Bijgeschaafde belastingvoorstellen worden waarschijnlijk aanvaard rrico ft Flink deel van Kamer had nog na vieren willen doorgaan Voor Haarlem liefhebbers! BOEKHANDEL H. DE VRIES Friedrich Engels „speelde tweede viool" Altenburg;' 17 TWEEDE KAMER NEEMT SERIE AMENDEMENTEN AAN Moordenaar at hart van slachtoffer op Zou een jonkie van Levert er wellicht inblijven? Hatsee. Nachtelijk helastingdebat gaat dinsdag verder VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 Huurwaardeschaal Dieetkosten de laatste pakjesavonden niet vergeten* Fricoeten Verwarring Doorgaan (Van onze redactie buitenland) Als zoon van een orthodox-protestants fabrikantengeslacht werd op 28 november 1820, honderdvijftig jaar geleden, Friedrich Engels in het Duitse Barmen geboren. Lenin zou driekwart eeuw later van hem zeg gen: „Iedere arbeider behoort op de hoogte te zijn van Engels leven en van zijn werken". De naam van de kapitalistenzoon wordt inmiddels in elk communistisch land in één adem genoemd met diezelfde Lenin, maar de juiste volgorde van de slagzin luidt: „Volgens de leer van Marx, Engels en Lenin". Bulderende lach Verhoudingen Feuerbach Opnieuw beraad (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het wetsontwerp tot wijziging van de loon- en inkomstenbelasting zal het dinsdag in de Twee de Kamer wel halen. De regeringspartijen zullen zij het hier en daar met pijn in het hart en een tegenstem op enkele onderdelen hun steun wel geven aan het op vele plaatsen bijgeschaafde ontwerp van staatssecretaris Grapperhaus. De belangrijkste wijzigingen zijn het niet De plannen van staatssecretaris Grap perhaus van Financiën om het zelfbe- woonde huis voortaan fiscaal niet meer aftrekbaar te doen zijn. werden door de Kamer met 75 tegen 58 stemmen aan vaard. Tegen stemden V.V.D., A.R. D'66, C.H.U., C.P.N., B.P. Binding rechts en S.G.P. Dit gebeurde pas nadat enkele wijzigingen waren aangebracht in de plannen van de bewindsman. Zo werd met 79 tegen 54 stemmen be sloten dat „groot onderhoud" aan huizen beneden 40.000 in sommige gevallen wel van de belastingen mag worden afge trokken. Tegenstemmers waren dezelfde groepen als tegen het hele artikel met uitzondering van de C.P.N., die in dit ge val voorstemde. Een poging van de heer Scholten (C.H.U.) om het eerste huis wel aftrekbaar te houden, maar het tweede huis niet, was eerder al verworpen. De C. H. U. vond slechts steun bij A.R. C.P.N., S.P.G., Boeren en Binding rechts. Toen werd de schaal voor de huur waardebij telling aan stemming onderwor pen. Er waren verschillende suggesties gedaan. Twee van de zes haalden een meerderheid, waardoor de schaal als volgt zal worden: Huizen met een eco nomische handelswaarde beneden 15.000 zijn vrijgesteld. De groep tot ƒ30.000 wordt bepaald op 150, tot 60.000 op ƒ300, tot ƒ120.000 op ƒ600, tot ƒ240.000 op 1.200 en daarboven op 2.400. Dat betekende een verlenging van de schaal naar beneden ten opzichte van het plan van de staatssecretaris (waar niemand tegen was) en een uitbreiding naar bo ven, waar de V.V.D. en de Boerenpartij hun steun niet aan verleenden. Met algemene stemmen werd besloten dat de erfpachtslasten voortaan even goed aftrekbaar zijn als de rente op hy potheken. Tevens had niemand er be zwaar tegen de mogelijkheid van keuze tussen de oude en de nieuwe regeling te verlengen. Staatssecretaris Grapper haus had voorgesteld deze keuzemoge lijkheid te openen voor wie een huis had gekocht tussen 1 januari 1969 en 1 sep tember 1970. De kamer vervroegde de eerste datum tot 31 augustus 1965. Bo- vendiem werd het gebruik maken van die kepze niet beperkt tot het belasting jaar 1971, maar uitgebreid tot 1972. meer fiscaal aftrekbaar zijn van de zelfbewoonde eigen woning, behalve het grote onderhoud van de kleine eige naar; een huurwaardebijtelling die aanzienlijk lager is dan de thans geldende, maar toch iets anders dan het oorspronkelijke plan; een beperking van de aftrekmoge lijkheid van buitengewone lasten; een iets gunstiger si tuatie voor de werkende gehuwde vrouw en enige te gemoetkoming voor de zelfstandigen. De bewindsman had zich eerder tij dens de debatten al bereid verklaard een voorstel van de heer Portheine (V.V.D.) over te nemen om bij de bui tengewone lasten de dieetkosten ook als ziektekosten te laten meetellen. Ook was door middel van een tussentijdse correc tie al bepaald dat het voor aftrekking in aanmerking komende bedrag van de buitengewone lasten met een kwart ver meerderd mocht worden en dat in een tweede aansluitend jaar met aftrekbare ziektekosten het bedrag zelfs ander maal genomen mocht worden. Besloten werd tevens een daaropvolgend jaar het aftrekbare bedrag zelfs met eendrie kwart te vermenigvuldigen. Met algemene stemmen werd nog toe gevoegd (een amendement van het A.R.- lid Kieft) om ook adoptiekosten aftrek- ADVERTENTIE LIVINGSTON (AP). In Livingston, in de Amerikaanse staat Montana, zijn gisteren twee jeugdige hippies, die een tijdlang een zwervend bestaan hadden geleid, gearresteerd en beschuldigd van het slachten van een mens en kanniba lisme. Het tweetal mocht op 10 juli van dit jaar meerijden met de maatschappelijk werker James Schlosser. Een van de ver dachten, Stanley Dean Baker, heeft de man vermoord, in zes stukken gesneden en het hart van het slachtoffer opgege ten „bij wijze van protest tegen de ge vestigde orde". Daarna wierp hij samen met zijn metgezel Harry Allen Stroup wat er nog van Schlosser over was in de nvi«r da Yellowstone. Tijdens het Kamerdebat kreeg mr. Biesheuvel (AR) het aan de stok met drs. Den Uyl (PvdA) nadat hij had gesproken over het „overvalcom- mando van de Partij van de Arbeid". Later nam hij deze uitspraak terug. baar te maken op een gelijke manier als de kosten van een bevalling. Een amen dement van de heer Notenboom (K.V.P) om voor gezinnen met meer dan vier kinderen nog wat extra mogelijkheid te bieden bij de aftrek van ziektekosten werd aanvaard met alleen de P.S.P. te gen. Een voorstel van de heer Scholten (C.H.U.) om in de regeling voor de wer kende gehuwde vrouw het nieuwe tarief voor de middengroepen iets gunstiger te doen zijn, werd door iedereen aanvaard. Het voorstel van de staatsecretaris maak te namelijk in de overgangsperiode de situatie voor een groep van deze vrouwen minder gunstig dan in de oude regeling. Een suggestie van de heer De Goede (D'66) tot schrappen van de overgangs regeling, waarbij in het eerste jaar maar de vrijstelling van 700 geldt inplaats van 1.000, kreeg geen meerderheid. Wel werd het bedrag om in aanmer king te komen voor het aftrekken van buitengewone lasten iets duidelijker en gunstiger vastgelegd. De staatsecretaris wilde dit bedrag stellen op tien percent van het onzuiver inkomen met een maxi mum van 2.000. Een door iedereen ac ceptabel geacht amendement van de heer Notenboom (K.V.P.)) maakte hier van dat iedereen die een onzuiver inko men heeft van minder dan 18.000 per jaar als aftrekbaar in aanmerking mag nemen het bedrag boven tien percent. Voor de inkomensgroepen tussen 18.000 en ƒ40.000 wordt bepaald, dat het voor aftrek in aanmerking komende bedrag is datgene wat meer is dan 1.800, terwijl voor de inkomens boven 40.000 geldt dat alleen aftrekbaar geacht mag wor den hetgeen meer is dan ƒ2.500. Veel verwarring ontstond over een se rie amendementen van de heer Scholten (CHU) over de reiskosten, waarover op de voorpagina reeds werd bericht. Dit leidde tot een „gat" van 45 miljoen. Hoe dat ge dekt moet worden is nog steeds de vraag. Daarover kunnen minister en staatsecre taris zich samen met de heer Scholten in het weekeinde beraden. Ze kunnen dan tevens bedenken op welke manier een studie gemaakt kan worden van de slechte fiscale behande ling van de weduwnaar met minderja rige kinderen, want daartoe zijn ze door een motie van de heer Kieft (A.R.), die iedere steun had. verplicht. Twee moties van D'66 om tot vrijstelling van een bedrag aan inkomsten uit vermogen te komen en om de bejaardenaftrek te ver hogen, werden verworpen. De definitieve stemming over enkele detailpunten en over het gehele wetsont werp wordt dinsdag gehouden. In theorie is het nog mogelijk dat het gehele plan van tafel wordt geveegd, maar de rege ringspartijen zullen minister Witteveen (V.V.D.) en staatssecretaris Grapper haus (K.V.P.) wel niet de mist insturen. ADVERTENTIE Publikitte nummer S ter bevordering van bet gebruik van jonge jenever van het merk Leven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om tien minuten over vier vanmorgen gaf de Tweede Kamer er de brui aan. De belastingdebatten wer den tot dinsdag verschoven. De belang rijke beslissingen die deze nacht moesten worden genomen, werden vanmorgen met 70 tegen 62 stemmen uitgesteld. Zeventig ADVERTENTIE Wiegel: Haarlem in oude ansichten, nieuwe druk Wieringa: Haarlem in photographieën Sterck-Proot: Historische schoonheid van Haarlem Lutgers: Gezigten in de omstreken van Haarlem Cassee: Bloemendaal in oude prenten Bregman: Bennebroek in oude ansichten Bremerkamp: Prentbriefkaarten van IJmuiden, Velsen, Driehuis, Santpoort17.60 17.90 9.90 9.90 24— 17.40 11.90 Jacobijnestraat 3-5; Ged. Oude Gracht 27, Haarlem. Tel. 311440. Kamerleden wensten om vier uur naar huis te gaan, 62 wilden doorvergaderen. Doorgaan wilden P.v.d.A. (behalve Ne- derhorst), A.R. (behalve Diepenhorst), C.P.N., P.S.P., S.G.P, de K.V.P.'ers Kros- se en Westerterp en de C.H.U.-leden Mel- lema, Bos, De Boo en Schuring. De Ka mer ging naar huis. Over bleef een gat in de belastingwetgeving van 45 miljoen gulden. Tot twaalf uur gisteravond was alles vrijwel vlekkeloos verlopen in het ge bouw van de Tweede Kamer, met uitzon dering van een onwillige brandmelder, die omstreeks half twee de Haagse brand weer in volle paraatheid het Binnenhof deed opstormen. Er was echter nergens vuur te bespeuren. Vanaf elf uur 's mor gens had de Kamer zich beziggehouden met de behandeling van de BTW-verho ging en de invoering van de wiebeltax. Om twaalf uur vannacht begonnen de stemmingen over de amendementen op de loon- en inkomstenbelasting. Tot kwart voor één liep alles goed. Toen werd het amendement van de heer Scholten (C.H.U.) aangenomen, dat zou leiden tot een „gat" van 45 miljoen. Nadat al het geharrewar hierover achter de rug was, kwam de heer De Goede (D'66) om tien voor half twee met een voorstel de de batten nu maar uit te stellen tot vrijdag, „Stond Marx nog maar naast mij om dit met eigen ogen te kunnen zien," zo omschrijft Engels zijn verbonden heid met de grote Socialistische theo reticus. Hij zegt dit in 1890 in een nieuw voorwoord bij het „Communisti sch Manifest," dat zoals bekend begint met de gevleugelde woorden: „Een spook waart door Europa het spook van het communisme." Engels had voor dat manifest een ei gen ontwerp gemaakt. Marx was de gene die er de vorm aan gaf, wat te zien zou zijn aan de stijl en de op bouw van het dokument. Trouwens Engels zelf zegt eveneens in een voor woord,: „De grondgedachte van het manifest (en daarmee van het histo risch materialisme) behoort alleen en uitsluitend aan Marx toe." Marx en Engels. Vanaf 1845 tot aan de dood van de eerste in 1883 waren zij onafscheidelijke vrienden en samen- werkers die elkaar uitstekend aanvul den. Als Marx een brief kreeg van de man die hem ook financieel steunde dan argumenteerde hij hardop: „Hele maal niet!" of „Daar ben ik het hele maal niet mee eens." Soms ook barst te hij in een bulderende lach uit met de brief in zijn hand. Toch leek de jonge fabrikantenzoon Engels uit een gezin met acht kinde ren allerminst voorbestemd te zijn een van de grootste revolutionaire theore tici te worden. Hij maakte het gym nasium niet af omdat zijn vader een koopman van hem wilde maken. Als koopmansleerling in Bremen toonde Friedrich vooral veel belangstelling voor ridderverhalen en sagen. Het werk van Hegel heeft later grote in vloed gehad op het denken van de in telligente jonge Duitser, maar van be slissende betekenis was zijn ontmoe ting met de „communisterabbi" Mo- zes Hess, die hem tot diens revolu tionaire leer bekeerde. Dat was in 1842. Eerder nog dan Marx was En gels zich ervan bewust „communist" te zijn. Drie jaar later publiceerde hij „Die Lage der Arbeitende Klasse in Eng land," een boek waarvan men gezegd •heeft: „als Engels niet meer had ge publiceerd dan dit zou zijn naam door de eeuwen beroemd zijn geworden." Het jaar 1845 betekent ook het be gin van de grote vriendschap tussen Karl Marx en Friedrich Engels. Ze zouden elkaar voortaan eerst raadple gen voordat zij wat publiceerden. De laatste delen van het belangrijk ste werk van Marx „Das Kapital" wer den dan ook door Engels voor uitgave gereed gemaakt. De bescheiden Engels is een onderschatte figuur. Dr. Meilink schrijft daarover in zijn uitstekende kleine biografie: „Het socialisme van de negentiende eeuw" (Van Loghum Slaterus, Arnhem): „Niet alleen heeft de fabrikantenzoon uit Wuppertal es sentiële bouwstenen tot de marxisti sche gedachtenwereld bijgedragen, hij is er bovenal de grote verkondiger van geweest in een tijdperk toen deze de arbeidersmassa in Europa reeds begon Friedrich Engels, honderdvijftig jaar geleden geboren. aan te grijpen en gold in zijn twaalf laatste levensjaren na de dood van Marx als diens opvolger en als het onbetwiste hoofd van de in de Tweede Internationale verenigde socialistische partijen, die op de drempel van de twintigste eeuw tot een macht van be tekenis waren uitgegroeid." Engels, die veel door Europa heeft gereisd en die lange jaren in Engeland heeft gewoond bedoelde met de term „socialisme" in wezen altijd de huma nistische vorm daarvan. Duidelijk blijkt dat uit zijn geschrift „Anti- Dühring," waarin hij zegt: „De mogelijkheid om aan alle leden van de maatschappij door de maat schappelijke produktie een bestaan te verzekeren dat niet alleen materieel volkomen toereikend is en van dag tot dag rijker wordt, maar dat hun ook de volledige vrije ontwikkeling en wer kelijkheid van hun lichamelijke en geestelijke aanleg waarborgt deze mogelijkheid bestaat nu voor de eer ste maal, maar zij bestaat." Dit en al het andere geschrevene van Engels van alleen gezien worden in het licht van de erbarmelijke om standigheden waarin de Europese ar beidende klasse in de negende eeuw moest leven. Men denke aan de lange werkdagen, de slechte hygiënische toestand, het zeer hoge sterftecijfer (in Duitsland anno 1875 nog 30 per 1000) enz„ kortom het hele scala van sociale ongelijkheid. Van Engels in onlangs bij uitgeverij Pegasus in Amsterdam een herdruk schenen van Ludwig Feuerbach en het einde van de klassieke Duitse filoso fie." Een critiek op deze Duitse filosoof, die volgens Engels, met zijn radicale opvattingen oppervlakkig te werk gaat. Weliswaar lanceerde Feuerbach zin nen als „In een paleis denkt men an ders dan in een hut," maar hij weet met deze zinnen niets te beginnen," ze blijven louter zegswijzen," aldus En gels, die ook Feuerbachs moraalfiloso fie „uiterst magertjes" noemt. De korte verhandeling besluit met een tiental stellingen van Karl Marx over Feuerbach. Daarbij is opvallend hoe de vader van het communisme zich in korte, heldere en beeldende taal weet uit te drukken, veel directer dan zijn vriend Engels. Van deze oor spronkelijke aantekeningen van Marx is in het boekje een laatste bladzijde in facsimile afgedrukt kriebelige zinnen, die de nijging hebben „tegen een berg op te klimmen." Voer voor grafologen, die vermoedelijk bij Marx een verlangen naar roem zullen ont dekken. Friedrich Engels de trouwe adjudant van Karl Marx wist dat hij in de scha duw van zijn vriend opereerde, aan zijn voormalige strijdmakker Becker schreef hij kort na Marx' overlijden dat hij er zich steeds mee vergenoegd had datgene te doen, waarvoor hij ge schikt was: „de tweede viool spelen." maandag of dinsdag. De financiële des kundigen waren vermoeid van drie volle dagen debatteren. Freule Wttewaall van Stoettwegen (C.H.U.) snelde te hulp. „We kunnen zo niet doorgaan. In de wandel gangen hoor je zeggen dat dit gekkenwerk is", merkte ze snedig op. Men werd het niet eens. Kamervoorzit ter Van Thiel, met een korte onderbre king in de vooravond vanaf elf uur 's morgens aan de leiding en nog bijzon der fit, liet stemmen. Minder dan twintig Kamerleden wilden stoppen, dus ging men door. Men nam amendementen aan, wijzigde andere, verwierp nu weer eens wat en trok dan weer wat in en de klok draaide door naar tien voor drie. Op en kele punten na was de loon- en inkom stenbelasting behandeld. Er werd ge schorst voor een kwartier koffiepauze. In het hele Kamergebouw was echter geen koffie meer te vinden. Om half vier zat iedereen weer op zijn post. De discussie begon opnieuw. Niet over de BTW en de wiebeltax zoals de be doeling was, maar over de vraag: door gaan of niet. Voorgesteld werd de beslis sing over loon- en inkomstenbelasting en de behandeling van de BTW uit te stel len tot dinsdag. De wiebeltax moest ech ter worden afgehandeld. De heer De Goe de (D'66) vond het te gek en stelde voor maar helemaal te stoppen. Hij kreeg re delijk veel steun. De heer Scholten, voor zitter van de financiële commissie en blij kens een eerdere opmerking van Schmel- zer (K.V.P.) bijzonder belangrijk in de vraag van al dan niet stoppen, steunde de suggestie. De P.v.d.A. voelde er niets voor. Vijf minuten schorsing voor partijbe- raad van de P.v.d.A. Alle socialisten behalve de pacifistische en democratische trokken zich terug in de fractiekamer. Na een kwartier kwam het antwoord: doorgaan. De heer Nederhorst wilde ech ter naar huis. De heer Wiebenga (P.S.P.) wilde blijven. „Opstaan wie nog niet naar huis wil", beval voorzitter Van Thiel. Het was niet duidelijk of er meer mensen op stonden dan bleven zitten. Hoofdelijke stemming. Het besluit viel om één minuut voor vier. Voor de zoveelste maal die nacht wer- de de namen van de aanwezige Kamer leden voorgelezen. Het waren er nog 132. De socialist Franssen bleek inmiddels naar huis te zijn. Zeventig Kamerleden waren het beu en wilden naar huis, 62 wilden doorgaan. Waarom? In het week einde zouden de regeringspartijen mis schien een middel vinden om het gat te dichten, luidde het in de wandelgangen. Immers, een belastingvoordeel van 45 miljoen krijgt de Nederlandse burger niet zo maar in de schoot geworpen, ook niet door een vergissing, zelfs niet om tien over vier in de ochtend. ADVERTENTIE Wijn uit 't vat Vlees van het grill Dit en nog veel méér herinnert aan romantiek van weléér. Romantisch diner-dansant in Spitbraadzaai „Le Patient" a.s. weekeinde, m.m.v. Trio Jan v. d. Molen Egmond Altijd gezellig Inl. en reserveringen tel. no. 02206 - 1352

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 17