Meerderheid Tweede Kamer wil geen wachttijd meer inbouwen: ECHTSCHEIDING MOET SNELLER MOGELIJK WORDEN CASH CARRY Ambonnezen willen indirect deelnemen aan verkiezingen Lijsttrekkers op pad zetten hun beste beentje voor Dr. Veringa probeert Kennedy-imago op te bouwen Stemmingsbeeld L Fa. B. ENGELENBERG Prinsjesdag voor taan eind augustus „de WITTE TAPIJTHAL Verkoper Een vakbekwame stoffeerder Senaat aanvaardt vier wijzigingen Grondwet Antillianen AUTOBOTSING: TWEE DODEN Inbreker maakte voor 12 mille buit Nieuwe regeling welwillend Twee gevangenen in Scheveningen Beter contact met Regering vraagt België betere organisatie aan de grens ontvangen ontsnapt gewenst Kamervragen over adoptie DONDERDAG 11 MAART 1971 2 Actie „Geef ons de vijf” HAARLEM POLITIEK VOETBAL Momentopnamen uit de verkiezingsstrijd RADIKALE HUIVER EXAMENS Gevolmachtigd minister: OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEI (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil in het nieuwe echtscheidingsrecht geen wachttijd meer inbouwen als beide huwelijks partners uit elkaar willen gaan. Minister Polak van Justitie heeft in zijn voorstellen tot herziening van het echtscheidingsrecht de termijn reeds tot een hdlf jaar teruggebracht, maar KVP, PvdA, WD, CHU en D’66 stelden gisteren bij de behandeling daarvan voor deze termijn geheel te schrappen. Zij willen ook de alimentatieplicht niet alleen stopzetten als de vrouw hertrouwt, maar ook beëindigen als zij in concubinaat gaat leven. KLEINE HOUTWEG 11, Tel.: 023-31.31.40 Ton schade bij brand V f8 (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIE vraagt voor spoedige indiensttreding „De Nederlanders die vinden dat de ADVERTENTIE Hogedruk slang - Manometers ANDRÉ VAN DER LOUW DR. VERINGA (KVP) met textielbrevet en woninginrichting diploma. VLISSINGEN. De politie in Vlissin gen heeft woensdag een 24-jarige man ge arresteerd die werd gezocht wegens in braak in meer dan negen plaatsen in ons land, onder andere in Bloemendaal, Zand- voort, Heemstede, Amsterdam. Hilversum Leiden, Abcoude, Bussum en Vlissingen. De man is waarschijnlijk op 26 decem* ber van het vorige jaar in Vlissingen met de reeks van inbraken begonnen. Hij heeft bekend daarbij ongeveer 12.000 gulden te hebben buitgemaakt. d h d u v is n n b v v t< n e v g 1! Si O d S Z' h n b v s; si g d v d ei N tl k Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 li k k ai ti w u Zl li t« Z o: d v. SC VI e< v; V d is Ondanks de waarschuwing van de heer Wiebenga, die even tevoren had betoogd, dat politieke uitzendingen niet moeten ontaarden in voetbalwedstrijden, waarbij punten gescoord kunnen worden, mocht André van der Louw bjj een één-één stand toch een strafschop nemen van de lankmoedige NOS-leiding: „Bah, dat zijn nou van die goedkope politieke argumen ten van de V.V.D.” HAVELTE. By een verkeersongeluk op de rijksweg Assen-Pijlebrug, onder Havel te, zyn in de nacht van woensdag op donderdag le 20-jarige militair H. G. van Lent uit Emmen en de 37-jarige H. Melker uit Leeuwarden om het leven ge komen. Wij bieden Een uitstekend salaris Goede sociale voorzieningen 3 weken vakantie per jaar De nieuwe regeling werd gisteravond in de Tweede Kamer uiterst welwillend ont vangen. PvdA, D’66 en VVD vonden weliswaar dat de overheid zich niet met de echt scheidingsgronden als zodanig heeft te bemoeien ztf heeft slechts de maatschappe lijke gevolgen te regelen maar zy realiseerden zich dat in een pluriforme samen leving als de onze ook met andere opvattingen rekening moet worden gehouden. Ook mr. Diepenhorst (ARP) vond dat de wetgever zich niet door ethische en religieuze motieven behoeft te laten leiden en mr. Van Schalk (KVP) wilde uitdrukkelijk het kerkeljjk huwelijk buiten beschouwing laten. Zuidmolukse zaak voor de komende rege ring geen afgedane zaak mag zijn, die vin den dat de regering een oplossing voor deze zaak moet zoeken in overleg met de Zuid- molukkers, en die het verlangen van de Zuidmolukkers naar een behoorlijke re- digd vinden, vragen wij bij de Kamer verkiezingen hun stem uit te brengen op geling van hun rechtspositie gerechtvaar- kandidaat nummer vijf van welke lijst dan ook”, zei ir. Manusama. „Wij zullen dan weten hoeveel Nederlanders ons steu nen en als die uitslag gunstig is kan die door regering en parlement niet zomaar terzijde worden gelegd”. Hij zei blij te zijn als de actie vijf percent van de stemmen oplevert. André van der Louw wilde de politie ke zendtijd zoals-ie nu is, met alle ple zier kwijt. En Vonhofi helemaal niet. Die tegenstelling zorgde al direct voor wat politieke stekeligheden Over en weer. Het in de zaal aanwezige publiek vond dat duidelijk niet zo daverend. resultaat is geboekt, hoeft het verder niet meer. De radikalen zullen dus waar schijnlijk nog deze week weten waaraan zij toe zijn. Dat gekrakeel (waarbij de doelpunten- stand na een strafschop zo ongeveer 2-1 voor André van der Louw was) onder mijnde de woorden van drs. Langeveld enigszins. Deze kwam met de suggestie: één programma voor een aantal par tijen. Eerst een documentaire en daarna politieke standpunten, uitgevraagd door een journalist, die gespecialiseerd is in het onderwerp van de documentaire. De heer Vonhoff ging direct in de oppositie: dat interviewen wordt vrijwel altijd een mislukking. De heer Vonhoff bleef bij de uitzendingen zoals ze nu zijn. „Wij heb ben daar tenminste als V.V.D. veel le den door gewonnen. Ik krijg wel eens de indruk, dat de P.v.d.A eerder leden ver liest”. Als het aan de Kamerleden Van der Louw (P.v.d.A.) en Schakel (A.R.P.) ligt, dan zullen we binnen de kortst mo gelijke tijd af zijn van de ster-achtige eenzijdige propaganda, die de politieke zendtijd nu nog al te vaak kenmerkt. De voorzitter van de P.v.d.A. en de als altijd weer gemakkelijk pratende A.R.P- burgemeester Van Hoornaar hebben zon dagavond nogal onverwacht de politieke degens mogen kruisen met een strijdlus tige V.V.D.-propagandist Vonhoff. Video de „nakaart-rubriek” van de NOS. nam bij de gebruikelijke terugblik nu eens de politieke uitzendingen onder de loep, de kijkers blijken niet onder de indruk te zijn van alle politieke argumentaties voor de buis. Weliswaar wordt er in de rust van voetbalwedstrijden (op de woensdag avonden) wat meer gekeken, maar bo ven de 48 percent komt men niet uit. En de waardering komt op een mager vijf en een halfje. Sollicitaties De nieuwe scheidingsgrond, duurzame ontwrichting van het huwelijk inplaats van de „grote leugen” waarbij overspel moet worden bewezen, bleek voor de meerderheid van de Kamer acceptabel. Mej. mr. Goudsmit (D’66), mr. Geurtsen (V.V.D.) en mej. mr. Haars (C.H.U.) wilden daaronder echter ook het overspel blijven rangschikken. „Gepleegd over spel kan voor de andere partner zo grie vend zijn”, aldus mej. Haars, „dat dit enkele feit al een breuk kan opleveren”. Mr. Van Schaik zou hieronder ook het aangaan van homofiele betrekkingen wil len rekenen, maar maakte daarvan geen breekpunt. Mr. Diepenhorst vond iets meer Na het gekrakeel van de traditionele „Dubbeldekkers” van de zondagavond- tv is de kijker naar Video één ding dui delijk geworden: inderdaad zijn uitzen dingen, waarin verschillende politieke richtingen wat mogen zeggen, wel leven dig (waaronder Kamerdebatten). Maar als het toch weer voetbalwedstrijden wor den, bevordert dat de duidelijkheid hele maal niet. Nadat Kamerleden Van der Louw en Schakel de Europacupwedstrijd AjaxCeltic van gisteravond hebben ge zien, willen ze in ieder geval wel iets aan het huidige patroon veranderen De mocratie en voetbal hebben meei met elkaar te maken, dan je zo op het eerste gezicht zou zeggen. DEN HAAG Een uitslaande brand heeft donderdag de bovenste etage van een woonhuis aan de Trompstraat in Den Haag in de as gelegd. De schade wordt op 100.000 gulden geschat. Het echtpaar dat er sliep werd door het vuur wakker en stelde zich tijdig in veiligheid. De oorzaak van de brand is niet duidelijk. Mogelijk heeft een elektrisch kookplaatje de hele nacht aangestaan. DEN HAAG Uit de jeugdgevangenis „De Sprang” in Scheveningen zjjn woens dagmiddag twee mannen ontsnapt. Een derde man werd bjj zijn ontvluchtingspo- ging op de binnenplaats van het Huis van Bewaring aangehouden. Twee van de drie gedetineerden, die uit de gevangenis zijn ontsnapt, zijn nog voortvluchtig. Het zijn een 21-jarige los werkman en een 19-jarige opperman. De los-werkman was wegens vermogensde licten tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld. De opperman zat in voorar rest. De twee gevangenen wisten via af dakjes op de binnenplaats te komen. Daar is een verbouwing aan de gang, waarlangs ze ontvluchtten. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren vier wijzigingen van de Grondwet met grote meerderheid goedgekeurd, zy het over het algemeen met weinig en thousiasme. Mede doordat het kabinet zich achter het voorstel van de zes jonge Tweede-Kamerleden heeft gesteld, zal in 1972 Prinsjesdag niet meer op de derde dinsdag in september vallen maar reeds op de laatste dinsdag in augustus. Bij de stemming gisteren in de senaat bleek dat er slechts 14 Kamerleden tegen een ver vroeging waren en 40 Kamerleden stem den voor. Met name de VVD, de Boerenpartij en de AR-fractie voelden niets voor een ver- Er is ook een plaatje geperst, waarop het Joop-lied staat, dat Jaap v. d. Mer- we op het P.v.d.A.-congres in het Am sterdamse RAI-centrum ten doop hield. Voor het geval u de tekst nog niet kent: „Op de hele wereld is geen uil te koop, zo mooi als Joop, zo mooi als Joop. Daarom willen wij hem ook niet ruilen, voor geen zeventig confessionele uilen. Wil je ’m hebben, dat kan, gooi je stem er tegenan. Dan is Rooie Joop je man!” Het plaatje geeft, alsof er geen progres sieve volkspartij in de maak is, op kant twee de Socialistenmars. De P.P.R. is steeds uitgeweest op pro gressieve samenwerking en de vorming van een vooruitstrevende meerderheid. Het progressief akkoord met P.v.d.A. en D’66 was voor haar een winstpunt, maar dat praten met de confessionele partijen gaat de radikalen te ver. Gelukkig ziet het er niet naar uit dat er wat van komt en is er in het overleg een deadline in gebouwd. Als er op de 12de maart geen kieskringen en geeft verkiezingspresent- jes weg in de vorm van beloftes voor het geval de P.v.d.A. aan de macht komt. Met wie die macht moet worden verwor ven is nog de grote vraag, waarop de ze week het antwoord moet komen. Toch is er al een „zwart-witboek” in de maak een documentatieboek voor huisbezoe kers „met korte, relevante informatie over de P.v.d.A„ haar politieke vrien den en haar politieke tegenstanders”, zo als een persbericht van de P.v.dA. zegt. teveel knelt. Even doorzetten kan die schoen tot een nuttig kledingstuk maken”. Mr. Van Schaik zei dat zijn fractie be zwaar blijft houden tegen de mogelijk heid via de procedure van scheiding van tafel en bed toch tot eenzijdige echtschei ding te komen, ook al heeft men zelf schuld aan de huwelijksontwrichting. Hij deelde echter mee dat zijn fractie na rijp beraad heeft besloten het wetsontwerp op dit punt niet te amenderen om de nieuwe regeling niet in de waagschaal te stellen. Zij waren de bestuurders van twee per sonenauto’s die met elkaar in botsing kwa men nadat één van hen plotseling naar links was uitgeweken. Twee andere inzit tenden werden ernstig gewond. DEN HAAG. Er wonen op het ogen blik ruim 9000 Antillianen in Nederland, van wie slechts 3000 (ongeveer 1500 stu denten en een zelfde aantal, die in Ne derland een werkkring hebben gevonden) bij het Antillenhuis bekend zyn. Er zal dan ook meer aandacht aan de Antillia nen in Nederland moeten worden besteed. Dat vindt de nieuw benoemde gevolmach tigde minister van de Nederlandse An tillen in Nederland, de heer S. G. M. Ro zendal. Hij wil komen tot een nauwer en intensiever contact met die landgenoten. De voorlichting over de Antillen, zowel bij de in Nederland verblijvende Antil lianen als bij de Nederlanders, kan in samenwerking met de Antilliaanse rege ring aanzienlijk worden uitgebreid, meen de de minister. Hij acht het dan ook noodzakelijk, dat het voorlichtingsappa- raat van het Antillenhuis gereorganiseerd zal worden. Minister Rozendal vroeg zich verder af of het niet mogelijk is in Nederland ge schoolde Antillianen met ondernemings zin en met Nederlandse steun in staat te stellen in eigen land een bedrijfje op te bouwen. Dit om te komen tot meer huisindustrie in de Antillen. Over de situatie op de Antillen toonde hij zich optimistisch. De aanpak van de nieuwe regering op financieel, econo misch en sociaal terrein geeft reden om aan te nemen, <iat in betrekkelijk korte tijd concrete resultaten zullen worden be reikt, zei hij. De Tweede-Kamerfractie van d" P R in parlementaire termen aangeduid als de groep-Aarden, maakt een moeilijke week door. De fractie is allebehalve ge lukkig met het gesprek dat de progres sieve club deze week met de confessio- aandacht voor het verzoeningselement op zijn plaats. Voor mej. Goudsmit ging de voorge stelde regeling echter niet ver genoeg. Zij wilde ook echtscheiding op eenzijdig verzoek mogelijk maken. Volgens het voorstel kan dat alleen drie jaar nadat scheiding van tafel en bed is verkregen. Mej. Goudsmit vond deze bepaling een onoverkomelijk beletsel. Zij wilde ook af van het voorschrift dat men één jaar ge trouwd moet zijn geweest om te kunnen scheiden. Mr. Van Stehaik en mej. Haars ^vilden daarvan echter niet weten. Des maandags trouwen en vrijdag daarop al weer scheiden ging hen te ver. Mej. Haars: „Het huwelijk is geen schoen, die men opzij zet als het bij een teen christen-democratische samenwerking ten spijt, ook smalend over elkaar te praten. Dr. Veringa moet van dat „law and or- der-gedoe” van Udink niets hebben en distantieert zich daarvan. Mr. Biesheu vel noemde zaterdag Veringa „het hulpje van de A.R.-staatssecretaris Grosheide op onderwijs”. P.v.dA.-lijsttrekker Den Uyl trekt in tussen met zijn verkiezingsteam het land door. Hij legt werkbezoeken af in de nele partijen voert. Stel je voor dat er werkelijk een akkoord tot stand komt. De driekoppige fractie, bestaande uit de lijsttrekkers Aarden, Janssen en Annie Kessel, gaat dan met lood in de schoe nen de verkiezingsstrijd in. Want wat moeten zij zeggen op vragen over samenwerking met de K.V.P., de partij waarvan zij zich twee jaar gele den hebben afgesplitst? Je kunt de kie- ma kijkt wel uit. Hij wil weer met die confessionelen regeren en hun elke gele genheid onthouden op een minderheids kabinet van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. aan te sturen. Aan het zwarte pieten, het spelletje dat confessionelen en progres- sieven zo graag spelen, doet mr. Geert- sema niet mee. Wie ook niet zo met dat overleg tus sen progressieven en confessionelen is ingenomen, is V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema. Al meer dan een jaar gele den deed hij de confessionelen een aan bod voor een stembusakkoord. De V.V.D heeft daarop pas de vorige week ant woord gekregen. Desondanks is mr. Geertsema nooit boos geworden. Hij heeft ook geen voorwaarden aan het ge sprek gesteld, zoals dr. Vondeling en mr. Van Mierlo hebben gedaan. Mr. Geertse- zer nu wel voorhouden dat de K.V.P. is omgeturnd. Maar als dat zo is, kun je beter in de schoot van de moederpartij terugkeren. Drs. Schmelzer is tenslotte verdwenen en het programma Steen kamp is bijna zo progressief als dat van de P.v.d.A. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De verkiezingsstrijd is nu toch echt begonnen. Lijsttrekkers rei zen inmiddels stad en land af om hun politieke denkbeelden aan de man te brengen. Ook de twee ministers onder hen, Veringa en Udink, hebben zich in het strijdgewoel gestort. Premier De Jong heeft hen, nu de verkiezingen in zicht komen, verlof gegeven de boer op te gaan. Dr. Veringa is zijn campagne gestart met een poging een Kennedy-imago op te bouwen. Hij praat veel over contact met de kiezer, over inspraak en meebe slissen en toont begrip voor de maat schappelijke noden, die op niet-materieel gebied liggen. Udink heeft het nog steeds moeilijk met gezag en orde en probeert kennelijk de kiezers aan te spreken die vinden dat er maar eens wat straffer te gen dwarsliggers en oproerkraaiers op getreden moet worden. Over welke boeg mr. Biesheuvel het gaat gooien, is nog niet geheel duide lijk, al is de zedelijkheids wetgeving een van zijn geliefkoosde onderwerpen. De heren ontzien zich overigens niet, alle DEN HAAG Minister Nelissen en staatssecretaris Grapperhaus van Financiën zyn van plan by hun Belgische collega’s aan te dringen op maatregelen, waardoor het oponthoud aan de Nederlands-Belgi- sche grens voor het vrachtverkeer op korte termijn tot een minimum zal kunnen wor den teruggebracht. Aldus blykt uit het antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid drs. Westerterp (KVP). Het Kamerlid klaagde er over dat sedert de inwerkingtreding per 1 februari van de Beneluxovereenkomst tot eenmaking van het douanegebied het oponthoud aan de grens voor vrachtverkeer niet verminderde, maar in vele gevallen zelfs toenam. Hij wees er op, dat de rijen vrachtauto’s aan de grenspost Wernhout-Wuustwezel daar van het bewijs vormen. DEN HAAG. De Zuidmolukkers in Nederland gaan een actie voeren om een toenadering tot het Nederlandse volk te bereiken en om bij de komende Kamer verkiezingen steun van de kiezers te krij gen voor de zaak van de Zuid-Molukken. Ir. J. A. Manusama, president van de „Republiek der Zuid-Molukken”, zette woensdag in Den Haag uiteen hoe de ac tie met het motto „Geef ons de vijf” ge voerd zal worden. De Kamer besteedde veel aandacht aan de regeling van de alimentatieplicht. Mr. Van Schaik vroeg in een motie om een staatscommissie ter oplossing van het „vele schrijnende leed” dat op dit gebied voorkomt. Mej. Barendregt (P.v.d.A.) vroeg om een bodemuitkering van overheidswege voor alle gescheiden vrouwen en ongehuwde moeders met kin deren tot achttien jaar. Mr. Geurtsen (V.V.D.) wilde voorkomen dat echtschei ding het recht geeft op een levenslang pensioen door de alimentatie te koppelen aan het aantal huwelijksjaren met uit zondering van vrouwen met kinderen en vrouwen die te oud zijn om aan het ar beidsproces deel te nemen. Mr. Van de Bergh (P.v,d.A.) vond de regeling van de .pensioenrechten onvol doende. Hij zette uiteen dat een vrouw daardoor in veel gevallen geen eiseres kan zijn en ook vaak zal proberen een scheiding tegen te houden. Mej. Haars vroeg in een motie om een wettelijke regeling waarin overdracht van pensioen rechten wordt gewaarborgd. Minister Po lak zal dinsdag antwoorden. DELFT. Geslaagd voor kandidaats examen scheepsbouwkundig ingenieur J. C. Dalhuijsen, Halfweg. vroeging van Prinsjesdag. Mr. Van Riel (WD) betoogde dat hij er nog helemaal niet van overtuigd was dat door de winst van drie weken de begrotingen ook in derdaad vóór januari door de beide Ka mers zullen zijn behandeld. De AR-sena- tor Boukema vond dat er eerst maar eens iets gedaan moest worden aan de werk wijze van het parlement, want zoals het nu gebeurt zijn de behandelingen van de begrotingen niet alleen ondoelmatig maar ook medisch niet verantwoord, zo betoog de hij. Dezelfde fracties toonden zich eveneens felle tegenstanders van het opnemen in de Grondwet van een bepaling over wie wel en wie niet tot het Koninklijk Huis zou moeten worden gerekend. De heer Van Riel betoogde dat nu degenen een kans krijgen die schade willen berokkenen aan het imago van het Koninklijk Huis. Ondanks zijn felle tegenstand bleken bij de stemming toch 47 Eerste-Kamerleden wel voor een nadere regeling over het Koninklijk Huis te voelen. Vrijwel een zelfde stemverhouding kwam naar voren bij de stemming over de wijziging met betrekking tot de ver houding kerk en staat. Vooral de CHU- fractie toonde daarvoor weinig te voelen, omdat de huidige regeling, die in 1815 reeds werd opgenomen in de Grondwet, een juist compromis zou zijn van de ver schillende standpunten die hierover nog steeds bestaan. Tenslotte ging de senaat gisteren ak koord met een wijziging van de omschrij ving in de Grondwet over de vrijheid van onderwijs. Zoals bekend is, is deze wijzi ging voorgesteld om met name de auto rijscholen onder toezicht te kunnen stel len. Met alleen de PSP tegen verklaarde de senaat zich er gisteren mee akkoord dat voor bepaalde onderwijsinstellingen be kwaamheidseisen kunnen worden gesteld, maar ook eisen over de zedelijkheid van de betrokken onderwijzer. Met nadruk sloot minister Beernink zich gisteren aan bij de opvattingen van mevrouw Schouwe- naar-Fransen (WD) namelijk, dat in de term zedelijkheid niet alleen moet wor den verstaan de normen op het gebied van de seksualiteit „De weggebruiker heeft zich op te houden aan bepaalde fatsoens- normen”, verklaarde zij. „Dat komt de veiligheid van het verkeer ten goede.” (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Padt-Jansen (PvdA) heeft aan staatssecretaris Wiersma van Justitie een aantal vragen gesteld over de onvrede die er blykt te bestaan by echtparen die een kind willen adopteren, en over de gang van zaken by de voorbereiding van de adoptie. Zij vraagt de staatssecretaris of hy niet van oordeel is „dat ook op dit ter rein de versnipperde structuur in de kin derbescherming een bron van onbehagen vormt.” Volgens haar dienen de belangen van de vele maatschappelijke instituten, die de aspirant-ouders en de kinderen bij el kaar brengen, ondergeschikt te zijn aan de belangen van de kinderloze echtparen.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 2