Vandaag protestacties in Baskenland LANGDURIGE GEHEIME DEBATTEN IN MADRID Zweden wil hulp aan Ethiopië intrekken Gierek moet Polen uit de put halen Handen omhoog in politiek en samenleving Honden in een glazen huisje In Italië eerste echtscheiding uitgesproken Voor beter begrip VORHOEVEN Levenslang voor Indonesische politie-officier Bonn roept zijn ambassadeur in Guinee terug BUITENLANDSE HANDEL BLIJFT MOEILIJK PUNT Australisch stadje door storm verwoest échte graan-genever die is van verhoeven! WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 Lang debat Zwendel Nieuwe rol Lezing (Van een medewerker) De statistieken over 1970 zijn nog niet afgesloten, maar zij zullen in meer dan één op zicht onthullende cijfers te zien geven over ontwikkelin gen op velerlei gebied. Wat het maatschappijbeeld in land en wereld betreft, zullen de tabellen der becijferde jaar vergelijkingen enkele aspec ten vertonen die op een bij zonder snelle voortgang van zekere factoren in het maat schappelijk verkeer wijzen. GEMAKKELIJK TE KOPEN ZWAARDER STRAFFEN 99 NIET PREVENTIEF HARDE HAND f (Van onze redacteur in Madrid) MADRID. Terwijl men gisteren in heel Spanje en in de rest van de wereld met spanning wachtte op de eventuele bekrachtiging van de zes doodvonnissen, uitgesproken door de krijgsraad van Burgos tegen de Bas- kische separatisten, hield generaal Franco lange bijeenkomsten met zijn ministerraad en met de kroonraad. De vergadering van het kabinet was logisch. De procedure van de krijgsraad vereist immers dat de commandant van Burgos, generaal Garcia Rebull, de rege ring onmiddellijk op de hoogte stelt zo dra hij de vonnissen ondertekend heeft Vanaf het moment dat de regering de ontvangst van zijn besluit bevestigt, gaat er een periode in van twaalf uren waarin generaal Franco gebruik kan maken van zijn privilege van gratieverlening. Doet hij dit niet, dan worden de veroordeelden op het moment dat die periode voorbij is voor het executiepeloton gebracht en gefusilleerd. Voor de verlening van gratie heeft Franco volgens de letter van de wet zijn kabinet niet nodig. Hij doet zoiets liever „op eenstemmig voorstel van de minis ters". In dit geval heeft de krijgsraad zijn gratieprivilege zelfs in het nauw gebracht door dubbele doodstraffen op te leggen: er bestaat geen enkel precedent in de Spaanse rechtspraak van een tweemaal terdoodveroordeelde die het er levend afbracht. Logischerwijs vereist dit een discussie op het hoogste niveau. De ministers verbleven tot diep in de nacht in het Prado-paleis van generaal Franco. Niettemin werd over dat lange debat uitsluitend meegedeeld dat ze de kwestie van de doodvonnissen hadden besproken en opnieuw bijeen zouden ko men zodra de commandant van Burgos alle formaliteiten had vervuld. Zonder enige twijfel heeft dit debat de uiteen lopende standpunten van de „harden" en de „gematigden"op de spits gedreven, en in Madrid gingen al geruchten dat de zo genoemde technocratengroep wilde aftre den. Zoiets pleegt generaal Franco echter niet toe te staan: h ij zal wel beslissen wanneer er een kabinetswisseling komt. En weinige waarnemers in Spanje twij felen er nog aan dat verscheidene minis ters aan hun laatste ambtsdagen zijn be gonnen. Trouwens, de technocraten zullen voor zichtig te werk moeten gaan, want gene raal Franco heeft nog steeds de Matesa- affaire achter de hand, een zwendel van vijftien miljard peseta's staatsgelden die juist deze ministers treft. Verder staat het evenmin vast of het eventuele heengaan van deze technocra ten het definitieve einde betekent voor de „nieuwe generatie" of voor de Opus Dei-mannen. Het valt nog te bezien of generaal Franco wel het hele staatsappa raat in handen van de uiterst rechtse vleugel wil leggen. De zes doodvonnissen, waarvan drie zelfs dubbel, betekenen dat er hoog spel gespeeld wordt in politiek Spanje. En alle goede kenners van generaal Franco's politieke stijl weten dat hij een dergelijk spel nooit speelt als hij niet tenminste één troef achter de hand heeft. In dat opzicht wordt de bijeenkomst van de Kroonraad bijzonder belangwekkend. Deze moet gehoord worden als het gaat over de opvolgingskwestie, maar dat lijkt op het moment bepaald niet het geval. Franco zal Franco niet meer zijn als hij temidden van deze crisis de jonge, onervaren prins Juan Carlos met een zo zware taak zou belasten Een bijeenkomst van de Kroonraad is bovendien verplicht als het gaat om de benoeming van de zes voorzitters van de voornaamste staats instellingen: kabinet, parlement, Raad van State, Opperste Gerechtshof, Reken kamer en Economische Raad. Tenslotte MODENA (Reuter). De eerste echt scheiding in Italië sinds de napoleonti sche tijd is gisteren in Modena uitge sproken, 11 dagen nadat echtscheiding na een parlementaire strijd van 100 jaar wet tig werd. Het gescheiden paar zijn de 28-jarige Alfredo Cappi en de 25-jarige Giorgia Luisa Benassi, wier kerkelijke huwelijk in mei 1963 ingezegend werd. Zij gingen een jaar later uit elkaar. De zevenjarige zoon uit dit huwelijk is de moeder toegewezen. De vader moet een bedrag van vijf miljoen lire (bijna 29.000 gulden) betalen voor de opvoeding van zijn zoon. Het paar heeft op 18 december een ver zoek tot echtscheiding ingediend, op de dag dat de echtscheidingswet, die op 1 de cember door het Italiaanse parlement werd goedgekeurd, van kracht werd. De rechtbank stelde vast dat de be trokkenen de afgelopen vijf jaar niet meer samen hebben geleefd, een termijn die is vastgesteld om een verzoek tot echt scheiding te kunnen indienen. BOCHOLT Meer dan honderd ambtenaren en andere leden van het personeel van de stad Bocholt gaan een cursus Nederlands volgen. De bur gemeester vindt het noodzakelijk dat zijn mensen, die wonen en werken in een stad die dicht bij Nederland ligt, de taal van het buurland enigszins beheer sen, hetgeen o.m. kan leiden tot beter begrip over en weer in de grensstreek. kan Franco het advies van de Kroonraad vragen als hij van zijn speciale privileges, zoals de gratie, gebruik maakt. Wat de Kroonraad beslist, is bij de wet staatsgeheim en hier is nooit iets over uitgelekt. Niettemin wijzen de waar nemers erop dat de troef die generaal Franco achter de hand heeft, wel eens verband zou kunnen houden met de al lang verwachte benoeming van een pre mier, een ambt dat hij tot nu toe zelf uitoefent. In dat geval is de bijeenkomst van de Kroonraad begrijpelijk, want zij moet Franco de drie mogelijke kandidaten voorstellen waaruit men in elk van de genoemde gevallen kan kiezen. Intussen bereidt de Spaanse oppositie die bij de hele huidige toestand maar een bitter kleine rol speelt, zich op het ergste voor als er werkelijk doodvonnis sen uitgevoerd zouden worden. Voor van daag zijn er protestacties aangekondigd in het Baskenland, in het centrum van Barcelona en in andere grote steden. Het ijzig koude weer (op enkele punten van Spanje registreerde men de laagste tem peratuur van deze eeuw) zal het optreden van de oppositie niet vergemakkelijken. ADVERTENTIE ANN0179.' n zuiver •natuurprodukt zacht smaakvol exclusief DJAKARTA (Rtr.) Een voormalige hoge politiefunctionaris is dinsdag door een militair tribunaal in Djakarta tot levens lang veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep van 1965. Commissaris! Anwas Tanoeamidjaja, die plaatsvervangend hoofd van de politie in Djakarta is geweest, maakte volgens het tribunaal deel uit van de „revolutionaire raad", die de plaats van de regering had moeten innemen. Hij zal president Soeharto clementie vragen. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bevestigd dat de bom bardementen van de luchtmacht van Ethi opië op de noordelijke provincie Eritrea de financiële steun van Zweden aan het Oostafrikaanse keizerrijk op losse schroe ven heeft gesteld. Zweden moet binnenkort een beslissing nemen om het zogenaamde „Cadu"-pro- ject, een veelzijdig ontwikkelingsproject in een landbouwgebied ten zuidoosten van de hoofdstad Addis Abeba. Als het pro ject wordt verlengd zal Zweden hieraan in een vijfjarenplan 28 miljoen gulden be steden, terwij) de financiële steun aan Ethiopië dit jaar 25 miljoen gulden van het budget in beslag neemt. Zweden heeft geëist dat keizer Haile Selassi verandering zal brengen in het feo dale stelsel in zijn land. Als het parle ment in Addis Abeba niet tegemoet komt aan die wens dreigt het gevaar dat de Zweedse hulp aan Ethiopië zal ophou den. Speciaal na de bombardementen van Eritrea, het noordelijke gedeelte van Ethiopië, dat 18 jaar geleden werd gena tionaliseerd en waar twee miljoen mensen wonen is men in Zweden huiverig gewor den de financiële steun voort te zetten. Volgens de bevrijdingsbeweging in Eri trea ELF zijn in de kerstdagen tenminste duizend mensen om het leven gekomen tijdens de bombardementen. Rond 37.000 mensen zijn gevlucht naar Soedan. De ELF heeft Libië, Syrië en Irak gevraagd de zaak voor te leggen aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. Lady Margaret Drummond-Hayge- pruikt voor haar hobby, het fokken van chihuahuas, een doorzichtig draagbaar hondenhuis. Haar honden hebben al talloze prijzen gewonnen. Lady Drummond woont in Old Mill House, een landgoed in het Engelse graafschap Oxfordshire. BONN (Reuter). West-Duitsland heeft zijn ambassadeur in Guinee naar Bonn ontboden om verslag uit te bren gen over de uitwijzing begin deze week van ongeveer honderd Westduitsers uit dat Afrikaanse land. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat ambassadeur dr. Johann Christian Lankes vandaag in Bonn wordt verwacht. Volgens een bekendmaking van de West duitse legering zijn dertig „ontwikkelings werkers" met hun gezinnen uit Guinee uit gewezen. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Edward Gierek, de nieuwe Poolse partijleider, heeft in Bel gië in menige put gezeten. Hij heeft in de periode 1937-1947 gewerkt in de kolen mijnen van Zwartberg in Genk. Niet al leen was hij er houwer: hij was er ook bijeenhouder van Polen-in-de-emigratie. Zo richtte hij de Vereniging Poolse Pa triotten op. En hij werd secretaris van de overkoepelende Poolse organisatie in België. Li het mijn- en industriegebied van Ka- tovice in Silezië heeft hij later op grond van die tweeledige ervaring een politiek- economische carrière gemaakt. De recen te troebelen in Noord-Polen zijn tot rust gekomen nadat tanks hadden ingegrepen en Gierek tot opvolger van Gomoelka was benoemd. Hij zou Polen uit de put moeten helpen. Maar de put is diep. De crisis heeft zich in het bijzonder laten voelen in de buitenlandse handel. Polen heeft steeds meer te kampen ge kregen met tekorten op de handelsba lans. Ze waren het gevolg van een oude handicap die men graag zou overwinnen: dat men in hoge mate grondstoffen zo als kolen en hout uitvoert, maar weinig industrieprodukten. Voor zijn industriali satie is men echter aangewezen op de in voer van dure machines waar niet vol doende uitvoer tegenover staat. Uit deze paar gegevens blijkt al dat Polen in een vicieuze cirkel zit waar het alleen met bijzondere ingenieuze kunstgrepen uit te halen is. Het ziet ernaar uit dat Gierek en de nieuwe, ook economische georiënteerde, premier Pjotr Jaroszovicz dat tover middel nog niet hebben gevonden. En dat zij voorlopig hun toevlucht zullen blijven nemen tot het middel waarmee men zich tot dusver heeft beholpen: De industria lisatie min of meer ten koste van de consumptie door te voeren. De drastische verhoging van de levensmiddelenprijzen die juist voor kerst de aanleiding tot de troebelen was is dan ook niet herroepen. Die verhoging, bijzonder onevenwichtig totstandgekomen zonder een verhullend pakket met de nodige compensaties, zal meer „waarheid" in de prijzen moeten brengen. (Tot dusver werd de waarde van artikelen vrij willekeurig vastgesteld waar bij de produktiekosten niet doorslaggeven waren). De bedoeling zou nu zijn ook het levenspatroon te veranderen. Met name zou de prijsmaatregel het vrij uitbun dige vleesverbruik van de Polen wat moe ten beperken. En vlees moeten vrijma ken voor uitwisseling tegen machines Aan enkele feilen wordt inmiddels op andere manieren gedokterd. Zo streeft men duidelijk naar uitbreiding van het pakket van aanbiedingen op de interna tionale markt. Daarbij is de aandacht on der meer gericht op de produktie en ex port van halffabrikaten (zwavel-, alumi nium- en koperindustrie). Gunstige gevolgen worden zowel in binnen- als in buitenland verwacht van de nieuwe rol die de industrie-verenigin gen gebundeld gaan spelen. Als de be trokken plannen worden verwezenlijkt zul len die verenigingen namelijk zorgen voor de coördinatie van investeringen enz. Im port van industriële uitrustingsstukken zal dan minder dan nu een monopolie zijn van de staatshandelsorganisatie. Een positief resultaat van deze hervor ming zou zijn, dat de industrie minder dan tevoren ertoe zou overgaan, produk- ten te maken die onverkoopbaar zijn. Van een „revolutie" kan men in dit ver band overigens niet spreken: evenals de handelsorganisatie zijn immers de on dernemingen staatsorganen. Maar in elk geval worden beslissingen verlegd naar de kringen die met de gevolgen moeten werken! Ook de landbouw behoeft nogal wat modernisatie. De boeren hebben geen ge brek aan zloty's, en hun huizen zien er merendeels goed uit, maar zij krijgen de deviezen om deze bedrijfstak (voor het overgrote deel nog in particuliere handen!) doeltreffend te moderniseren. „Holandia Otwarte Okno Na Nowoc- zesny Sviat: „Holland, open venster op de moderne wereld". Dat is de leus van een Nederlandse week, die in november in Warschau is gehouden. Naar de heer A. H. van Gent, hoofd van de afdeling Oost-Europa van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, ons onlangs vertel de, zoekt ons land tegenwoordig zijn wer vingskracht mede in symposia, lezingen series over alle mogelijke technische on derwerpen waarvoor in Polen intense be langstelling blijkt te bestaan. De Nederlandse uitvoer naar Polen be liep in het eerste halfjaar van 1970 een bedrag van 57,9 miljoen gulden. Waar schijnlijk ligt het exportcijfer dit jaar voor het eerst boven de 100 miljoen. Een recordOverigens gaat van onze ex port slechts twee percent naar Oost-Eu ropa. Dat men dit percentage handhaaft betekent wel, bij de stijging van onze to tale export, een permanente vooruitgang. BRISBANE (Reuter). Een plotseling opgestoken storm heeft in de afgelopen nacht in drie kwartier het stadje Long- reach in de Australische staat Queens land voor meer dan de helft verwoest. De storm ging gepaard met zware regenval en er kwamen windstoten voor van 190 km/u. Onder de 3500 inwoners viel slechts een gewonde: een 13-jarige jongen die door een stuk golfplaat van een dak aan een voet getroffen werd. Immorele herbewapening woekert voort Een van de opvallendste stij gingen in deze cijferreeksen wat Nederland betreft is ongetwijfeld de toeneming van het aantal de licten die met roof en geweld- bedreiging te maken hebben. Het aantal overvallen op banken en geldvervoerders is schrikbarend gestegen, niet alleen wat de hoe veelheid gevallen betreft maar ook wat de „opbrengst" aangaat. Tegelijkertijd is een flinke stij ging te constateren in het aantal gevallen van ongeoorloofd wa penbezit, maar dit cijfer geeft uiteraard slechts de gevallen van bestraffing weer, niet In de verte overeenkomend met de slechts per speculatie vast te stellen toene ming van het wapenbezit zelf. Men kan aannemen dat de laat ste jaren en zeker 1970 records gevestigd hebben ten aanzien van wapenbezit en -handel. Er zijn, gerekend naar het aantal gecon stateerde gevallen van ongeoor loofd wapengebruik, schrikbarend veel kleine wapens in het bezit van particulieren en wat dat be treft kan men gerust betogen dat de bewapeningswedloop der mo gendheden zich ook in ons land weerspiegelt in een voortschrij dende zelfbewapening van par ticulieren. In de meeste gevallen zullen deze kleine schietwapens niet worden aangeschaft met de vooropgestelde bedoeling, ze voor een misdaad te gebruiken. Men kan veronderstellen dat een toe nemend gevoel van onveiligheid, veroorzaakt door de aan de dag tredende geweldsdelicten waarbij schietwapens worden gebruikt, de reden is waarom veel mensen een revolver of pistool kopen, als die kans zich toevallig voordoet. Die kans is overigens niet klein, omdat een toenemend buitenlands verkeer door vakantiereizen, gast arbeid en zakelijke contacten de invoer van kleine wapens uit het buitenland vergemakkelijkt. Wie in de gelegenheid komt om een revolver of pistool voor betrek kelijk weinig geld aan te schaf fen, kan dat doen in de volle overtuiging dat het zijn persoon lijke veiligheid verhoogt en dat het ding hem nooit narigheid zal bezorgen. Als men echter het aantal onge lukken met schietwapens optelt bij de gevallen waarin met behulp van een schietwapen misdaden worden gepleegd, komt men tot de ontstellende ontdekking dat zich een soort van Wild West mentaliteit bezig is te ontwikke len, die op den duur kan leiden tot „Amerikaanse" toestanden en een gevaarlijk element toevoegt aan het patroon van toenemende aggressie in de samenleving, een aggressie die bijvoorbeeld door overbevolking, verkeersdichtheid en slechtberedeneerde volkshuis vesting in tal van vormen dage lijks te constateren valt De overheid kan aan dit euvel veel veranderen. Zij kan er heel wat tegen ondernemen, als zij haar bestrijdingsmiddelen zorg vuldig kiest en daarbij niet de moed mist ook de hand in eigen boezem te steken. Men komt er natuurlijk niet door een verscherping van de verbodsbepalingen of een verbe tering van de opsporingsmetho den. De verslapping van de grens controle een zegenrijk gevolg van de voortgang op het gebied van de Europese internationali satie verhindert een waterdich te controle bij de invoer. Het kleine schiettuig is bovendien ge makkelijk mee te smokkelen en ontsnapt ook bij zorgvuldige con trole dikwijls aan de aandacht der douaniers. Een effectieve methode van be strijding is in de eerste plaats ge legen in de mogelijkheid tot wij ziging van de strafbepalingen op verboden wapenbezit, zodanig dat gevoelige straffen, liefst vrijheids straffen, worden gesteld op het in bezit hebben van schietvaardige wapens en zeker in die gevallen waarin deze worden gebruikt met misdadige doeleinden. In het algemeen liggen trou wens de straffen in Nederland voor geweldpleging te laag. Niets dan goeds van de invloed der psychiatrische rapporten en me dische deskundigen die verzach- gingen, moorden op alleenwonen de bejaarden, op taxichauffeurs, op winkeliers zij worden met al te zachte hand bestraft en de straffen van enkele maanden, an derhalf jaar, resulterend uit een bodemdiepe analyse van de ziel der delinquenten, hebben geen enkele preventieve werking meer. De dood van een medemens veroorzaken, en dan nog meestal uit lage bezitsmotieven, moet voor degene die tot zo'n misdaad be sluit en des te gemakkelijker er toe besluit omdat dat gemak kelijk hanteerbare dreigwapen het zo eenvoudig maakt, de con sequentie hebben dat hij een vrij heidsstraf van vele jaren riskeert. Alle moderne opvattingen over de psychologische achtergronden van de geweldsmisdaad ten spijt moet luist in het geval van verboden wapenbezit en -gebruik de straf tende verklaringen geven voor het schieten op medemensen, maar een straf in deze gevallen dient niet alleen correctief, ook preventief te werken. De gehele wereldvrede steunt op de macht van afschrikwekkende werking der atoomwapens. Welnu, laat in kleiner verband een nationale sa menleving haar orde en vrede doen steunen op de afschrikwek kende werking van zware straf bedreiging in geval van asociaal geweld Zware mishandelingen, dode lijke schiet- of steekpartijen, wur- een uiterst afschrikwekkende werking hebben. Een overheid die voortdurend beoogt dat een land en een allian tie zich mogen bedienen van een dreiging met totale atoomvemie- tiging van de vijand, voor geval die vijand het zou wagen zijn aggressie bot ta vieren, diezelfde overheid moet zich realiseren dat de mentaliteit van de afschrik- politiek op internationaal niveau aan de ene kant op nationaal maatschappelijk terrein en bij de individuen een mentaliteitsver ruwing tot gevolg heeft gehad, die nog steeds doorwerkt. Aan de andere kant moet zij beseffen dat zij die verruwing slechts kan bestrijden door de uitwassen er van gevoelig te bestraffen. Enkele weken geleden heeft de Amerikaanse president Nixon in een televisierede laten doorsche meren dat hij het voornemen had de bombardementen op Noord- Vietnam te hervatten, indien de Noordvietnamese delegatie in Pa rijs niet wat meer haast zou ma ken met zich te voegen naar de Amerikaanse vredesvoorwaarden. Deze politiek van „Doe wat ik zeg of ik schiet" mag men nauwelijks critiseren, op gevaar af dat men van anti-Amerikanisme wordt beschuldigd. Het is trouwens niet de persoonlijke politiek van Nixon, het is de algemene aan vaarde wereldpolitiek van „Doe wat ik zeg of ik schiet", waarmee volgens de gebruikers van deze politiek de wereldvrede en de be schaving worden gered. Als dat zo is, kan men de volken en de mensen al niet meer kwalijk ne men dat zij de neiging steeds sterker in zich voelen opkomen, hun medemensen te dwingen tot datgene wat zij liever niet doen, door hen een revolver onder de neus te houden. Het kan waar zijn dat de wereld haar voortbe staan te danken heeft aan de tweezijdige dreiging met de atoomwapens, die elkander in evenwicht houden. Maar als dat zo is, dan is de toestand een ver derfelijk voorbeeld voor de indi viduele mens in zijn maatschap pelijk verkeer. Reden te meer voor politie en justitie om dat maatschappelijk verkeer met har de hand terug te brengen tot het besef, dat men in het gewone le ven niet de gewoonten van de grote politiek mag overnemen. En dat, als men zoiets toch zou wil len doen, de verschrikkelijk har de hand van de overheid op het hoofd van de delinquent neer komt. Die verschrikkelijke harde hand bespeurt men tegenwoordig eer der bij de bestrijding van jeug dige straatschenders en ruiten tikkers, ook wat de justitiële be straffing betreft, dan bij de aan pak van de regelrechte misdaad. Die misdaad komt niet voort uit emotionele uitbarstingen onder politieke leuzen, maar uit de koel- berekende, goedgeorganiseerde onderwereld. Terwijl de politie bovengronds de handen vol heeft, woekert ondergronds de misdaad voort. In Nederland is enkele we ken geleden voor het eerst een bom gebruikt om een ruzie tus sen jongens te beslechten. Men komt nu en dan tot de ontdek king, dat zich ook op het gebied van het bendewezen een „Ameri kaanse" toestand in ons land ont wikkelt. Het lijdt geen twijfel dat de justitie al een eind overtijd is met een doelbewuste aanpak van deze ontwikkeling. Overheidsper sonen klagen voortdurend over de lichte straffen die rechters aan „geweldenaren" uitdelen. Politie autoriteiten zijn vaak verbitterd over de goedkope manier waarop gevaarlijke figuren er bij de ju stitie afkomen. De opmerkelijke toeneming van het aantal bankovervallen in ons land betekent, dat de onderwereld zich in ruime mate van geld voor ziet en de gelegenheid krijgt zich naar verhouding steeds beter te bewapenen. De politie-organisatie in ons land is niet op deze ont wikkeling berekend. Er is een enorme haast geboden bij de re organisatie van de politie die nog steeds op het geduldige papier van de departementen is blijven steken. De onveiligheid van de samenleving wordt op nationaal niveau groter dan op internatio naal niveau. De defensie tegen internationale dreiging is beter georganiseerd, duurder uitgevoerd en van betere strafbedreiging voorzien dan de bestrijding van de „kleine" misdaad in landelijke verband. Bjj de belastingwetgeving is het wijzigen van een wet in een handomdraai gebeurd, maar als het om veranderingen in straf wetten gaat schijnt de activiteit van regering en parlement plot seling te verlammen. De cijfers over 1970 kunnen misschien hel pen, het besef wakker te roepen dat vrijheid en veiligheid in de kleine, Nederlandse samenleving afbrokkelen. Dat is geen politiek onderwerp, maar een object van algemeen belang waarover geen misverstand behoeft te bestaan bij degenen die verantwoordelijkheid dragen

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 3