Vandaag ontmoeting Scheel-Gromyko DDR HERVAT GESPREK MET WEST-DUITSLAND Laatste schakel in Franse noord-zuid verbinding gereed Complot tegen Nixon vermoed Arrestaties in Irak Incidenten in Belfast Stenen voor Nixon Hoessein demonstreert macht met benoeming van Wafi Teil Onvriendelijke commentaren in Egyptische dagbladen Schoten in Amman Onderzoek rituele crematie top form Vlaamse vmleliielit* Aanklacht tegen generaal Abrams s Pratende foetus was verzinsel Ruimtevaartpact getekend door Amerikanen en Russen In Londen uuBOiicentrum Breestraat 74-84 Bevemuk natuurlijk naar VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 Geheim Gromyko Succes Arrestatiebevel tegen twee mannen Volgens Syrisch blad Amerikaanse bevelhebber „negeerde misdrijf Indonesische vrouw niet zwanger (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Uit de benoeming van de Westers georiënteerde, ko ningsgezinde Wafi Tell tot premier van het nieuwe Jordaanse kabinet de derde regering in zes weken blijkt, dat koning Hoessein zich bijzonder zeker van zijn zaak voelt. De regering-Teil is zijn antwoord op de voort durende roep van de Palestijnse commando's om een geheel uit burgers samengesteld kabinet. Wafi Teil staat bekend als een fel tegenstander van de commando-organisaties. Hij is onwankelbaar trouw aan de koning. Hoes seins aanhangers zijn zeer ingenomen met de regeringsploeg, omdat zij in Teil de waarborg zien voor het herstel van de orde in Jordanië. „Hondenzoon u ziet daar zoveel meer dan ergens anders De Belgische staatssecretaris voor Vlaamse Streekeconomie, prof. dr. A. J. Vlerick, heeft tijdens een voorlichtings bijeenkomst te St. Niklaas over de voor genomen Belgische vestiging van de zwa- velkoolstoffabriek Progil een ronduit schandalige beschuldiging aan Nederlands adres geuit, die zowel de Nederlandse re gering als het bedrijfsleven zich kan aan trekken. Hij heeft de verdachtmaking ge uit dat protesten tegen luchtvervuiling in Nederland in verband met Progil uitge lokt en betaald zouden zijn door concur rerende bedrijven in ons land. Prof. Vle rick heeft bovendien laten doorscheme ren dat hij deze fraaie wetenschap zou hebben verkregen van Nederlandse mi nisters. Wat deze Belgische bewindsman „voor lichting" noemt, maakt de indruk van onverantwoordelijkheid en intrigantie, te meer waar hij zelf moest toegeven dat de bestrijding van de luchtvervuiling in West-Europa een volkomen verwaarloosd onderwerp is in de contacten tussen Ne derland en België. Het is bekend dat de Vlaamse economie niet met rooskleurige ontwikkelingen kan pronken, zodat iedere bijdrage tot een betere economisch kli maat in dit deel van België zeer welkom is. Maar de Progil-vestiging geeft in totaal aan dertig mensen werk, en dat zul len dan -nog niet eens dertig Vlaamse in gezetenen zijn, want wat er aan weten schappelijk specialisme in dat bedrijf no dig is» zal in de wijde omgeving van Kal- loo moeilijk te vinden zijn. Het gaat in deze kwestie dan ook duidelijk niet om werkgelegenheid, maar om produktieba- ten, die niets met verhoging van de le vensstandaard van de bevolking te maken hebben. Prof. Vlerick beschreef in gloedvol le bewoordingen de reinheid van Progil, concluderend dat hem zelden iets „scho ners" onder ogen was gekomen. Dat kan natuurlijk best waar zijn, maar dan moet men toch veronderstellen dat de professor in landsdienst heel wat viezigheid heeft bekeken. Merkwaardig genoeg noemde de staatssecretaris enkele cijfers waaruit de reinheid van Progil niet zo zonneklaar bleek: per dag stuwt het bedrijf „volgens berekeningen" 6 ton zwaveldioxyde de lucht in, dat is 2000 ton giftig gas per jaar en dat alles om dertig mensen werk te verschaffen. Vergeleken met de 150 ton zwaveldioxyde die de Antwerpse agglomeratie per dag loost, is dat nog niet eens veel, maar de professor vergat bij deze vergelijking te vermelden dat de lucht boven Antwerpen de vuilste is van heel Europa en dat de rode streep van levensgevaar voor de bevolking alleen daarom nog niet is overschreden, omdat de Belgische regering wijselijk nog geen rode strepen heeft getrokken. Met andere woorden: wat onze zuiderburen met hun lucht doen, kan moeilijk een maatstaf voor Nederland zijn, maar het bepaalt wel zeer nadrukkelijk de resultaten van alles wat Nederland op het gebied van de luchtzuiverheid onderneemt. Een gesprek met Belgische autoriteiten en een poging om één lijn te trekken, lijken opgaven die hard noodzakelijk zijn. Het valt niet te verwachten dat de Belgen in snel tem po even attent raken op de gevaren die hun bevolking bedreigen als dat in Ne derland het geval is geweest, maar er zal toch geprobeerd moeten worden om hun opvattingen weg te halen uit het vlak van de verdachtmaking der actiegroepen en protestdemonstraties, want op de manier waarop prof. Vlerick redeneert, wordt een algemene en erkende ongerustheid in ons land over de toestand van ons leef milieu weggeschoven naar de hoek van het politieke geharrewar. In een bepaalde sector van de publici teit in Nederland zou men niets liever willen dan de bezorgdheid om het leef milieu doodverven als een staatsgevaar lijke rebellie van balorige linkse jonge ren, maar een samenzwering tussen groot industriëlen en linkse jongeren is weer iets geheel nieuws. De Vlaamse fantasie, hoezeer zij ook in het verleden litteratuur van grote waarde heeft voortgebracht, moet zich voortaan liever verre houden van feitelijke, harde waarheden die de volksgezondheid betreffen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Oost- en West-Duitsland hervatten hun dialoog. Voor de kerst komt het tot een gesprek over „problemen waarvan de oplossing de ont spanning in Oost-Europa zou dienen en die voor beide problemen van be lang zijn". Dit is gistermiddag tegelijkertijd in Bonn en Oost-Berlijn bekendgemaakt, nadat afgevaardigden van de Oostduitse regering gisteren en eergisteren in Bonn overleg hadden gepleegd met leden van de bonds regering. Verwacht wordt dat de besprekingen zullen worden geleid door staatssecreta rissen (voor de hand ligt de aanwijzing van Bahr aan westelijke en Kohl aan oostelijke kant). Brandt heeft tijdens zijn tweede ontmoeting met Stoph, op 21 juni in Kassei, te kennen gegeven dat een derde topgesprek geen zin zou hebben. Hij stelde bij die gelegenheid bespre kingen tussen deskundigen uit beide lan den voor. In Bonn leeft nu de hoop dat de komende ontmoeting op lager niveau uiteindelijk zullen leiden tot een vorm van overleg zoals het met de Sovjet-Unie en Polen heeft plaatsgehad. Dwars tegen alle Bonner tradities in was de aanwezigheid van twee boodschap pers uit Oost-Berlijn geheim gebleven. De onthulling door regeringswoordvoer der Von Wechmar was des te meer een verrassing, aangezien men juist de laat ste weken in Bonn tot de overtuiging was gekomen dat de D.D.R. zich demonstra tief van alle pogingen om tot betere be trekkingen te komen afweerde. In Kassei had Stoph de Westduitsers een „denkpau- ze" gegeven, om tot andere opvattingen over wezen en betekenis van de D.D.R. te kunnen komen. Nog niet zo lang ge leden deed partijchef Ulbricht het voor komen alsof die denkpauze pas zou kun nen eindigen als het Westduits-Russische verdrag door het parlement in Bonn was geratificeerd. De Westduitse beoordelingen van het onverwachte initiatief komen nu hier op neer: het Oostduitse regime is niet in staat geweest de ontwikkelingen langs zich heen te laten gaan. Stoph's afge vaardigden verbleven uitgerekend tijdens een bezoek van Russische minister Gro myko aan de D.D.R. in Bonn. Gromyko heeft juist bezoeken aan Washington en Londen achter de rug, waar met name de kwestie-Berlijn uitvoerig is besproken Het ligt voor de hand dat dit onderwerp ook in Oost-Berlijn het voornaamste ge spreksthema is geweest. Deze veronderstelling sluit bovendien aan bij het feit dat Gromyko in gezel schap van de Russische ambassadeurs Abrassimov (Oost-Berlijn) en Tsarapkin (Bonn) vandaag even buiten Frankfurt confereert met zijn Westduitse collega Scheel, die zal worden gesecundeerd door zijn staatssecretaris Frank en Westduits- lands ambassadeur in Moskou Allardt. De bewindslieden zouden vanochtend tenminste drie uur de tijd hebben voor een gesprek over de ontwikkelingen sinds de ondertekening van het Moskou verdrag op 12 augustus, voor een beoor deling van de huidige situatie (waarbij de Westduitse interesse zich toespitst op Gromyko's oordeel over de toegenomen spanningen tussen Washington en Mos kou) en voor de perspectieven in de naas te toekomst. Bij alle drie deze punten speelt de kwestie-Berlijn een rol. Enkele dagen voordat minister Scheel naar Warschau reist voor de als „be slissend" gedoodverfde onderhandelingen met zijn Poolse collega, komen de laat ste ontwikkelingen de regering in Bonn uiterst gelegen. Duidelijk blijkt dat de initiatieven van kanselier Brandt, door de oppositie van C.D.U. en C.S.U. voort durend fel bekritiseerd, in de buitenland se politiek niet op een dood punt zijn aangekomen. Zelfs met de D.D.R. valt zonder voorwaarden te praten, het geen ook voor een succes op andere pun ten van het complex „oost-politiek" (met ANDREI GROMYKO name in de kwestie-Berlijn) van door slaggevende betekenis zou kunnen zijn. De man die met dit alles dolgelukkig moet zijn, is minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel, die tijdens een ver hitte verkiezingscampagne in Hessen (waar volgende week zondag verkiezin gen plaatshebben, waarbij voor zijn FDP veel op het spel staat) in de grootste Hessische stad, Frankfurt, als een bewijs van zijn politieke succes Russische colle ga Gromyko mag ontvangen. Omdat men in Moskou het kabinet-Brandt-Scheel zon der twijfel niet graag al op korte termijn ziet verdwijnen, zal Gromyko met een „graag gedaan" vanmiddag de dank voor zijn bijdrage in de verkiezingsstrijd in casseren. CHICAGO. (AP) De politie van Illi nois heeft gisteren een opsporingsbevel uitgevaardigd voor twee mannen die zij wil verhoren in verband met een beweer de samenzwering tegen het leven van pre sident Nixon. Woensdagavond is Nixon in Chicago aangekomen op zijn reis door het land ter ondersteuning van de Republikeinse kandidaten in de verkiezingen van ko mende week. De politie van Illinois had van de ge meentepolitie van Arlington Heights in lichtingen ontvangen over de twee man nen. Het FBI onderzoekt de zaak nu sa men met de politie. BEIROET, (AFP) Het Syrische blad „Al Rayat" heeft gemeld dat in Irak op grote schaal arrestaties zijn ver richt. Onder de arrestanten zouden zich legerofficieren, vooruitstrevende leden van de Baath-partij en ook kerkelijke functionarissen bevinden. Mohamme- daaanse instellingen zouden zijn geslo ten. ATLANTA (Reuter) Een Ameri kaanse sergeant, die betrokken is bij het proces over My Lai heeft een aanklacht ingediend tegen de Amerikaanse opper bevelhebber in Vietnam, generaal Crigh- ton Abrams. Hij beschuldigt de generaal van plichtsverzuim en van het achterwege laten van maatregelen, na getuige ge weest te zijn van een misdrijf. Eerder deze maand was er een derge lijke aanklacht ingediend tegen de voor malige generaal Westmoreland, maar deze werd niet schuldig bevonden, omdat de gebeurtenissen in My Lai zich afspeel den zonder dat hij er iets van wist. Volgens de aanklacht tegen Abrams is de generaal echter zelf getuige geweest van mishandeling van Vietnamese burgers in het dorp Chanh Luu in augustus 1968. Volgens de advocaat van de sergeant, Re- sor, zal deze aanklacht zeker leiden tot een onderzoek en een rechtzaak als deze kwestie wordt behandeld zoals die van de massamoord in My Lai. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Nederlandse en natuurlijk ook wel andere toeristen die bij hun eerstkomende vakantie de zon in het wa ter (van de Middellandse Zee) willen zien schijnen, zullen dat einddoel van hun reis sinds gisteren minstens 114 a 2 uur eerder kunnen bereiken. Gistermiddag heeft president Pompi dou eigenhandig de laatste schakel van de autoroute noord-zuid tussen Bouilly en Auxois en Macon, waar tot dusver de toeristen vooral zomers op de smalle wegen soms vele uren verloren, in ge bruik gesteld. Als eerste chauffeur heeft BELFAST. (AFP) In de Noordierse hoofdstad Belfast hebben zich vannacht enkele incidenten voorgedaan. Nadat een patrouillerende militair per ongeluk een voorbijganger had verwond door een schot in het been trachtten ongeveer 200 mensen uit een rooms-katholieke wijk een militaire wegversperring in Crumlin Road te doorbreken. De militairen ver spreidden de menigte met traangas. Op een kilometer afstand van Crumlin Road schoten om diezelfde tijd onbeken den vuurwapens af. Niemand werd ge wond. President Nixon is gisteren in de Amerikaanse stad San José bekogeld met flessen, stenen en eieren. Hij h,ad een republikeinse vergadering bijge woond. Na afloop van de vergadering klom hij in de gloed van felle auto lampen voorop zijn auto, vanwaar hij met beide armen zwaaide en het „V"- teken maakte naar een groep anti- Vietnambetogers. De bekogeling van Nixons kogelvrije limousine volgde nadat de president weer in zijn auto was gestapt. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche vrouw, die vertelde dat zjj 19 maan den zwanger was van een baby die kon praten en de Koran citeerde, is niet in verwachting. Dit heeft de voorzitter van de Indonesische vereniging van artsen gisteren bekendgemaakt. De 23-jarige mevrouw Zaharafonna is sinds dinsdag spoorloos. Een groep van tien specialisten heeft haar vorige week onderzocht en kwam tot de conclusie dat tij niet in verwachting was. TELL ZELF heeft al aangekondigd dat hij binnenkort naar Caïro zal gaan, vol gens de officiële lezing om over nauwere samenwerking in de strijd tegen Israel te praten, officieus om olie op de golven van protest tegen zijn benoeming te gooien. De commandoleider Yasser Ara fat gaat namelijk ook naar de Egypti sche hoofdstad om zijn beklag te doen over het nieuwe kabinet, waarvan hij weinig goeds heeft te verwachten. Ko mende week wordt een Arabische top conferentie gehouden. Ook in het bezette Jordaanse gebied is de politieke manoeuvre het belangrijk ste onderwerp van gesprek. Teil is daar een niet minder aangevochte figuur dan in Cis-Jordanië. Hier en elders beseft men dat hij de aangewezen man is om met „ijzeren vuist" op te treden tegen „opportunistische elementen", zoals Hoes sein zijn tegenstanders heeft gekarakte riseerd. Het zal de Arabieren in het bezette gebied niet verbazen als Teil de oomman- do's zijn wil zal proberen op te leggen tegen de met hen gemaakte afspraken in, in weerwil van de verklaring van de premier dat hij zich „grote moeite zal getroosten om met mijn Fedayin-broeders samen te werken." Tell is bedoeïen, in tegenstelling tot zijn voorganger Toukan die Palestijn is, en bijzonder populair bij het leger. Hij zal de steun van de militairen ook zeker nodig hebben. In Israel wordt het nieuwe kabinet be schouwd als een tegenwicht tegen een afglijden van Jordanië in de richting van Moskou. Overigens maakt men zich niet de illusie dat de vijandschap van Am man jegens Israël veel van haar virulent karakter zal verliezen, gezien Hoesseins benoemingsbrief aan zij nieuwe minister president, waarin sprake is van de rol van Jordanië als „springplank voor de bevrij ding". het Franse staatshoofd de 116 kilometer van dat traject afgelegd waardoor Rij- sel eindelijk door een snelweg met Mar seille wordt verbonden. Pompidou sprak er in zijn openings woord zijn persoonlijke voldoening over uit dat hij zes jaar geleden als premier de stoot tot de versnelde vooitooiing van deze noord-zuid-autoroute had gegeven. De afstand tussen begin- en eindpunt is 976 kilometer. Aan tolgeld is die automo bilist dan 60 franc ofwel 40 gulden kwijt Frankrijk blijft met een totaal van ruim" 1500 kilometer autosnelweg niette min nog altijd een heel stuk op de ande re Westeuropese landen, België uitge zonderd, achter. Terwijl West-Duitsland op 4500 kilometer autoweg mag bogen beschikken de Italianen over bijna 3500 kilometer. Doordat voor de aanleg nu particuliere ondernemingen zijn inge schakeld, denkt Frankrijk die achter stand in versneld tempo in te kunnen lopen. Voor 1971 staat nog maar een stuk van 176 kilometer op het program ma, maar daarna hoopt men alle grote Franse steden binnen afzienbare tijd door een net van autowegen met elkaar te kunnen verbinden. WASHINGTON. (DPA) In Moskou is gisteren door de VS en de Sovjet-Unie een verdrag ondertekend waarin wordt overeengekomen een gemeenschappelijke koppelingstechniek voor ruimtevaartui gen voor te bereiden. Dit heeft de NASA gisteren in Washington meegedeeld. Deskundigen van beide landen hebben in Moskou over deze kwestie een confe rentie van twee dagen gehouden. De overeenkomst tussen de NASA en de Russische academie van wetenschap pen zou voorzien in de vorming van drie gemeenschappelijke werkgroepen. Deze moeten volgend jaar maart of april hun eerste bijeenkomst houden en zullen on derzoeken welke technische eisen moeten worden vervuld voor een gemeenschappe lijke koppelingstechniek. Pas daarna zal ter sprake komen welke ruimtevaartpro jecten in aanmerking kunnen komen voor toepassing van deze techniek, aldus een NASA-woordyoerder. In Egypte heeft de samenstelling van de nieuwe regering tot weinig vriende lijke commentaren aanleiding gegeven. De bladen in Caïro schreven over „een ernstige ontwikkeling". Dat valt niet te verwonderen, want de Jordaanse staats man was altijd extreem anti-Egyptisch. Niemand minder dan Nasser maakte hem eens in het openbaar voor „een honden- zoon" uit, een bekende Arabische term, waarmee uiting wordt gegeven aan de diepste minachting. Syrië en Irak ont hielden zich tot gisteravond van com mentaar, maar men kan veilig aannemen, dat hun oordeel daar over het nieuwe Jordaanse regeringshoofd weinig van de Egyptische denkbeelden zal afwijken. BAGDAD (AFP) Volgens de radio van het Palestijns verzet in Bagdad zijn gisteren schoten ge hoord in het centrum van Amman, in de Djebel Hoessein en in het gebied van El Kalaa, bij Amman. Het schieten heeft paniek veroor zaakt-bij de bevolking. D, winkeliers hebben de luiken gesloten. Patrouil les van het Arabisch comité voor toezicht op de naleving van het be stand hebben de plaatsen van de incidenten bezocht. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Inde Theems zijn ver koolde menselijke resten gevonden, die volgens de politie afkomstig zijn van een rituele lijkverbranding. Een groep In diërs zes mannen en een vrouw hebben een stoffelijk overschot op een brandstapel verbrand en de resten over het water verstrooid, zoals dat ook aan de heilige river de Ganges in India ge beurt. Kikvorsmannen hebben gisteren bij Runnymede (graafschap Surrey) been deren en andere verbrande lichaamsde len uit het water opgehaald, waaruit een vrijwel compleet lijk kan worden gere construeerd. Laboratoriumproeven moe ten uitwijzen waaraan de desbetreffende persoon is overleden. De ceremonie is gezien door twee Lon- denaren, die met hun vrouwen en kinde ren een boottochtje op de Theems maak ten. Zij waarschuwden de politie. „Het was een soort plechtigheid", zei een hun ner. „Het leek of de Indiërs bezig waren iemand te begraven. Zij wierpen kleren en bloemen in de rivier en waadden tot hun middel in het water. We waren er helemaal overstuur van". ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 3