Kamer achter hogere BTW VIER PERCENTS TARIEF BLIJFT BUITEN WIEBELT AX-PAKKET HONDEN DE GOOT IN! De bijbel als weekblad het staat in de sterren! vieux *@Qaï Gevaarlijk rijden in dichte mist; doden en gewonden Overleg met kabinet is vastgelopen ITwee mannen roven 1200 uit station CDU wordt vissterfte wellicht opgeheven Voor halve ton bij juwelier geroofd BEZORGDHEID IN NOTA PvdA wil verkeersveiligheids fonds Amsterdam wil binnenkort fluorideren In januari weer 200 voor ambtenaren Lozingen DSM wellicht oorzaak VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteravond de regering in meerder heid gevolgd in haar voorstel de omzetbelasting (BTW) te verhogen en een wiebeltax in te voeren als wapen tegen een conjunctuuromslag. De BTW gaat per 1 januari van 12 naar 14 percent (het lage tarief blijft op 4 percent gehandhaafd) en de wiebeltax maakt het mogelijk per 1 januari een tijde lijke opslag van 3 percent te leggen op de loon- en inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting, de benzine-accijns en de verbruiksbelasting op auto's. WENNEKER-ROOSENDAAL Goedkeuring Huiswerk AANVARING MIST; SCHIP GEZONKEN IN Verrekening later Koningstraat 44 - Haarlem - Telefoon 023-31 3048 Politie wil 1200 \ln Wormerveer Nieuwe partij van mr. Kronenburg? NIET WACHTEN (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het kon niet uit blijven: na het Bock van de Mens, en andere dergelijke werken in wekelijkse uitgaven, is van volgende week af ook de bijbel in weckafleveringen te koop. De Geïllustreerde Pers in Amsterdam, de uitgeverij De Spaarnestad in Haar lem en de Nederlandse Rotogravure- maatschappij in Leiden verzorgen de uitgave. In 96 weken heeft men Oude en Nieuwe Testament bij elkaar. De tek sten komen van het Nederlands Bijbel genootschap en de Katholieke Bijbel stichting. De omzetbelasting blijft volgend jaar nog buiten de wiebeltax, omdat zij al om budgettaire redenen omhoog gaat. De BTW zal echter een volgende keer In de con junctuurheffing kunnen worden meegenomen. De regeringspartijen wilden echter voor het lage tarief een uitzondering maken. Minister Witteveen was bereid dat tarief buiten de wiebeltax te laten, mits een voorstel van de CHU-afgevaardigde mr. W. Scholten zou worden aanvaard om ook de bier- en alcoholaccijns onder de werking van de conjunctuurheffing te brengen. De Kamer voelde daar in grote meerderheid echter zo weinig voor, dat mr. Scholten zijn voorstel Ijlings terugnam. Desondanks bleef de minister bereid voor het 4 percents tarief een uitzondering te maken. ADVERTENTIE De linkse oppositie diende amendemen ten in om de hele BTW buiten de wie beltax te houden. Men vreesde voor prijsrepercussies, maar vond ook dat de middenstand, die elke keer maar weer artikelen moet omprijzen, teveel over last wordt bezorgd. De minister vond dit bezwaar, dat ook uit de banken van de regeringspartijen opklonk, nogal over dreven. Dr. Witteveen weigerde ook de vermogensbelasting onder de wiebeltax te brengen zoals door D'66 en P.P.R. werd gevraagd. Hij voerde aan dat er dan van een dubbele heffing sprake zou zijn. De minister wist ook de bezwaren van de Kamer tegen de vergaande machti ging, die de regering met de wiebeltax vraagt (het gaat om een tijdelijke ver hoging of verlaging van de belastingta rieven tot maximaal 5 pet. met goed keuring achteraf), enigszins weg te ne men. Hij beloofde dat de Kamer in voor komende gevallen onmiddellijk bij nota zal worden ingelicht, zodat men er nog over kan piraten. De maatregel zal na melijk altijd pas twee maanden na af kondiging in werking kunnen treden. Dat maakt het mogelijk zelfs het percentage nog te wijzigen. De oppositie was met deze toezegging niet tevreden. De socialist drs. E. Berg (P.v.d.A.) diende een amendement in, waarin werd gevraagd het parlement tenminste 14 dagen de tijd te gunnen de maatregel vooraf in beschouwing te ne men. De minister wees dat voorstel ech ter af, omdat het hem zou kunnen ver hinderen bij de conjunctuurbeheersing slagvaardig op te treden. Vooral de com munist Marcus Bakker nam hem dat ge weldig kwalijk en verweet de bewinds man het recht van amendement aan te tasten, waarmee de parlementaire de mocratie geweld wordt aangedaan. De minister vond een opslag van 3% onder de huidige conjuncturele omstan digheden voldoende om de bestedingen af te remmen. De heffing van 4 pet die de SER heeft gesuggereerd wees hij van de hand. Een uitgavenbeperking van 300 miljoen, zoals de SER eveneens heeft geadviseerd, ging de bewindsman veel te ver. Het zou volgens hem te grote of fers vragen. Een uitgavenbeperking van 140 miljoen, zoals hijzelf heeft voorge steld, vond hij meer in overeenstemming met het gewicht van de overige maatre gelen uit het conjunctuurprogramma. De verhoging van het BTW-tarief van 12 tot 14%, voorgesteld om het tekort in het gemeentefonds te dekken, had niet de instemming van de oppositie. De so cialist drs. Berg vreesde voor nieuwe prijseffecten, die alleen maar de inflatie verder zullen aanwakkeren. Ook drs. H. Wiebenga van de P.S.P. en drs. P. Jans sen van de P.P.R. waarschuwden voor de economische repercussies. De commu nist Marcus Bakker sprak zelfs van „een ramp voor consument en middenstander" De winkelier zal volgens hem jaar in jaar uit in de kerstweek tot huiswerk zijn gedoemd. De heer De Goede van D'66 begreep niet waarom de regering niet van de tweede tranche van de be lastingcorrectie heeft afgezien. „We ha len ons met deze BTW-verhoging alleen maar nieuwe ellende op de hals", zo waarschuwde hij. Met de minister vonden de woordvoer ders van de regeringspartijen de bezwa ren van de oppositie overdreven, drs Peijnenburg (K.V.P.) en mr. Portheine (V.V.D.) noemde de invloed van de ta riefsverhoging op de kosten van levens onderhoud (0,37%) gering. Het lage tarief waaronder de meeste direkte levensbe hoeften zijn gerangschikt, blijft immers op vier procent gehandhaafd. Mr. Schol ten (C.H.U. vond dat de verhoging wel op een wat conjunctureel ongunstig mo ment komt, maar de heer Kieft (A.R.P.) gaf aan een dergelijke tariefsverhoging als dekkingsmaatregel verre de voor keur boven een verhoging van de direk te belasting. Er werden gisteravond nog pogingen ondernomen allerlei produkten onder het lage BTW-tarief te brengen. Staatssec retaris Grapperhaus nam amendemen ten van de regeringspartijen om prothe sen en diergeneesmiddelen onder het la ge tarief te brengen over, maar keerde zich tegen amendementen van D'66 om patat frites en chips, en van de P.v.d.A. DEN HAAG Bjj botsingen in de dichte mist, die van gisteravond af tot ver in de morgen over het land hing, zijn enkele personen omgekomen en enkelen ernstig gewond. De politie verbaast zich erover dat er door automobilisten met snelheden van 120 kilometer per uur werd gereden. En dat ondanks het afschuwwekkende voor beeld van enkele weken geleden toen in dichte mist auto's bij Schiphol met hoge snel heden op elkaar reden en waarbij zeven mensen omkwamen. om geneesmiddelen en van de Boeren partij om sierteeltgewassen landbouwza- den en renpaarden naar het 4°/o-tarief over te brengen. De staatssecretaris liet een beslissing over een lager tarief voor maaltijden in horeca-bedrijven, toeristisch personen vervoer en banketbakkersartikelen, voor gesteld door de K.V.P., aan de Kamer over. Datzelfde deed hij met amende menten van D'66 om dieet- en kinder voeding en met amendementen van de V.V.D. om kant en klaarmaaltijden onder het lage tarief te brengen. Er zal volgende week over deze voor stellen worden gestemd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het Amsterdamse ge meentelijke waterleidingbedrijf hoopt over enkele jaren water te leveren dat door het bedrijf zelf is onthard tot een aanvaardbaar peil. Voorts wordt mogelijk binnenkort fluor tegen tandbederf aan het drinkwater toegevoegd. Het principe besluit werd hiertoe door de raad al in 1962 genomen. Onthard water zal duurder zijn dan het water dat nu wordt geleverd, maar de voordelen zullen de hogere kosten ruim schoots goedmaken. Die voordelen zijn nagenoeg geen kalk en ander slib meer in wasmachines, geisers, stoomstrijkijzers en kranen om er enige te noemen, waar door ook de periodiek noodzakelijke schoonmaakkosten van de waterverwer- kende apparaten vervallen. Nu de nationale gezondsheidraad zich positief over fluoridering heeft uitgespro ken, aldus de directeur van het Amster damse waterleidingbedrijf, ir. C. van der Veen, hoeft de toevoeging van fluor aan het Amsterdamse drinkwater niet lang meer op zich te laten wachten. Per duizend liter water wordt één gram flu or toegevoegd. ROTTERDAM (AP). De 399 ton me tende Nederlandse kustvaarder „Els Teekman" uit Delfzijl is gisteren in dich te mist bij het lichtschip Terschellinger- bank gezonken na een aanvaring met het Deense schip „Thuroklint" (300 ton). De Nederlandse bemanning werd overgeno men door de „Thuroklint", welk schip gisteravond laat in Harlingen is binnen gelopen. ADVERTENTIE Op de weg Moerdijk-Dordrecht kwam gisteravond de 36-jarige arts J. Boiten, verbonden aan het Havenziekenhuis in Rotterdam, om het leven. Het ongeluk gebeurde nadat op de weg een personen auto een vrachtwagen had aangereden. De vrachtwagen had een niet-brandend (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het staat thans vast dat het overheidspersoneel in januari an dermaal tweehonderd gulden zal ontvan gen, het tweede gedeelte van de extra uitkering van vierhonderd gulden voor de ambtenaren. In de loop van 1971 zal een verreke ning plaatshebben wanneer de gemiddel de uitkering in het bedrijfsleven lager blijkt te liggen dan vierhonderd gulden Aanvankelijk waren er moeilijkheden ge rezen omdat de regering al bij het tweede gedeelte van de uitkering een aftrek wil de toepassen als gegevens over de ge middelde hoogte van de uitkering beschik baar zouden zijn. linker achterlicht, waardoor de bestuur der van de personenauto meende dat een motorrijder voor hem reed. Nadat beide auto's waren gestopt en de be stuurders ervan bezig waren de schade op te nemen reed de auto van de arts op de wagens in. Een röntgenoloog, die met hem meereed kreeg een bekkenfractuur en snijwonden. De echtgenoten van bei de artsen en de moeder van dokter Boi ten werden licht gewond. Op de weg Utrecht-Amersfoort botsten vier auto's op elkaar. Drie vlogen in brand en brandden geheel uit. De inzit tenden bleven ongedeerd. In Bergen op Zoom reed gisteravond een personenauto met vijf inzittenden een langs de weg gelegen talud af. De auto kwam op de kop in het slechts en kele decimeters diepe water terecht. Eén der inzittenden, een vrouw, kwam om. Enkele anderen kregen lichte verwondin gen. De bestuurder is wellicht misleid door de mist. Botsingen en filevorming werden ge meld van de rijkswegen Utrecht-Den Haag, Amsterdam-Utrecht en uit de Haarlemmermeer bij het Bennebroeker viaduct. Op een kruispunt in Uddel (gem. Apeldoorn) is donderdag de 58-jarige K. de Boer uit Harderwijk om het leven ge komen. Hij botste met zijn wagen op een autobus. De 36-jarige heer A. Koks uit Mils beek is gisteren met zijn bromfiets op een voorrangsweg in Ottersum tegen een vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Greta Rogier Couture in de Koningstraat 44 te Haarlem doet zich toch wel gelden als een van de exclusiefste dames-modezaken van Haarlem en omstreken. Niet alléén vanwege de zéér exclusieve en kwalitatief op hoog peil staande stoffen waarmee gewerkt wordt, de inrichting b.v. is smaakvol en luxe uitgevoerd en behoudt toch haar charme. De opzet en stijl is een treffer in de roos gebleken, mede door de charmante persoonlijke manier van klanten benaderen door mevrouw Kuipers-Rogier, en het niet te onderschatten objectieve advies dat zij daarbij geeft. Alles wordt in eigen atelier vervaardigd en afgaand van uw type worden alle modellen ontworpen en aangepast aan uw figuur. (Dit is van onschatbare waarde voor vele vrouwen die maar moeilijk elders kunnen slagen). Nog een punt van overweging is de prijs. Voor wat u krijgt is het beslist niet duur te noemen. COUTURE Amsterdam-Zuid, door de doorsnee Amsterdammer een „kakbuurf' ge noemd, heeft sinds kort borden die deze kwalijke reuk moeten weg nemen. De borden van onbekende oorsprong, zijn er op gericht de hondenbezitters er op te wijzen dat hun viervoeters bij hoge nood van de goot moeten gebruik maken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De moeilijkheden over de voorgenomen extra uitkering aan po litiepersoneel op grond van de talrijke moeilijke situaties, waarmee de politie dit jaar is geconfronteerd, worden vandaag opnieuw besproken door de ministerraad. Het beraad hierover in het Georgani seerd Overleg is gistermiddag vastgelo pen. De samenwerkende ambtenarenbon den hebben staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken gevraagd het kabinet mee te delen dat zij ernstig ver ontrust zijn over de gang van zaken. De regering houdt vast aan een extra uitkering van vijfhonderd gulden. De or ganisaties van politiepersoneel vinden die uitkering veel te laag. Staatssecretaris Van Veen heeft giste ren geprobeerd het overleg te herstellen. Het kabinet is bereid te onderhandelen over een hogere uitkering aan die poli tiemensen die daadwerkelijk bij zeer moeilijke situaties betrokken zijn ge weest. De basisuitkering zou echter vijf honderd gulden blijven. De ambtenaren bonden hebben echter hervatting van het overleg op deze basis van de hand gewe zen. De voorzitters van de drie politiebon den hebben bij het overleg nogmaals de argumenten voor een uitkering van 1200 te berde gebracht. Zij hebben met nadruk aandacht ge vestigd op het grote risico, dat de onte vredenheid die in de politiegelederen heerst door de weigering van het kabi net, nog zal worden versterkt. De Nederlandse Politiebond is van plan volgende week in Den Haag een demon stratieve openbare landelijke bijeenkomst te houden. De katholieke en de christe lijke bond vinden het daarvoor nog niet het juiste moment. WORMERVEER. Twee gemaskerde I mannen hebben vanmorgen ongeveer I 1200 geroofd uit het plaatskaartenkan- toor van het station Wormerveer. Even nadat de 37-jarige lokettist H. de Jong omstreeks kwart over vijf de brand, kast had geopend, kwamen de rovers het kantoor binnen. Zij bedreigden de heer De Jong met een ijzeren staaf, haalden van de vier geldkistjes in de brandkast er twee weg en verdwenen. (Van onze correspondent) SOEST. Mr. H. C. J. M. Kronen burg, die thans de Christen-Democraten- Unie in de Tweede Kamer vertegenwoor digt na zijn uittreden uit de Boerenpartij zal ook de C.D.U verlaten. Hij zou bezig zijn een nieuwe politieke partij op te rich ten met ex-leden van de Boerenpartij middenstandsvertegenwoordigers en met hen die Binding Rechts de rug hebben toegekeerd. Bij de laatsten zou ook bur gemeester ridder van Rappard van Go- rinchem zijn. Voor de C.D.U. is het uittreden van mr. Kronenburg aanleiding geweest om de leden op te roepen voor een buitengewo ne ledenvergadering, morgen in Utrecht. Daar zal het bestuur voorstellen niet aan de Tweede-Kamerverkiezingen deel te ne men, gezien de slechte resultaten bij de provinciale staten-verkiezingen, toen men in Zeeland en in Noord-Holland de waar borgsommen verspeelde. De deelneming aan de gemeenteraadsverkiezingen in ne gen gemeenten, was evenmin een succes, want slechts in twee gemeenten kreeg de C.D.U. een zetel. De partij heeft geen geld om een landelijke verkiezingsactie te be kostigen. Het bestuur stelt niet de opheffing van de partij voor. Vele leden achten het ech ter niet denkbeeldig dat de besprekingen in Utrecht zullen leiden tot opheffing van de C.D.U. HEERLEN. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat een direct verband tus sen de op 1 september in de Maas in Limburg geconstateerde vissterfte en lo zingen van afvalwater door DSM (Staats mijnen) mogelijk aanwezig is. Oorspron kelijk meende DSM, dat er geen aanwij zingen waren om de vissterfte te wijten aan de lozingen van haar industrie. In een donderdagavond uitgegeven communiqué zegt DSM, dat zij van haar aanvankelijke mening terugkomt. Onder zocht zijn namelijk niet alleen de lozin- geh op 31 augustus en 1 september, maar ook die van de dagen daarvoor. Een en ander blijkt uit eigen onderzoekingen van DSM. Van de veranderde zienswijze heeft DSM mededeling gedaan aan Rijkswater staat, Provinciale Waterstaat en de Lim burgse organisaties van sportvissers. FRANEKER. Vanmorgen om half vijf is bij juwelier P. Wielinga in Fra- neker voor een waarde van 50.000 aan sieraden geroofd. Buren zagen, hoe drie mannen uit een auto stapten, met een moker de ruiten insloegen, de etalages leeggristen en verdwenen. Door de mist kon echter geen signalement van de auto of van de mannen worden opgenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. heeft vooruitlopend op de begroting van Verkeer en Waterstaat (volgende week) een nota gepubliceerd over de verkeersveiligheid. De fractie heeft al eerder bij andere onderwerpen een dergelijke nota het licht doen zien omdat de tijdbeperkingen in het debat niet voldoende mogelijkheid boden om aan detailpunten aandacht te schenken. In de nota over de verkeersveiligheid wordt gepleit voor een verkeersveilig- heidsfonds, een echte nationale ver- keersweek, een zelfstandige verkeers- veiligheidsdienst met Inspecteurs en een prioriteitennlan. I> nota is ingegeven door de zorg om de verkeersveiligheid waarmee de P.v.d.A. is vervuld. Ondanks het feit dat het aantal verkeersdoden vorig jaar boven de drieduizend is gestegen, gaat de maatschappij maar door alsof er niets aan de hand is, aldus de opstellers van de nota, drs. E. van Thijn en dr. ir. A. P. Oele. Mede van invloed is geweest het tempo waarin de beleidsbeslissingen op het gebied van de verkeersveilig heid tot stand komen en dat volgens de P.v.d.A. onverantwoord laag is. Er worden in de nota hiervan een aantal voorbeelden gegeven zoals het niet vol doende snel tot stand komen van praat palen en wegstations langs de autowe gen, het nog steeds niet verplicht stel len van EHBO-kennis aan toekomstige rijbewijshouders, de verplichte perio dieke keuring van motorvoertuigen, be- trijding van het alcoholmisbruik, rege ling van minimum- en maximumsnel oeden, de ongevallenregistratie, bevei liging van overwegen, behoorlijk ver lichte autowegen, een goed detectie- en signaleringssysteem vooral langs auto wegen en betere voorzieningen voor bromfietsers en fietsers enerzijds en voetgangers anderzijds. De P.v.dA..-Tweede-Kamerfractie is dit alles overwegende tot de conclusie ge komen dat niet langer gewacht kan worden met een versnelde uitvoering van de nota-verkeersveiligheid. Dat heeft dan geleid tot een vijftal voor stellen. In de eerste plaats wordt ge pleit voor een zelfstandige verkeersvei- ligheidsdienst onder verantwoordelijk heid van de minister van Verkeer en Waterstaat, een dienst die in de eerste olaats belast is met inspectie. Dat zal -ian moeten worden toegemeten aan wintig veiligheidsinspecteurs. i basis van een doelmatigheid kosten- analyse zal volgens de P.v.d.A. voorts een prioriteitenplan moeten worden op gesteld en op korte termijn door gevoerd. Bij deze analyse moet in elk geval worden betrokken: versnelde be veiliging van overwegen, verlichting van autosnelwegen, toepassing van een detectie- en signaleringssysteem, reali sering van een rijks(brom)fietsplan en van een program voor veiliger voet gangersvoorzieningen. Van de steeds toenemende last op het autoverkeer moet volgens de P.v.d.A.- fractie een bepaald percentage worden gereserveerd als verkeersveiligheids- fonds, waaruit op slagvaardige wijze zogenoemde „black spots" gefinancierd moeten worden. Hierbij moet niet al leen aandacht worden geschonken aan het autoverkeer. Tenslotte wil de mar tij dan nog een echte national'- ver- keersweek in het komende vo 'r. waarin de regering alle nog hangende verkeersveiligheidszaken moet beslis sen.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 2