Clay en Frazier houden zich schuil in trainingskampen JOE FRAZIER BIJ GOKKERS NOG FAVORIET van Meerjarige contracten Hans Driesen van Ruzie of vrede? Enorme prijzen voor kaartjes van gevecht Lev Jashin nodigt Johan Cruyff niet uit en Jaap Zwaan RCH ontmoet Fei jenoord Jean Bessems tot lieveling publiek uitgeroepen Hongarije Derde wedstrijd Ajax-Celtic in Augsburg Ijshockeyers verloren van ZATERDAG 6 MAART 1971 UEFA zegt: Weinig resultaat Favoriet Geen twijfel Show Vijfde beurt (Van onze sportredactie) NEW YORK. Drie dagen voor de grote veldslag tussen Joe Frazier en Cassius Clay staat de ring in de 20.000 plaatsen tellende grote zaal van Ma dison Square Garden nog steeds leeg. Om de aandacht van de honderden journalisten uit alle delen van de wereld en de vele prominente acteurs en oud-bokskampioenen, die reeds in New York zijn gearriveerd, op het ge vecht van maandag gericht te houden, had John Condon, perschef van de Garden, zoals gewoonlijk de laatste trainingen van de beide boksers gepland in de zaal waar de wedstrijd gehouden zou worden. Tot gisteravond was er echter nog geen spoor van Joe Frazier of Cassius Clay te bekennen. Beide boksers kwamen donderdag wel naar New York voor het verplichte me disch onderzoek, maar vertrokken kort daarop tot grote schrik van Condon weer naar hun trainingskampen in respectievelijk Philladelphia en Miami. Clay die voor deze afleidingsmanoeuvre zesduizend kilometer moest rei zen liet weten dat hij niet voor vrijdagnacht terug zou keren en wanneer Frazier zich opnieuw in New York zal laten zien is nog niet bekend. Daar mee werd noch Clay noch Frazier, maar John Condon ongewild zo vlak voor het gevecht de centrale figuur in New York, die het zonder steun van de hoofdrolspelers klaar moet spelen om ae publiciteit rond het gevecht gaande te houden, een voor Amerikaanse begrippen unieke situatie. 4'.1 ,r a -e» s THEO KLEIN. Het is opmerkelijk hoe weinig resultaat Hongarjj eN ederland 4-3 overtuiging, net als ik. Alleen geloof ik dat Allah uitmaakt wat er met ons gaat gebeuren. En ik zal doorgaan met mijn pogingen het zo goed mogelijk voor hem te doen. Zelfs al moet ik daar de wetten van de mensen voor doorbreken. Zelfs al zou ik daardoor voor het vuurpeloton ko men.” (Van onze sportredactie) VELSEN. In navolging van Paul van Egmond, Cees de Vries, Frans van Essen en Fred André hebben nu ook Jaap Zwaan en Hans Driesen bij Telstar meerjarige contracten getekend. Zwaan tekende voor twee seizoenen bij, terwijl Hans Driesen die deze week werd geselecteerd voor Jong Oranje zelfs voor drie jaar teken de. DEN HAAG De uitslagen van de vrijdagavond gespeelde wedstrijden in het toernooi om het wereldkampioenschap ijs hockey in de c-groep zijn: 6 6 6 6 6 6 6 6 5 5 4 3 2 2 1 0 0 1 1 2 4 4 4 6 59—9 40—18 56—27 45—28 33—24 30—29 25—31 5—127 0 1 1 0 0 1 0 11 10 9 7 4 4 3 0 Heerenveen: Groot BrittanniëBulgarije 5-5 (2-1 1-2 2-2). Rotterdam: (1-0 1-1 2-2). Groningen: FrankrijkDenemarken 5-1 (3-0 1-0 1-1). (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Vrijdagmiddag heeft in hotel Witteveen een gesprek plaatsgevonden tussen de KNSB en de leden van de dameskernploeg. Zoals bekend was er een controverse in de ploeg ontstaan in Inzell, als gevolg waarvan Stien Kaiser besloot onmid dellijk naar huis af te reizen. Nog niet is bekend of het gesprek enig re sultaat heeft afgeworpen. Ali, die als een goed Moslim niet drinkt, niet rookt, geen nachtclubs bezoekt en drie maal daags meestal gehuld in exotische gewaden met het gezicht naar het oosten gekeerd tot Allah bidt, heeft met zijn gematigde uitspraken reeds commentaar van Elijah Mohammed, lei der van de Black Moslims uitgelokt. Elijah Mohammed: „Ali heeft momen teel meer belangstelling voor de ring dan voor het geloof. Hij zou zich geen zorgen moeten maken over geld. Hij moet blij ven geloven dat Allah voor ons geld, voor goede huizen en voor vrienden zal zorgen als dat nodig is.” Ali is tevens een zege voor de beweging voor de gelijke burgerrechten, de Black Moslims in het bijzonder en de anti-Viet- nam-stroming. Niet alleen Mohammed Ali („ik vecht niet meer voor mezelf, maar voor mijn hele volk”) maar ook de vertegenwoordi gers van de gevestigde orde realiseren zich dat terdege. Dat kwam reeds duide lijk tot uiting nadat de New Yorkse rech ter Mansfield de New York State Athle- MOSKOU De legendarische doelver- dediger Lev Jashin heeft vandaag sterren als Pele en Bobby Charlton uitgenodigd voor de wedstrijd welke een wereldselectie op 27 mei tegen zijn club Moskou Dynamo zal spelen Jashin, die sinds eind vorig jaar alge meen directeur is van Dynamo waarvoor hij 20 jaar heeft gespeeld, zal het doel van Dynamo verdedigen. Verder heeft hij als doelverdedigers uitgenodigd de Engelsman Gordon Banks en de Rus Anzor Kavazas- kvil. Als backs nodigde hij uit: Karl-Heinz Schnellinger, Bobby Moore, Albert Sjester- niov (Ussr), Jacinto Fachetti (It) en Carlos Alberto (Brazilië). Midden: Bobby Charlton, Franz Becken bauer, Wolfgang Overath, West Duitsland. Voor: Lubanski, Polen, Florian Albert en Ferenc Bene, beiden Hongarije, Dragan Jaitsj, Joegoslavië, Georgy Asparoechov, Bulgarije, Eusebio, Portugal, Pele en Jair- zinho, Brazilië, Amaro Amancio, Spanje, George Best en Uwe Seeler. Cruyff is er niet bij. Jashin die bekend staat om de katach tige wijze waarop hij het Sovjet doel heeft verdedigd, is ook aanvoerder geweest van De stand is nu: Roemenië Frankrijk Hongarije Gr. Brittannië Denemarken Nederland Bulgarije België de wereldselectie welke tegen Engeland gespeeld heeft ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Engelse voetbal bond. De voorzitter van de FIFA, sir Stanley Rous, heeft machtiging voor de benefiet- wedstrijd gegeven op voorwaarde dat Jashin zelf voor Dynamo het doel zal ver dedigen. rvwwwwwwwwwwwwwvwwwi/vwwwwi Maar men had het voor onmogelijk ge houden dat de Nederlander, op ruim vijf enveertig naar de Rivièra gereisd zo fan tastisch zou spelen als hij hier doet. Even als op de eerste dag verdeelde Bessems zijn krachten echter een beetje vreemd. Opnieuw ging hij voorspoedig van start maar na 92 punten, die met enig geluk onderweg bijeen waren gebracht, was het de beurt aan de Oostenrijker, die hele maal geen rol van betekenis kon spelen. Het hing er helemaal van af wanneer Bessems, die na nog drie beurten de meer dan op de eerste dag springende ballen moeilijk naar zijn hand kon zetten, zijn slotoffensief zou lanceren. Die bedragen vallen echter in het niet bij de omzetten die de bookmakers voor dit gevecht maken. Joe Frazier is bij de gokkers nog steeds favoriet, al wordt het verschil steeds kleiner. Was de stand eer der deze week nog 7-5 in het voordeel van Frazier, gisteren kon nog maar te gen een cote van 7-6 op de wereldkam pioen gespeeld worden. Het zou echter ir reëel zijn om deze cijfers als een werke lijke afspiegeling van de publieke opinie in Amerika te zien. Bij een enquete on der het Amerikaanse volk zou Joe Fra zier waarschijnlijk als een veel grotere favoriet tevoorschijn komen. Het lijdt dan ook geen twijfel dat de overgrote meerderheid van de Amerika nen vurig hoopt dat Joe Frazier de grote mond van Mohammed Ali eens en voor altijd zal snoeren. Door de sterk politiek gearrangeerde houding van Clay is het gevecht om de wereldtitel al lang niet meer alleen uit sportief oogpunt van be lang. Een overwinning van Mohammed Het leek erop alsof dat in de vijfde beurt zou gaan gebeuren. Maar de Lim burger speelde bepaald zorgeloos, haast zo opportunistisch als enkele uren tevoren in een verstrooiingsspel schaak, waarin Bessems laconiek een paard weggaf, om later, zonder dat er enige berekening aan te pas was gekomen, een toren op zijn tegenstander te veroveren. In die vijfde beurt plukte Bessems de caram boles waar ze te vinden waren. Arbiter Louis Chassereau, rond de tweede wereld oorlog een van de grote Franse kampioe nen, kon het nauwelijks meer bevatten. Die reeks eindigde na 162 en nu kreeg tic Commission vorig jaar gelastte om Clay’s licentie terug te geven, waarmee de mogelijkheid voor een come back van de oud-wereldkampioen werd geschapen. Bill Brennan, voorzitter van de World Boxing Association vertelde direct dat Clay bij een overwinning niet op erken ning van de WBA hoefde te rekenen. „Maar ik hoop,” aldus Brennan, „dat Frazier hem zal verslaan, en als hij dat niet kan dan verwacht ik dat het Ameri kaanse recht zal zegevieren.” Het ziet er voorlopig echter niet naar uit dat Brennans wens, dat Clay alsnog Vijf jaar uit zal moeten zitten wegens dienstweigering, althans op korte termijn in vervulling zal gaan. Het hoge gerechts hof in Washington verklaarde het beroep van Clay tegen zijn veroordeling ontvan kelijk en stelde hem daarmee in de ge legenheid zijn motieven voor dienstweige ring (Clay beweert een geestelijke van de Black Moslims te zijn) opnieuw voor een speciale commissie naar voren te bren gen. Voor de commissie schriftelijk uit spraak doet zou er intussen weer een klein jaar verstreken zijn waarin Ali de kans krijgt om zijn beurs te spekken. Stand: 1. Bessems 3 gesp., 6 pnt., 205 hs, 57,14 moyenne; 2. Wafflard, 2-4-303- 88,88, 3. Guyot 3-4-4-179, 28.12, 4. Lavaille 2-3-142-25.00, 5. Spiehnann 3-3-195-21.65; 6. Dufetelle 3-2-133-32.05, 7. Munoz 3-0-74- 16.26; 8. Weingartner 3-0-83-11.62. (Van onze sportredactie) HAARLEM. In verband met de af gelasting van het betaalde voetbal speelt RCH morgen in het Heemsteedse Sport park een vriendschappelijke wedstrijd te gen Feijenoord. Het duel begint om 14.30 uur. de wel succes op. Hij bleef weifelen om zijn achterstallige partij tegen Lafaille voor zondag in te halen en kreeg zijn zin. Bessems vond dat niet zo prettig, maar schikte zich. „Nu kan Emile zich zondag voordat de finale begint lekker inspelen”, zo meende de Limburger, die nu ook zelf gelooft hoger te kunnen ein digen dan de derde plaats, het ideaal dat hij zich voor de reis naar Nice heeft gesteld. Show ook, maar dan op een minder gewaardeerde manier kreeg het publiek voorgeschoteld van Emile Wafflard, die tegen Munoz met een serie van 244 van start ging. Het einde kwam wat onge lukkig voor de Belg. Waffard, die uiterst langzaam spelend aan de korte band bij de scheiding van twee vakken bezig was, werd afgeteld omdat de ballen het vak niet zouden hebben verlaten. Maar velen, ook Bessems, hadden duidelijk gezien, dat één bal de lijn was gepasseerd en toen terug was gekanteld. De arbiter, die zich niet correct had opgesteld en de grensoverschrijding niet had geconsta teerd, bleef doof voor het protest van de Belg. Wafflard, die aardig op weg was geweest om wellicht in een ruk uit te gaan, had nu nog drie beurten nodig om de resterende 156 punten bijeen te garen. Een ander protest van Wafflard lever- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax heeft met Cel tic geen overeenstemming kunnen berei ken waar een eventuele beslissingswed strijd tussen beide elftallen moet worden gespeeld. Celtic stelde Londen voor maar de Amsterdammers verklaarden zich hiermee niet akkoord. De mensen uit Glasgow konden echter op hun beurt geen vrede vinden met Brussel, de stad waar Ajax zijn keuze op had laten vallen. De UEFA heeft aan het geharrewar een einde gemaakt door Augsburg aan te wij zen als plaats waar de beide teams elkaar misschien voor een derde keer ontmoeten. „Maar ook hierover gaan wij”, aldus Ajax-voorzitter Jaap van Praag, „met Celtic onderhandelen. Als de wedstrijd toch in Duitsland moet worden gespeeld dan denken wij aan München of Düssel dorf, aangezien deze steden per vliegtuig gemakkelijker te bereiken zijn.” Ruim 3000 supporters uit Glasgow zul len hun favorieten naar Nederland voor het eerste duel vergezellen. Er gaan 4000 Nederlanders naar Glasgow om op 24 maart in het Hampdenpark de return bij te wonen. De wedstrijd van woensdag avond in het Olympisch stadion zal wor den geleid door de Portugese arbiter Ri beiro, die zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Silva en Lobo. Het arbi traal trio dat dinsdag in ons land arri veert, zal tot enkele uren voor de wed strijd worden begeleid door Leo Horn. Verder staat het vast dat Johan Nees- kens tegen Celtic, dat dinsdag in Neder land aankomt, van de partij zal zijn. Het veld van het Olympisch stadion ligt er niet slecht bij. Stadion-directeur Otto Roffel is blij met de drie a vier centime ter sneeuw die erop ligt. Als de weers omstandigheden niet veranderen gaat men dinsdag of woensdag maatregelen nemen om het veld zo goed mogelijk be speelbaar te maken. De wedstrijd wordt eventueel tweemaal 24 uur uitgesteld. De NOS-televisie zal een rechtstreekse reportage in kleur uitzenden van de voet balwedstrijd. Commentaar bij deze repor tage op Nederland 1 komt van Herman Kuiphof. Van de wedstrijd PSVVor warts Berlin, die woensdagavond in Eind hoven wordt gespeeld in het Europa- cuptoernooi voor bekerwinnaars zullen rechtstreekse reportages en samenvattin gen worden uitgezonden. Theo Reitsma zorgt voor het commentaar. Tot 19.55 uur blijft het programma onge wijzigd. Dan volgt eerst een rechtstreek se reportage uit Eindhoven van het eerste kwartier van PSVVorwarts. Om 20.10 u. wordt overgeschakeld naar Amsterdam voor een rechtstreekse reportage in kleur van de eerste helft van Ajax—-Celtic. Om 21.00 uur zendt de NOS een samenvatting van de eerste helft van PSVVorwarts uit, alsmede rechtstreeks het begin van de tweede helft van deze wedstrijd. Om 21.10 uur volgt een rechtstreekse repor tage van de tweede helft van AjaxGel- tic. Om 22.00 uur komen de politieke par tijen aan bod, van 22.10 uur af gevolgd door een een half uur durende samenvat ting van de tweede helft van PSV—Vor- warts. Condon werd deze week namelijk voor de eerste maal geconfronteerd met een voor hem bijzonder naar en onvoorzien bijverschijnsel van dit gevecht, waarvoor de gages reeds bij voorbaat werden vastgesteld op 21/2 miljoen dollar. Tot voor kort was het meestal zo dat de twee vechtersbazen een be paald percentage van de recette toegewezen kregen plus eventueel een deel van de tv-rechten, waardoor zij dus direct veel meer belang hadden bij een zo groot mogelijke publiciteit rond het gevecht. Nu dit bij Clay-Frazier niet meer het geval is. komt aan het licht dat beide boksters toch een korte rust in hun eigen omgeving verkiezen boven een geforceerde rumoerige reclame campagne vlak voor de wedstrijd. Het is voor de directie van Madison Square Garden en de promotors Jerry Perenchio en Jack Kent Cooke echter een geruststellende gedachte dat de afwezigheid van de boksters in dit geval geen invloed meer kan heb ben op de kaartverkoop. Reeds in januari gingen de laatste tickets de deur uit, terwijl ook de belangstelling voor de uitzending via het gesloten tele- visie-circuit, waarbij filmster Burt Lancaster voor het commentaar zal zor gen, niet tegenvalt. Hoe groot de vraag naar kaartjes voor dit „gevecht van de eeuw” is, blijkt wel uit de prijzen die momenteel op de zwarte markt worden betaald. Een plaats aan de ring, waarvoor de eerste koper 150 dollar (550 gulden) neertelde, gaat op het ogenblik voor 700 dollar (2500 gulden) grif van de hand. Bessems even tijd om de bezwete handen te wassen en uit te rusten, want Wein gartner stootte traag als een slak een serietje van 43 bijeen. Het was het laatste wapenfeit van de Wener. Want toen Bessems opnieuw naar de tafel mocht was het er plotseling weer. De toeschouwers, die onze kam pioen donderdag tot hun lieveling had den uitgeroepen, kregen waar voor hun geld. Bessems verzamelde de ballen voor de zoveelste maal op de kruising van de kaderlijnen en raasde nu als in een roes onstuitbaar met een serie van 115 naar het einde. Met ragfijne aaistootjes maakte de Limburger tientallen caram boles in zulk een hoog tempo, dat de arbiter hem tenslotte alleen maar kon volgen door de annonceringen voor de verschillende vakken achterwege te laten. Niemand nam het de goede man kwalijk. Men genoot meer van de artiest Bessems in topvorm en beloonde dat korte staaltje van grootmeesterschap met een daverend applaus. Bessems was tevreden. „Het ging dan wel een tijd lang niet zoals ik graag wilde, maar het is toch maar mijn beste partij tot nog toe”, zo zei hij na afloop. Die mening zou dan weliswaar niet op de capaciteiten van de boksers maar voornamelijk op de voorkeur van de ge wone man voor de persoon van Joe Fra zier gebaseerd zijn. Na tien jaar vol on zinnig gebral, met reclamestunts voor de Black Moslim-beweging en met als abso luut dieptepunt zijn dienstweigering, is Cassius Clay in de ogen van een flink deel van de massa een boosdoener gewor den. Maandagavond staat hij tegenover de „good guy” in de persoon van Joe Frazier, die zich heeft verkocht als een hardwerkende huisvader, die buiten de ring geen vlieg kwaad zou doen. Het ge vecht van maandag lijkt erg veel op een geliefd klassiek thema uit de Amerikaan se cowboyfilms: de held, die na een lange moeilijke weg als sluitstuk van het ver haal het duel van de boef wint. Tilburg: RoemeniëBelgië 21-0 (7-0 7-0 7-0). NICE. De penningmeester van de biljartclub Nice, een veteraan uit de eerste wereldoorlog, haalde zijn schou ders op en kwam weer naar de Neder landse kolonie om zijn reeds eerder uit gesproken twijfels over het door de Ne derlandse bond opgegeven moyenne van Jean Bessems te herhalen. De Nederland se kampioen had vrijdagmiddag in zes beurten ook de Oostenrijker Heinrich Weingartner, een speler overigens van hoogstens de tweede garnituur, een dui delijke nederlaag toegebracht: 400-109. Het gemiddelde van Bessems na drie partijen (57.14) had de Fransen niet ver steld doen staan. Een dergelijke sprong van iets meer dan tien punten naar bo ven komt vaker voor. En nog eens Clay en Frazier. de aanvankelijk felle protesten in de praktijk hebben gehad. Brennan heeft in tussen niets meer van zich laten horen. Er zijn door de WBA ook geen verdere stappen tegen Clay aangekondigd, waar mee dit protest werd teruggebracht tot een holle frase. Weinig overtuigend was eveneens de houding van de Amerikaanse oud-strijdersorganisaties. In eerste in stantie nam de American Legion, de grootste bond van oorlogsveteranen duide lijk stelling toen het op haar congres van 6 en 7 mei in Indianapolis aankondigde zich uit alle macht te zullen blijven ver zetten tegen „de dienstweigeraars en de serteurs.” Een indirecte oorlogsverkla ring aan Clay. De eerste gelegenheid voor een demonstratie deed zich voor toen Clay in oktober van het vorig jaar in Atlanta zijn come-back maakte tegen Jerry Quarry. De gouverneur van Georgia. Lester Maddox, kreeg veel kritiek te verwerken toen hij toestemming voor het gevecht in Atlanta gaf. Zijn verweer („er zijn in onze staat geen legale middelen om het gevecht te verbieden”) kon geen genade vinden van de oppositie, wat voor de overheid aanleiding was tot het nemen van uitgebreide voorzorgsmaatregelen te gen rellen. Er werd een politiemacht op de been gebracht die niet alleen de wed strijdbal, maar tevens het huis van sena tor Leroy Johnson, waar Clay logeerde, streng bewaakte. Men had zich de moei te kunnen besparen want tot grote ver wondering van de organisatoren was er tijdens de wedstrijd geen demonstrant te bekennen. Hetzelfde gold voor de tweede match van Cassius Clay tegen Oscar Bo- navena, die in New York zonder een wan klank kon worden gehouden. Cassius Clay, die in zijn commentaren van zijn tegenstanders en de Amerikaan se sportjournalisten geen spaander heel pleegt te laten, toonde zich opmerkelijk lankmoedig over de houding van de oor logsveteranen. Hij zegt: „ik ben niet boos over hun uitlatingen. Ook zij handelen uit w

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 15