Jongens krijgen ook nog een vouwfiets Het is 'n gewone interland, anders niet" Doel: nationaal team op hoger plan te brengen KNVB HEEFT SPONSOR GEVONDEN VOOR HET NEDERLANDS ELFTAL VS leiden bij wk honkbal Ook Nauwelaerts' team kon Buenting niet van districtstitel houden Niculescu: „Aanval preveleert Roemenië wil blamage van Steaua goedmaken Remise Fischer 1 eer» flonkerend glas warme Jack van Zanten: Meuleman: Kalderon voor Ajax verloren Celtic-Ajax mogelijk in Hampden Park 21 DINSDAG 1 DECEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ff ff wmmmmmmmmmmmmÊmmmmsmmmmaMM Geen bewaking (Van onze sportredactie) ZEIST In navolging van Zuidamerikaanse landenteams zal ook het Nederlands elftal worden gesponsord. De KNVB, die geruime tijd geleden aankondigde het voetballen voor het Nederlands elftal aantrekkelijker te willen maken, meent door middel van een betere betaling de oplossing te hebben gevonden. Ford Nederland NV zal, zonder al te veel tegenprestaties van de zijde van de voetbalhond, in het project iets meer dan een ton storten. De premies van de geselecteerden zullen met terugwerkende kracht tot en met de wedstrijd tegen Oost- Duitsland worden verdubbeld tot duizend, zeshonderd en vierhonderd gulden voor respectievelijk een ge wonnen, een gelijkgespeelde en een verloren wedstrijd). Bovendien zal de „gulle gever" een competitie or ganiseren voor de selecties, die uit moeten komen in de volgende acht interland-duels (voor de Europa Cup voor landenteams tegen Joegoslavië (lx), tegen Oost-Duitsland (lx) en tegen Luxemburg (2x). En vriend schappelijk tegen Rusland en tegen twee nog niet bekende landen). Secretaris Burgwal van de KNVB ver telde, tijdens een in het KNVB-sportcen- trum te Zeist gehouden persconferentie, dat de overeenkomst met Ford pas gister middag rondkwam. Volgens Burgwal en de heer Peddemors van Ford koestert het automobielbedrijf het edele motief om het nationale elftal van Nederland op een ho ger plan te brengen. De giften van Ford zijn bedoeld als een stimulans voor de spelers met als uitein delijk doel het Nederlands elftal een zelfde naam.te bezorgen als de Nederlandse top clubteams. Met de ruim honderdduizend guldens heeft Ford zich overigens niet het alleen recht gekocht om reclame te maken met het nationale elftal. De KNVB huldigt het principe „hoe meer zielen hoe meer vreugd" en de bond wil dan ook nog meer sponsors de gelegenheid bieden om via Oranje hun produkten een wijdere be kendheid te geven. Begeleider van het Nederlands elftal Jack van Zanten, die in het dagelijkse zakenleven deel uitmaakt van Caransa's staf, gaf voorbeelden: „Het is jammer dat er wat weinig ruchtbaarheid aan is gegeven, maar tijdens de vorige interland vond ik de hoofddealer van een Japans televisiemerk al bereid om de spelers een radiowekker cadeau te geven. De Neder landse fabrieken zijn hem dan ook niet massaal gevolgd. Hoewel ik wèl kan ver klappen dat de jongens van de week ook nog een vouwfiets ten geschenke zullen krijgen. En op die manier moeten we het toch doen. Het geld is weliswaar niet de hoofdzaak, maar zulke gebaren stimuleren de jongens". Grote tevredenheid dus bij de officials over de gevangen „goudvis". Een kleine steekproef onder de spelers leverde echter niet de door de bondsbonzen verwachte enthousiaste reacties op. Jan Mulder, die naast Cruyff, Keizer en Theo Pahlplatz de Roemeense defensie te gemoet zal treden zei: „Blij? Wat blij. Dat zal toch voor iedereen verschillend zijn denk ik. Ik had toch wel in het Nederlands elftal gespeeld omdat ik het belangrijk vind. Dat geld doet er niet toe. Ach, voor Cruyff kan het weinig zijn en voor mij zou het veel kunnen zijn. Maar blij. Natuurlijk pak ik het mee, maar dat doe ik ook met vijfentwintig gulden die ik op straat zie liggen Voordat Burgwal de sponsor uit de KNVB-zak te voorschijn toverde zette de KNVB-praeses Meuleman de puntjes op de 1. Een bezigheid, die h(j getuige de Oostduitse thee-affaire meent te be heersen. Naar zjjn mening moet er met betrekking tot de interland Nederland Roemenië niet meer gesproken worden over een vriendschappelijke wedstrijd. Dit ter onderscheiding van cupduels, die niet om Sint Nicolaas' baard gaan. De betiteling interland vindt Meuleman meer dan vol doende. Tussen de regels door kan een nog niet eens zo oplettende lezer al opmaken dat het de „bondspresident" niet zo zeer te doen is om het woordje vriendschappelijk als wel om de financiën van de KNVB. De bond probeert immers onder andere door middel van het organiseren van inter lands het hoofd boven water te houden. En vriendschappelijke duels plegen zeker in Amsterdam niet zo in de gunst te liggen van het verwende publiek. Vandaar ook dat de KNVB al bij voorbaat tien duizend schoolkinderen in staat stelde te gen sterk gereduceerde prijs (één gulden) de wedstrijd bij te wonen. Men mag aannemen dat bondscoach Fadrhoric zich b(j het opstellen van een elftal nauweljjks heeft bezig gehouden met de financiën. Toch is het team dat hjj op papier zette uitermate geschikt om pu bliek te trekken. Slechts de figuur van de Nederlands-Duitse koningsschutter Lippens ontbreekt om het tot een gegarandeerd kasstuk te maken. Voor de „vriendschappelijke" (jawel me neer Meuleman) interland had de bonds coach de beschikking over vrijwel het ge hele Nederlandse spelersarsenaal. Hij heeft er gretig gebruik van gemaakt. In de achterhoede, waar hij Strik door een armblessure moet missen, maakte Fadrhonc van de nood een deugd door niet Laseroms („Die is dertig jaar oud en daar heb ik over een paar jaar niets meer aan", stelde de bondscoach terecht) maar Johan Neeskens op te stellen. De jonge (negentien jaar oude) Ajaeied speelde in het UEFA-elftal op dezelfde plaats. Er is alle reden om aan te nemen, dat hij in de centrale verdediging van het Neder lands elftal en in de mandekking een goed figuur zal slaan. Op het middenveld had de oefenmeester een grote keus. Naast de gekozen Van Hanegem en Jansen stonden immers ook Klijnjan en Rijnders op zijn lijstje. In de voorhoede verscheen naast de al bekende namen van Keizer, Mulder en Cruyff die van Theo Pahlplatz. Een goede zet. Zij het wat laat. Want in feite had Pahlplatz al in de wedstrijd tegen Oost- Duitsland mee moeten spelen. Tenslotte Fadrhonc over Lippens: „Hij wil zich verkopen via het Nederlands elf tal. Daaraan werk ik niet mee. Ik heb met hem gesproken, maar ik hem hem niets beloofd. De opstelling van het Nederlands elftal luidt: Van Beveren, Suurbier, Neeskens, Israel, Drost, Jansen, Van Hanegem, Pahl platz, Cruyff, Mulder en Keizer. JOHN DRIESKENS Fadrhonc begroet Johan Cruyff. Een vergelijking met de parabel van de „verloren zoon" dringt zich bij het zien van de foto onmiddellijk op. CARTAGENA De Verenigde Staten hebben de leiding behouden in het toer nooi om het wereldkampioenschap honkbal voor amateurs in Cartagena. De Verenigde Staten wonnen met 4-1 van Columbia, Cuba, dat de tweede plaats bezet en titel houder is, versloeg Guatemala met 4-0. De overige uitslagen waren: Venezuela Canada 9-1, PuertoricaNicaragua 6-3, Dominicaanse RepubliekItalië 10-1. Stand: gesp. gew. verl. Verenigde Staten 10 9 1 Cuba 9 8 t Columbia 9 7 2 Puerto Rico 9 7 2 Venezuela 10 6 4 Guatemala 9 5 4 Dom. Republiek 9 5 4 Nicaragua 9 4 5 Antillen 10 2 8 Nederland 9 1 8 Italië 9 1 8 Canada 8 0 8 JERUZALEM Ronny Kalderon heeft thans definitief besloten in Israel te blij ven. Hij wil uitkomen voor zijn club Ha- poel Tel-Aviv, maar dat zal nog wel wat voeten in de aarde hebben, al is men daar niet ongenegen aan zijn verlangen te vol doen. De secretaris van Hapoel Tel-Aviv, de heer Eduard Segal, heeft verklaard dat een automatische terugkeer van Kelderon in de rijen van zijn club uitgesloten is. „Nu hij zo lang in Nederland is geweest", zei h(j, „kan er geen sprake van zijn dat wij hem zonder meer verlof zouden geven aan de training deel te nemen". De heer Segal verklaarde dat Kalderon zich een dezer dagen tegenover de Hapoel- leiding zal moeten verantwoorden en dat eerst daarna zal worden onderzocht wat kan worden gedaan om alle problemen rondom deze affaire uit de weg te ruimen. De heer Segal liet reeds bij voorbaat weten dat Hapoel Ajax niet schadeloos zal stellen voor het geld dat aan Kalderon werd be steed. Hapoel vindt dat hij ten deze geen verplichting jegens de Nederlandse club heeft, omdat deze zich niet met Tel-Aviv in verbinding had gesteld voordat zij met Kalderon in zee ging, Kalderon is een de zer dagen ontslagen uit de militaire gevan genis, nadat hij zich te laat voor de mili taire dienst had gemeld. ATLETIEK. De Olympische kampioen Kipchoge Keino heeft in Cosford de 3000 meter op een indoorbaan gewonnen in 7.58,6. De wereldrecordhoudster op de 400 meter, Marilyn Neufville, noteerde op de 60 meter 7,5 seconden. Bij het versprin gen kwam de Britse hoogspringster Bar bara Inkpen die reeds 1.79 meter achter haar naam heeft staan, tot de prachtige sprong van 6.35 meter. GLASGOW. De Schotse kampioen Celtic wil zijn thuiswedstrijd tegen Ajax (24 maart), in de kwartfinale van het toernooi om de Europa Cup I spelen in het Hampden Park in plaats van in het eigen stadion. (Van onze judomedewerker) HAARLEM. „Daar is vorige maand nu door Philips al die drukte om ge maakt", sprak een toch wel opgeluchte coach Cees Buenting, toen zijn Amstel- veense team in de openingsronde van de slotdag in het Noord-Hollands judoteam kampioenschap met groot krachtsverschil de judoka's van Philips had verslagen. Door dit resultaat konden de Amstelve- ners ongehinderd doorstomen naar de fi nale, waar ook het team van Nauwe laerts weinig enige tegenstand kon bieden Daardoor werd Buenting voor de 3e maal binnen 5 jaar kampioen. Het kampioens team en de 2e plaats winnaar Philips zijn zeker van deelname aan de nationale teamkampioenschappen in Geertruiden- berg. Buenting doelde op de manoeuvre die de Amsterdamse coach John Philips vorige maand maakte, door op eigen houtje de wedstrijden uitgesteld te krijgen, tot groot ongenoegen van de Amstelveners. Opmer kelijk is dat het districtsbestuur toen met de éénling Philips meeging, terwijl voor de wedstrijden van het afgelopen week end een verzoek langs officiële weg is ingediend (en wel door verscheidene teams) om uitstel van één dag. Dat laat ste verzoek werd zonder enige motivatie afgewimpeld. Door al deze affaires was in ieder ge val bereikt, dat het Amstelveense team uiterst geconcentreerd en fel de mat op kwam. Philips zelf ondervond dat al in het allereerste treffen van de avond. Een van zijn grootste troeven, lichtgewicht Massee werd binnen 6 seconden door Rob Boom naar de mat gewerkt met een vol punt. Ook in het halfmiddengewicht moest de Amsterdammer Heus tegen Karei Gietelink een vol punt toestaan. Vervol gens won Donald Kost ruim op beslissing voor de Amstelveners. Slechts routiné Jan Bosman kon de eer voor Philips redden tegen Rob Paanen, want zijn broer Peter had ondanks ernorm afbraakjudo geen schijn van kans tegen oud-wereldkam pioen Willem Ruska. Een meer dan over tuigende 4-1 (35-10) overwinning vooi Buenting dus. Daarna won Buenting nog met 5-0 (43-0) van Dschen Dui uit Sant poort, waardoor zij ongeslagen eerste werden in poule 1. In de andere poule was het Nauwe laerts, dat in eigen huis ook onbedreigd eerste werd. Twee overwinningen met 4-1 spraken voor zich. Jammer was dat het tweede Haarlemse team, namelijk Ee Ka Ju zich uit deze poule had teruggetrok ken, maar ook zij hadden Nauwelaerts niet meer kunnen bedreigen. De finale ging tussen beide poule-win naars en in tegenstelling tot voorgaande jaren werd dit eigenlijk een weinig ener verend geheel. Veteraan Willem Giesberts kreeg van Boom geen kans. Eerst een half punt en vervolgens een keiharde ver wurging brachten de eerste tien punten naar Amstelveen. Meervoudig nationaal kampioen Gietelink haalde vervolgens te gen Joop Verburg hetzelfde resultaat. Ver burg belandde al snel in een onwrikbare houdgreep. Coach Rob Breuker van de Haarlemmers had zich zelf weer eens een wedstrijdpak laten aanmeten, maar ook hij kon het niet bolwerken. Donald Koster was hem met een prachtige armklem de baas. Na deze beslissende 3-0 voorsprong voor de Amstelveners viel eigenlijk alle span ning weg. Ton Kordelaar en Rob Paanen vochten nog wel voor de overwinning, maar het deed er allemaal eigenlijk niet veel meer toe. Kordelaar won op beslis sing van de scheidsrechters, na een ge- lijkopgaande strijd, waarin Kordelaar toch wel steeds het initiatief had. Cor v.d. Geest kreeg van Ruska tenslotte een vol maakte beenworp. Om de tweede plaats moest nu nog ge vochten worden tussen Nauwelaerts en de tweede uit de poule van de kampioe nen, Philips. Giesberts kon Philips wel op achterstand zetten, maar daarna wonnen de Amsterdammers drie wedstrijden ach ter elkaar. Een fraaie overwinning van v.d. Geest op Peter Bosman kon aan de 2e plaats van Philips niets meer veran deren. Over twee weken zullen de judoka's van Buenting een aanval proberen te doen op de nationale clubtitel van sportschool Geesink, hoewel het nog niet zeker is dat Geesink zijn team dit jaar zal inschrijven Uitslagen: Poule I BuentingPhilips 4-1 (35-10). BuentingDschen Dui 5-0 (43 0). Philipsv.d. Berg 2-0 (20-0) Poule II NauwelaertsGroefsema 4-1 (40-3). Nau welaertsHajime 4-1 (34-7). HajimeMol 2-1 (17-10). Finale BuentingNauwelaerts 4-1 (40-3). 2e-3e plaats NauwelaertsPhi lips 2-3 (17-27). NOORDWIJK. Coach Niculescu van het Roemeense elftal had kiespijn. Zijn rechterwang was tengevolge van een kaakontsteking ernstig opgezwollen Het regenachtige Noordwijk kreeg zodoende voor deze vriendelijke Roemeen een nog triester aanblik. Ondanks deze voor hem weinig gunstige omstandigheid hij werd op ons verzoek zelfs uit zijn bed gehaald was Niculescu gaarne bereid zijn visie op de interland Nederland-Roe- menië te geven. Al snel blijkt dat er in zijn vaderland een andere opvatting bestaat dan in Ne derland over de waarde van de presta ties van het nationale elftal. Zelfs het „wedstrijdje" van woensdagavond waar voor in Nederland bijster weinig belang stelling is, nemen de Roemenen zeer se rieus. Coach Niculescu: „Het zou enorm zijn voor ons prestige als wij een Neder lands elftal, waarin toch spelers van we reldklasse als een Cruijff en Van Beveren ADVERTENTIE zijn opgenomen, zouden verslaan. Daar mee kunnen we misschien iets van de blamage van Steaua tegen PSV goedma ken." Over de kracht van het Nederlandse voetbal heeft de Roemeense tra'ner zich in de afgelopen twee jaar sinds Feije- noord en Ajax Europacup-finales speel den, goed kunnen oriënteren. Voor de vuist weg somt hij een achttal Neder landers op die hij met enkele korte zin netjes haarscherp analyseert: „Van Ha negem: een intelligente speler met een goed linker, maar een slecht rechterbeen, Cruijff: levensgevaarlijk door zijn snel heid en zijn daaruit voortvloeiende pas- seervermogen." Toch zullen de Roemenen morgenavond de „angels" van de Nederlandse voor hoede geen extra bewaking geven. „Wij zijn het aan onze opvatting hoe voetbal gespeeld moet worden verplicht de aan val te laten prevaleren boven de verde diging. Zelfs wanneer wij tegenover een Eusebio of Pele komen te staan spelen we ons systeem: overwinnen door aan vallen." In het toernooi om de Europacup voor Landenteams heeft Roemenië totnu- toe twee wedstrijden gespeeld. In Car diff tegen Wales was de eindstand 0-0 en Finland werd met 3-0 terug gewezen. Met de nog te spelen wedstrijden om de Europese beker in het achterhoofd, krijgt de wedstrijd tegen Nederland nog meer waarde voor Niculescu. Een sparring partner van deze klasse in voor ons in dit verband (wij zien deze Europa Cup als een mini wereldcup) uiterst nuttig. Over de kracht van zijn eigen elftal is hij zeer kort. „Een groot deel van on ze spelers bewezen in Mexico al wat ze waard is. Een resultaat van 3-2 tegen de latere wereldkampioen Brazilië zegt mijns inziens genoeg. Vooral de halfspe- ler Nunweiler steeg in dat toernooi tot grote hoogte. Het is echter jammer dat onze beste aanvaller in dit wereldkam pioenschap Lusescu wegens een blessure verstek moet laten gaan. Desondanks heb ik een goede hoop op gunstig resultaat." Niculescu geeft grif toe dat hij gaarne zijn trainerscarrière in het buitenland wil vervolgen. „Ik heb met de Roemeen se voetbalbond de afspraak gemaakt, dat ik na het toernooi voor landenteams in 1972 naar het Westen mag vertrekken. Ik heb door middel van de Roemenen die daar al werkzaam zijn (bijvoorbeeld Hoeffling in België) al uitstekende con tacten kunnen leggen PALMA DE MALLORCA De Ameri kaan Bobby Fischer heeft maandag in Pal- ma de Mallorca zijn partij voor de vijftien de ronde van het interzonale schaaktoer nooi tegen de laag geklasseerde Cubaan Ji menez slechts remise gespeeld. Hij behield de leiding met 10 punten en een afgebro ken partij. De Russische concertpianist Mark Taimanov zette zijn opmars voort en won voor de derde achtereenvolgende maal, nu van de Argentijn Rubinetti.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 21