Janbroers: „professionele aanpak trekt mij aan" Combinatie van coaches (De Wit en Janbroers) bevalt Flamingo's EDO - VOLEWIJCKERS EDO b - S.C. DRENTE b afj Roemeense voetbalcoach Angelo Niculescu ,Met tikkeltje geluk moeten we Nederland kunnen kloppen De Spelen bezorgen München hartinfarct V RIJ D A G HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 37 Drente krijgt een tweede kunstijsbaan Samenwerking Nieuwe Amerikanen ZONDAG A.S. 14.30 UUR Wederom loterij: HOOFDPRIJS SUPER PHILIPS HOOGTEZON ZATERDAG A.S. 14.30 UUR (Van onze sportredactie) BOEKAREST „Geef mij een man van het kaliber Gerd Müller en wij be horen tot de beste, de sterkste voetbalnaties ter wereld!" Angelo Niculescu, de Roemeense bondscoach, komt glimlachend tot deze uitspraak. Maar in zijn stem klinkt een ernstige ondertoon. Want de man, die nu bijna drie jaar de Roemeense voetbalselectie onder zijn hoede heeft, weet maar al te goed aan welke kwaal zijn uitverkoren voetballers lijden: een ontstellend gebrek aan stootkracht. Niculescu, voorzichtig nippend aan een glas wijn, verduidelijkt: „Speltechnisch hoeven we voor geen ander West- of Oost europees land onder te doen. De laatste twee, drie jaar zeker niet. We heb ben voetballers, die alles kunnen, jongens voor wie voetbal bijna hoofdzaak is, die echter jammer genoeg in hun honger naar de bal het maken van doelpunten vergeten". Niet geschokt KADO- KADO BON A mateurs Wereldstad Consequenties EMMEN. De op 20 november 1970 op gerichte Stichting „Kunstijscentrum Em- men" heeft in Emmen de plannen ont vouwd voor de bouw van een tweede overdekte 400 m-kunstijsbaan in Drente. De kosten van het projekt raamt men op vijf miljoen gulden. De gemeente Emmen en de industrie hebben de Stichting hun steun toegezegd. In 1973 hoopt men het project te kunnen voltooien. De 400 meter kunstijsbaan in Assen wordt op 15 decem ber geopend. (Van een medewerker) HAARLEM - Het Haarlemse Flamingo's draait goed in de vaderlandse competitie. Twaalf punten uit zes wedstrijden. In vier van die wedstrijden werd een score van boven de honderd gehaald. Confrontaties met de andere koplopers Fiat Stars en Rotterdam-Zuid staan voor de deur, evenals twee Europa-Cup wedstrijden en het grote Nieuwjaarstoernooi. Reden om intern bij Flamingo's eens wat meningen te peilen. Naast Jan Janbroers (42) staat sinds september Rob de Wit (35) als trainer-coach bij Flamingo's. Dezelfde De Wit, die het betere coachwerk juist van Janbroers heeft geleerd. De eerste confrontatie tussen deze twee ontstond in 1955. Rob de Wit: „Ik zat in dienst in Den Haag. Jan trainde op dat moment een ploeg, Te Werve, in Den Haag, ik zat daar dus en wist eigenlijk niet wat ik moest doen. Daar heb ik Jan toen leren kennen. Vanaf dat moment heeft hij me „coachen" geleerd. In 1960 ben ik toen zelf begonnen". Flamingo's met links en rechts de coaches, respectievelijk Janbroers en De Wit. Rob de Wit trainde vanaf de beginjaren zestig ploegen als US (de ploeg van de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam), Landlust en Herly. Met beide laatstgenoemde ploegen werd hij kam pioen van Nederland. Met Herly kwam hij, zoals hij zelf zegt „heel hoog. Dat was wel de sterkste basketbalploeg die er ooit in Nederland is geweest. De inzet van vier jaar keihard werken werd toen door Olympia Ljubljana gebroken. Met precies één punt verloren we de Europa cupwedstrijd. Daarmee was het voor de spelers wel gebeurd. Vanaf dat moment was de wil om topbasketbal te spelen eigenlijk weg. Ze hadden het toen alle maal wel gezien. Inplaats van vier avon den per week trainen werd het toen de bios en een biertje pakken. Vanaf dat moment (ik heb zelfs dat seizoen niet meer afgemaakt) ben ik consequent uit gestapt". De Wit heeft zo zijn eigen ideeën over basketbal. Deelt Janbroers deze? Jan Jan- broers: „Ja, die professionele aanpak die Rob altijd heeft gehanteerd spreekt mij enorm aan. Ik geloof wel dat wij veel overeenstemmende gedachten hier omtrent hebben. Je kunt het het beste pseudo-professioneel noemen. Want spe lersbetaling komt er niet bij kijken. Je werkt alleen op een keiharde manier om een optimaal resultaat te behalen. Je streeft dus naar kampioenschappen, de beker winnen en goede successen op grote toernooien. Dat moet echter geen kort stondige aangelegenheid zijn. Het is de kunst om een club lang op topniveau te houden. Ik wijs op Ajax en Feijenoord. Dat is knap". In het succesjaar van De Wit is nog eens een confrontatie tussen Janbroers en De Wit voorgevallen. Vertelt een glimlachende Janbroers: „Ik was coach van het Nederlandse team. Op een za terdagavond speelde Flamingo's uit te gen Herly. Als bondscoach ga je een der gelijke wedstrijd bezoeken. Er speelden heel wat selectiespelers, ik noem Lex Kroder, Kurt Lagerwey en Frank Kales en ook bij Herly een aantal. De coach van Flamingo's op dat moment, Rob Bakker, liet om één of andere reden af weten. Vijf minuten voor de wedstrijd stapte Erik Zwiers, de toenmalige Fla mingo's aanvoerder op me af en vroeg zo maar even of ik zin had om te coachen. Nou kwam dat wel meer voor in die tijd. Als ik gevraagd werd, dan coachte ik wel eens of trainde voor éénmaal een ploeg. Vreemd was het dan ook niet. Mijn antwoord aan Zwiers was: Akkoord, maar dan moet de coach van Herly, Rob de Wit dus, het goed vinden. Zwiers ging naar De Wit toe, maar deze zei neen. Flamingo's heeft dat toen leuk opgevan gen, ze zijn die avond als beesten te keer gegaan en hebben Herly geklopt. Zonder coachen ging het dus ook". Maar nu staan Janbroers en De Wit dus samen. Hoe bevalt die samenwerking? De Wit: „Uitstekend. Het gaat precies zo, zoals ik altijd heb gewild". Janbroers: „Prima". Maar hoe staan jullie dan tegenover het feit dat twee toptrainers en coaches voor één team staan? Berokken je daar het Nederlandse basketbal^ geen schade? Happel en Linder voor één club zie je ook niet. Janbroers: „Kijk, als PSV Lin der wil hebben, dan nemen ze hem, wil Feijenoord Happel idem dito. Bij basket bal ligt dat anders. Er zijn hier in Ne derland vele ploegen die ik voor nog geen duizend gulden in de week wil trainen of coachen. En alleen omdat men het in die clubs niet doet op de manier, die ik vind dat de beste is. Flamingo's doet dat wel, daarom zit ik hier". De Wit vult direct aan: „Met mij is dat precies zo. Eén van de voornaamste dingen voor mij is dat er in een vereniging flexabili- teit moet zijn. Er moet een steeds blij vende gedachte zijn, van „we willen voor uit", want aan stilstaan heb je geen don der. Je moet gewoon in beweging blijven en dat gebeurt bij Flamingo's." Is De Wit in de tijd tussen zijn vertrek bij Her ly en zijn komst bij Flamingo's nog be naderd door andere verenigingen? De Wit: „O ja, zat. Er zijn er vele geweest Ze kwamen dan met een voorstel. Ik antwoordde daar dan op „Ik wil geen twee keer trainen, maar vier keer in de week, dan krijg je resultaat". Maar dan kwam men kniezend terug. Zo van „Maar dat kan toch niet, we heb ben getrouwde spelers en studerende jon gens, twee keer is toch zat. Nou, dan was het voor mij al geweest. Ik wil graag, heel graag, zelfs, maar dan volledig, en niet halfbakken. Daar bereik je niets mee. Je blijft dan doorsudderen. Zo'n situatie doet zich in Amsterdam voor. Daar moet toch eens een grote bezem doorheen gehaald worden. Laat al die ploegen die nu al jaren aan het klooien zijn, ik noem DED, Landlust en Agon, laat die mensen samen gaan. Nu hebben ze net niets, jaar in jaar uit hetzelfde". Harde woorden, of niet. Wel reëel, ten minste als je het ziet in zo'n pseudo- professional constellatie die Flamingo's nu kent (en Herly heeft gekend). Wat wel direct aanslaat bij het volgende. De sa menwerking in het Haarlemse tussen Fla mingo's, districtbestuur en andere clubs. Janbroers: „Vijf jaar geleden hebben voorzitter Jan Massaro en ik een gesprek gehad met vele clubs in Haarlem. Wij wilden graag samenwerken. Men heeft op Typhoons na allemaal neen gezegd. We hebben toen nog gepro beerd om op het gebied van de jeugd samen te werken, maar weer ontkenning. Toen hebben we gezegd, „dan doen we het zelf". En vanaf dat moment zijn we een grote en sterke club geworden. We zijn dus onze eigen weg gegaan. Er wa ren twee kansen of het zou lukken, of we zouden met onze ideeën volledig de mist ingaan. Het resultaat is, dat er in het district Haarlem op dit moment één sterke ere-divisieploeg is. Lions zal daar bijkomen. En waarom? Omdat ze de za ken goed aanpakken. Zoals het in Zand- voort gaat, gaat het volgens mij goed. Zo hoor je te werken op topniveau. Maar van onze kant bestaat nog altijd de wil tot samenwerking." En vult voorzitter Jan Massaro op een later tijdstip aan: „Dis trictvoorzitter De Zwaan heeft bij Fla mingo's nieuwjaartoernooi een belang rijke rol in de organisatie. Op dat gebied hebben we reeds contact". Door het behalen van het bekerkam pioenschap kreeg Flamingo's recht op een plaats in de Europa cup II. Daarvoor wor den in de eerste week van december twee wedstrijden gespeeld. Het Tjechische Du- kla Olomouc is de tegenstander. Maar voor die tijd (3 en 10 december, waar van de eerste datum de thuiswedstrijd) krijgt Flamingo's nog een belangrijk mo ment te verwerken. Door samenwerking met een in Europa verblijvende Ameri kaanse zakenman is men erin geslaagd om twee Amerikanen aan te trekken. Het is de bedoeling dat deze jongens zater dag in de competitiewedstrijd tegen Land lust zullen starten. Wat voor spelers zijn deze Amerika nen? Janbroers: „De langste heet Ge rard Schreur en is van geboorte Hollan der. Hij spreek goed Nederlands en vindt het hier allemaal erg prettig. Zijn vriend is Bill Moore en zij hebben besloten hier te blijven. We hebben nu twee maal met deze jongens getraind en het lijkt goed te gaan. Ik ben wat voorzichtig, omdat ik weet dat in het verleden ook Ameri kanen met trompetgeschal werden bin nengehaald. Dat pakte dan volkomen ver keerd uit. Die jongens hadden aanpas singsmoeilijkheden of konden gewoonweg in Holland niet aarden. Van deze Schreur is het grote vooordeel dat hij in feite Hollander is. Hij kent onze mentaliteit. Dat is erg belangrijk. En wat hun staat van dienst betreft, die liegt er niet om. Schreur kreeg in 1969 een hoge onder scheiding als Most Valuable Player. Moo re speelde in het basisteam van het team van Oregon University. Maar met deze kerels erbij krijgt het team body. Schreur zorgt voor het werk onder het bord ter wijl Moore een schutter annex driver is. Het zijn gewoon leuke en fijne kerels die goed kunnen ballen". Met de komst, en het meespelen van deze Amerikanen is het mogelijk om de eerste ronde in het zware Europacupwerk door te komen? De Wit: „Dat is niet het belangrijkste. Het is natuurlijk meegeno men. Maar ons doel, dus van alle men sen die achter dat grote selectieteam staan, is kampioen worden. Daarna wil len we dus wat in de Europacup gaan presteren. Voor deze wedstrijd (tegen de Tsjechen dus) speelt het team nog te kort samen om helemaal op en top te kunnen draaien. Neen, ons doel ligt in de toekomst." ADVERTENTIE Niculescu (48 jaar) 'heeft zich in zijn lange trainersloopbaan, die hem onder andere met het nationale elftal van Roe menië naar Mexico bracht, gespecialiseerd in het verwerken van gegevens, die be vriende coaches uit alle delen van de we reld voor hem hebben verzameld. Als zijn voornaamste taak ziet hij de doorkruising van het vaste, maar weinig effectieve na tionale voetbalpatroon, dat is gebaseerd op techniek, balvaardigheid en uithou dingsvermogen. „Het gaat mij nog alleen om het „dodelijke" schot. Alleen daarmee kan ik mijn positie op de voetbalmarkt verstevigen." Met deze visie is Angelo Niculescu dui delijk getekend: een eerzuchtige, gedeci deerde voetbaltrainer. Hij is zo gewend instructies te geven en vragen te stellen aan spelers, dat het hem kennelijk moei lijk valt antwoorden te geven op indrin gende vragen. Niculescu, die zegt niet geschokt te zijn door de uitschakeling van de drie aan Europese cuptoernooien deelnemende Roemeense clubs, probeert het gesprek zo te omzeilen, dat hij als het ware aan de vragende kant is. Voorbeeld: „Hoe komt het, dat Nederland ontbrak in Mexico, terwijl luttele maanden later een elftal als Feijenoord de wereldbeker verovert?" Niculesco wacht het antwoord niet af. Hij oordeelt: „Nederland hangt aan zijn topclubs, niet san zijn nationale team. Dat vind ik onecht. Ik kan me nauwelijks voorstellen, dat uitgerekend een sterke voetbalnatie als Nederland zijn nationale top opoffert aan clubbelangen. Dat is de omgekeerde wereld, naar zijn mening on echt zelfs. In Roemenië is het ondenkbaar, dat de clubs het voor het zeggen hebben. Een speler, die hier wordt uitgenodigd deel te nemen aan de centrale training, krijgt van zijn club alle mogelijke medewer king." „De eer om het nationale tricot te dra gen, prevaleert. Onder alle omstandighe den. Wie wordt geselecteerd, verwerft zich bij een ieder die voetbalminnend is, een enorme populariteit." „Ik heb een uitstekend contact met de trainers van onze topclubs. We vergade ren regelmatig, we analyseren competitie wedstrijden en in het bijzonder de vorm van de geselecteerde of op de nominatie voor selectie staande spelers. We zijn in de allereerste plaats uit op versterking van de top, zowel speltechnisch als psy chologisch. Wie de maarschalkstaf in zijn voetbalransel heeft, kan erop rekenen aan de selectie te worden toegevoegd." Angelo Niculescu zegt zich helemaal te richten op de komende interland tegen Nederland (op 2 december in Amsterdam) die de image van het Roemeense voetbal moet verstevigen. Zegt hij: „Op zichzelf is die wedstrijd niet zo vreselijk belangrijk. Er staat geen Europese titel op het spel. Maar dat neemt niet weg, dat Nederland een ideale sparring-partner is voor ons elftal dat zich de laatste vier maanden serieus heeft voorbereid op het toernooi om de Europa Cup voor landenteams. We zitten in een lastige poule met Tsjecho- Slowakije, Wales en Finland. Stuk voor stuk tegenstanders, waar niet mee te spot ten valt." „We hebben echter getoond ze aan te kunnen. Het is natuurlijk jammer, dat de Tsjechische ploeg door het ontbreken van een groot aantal langdurig geschorste top- spelers ook tegen ons verzwakt in het veld komt. Want voor ons Roemenen geldt de stelregel, dat successen tegen teams van de laat ik zeggen, tweede ca tegorie, zeer snel moeten worden verge ten. Waarmee ik overigens niet wil zeg gen dat we over de Tsjechen zullen heen lopen. We krijgen te maken met een elf tal, dat met eerzucht en een complete in zet zal trachten zjn gemis aan internatio nale ervaring te compenseren." Angelo Niculescu beschouwt de opval lende resultaten van zijn equipe, behaald nog voor het begin van de wereldkam pioenschappen in Mexico als een graad meter. Roemenië speelde tweemaal ge lijk tegen Engeland (Boekarest en Lon den) en haalde in zijn laatste oefenduel voor Mexico bijna de sterke Westduitsers neer. Die mochten in Stuttgart met een 1-1 uitslag niet eens mopperen. En zei Pele, 's werelds meest bewie rookte voetballer, na afloop van de wed strijd BraziliëItalië niet, dat hij zich in ADVERTENTIE ideeën voor iedereen, bijvoorbeeld: manchetknopen - tricot-pyama's - zelfbinders met pochet - 3 zak doeken in luxe verpakking - riemen van echt leer Schiesser onder mode in diverse kleuren - gran diose kollektie overhemden handschoenen etc. EEN ALTIJD GOEDI ALLES IN LUXE KADO-VERPAKKING! Generaal Cronjéstraat 38-44 Telefoon 25 46 79 HAARLEM het duel met de Roemenen minder op zijn gemak had gevoeld dan tegen de Azurri? Niculescu: „Qua balvaardigheid konden we ons volledig met de Brazilianen meten. Slechts op het onderdeel schotvaardig heid streefden ze ons voorbij. Alleen daardoor verloren we met 3-2 van de huidige wereldkampioen." Oud-voetballer en sportleraar Niculescu ziet het als een groot voordeel, dat het overgrote deel van zijn selectie afkomstig is uit de hoofdstad Boekarest. Alleen al van Dinamo „betrekt" hij zeven spelers, van Steaua drie, straks misschien vier Drie keer per week komt de nationale selectie bij elkaar. Een van die wekelijkse bijeenkomsten staat geheel in het teken van de theorie. Niculescu kan daarbij niet alleen putten uit een schat van door be vriende buitenlandse relaties verzamelde gegevens, hij krijgt ook regelmatig de be. schikking over instructieve voetbalfilms uit alle delen van de wereld. Verduidelijkt hij: „Voetbal is uitge groeid tot een spel zonder grenzen. Wie aan dit simpele feit voorbijgaat, komt er internationaal niet aan te pas. Daarom is de theorie, de psychologische voorberei ding minstens zo belangrijk als de condi tietraining. Ook onze topclubs huldigen die opvatting. Daar ben ik gelukkig mee De clubtrainers met wie ik regelmatig de door mij ontworpen oefenstof doorneem eveneens." „We werken gezamenlijk aan de op bouw van ons voetbal, waarbij het for meren van een zo sterk mogelijk natio. naai elftal primair is en blijft. Al bete kent dit geenszins dat we geen oog meer hebben voor clubbelangen. Zou dat het geval zijn, dan was het zinloos onze sterk ste clubteams in te laten schrijven voor Europese bekertoernooien." De Roemeense bondscoach stelt nadruk kelijk, dat de topvoetballers van zijn land in wezen amateurs zijn, Er zijn geen uit zonderingen. Iedereen heeft een vaste baan, die zolang de voetballoopbaan duurt, het karakter draagt van een part time-functie. Verloren arbeidsuren van wege de verplichte trainingsbijeenkom sten worden door de Roemeense voetbal bond aan de werkgever vergoed. Verder is het premiestelsel in Roemenië gebon den aan bepaalde normen en staat, vol gens Angelo Niculescu, in geen verhou ding tot de enorme salarissen, die in West-Europa aan topvoetballers worden betaald. „Onze amateurs vinden trouwens de eer belangrijker dan de honorering. Ik vind dat een gezonde instelling, die uitsluit dat onze cracks zich verheven gaan voelen, Roemeense topvoetballers staan met beide benen stevig op de grond", concludeert Niculescu. Over de komende ontmoeting met het Nederlands elftal in Rotterdam heeft An gelo Niculescu zo zijn eigen opvattingen. „Het feit, dat Nederland voetbal speelt volgens Engels recept, is voor ons alleen maar prettig. Die stijl ligt ons het best, Om de eenvoudige reden, dat wij tegen over een dergelijke speelwijze een hoog tempo en een maximum aan beweeglijk heid kunnen stellen." „Ik geloof echter niet, dat er in Rotter dam veel doelpunten zullen worden ge. maakt. Daarvoor zijn de verdedigingen te sterk." Niculescu, die waarschijnlijk in de loop van deze week, de vijftien of zestien spelers zal aanwijzen, waarmee hij naar Nederland reist, kan beschikken over de vrijwel onaangetaste Mexico-kern met onder anderen Steaua-verdediger Satmareanu en doelman Raducanu, die in Roemenië een minstens zo grote popula riteit geniet als Johan Cruyff in Neder land. Nicolescu's grootste probleem: het for meren van een aanvalslinie met „kanon nen". „Eigenlijk jammer, dat je zo iets niet kunt forceren", lacht de gematigd op timistisch gestemde Nieulescu, die dan nogmaals licht hoofdschuddend duidelijk maakt, dat het Roemeense voetbal be hoefte beeft aan killers van het formaat Müller. AMfWWWVWWWWWWWWWWWWWMMWWIIMAAfWIAMWMMAAAM (Van onze sportredactie) MUNCHEN „Een wereldstad met een hart" heet München ln de propa ganda voor de Olympische Spelen van 1972. Niemand zal durven bestrijden dat de Beierse hoofdstad een vurig kloppend hart bezit, maar een wereld stad moet er nog van worden gemaakt. Daarvoor is zoveel overhoop gehaald en het gaat met zoveel spanning ge paard, dat een Duitse journalist, die de stand van zaken had opgenomen, on langs boven zijn artikel schreef: „Mün chen, een wereldstad met een hartin farct." Dat overal wordt gesloopt en ge bouwd is niet het ergste. In München heerst de overtuiging dat de eerste symptomen van de „Olympische rage", voelbaar worden. Vorig jaar waren de kosten van levensonderhoud hier al twee keer zo hoog als elders in de bondsrepubliek. Een plaatselijke krant voorspelde zijn lezers dat voor hen de meest imponerende olympische records in de bier- en worstprijzen zullen schui len. Daar staat natuurlijk het genot van het olympische spectakel tegenover en bovendien het financiële voordeel van het leven in een druk bezochte wereld stad. Een team van 200 man heeft de af gelopen maanden de 120.000 beschikba re bedden geïnspecteerd. De prijzen zul len zo stevig mogelijk in de hand wor den gehouden. Maar het ongeluk wil dat een groot deel van die bedden zo'n 100 a 150 kilometer van München ligt. On vermijdelijk wordt daardoor ook het eenvoudigste pension in de stad zelf goud waard. Een advertentie uit een grote Duitse krant: „Wie wil de twintig ste Olympiade in zijn caravan beleven? Prijs voor de duur der Spelen 980 mark." Dat is 45 mark per dag louter en alleen voor een plaats om de caravan neer te zetten. Volgens Willi Daume, de opperste lei der van de Spelen, hebben de burge meesters van Rome en Tokio verklaard zo weer voor de organisatie te willen te kenen. Zo reageert de plaatselijke over heid, die hier in München nu a raison van 1,7 miljard mark (het zal nog wel wat oplopen) haar stad mag uitbreiden en vernieuwen met middelen die anders alleen in burgemeestersdromen voorko men. Aan enkele miljoenen bezoekers en 800 miljoen TV-kijkers zal de stad van 26 augustus tot 10 september '72 als een hypermoderne wereldstad worden gepresenteerd. Op het Oberwiesenfeld (over twee jaar een begrip in de hele wereld) ont staat een Olympisch dorp dat een nieuwe woonwijk van München moet worden. De contouren van de sportvel den, van de flats voor 12.000 sportlie den en hun begeleiders en voor meer dan 4.000 journalisten zijn goed zicht baar. Een dorp met wereldprimeurs, maar dat geldt zelfs voor de stallenwijk die elders in de stad wordt gebouwd. In de behuizing der 400 vierbenige atleten worden de laatste snufjes van functio nele stalbouw toegepast. Als niet in die jaren durende onder neming tenminste enkele weken de sport Centraal stond, zou een vergelij king met de heilige spelen in het sta dion van Olympia volstrekt onmogelijk zijn. Tweeduizend jaar geleden werd in Athene met spanning gewacht op de zeilboot uit Marathon, waar 40.000 men sen de spelen bijwoonden. Nu is op de perstribune in het centrale stadion per twee verslaggevers een tv-toestel be schikbaar dat naar believen op andere wedstrijden kan worden overgescha keld. Via vier aardsatelieten zullen 800 miljoen mensen de spelen ,live' kunnen beleven. Daarom Is het oude cultuurcentrum München vastbesloten zich als een „we reldstad" te presenteren en wflst Willi Daume liever op Rome en Tokio dan op het Franse Grenoble, waar de win terspelen de regering in Parijs een mil jard mark hebben gekost. Het besluit van de Franse regering: „Nooit meer bjj ons", is in München druk besproken. De stad krijgt het modernste plaveisel van Europa, maar ook het duurste... Zal de bevolking daar de financiële consequenties werkelijk niet van onder vinden Willi Daume is een popiair man. Maar hij is inmiddels veel minder de voormalige Olympische sportman dan een sportdiplomaat, wiens woorden ook als zodanig worden beoordeeld. Daume ontvangt zijn gasten in een royaal ver gadercentrum in het Olympisch dorp. Zijn problemen zijn voorlopig voor een goed deel politiek Gevraagd naar spe len, die hij graag zou evenaren, noemt hij Helsinki: „De spelen waren goed en soepel georganiseerd en zijn door de sympathieke Finse bevolking spon taan meegevierd". München is echter Helsinki niet. Het is een centrum van rumoerige emigran ten. Daume en zijn medewerkers heb ben zich moeten verdiepen in de ge varen, die bijvoorbeeld de militante Kroatenorganisaties zouden kunnen op leveren. Tot de grote politieke problemen be. horen de Oosteuropese. Over de DDR- vlag zal niet meer worden gestreden. De diplomaat Daume voorspelt: „u zult zien dat de sportlui uit de DDR tot de meest populaire gaan behoren". Maar de bondsrepubliek wenst zjjn spelen ook voor de „oostpolitiek" uit te buiten Daume spant zich in om met name de regering in Oost-Berljjn tot soepelheid te bewegen München ligt niet ver van de DDR-grens, een geweldige be zoekersstroom zou vanzelfsprekend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 37