Inbreker vernielt tientallen ruiten, telefoons en deel van machinepark RAVAGE AANGERICHT IN TWEE BEDRIJVEN Schade zeker f 100.000.-; personeel dag werkeloos Haarlemmers exposeren in de Vleeshal BEWONERS NEMEN WISSELING VAN BEHEERDER NIET WIJKRAAD WORDT IN FEBRUARI GEKOZEN Talrijke plannen en initiatieven voor verbetering Leidsebuurt ■v Provincie kan weinig doen aan brand gevaarlijke bejaarden oorden TREINSTEL ONTSPOORD Ook PSP-bestuur vraagt om behoud Waag Conflict in pension Van ouds het Raadhuis Release biedt hulp aan Hofje werd klein paradijs dankzij bewoners Wisselbeker voor Kees de Wit Verzending zeepost Bij inbraak voor 2 mille gestolen 5 ■3 WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rose Morris Aanwinsten Kerkelijk nieuws Stempelklok Gestoorde Op station Haarlem Huisdieren met oudjaar binnen Resultaten r kniM'. Éi BH Bowling Werkgroep in NH voor gastarbeiders BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een inbreker heeft naar schatting voor tenminste hon derdduizend gulden schade aange richt in twee Haarlemse bedrijven en de kantine van het Schoten-terrein. De man de recherche beschikt over een vaag signalement vernielde bij nachtelijke bezoeken aan een con- fectie-industrie aan de Harmenjans- weg en de Haarlemse groenteveiling aan de Ir. Lelyweg alles wat hjj tegen kwam. Tientallen ruiten, telefoons, klokken, machines en stoelen werden in gruzelementen geslagen. De politie sprak vanmorgen van een chaos. „Hij is als een wildeman te keer gegaan", aldus hoofdinspecteur P. Santlijck. Het vreemde van de zaak is, dat er zeer waarschijnlijk niets is gestolen. De inbreker ging in de nacht van maandag op dinsdag op „kruistocht" tegen het confectiebedrijf. Het directe resultaat was, dat het werk de gehele dag voor de helft plat lag en circa vijftig werkne mers niets konden doen. Directeur J. de Vries: „Hij heeft op zijn weg door het bedrijf alle telefoons, ruiten (21), klokken vernield en een deel van het machinepark gehavend. Het was een vreselijke ravage." In allerijl zijn (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Vier Haarlemse kunste naars exvoseren hun werk van 9 janua ri tot 8 februari in de Vleeshal. Hei zijn schilderijen en tekeningen van Jaap Ploos van Amstel, keramiek van AnJca Blankevoortschilderijen en hoogdruk ken van Willem Snitker en grafiek en schilderijen van Saul Belem. Vanaf 15 januari exposeert de Haarlemse kunste naarsvereniging „Kunst Zij Ons Doel" in de Vishal. In februari komen andermaal Haarlem mers aan bod. Het is een groep, die zich met meer dan alleen schilderkunst bezighoudt. Het is de Pink Morris Pro ductions, gevormd door Pieter Zwaans wij k, Gerrit van Dijk (beeldende kunste naars), de cineasten Ted Dobson en T. Henstra en de chemicus Jaap Hey. De expositie wordt opgebouwd rond een „menselijk geworden" auto, een rose Morris. In februari ook een expositie in de trant van de zondagsschilders. Er wordt werk getoond van de Engelsman Anthony Green. Het Frans Halsmuseum, moderne afde ling, heeft verschillende aanwinsten ge boekt: zeven schilderijen van Ferdinand Erfmann en een van H. Savry als le gaat; aangekocht werd werk van mevr. Van de Wint-Rotman, Harry Gerritz, Karei Slingervoet Ramondt, Marinus Fuit, Rudi van der Wint en André Eysackers. Arthur Sproncken schonk het ontwerp vcor het fonteinbeeld voor de Grote Markt. Koinonia. De sociëteit Koinonia gaat oudejaarsavond vieren met een vrienden maal met Nico Timmerman als gastheer. De avond begint om acht uur en men kan zich van te voren opgeven in de soos. Het feest met oliebollen duurt tot twee uur. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Raalte J. de Roo te Middelbert; te Alblasserdam J. I. J. Knoltnerus te Rotterdam; te Ameron- gen Sj. van der Vee te Uitwijk, Aangeno men naar Neede A. van Leeuwen te Harm- sen; naar Haarlem F. J. Th. van Boven te Soesterberg. Bedankt voor Randwijk J. van der Haar te Achterberg; voor Dedemsvaart A. W. J. A. Knorth te Diepenveen; voor Vlaardingen K. A. Abelsma te Wateringen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zaanslag D. J. van Vuuren te Doornspijk. Aangeno men naar Nunspeet J. Westerink te Kerk- werve-Haamstede. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Zeist D. van der Plas te Scheveningen; te Maarssen en Oldebroek P. J. Bos te Ameide; te Wageningen H. A. Winkel te Oosterbeek; te Zwolle J. F. Wa- gener te Voorburg. Bedankt voor Putten H. Jongerden te Veenendaal; voor Hollandseveld J. Kooien te Werkendam; voor Klazinaveen A. S. Klusener te Mijnsherenland. reservemachines aangevoerd om het produktieverlies, dat overigens nog niet in de schadepost van bijna vijftigduizend gulden is opgenomen, zoveel mogelijk te beperken. Men is tegen bedrijfsschade verzekerd. Aan de hand van de vernielde stem- pelklokken heeft men kunnen vaststellen dat de vandaal tussen zes uur en half ze ven dinsdagmorgen de operatie „Maak alles stuk" heeft uitgevoerd. Dat klopt ook wel, omdat de chauffeur van een tankwagen omstreeks die tijd een man uit het bedrijf zag komen. Hij heeft de recherche een signalement kunnen ge ven. In de groenteveiling is de man vanmorgen in alle vroegte op dezelfde manier bezig geweest. Ook hier werden tientallen rui ten stukgeslagen en klokken vernield. De kantine bood vanmorgen een chaotische aanblik. Tussen de meubilairresten la gen honderden flesjes frisdrank en melk in scherven op de vloer verspreid. De ijskast lag ondersteboven, terwijl de kof fiemachine en het kasregister al even min de „slag' overleefden. Vanmorgen werd ook bekend, dat waarschijnlijk dezelfde dader verant woordelijk is voor vernielingen in het clubgebouw van Schoten in Haarlem- Noord. Ook daar werd met snoep, fles jes en grammofoonplaten gesmeten en ruiten ingegooid. De recherche tast ten aanzien van de motieven van de dader nog in het duis ter. Men houdt rekening met de moge lijkheid met een geestelijk gestoorde te maken te hebben. Dat er sprake zou zijn van een wraakoefening acht men minder waarschijnlijk. HAARLEM. De trein Rotterdam- Amsterdam is vanmorgen om tien over half negen bij het binnenkomen van het station Haarlem gedeeltelijk ontspoord. Waarschijnlijk tengevolge van het te vroeg omzetten van een wissel kwam het achterste treinstel op twee sporen terecht. De reizigers zijn overgestapt op de vol gende trein die vijftien minuten later bin nenkwam en die gewoonlijk Haarlem als eindpunt heeft, maar die nu werd door getrokken tot Amsterdam. Het treinstel is weer in het goede spoor gezet. Er is niets beschadigd en het overi ge treinverkeer ondervindt geen hinder van het gebeurde. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ook het P.S.P.-bestuur van de afdeling Haarlem heeft aan B. en W. het verzoek gedaan om alles te doen tot behoud van De Waag en de Zonneruiters. Gisteren hebben D'66 en de P.v.d.A. al vragen gesteld. Zoals wij maandag berichtten, wordt de Waag met sluiting en de Zonneruiters met de ondergang bedreigd omdat het echtpaar Schot, beheerder, respectievelijk eigenaar, failliet is gegaan. In een brief aan B. en W. zegt het P.S.P.-bestuur dat het echtpaar Schot zich ten volle heeft ingezet om de Waag tot een politiek-cultu- reel centrum te maken. Het vraagt dan ook de familie Schot alle vereiste gelde lijke steun te verlenen zodat zij hun ac tiviteiten ten gunste van de oudere en jongere Haarlemmers kunnen voortzetten. Oproep Dierenbescherming HAARLEM De afdeling Haarlem van de Dierenbescherming doet een beroep op het publiek om tijdens de jaarwisseling, wanneer vuurwerk wordt afgestoken, huis dieren binnen te houden. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De bewoners van pen sion Van ouds het Raadhuis aan de Zijl- weg, zijn er diep verontwaardigd over dat de huidige beheerders, het gezin Holwer- da, met ingang van 1 januari het pension zullen moeten verlaten. Dit heeft de recht bank besloten naar aanleiding van een huurschuld van de heer en mevrouw Hol- werda. Nu komt de oude beheerder weer terug en daar is men bepaald niet geluk kig mee. Een bewoonster vertelde ons dat het huis dan „onbewoonbaar" zou zijn, de kinderen bijvoorbeeld steeds op de kamers zouden moeten blijven. De kwestie draait om het punt dat het gezin Holwerda de huur voor de volledige bezetting van 80 mensen moet betalen. Er zijn echter veel minder mensen in het huis aanwezeig en sinds september betaalt men alleen daar huur over. Dat er zo weinig bewoners zijn ligt voor een groot deel aan de slechte woontoestanden (allerlei nood zakelijke voorzieningen zijn niet door de eigenaresse in Den Haag aangebracht) die de gemeente Haarlem ertoe noopten het aantal gezinnen dat ze er naar toestuurde, te beperken. Een vicieuze cirkel: de voorzieningen kwamen er niet, er kwamen te weinig be woners, en het gezin Holwerda kon niet langer de huur voor 80 mensen opbrengen. Wat het genoemde resultaat had. t '*r (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De bewoners van de Leidsebuurt gaan in februari hun eigen wijkraad kiezen. Op het ogen blik wordt door de voorlopige wijk raad nog bekeken of die raad een stichtings- of een verenigingsvorm moet krijgen. Intussen zijn de mannen van het eerste uur hard bezig met het aandragen van plannen om de Leidse buurt zowel binnen als buiten de wo ningen wat meer leefbaar te maken. Het meest ambitieuze plan tot nu toe wordt uitgewerkt in samenwerking met de kring Kennemerland van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) en stu denten van het Hoger Bouwkunst Onder wijs (HBO). Het behelst de opzet van een bouwkundig servicebureau dat de bewo ners moet gaan helpen bij het opknap pen van hun eigen woningen. „Als dat door anderen dan de bewoners moet ge beuren, gaat het veel te lang duren", zegt Jan van Wensveen, lid van de voor lopige wijkraad. Het tweede plan van de wijkraad (ook in samenwerking met BNA-architecten) is al in een veel verder stadium. Het be treft de situatie op het Nadorstplein naast de Krelagegarage. De gemeente was van plan van de braakliggende grond een parkeerterrein te maken voor de bol- lenbeurs, maar heeft de uitwerking van de plannen op verzoek van de wijkraad stopgezet. Gisteren is door de raad een alternatief plan ingediend. Daarin wordt gepleit voor een basket balterrein omgeven door groen. De ar gumenten van de wijkraad is, dat nu de bollenbeurs uit het Krelagehuis verdwe nen is, er minder behoefte bestaat aan parkeerruimte en dat een zeer dichtbe volkte wijk als de Leidsebuurt (215 men sen per hectare tegen 100 per hectare in Schalkwijk) recht heeft op ruimte in de recratieve sfeer. Voor tijden dat er geen basketbal wordt gespeeld, denkt de raad aan kleurrijke versieringen op de bestrating die voor andere spelvormen gebruikt kunnen worden. Naast plannen zijn er ook al concrete resultaten. Het stuk kosteloze vuilnisbelt langs de spoordijk bij de Westerstraat zal door de gemeente worden betegeld K wswv «ïii «wip*5*** ÜMÉ^Bb dankzij aandringen van de voorlopige wijkraad. De betrokken bewoners (zij die er naar moeten kijken, niet diegenen die vuil storten, wel te verstaan) kregen de keus tussen een groenstrook en tegels. Zij kozen voor het steen, dat minder lokt tot vuil storten. Het andere resultaat van eigen initia tief is dan wel niet door de wijkraad bereikt, maar verdient veel navolging. In voorbeeldige samenspraak hebben de be woners van een hofje aan de Brouwers vaart (min of meer verscholen achter de huizen) een paradijsje in het klein van tuinkabouters, lantaarns en zij het plastic bloemen en planten aan gelegd. De bij dit verhaal gaande foto geeft daarvan een indruk. De wijkraad heeft deze situatie dankbaar aangegre pen als voorbeeld van wat mensen met een klein beetje eigen initiatief en bur gerzin kunnen bereiken. Zegt één van hen: „Als 's avonds de lichtjes branden is het net een sprookje. Ook dat kan in de Leidsebuurt. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vijftig deelnemers, allen leden van de Haarlemse Bowling Bond, hebben gisteravond gestreden om een door eigenaar Claus van de Bowling hal beschikbaar gestelde wisselbeker. Na een zeer spannende strijd werd out sider Kees de Wit met 575 punten winnaar voor favoriet Henny van den Hoven die net 10 punten tekort kwam. Derde werd Inge Stein (547 punten), vierde Ronnie de Weerd met 535 punten en vijfde Wim Bos met 527 punten. Dit is het hofje aan de Brouwersvaart dat door de bewoners is opgesierd met lantaarns, tuinkabouters en bloem bakken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Zaanland" (4-1); Cana da: ss .Atlantic Crown" (4-1); Chili: ms „Cd de Pereira" (4-1); Japan: ms „Streef kerk" (5-1); Nieuw-Zeeland: ms „Mirra- booka" (6-1); uriname: ms „Daphnis" (4-1); Verenigde Staten: ss „Atlantic Crown" (4-1); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.- W.-Afrika: ms „Simonskerk" (6-1). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De werkgroep Huisvesting van Release helpt de solidaire bewoners. Kraken met dit weer en op zo korte termijn is onmo gelijk. Bovendien, aldus Release, zou het huis dan wel eens helemaal verhuurd kun nen worden aan buitenlandse werknemers die behoorlijk uitgebuit zouden kunnen worden. De werkgroep is nu bezig een rapport op te stellen dat onder de aan dacht van de gemeenteraad en B. en W. kan worden gebracht. Zij adviseert het pension aan de eigenaresse te onttrekken en het door de gemeente te laten overne men. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten een werkgroep in te stellen, die de situatie van de buitenlandse werknemers zal on derzoeken en voorts zal adviseren in hoe verre het provinciaal bestuur verant woordelijk is voor de bevordering van het welzijn van deze werknemers. GS delen dit mee in antwoord op schrif telijke vragen, die het Statenlid drs. F. Vissers (K.V.P.) naar aanleiding van de brand in een Amsterdams pension voor gastarbeiders, waarbij negen doden wa ren te betreuren, had gesteld. Ook buiten Amsterdam, dat een eigen inspectie-apparaat heeft, zijn er bejaar denoorden, die zeer brandgevaarlijk zijn. De kosten voor de te treffen voorzienin gen zijn echter zo hoog, dat veel bestu ren hebben besloten tot nieuwbouw over te gaan. Tijdens de soms lange bouwtijd blijven de oude bejaardentehuizen als zo danig in gebruik. Ook zijn er, aldus GS, veel daarvoor niet bestemde gebouwen als bejaardenoord ingericht, die mede met het oog op de brandgevaarlijkheid moeilijk of niet geschikt zijn te maken voor de huisvesting van bejaarden. „De provincie kan echter onder de vi geur van de huidige Wet op de Bejaar denoorden geen voorschriften stellen op grond waarvan een dergelijk gebruik kan worden voorkomen". De commissie, die de behoefte aan bejaarden tehuizen onder zoekt, zal hieraan aandacht besteden. Voorts zegt het dagelijks bestuur van. de provincie, dat de spoedig samengestel de werkgroep zich behalve met de huis vesting van gastarbeiders ook zal bezig houden met de opvang, begeleiding, voor lichting, onderwijs van deze werkne mers. Het via TV-spots waarschuwen tegen brandgevaarlijke gebouwen vinden GS meer een zaak van de gemeenten dan van de provincie, die niet beschikt over de noodzakelijke gegevens. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de nacht van maan dag op dinsdag is er ingebroken in een electro-technisch bedrijf aan het Spaame. Er werden vier cassette-recorders, zes autoradio's en twee draagbare tv-toestel- len ontvreemd met een gezamenlijke waarde van twee mille. GEBOREN: S. M. Jansen-Janssen, z. ONDERTROUWD: A. T. Herweijer en A. Gerrets, P. J. J. Pilon en E. Leenderts, A. W. de Wilde en W. M. Swellengrebel. GETROUWD- P. H. F. Janus en M. F. J. Dickmann, D. A. Franssen en P. H. Hester, F. M. G. Boosten en A. W. Marinus, J. G. Förch en E. M. Gimbrere, C. J. H. Vasten- houdt en C. I. C. M. van Balgooy, D. F. Lambert en H. Blankert, J. Oost en J. J. Goossen, E. H. A. M. Verstraten en I. F. A. van Trappe, A. Alexander en L. Wals, H. F. Schultheiss en F. H. Wehmann, J. E. Post en J. C. C. Koppen, J. Drost en G. J. Rosbergen. OVERLEDEN: M. E. Jonkers-Dekker, 74 jr.; A. M. Middag-van Bonzei, 89 jr.; H. Jansonius, 90 jr.; E. Riem-Wielenga, 47 jr.; F. D. Willemse-Giesen, 83 jr.; P. Antonides- van Beek, 54 jr.; G. S. Warnaars-Bauer, 94 jr.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 5