Weemoedig afscheid van gedistingeerd modehuis Opwinding en onzekerheid ebde weg na mededelingen door bedrijfsleiding Personeei Gerzon Haarlem niet bang voor toekomst Kleuters spelen met tonen en noten op Japanse muziek- cursus Programma FAILLISSEMENTEN /^3n0ts°y/a+qn€p! Niks ane£>! Kon ik vy\ e* hebto-eo Zogauw ik wér met-k Ar^ri fapiewH*- Dampende <yok Onder de wol VTrflnspireren. Pater vraagt Paradij sie Loting KNZB „De pensioenen liggen gelukkig goed vast HISTORIE VAN RUIM ZEVENTIG JAAR HAARLEMS JACHTHUIS WOENSDAG 30 DECEMBER H70 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT •VUURWERK! Oudere werknemer: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Dinsdagmiddag. Aan de deur van de aan het Verwulft gelegen dienstingang van Gerzon hangt nog de vacature-lijst. De voor bijganger kan het lezen: „Wij vragen: Verkoopsters voor diverse afdelin gen." Vandaag is het misschien al wel verdwenen. Gerzon heeft geen nieuwe verkoopsters meer nodig. Want zoals wij gisteren al schreven: Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen N.V. Haarlem gaat dicht. Somber zwijgen Rustig verloop „Ik vind het erg belangrijk dat kinderen al vroeg aan een instru ment kunnen beginnen", zegt de heer Alphenaar jr. Midden of eind januari start in zijn muziekwinkel een cursus voor kleuters. Een afge ronde cursus van twee jaar voor kinderen van vier, vijf en zes. Zo dat ze later alvast iets van de tech niek beheersen. De heer Alphe naar: „Als ze een jaar of zes, zeven zijn kunnen ze al aan een instru ment beginnen, een viool of een blokfluit bijvoorbeeld. Terwijl ze anders op die leeftijd waar nog zoveel andere hobbies opeens ko men eerst nog de grondslagen moeten leren en pas als ze negen of tien ziin een instrument kunnen bespelen". DE SLUITING van het Haarlemse Gerzonfiliaal, dat in 1898 werd ge sticht en in korte tijd uitgroeide tot een der meest gedistingeerde modehuizen in Kennemerland, zal vele oprechte Haarlemmers hebben geschokt. De on zekerheid over het voortbestaan hing al lang in de lucht, maar geconfron teerd met de harde werkelijkheid, is de afsluiting van dit jaar voor de per soneelsleden een trieste zaak gewor den. Het filiaal ging van start in de be proefde Gerzon-stijl onder leiding van het echtpaar H. van Beem-Gerzon. Mevrouw Johanna S'ara van Beem was een telg uit de Gerzon-familie en een zuster van de stichters van het mode- bedrijf Eduard en Lion. De Haarlemse vestiging moest in 1905 al ingrijpend worden verbouwd en uitgebreid en nog eens in 1914; de zaak werd toen doorgetrokken tot de Koningstraat. In 1926 werd de zaak opnieuw aanzienlijk vergroot en in 1932 werd er weer een pand bijge- kocht. Het gestelde doel, Gerzon zo uit te breiden, dat de zaak tot aan de over kant van Vroom en Dreesmann zou reiken, kon niet worden verwezenlijkt, omdat men de daarvoor benodigde panden niet kon bemachtigen. Mevrouw Johanna van Beem was met recht de ziel van het Haarlemse Gerzon. Vele ouderen zullen zich deze strenge en oprechte vrouw met erken telijkheid herinneren. Aan de oplei ding van het personeel werd veel aan dacht besteed en niemand werd aan genomen zolang niet vaststond, dat het milieu een goede opvoeding waar borgde. Overigens moet het Haarlemse Ger zon beeldschone verkoopsters hebben gehad, want in 1949 werd mejuffrouw Margaretha Kramer van de afdeling damesconfectie uitverkoren tot bloe- menkoningin H.M. Flora III. Bij een algehele modernisering van het Haarlemse filiaal in 1960 werd het pand in de Koningstraat met zijn wit gekalkte etalageruiten ingericht tot he renmodezaak. Uit dankbaarheid zon den de winkeliers uit de straat bloe men vanwege het feit, dat Gerzon het aanzien van hun Koningstraat zo zeer had verfraaid. Ook droefheid is Gerzon niet be spaand gebleven. Mevrouw Van Beem kwam tijdens de oorlog in een Duits concentratiekamp om het leven. Zij werd door haar zoon, de heer H. van Beem, opgevolgd. Voor de oorlog as sisteerde hij reeds in de bedrijfslei ding. Hij werd opgevolgd door de heer A. D. Sijes, die in 1964 in de di rectie te Amsterdam werd opgeno men. Node zullen wij het vertrouwde, sfeervolle Haarlemse Gerzon missen en met weemoed in het hart zien wij het te snel naderend afscheid komen. BE TER MAAT ENORME KEUZE GOEDGEKEURD EN DROOG Lange Veerstraat 26, tel. 321423 ADVERTENTIE „Dat is voor de oudere mensen het eerste waar ze naar kijken" zo zegt hij. Met spijt doorklinicend in zijn stem zegt hij tenslotte: „Het is verschrikkelijk jam mer dat dit heeft moeten gebeuren. Men zal wel te lang aan de tradities in het be drijf hebben vastgehouden. Jammer, wer kelijk jammer, want Gerzon had en heeft een goede naam en is bij iedereen bekend. Jammer". (Van onze sportredactie) HAARLEM Het programma van de wedstrijden die nieuwjaarsdag in de Kennemer Sporthal worden ge speeld luidt als volgt: 10.15-10.40 D 10.40-11.05 H 11.05-11.30 H 11.30-11.55 D 11.55-12.20 H 1220-12.45 H 12.45-13.10 D 13.10-13.35 H 13.35-14.00 D 14.00-14.25 H 14.25-14.50 H 14.50-15.15 D 15.15-15.40 H 15.40-16.05 H 16.05-16.30 D 16.30-16.55 H De Blinkert-CALW Arminia-De Blinkert Zeeburg-Hermes De Blinkert-Zeeburg Lokomotiva-De Blink Arminia-Hermes CALW-Zeeburg Zeeburg-Lokomotiva De Blinkert-Vozdovac De Blinkert-Hermes Lokomotive-Arminia CALW-V ozdovac Zeeburg-De Blinkert Lokomotiva-Hermes Vozdovac-Zeeburg Zeeburg- Arminia De toegangsprijzen bedraagt voor vol wassenen 1.50 en voor de jeugd be neden de zestien jaar 1.00 gulden. (Van onze zwemmedewerker) HAARLEM. Voor de bekercompetitie van de KNZB heeft in het bondsbureau in Utrecht de loting plaatsgevonden, waarbij voor de ploegen uit Haarlem en omgeving de volgende wedstrijden uit de bus zijn gekomen. DAMES: HPC 1DWR 1 te spelen op 30 januari in het Sportfondsenbad Haarlem; KZC (Beverwijk)Vliegende Vissen (Alk maar) en AZU (Uitgeest)WZPC (Purmer- end. HEREN: Oude Veer (Anna Paulowna) WZPC (Purmerend), Vliegende Vissen (Alkmaar)AZVD (Assendelft), Katwijk Woerden. Er hangt een beetje Ijzige sfeer als dins dagmiddag om 12 uur het personeel van het modemagazijn aan de Grote Houtstraat de vele cliënten er op attent maakt dat de zaak wordt gesloten. Verwondering op de gezichten om deze ongebruikelijke gang van zaken. Op de vraag wanneer de zaak weer open gaat wordt een ontwijkend ant woord gegeven. „Dat weten we nog niet". Verbazing ook bij de mensen die bij de deur te horen krijgen dat ze er niet meer in kunnen. Op de deuren wordt het bordje gehangen, woorden in zwart en rood: „De ze zaak is tijdelijk gesloten". Terwijl de laatste klanten de zaak ver laten groepen binnen de verkoopsters wat bij elkaar. De jonge wat opgewonden en zenuwachtig giechelend, de oudere somber en zwijgend voor zich uitkijkend. Lang zaam gaan de 80 personeelsleden naar bo ven om in de directiekamer te horen wat er met Gerzon Haarlem gaat gebeuren. Na een half uur kunnen de deuren weer open: de zaken zijn bekend. Nu iedereen weet waar hij of zij aan toe is lijkt het alsof deze belangrijke bijeenkomst als een bevrijding heeft gewerkt, een bevrijding van de spanning en een eind aan de on zekerheid. Een wat oudere, optimistisch kijkende verkoopster doet ons vermoeden dat het waarschijnlijk niet zó hard is aangekomen. Haar woorden komen overeen met haar blik: „Als het zo gaat wat op de circulaire staat, dan mogen we niet ontevreden zijn. Er zijn diverse regelingen getroffen en als die worden opgevolgd, oké. We moeten na tuurlijk wel afwachten hoe het eind mei, begin juni zal lopen als de zaak dicht gaat". Ze vertelt dat vooral de jongeren onder het personeel is aangeraden om, als men een aantrekkelijke baan wordt aangebo den, deze niet af te slaan, omdat men door de afvloeiingsregeling misschien een func tie krijgt die minder voldoet. De middagvergadering is volgens haar goed verlopen, in een rustige sfeer en zon der enig incident. Vooral de aanwezigheid van de „belangenbehartiger" zal daar debet aan zijn geweest. Dit laatste wordt later ook nadrukkelijk verklaard door één van de oudste manne lijke werknemers van Gerzon Haarlem. Ook hij ziet het niet zo somber in. De afvloeiingsregeling is naar zijn mening goed. „Er hoeft niemand worden ontslagen, voor iedereen in het bedrijf is er als het moet ergens anders een baan". Voor de pensioenregeling geldt eveneens: in orde. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De rechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillisse ment verklaard J. P. Verduin, gewoond hebbende te Haarlem, Paul Krugerstraat 34, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats. Rech- ter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. J. V. C. Constandse in Haarlem. Antonius de Graaf, wonende te IJmui- den, gemeente Velsen, Lange Nieuwstraat 152. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. H. M. J. van Mens in Bever wijk. Jacobus Jan Nicolaas van den Berge, wonende te Aalsmeer, Rameaulaantje 13. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Cu- ratrice: mej. mr. I. B. van Esch in Haar lem. Na intrekking voorlopig verleende sur séance van betaling is failliet verklaard: Leendert Bastiaan Kwantes, diamantzet ter, handelend onder de naam Diamant zetterij „Leo", wonende te Zaandam, Pe perstraat 121. Rechter-commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. C. J. Doorenbos in Wormerveer. Wegens gebrek aan actief werd bij von- Nieuwjaarvleren. Als het nieuwe jaar nog maar amper een half uur oud is begint in het jeugdcentrum Lambiek aan de Ven- neperweg in Nieuw-Vennep een feestelijke bijeenkomst, die tot twaalf uur de volgende avond voortduurt. Op de avond van nieuw jaarsdag is er een optreden van de bekende lierzanger Robert Smit. nis van 29 december 1970 uitgesproken d« opheffing van het faillissement van Ro bert Spruit, wonende te Haarlem, Franke- straat 20, uitgesproken op 13 oktober 1970. Curator mr. J. V. C. Constandse in Haar lem. Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem van 29 december is, na gedaan verzet, de vernietiging uitgesproken van het faillisse- sement van de naamloze vennootschap Jb. Koomen Zn., gevestigd te Assen delft, Dorpstraat 276-278, uitgesproken op 15. december 1970. Curator mr. J. F. Wyte- ma in Wormerveer. Tevens is bij beschik* king van de rechtbank van 29 december voorlopig surséance van betaling verleend aan de naamloze vennootschap Jb. Koo men Zn., te Assendelft, Dorpsstraat 276-278, met henoeming van mr. F. J. Wy- tema in Wormerveer tot bewindvoerder. De vergadering der schuldeisers en de schuldenares is bepaald op dinsdag 2 maart om 14.00 uur. Het systeem komt van de Japanse „Yamahafoundation", een fabriek waar van de afdeling muziek met behulp van psychologen, pedagogen, medici, musi cologen en andere deskundigen in 1954 de muziekcursus op touw zette omdat er helemaal niets voor de allerjongste kin deren bestond. En nu, in 1970, wordt de cursus niet alleen in Japan, maar ook in de VS, Canada, Mexico, Taiwan, Thailand, Singapore, Noorwegen en Duitsland gegeven; er zijn in totaal zo'n 280.000 leerlingen, circa 4500 lera ressen en 6000 scholen. Een miljoen kin deren volgde de cursus al. Spelenderwijs, in groepjes van zeven tot tien. leren de kinderen de grond slagen van de muziek in een uur les per week. De moeders wonen de lessen bij. Alles draait om orgeltjes, die dicht geklapt heel handige lessenaartjes zijn. Die orgeltjes dienen alleen maar om te leren het is niet zo dat de kinderen wordt geleerd orgel te spelen. Door het oefenen, gezamenlijk spelen, zingen, handklappen leren de kleuters de maat, ritme, toonhoogte en -duur. Een leuk uitgevoerd huiswerkpakket komt daar nog bij. „Op de muziekschool beginnen ze met We zagen: Antoniestraat zónder en Anthoniestraat mèt een -h-. En hoe zat dat nou weer? Niet zozeer een spel fout van Openbare Werken (zoals bij vele andere bordjes) ontdekten we na enige naspeuringen. Meer een gebrek aan uniformiteit. Beide spellingen trof fen we aan in verschillende gidsen. In onze steun en toeverlaat „De straat waarin wij in Haarlem wonen" lazen we: „Oorspronkelijk heette alleen de straat tussen Antoniebrug en Schalkwijkerbrug Antoniestraat, maar bij RB (raadsbesluit) 14 juni 1876 nr. 20 is deze naam ook gegeven aan een deel van de Achterstraat (welke liep van Kortebrug tot Antoniebrug)nl. van Hagestraat tot Antoniebrug. Het andere deel is toen gevoegd bij de Spaarnwouderstraat. Aanvankelijk ge noemd Sint Anthoniestraat (Tp. 1543 staat erbij, dat slaat op de bron, red.), later ook wel Teunisstraat (volgt weer blokfluiten" zegt de heer Alphenaar, „maar ik vind dat orgeltjes het voor deel hebben dat ze een idee van har monie kunnen geven en dat ze handig zijn om noten te leren." Hij geeft een paar voorbeelden van de lessen. Vertelt hoe de lerares de kinderen toezingt en de kinderen dan terugzingen, in ver schillende toonhoogten. Korte oefenin gen, nooit langer dan een minuut of vijf, tien. De cursus start in Nederland op ver schillende plaatsen. Steeds zijn het par ticulieren die het initiatief nemen, „de muziekscholen krijgen er geen subsidie voor" zegt de heer Alphenaar. De kos ten van de cursus hier worden 27 a 30 per maand. Dat geld gaat voor een deel naar Yamaha, om de kosten te dekken van boeken, instructie en dergelijke (speciaal komt een Japanner over om de leerkrachten die ook weer betaald moeten worden te in strueren). „De ervaring leert dat weinig kinde ren afvallen" zegt de heer Alphenaar die in Hamburg cursussen bijwoonde. „Weinige zijn echt a-muzikaal. Psycho logen hebben bewezen dat kinderen die op die leeftijd een muziekcursus volgen later bij het lager onderwijs beter mee kunnen. Al voor ze gewoon kunnen lezen kunnen ze al noten lezen. Ze zijn als kleuter erg ontvankelijk. De ouders zijn enthousiast en in principe hoeft men zelf geen instrument thuis te hebben." Een voorlichtingsavond in het Con certgebouw leverde niet minder dan 30 aanmeldingen op. Wie wil kan zich na tuurlijk nog altijd opgeven. De lessen worden opgegeven op de eerste etage Haarlemmermeer. De gemeenteraad van Haarlemmermeer houdt donderdag 14 januari 1971 om 14.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis te Hoofddorp. ADVERTENTIE Verstandig om altijd Antigrippine in huis te hebben. Kun je er meteen één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een cachet Antigrippine en vroeg naar bed. Antigrippine werkt. een bron). Op kaart 1822 (uit het jaar 1822) staat St. Anthoniestraat". Aha, daar is dus die -h-. Openbare Werken kon blijkbaar geen keuze maken en liet hem zeer demo cratisch aan ons. Enfin, je hóórt het niet. Kleuters zitten geconcentreerd achter hun orgeltjes. boven de winkel, Kruisweg 47-49, waar schijnlijk op zaterdag en woensdag. Alphenaar heeft nog meer in petto. Voor kinderen van zo'n vijfeneenhalf, zes jaar komt er een gecomprimeerde cursus, voor volwassenen start tegelij kertijd een cursus elektrisch orgel. Dit naar voorbeeld van de cursus in het Haagse filiaal, een soort „orgelprakti- cum„De meeste muziekscholen wijzen dit instrument nog af" zegt de heer Alpnenaar „De orgelcursus is geen af gerond geheel. Uitgangspunt is zoveel mogelijk speelresultaat en vandaaruit de techniek. Oefenen kan men gratis door de week. De kosten? Ook 30." „Pater P. Bonke s.j. („Giri Sonta", Kontakpos 5, Ungaran, Djawa Tengah, Indonesia) vraagt voor zijn missie gebied een aantal dingen waar een aan tal van de lezers hem mogelijk aan kan helpen. 1. Kleine tabernakels (40-60 cm), 2. dunne kazuifels, liefst geen viool kistjes, 3. kleurige kruiswegstaties, liefst niet al te klein, 4. enige grote, royale kruisbeelden, armlengte 50 cm". Uit: informatiebulletin bisdom Haarlem). Ach, kijkt u eens op zolder of in een vergeten hoek. En denk erom: geen vioolkistjes hoor, en wel alles even op meten. Grammofoonplaatjes, wedstrijden, kienen dat zijn een aantal van de activiteiten die zich binnenkort in de speeituin Het Paradijsje gaan afspelen. Op zaterdag 1 januari wordt daar voor de jeugd van 12 tot 16 jaar een feeste lijke avond gehouden, voor een piek inclusief een consumptie. En het is de bedoeling dat dit in de toekomst meer gaat gebeuren. Het adres: Witte Hee renstraat 36; de tijd: van half acht tot half tien. In dezelfde speeltuin is nog ruimte op de volgende clubs: handwerken op woensdagmiddag van drie tot half vijf; instuif voor de kinderen van vier tot acht jaar tussen tien en twaalf uur op zaterdagmorgen.

Haarlem's Dagblad | 1970 | | pagina 7