; een maximale slagkracht van de tegen partij. Om schromelijke overschatting te voorkomen is wederzijds inzicht in de werkelijke bewapéningsniveaus van het grootste belang. Draagvermogen en bereik van de raketten zijn sterk opgevoerd. Men is nu in staat zware kernladingen over grote afstanden te vervoeren. Zolang één raket één atoomkop vervoert, kan deze, hoe zwaar en krachtig ook, toch niet meer dan één doel treffen. Sii is een aantal jaren wordt nu gewerkt aan raketten die verscheidene koppen kunnen vervoeren en deze koppen op verschillende doelen kunnen afvoeren. Dit wapensysteem is bekend onder de naam MIRV. Doel van de onderhandelingen die volgende week worden hervat, is om er door middel van afspraken voor te zorgen dat zij elkaar in de nabije toe komst niet verder meer zullen mee sleuren in de gevaarlijke, dure en uit zichtloze bewapeningswedloop. Beide Het moet, gezien de gegevens die door middel van spionage en waarne ming door satellieten verzameld kun nen worden, voor de partijen doenlijk zijn elkaar zodanig te controleren dat zij voldoende van eikaars capaciteit op de hoogte blijven. In verband met deze controlemogelijkheden is een akkoord denkbaar waarbij de aantal len transportmiddelen voor beide par tijen worden „bevroren". Ook een af spraak over toegestane omvang en plaatsing van de wederzijdse raket- afweer ligt, aldus het Nederlands In stituut voor Vredesvraagstukken, bin nen de mogelijkheden. Een moeilijkheid die op het komen de overleg zeker te sprake zal komen, is welke transportmiddelen bij een eventuele overeenkomst zullen wor den betrokken en welke niet. De Sov jet-Unie zou graag de vliegtuigen van de Amerikaanse tactische luchtmacht in Europa en aan boord van de Ame rikaanse vliegkampschepen onder het overeen te komen numerieke plafond zien gebracht. De Amerikanen zijn daartoe echter niet bereid zolang de Russen hun ongeveer 700 voornamelijk op West-Europa gerichte raketten voor de middenafstand buiten beschouwing wensen te laten.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 17