Ouderavond Als onderdeel van gewest Den Haag van vier scholen in Lisse BOLLENSTREEK BIJ SUB-REGIO LEIDEN Gebrek aan centrum en eenheid funest Export van Hillegommer Aviolanda verlengt model Fokker F-28 Machine werd behoedzaam Nieuwe winkel in Hoofdstraat siergewassen: ƒ868 miljoen gepromoveerd gevierendeeld KB—t SEIZOEN-OPRUIMING Definitief bestuur vo gelver eniging t-J 11 BUITENBEENTJE GEMIS STILLE HOOP IF4 WOENSDAG 13 JANUARI 1971 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT tegen ridderlijk lage prijzen en Proefvliegen Gen. Cronjéstraat 1a-1b Tel. 25 33 34 Kleermakers sinds 1830 Terlenka jacks met bontkraag 59.00 Splendid overhemden 2 stuks 22.00 Wollen vesten 24.90 Sokken 1.98, 2.48, 2.98 Restanten autocoats en winter jassen 59.00, 79.00, 89.00, 98.00 Restanten kostuums 98.00,119.00 129.00, 149.00 Terlenka pantalons 24.90, 29.90 Bromfietsjacks 39.00, 49.00 nog veel meer koopjes bij J ADVERTENTIE (Van onze correspondente) HILLEGOM Het zeventig jaar oude pand van schildersbedrijf L. van Braam in de Hoofdstraat te Hillegom is afgebroken. Op dezelfde grond gaat men een nieuw bedrijf opzetten in de „doe het zelf’-sfeer. In maart van dit jaar kan de nieuwe winkel gereed zijn. HILLEGOM Gisteren herdacht de heer J. Pijpers uit Hillegom de dag, waarop hij veertig jaar geleden bij de P.T.T. als tele grambesteller in dienst kwam. De jubilaris is thans besteller IC. Hij werd dinsdag ge huldigd door P.T.T.-direkteur J. Visser, die hem de gouden P.T.T.-speld overhandigde. Daarnaast war er een cadeau onder cou vert en uit het jubileumfonds kreeg de beer Pijpers, een schemerlamp. De in vieren gedeelde Fokker F-28 in een van de hangars van Aviolanda op de vliegbasis Woensdrecht. (Van een onzer verslaggevers) LISSE. De Nederlandse siergewassen export heeft in 1970 in totaal 868 mil joen opgebracht, 111 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Een stijging derhalve van 14,6 pet. (Van onze correspondente) HILLEGOM De heer H. J. Vledder uit Hillegom is in Leiden op 26-jarige leeftijd gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Molecu lar structure and vibrations of formic acetic and acetic anhydride”. De heer Vledder behaalde in 1961 het diploma HBS-B aan het Chr. Lyceum in Haarlem en ging in hetzelfde jaar scheikunde stu deren in Leiden. In 1966 slaagde hij cum laude in het hoofdvak „fysische chemie” en sinds dat jaar is hij doctoraal assistent aan het Practicum Fysische Chemie in Leiden. (Van onze correspondent) LISSE. Vier scholen in Lisse hebben gisteren een gezamenlijke ouderavond ge houden voor de ouders van de leerlingen der 5e en 6e klassen. Deze leerlingen wordt de zogenaamde Leidse Toets afge nomen en het was de bedoeling hun oudera een beeld te geven van dit onderzoek. Van de bloembollen en bomen ging res pectievelijk 50 en 55 procent naar landen buiten de EEG. Slechts 15 procent van de bloemexport ging naar zogenaamde derde landen. Hyacinten werden minder goed verkocht dan men verwachtte. Er werd meer dan 300 duizend gulden minder geïncasseerd voor de opkoop van over schotten van bloembollen, aldus de heer Hylkema. Voorzitter Hylkema van het Produkt- schap voor Siergewassen heeft dit dins dag bekendgemaakt in zijn nieuwjaars rede. Hij gaf daarin een overzicht van de exportcijfers van het afgelopen jaar. Bloe men en planten brachten bijna 391 miljoen gulden op, bloembollen 384 miljoen bij een totaal geëxporteerd gewicht van 105,5 miljoen kg. (3,7 mln. kg. minder dan in ’69), boomkwekerijprodukten 94 miljoen. Het proefvliegen met de nieuwe F-28 zal voornamelijk vanaf het vliegveld Woensdrecht gebeuren. Men verwacht, dat dit zeker een half jaar in beslag zal nemen. Het centrum van de bollenstreek is het grote vraagteken. Daaromheen beelden van Hillegom (linksboven), Noordwijk, Lisse, Sassenheim, Voor hout, Noordwijkerhout en rechtsboven Warmond. (Van onze correspondent) NIEUW-VENNEP De vogelvereniging „De Meervoggels” heeft een definitief be stuur. Tijdens een buitengewone ledenver gadering trad gisteren de commissie af, die voorlopig de leiding had. Voorzitter van het nieuwe bestuur is de heer Th. Bijwaard, secretaris de heer C. Mittertreiner en pen ningmeester de heer T. de Groot. Aviolanda is trouwens met de werk voorbereiding al bezig sinds maart 1970, toen Fokker Amsterdam opdracht gaf de verlenging van de F-28 uit te voeren. Het proefvluchtenprogramma gebeurt met waterballasttanks. Het verlengde vliegtuig krijgt dan opnieuw een proto typestatus. Dat betekent, dat alle proe- „in de stille hoop dat deze steeds inniger mogen worden. Gezien het verloop van de laatste twee jaar zeg ik: goed dat je con tact hebt, maar als u mij vraagt vindt u dat deze vergaderingen vruchtdragend zijn geweest, dan moet ik helaas volmon dig zeggen: nee!” Burgemeester Van Niekerk verklaarde tijdens een raadsvergadering bijna twee jaar geleden nog dat de stand van zaken rondom de samenwerking van toen tus sen de zeven bollenstreekgemeenten ge zien moest worden als de proloog van een streekgewest. Burgemeester J. Baron van Knobels- dorff van Sassenheim over de samen- De vier deelnemende scholen waren de Ned hervormde, de christelijke, de Christ, nationale en de openbare school. De ouder avond vond plaats in het gebouw van laatstgenoemde school en zij werd bijge woond door de wethouder van onderwijs, de heer P. van Leeuwen. De gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs in Leiden, de heer J. J. van Riesen, en de psycholoog drs. W. Hulsman, spraken over doel en werkwijze van de toets. Eerstgenoemde beschreef de ont wikkeling van het klassikale systeem naar het blok-onderwijs. Drs. Hulsman vertelde welke werkmethode wordt gehanteerd bij het toepassen van de toets. Bij de discus sie gingen beide sprekers dieper op de materie in. Burgemeester H. J. M. Bosma van Noordwijkerhout blijft bij de instelling van twee gewesten in Zuid-Holland voor de bollenstreek mogelijkheden zien voor het maken van onderlinge overeenkom sten aangaande specifieke bollenstreek- problemen, zoals bijvoorbeeld de kassen bouw, hoewel hij daaraan toevoegt: „Ik heb er persoonlijk niet zo gek veel fiducie in dat er op korte termijn erg veel tot stand zal komen om de doodeenvoudige reden dat er bindingen waren voordat de bollenstreek zich over dit probleem ging buigen.” Hij wijst op de band tussen Sassen heim en Warmond enerzijds en Leiden anderzijds. Beide eerstgenoemde plaat sen studeren met Leiden mee over een regio Leiden. In het noorden is Hillegom met zijn binding met Haarlem het bui tenbeentje. „Allemaal punten welke een goede opzet van een streekgewest bollen streek in de weg staan, omdat wij hier een centrum missen waarop men terug kan vallen.” Hij vervolgt: „Als Noordwijkerhout, Lisse of Noordwijk plaatsen waren ge weest met scholen, ziekenhuizen en grote ven, die nodig zijn voor het Nederlandse bewijs voor Luchtwaardigheid opnieuw worden uitgevoerd. In het Nationaal Luchtvaart Laboratorium zijn windtun- nelproeven gedaan. Fokker zal op Le Bourget een eerste indicatie krijgen hoe groot de belangstel ling bij de luchtvaartmaatschappijen voor dit toestel is. De groeiende vraag naar een grotere passagiersaccommodatie te kent zich al af, vooral wat betreft het vakantie vervoer. Overigens zijn er meer kapers op de kust. De belangrijkste con current is de Britse luchtvaartindustrie met de BAC-one-eleven-series. koopcentra waar mensen naar toe waren gegaan in plaats van naar Leiden of Haarlem dan was het waarschijnlijk an ders uitgepakt. Nu zijn het allemaal even sterke gemeenten, welke hier of daar op georiënteerd zijn en waar men zich uit sluitend kan richten tot zaken welke spe cifiek voor de bollenstreek gelden.” Als voorbeeld geeft burgemeester Bos ma het samenwerkingsverband, dat tot stand is gekomen voor het samenstellen van een gemeenschappelijk structuurplan. „En zo is de eerste gemeenschappelijke regeling gekomen, waarvan we hopen dat er bij andere gevallen wat meer uitkomt. Maar van een gewest bollenstreek is geen sprake.” Volgens de uitkomsten van een onder zoek van de Vereniging voor Nederlandse gemeenten gepubliceerd in 1969 valt de bollenstreek uiteen in twee gedeelten: één gedeelte (Hillegom, Noordwijkerhout en ten dele Lisse) dat op Haarlem en een gedeelte (Noordwijk, Sassenheim, Voorhout, Warmond en eveneens ten dele Lisse) dat op Leiden is gericht. Bovendien staat in het rapport de conclusie te lezen dat uit het huidige patroon van de be stuurlijke vervlechtingen de bollenstreek niet als een eenheid naar voren komt. „De bedoeling is allang verdwenen dat wij kunnen komen tot een uitgesproken gewestvorming. Daarvoor zijn wij te klein.” Aan het woord burgemeester J. Ch. I. van Niekerk van Hillegom. „Wel is het van bijzonder belang dat er voort durend contact tussen de zeven bollen streekgemeenten is, maar ik ben hele maal niet optimistisch gestemd en ik ge loof de meeste van mijn collega’s niet. Als ik zie wat er toe nu toe is uitgeko men dan is het maar bitter weinig.” Burgemeester Van Niekerk acht even als zijn collega van Noordwijkerhout voor specifieke problemen wel ruimte aanwe zig voor intergemeentelijke regelingen en geconcretiseerd moet worden.” Hi, voegt er aan toe: „Er bestaan duidelijke bindingen tussen Sassenheim en Leiden zoals tussen Hillegom en Haarlem” en „in de bollenstreek is alleen regionaal overleg, meer niet.” Voorhout toonde zich in eerste aanleg vóór aansluiting bij Leiden, maar de ge meenteraad besloot uiteindelijk toch de kant van de bollenstreek te kiezen. Het ontbreken van een centrum noemt ook burgemeester G. A. Stolwijk met het ge mis van een eenheid naar buiten (de ver schillende bindingen in het noordelijke en zuidelijk deel van de streek) als de grote moeilijkheden. „Ik zie geen grote kansen voor een volledig zelfstandig bestuurd ge west. Wel een vorm van samenwerking, al zijn de ervaringen niet hoopvol." Daarmee lijkt de fatale nekslag te worden gegeven aan het moeizame streven van deze bollengemeenten om te komen tot een eigen streekgewest. Uit recente uitlatingen van sommige burgemeesters is overigens al ge bleken dat een dergelijk streven als onhaalbaar moest worden beschouwd, omdat de bollenstreek meerdere bin dingen heeft dan alleen de onder linge relatie. Sassenheim en War mond zijn sterk op Leiden en Hille gom is sterk op Haarlem georiën teerd. Een situatie welke waarschijn lijk mede zo is gegroeid door het ontbreken van een eigen centrum met voorzieningen, waarvoor men nu op buiten de streek gelegen plaatsen is aangewezen. Als enige mogelijkheid voor samenwer king in de bollenstreek blijft naar het oordeel van de burgemeesters van Hille gom, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout aan wie wij om commentaar vroe gen. over een intergemeentelijk contact, waarbij voor zaken als een schooltandart- sendient of het ziekenvervoer gemeen schappelijke regelingen getroffen kunnen worden. (Van een onzer verslaggeefsters) WOENSDRECHT - Aviolanda Maatschappij voor Vliegtuigbouw is bezig aan de verlenging van het eer ste prototype van Fokkers F-28 Fel lowship straalverkeersvliegtuig voor korte afstanden. In de afgelopen week is de machine in vier stukken ge sneden. Begin mei moet de verlengde F-28 weer vlieggereed zijn om aan het eind van die maand deel te kun nen nemen aan de internationale luchtvaartsalon te Le Bourget (Pa rijs). Op twee plaatsen voor en echter de vleugel hebben de technici van Avio landa de Fokker zorgvuldig gedeeld. Ach ter de vleugel was dat tamelijk eenvou dig, maar vooraan moest de beplating van de vliegtuighuid worden doorgezaagd. Op deze plaatsen wordt straks een nieuw rompdeel ingeplant, waardoor de oor spronkelijke lengte van 27,40 meter op 29,61 meter komt. Het aantal zitplaatsen kan hierdoor worden gebracht van 65 op 79. Als aanduiding krijgt de verlengde Fokker de naam „Mark 2000”. werking in de bollenstreek: „Er kan re gionaal overleg zijn, maar dat kan nooit de vorm van een gewest hebben. Een ge west bollenstreek kan nooit ontstaan, want dan zou je over een behoorlijk krachtig centrum moeten beschikken, waar omheen zich de gemeenten kunnen groeperen.” Over de situatie van zijn ge meente zegt burgemeester Baron van Knobelsdorff: „Sassenheim maakt deel uit van het gewest Leiden. Er wordt stu die gepleegd om tot de uitspraak te ko men of het gewest Leiden gecontinueerd (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK In een studie, welke als uitgangspunt voor een structuurplan voor de provincie Zuid-Holland moet gaan dienen wordt rekening gehouden met de vor ming van twee gewesten: een gewest Den Haag en een gewest Rotterdam. De regio rondom Leiden zal tot één van de sub-gewesten gaan behoren. Een afzonderlijke regio voor de zeven bollenstreekgemeenten wordt slechts als een ondergeschikte mogelijkheid vermeld. E.’*

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 11