Tandem Cruyff-Keizer In tweede helft was Ajax’ vrije verdediger onmogelijk te stoppen door Schotse defensie een extra aanvaller VASOVIC, MICHELS’ WAPEN IN HARDE SLIJTAGESLAG VELIBOR VASOVIC: Hay: „Het einde van Celtic in Europa-cup JOCK STEIN DOOR GANG VAN ZAKEN ALS VERLAMD „We speelden roulette” TENNIS zzrfred muschter L M HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1971 Portie geluk Zenuwen j Fase twee Schade Klap Fenomeen Onze nieuwe VOORJAARS- KOLLEKTIE KOSTUUMS weer mooier dan ooit Eenmaal in de kleedkamer zou Velibor Vasovic die tweede helft, waarin Ajax Celtic deklasseerde, de beste noemen van de laatste twee jaren. Öok omdat daarin de drie Amsterdamse doelpunten vielen en Ajax dus alvast kan rekenen op de halve finales van de Europa-cup I, maar vooral omdat het team in die fase magnifiek speelde. Hoe vreemd het misschien mag klinken na de wedstrijd AjaxCeltic met een niets aan de verbeelding overlatende stand van drie tegen nul, toch erkende Michels zowel als zijn aanvoerder geluk te hebben gehad. „Roulette”, noemde Vasovic de manier waarop Ajax Celtics imago verpulverde. Beiden doelden op het begin van die beslissende helft, waarin de Amsterdammers moésten overschakelen van het voorzichtige, met een zo groot mogelijke rust gaten zoekende voet bal van de eerste vijfenveertig minuten naar het alles of niets-spelletje dat tenslotte tot succes leidde. VOORSEIZOEN- AANBIEDINGEN l Het moment waarop Rinus Michels Velibor Vasovic de hand heeft gedrukt. De Ajax-coach glundert op een manier alsof hij juist een goede mop heeft gehoord. ADVERTENTIE WWWVVVVWWVVVWWVW FWWWVWWWVWIRfWWWVWWWW thuis dat Piet Keizer na afloop bewonde- ADVERTENTIE DAVID HAY MARC SERNÉ in licht gewicht, normaal gewicht, Terlenka, Trevira of zuiver scheerwol met onze bekende kleermakersservice Gen. Cronjéstraat 1a-1b telefoon 25 33 34 kleermakers sinds 1830 Die kleine kans werd echter nog klei ner toen bleek dat Celtic verdedigde op een bijna Italiaanse manier. En dat had zelfs rekenmeester Michels niet verwacht. Hij handhaafde zjjn plannen omdat hjj nog rekening hadte houden met het van de Schotten in uitwedstrijden bekende tegen offensief. Een intimidatie-poging. Op dat moment was ook het tijdstip aangebroken dat Schotlands vijfvoudige Er werd een aardig stukje toneel op gevoerd, hoewel de spelers die er verder vanaf stonden het wellicht niet hebben kunnen zien. De scheidsrechter zag het echter goed. Ik vond hem trouwens toch niet slecht fluiten”. Resteert de vraag hoe Celtic deze klap zal opvangen. Van de grandioze triomf die Stein voor ogen stond om zijn équipe weer op het voetstuk te plaatsen waar Michels daarover: „Het kwam inder daad, maar het was zo onbetekenend om dat mijn jongens zich niet lieten impo neren.” Het verslag van de wedstrijd zou niet af zjjn als niet werd gesproken over Ruud Krol. Over de bewaker van het Schotse wonderwapen Jimmy Johnstone. Krol hield de kleine spits volledig in bedwang. Krol schaamde zich zelfs over het gemak waarmee hij „de vlo” had geketend: „Ik heb geen risico mogen nemen. Ik moest bjj Johnstone blijven. Ik ben daarom bij na niet in de aanval te zien geweest JOHN DRIESKENS *vvww*v'*rwVVVVVVVVVVVVVVVWVMWVVVV^*WWWWVU‘ prijzen van 119,tot 298, kolberts van 78,tot 119, pantalons van 29,90 tot 65, Terlenka regenjassen van 69,tot 149, het moment dat Neeskens in één bewe ging de bal, hem toegespeeld door doel man Stuy, doorstuurde naar Cruyff. De spits was in die zeventiende minuut even losgeweekt van de vleugelverdediger Hay. Doodeenvoudig omdat de bal een moment daarvoor zich nog in het strafschopgebied van Ajax bevond. Cruyff scoorde laag, links inschietend het eerste doelpunt. Celtic leek in die eerste helft (toen er slechts één reële kans ontstond die door Keizer niet werd benut) aanvankelijk op het succes af te stomen dat het voor ogen had, hier de schade tot een minimum be perkt te houden om over veertien dagen in Glasgow het karwei snel af te ronden. Celtic voelde zich in zijn nieuwe verde digende rol in eerste instantie zo goed je iemand voorbij was dan zat er middellijk iemand achter die je weer op- Een ander punt was Ribeiro. De lank moedige Portugese arbiter kan moeilijk als oorzaak voor het debacle door de Schotten worden aangewezen. Velen zul len hun hart vast gehouden hebben toen Hay de bal met zijn hand in het straf schopgebied voor de aanstormende Cruyff wegstompte. De versie van Cruyff in aan merking genomen handelde Ribeiro cor rect. Cruyff: „Voordat Hay die bal sloeg had ik een overtreding gemaakt. Hij liep mij in de weg en daarom hem ik hem een tikje tegen zijn benen gegeven waar door hij struikelde en die bal met de hand raakte. Vasovic trok naar voren. Naar de mid- denlinie. Naar de vleugels. Overal waar hij gaten kon trekken, daar was hij. De Schot ten, niet gewend aan een zoals zij het noemen „sweeper” met een zo enorme actieradius en een zo weidse opdracht, raakten door de komst van Vasovic de kluts kwijt Hjj ontving nauwelijks dek king. Van die vrijheid maakte Velibor met graagte gebruik. Dat was bijvoorbeeld te zien bij de totstandkoming van het tweede doelpunt (vierentwintigste minuut van de tweede helft). Vasovic „rotzooide” op professionele manier met het kleine Portugese scheidsrechtertje, die zich vol komen door de Joegoslaaf liet intimide ren. Vasovic stapte met Ribeiro mee toen hij de Schotten op de verplichte negen me- Het zal zich moeten realiseren dat het sta tische spelletje op ieder willekeurig mo ment genadeloos kan worden afgebroken door grillige talenten als Keizer die de Schotten te enenmale in hun elftal ontbe ren. Hay heeft dat aardig door als hij uit legt: „Zo’n hele wedstrijd zie je zo’n Kei zer niet. En dan maakt hij dat derde doelpunt. Iedereen lette op Cruyff en Van Dijk. Omdat deze mensen ook in ideale positie liepen dachten wij ook dat hij af zou geven. Keizer doet het zelf. En hoe. Klasse.” zich echter terdege Dat de voorna- En daarmee is een ander even groots stuk arbeid aangeduid als dat van Vaso vic, dat door de voorhoede en meer spe ciaal de tandem Cruyff-Keizer werd verricht. Deze spitsen (de later wegens kramp door Dick van Dijk vervangen Swart viel bij hen wat uit de toon) en hun waterdragers Mühren, Neeskens en Rijnders vol voerden immens de slachting. Dat gebeurde met sublieme ac ties van Cruyff, door regelrechte slaven arbeid van Piet Keizer, die vaak bij doel man Stuy de bal kwam ophalen, door kit tige, haarscherpe passjes van Gerrie Mühren en door de droge harde tackles van de tweeling Neeskens—Rijnders die zelfs de meest simpele Schotse poging tot een aanval in de kiem smoorden. rend moest erkennen: „Die rugdekking die Celtic in de eerste helft toepaste was zo verschrikkelijk goed, dat het geen zin had om een mannetje te passeren. Als on- Direct had de ausputzer-nieuwe-stjjl Vasovic met de eerste treffer van Ajax niets uitstaande. Ajax had in die zeven tiende minuut gewoon de voor een top club broodnodige kleine portie geluk. Op Stein realiseerde dat Ajax geen Feijenoord is. kracht van de Amsterdammers melijk in die soms vloeiend spelende voorhoede in casu Cruyff Keizer ligt. Daarom was Hay voor Stein de aan gewezen man om op Cruyff te zetten. Alhoewel hij in de tweede helft zo diep In dat slijtageproces speelde Velibor Vasovic, Ajax’ meest geroutineerde speler door zijn arbeid in Dynamo Zagreb en door de ervaringen opgedaan met Ajax in het Europa-cupvoetbal, een voorname rol. Hij zo luidde zijn opdracht, mocht niet meer de laatste man zijn. De achterhoede, ge wend aan zijn steun in de rug, moest het zonder hem doen. Totaal. Slechts als er mogelijkheden waren voor Barry Hulshoff (bij corners bijvoorbeeld, als de lange cen trale verdediger in het voordeel zou zijn), dan zou Velibor naar achteren schuiven. Vasovic interpreteerde de richtlijnen van Michels correct. Het was voor hem moei lijk (een zaak die hij lachend af deed met het volgende grapje: „Ik wilde nou wel eens zien of die knapen in praktijk kon den brengen, wat ik ze geleerd heb maar hij begreep tenvolle de noodzaak van Michels’ beslissing. Michels gaf er noodgedwongen in de rust opdracht toe. De mogelijkheid, dat er in die eerste helft wel eens geen doel punten zouden kunnen vallen, had de oefenmeester tevoren ingecalculeerd. Dat moest hij wel omdat het een te voorziene coonsequentie was van het spel dat Ajax van plan was te ontwikkelen. De zeer kleine kans, dat er op deze manier een geroutineerde Schotse verdediging ver schalkt kon worden, wilde hij echter niet voorbij laten gaan, omdat er zo weinig risico aan die tactiek was verbonden. chels’ interpretatie. De trainer: „Dat eer-| „rugdekking”: „Ajax móést zich vanavond ste doelpunt moest vallen, want daarna zouden we onze slag kunnen slaan. En toen die treffer eindelijk kwam, was het zaakje gebakken. Dan krijg je alles mee. Dan pas wordt het Amsterdamse publiek wakker. En dan heb je bovendien nog het voordeel, dat je tegenstander een men tale opdonder heeft gekregen en dat jij vleugels lijkt te bezitten Moe, meer van de zenuwen dan van de wedstrijd, gaf hij na het duel zijn coach Het begin van Celtics einde. Neeskens (niet zichtbaar) heeft de bal richting Cruyff gedirigeerd die de bal ineens achter Williams schuift. Mac Neill kijkt machteloos toe. ter afstand van de bal zette. Vasovic be duidde de Schotten op de door de scheids rechter aangegeven lijn te blijven staan. Vasovic trok zich daarna beleefd terug in de muurHij maakte daardoor het gat gereed waardoor Barry Hulshoff zijn kromme, lage bal dreef, die in de rechter hoek, naast doelman Williams bleef steken. moest buigen voor de klasse van de frêle AJacied dat Celtics kansen tot nihil zijn gereduceerd vond Johan Cruyff wel: „Hay is een voetballer die er goed in komt. Hij wilde mij ten koste van alles uitschakelen. Ik moet ook toegeven dat hij daar in de eerste helft redelijk in is geslaagd. Hay heeft zijn best ge daan maar het baasje kon tenslotte toch niet verhinderen dat er doelpunten vie len.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „All ready. Then we go”. Als een gedisciplineerde stoomwals kwam het ontluisterde Celtic-gezelschap onder aanvoering van Jock Stein de kleedkamer uitgerold om zich vervolgens na het nuttigen van enkele sandwiches in de bestuurskamer van het Olympisch Stadion ijlings naar de gereedstaande bus te haasten, die de mensen uit Glasgow naar het Hilton-hotel afvoerde. Er ontspon zich in de catacomben van het stadion tussen de doorgaans beminnelijke Stein en de vooral Schotse journa listen een korte maar krachtige dialoog. Bits klonk het: „Ja, ik ben natuur lijk teleurgesteld. Het verschil tussen de eerste en tweede helft? Drie doel punten”. In de tweede helft stelde Ajax van de noodzaak overtuigd thuis doelpunten te moeten maken dus fase twee van Michels aanvalsplan in werking. Een to tale oorlog. Een slijtageslag, luidde Mi- het na Milaan vanaf is gevallen is hele maal niets terecht gekomen. De eerste de beste werkelijke krachtproef na Milaan (zelfs ’t vriendschappelijke partijtje tegen Fejjenoord kon daartoe niet gerekend wor den) is een fiasco van de eerste orde ge worden. Celtic en met de club uit Glas gow voornamelijk Jock Stein moet nu toch wel tot conclusie gekomen zijn dat het Britse krachtvoetbal in feite op een wankele basis steunt, Celtic kan door de ze nederlaag zeer diep wegzinken. waarmaken. Het móést bewijzen een in ternationale topper te zijn. Daarvoor was het gewoon nodig dat we risico namen. Waar moesten we Celtic anders pakken dan thuis met vijfenzestigduizend mensen achter ons? Uit in het Hampden Park zou het beslist niet lukkenAkkoord, het was een gok. Degene, die het eerste doelpunt zou scoren was waarschijnlijk winnaar. international, de 26-jarige David Hay, ten slotte tot de conclusie kwam dat ook hij niet in staat zou blijken om het fenomeen Cruyff te elimineren. Hay: „Ik heb in mijn loopbaan al heel wat tegenstanders tegenover mij gehad, maar Cruyff is ver reweg de gevaar lijkste voetballer die ik heb meegemaakt. Hij is door zijn directe spel veel beter dan een Jimmy Johnstone. Jimmy pakt een mannetje, is in staat om een verdediging uit positie te spelen, maar ik heb hem nog niet zo’n doelpunt zien maken als Cruyff vanavond. Die bal werd in één keer verlengd.” Het klinkt uit de mond van de man die in Milaan een Coen Moulijn uitschakelde. Hay is ook de voetballer die het vorig jaar door Britse journalisten tot beste vleugelverdediger van heel Groot-Brittan- nië werd geproclameerd. Jock Stein grijpt vaak op de verdediger, die zowel links als rechts kan spelen, terug. In het Hampden Park in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Feijenoord kreeg Hay de opdracht van Stein om het Rotterdamse brein Van Hanegem uit te schakelen. Hay speelde het toen zeer uitgekookt. Van Ha negem kon door de elastisch terugwijken de en dan weer fel attaquerende Hay geen enkele efficiënte pass in de diepte lanceren, het wapen waar Celtic in Mi laan kapot aan was gegaan. Al deze acties vonden tenslotte hun beloning in een juweel van een doelpunt, dat werd gescoord in de vijfenveertigste minuut. Cruyff op volle snelheid passeer de drie man en gaf de bal aan Keizer. De hand van deze meester gaf de goal uiteindelijk iets miraculeus. In plaats van door te spelen in één-twee naar de door gelopen Cruyff of naar de eveneens in een goede schietpositie staande Dick van Dijk, legde Piet Keizer de bal terug. Voor zijn rechter voet. Het schot volgde on- middellijk daarop. Doelman Williams, ge tuigde Cruyff, had zelfs niets in de gaten. Hij keek naar Van Dijk, van wie hij de bal verwachtte. in 1 dag gereed. Heemstede Vleugelverdediger David Hay preci seerde Steins ontgoocheling nog. Het is de tragiek van Celtic dat het binnen een half jaar tot twee keer toe door het Neder landse voetbal genadeloos met zijn evi dente onvolkomenheedn werd geconfron teerd. Hay: „Dit is het einde van Celtic in Europa Cup I. Twee doelpunten wa ren misschien nog te overbruggen ge weest, maar drie is teveel. Daar is ie dereen het wel over eens.” Celtic’s de sastreuze nederlaag is echter voorname lijk de afgang van een voetbalcoach. Zelfs tegen gerenommeerde Europacup- tegenstanders als AC Milan en Benfica had Stein in uitwedstrijden nog nooit een systeem gedicteerd dat er vanuit ging dat er met vijf man in de laatste linie werd geopereerd. Het feit dat Hay, Mac Neill, Brogan, Gemmell en Graig constant wer den gemobiliseerd om Cruyff, Keizer, Mühren en Swart af te stoppen vormt al een bewijs hoe zeer Stein de Ajax- aanvalskracht vreesde. Maar wat wil je? Het is gelukt. Trou wens, wat wil Celtic? Zelfs in de eerste helft, die het sterk speelde (maar mag een topclub als Celtic één sterke helft voetballen? Als het die niet had gehad, was het niet beter dan Haarlem) is het Schotse team, niet produktief geweest.” ving.” Dat er in de rust nog een serene te vredenheid in de Celtic-kleedruimte heer ste kwam ook omdat Ajax dat aan vallend uitstekend aan banden werd ge legd verdedigend enkele keren zelfs in moeilijkheden dreigde te komen. Dat ge beurde dan veelal door Callaghan die rus tig als aanvallende middenvelder bleef staan om zijn spitsen (Wallace en Len nox) de diepte in te sturen. Neeskens: „Als ik naar voren trok, dan bleef Cal laghan in het gat staan. Hij trok niet met mij mee. Ik vond het wel een beetje vreemd maar het was enkele keren erg gevaarlijk.” Wat voor nachtmerrie moet daarom die tweede helft voor Celtic zijn geworden toen Ajax door het constant op laten komen van de vrije verdediger meer pressie uit ging oefenen. Het bracht wel iswaar meer risico’s met zich mee maar Michels zet slaagde uitstekend. Celtic raakte zo van de kook dat bondscoach Fadrhonc opviel: „Dat verdedigen van Celtic had niets meer met het Italiaanse cattanachiovoetbal te maken. Het raakte gewoon in paniek. Aan uitvallen kwam het nauwelijks meer toe, omdat er geen spits meer te vinden was.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Op het bijna verlaten veld van het Olympisch Stadion waar het vuurwerk nog uiteenspatte vonden trainer en aanvoerder elkaar. Michels had de rest van het Ajax-elftal grijnslachend en tikjes op schouders uitdelend laten passeren. Doelman Stuy, wiens optreden her inneringen opriep aan zijn voorganger Gert Bals in zijn beste jaren. De maker van het tweede doelpunt Barry Hulshoff. De man, die de „Schotse Vlo” Jimmy Johnstone uitschakelde; rechtsback Ruud Krol. Het ijzersterke middenveld Neeskens, Rijnders en ook Mühren. Zelfs de gouden tandem Johan Cruyff-Piet Keizer liet hij voorbijgaan. Slechts Velibor Vasovic telde op dit ogenblik. De libero verliet als laatste man het veld. Michels kwam hem tegemoet lopen. De handdruk was een erkenning voor het stra tegisch zo belangrijke werk, dat gastarbeider Vasovic in de tweede helft verzette. a.: Beginnersracket comp.eet 27.50 Prachtige DUNLOP rackets met NYLON besp37.50 met ETERNYL 45.— met DARM 59. Geheel seizoen garantie op alle frames en bespanningen. 3 Rep. en bespanningen J. v. Goyenstraat 18 Telefoon 28 53 09 RUIME PARKEERGELEGENHEID I VVVVVWVVVIA/VVVWVVVVVVV1 Z

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 33