Overjarige stellini Fawzi belooft Egypte sociale hervormingen Guinee blijft Portugal beschuldigen Eis oppositieleider in Oost-Pakistan: VERKIEZINGEN MOETEN 7 DECEMBER DOORGAAN Hanoi meldt 49 doden na luchtaanvallen Hulpacties tot april 1971 Barricade voor veilig verkeer - Gevangenen in Iran worden gemarteld Speculaties na Gromyko's bezoek aan DDR Problemen rond Oost-Berlijn met de dag ingewikkelder FORD-VERKOOPCENTRUM Maxi gevaarlijk achter het stuur VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 3 NIEUWE LEIDERS ZETTEN GOLF VAN ZELFKRITIEK VOORT Volgens AD AC: Schramme zat op zijn kippenboerderij r Rode Kruis Liever per vrachtwagen Rapport aan „Amnesty International" Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Onenigheid Dompteur Day an gaat naar VS Stemmenverlies In De Legerkoerier, het orgaan van de koninklijke landmacht, is een interview gepubliceerd met de staatssecretaris voor Defensie J. C. E. Haex, handelend over het onderwerp dienstplicht en vrijwilligers leger. De staatssecretaris heeft daarin en kele stellingen geponeerd, die zacht uit gedrukt merkwaardig aandoen. Het is dan ook de vraag of deze uitla tingen geen aanleiding moeten zijn on verwijld de dialoog over dit onderwerp op wat wetenschappelijker, serieuzer ni veau te brengen opdat geen misverstan den zich meester maken van de goede verhoudingen tussen militaire overheid en burgerij in ons land. Sprekende over de moeilijkheid om vol doende gegadigden te vinden voor de ver vulling van de taken in het eventuele vrijwilligersleger, zeide de staatssecreta ris dat voor de oplossing van dat pro bleem „een mentaliteitsombuiging van het ganse Nederlandse volk noodzakelijk zal zijn." Zich nader verklarend voegde de itaatssecretaris daaraan toe, dat het erom gaat „de bereidheid te verkrijgen van jonge mensen om een bijdrage te leveren aan ons vrije volksbestaan." Die bereid heid is er blijkbaar volgens de heer Haex niet, want uit gesprekken met dienstplich tigen is hem duidelijk geworden dat „wij in Nederland in een vacuüm leven." En natuurlijk krijgen de publiciteitsmedia daar de schuld van. Hij vindt overigens dat het onderwijs de taak heeft de jonge mensen zodanig te vormen dat „zij bereid worden een bijdrage te leveren tot ons vrije voortbestaan." Het zal wel moeilijk worden, want „wat twintig jaar is nage laten, kun je niet in zestien maanden vormen." De conclusies liggen voor de hand. De Nederlandse jongeren zijn verkeerd op gevoed. Zij hebben geen liefde voor het vak van soldaat, omdat zij niet begrijpen dat zij door in het leger te treden, een bij drage leveren tot ons vrije voortbestaan. De scholen moeten beginnen met dat evangelie te verkondigen, zodat op den duur de mentaliteit van ons gehele volk wordt omgebogen in de richting van het beginsel: soldaat-zijn is een roeping. Het vaderland moet gered. Deze stelling van de heer Haex maakt iterk de indruk van overjarigheid. Boven dien kan zij onmogelijk waarheden bevat ten in de betékenis die de heer Haex er- san hecht. Waarom zouden de jongelui in Neder land minder bereidheid hebben een bij drage tot ons vrije voortbestaan te leve ren dan bijvoorbeeld de Britten of de Amerikanen? Waarom zouden onze scho len minder begrip voor het verschil tus- len dictatuur en democratie aanleren dan scholen in het buitenland? Hoe kan de heer Haex veronderstellen dat een goed begrip voor dat verschil een jongeman enthousiast voor het soldatenvak zou kun nen maken? Hij probeert hier verband te leggen tussen twee dingen die in geen enkel opzicht vergelijkbaar zijn. Op vele, misschien niet alle scholen, wordt wel degelijk geleerd dat dictatuur en demo cratie twee volkomen verschillende stel sels zijn, waarvan het eerste verfoeilijk en het tweede heilzaam is. Maar er wordt niet geleerd en de schoolbesturen mo gen ons daarvoor bewaren dat een sterk leger een garantie voor een demo cratische staatsvorm is. Enthousiasme voor de democratie betekent niet automa tisch enthousiasme voor een functie in een sterke krijgsmacht. Zeker niet, wan neer in ons lieve Europa de voorbeelden voor het grijpen liggen van landen, die dank zij hun sterke krijgsmacht in een dictatuur zijn gestort, zoals Griekenland en Spanje. Enthousiasme voor de functie van roldaat betekent niet, dat men de kans krijgt de democratie te dienen. De Russische jeugd staat erom bekend, een sterke voorliefde voor het leger te heb ben. Maar waar is de Russische demo cratie? Nu hebben we in Nederland gelukkig een democratie en de opvoeding heeft mede tot taak, de voordelen en de ideo logische deugden van het democratische stelsel duidelijk te maken aan de jeugd. Als die jeugd dan ook duidelijk kan wor den gemaakt dat die democratie de oog appel van defensie is, en dat defensie een garantie wil zijn tegen èlle gevaren die de democratie bedreigen en niet alleen tegen de traditionele, met name genoemde mogendheid die te pas en te onpas als de boeman wordt voorgesteld dan is er méér kans dat onze jeugd de krijgsmacht welwillend gezind zal zijn. Maar dat is dan nog niet een waarborg voor het in massa dienstnemen van jon gelui, want de jeugd van tegenwoordig weet maar al te goed dat de strijd om het bestaan in onze materialistische maat schappij hard is en dat men vaderlands liefde niet kan eten. Een vak wordt mede gekozen om de materiële kanten ervan. Zo is het met bijvoorbeeld het verpleeg stersvak toch ook gegaan? Offeren voor de zieke medemens is een edele bewogen heid, maar men moet er tegelijk ook een goede carrière door kunnen veroveren. Als de heer Haex het soldatenvak maar aantrekkelijk genoeg maakt uit het oog punt van de maatschappelijke bestaans voorwaarden, komt de bereidheid tot ver dediging van ons volksbestaan vanzelf. Het militaire vak is geen zendingswerk, geen heldenidealisme. Het is een vak als ieder ander, dat uit maatschappelijk oog punt verkieslijk moet zijn. Het is niet goed, dergelijke dingen an ders voor te stellen dan ze zijn. Een goed betaalde vrijwilliger zal zijn dienst nog beter doen als hij tegelijkertijd ervan overtuigd is dat hij voor een goed doel werkt. Maar het is gevaarlijk dat doel te veel te idealiseren. Want de oorlog is nooit heilig en soldaten zijn nooit cheru bijnen, zelfs in democratieën niet. »WWV»A/WWVW\A#U\A/WVWWWWW%*WWWiA*\/WVWW%A/WVWWUWVM'WWW%#Vl/WWWWV\/WWWVV\/WUV*WWUWMWW\AAAfW%fWWWI CAïRO, (Reuter) De Egyptische premier dr. Machmoed Fawzi heeft de Egyptenaren ingrijpende sociale hervor mingen beloofd en een grotere stem in het overheidsbeleid. De achterlopende gezondheids-, onderwijs- en andere open bare voorzieningen voor de 34 miljoen inwoners, wier aantal jaarlijks met meer dan een miljoen toeneemt, zullen dras-* tisch worden verbeterd, zo zei dr. Faw zi in zijn eerste grote verklaring over de binnenlandse politiek sinds hij in functie trad na president Nassers overlijden. De opmerkelijke stroom van zelfkritiek van de nieuwe regering voortzettend, verklaarde de premier in een toespraak tot de Egyptische nationale vergadering onder luid applaus dat afgerekend zal worden met egoistische klieken die op treden „in het donker, als uilen en vleer muizen die het daglicht niet kunnen ver dragen". Evenzeer zou men korte met ten maken met „corrupte kringen", die alleen diensten verrichten voor degenen die fooien en geschenken geven. Een waarlijk democratische gang van zaken kan niet worden verwezenlijkt zonder dat wij brede ruimte laten aan vrije meningsuiting en constructief de bat. Evenmin kan dit mogelijk zijn wanneer in de meeste gevallen het pra ten in één richting gaat, van ons tot het volk, en heel zelden van het volk tot ons", aldus premier Fawzi. Het onderwijs moest worden herzien, en zowel voor le ger als thuisfront deskundigen leveren. Egypte zou de westerse en socialistische onderwijsstelsels nader bekijken, en daar het beste uit kiezen voor zijn eigen op godsdienst gebaseerde maatschappij. Er moeten gelijke onderwijskansen voor al len komen, zo verklaarde Fawzi, het sy steem van extra-onderwijs, alleen voor rijken betaalbaar, veroordeelde hij. De enig toegestane politieke partij in Egypte, de Arabische Socialistische Unie heeft intussen onder haar nieuwe secre taris-generaal Ablel Mohsen Aboel Noer •nkele organisatorische wijzigingen aan gekondigd. Zij zal een speciale afdeling voor publieke opinie in het leven roepen, Enkele ministers spraken gisteren, ook over hervormingsplannen. Zo verklaarde dr. Achmed Darwisj (toerisme) dat het dode hout zal worden weggehaald, en dat hij ieders mening, „van kruiers tot staatssecterarissen" wil leren kennen. „De fouten liggen in ons land zelf", zo zei hij. FRANKFURT (DPA). De Westduit- se automobilistenclub ADAC heeft don derdag alle vrouwelijke automobilisten gewaarschuwd tegen het dragen van maxi achter het stuur. Jassen en jurken tot op de enkels zijn volgens deze club hoogst ongeschikt voor autorijden omdat zij de beweginugsvrijheid van de bestuurster be lemmeren. Vooral in kritieke verkeerssituaties zal de bestuurster de auto niet volledig kun nen beheersen. Mini-rokken achter het stuur zijn daarentegen hoogstens gevaar lijk voor eventuele passagiers, aldus de club. ABIDJAN (Reuter) Minister van Financiën, Ismael Toeré, de jongere broer van president Sekoe Toeré van Guinee, heeft de commissie van onder zoek van de Verenigde Naties gisteren meegedeeld dat het „Portugese imperia lisme heeft getracht een lakeien-regering in Guinee" aan de macht te brengen door middel van de invasie in het afge lopen weekeinde. De landing „volgde na een poging in april 1969" om de regering omver te werpen. Bij de eerste poging zouden fi guren als een oud-chef-staf, de vroegere minister van Financiën Barry Diawadoe en twee andere oud-ministers betrokken zijn geweest. Uit verhoren van de deze week krijgsgevangenen gemaakte inval lers zou zijn gebleken dat er een scha kel tussen beide acties was. Toeré zei voorts dat het Guineese ver trouwen in de Verenigde Naties is ge schokt omdat de wereldorganisatie een missie heeft gezonden en geen strijd krachten. Jean Schramme, de Belgische leider van het huurlingenleger destijds in Kon go, heeft tegengesproken dat hij iets te maken heeft gehad met de gevechten in de Westafrikaanse republiek Guinee. In een vraaggesprek met het Portugese avondblad „Diario Popular" zegt Schram me: „Ik weet niets over de republiek Guinee, niets over het land zelf en ook niets over haar politiek". Schramme, die in Olivieira do Sul in het centrum van Portugal een kippen boerderij heeft, voegde hieraan toe dat hij naar Portugal is gekomen om vrede te vinden en het verleden te vergeten. PARIJS (DPA/Reuter). Bij de Amerikaanse bombardementen op Noord- Vietnam op 21 en 22 november zijn 49 mensen omgekomen en 40 gewond. Dit deelde een woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie bij de vredesbespre kingen in Parijs, Ngoeyen Than Le, gis teren mee op een persconferentie. Hij zei dat onder meer drie scholen, een sanatorium, enkele landbouwcoöpera ties, een stuwdam en economische centra door de Amerikaanse bommen zijn ge troffen. De aanvallen werden uitgevoerd op acht provincies, de omgeving van Hanoi en de haven van Haiphong, aldus de woordvoerder. Een deel van de getroffen gebieden ligt tussen de 17de en de 19de breedtegraad, en andere gebieden liggen zelfs boven de 21ste breedtegraad. Volgens Ngoeyen Than Le heeft de Amerikaanse lucht macht minstens 100 bommen en honder den raketten afgevuurd. Ook zouden fos- forbrandbommen en fragmentatiebom- men zijn gebruikt. De aanval op een restaurant in de provincie Ha Tinh had 28 mensen het leven gekost. DACCA (Reuter, AFP en AP) De leider van de Awami-Liga, de groot ste politieke groepering in Oost-Pakistan, heeft gisteren met een gewapende opstand gedreigd, als de centrale regering zou besluiten de voor 7 december vastgestelde verkiezingen niet te laten doorgaan en als Oost-Pakistan niet voldoende autonomie krijgt. De leider, Sjeich Moedjiboer Rahman, deed dit op een persconferentie in Dacca, nadat hij was teruggekeerd van een rondreis door het rampgebied in de monding van de Ganges. Volgens hem zijn één miljoen mensen omgekomen. Het dodencijfer wordt officieel ge schat op 200.000. President Yaya Khan noemde hij overi gens niet met name. Het Pakistaanse staatshoofd verklaarde echter, na een inspectiereis door het rampgebied, dat hij tevreden was over de reddingswerkzaamheden. „Onze hulp bronnen in aanmerking genomen en dank zij de hulp uit het buitenland, geloof ik dat alles goed gaat," aldus de president. Op critiek van de zijde van oppositielei ders over onverschilligheid van de cen trale regering ten aanzien van de ramp wilde hij niet in gaan. Sjeich Moedjiboer kan, naar men ver wacht, bij de verkiezingen op zeventig percent van de 168 zetels rekenen die Oost-Pakistan in het centrale parlement heeft. Met steun van afgevaardigden uit West-Pakistan zou hij premier kunnen worden. In het andere geval zou zijn Awami-partij, die de ongeveer z eventig miljoen inwoners van Bengalen (56 per cent van de totale bevolking van Pa kistan) vertegenwoordigt, een geduchte oppositie vormen. De Awami-leider oefende felle critiek op de trage hulpverlening aan de over levenden van de wervelstormramp door „de regering van de staat van beleg." Studenten van de „School of Econo mics" in Londen bouwden gisteren als protestuiting een barricade op de straat waar kort tevoren een mede student was overreden. Hun actie voor een veiliger verkeer in de Britse hoofdstad kreeg weliswaar sympathie van de politie, maar de wegobstakels moesten toch verdwijnen. De hulpacties voor de overlevenden van de natuurramp zullen tot volgend jaar april duren, zo heeft de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève bekendge maakt. De eerste fase, die bestond uit de hulp verlening direct na de ramp waarbij het ging om mensenlevens te redden, is nu afgesloten. De tweede fase het leveren van voedsel en kleding gaat goed nu hef- schroefvliegtuigen en boten zijn ingezet. Een afgevaardigde van de Liga, de Zwitser Jurg Vittani, meldde uit Oost-Pa kistan dat er nog een grote behoefte be staat aan dekens en kleding, maar ook aan geld om ter plaatse aankopen te doen. Zelfs de meest eenvoudige zaken zoals keukengerei en stormlampen moeten aan geschaft worden omdat alles verloren is gegaan. Tot nu toe zijn in Genève toe zeggingen ontvangen van veertig nationa le Rode Kruisverenigingen ter waarde van ongeveer 13.280.000 gulden. De Pakistaanse regering heeft gewei gerd visa te verlenen aan Indiase ver- keerspiloten om hulpzendingen te bren gen naar de slachtoffers van de ramp in Oost-Pakistan. Dit werd gisteren in New Delhi op het ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. Pakistan zou India gevraagd hebben de goederen liever per vrachtwagen naar de grens met Oost-Pakistan te sturen, waar Pakistaanse vrachtwagens de goederen zouden kunnen ophalen. India heeft met het verzoek ingestemd. Er zijn al drie vrachtwagens uit Calcutta onderweg. „Vijand". De nieuwe ambassadeur van Peking in Moskou is een vijand van Chiang Ching, de echtgenote van Mao Tse-Toeng, maar een beschermeling van premier Tsjoe En-Lai, aldus meldt het anti-communistische blad „Hong Kong Times". LONDEN, (AP). De regering van Iran heeft dit jaar ongeveer duizend men sen in de gevangenis gezet wegens „po litieke misdrijven". Sommige van de ge vangenen worden gemarteld. Dit heeft de Westduitse advocaat dr. Hans Held- mann verklaard. Heldmann meldt in een rapport dat in Londen werd gepubliceerd dat hij bij re cente onderzoekingen in Iran tot de slot som is gekomen dat ongeveer duizend po litieke gevangenen dit jaar in hechtenis zijn genomen. Nadat hij tien dagen in Iran was voor zijn onderzoek werd Heldmann het land uitgezet en werd zijn tolk gearresteerd. Het onderzoek van de advocaat vond plaats in opdracht van „Amnesty Inter national", een organisatie die de zaak van politieke gevangenen in heel de we reld behartigt. Heldmann heeft bij zijn laatste bezoek aan Iran grotere moeilijkheden ondervon den bij zijn onderzoek dan bij vorige ge legenheden. De „Savak", de Iraanse ge heime politie, dreigde personen die hem inlichtingen zouden kunnen verschaffen, met arrestatie. De tolk van Heldmann, een Iraanse student aan de universiteit van Mainz, is bij zijn laatste bezoek aan zijn ge boorteland gearresteerd. ADVERTENTIE y,i; tl» V (Van onze redacteur in Bonn) BONN Nu Walter Ulbricht tegelijkertijd ziek en in ongenade gevallen schijnt te zijn, is het zelfs voor de ingewijden in Bonn uitermate moeilijk de samenhang der dingen sluitend te interpreteren. Het bezoek, dat kanse lier Brandts staatssecretaris voor bijzondere diensten Egon Bahr vandaag aan een soort Oostberlijnse collega, staatssecretaris Kohl, brengt, ligt daar bij nog wat gemakkelijker, omdat het uitsluitend over procedure-vraag stukken voor het verdere verloop van het intern-Duitse overleg gaat, dan het onverwachte bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, aan Oost-Berlijn. Gromyko moet aan Ulbrichts ziekbed in het Oostberlijnse regeringsziekenhuis zijn verschenen, om de 77-jarige oude bard tot de orde van ontspanning, ook in zake Berlijn, te roepen, met name in het perspectief van het viermogendhe- denoverleg over de voormalige rijks hoofdstad, dat binnen de eerstkomende weken tot enig concreet resultaat aan leiding zal moeten geven. De Amerikaan se ambassadeur heeft immers aangekon digd na 12 december niet meer beschik baar te zijn. Vast staat, bij alle speculaties, dat het communiqué na afloop van Gromyko's ziekenbezoek, waaraan van Oostduitse zijde nog de politieke-bureauleden Willy Stoph, Erich Hennecker, Hermann Axen en Otto Winzer deelnamen, gewaagt van de gebruikelijke „hartelijke atmosfeer". Vast staat niet minder, dat de eveneens gebruikelijke „volledige overeenstem ming" bij het afscheid ontbreekt, zodat men niet Springers „Welt" behoeft te zijn om de gevolgtrekking te maken van een flinke dosis onenigheid op grond van Ulbrichts verlangen de DDR als soeve reine staat voor het transito-verkeer op Berlijn erkend te zien. Vast staat tenslotte, dat zelfs als Ul brichts lichamelijke ongesteldheid hem al zou hebben verhinderd het partijcon gres van de Hongaarse communisten bij te wonen, het zenden van een delegatie van de tweede garnituur, onder leiding van de oud-burgemeester van Oost-Ber lijn Ebert, dit wegblijven politieke di mensies heeft verschaft. Na Breznjev hebben alle andere delegatieleiders in Boedapest de nieuwe oost-politiek van Bonn geprezen. Dat Ebert, een zoon van de eerste president van de republiek van Weimar, hierna hoofdzakelijk het oude thema van de volkenrechtelijke erken ning behandelde, klonk zelfs voor doorge winterde dialectici als een afgang. Waar het in deze dagen om gaat, zijn de pogingen van de eigen Oosteuropese partners om Oost-Berlijn aan de nieuwe internationale norm te onderwerpen. Daarbij kan Moskou zich slecht veroor loven al te openlijk als dompteur van Ulbricht en de nog achter hem staande meerderheid van het Oostberlijnse polit bureau op te treden. Evenmin kan Moskou zich echter een frustratie van de oost-politiek van Bonn, en met name van de met de Sovjet- Unie en Polen afgesloten verdragen, per mitteren. Tenslotte heeft de voormalige Russische aanklager in het proces van Neurenberg, Rudenko, de man die tegen alle in 1946 aangeklaagde top-nazi's en TEL AVIV (AP). Als de Israëlische minister van Defensie, Dayan, de volgende maand naar de V.S. gaat zal hij daar, naar in Israel wordt verwacht, spreken over een „indirecte" terugkeer van zijn land tot de vredesbesprekingen. Aangenomen wordt dat hij in de V.S. ook zal spreken met president Nixon. bloc de doodstraf eiste, de vergelijking gemaakt dat dit Neurenbergse proces nog altijd een waarschuwing betekent voor alle revanchisten in Duitsland en met name, nu voor hen die het West duits-Russische verdrag van de hand wij zen. Regeringswoordvoerder Konrad Ahlers meende gisteren in Bonn op de heilige verontwaardiging van de conservatieve CDU-oppositie, als zouden volgens dit uit gangspunt alle tegenstanders van het pact van Moskou met oorlogsmisdadigers op een hoop worden gegooid, nog even te moeten ingaan door te benadrukken, dat zulk een gedachte door de hudige links- liberale regeringscoalitie Brandt-Scheel in geen geval wordt gedeeld. Maar Ru denko zal niet alleen aan de CDU en de CSU hebben gedacht. Ahlers vleide de oppositie trouwens nog een tweede keer op één middag, toen hij de ernst prees waarmee volgens hem Kiesinger en de zijnen bezig waren de merites van het verdrag met Polen te onderzoeken. Inderdaad heeft de parlementsfractie van de CDU hieraan een vergadering van twee volle dagen achter gesloten deu ren gewijd. De onenigheid klonk niette min naar buiten door: een aantal CDU- afgevaardigden, onder te verdelen in en kele jongeren die onlangs Polen hebben bezocht en enkele meer bezonnen figu ren, zoals de president van het evan gelische kerkcongres Richard von Weiszacker; zijn van plan in de Bondsdag vóór ratificatie van het verdrag te stem men, hetgeen dan het verlies aan rege ringszijde van enkele tegenstemmers on der vertegenwoordigers van de verdre venen mooi zou compenseren. Dat Ahlers nu gisteren, ondanks dit alom bekende feit, plotseling weer ge waagde van een „verheugende eensgezind, heid in de opvatting dat het uitgangspunt een verzoening met Polen moet zijn", heeft minder te maken met politieke doofheid dan met de omstandigheid dat hij in het diepst van zijn hart, zoals zovelen in Bonn, nog het produkt is ge bleven van de grote coalitie, oftewel van een Duitsland waarin geen oppositie mocht bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 3