Kolos verspert autoweg Nixon ziet Vietnam oorlog als laatste Honderd Joodse Russen in Nixon Nixons „vietnamisering” is een mythe Prunasine Egyptische brief aan Moskou uit gebouw van Opperste Sovjet gezet VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Kom gezellig meubelen Zóveel meubelen, zó gezellig uitgestald. Kom gauw een dagje meubelen. U kijkt uw ogen uit. Complete Europa Meubel collectie bankstellen, eethoeken, fauteuils, slaap kamers, alles! Nederland JA Pacifist verdrukking in „Geef ons de Congrespartij in India bij verkiezingen op kop .jk achtergrond PRESIDENT VINDT ZICHZELF N oordvietnamese successen in Laos Cairo wenst druk op Israel Zacht en zeker laxeren met pruimensiroop verbranden auto Algerije verwerpt Frans ultimatum EEN „PACIFIST” Woedende boeren met margarine 2 ■fill V 3 DONDERDAG 11 MAART 1971 I s 95 Petitie (Van onze redacteur in Washington) Krijgsgevangenen Begin Oliekraan wellicht dicht WASHINGTON Toen dr. Henry Kissinger nog geen adviseur van president Nixon was, in 1968, zei hij vaak tegen ingewijden dat de meest doeltreffende Amerikaanse politiek in Vietnam een beleid was, dat er op gericht zou moeten zijn om na een „redelijke periode” (twee of drie jaar) Indo-China na de terugtrekking van Amerikaanse troepen over te laten aan de „communisten”. Dat wil zeggen, er moest geen duidelijk verband gelegd kunnen worden tussen de terugtrekking van de Amerikanen en een val van de regering in Saigon. Deze gedachten gang is de sleutel tot de huidige Amerikaanse politiek in Indo-China. Betoging in Bastogne Wjjrfi» y» JÊ! IS n e n ADVERTENTIE ten in Vietnam zijn. r ADVERTENTIE l 1 l. 1 e 1 j t l I Aangenaam van smaak Natuurlijke bestanddelen e it De zich „pacifist” noemende president der Verenigde Staten, Richard Nixon, heeft zich tegenover een medewerker van de New York Times in merkwaardige zin uitgelaten over zijn inzichten ten aanzien van de toekomstige wereldsituatie. Vooral verbazingwekkend was zijn uit lating, dat hij de Vietnamese oorlog be schouwt als de laatste, waarin de V.S. ooit verwikkeld zullen raken. Hij grondde die overtuiging op het feit dat zowel de Sovjet-Unie als China in de toekomst uit zelfbehoud gedwongen zal zijn tot onder handelen in plaats van eigen belangen met geweld te verdedigen. Als president Nixon zo vast overtuigd is van het feit dat de oorlog geen uitkomst meer biedt en dat geweld niet loont als machtsmiddel in de politiek, wordt het beleid dat hij ten aanzien van Vietnam voert wel bijzonder raadselachtig. Want wanneer onderhandelen op internationaal terrein de plaats van geweld gaat inne men, moet toch ook op nationaal terrein een vergelijk tussen elkander weerstre vende stromingen de voorkeur worden gegeven boven een burgeroorlog. In Viet- i a tl e n 5 e f el al st et Ie ir n 1 1, n k n e g jr 5 t, is le 51 U m is sn s. n ït (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De president van Algerije, kolonel Boumedienne heeft nog geen et maal bedenktijd nodig gehad om het ul timatum te verwerpen dat de Franse pre mier Chaban Delmas de Algerijnse am bassadeur in Parijs dinsdag ter hand heeft gesteld. schuwing: roekeloosheid kan jullie duur te staan komen”, aldus het Volksdag blad. Een groep van 57 joden uit de hoofd stad van Letland, Riga, had zich gister ochtend bij het bureau van het presidium van de Opperste Sovjet gemeld met een verzoek om toestemming voor emigratie naar Israel. Het verzoek was vervat in een aan president Nikolai Podgorni en premier Alexei Kosigin gerichte petitie. Een woordvoerder van de groep ver men niet zou vertrekken De actie van de Zuidmolukkers om de belangstelling en vriendschap te verwer ven van het Nederlandse volk maakt een sympathieke indruk. „Geef ons de vijf” suggereert een spontaan en welwillend gebaar van weerskanten, waarbij de na druk komt te liggen op het verlangen van de Zuidmolukkers om op een tot dusver nog niet te omschrijven manier een rechtmatige plaats te verkrijgen in de Nederlandse samenleving, zolang zij al thans deel van die samenleving uitma ken. Het verzoek aan de kiezers om op de lijst van hun keuze te stemmen voor kandidaat nummer vijf, om daardoor te kennen te geven dat zij de Zuidmolukse aanspraken op een regeling van de kwes tie steunen, zal echter een riskante gok worden. De mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten dat het resultaat van dit ver zoek ver ten achter blijft bij het werke lijke aantal stemmers dat sympathiek tegenover de Zuidmolukkers staat. De Zuidmolukkers zouden dan een voor hen ontmoedigende conclusie moeten trekken, die eigenlijk niet nodig en niet verant woord is. Dat zou de verhoudingen mis schien meer vertroebelen dan vóór de verkiezingen het geval was. „Geef ons de vijf” probeert natuurlijk een tegenwicht te vinden voor de sfeer van achterdocht en verdenking, die na bet Wassenaarse incident is blijven hangen en die niet in de laatste plaats bevorderd is door de bijna demonstratieve politiële voorzorgsmaatregelen bij elke gelegen heid waar van Zuidmolukse activiteit sprake zou kunnen zijn. Tot dusver is van officiële Nederlandse kant geen po ging gedaan die sfeer enigszins te ver helderen en bij de Nederlandse bevol king wat meer begrip voor de Zuidmo lukse moeilijkheden te wekken. De tame lijk geïsoleerde situatie waarin de Zuid molukkers leven in kampen en specia le woonwijken maakte een normale omgang tussen hen en andere Nederlan ders al moeilijk genoeg, maar wanneer de Nederlandse bevolking in een angst psychose blijft leven ten aanzien van de intenties en mentaliteit van deze mensen, komt men van kwaad tot erger. Zuidmo lukse jongeren raken vaak betrokken bij vechtpartijen en relletjes in uitgaansge legenheden, maar meestal is de aanlei ding daartoe een gevoel van uitsluiting en discriminatie, dat deze jongeren wordt opgedrongen en dat soms woedende re acties teweegbrengt. Ten aanzien van deze Zuidmolukkers heeft men de gewaarwordingen dat aan weerskanten wel wat goed te maken valt, maar dat de verhouding heel wat beter zou kunnen zijn als. men eens precies zou weten wat men aan elkaar heeft. De actie „geef ons de vijf” is in ieder geval een eerlijke en goedbedoelde po ging tot verzoening, al zal ir. Manusama, de leider der Zuidmolukkers, zich niet al te veel illusies mogen maken over de uitslag. Nixon zei zich er zorgen over te maken of de Amerikaanse „gevestigde orde” het ook zo zag. „Om u de waarheid te zeg gen, heb ik veel meer vertrouwen in het volk dan in de gevestigde orde”, aldus Nixon, die vindt dat hij een pacifist is. Om de Zuidvietnamese legers een schijn van macht en kracht te geven is het noodzakelijk iedere dreiging van een mogelijke nederlaag door Noord- vietnamese troepen uit te schakelen. Aldus werd besloten Cambodja, na het vertrek van prins Sihanouk en de in stallatie van een pro-Amerikaanse re gering onder generaal Lon Nol, binnen te vallen. Amerikaanse troepen wer den ingeschakeld met de geruststel lende mededeling dat zij niet verder dan een aantal kilometers het land zouden binnendringen. Niets werd ge zegd over de historisch bestaande haat tussen Cambodjanen en Vietnamezen, niets ook over de tijdsduur van de aanwezigheid der Zuidvietnamese troe pen in Cambodja. De actie tegen de joden werd onderno men door een detachement van ongeveer vierhonderd politiemannen. De joden ver lieten na de komst van de politie .listig het gebouw. Er deden zich geen inciden ten voor en voor zover bekend zijn geen mensen gearresteerd. NEW DELHI (Reuter en AFP). De regerende Congrespartij van premier In dira Gandhi van India krijgt waarschijn lijk weer een meerderheid in het parle ment. In de meeste deelstaten heeft haar partij bij de verkiezingen de leiding. De Congrespartij verloor haar meerder heid anderhalf jaar geleden door een splitsing in een linker- en een rechter vleugel. Een van de naaste adviseurs van de premier heeft van een klinkende over winning gesproken en van een duidelijk mandaat voor een ontwikkeling in de richting van socialisme. Premier Gandhi heeft haar eigen zetel behouden met een meerderheid van ruim 110.000 stemmen. Negen jonge mensen, die in Calcutta stembureaus in brand wilden steken, zijn bij gevechten met de politie en met poli tieke tegenstanders gedood. Ze zouden be horen tot de maoïstische groepering. voordat een bevredigend antwoord op hun verzoek was verkregen. De Letland se joden zeiden voorbereid te zijn op een hongerstaking. Later sloot zich bij deze joden een groep van 69 joden uit Litauen aan, die eerder op de dag een verzoek om emigratie hadden overhandigd bij het bu reau van het Centrale Comité van de communistische partij. Beide groepen werden daarna nog versterkt door meer dan twintig joden uit Moskou. Buitenlandse journalisten kregen bij het begin van deze joodse demonstratie toestemming het parlementsgebouw bin nen te komen. Toen de kantoren ’s mid dags werden gesloten, werden de verslag gevers het gebouw uitgewerkt door man nen in burger. De journalisten kregen te horen: „Bemoeien jullie je met je eigen zaken. Jullie moeten je schamen. Jullie hebben geen discipline.” CAIRO (Reuter en AFP). Egypte zou bereid zijn de diplomatieke betrek kingen met de Verenigde Staten te her stellen als dat land voldoende druk op Israel zou willen uitoefenen zich uit de bezette Arabische gebieden terug te trek ken. BRUSSEL. (ANP) Een betoging van boze Belgische boeren uit de provincie Luxemburg is geheel uit de hand gelo pen toen de boeren in Bastogne een vrachtwagen, geladen met margarine, aanhielden, kantelden en in brand staken. De Belgische rijkswacht rukte uit met een waterkanon, waarna de woedende boeren met hen slaags raakten. De be togers koelden ook hun woede op de eta lages van de winkels en warenhuizen aan de Grote Markt in Bastogne. De boeren waren in de ochtenduren al uit de omstreken naar Bastogne gekomen met ongeveer tweeduizend tractoren. Evenals hun collega’s uit Limburg, die een dag eerder met hun tractoren wegen en stadscentra hadden afgezet, wilden ze protesteren tegen de hun inziens te lage prijzen die er voor hun produkten wordt betaald. De massale opkomst van de boeren maakte het verkeer op de weg nabij Champion en Martelange volkomen on mogelijk. Ook boeren uit het groothertog dom Luxemburg namen aan de betoging deel. Voor kinderen, volwassenen en bejaarden Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flessen van 200 ml en 100 ml Prijs 7,54 en 4,66 Amerikaanse piloten die de luchtbrug naar Laos moeten onderhouden, duid den erop dat het Zuidvietnamese leger geen leger meer zou zijn als de Ameri kaanse luchtmacht en artillerie geen medewerking verleenden. (Vice-presi dent Ky van Zuid-Vietnam beklaagde zich dan nog over een gebrek aan medewerking van de Amerikanen.) Het moet zonder meer als vaststaand worden aangenomen dat het „vietna- miseringsprogramma” van president Nixon niet alleen een mislukking is, maar hoofdzakelijk ook een mythe, die de Amerikaanse regering nodig heeft om zich uit een lastig parket te redden. Dit lastige parket is het simpele feit van de presidentiële verkiezingen in 1972. President Nixon kan moeilijk op veel sympathie, zelfs van zijn eigen aanhangers, rekenen, wanneer de re gering in Saigon ten val gebracht zou worden hetzij door het veranderend tij in de Zuidvietnamese politiek zelf hetzij door een rechtstreekse stembus overwinning van Hanoi. Nixon heeft zich daarom ingesteld op een oorlogs- beleid dat het maximum aan gevechts- resultaten in Vietnam oplevert, met een minimum aan oppositie op het thuisfront van de anti-oorlogsgroepen en de vijandige politici die president in het werk zal stellen om tegen het begin van zijn verkiezingscampagne inderdaad te kunnen zeggen dat er „nog maar” 50.000 Amerikaanse solda- Beverwijk, Parallelweg 43. Vlak bij de Velsertunnel. Volg de borden richting Zaandam. Open: 09.00-18.00 uur (beh. zondag en maandag) In het memorandum eiste Parijs van Algerije spoedig met een redelijke scha deloosstelling voor de genationaliseerde Franse oliebelangen voor de dag te ko men. Bovendien zouden duidelijke garan ties voor de toekomst moeten worden ge geven voor een technische en commer ciële samenwerking tussen Fransen en Algerijnen. Die beide en nog twee andere voor waarden heeft Algerije vrijwel onmid dellijk ofschoon nog niet officieel verworpen. Een verwerping waarmee de Algerijnse president tevens de deur heeft dichtgegooid voor alle politieke en andere coöperatie-projecten die indertijd zijn voortgevloeid uit de Akkoorden van Evian die nu dan ook even zovele dode letters zijn geworden. Voor Frankrijk is dit negatieve antwoord van Algiers vooral ook een pijnlijke slag in het gezicht van president Georges Pom pidou. Wellicht zal het definitieve échec van het overleg met Algiers nu binnen kort ook directe gevolgen krijgen voor de olietoevoer van Frankrijk. Van de 4,5 liter olie die Frankrijk per hoofd en per dag gebruikt werd tot voor kort ongeveer een derde deel door Algerije geleverd. nam echter, met name, bevordert Nixon zeer duidelijk de burgeroorlog tussen Noord en Zuid om te voorkomen, dat er een vergelijk tussen de communistisch georiënteerde en de rechtse stromingen zou ontstaan. Bovendien wordt die bur geroorlog over het gehele Indochinese front gevoerd en bevorderd onder het motto dat de communistische invloeden in Azië moeten worden geweerd. Wél een vergelijk tussen de V.S., China en Rusland géén compromis tussen linkse en rechtse politieke stromingen in de landen waar de invloeden van deze grote mogendheden botsen hoe zou dat te rijmen zijn? De „Vietnamisering” van het Indochi nese conflict lijkt regelrecht in strijd met de overtuiging die de heer Nixon per soonlijk koestert. Betekent dat, dat de vredesengel Nixon willoos is overgeleverd aan machten in het land die het geweld als een middel van bestaan en welvaart gebruiken? Deze vragen zullen in Ameri ka zelf het oordeel over en het vertrou wen in de regering niet erg bevorderen. WASHINGTON (DPA). President Nixon betwijfelt zeer, of de Verenigde Staten ooit weer in een oorlog gewikkeld zullen worden. De oorlog in Vietnam zou waarschijnlijk de allerlaatste oorlog zijn, aldus Nixon in een vraaggesprek met de diplomatieke correspondent van de „New York Times”, C. L. Sulzberger. Nixon voegde er aan toe, dat zijn me ning onder berust op de factor, dat ook de beide grote tegenspelers van de Vere nigde Staten, de Sovjet-Unie en China uit pragmatische overwegingen tot onder- handelingen gedwongen zijn. In het gesprek met Sulzberger legde Nixon de nadruk op de Amerikaanse ver plichtingen binnen de NAVO. Het is vol gens hem onmogelijk, de Amerikaanse strijdkrachten in Europa in te krimpen, zolang dit niet op basis van wederkerig heid kan gebeuren. President Nixon verklaarde tussen twee vuren te zitten, namelijk tussen de „super-duiven en de super-haviken”. Beide groepen kunnen op emotionele gronden geen objectieve houding aanne men. Nixon sprak de hoop uit, dat de onder- handelingen met de Sovjet-Unie door kun nen gaan. „Hoewel wij hun ideologie als expansionistisch beschouwen, weten zij toch wat het betekent, wanneer de geest uit de fles ontsnapt en dat hun belang bij het voortbestaan eist, dat zij een conflict met de Verenigde Staten mij den.” MOSKOU (Reuter). De Russische politie heeft gisteravond meer dan hon derd Russische joden uit het gebouw van de Opperste Sovjet in Moskou verwij derd. Zij waren daar ’s morgens binnen gekomen en hadden aangekondigd niet eerder te zullen vertrekken alvorens zij toestemming zouden hebben gekregen naar Israel te emigreren. Dit is van ge- woonljjk goed ingelichte kringen in de Russische hoofdstad vernomen. Een enorme vleeswagen is gekanteld en blokkeert een Amerikaanse auto snelweg. De vrachtwagen was ge laden met zo’n 12.000 kilo vlees, van daar dat het uren duurde voordat het verkeer weer op gang kon worden gebracht. Deze foto werd gemaakt in de omgeving van de Amerikaanse plaats Paramus. Wat president Nixon tegen die tijd zal kunnen volhouden, is dat deze 50.000 man in Vietnam worden ach- tergehouden om Noord-Vietnam te dwingen de Amerikaanse krijgsgevan genen (volgens Nixon in zijn laatste persconferentie 1600, maar in werke lijkheid iets minder dan 500) vrij te laten, zoals hij heeft bekendgemaakt. Want het zal blijken dat deze 50.000 Amerikanen broodnodig zijn om het Zuidvietnamese leger bij te staan met hetzelfde soort eventuele luchtacties als waarmee het nu „bewijst” supe rieur te zijn in Laos. Waar de strategie van Nixon op neer komt, is uiteindelijk het Winnen van een militair status quo door middel van een huurleger van volledig door de Verenigde Staten uitgeruste en be taalde Zuidvietnamese soldaten, om een Korea-achtige oplossing te berei ken waarbij Vietnam wellicht ver deeld zal blijven in noord en zuid. De huidige actie in Laos, en de steeds waarschijnlijk wordende aanval op Noordvietnamees grondgebied zelf door Zuidvietnamese grondtroepen, moeten in dit licht worden gezien. Want het is de oplossing, waarbij Nixon zichzelf een maximum aan suc ces bij de verkiezingen van 1972 kan verzekeren, de VS in zijn ogen en die van zijn aanhangers, kan behoeden voor een „afgang” waarbij de Verenig de Staten uiteindelijk (net zoals in Verhouding. De nucleaire verhouding heeft zich drastisch ten gunste van de Sovjet-Unie gewijzigd, zo heeft de voor zitter van de commissie van Amerikaan se stafchefs, admiraal Thomas Moorer, voor de defensiecommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard. CAMBODJA WAS echter niet meer dan een begin, want wilde men wer kelijk de Noordvietnamezen uitschake len, dan diende men zich te concen treren op de aanvoerroutes uit het noorden die de acties in het zuiden mogelijk maken. Het is inmiddels, on danks tienduizenden bombardementen op de routes, gebleken dat het onmo gelijk is dit netwerk van wegen van uit de lucht uit te schakelen. Daarom werd besloten tot de invasie van Laos. Minister van Buitenlandse Zaken Wil liam Rogers heeft opnieuw bevestigd dat de acties in Laos, ondanks de pro testen van prins Souvanna Phouma, nog maanden kunnen duren dat wil zeggen dat een min of meer perma nente macht van Zuidvietnamezen in Laos gestationeerd zal moeten worden President Nixon houdt het Ameri kaanse volk echter voor ogen dat de terugtrekking van Amerikaanse troe pen, dank zij de invasie van Laos, on- 5 ciele zijde, dat wil zeggen van min of en de vijandige politici die president gehinderd zal kunnen doorgaan, en het Korea en Taiwan) een voet'tussen de I; meer in het geheim geïnterviewde Johnson ten val brachten. is vrijwel zeker dat hij werkelijk alles Aziatische deur houdt. I De Verenigde Staten dienen China’s waarschuwing ten aanzien van Indo-Chi na ter harte te nemen. Dit schreef van daag het officiële Chinese Volksdagblad naar aanleiding van het recente bezoek van premier Tsjoe en Lai aan Noord- Vietnam, waar de Chinese regeringslei der verklaarde dat zijn volk niet zou te rugdeinzen, voor „de grootste nationale offers” om de volkeren van Indo-China naar de definitieve overwinning te bren gen. „Wij, het Chinese volk, menen wat wij zeggen, en wat wij zeggen, doen we ook. Wij geven de regering-Nixon een waar- klaarde dat Deze toezegging zou de Egyptische pre sident Sadat eind vorige week in een brief aan president Nixon hebben gege ven. Dit is in goedingelichte kringen in Cairo vernomen. De brief werd twee dagen voordat Sa dat aankondigde het bestand niet te zul len verlengen, verzonden. De Egyptische president zou Nixon hebben laten weten niet tot verlenging bereid te zijn, omdat Israel zich negatief tegenover VN-bemid- delaar Jarring heeft opgesteld en de Ame rikanen niet alles hebben gedaan om Is rael een meer bevredigend antwoord te laten geven. Israel is alleen dan bereid waarborgen van andere landen voor zijn veiligheid in overweging te nemen, als er een vredes overeenkomst tot stand is gekomen. Dit heeft mevrouw Golda Meir gisteren op een studentenbijeenkomst in Haifa verklaard. Overigens zouden in dit ver band vertegenwoordigers van bepaalde landen, naar haar oordeel, wellicht niet welkom zijn. Waarnemers zijn van oor deel, dat dit slaat op een eventuele Rus sische deelneming aan een vredesmacht of een waarnemerskorps. Mevrouw Meir noemde het aanbod van president Sadat van Egypte om Israel te erkennen in ruil voor ontruiming van alle bezette Arabische gebieden, in feite een ultimatum. Na zware aanvallen van de Noordviet- namezen hebben de Laotiaanse troepen hun laatste stellingen in de zuidwestelij ke hoek van de hoogvlakte van Boloven in Laos moeten prijsgeven. Dit heeft een militaire woordvoerder in Vientiane woensdag meegedeeld. De Laotiaanse verdedigers zijn dins dagavond begonnen zich terug te trekken uit een gebied op ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van de plaats Pakse bij de rivier de Mekong. Nu de Noordviet- namezen de Laotiaanse stellingen in hun bezit hebben, zullen zij waarschijnlijk trachten over de hoogvlakte in westelijke richting op te rukken naar de Ho Tsji Minh-route. Deze gedachtengang verklaart ook de steeds weer herhaalde verzekerin gen. vooral nu na de inval in Laos, dat het Zuidvietnamese leger zijn man netje kan staan en zelfstandig een in vasie van Noord-Vietnam aan zou kun nen. Deze verzekeringen zijn in tegen spraak met de feiten. De invasie van Laos door het Zuidvietnamese leger, zonder de bijstand van Amerikaanse luchtmacht zou niet alleen onmogelijk maar ook ondenkbaar zijn geweest. In de afgelopen maand, sinds het begin van de invasie, hebben Ameri kaanse helikopters en bommenwerpers 12.000 vluchten uitgevoerd boven Laos om de Zuidvietnamezen in staat te stellen enkele kilometers op te ruk ken. De Amerikaanse regering grijpt echter de successen van voor 55 per cent afgesneden vijandelijke aanvoer routes (volgens de Amerikaanse op perbevelhebber generaal Abrams) en het één dag „bezetten” van een door Amerikaanse bombardementen al ver woeste stad. Sepone, aan als een be wijs van de zelfstandigheid van het Zuidvietnamese leger en, belangrijker. als een bewijs van het door Nixon ge ïntroduceerde „vietnamiseringspro- gramma” ALLE BERICHTEN van niet-offi- ciële zijde, dat wil zeggen van min of

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 3