Arts per verrichting betalen KERKO V olksverzekering met beperkt eigen risico voorgesteld hoofd van de administratie Gerzon start zaterdag 9 uur met de Poolse spion werkte bij Radio Vrij Europa Raad Lisse in 14 minuten door agenda heen Verdachte in Praag krijgt waarschuwing van rechter Simon Koster schrijft boek over familie Bouwmeester Op 26 maart tweede O.O.- toernooi geeft u zekerheid redaktie-assistent (e) Kunstmestsector heeft zorgen Kenmerkredacteur Rob de Vries Klaverjassen bladluizen Ook VS hebben maanauto Eénrichtingverkeer in Rozenstraat Eersteling SLO „Door CIA betaald” Voordracht over verongelukt Loonsverhoging KLM-personeel 4 HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT 8EVERWIJKSE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1971 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 31 90 53 Ernstige woorden bij opening fabriek (Vervolg van pagina 1) de is Beijersweg 16, Amsterdam-O., telefoon 020-920516 er uw stad en elke Voor een proefabonnement belt U 0 23 1 54 37 belt U 0 2550 belt U 0 2510- 2 65 46 Elke dag nieuws uit uw streek, binnen- en elke zaterdag de bijlage „Erbij" maandag de bijlage „Sportief" sport, kunst, feuilleton, buitenland, radio en T V In een modern bedrijf op het gebied van zwakstroomtechnieken en elektronica hebben wij plaats voor een Voor deze funktie zijn een HBS-B- of gymnasium-B-opleiding, alsmede goe de beheersing van de Engelse taal en organisatorische aanleg aanbevelens- waardig. Soil, worden gaarne ingewacht bij ABC voor Handel en Industrie C.V., Koningin Wilhelminalaan 16 (postbus 190), Haarlem. Tel. 0 23 - 32 39 40. Na 19 uur telefoon 0 23-24 41 06. Voor onze uitgave „Holland Exports” vragen wij voor spoedige indienst treding een WARSCHAU, (AFP/PAP). Een Pool, die voor de Poolse inlichtingendienst bij Radio Vrjj Europa in München heeft ge werkt heeft gisteren op een persconferen tie in Warschau een boekje open gedaan over de banden die hjj heeft gesignaleerd tussen Radio Vrij Europa en de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. De spion werd geïntroduceerd als Andrzej Tcjecho- vicz, 33 jaar, afgestudeerd aan de univer- siteit van Warschau. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Op feestelijke wijze woensdagmiddag op het Hoogoventer- rein de nieuwe ammoniakfabriek van de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog- Albatros n.v. (VKF) geopend, waarbij ir. A. P. van Amstel, directielid van de VKF een aardgasfakkel ontstak, als symbool van de ingebruikstelling. Naast het feestgedruis van de opgewekte stem men van vele honderden aanwezigen en van de muziek welke de dansliefhebbers begeleidde weerklonken er echter ook ernstige woorden. Uitgesproken door ir. Van Amstel, die attendeerde op de si tuatie waarin de kunstmestindustrie ver keert. MAASTRICHT. In Maastricht is een bejaard echtpaar ernstig gewond bij een felle brand in zijn woning. De man en vrouw, die grote brandwonden opliepen, konden ternauwernood worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. PARAMARIBO De Surinaamse minis ter Rens van Economische Zaken heeft woensdag op het vliegveld Zanderij de aankomst bijgewoond van het eerste vlieg tuig van de Surinaamse Luchtvaart Onder neming. de S.L.O. Deze onderneming is in Suriname geregistreerd en vliegt met een DC-7 onder de roepnaam PZ-TAK. De maatschappij zal wekelijkse lucht- vrachtdiensten onderhouden tussen Surina me, Guyana en de Verenigde Staten. Di recteur van deze onderneming, de heer John Ziel, exploiteert samen met de heer Henry Goodman sinds vele jaren een par ticulier luchtvrachtbedrijf. Verwacht wordt dat na de reorganisatie van de S.L.M., de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij, deze maatschappij zal parti ciperen in de S.L.O. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. B. en W. hebben beslo ten eenrichtingsverkeer in te stellen in de Rozenstraat, met dien verstande, dat geen verkeer, behalve voetgangers, meer wordt toegelaten van het Kenaupark in de rich ting van de Kruisweg. Deze maatregel is genomen mede omdat er onder het Kruis- wegviaduct geregeld files ontstaan. In verband met deze reorganisatie zullen ook de zebrapaden op het Stationsplein, twin tig meter ten westen van de uitgang van het station, verdwijnen. GerzonH? arlem (Van onze correspondent) LISSE. Het was duidelijk dat voetbal in de lucht zat, de raad Lisse werkte gisteravond namelijk in een re cordtijd van veertien minuten vijftien agendapunten onder de hamer door. De belangrijkste punten waarover een beslissing werd genomen: de raad gaf een garantieverlening voor een bedrag van viereneenhalf miljoen gulden voor de stichting van het bejaardencentrum Berkhout. De bouwvergunning is inmid dels afgekomen en burgemeester drs. A. J. Berends zei te verwachten dat al in april met de bouw begonnen kan worden. Het Wit-Gele kruis mocht zich gelukkig prijzen met een extra subsidie voor de restauratie van het exterieur van het ge bouw in De Engel en de raad stelde tenslotte geld beschikbaar voor de bouw van een kleuterbad bij het overdekte zwembad. HAARLEM. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt op dinsdag 16 maart een bij eenkomst in het Remonstrantenhuis aan de Wilhelminastraat 22 in Haarlem. De aanvang is om 20 uur. Op de bijeenkomst zal prof. dr. G. Ba- rendrecht uit Heemstede, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, een voor dracht houden over het onderwerp: „Waar komen toch al die bladluizen vandaan”. Na de pauze wordt de film over Zwarte Bonenluis van dr. H. J. de Fuiter ver toond. Op dinsdag 23 maart is er een bijeen komst in de aula van de A. H. Gerhard- school aan de Raaks in Haarlem. De aan vang is om 20 uur. De heer A. Hoekstra, medewerker van de afdeling Beplanting van de Dienst der Publieke Werken in Amsterdam, zal aan de hand van dia’s spreken over „Wat komt er kijken bij de groenvoorziening in Amsterdam”. De loonkosten zijn in de afgelopen ja ren aanzienlijk gestegen en het lukt dan ook slechts met grote moeite om de per soneelskosten per ton eindprodukt op hetzelfde niveau te houden, zo vervolgde de heer Van Amstel. Al deze ontwikke lingen van dalende prijzen, stijgende loonkosten, toenemende investeringen en hoge aardgasprijs betekenen, dat de winst daalt. Als dit verder gaat zullen de afschrijvingen niet meer volledig worden terugverdiend, waardoor de con tinuïteit van de onderneming op langere termijn zou kunnen worden aangetast. Gehoopt wordt met de moderne produk- tie-eenheden, welke men thans heeft, de huidige moeilijkheden te overwinnen. Wij stellen het op prijs de nieuwe functionaris hierbij een werk zaam aandeel te geven. In verband hiermede is spoedige in diensttreding gewenst ^alarma 33 In verband met het feit dat wij voornemens zijn de administratieve organisatie geheel te moderniseren, zoeken wij een jonge kracht op SPD-niveau, die gewend is leiding te geven aan een apparaat, waarin van moderne hulpmiddelen gebruik gemaakt wordt. SEATTLE, (AFP) De maatschap pij „Boeing” heeft aan de NASA, het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, de eerste maanauto afge leverd, die door de ruimtevaarders Da vid Scott en James Irwin in juli tijdens hun verbljjf op de maan zal worden ge bruikt. Het voertuigje weegt 240 kilo en is on geveer drie meter lang. Het zal opge vouwen worden ondergebracht in een kegelvormige huls, tussen de poten van de maanlander van de Apollo-14. Hij vertelde dat hij door de Poolse con traspionagedienst was opgeleid en ver volgens uitgezonden om Radio Vrij Euro pa tebespioneren. Dit door Amerikanen gefinancieerd radiostation verzorgt uit zendingen voor Oost-Europa. „Na zes jaar in de kantoren van Vrij Europa te heb ben gewerkt, kan ik zeggen dat dit cen trum van ondermijnende activiteit door de CIA wordt geleid en gefinancieerd. Ieder jaar betaalt de CIA 34 miljoen dol lar, terwijl de particuliere bijdragen slechts enkele duizenden dollars opleve ren”. Tsjechovicz verliet Polen in 1963, onder het voorwendsel van een bezoek aan ken nissen in Engeland. Op de terugweg naar Polen bleef hij in Keulen, waar hij poli tiek asiel vroeg. Na vier maanden in een vluchtelingenkamp in Neurenberg, waar men onder „mensonterende omstandighe den” leefde, kreeg hij een baan bij de Poolse sectie van Radio Vrij Europa. Door dat hij van adellijke afkotnst was kon hij aannemelijk maken dat hij de regering in Warschau vijandig gezind was. Tsjechowicz zei dat hij werkte op de af deling onderzoek en analyse van Oost- Europa, waar hij toegang had tot zeer ge heime documenten, die dienden ter voor bereiding van leugenachtige anti-Poolse uitzendingen, en tot rapporten die voor de Amerikaanse inlichtingendienst van bijzonder belang waren. Volgens hem had de CIA een eigen zender in de kantoren van Radio Vrij Europa. De medewerkers aan de radio-uizendingen, onder wie 130 Polen, waren voor het grootste deel emi granten. Slechts enkelen waren profes sionale journalisten. De spion kondigde aan dat hij nu een boek gaat schrijven over zijn ervaringen bij Radio Vrij Europa. verstrekkingen der huidige ziekenfonds moderne tandheelkundige verzorging. Facultatief kan elke instelling daar naast een eigen aanvullingsfonds creëren. Bij particuliere ziektekostenverzekeraars nieuwe stijl zou men zich voorts kunnen verzekeren voor klasse-verpleging in het ziekenhuis en desgewenst zou men een hoger eigen risico kunnen kiezen. DEN HAAG. Onze toneelcriticus Si mon Koster schrijft een cultuur-histori- iche studie over de acteursfamilie Bouw meester en haar activiteiten in de to neelwereld tussen het einde van de acht tiende en het midden van de twintigste eeuw. De opdracht hiertoe is Simon Koster door minister Klompé van CRM ver leend. Op het gebied van de toneelhisto rie maakte Simon Koster onder meer naam met zijn studie over 500 jaar to neel in Haarlem, die de titel „Van scha vot tot schouwburg” kreeg. (Van onze redactie economie) AERDENHOUT. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Ongevallen en Ziektekostenverzekeraars heeft een voorstel voor een beperkte volksverzeke ring, waarbij de werknemers naar ge lang hun inkomen een eigen risico aan de voet dragen. Bij invoering zouden alle werknemers een loonsverhoging moeten krijgen even hoog als het huidige werk geversaandeel in de AWBZ. Het voor stel wil dit, omdat het ervan uitgaat dat de werknemers in deze beperkte volks verzekering een verplichte percentuele premie betalen van het inkomen, aange vuld met een nominale (in een vast be drag uitgedrukte) premie, te voldoen aan een verzekeraar, die dan zelf voor de inning moet zorgen. Het eigen risico zou moeten worden uitgedrukt in een percentage van de in een bepaald jaar gemaakte ziektekosten. Het eigen risico maakt het mogelijk dat de artsen, specialisten en apothekers per verrichting betaald krijgen en het be staande systeem verlaten. De honoraria voor alle verzekerden (particulier dan wel fonds) moeten in de laagste klas gelijk zijn. De discriminatie tussen patiënten verdwijnt als er geen verschil is in be loning van de arts. De beperkte volks verzekering moet worden gefinancierd door een percentuele heffing over het inkomen plus een nominale premie. Er zou een ziektekostenkas moeten ko men, die gevoed zou moeten worden door de perrcentuele heffing over alle inko mens en een bijdrage van de overheid, die subsidies aan verpleeginstellingen en basistoeslagen aan verzekeringsinstellin gen zou moeten verstrekken. Het verzekerde pakket, dat voor fond sen en particuliere verzekeraars instel lingen gelijk moet zijn, omvat de ver strekkingen van de huidige AWBZ, de verstrekkingen van de huidige ziekenfon De Nederlandse kunstmestindustrie is namelijk in hoge mate exporterend: 70 percent van de produktie gaat naar om liggende landen en verder. Ofschoon er mondiaal gezien een grote behoefte be staat aan kunstmeststoffen, is de vraag achter gebleven bij de produktiecapaci- teit. Door het grote verschil tussen vraag en aanbod is er vooral in de verre export een groot prijsbederf opgetreden, zodat de kunstmestfabrieken, die op de wereldmarkt opereren, te kampen heb ben met een dalende rentabiliteit. bestaan is geen sprake, aldus woordvoerder Lin deman. Als de winkeliers dat gaan den ken en wij zouden daar nadeel van krij gen, dan zullen we daar nog een hartig woordje over spreken met de vakbewe ging. Kerko werkt voornamelijk met loon- confectionaires in zuid-Nederland, België Joegoslavië, Spanje en Portugal. Er is veel produktie vanuit zuid-Nederland, waar nog voldoende naaisters beschikbaar zijn. Kerko werkt bijvoorbeeld voor de Skan- dinavisehe markt al jaren met derde lan den. Dat doen anderen ook, om zo ant woord te kunnen geven op de scherpe prijsconcurrentie. Alleen al vanuit Hong kong wordt er in Nederland voor 2,4 mil joen geïmoorteerd aan overhemden te gen 3,98 per stuk, aldus de heer Lin deman. De orders voor Kerko komen voor namelijk uit de Benelux en Denemarken hoofdzakelijk van de detailhandel. In Haarlem zal het bedrijf blijven voort gaan met het herinpakken en de Kerko- opmaakwerkzaamheden voor overhemden bloesen en chemiselines. PRAAG (AP) Petr Uhl, de 20-jari- ge leraar die in Praag terechtstaat op beschuldiging dat hij de leider zou zijn van een „nieuw linkse” partij heeft de Tsjechoslowaakse regering beschuldigd van pogingen stalinistische theorieën tot nieuw leven te wekken. Uhl is een van de verdachten in het proces tegen negentien jongeren. Het proces is vijf dagen geleden begonnen. Op de vraag of Uhl het eens is met de passage in de aanklacht waarin staat dat de Ultra-linkse beweging in wezen gesteund wordt door de „imperialisten” antwoordde Uhl: „Dat is een veertig jaar oud verzinsel uit de stalinistische keu ken, door onze regering nu weer opge warmd”. De rechter waarschuwde Uhl daarop dat hij zou worden bestraft als hij zulke woorden weer zou gebruiken. Uhl gaf toe de centrale figuur te zijn van de „re volutionaire Socialistische Partij” die de 19 beklaagden zouden hebben gesticht, maar ontkende dat het een onwettige organisatie zou zijn die de staat of de communistische partij wil ont wrichten. (Van een medewerker) HAARLEM. Het Overkoepelend Or gaan van de vrije klaverjasverenigingen voor Haarlem en omstreken houdt vrij dagavond 26 maart in de aula van de r.-k. lts St. Petrus” aan de Berlage- laan in Haarlem zijn tweede in een reeks van drie grote klaverjastoernooi- en voor goede doelen. Aan het eerste toernooi namen 360 klaverjasliefhebbers deel. Men hoopt dat het er ditmaal nog meer zullen zijn. Aan het tweede toernooi kunnen zo wel teams (vijf vaste koppels) als losse koppels meedoen. Er is weer een ge scheiden prijzentafel voor de koppels. Elk team ontvangt bovendien een her innering en het hoogste koppel van ie der team een prijs. De teams en losse koppels moeten vóór 23 maart zijn opge geven bij secretaris D. Groot van het O.O., Hagestraat 6 zw. te Haarlem. Ook niet bij het Overkoepelend Orgaan aan geslotenen mogen deelnemen. Er prijken op de agenda van het O.O. voor de komende weken nog verschil- lande andeer evenementen. Op de dinsdag avonden 9, 16, 23 en 30 maart wordt door RDK Zuid een toernooi voor teams gehou den in de koffiekamer van het hoofdge bouw Telefoondistrict Amsterdam aan de Hobbemakade in de hoofdstad. De op brengst van dit toernooi is voor het Fonds voor Oud Ambtenaren. Op de vierde speel avond is de finale. Het kaartcomité van HBC houdt vrij dagavond 12 maart weer eens een toer nooi voor losse koppels in de sporthal op het veldencomplex aan de Cruquiusweg in Heemstede. De toernooien van HBC staan bekend om hun goede prijzen. In het Bejaardencentrum aan de Berlage- laan in Haarlem houdt St. Jan op vrij dagavond 19 maart een toernooi voor losse koppels. Door VBA wordt maan dagavond 29 maart voor de tweede keer een toernooi voor teams gehouden in de kantine van Droste aan de Har- menjansweg. Het ligt in de bedoeling van de organiserende vereniging om ie dereen met eieren te bedenken. De kan- tine-opbrengst van deze avond gaat naar het kindertehuis „Kijkduin”’ in Zand- voort In de kantine van het oude Postkan toor te Amsterdam wordt op de donder dagavonden 15, 22 en 29 april door ASSV een groot toernooi gehouden, waarvan de opbrengst naar een liefdadig doel gaat. De inschrijvingen voor dit toernooi moeten vóór 15 maart binnen zijn. (Van onze correspondent) AALSMEER. Bij een frontale bot sing is woensdag op de provinciale weg Heemstede-Hilversum ter hoogte van Uit hoorn Rob de Vries (29), redacteur van de televisie-actualiteitenrubriek Ken merk, om het leven gekomen. Hij was op weg van zijn huis in Aalsmeer naar de studio in Bussum en raakte met zijn auto bij een inhaalmanoeuvre onder een vrachtauto. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij later in het V.U.-zieken- huis in Amsterdam overleed. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Het KLM-personeel kan voor dit jaar rekenen op een loonsverho ging van 6,25 percent. De vakbonden en de directie van de luchtvaartmaatschap pij hebben hierover een akkoord bereikt. De voorzitter van de bedrijfsgroep bur gerluchtvaart van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel verwacht dat de ver hoging een reële loonsverbetering ople vert van tweeëneenhalf percent. De nieuwe CAO werd 1 januari van kracht. Op die datum zijn de lonen met drie percent verhoogd en is de uitkering van vierhonderd gulden in de schalen ver werkt. Per 1 april krijgt het personeel de CAO geldt niet voor de vliegers een verhoging van één percent en per 1 juli van vijf percent. Op 1 september kan het personeel een extra-üitkering van een vijfde deel van het maandsalaris ver wachten. Kerko staat op het standpunt, dat zaak nog vertrouweljjk had moeten blij ven, omdat dat afgesproken zou zijn met de onderhandelaars van de bonden. Maar de lezing van „Eendracht”-bestuurder De Jong is een heel andere: „Kerko zou ’s middags de ondernemingsraad inlichten. Wjj zouden het onze leden ’s avonds ver tellen. Zo is het afgesproken. Wij hebben ons daaraan gehouden. Dat Kerko, toen er geen akkoord in zat over de afvloeiings regeling, er de voorkeur aan gaf te wach ten met het inlichten van de onderne mingsraad is zijn zaak. Wij lichtten onze leden normaal in. En als die gaan praten is het nieuws natuurlijk gauw genoeg be kend. Wij hebben als vakbond in ieder geval geen actie ondernomen om er be richten over in de krant te krijgen”, al dus bestuurder De Jong. Kerko zei ons vanmorgen zo spoedig mogelijk met een communiqué te komen waarin de „volle waarheid” zou worden verteld. Het merk Kerko blijft gewoon en van een commerciële sluiting opheffings- uitverkoop

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 4