„Negers kunnen hun lot nog niet in eigen hand nemen" VERHIT DEBAT NA STEMMING Bewoners van Delftlaan nemen het niet Verpleegster in bad gestikt 1,2 miljoen voor Pakistan Inhalen in mist; arts omgekomen P .V. de Wit overleden \Adèle en Leen wellicht niet beschikbaar Nieuw plan Zware straffen Hoogovens Maasvlakte geëist tegen Rijnvervuilers Bankoverval Amsterdam Weer stank in Rijnmond Zuidafrikaanse kardinaal Mccann veroordeelt discriminatie: India bezig met ondergrondse kernproef Negentien leden van Spaanse oppositie opgepakt Keuringsdienst gehuldigd Voormalig hotel dependance van Tweede Kamer B. en W. Amstelveen |vragen minister over aanleg van luchthavens Man ontvoerd" King David" nog niet naar zee (Geen militairen Inaar Pakistan de administratis Inspraak door gemeente beloofd maar niet gegeven" \op wereldniveau Om de stadstitel klaverjassen lis hard nodig Hogere salarissen voor loodsen PvdA wil Kamer een beslissing forceren VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vreedzame doeleinden' Voorstel van Kamerleden Waarborgsom geëist Eén dag of) kamers Oud-directeur van Stadsbibliotheek Minder vervuiling MOEILIJKHEDEN IMET „T SCHAEP" WEEKABONNEMENTEN I PPR AAN PREMIER: j Rampenorganisatie Niet unaniem Uitkering aan „oude"-invaliden SYDNEY, (Reuter) Kardinaal Owen McCann, de rooms-katholieke aartsbis schop van Kaapstad, heeft gisteren op een persconferentie in de Australische stad Sydney verklaard dat de r.-k. kerk in Zuid-Afrika tegen alle vormen van discriminatie is, maar dat hijzelf gelooft in een of andere vorm van gescheiden ontwikkeling van blank en zwart. De kardinaal die naar Australië is ge komen om daar met paus Paulus deel te nemen aan een speciale dienst, veroor deelde de discriminatie, maar, zo zei hij, als de negers in Zuid-Afrika onmiddel lijk het volledige bestuur over het land zouden krijgen, zou er chaos ontstaan". ,,Ik ben persoonlijk voorstander van een of andere vorm van beperkt stem recht voor de zwarte en andere niet- blanke Zuidafrikanen en ik geloof dat blank en zwart uiteindelijk in harmonie zullen samenleven in Zuid-Afrika. Maar aldus kardinaal McCann, dit alles is op het ogenblik onmogelijk. De negers zijn nog niet zover dat zij hun lot volledig m eigen hand kunnen nemen. De r.-k. kerk in Zuid-Afrika, aldus de kardinaal, brengt in zijn kerkgebouwen de apartheid op geen enkele manier in praktijk. Onze kerken staan voor iedereen open. De huidskleur speelt hierbij geen rol". Wat het onderwijs betreft, zo vervolg de hij, zijn wij gedwongen geweest het voor blank en niet-blank te aanvaarden. Toen de regering in 1955 de subsidie voor niet-blanke scholen introk, werden wij afhankelijk van particuliere bijdragen om onze scholen te laten draaien. „Ruim NEW DELHI (Reuter). India is bezig met de technische voorbereiding van een ondergrondse kernproef voor vreedzame doeleinden. Dit heeft premier mevrouw Indira Gandhi in het Indiase parlement meegedeeld. India tracht zijn kennis op dit gebied uit te breiden, maar heeft onder meer te kampen met een gebrek aan kernmateriaal en het vinden van een geschikte plaats voor een dergelijke proef. MADRID (Reuter). De Spaanse po litie heeft vandaag negentien leden van de oppositie, onder wie de bekende socia listische prof. Enrique Tiemo Galvan, aangehouden. De opposanten waren zich aan het beraden over hun tactiek ten aan zien van het komende proces tegen zes tien Baskische nationalisten in Burgos, Onder de aangehouden oppositieleden bevinden zich socialisten, liberalen en le- den van de linkse „arbeiderscomitesvan de ondergrondse vakbeweging. Een van de arrestanten is Jaime Gil Robles, de zoon van de oppositieleider Jose Maria Gil Robles, die voor de burgeroorlog van 1936-1939 leider was van de r.-k. Ceda- partij. 95 percent van deze bijdragen kwam van de blanken". Inzake de kwestie van de Britse wa penleveranties aan Zuid-Afrika verklaar de de kardinaal te geloven dat deze wa pens gebruikt zullen worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn, namelijk de verdediging van de route om de Kaap en de Indische Oceaan. Zuid-Afrika, aldus kardinaal McCann, kan de lichte wapens en munitie die no dig zijn om de stabiliteit in Zuid-Afrika te handhaven, zelf maken. Wat d at be treft is levering van Britse wapens niet nodig. De kardinaal kantte zich tenslotte fel tegen de wet in zijn land die het mo gelijk maakt gevangenen maximaal n e- gentig dagen vast te houden zonder offi ciële aanklacht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De heer L. de Graaf is gisteren bij de Keuringsdienst van Wa ren gehuldigd wegens het feit. dat hij 25 jaar bij de dienst werkzaam is. De vie ring had in kleine kring plaats. De heer De Graaf, die thans hoofd keurmeester is, vervult ook het voorzit- I van de dienst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den Van Dijk (V.V.D.) en Schuring (C.H.U.) hebben aan Kamervoorzitter Van Thiel een plan voorgelegd accomo- datie voor Kamerleden te scheppen in het voormalige hotel Du Passage op honderd meter afstand van het Kamer gebouw. De Kamerleden zijn met dit nlan gekomen nu gediscussieerd wordt over een nieuw gebouw van de Tweede Kamer. In het voormalige hotel zou logeer- en werkruimte ingericht kunnen worden voor 30 Kamerleden die verder dan 125 km van Den Haag wonen. Er zijn in het hotel 65 kamers die twee-aan-twee ge bruikt kunnen worden Er zou bovendien nog logeerruimte zijn voor andere Ka merleden die 's avonds laat hun woon plaats niet meer kunnen bereiken. In de ongeveer tweeënhalve maand dat de Tweede Kamer niet vergadert zou het gebouw weer als hotel dienst kunnen doen. Hierdoor kunnen de kos ten aanzienlijk worden gedrukt. De huur van het hotel zal ongeveer 75.000 gulden zijn. De parterre zou als winkelruimte verhuurd kunnen worden, hetgeen ƒ25.000 kan opleveren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De 18-jarige leerling- verpleegster Domina de Boer uit Haarlem is gisteravond in bad door verstikking om het leven gekomen. Zij woonde sinds een dag op kamers in een oud huis aan de Bos en Vaartstraat, waar de keuken tot badkamer was omgebouwd. De dood van het meisje werd ontdekt door een andere verpleegster, die het vreemd vond dat de badkamerdeur op slot was. Zij klom door een raam naar binnen. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat de keukengeiser in de badkamer niet helemaai deugde en bovendien niet op een afvoer kanaal was aangesloten (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. B. en W. van Amstel veen dringen er bij de overheid op aan in de toekomst niet meer te beslissen over de aanleg van luchthavens zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met het beleid ten aanzien van de ruimtelijke I ordening. In een brief aan de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en aan de minister van Verkeer en Water staat dringt het college er op aan „een zodanige wijziging in de wetgeving te be vorderen, dat: de aanwijzing van lucht vaartterreinen en het ontwerpen van de traces van start- en landingsbanen in het beleid ten aanzien van de ruimtelijke or dening worden betrokken; dat procedu res voor overleg met de betrokken ge meentebesturen en inspraak voor de be volking met betrekking tot vaststelling en de wijziging in het gebruik van vlieg velden en banen worden tot stand ge bracht" Het gemeentebestuur acht het een on houdbare situatie dat een deel van de bodem, op grond van aanwijzing door de minister van verkeer en waterstaat volgens de luchtvaartwet, aan het beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening wordt onttrokken. Met name keert men zich tegen het feit dat, binnen de gren zen van het als luchtvaartterrein aange wezen gebied, de start- en landingsbaan op elke denkbare wijze kunnen worden aangelegd en gebruikt, zonder dat de ge meenten en burgers er in worden gekend yy y> (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM. Man ontvoerd. Met die mededeling bracht een automo bilist twee in Rotterdam surveille rende politiemannen in staat van opperste waakzaamheid. De feiten klonken ernstig genoeg: een man was in de kofferruimte van een BMW gestopt, de auto was in de richting van een bepaalde laan weg gereden. De politiemannen stoven met hun sur veillanceauto in genoemde richting, zagen er de verdachte auto en dwon gen de bestuurder te stoppen. Terwijl een van de politiemannen zijn collega met een onder de jas ver borgen pistool dekte, kreeg de be stuurder van de BMW de sommatie uit te stappen en de koffer open te maken. In de koffer lag inderdaad een man. Bijna dubbelgevouwen en stomver baasd door de nieuwsgierige blik van de politiemannen. Het was een garagechef, bezig de schokbrekers van de auto te contro leren. Hij wilde dat grondig en in volle actie doen op een daarvoor ge schikt wegdek. DEN HAAG. Op het rampengironum mer 777 is een bedrag van 1,2 miljoen gulden binnengekomen. Het geld is be stemd voor de slachtoffers van de wervel storm in Oost-Pakistan. Vanavond zullen van 18.00 tot 21.00 uur de gemeentehuizen open zijn en zal de be volking daar bijdragen kunnen brengen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het schip „King Da vid", dat enkele weken geleden strand de ter hoogte van Noordwijk, is door N.V. Bureau Wijsmuller vlot getrokken en naar een dok in Amsterdam gesleept. De dienstverlening geschiedde volgens Lloyds Open Form (wat neerkomt op „geen resultaat, geen betaling"). Aldus een woordvoerder van Wijsmul- Ier in IJmuiden, die hierover geen ver dere mededeling zei te kunnen doen: ,.Onze cliënte (International Broadcast ing Society) weet uiteraard wat tussen haar en ons is overeengekomen. Het is niet gebruikelijk bijzonderheden te ge ven aan derden over een gesloten over eenkomst". Volgens een woordvoerster van lBo zou Wijsmuller een waarborgsom van een ton hebben geëist, alvorens de „King David" weer naar zee zou vertrekken om de radio-uitzendingen (onder de naam Radio Capital) te hervatten van uit een positie buiten de Nederlandse territoriale wateren. DEN HAAG. Eenheden van de Ne derlandse krijgsmacht worden niet inge zet voor hulpverlening aan Pakistan. Dit heeft minister Den Toom van Defensie geantwoord op vragen van de Kamerle den mej. Van Leeuwen en Walburg (bei den A.R.P.) en Van der Spek (P.S.P.). De onder dienstplichtige militairen ge- I signaleerde animo om deel te nemen aan de hulp in Oost-Pakistan waardeert de minister zeer. Van de Pakistaanse ambassade in Den Haag is bericht ontvangen dat de om standigheden in Oost-Pakistan het niet doelmatig maken om naast de daar reeds opererende eenheden van diverse landen ook nog ander personeel in te zet ten Pakistan beschikt over voldoende mankracht. Buitenlandse hulpverlening levert problemen op van huisvesting, voedselvoorziening, communicatie en transport. Pakistan heeft in de eerste plaats be hoefte aan goederen voor onmiddellijke leniging en aan geld. De Nederlandse hulpverlening is op deze behoeften ge- I richt, aldus minister Den Toom. ARNHEM. Bij een auto-ongeluk op de Apeldoornseweg in Arnhem vanmor gen is de 27-jarige militaire arts A. van Leeuwen uit Eindhoven om het leven ge komen. De arts trachtte in een dichte mist een andere personenauto in te ha len. Bij de inhaalmanoeuvre botste ht tegen een vrachtwagen die uit tegenge stelde richting kwam. Zinge. Het Hoofddorpse mannenkoor „Zang en Vriendschap" geeft vanavond óm 20.00 uur een concert in de Ontmoe- tingskerk aan de Werf in Rijsenhout. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een klokkezuil. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus in verhit debat met een aantal Kamerleden na de onverwachte uitslag van de stemming over twee amendementendie een nadeel voor de schatkist van 45 miljoen opleverde (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In Arnhem is vannacht op 79-jarige leeftijd overleden de heer P. V. de Wit uit Wolfheze, die bijna 25 jaar directeur is geweest van de Haarlemse Stadsbibliotheek, en wel van 1934 tot 1959. Tevens was hij van 1947 tot 1961 directeur van de openbare leeszaal en bibliotheek in Heemstede. Ook heeft hij enige tijd de leiding gehad van de biblio theek in Zandvoort. Bij de stichting van de laatste twee bibliotheken, evenals van die in Laren, was hij nauw betrokken. Ook was de heer De Wit achttien jaar bestuurslid van de Haarlemse Volksuni versiteit, aanvankelijk als bestuurslid zonder functie, later als secretaris en ten slotte van 1948 tot 1956 als voorzitter. Als directeur van de Stadsbibliotheek bracht de heer De Wit de muziekbiblio theek tot stand, evenals de jeugdbiblio theek en de wisselbibliotheek. Het uit leencijfer wend onder zijn ambtsperiode viermaal verdubbeld, en het lezersaantal vervijfvoudigde. Bij zijn afscheid werd de heer De Wit bij Koninklijk Besluit benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Hij werd geboren op 26 juni 1891 in Den Helder, deed eindexamen gymnasium in Doetinchem, brak een studie theologie in Amsterdam af en ging daarna naar de leeszaak van Laren, van waaruit hij de stap naar Haarlem maakte. (Van onze kunstredactie) HAARLEM Eli Assers ,,'t Schaep met de 5 pooten" komt weer op het TV-scherm, schreven wij deze week. Bo vendien stelde de KRO in het vooruit zicht, dat de hoofdrolspelers van deze indertijd afgebroken serie weer in dezelf de rollen zouden optreden. Inmiddels circuleren in Hilversum ge ruchten, dat de bezetting van die rollen op moeilijkheden zal stuiten. Adèle Bloe- mendaal en Leen Jongewaard zijn hard bezig met een eigen programma voor het komend seizoen. Ze vertellen ook, evenals overigens Piet Römer en Harry Bannink, die de liedjes schrijft, dat zij uit de kranten hebben moeten vernemen, dat zij in ,,'t Schaep" zullen meespelen. Ze hebben van de chef dramaturgie van de KRO, Joes Odufré nog niets verno men. Naar wij van de KRO-persdienst ver nemen is, na besprekingen met Odufré, het contract voor de komende afleverin gen door Eli Asser vorige week vrijdag getekend. De persdienst veronderstelde, dat door Adufré en Asser wél tevoren overleg met de belangrijkste medewer kers zou zijn gepleegd, maar zekerheid daarover had men niet. De betrokkenen bij de KRO zijn van mening, dat de moeilijkheden wel zullen worden opgelost en dat de oorzaak van de moeilijkheden is gelegen in het feit, dat enige diensten langs elkaar heen hebben gewerkt. dienen uiterlijk op woenidag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. (Van onze redacteur in Rotterdam) ROTTERDAM. Hoogovens-I Jmuiden wijzigt het plan voor een hoogoven- en staalfabriek op de Maasvlakte, zodat er veel minder fluor en nauwelijks meer stof en koolmonoxyde de lucht in gaan. Er zijn plannen het bedrijfsonderdeel, dat stof en koolmonoxyde laat ontsnap pen, niet te bouwen. De fluor-uitstoot wordt teruggebracht door een beter zui veringsproces in de plannen op te ne men. „Dan krijg je een acceptabele zaak," heeft burgemeester W. Thomassen van Rotterdam gisteren gezegd. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een gewapende over val op het bijkantoor van de Nederland se Middenstandsbank in de Beethoven- straat in Amsterdam-Zuid kostte het bankbedrijf gistermiddag een paar dui zend gulden en de Amsterdamse politie een in elkaar gereden surveillance-auto. De overval werd gepleegd door twee I jongemannen van omstreeks 20 jaar. Zij dwongen met revolvers het bankper soneel hun geld te geven. Een politieauto die met zwaailicht en sirene naar het bankkantoor op weg ging. nadat via het stil alarm de politiecentrale was gewaar schuwd botste op een vuilniswagen. De politieauto werd geheel vernield. De in zittende agenten werden licht gewond. De overvallers droegen donkere kleren, hadden donkerblauwe bivakmutsen op en bedekten de onderkant van hun gezicht met de kraag van een trui. Er waren tijdens de roof geen cliënten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provincie en gemeente kunnen volgende woensdag 2 december op de door hen uitgeschreven hearing ove de reconstructie van de Delftlaan reke nen op een groot aantal geladen buurt bewoners, aangevoerd door een actieco mité dat na de algemene bijeenkomst gis teravond in het Mendelcollege precies op de door hen uitgeschreven hearing over weet wat de wensen en klachten zjjn en dat al druk aan het zoeken is naar bruik bare alternatieven. Grondgedachte bij die speurtocht is de overtuiging dat een vierbaansweg zonder I een brede middenberm voldoende met zijn. Provincie en gemeente willen een zesbaansweg met brede middenberm. Het actiecomité heeft van de 140 aan wezige bewoners de bevoegdheid gekre gen naar alternatieven te zoeken en de wensen en klachten kenbaar te maken. Centraal op de bijeenkomst stond het algemene gevoelen onder de bewoners dat zij zich door de gemeente in de steek gelaten voelen. Die heeft namelijk op een eerder gehouden hearing inspraak be loofd, maar omdat het reconstructieplan is overgedragen aan de provincie is van die inspraak volgens de bewoners niets terecht gekomen. De vergadering besloot de gemeente daarop in een telegram te wijzen. Aan Gedeputeerde Staten werd een telegram gestuurd waarin wordt ge- vraagd geen kredieten te voteren totdat de bewoners gehoord zijn. Overigens bleek het op de bijeenkomst niet mogelijk tot een unaniem bezwaren- pakket te komen. Iedere bewoner had weer andere klachten, afhankelijk van de plaats waar hij of zij woont. Dit had tot gevolg dat er een lange lijst klachten uit de bus kwam. De belangrijkste bezwaren waren: aan tasting van de natuur door de versmal ling van zowel de Delft zelf als de berm; tweemaal drie rijstroken op het gedeel te tussen de Kleverlaan en de Orionweg; afsluiting Stuyvesantstraat; herziening van de ventweg; wegvallen van de ver binding Zaanenlaan-Cornelis van der Leijnlaan. Bij het zoeken naar alternatieven kreeg het actiecomité gisteravond de hulp toe gezegd van ir. W. C. Richter, een weg en waterbouwkundige die onder meer de rijkswegen Half weg-Amsterdam en Haar- lem-Velsertunnel heeft aangelegd. HAARLEM. Voor het clubkam pioenschap klaverjassen van Haarlem, dat onder auspiciën van het Overkoepe lend Orgaan van de vrije klaverjasver- enigingen wordt verspeeld, zijn reeds twee van de vier voorrondes ingedeeld. Op dinsdagavond 1 december spelen VBA 1 en 2, 1-2-3 Klaver Aas 1 en 2, Nooit Gedacht 1 en 2, Onze Gezellen, De Pijnboom, De Til en 't Centrum tegen elkaar, terwijl DIO '65 1 en 2, St. Bavo 1 en 2, Kom Pas 1 en 2, St. Jan, Boerhaave, Ripperda en De Ringvaart donderdag avond 3 december aan de slag gaan. Beide evenementen vinden doorgaan in het ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat in Haarlem. De besten van deze voorrondes gaan over naar de halve finale, terwijl de anderen het nog eens in een herkansing mogen proberen. Voor de twee andere voorrondes wacht men bij het O.O. nog op enkele inschrij vingen alvorens tot indeling over te gaan. De clubs kunnen zich nog tot vrijdag avond aanmelden bij secretaris D. Groot, Hagestraat 6 zw., Haarlem. AMSTERDAM. In een open brief aan minister-president De Jong heeft het bestuur van de P.P.R. gezegd het gewenst te achten dat op wereldniveau in het ka der van de VN een effectieve rampenor ganisatie tot stand komt, die onder ver antwoordelijkheid van de secretaris-gene raal in geval van natuurrampen effectieve hulp kan verlenen. Het bestuur zegt in de donderdag ge publiceerde brief dat een dergelijke or ganisatie nodig is naast het internationale Rode Kruis dat als goed functionerende particuliere wereldorganisatie toch te be perkt is in opzet en mogelijkheden om bij grote rampen effectief hulp te verlenen. De brief is ingegeven door de gebeurte nissen in Oost-Pakistan. Gezegd wordt dat een groot aantal slachtoffers te redden was geweest, omdat het technisch- en mi- I litair-organisatorisch vermogen in de we- I reld zodanig is dat binnen 48 uur op iede re plaats in de de wereld grote hoeveel heden mensen en materiaal ingezet kun nen worden. (Van onze correspondent). DEN HAAG. De salarissen voor loodsen en commissarissen, twee groepe ringen van het personeel voor het loods wezen, zullen worden verbeterd. Deze herziening is gisteren in het georgani seerd overleg voor ambtenarenzaken ter sprake gekomen. De drie samenwerkende ambtenaren bonden bleken niet bereid advies uit te brengen: zij verlangen dat de salaris verbetering voor het gehele personeel van het loodswezen zal gelden. Het amb- tenarencentrum en de centrale van hogere ambtenaren zullen wel meewerken aan deze verbetering van salarissen, ook al I opdat niet opnieuw tijd verloren gaat. KLEEF. De Hamburgse reder Jür- gen Bemhold hoorde gisteren in Kleef een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk tegen zich eisen wegens opzettelijke ern stige vervuiling van de Rijn. Ook voor de procuratiehouder van de Hamburger Lloyd, Werner Kortmann, wilde officier van justitie, Söller, een jaar voorwaarde lijk. De nautische inspecteur van de re derij van Bernold, Gustav Stölting, hoor de een eis aan van zeven maanden voor waardelijk, alles met een proeftijd van drie jaar. De andere verdachten in het proces, de kapiteins van de schepen die giftige afvalstoffen in de Rijn hebben geloosd in plaats van ze naar zee te vervoeren, zullen als het openbaar ministerie zijn zin krijgt, tot geldboetes variërend van 500 tot 6000 mark worden veroordeeld. De drie hoofdverdachten wil het open baar ministerie als bijkomende straf bo vendien een boete opleggen van respec tievelijk 100.000, 10.000 en 5.000 mark, ts storten op de rekening van een instelling die is betrokken bij milieubescherming. Vandaag zullen de vprdedigers hun plei dooien houden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De luchtverontreini ging boven het Rijnmondgebied is door de mist sinds gistermiddag weer toege nomen. Het zwaveldioxydegehalte is zo danig gestegen dat de meld- en regel- kamer van Rijnmond aan de bedrijven in dit gebied waarschuwingsfase één heeft uitgegeven. Dat betekent het ver zoek stankverwekkende werkzaamheden te beperken, extra zorg te besteden aan het laden en lossen en schoonmaakwerk- zaamheden (zoals het doorblazen van lei dingen) uit te stellen. Waarschuwingsfase één is de hele nacht van kracht gebleven omdat de weersom standigheden niet veranderden. Gister middag is op vier plaatsen in het Rijn mondgebied een S02-gehalte gemeten van 500 microgram per kubieke meter, het geen algemeen wordt beschouwd als de kritieke grens voor de gezondheid. Later op de middag daalde het gehalte tot on geveer de helft. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Gisteravond laat heeft de R.v.d.A. in de Tweede Kamer tijdens de debatten over de wijzigingen in d» Loon- en Inkomstenbelasting getracht mi nister Witteveen een antwoord te ontlok ken over een SER-advies, waarover pas vandaag tussen regering en bedrijfsleven overlegd wordt. Het gaat om een tege moetkoming per 1 juli 1971 aan zo ge noemde „oude" invaliden, de groep die niet onder de sociale uitkeringen valt. De P.v.d.A. trachtte dit te bereiken door deze uitkering te koppelen aan de fiscale tegemoetkoming die de Kamer in het kader van de belastingwet wil ver lenen aan de zelfstandigen. De P.v.d.A wil dat dan in elk geval meteen beslo- ten zal worden aan de invalide zelfstan digen ook een tegemoetkoming te ver strekken. De regeringspartijen wezen erop dat deze koppeling niet doeltreffend en niet rechtvaardig is. Mr. Biesheuvel (A.R.) zei met name dat het niet juist is nu een standpunt van de regering te forceren over een zaak waarover het gesprek nog gaande is. Minister Witteveen wilde niet op de sug gestie van de P.v.d.A. ingaan. Algemeen was men van oordeel dat de P.v.d.A. een kapstok zocht om tegen de wijzigingen van de Loon- en Inkomsten belasting te stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 4