OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Egypte deelt ambassadeurs Grote Vier mee: VOORSTELLEN VAN JARRING Vietnamese generaal gedood Hevige luchtaanval N oor d-V ie tnam op Haarlems Dagblad la AFGEWEZEN’’ „Gaswolk op de maan” Nieuwe fabriek Ford niet in Engeland „ISRAËL HEEFT GRATIS tot en met 28 februari 1971 w Dr. Gary Latham: Wervelstormen in VS eisen zeker 74 mensenlevens Slecht water in randmeren HET WEER Geen opleidingen M.O. Nederlands Overleg over één havenbeleid Ziekenhuislening tegen 8V2 percent Legerwagens ook overdag verlicht en Spaans meer p Ui r I 20 1 AGENDA pagina 13 Verder in de krant 1/1 rl 316e JAARGANG No 40 DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 JAARGANG No 192 85e Het woord is aan... 1 Wil V eiligheidsraad Voorwaarden Legitimatiebewijzen volkstellers vervalst pagina 2 k Af en toe zon Sociale klimaat te wisselvallig electronische rekenmachines van blikman. sartorius Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. iL. arW- Sgt Aan Universiteit van Amsterdam Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur „Ongeluk” Haarlems Dagblad Baer-Oberdorf Wie smaak heeft, is zeer voorzich tig met zijn oordeel. r MACHMOED R1AD DO CAO TRI ADVERTENTIES Bezorg mij Naam Adres Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als FACIT maandabonnee (f 6 p m.) kwartaalabonnee 17 50 p kwartaal) Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks E. Koning Deze krant bestaat uit achttien pagina’s OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rokin 17, Amsterdam.Telefoon (020) 64544 Vestigingen teRotterdam,Arnhem,Eindhoven,Groningen,! i Den Haag, Hbarfem, Hengelo, Leeuwarden, L Maastricht en Utrecht. In de Amerikaanse plaats Selmer zit een man tussen de puinhopen van zijn woning. Het huis werd totaal wegge vaagd door een wervelstorm. DEN HAAG Op 8 maart zal in Mid delburg een eerste gesprek plaatshebben tussen enige Belgische en Nederlandse be windslieden en de havenbeheerders van Antwerpen, Gent, Ostende, Zeebrugge, Am sterdam, Rotterdam, Delfzijl, Vlissingen- Sloe en Terneuzen. Ook de burgemeester van Bergen op Zoom is uitgenodigd als vertegenwoordiger van de groep overige zeehavens. Verder komt onder meer de voorzitter van de commissie zeehavenover- leg. Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond Nu geografisch gezien de verschillende belangrijke havengebieden steeds dichter bij elkaar komen te liggen en de gemeen schappelijke belangen voortdurend groter worden, acht men de tijd gekomen voor een gemeenschappelijk beleid, zowel op het gebied van investeringen en ontwikkeling, als tegenover de derde landen. LONDEN (AFP). Ford heeft me- gedeeld, dat de nieuwe motorenfabriek niet in Engeland zal worden gevestigd, omdat daar het sociale klimaat te wissel vallig is. Het gaat om een fabriek van bijna 260 miljoen gulden, één van de grootste investeringen van Ford sinds de Tweede Wereldoorlog. Waar de onderneming nu zal worden gevestigd, is nog niet bepaald. Waarne mers zijn van oordeel, dat West-Duitsland de beste kansen heeft. Bij de Engelse Ford-fabrieken ligt het werk al bijna vier weken stil als gevolg van een staking van de 50.000 werkne mers, die loonsverhogingen tot 50 percent eisen. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3, 14 Van Dag tot Dag3 Stad en streek 4, 5, 6,7 Economisch nieuws9, 14 Kunst 11 Radio en TV 11 Weerrapporten 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Scheepsberichten 14 Beurs 14 Sport IS, 17 Groentjes 12, 16 HOUSTON (Reuter). Instrumenten die door de bemanning van Apollo-14 op de maan zijn opgesteld hebben in het ge bied Fra Mauro een grote gaswolk gere gistreerd. Dit heeft de Amerikaanse geleer de dr. Gary Latham meegedeeld. De wolk is zondag een uur lang waargenomen. „Tot op dit moment weten we nog niet waar deze gaswolken vandaan komen en zelfs niet of de wolken zich verplaatsen”, al dus dr. Latham op een persconferentie. Mogelijk is het gas afkomstig uit de maanbodem in het gebied waar het in strument staat. Het kan ook een voorbij drijvende wolk zijn die door een ver ver wijderde meteorietinslag is veroorzaakt. De seismometers die door de bemannin gen van de Apollo-12 en Apollo-14 zijn op gesteld hebben omstreeks die tijd geen maanbevingen geregistreerd. De aard van het gas kan door de instrumenten op de maan niet worden vastgesteld. Dr. Latham is de man die vorig jaar ontdekte dat er zich op de maan „maan bevingen” voordoen. De twee seismometers op de maan hebben deze maand in totaal 13 schok ken geregistreerd. Op de meeste plaatsen droog met in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Morgen overdag ook af en toe zon. Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperaturen om- 2, maxima ongeveer 8 graden. De Egyptische vertegenwoordiger bij de VN El Zajat heeft Jarring gisteren laten weten dat het Egyptische aanbod van een vredesakkoord met Israel aan voorwaarden is gebonden. Als Israel niet positief reageert, vervalt het aanbod. Naar van goed ingelichte diplomatieke kringen in de VN is vernomen, houden de Egyptische voorwaarden in dat Israel alle in 1967 bezette gebieden ontruimt. In Israel zelf is verzet gerezen tegen de door velen als positief beschouwde reactie van de Israëlische regering op het Egyptische aanbod van Jarring. Mena- hem Begin, leider van de rechtse oppo sitiepartij Gahal, heeft gisteren verklaard dat Egypte niets nieuws te berde heeft gebracht. Hij zei dit op een persconferen tie die was belegd door het comité uit de politieke partijen in Israel die tegen de ontruiming van bezette gebieden zijn. Ook de nationale religieuze partij en de Arbeiderspartij hadden kritiek op het re geringsbesluit. -H (Van onze correspondent) ZWOLLE. De voortdurende toevoer van fosfaten en stikstof moet als de be langrijkste oorzaak worden beschouwd van de slechte kwaliteit van het water in de randmeren rond de polder Ooste lijk Flevoland, aldus een rapport van ir. C. Berger van de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders. Fosfaten en stikstof worden aangevoerd door de beken van de Veluwe, de IJs- sel, de Eem, de Vecht en door zuive ringsinstallaties, door niet gezuiverd af valwater en de ontwatering van de land bouwgronden. Water van bacteriologisch slechte kwa liteit komt ook voor in de IJsseL in een groot deel van het Ketelmeer en in de omgeving van de plaats waar het riool water van de zuiveringsinstallatie in Har derwijk wordt geloosd. AMSTERDAM. Op 3 maart staat de inschrijving open op een 30-jarige lening groot ƒ9 mln. ten laste van de „Daniël de Brouwerstichting” te Boekel (Noord- Brabant). Na een serie 8,75 pet. zieken huisleningen, wordt deze nieuwe lening tegen een lager rentepercentage uitgege ven, namelijk 8,5 pet. De koers van uit gifte is 99 pet. DEN HAAG. Van 1 maart af zullen alle tienduizend voertuigen van het eerste legerkorps overdag gedimd licht gaan voeren, ook op de kazerneterreinen. Om stilstaande wagens buiten bebouwde kom men beter zichtbaar te maken, zullen daar overdag de parkeerlichten blijven branden. Deze maatregelen beogen dat leger voertuigen beter opvallen, waardoor mo gelijk het aantal ongevallen waarbij mi litaire voertuigen zijn betrokken ver minderd wordt. Militaire voertuigen val len door hun legergroene kleur nauwe lijks op in het verkeer, vooral als ze in een beboste omgeving rijden. Ook is besloten militaire lesvoertuigen te voorzien van een duidelijk herkenbaar bordje „Les”. Met maatregelen voor extra- brede voertuigen en voor buiten het voer tuig stekende ladingen wordt nog geëxpe rimenteerd. Ter beveiliging van militair personeel, dat langs de weg werkzaam is. zijn duidelijk opvallende mouwstukken ontworpen. Egypte zal nu de gehele kwestie van het Midden-Oosten voor de Veiligheids raad van de VN brengen als Israels vol ledige antwoord op zijn vredesvoorstellen geen concessies bevat wat betreft terug trekking en grenzen, zo wordt van goed ingelichte zijde vernomen. Jarring wacht op het Israëlische ant woord dat door premier Golda Meir van Israel en minister van Buitenlandse Za ken Eban wordt opgesteld. Het zal over een of twee dagen aan Jarring worden overhandigd. VN-diplomaten hopen dat het antwoord voldoende materiaal zal bevatten „om de bal aan het rollen te houden”. Uit Jeruzalem is vernomen dat het Is raëlische antwoord bijzonderheden-zal be vatten omtrent de veilige en gewaar borgde grenzen die Israel verlangt. De Israeli’s zouden niet van plan zijn kaar ten aan te bieden. Deze foto, afkomstig uit Noordvietna- mese bron, toont Laotiaanse guer rillastrijders, die met hun geweren op vliegtuigen en helikopters vuren. INVERNESS (AFP). Een reeks wer velstormen in de Amerikaanse staten Louisiana en Mississippi heeft van zeker 74 mensen het leven geëist. Verscheidene honderden personen werden gewond. Dit zijn voorlopige cijfers, want men vreest dat onder dt puinhopen van de huizen in de zwaar getroffen distric ten Leflore en Inverness nog tal van slachtoffers zullen liggen. De omvang van de aangerichte schade kan nog niet worden geschat. De telefoonverbindingen met het ramp gebied zijn verbroken. In Inverness, een stadje met ruim duizend inwoners op on geveer 150 km ten noorden van Jackson, de hoofdstad van de staat Mississippi, waren gisteren al dertien doden geteld. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam zal in het komende cursus jaar geen studenten meer inschrijven voer de M.O.-opleidingen Nederlands en Spaans. Studenten die nu de colleges vol gen, zullen hun studie kunnen afmaken. Reden van het besluit is dat de capa citeit van de faculteit der letteren in het bijzonder op het gebied van de docen tenbezetting het niet langer mogelijk maakt het onderwijs op de oude voet voort te zetten zonder ernstige schade toe te brengen van de normale universi taire opleidingen voor het doctoraalexa men. Het universiteitsbestuur is gehou den voorrang te verlenen aan de belan gen van de specifiek universitaire oplei dingen boven opleidingen die ook elders gegeven kunnen worden. Aan het Instituut voor Neerlandistiek zijn op het ogenblik ruim elfhonderd stu denten ingeschreven, van wie ruim de helft een mo-opleiding volgt. CAIRO/NEW YORK/JERUZALEM ('AFP, Reuter en AP) Machnwed Riad, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gistermiddag de vertegenwoordigers van de Grote Vier in Cairo bij zich ontboden om hun mee te delen dat het Israëlische communiqué van zondagavond „een belediging van het handvest van de Verenigde Naties, de wereldopinie en de vier grote mogendheden” is. Riad zei dat Egypte geen vrede zal sluiten als de Israeli’s niet het gehele bezette gebied verlaten. Hij verzocht de ver tegenwoordigers zich van hun verantwoordelijkheden bewust te zijn „nu Israel de voorstellen van V.N.-bemiddelaar Jarring heeft verworpen”. Israel verklaarde zich zoals gemeld in het communiqué bereid met Egypte te onderhandelen over een vredesakkoord maar het kan niet instemmen met een volledige terugtrekking. SAIGON (AFP en Reuter) Vijftig Amerikaanse bommenwerpers en jagers hebben in het afgeloper weekeinde aan vallen gedaan op lanceerinrichtingen voor luchtdoelraxetten in Noord-Vietnam. Dit heeft de Amerikaanse legerleiding in Zuid-Vietnam pas vandaag bekend gemaakt. De luchtaanvallen werden „de zwaarste in hun soort” genoemd. Ze komen slechts drie dagen nadat president Nixon openlijk heeft verklaard „geen enkele beperking te zullen opleggen aan de rol van de Amerikaanse luchtmacht in geheel Indo-China. met uitzondering voor het gebruik van kernwapens”. De doelen lagen op ongeveer 200 kilo meter ten noorden van de gedemilitari seerde zone ongeveer 190 kilometer ten zuiden van Hanoi. Dit jaar zijn al veertien „beschermen de luchtaanvallen” gedaan op Noord- Vietnam. maar daarbij waren nooit meer dan twee vliegtuigen betrokken. De Zuidvietnamese generaal Do Cao Tri, bevelhebber van de troepen in de zestien provincies rondom Saigon en lei der van de Zuidvietnamese operaties in Cambodja, is vandaag „bij een helikop- terongeluk” om het leven gekomen Het ongeluk, dat in de Zuidvietnamese provincie Tay Ninh aan de grens met Cambodja, gebeurde, eiste in totaal van acht mensen het leven Volgens een Zuidvietnamese woordvoer der stortte het hefschroefvliegtuig als gevolg van een technisch mankement neer. Generaal Tri was op weg voor zijn dagelijkse bezoek aan eenheden van de 23.000 Zuidvietnamese militairen in Cam bodja. Bij het helikopterongeluk werd Francis Sully correspondent van het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek”, ernstig ge wond. In het ziekenhuis is hij bezweken aan zijn verwondingen (Zie verder pagina 3) Deze BON opzenden naar HAARLEMS DAGBLAD in onge frankeerde enveloope Antwoordnummer 416 HAARLEM. 23 Geldt niet voor abonnees ven Haarlems Dagblad. Wt. H-, S**'i

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1