Overvallers Zandvoortse Haar modejournaal Dick Holthaus perfecte Parijse imitator Vrij spraak voor enige loods in rechtszaal Botsingen bij Badhoevedorp eisten één slachtoffer GLAZEN „PALEIZEN" BIJ NASSAUPLEIN Zeven maanden voor waslijst diefstallen OTAX 32.31.30 bank krijgen celstraf LEDER MODE „LEDER BOETIEK” 1 Ir Huize De Brug van Veilige Haven geopend Zuster Blom zit Discussie over avondvergadering raad uitgesteld veertig jaar in kraamverpleging 'lil 7 BURGERLIJKE STAND HAARLEM F fa *11 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 MAART 1971 Psychische motieven waren oorzaak Uitspraken rechtbank Laatste groep bij verstek berecht DE MODE VOOR DE TOEKOMST!! SUÈDE- en NAPPA-KLEDING BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: SPIJTIG IS HET steeds weer te moeten constateren, dat Dick Holt haus zich een zekere overigens een weinig aantrekkelijke faam gaat verwerven als de „Han van Meegeren” onder de Nederlandse couturiers. Ik weet echt wel, dat in de modewereld Parijs nog altijd de toon aangeeft en dat men zich hierdoor, in meer of mindere mate, laat leiden is vanzelfsprekend. Maar het aanhouden en verwerken van bepaalde modelijnen in een eigen collectie hoeft nu ook weer niet te betekenen, dat het een ge trouwe kopie van wie dan ook moet worden. ggg S (BI Dinsdags gesloten ADVERTENTIE voorheen 1 2 3 4 5 aan mij (Van onze stadsredactie) Bé TER MAAT llidder: F J. v. d. Kerkstraat 22, tel. 5934 Zandvoort. HET EERSTE plan is vorig jaar reeds aan de gemeente voorgelegd en (Van een onzer- verslaggevers) HAARLEM Een 36-jarige monteur uit Heemstede is gisteren rond het middaguur gewond geraakt bij een bedrijfsongeval bij het in aanbouw zijnde winkelcentrum in Schalkwijk. De man was bezig met een slijpschijf, die uit elkaar sprong. Hij liep hierbij een diepe vleeswond aan de wang op en is voor behandeling naar de Maria- stichting vervoerd. Pierre Cardin bleven maar voorbij schuiven. Voorts waren er volop blazers te dragen over V-halsjurkjes van crêpe of over imprimé japonnetjes. Jupe- culottes en shorts waren ook trouwe onderdanen van de blazer, die veelal versierd werd met een geborduurde Dior-corsage. BIJ DE FOTO’S Twee beige linnen terras-ensem- bles uit de voorjaars- en zomer collectie van Dick Holthaus. Links met shorts, rechts met lange panta lon. ADVERTENTIE WUWWWWVWVWW/WWWWWWVWUWWWWVfWWVW BEVALLEN VAN EEN ZOON: A. W. RuijgrokHeyker; G. B. Ferwer- daTromp; J. SteffensGriekspoor; A. C. L. M. Labanv. Loon; L. C. G. Grasman v. Hamburg. C. KosterSchippers; J. G. C. M. Veld- meijerde Geest; E. C. Reijengav. Hui den. De best gesorteerde collectie voor betaalbare prijzen vindt U bij de Speciaalzaak voor (Van e enonzer verslaggeefsters) HAARLEM Eindelijk is er gisteren een loods uit de IJmond voor de Haar lemse politierechter verschenen in verband met de loodsenaffaire (steekpenningen). Al le andere die in de afgelopen weken moes ten voorkomen, lieten zich bij verstek ver oordelen. Mevrouw Kranenburg prees het moei lijke werk van de directrice en sprak haar bewondering uit voor de snelle uit breiding van het werk van de stichting. De naam „De Brug” noemde ze een toe passelijke naam voor de overgang naar een vierde tehuis. WAT DE initiatiefnemers in ieder geval willen voorkomen is, dat er op nieuw een gat in de binnenstad ont staat zoals al geruime tijd het geval is bij het Stationsplein, het Rozen prieel en straks wellicht ook met het Een plan hiervoor bestaat. Het bestuur van de stichting denkt met name aan een tehuis voor bejaarde gehandicapten. Bovendien wordt een plan uitgewerkt om een recreatiecentrum te stichten. Moge lijk komt er eind van dit jaar al een der gelijk centrum, als de onderhandelingen over een pand hiervoor voorspoedig ver lopen. UITERAARD kleven er ook aan dit plan enkele problemen. Er is nog geen belegger, hoewel er reeds serieuze contacten zijn gelegd. Het feit is ech ter, dat geen enkele belegger in een dergelijk project brood ziet zolang het bestemmingsplan voor dit binnenstads- gebied niet is vastgesteld. Hij wil ze kerheid. De gemeente nu wil in de eerste plaats zekerheid hebben over de vraag of de financiering rond is, voor dat zij een bestemmingsplan aan de opzet wil aanpassen. Het hoeft echter geen onoverbrugbare kloof te zijn. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De serie ongelukken ten gevolge van de gladheid gistermor gen op de rijkswegen rond Badhoevedorp waarbij zo’n dertig auto’s betrokken wa ren, heeft één dode geëist. Het was een 61-jarige Amsterdammer die met zijn auto op Rijksweg 4 bij de Schipholweg slipte, kantelde, en ondersteboven in de berm kwam. De bestuurder overleed in de loop van de dag in het Amsterdam se VU-ziekenhuis. Twee inzittenden van zijn wagen werden ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De daders van de over val op de Nutsspaarbank in Zandvoort, verleden jaar september, zijn door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot ge vangenisstraffen. De hoofddader kreeg twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De offi cier had ook een jaar geëist, maar drie maanden voorwaardelijk. De jongeman, 20 jaar oud, liep op 30 september de bank Oude St. Elisabeths Gasthuis gaat ge beuren. „Men moet hiervoor,” zegt makelaar Nelissen, „vroegtijdig maat regelen nemen en weten wat we gaan doen. Voor het Spaarnestad-complex hebben we nog een jaar de tijd, maar dan moet er ook iets gebeuren.” in feite ook winkels vrij spoedig vol zal zijn, terwijl de plannenmakers juist op de toekomst van Haarlem mikken. Bezwaren als zou deze garage het parkeerhuis op de Raaks concurren tie kunnen aandoen, wordt op grond van deze stelling van de hand gewe zen. Bovendien wordt gesteld, dat het parkeren op de Nassaulaan en Nieuwe Gracht moeilijk zal zijn te handha ven als de uitbouw van de route Ge dempte Oude Gracht-Nassaulaan als belangrijkste verkeersader in de city gestalte zal krijgen. Overigens wordt het complex niet hoger dan de huidi ge bebouwing van de Spaarnestad. ONDERTROUWD: T. J. v. d. VeerT. Viveen; R. A. Bulte E. M. v. Halst; D. KlaassenC. Cosijnse; A. A. G. M. VermuntH. E. v. Dullemen; I. DoganayT Mensink. GETROUWD: J. P. Stolwijk M Veldt—H. H. Egge: OVERLEDEN: P. Hulsebosch, 66 j., Linschotenstraat; J. P. Schuit, 74 j„ Duvenvoordestraat; M. J. Geerlings, 66 j., Leidseplein; H. P. Bee- kelaar, 80 j., Voorhelmstraat; J. M. Ben- nikde Goede, 73 j„ Jan Haringstraat; A. M. Barner, 70 j., Rijksstraatweg. (Van onze 'stadsredactie) HAARLEM. Dinsdag zal het veertig jaar geleden zijn dat zuster C. A. Blom in de kraamverpleging ging. Ze klom op van verpleegstertje in opleiding aan het Dia conessenhuis, 19 jaar oud, tot hoofd van de Verloskundige en Gynaecologische Af deling. Het jubileum wordt gevierd met een receptie ’s middags van vier tot vijf in de zitkamer van het Diaconessenhuis. Links een imprimé jurkje met zwarte gabardine blazer. Rechts een marine crêpe jurkje met krijt streep gecombineerd met een ma rine crêpe blazer, versierd met een geborduurde Dior-corsage op de revers. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Mevrouw mr. M. Kra nenburgLycklama a Njjeholt, echtgeno te van de commissaris der koningin in Noord-Holland, heeft gistermiddag het derde gezinsvervangende tehuis van de Stichting Veilige Haven geopend. Het huis, Crayenesterlaan 126 in Haarlem, biedt veertien meisjes, die werkzaam zijn in de beschutte werkplaats aan de Bo termarkt, onderdak. Huize de Brug, zo als dit derde huis van de stichting is ge noemd, staat onder leiding van directri ce mejuffrouw A. Francois. De heer D. Ruting, voorzitter van de stichting, trad als gastheer op tijdens de receptie in de salon van het tehuis, die door een kleine honderd mensen werd bezocht. Een hoofdstuk apart vormt de par keergarage. De heren Nelissen en Holt willen er ruimte reserveren voor 790 auto’s, terwijl de gemeente een capaciteit van 400 voldoende acht. Het punt is echter, dat een kleinere garage door de entourage van autoshowrooms, sportaccommodatie, motel, kantoren, woningen, Kamer van Koophandel en EVENALS IN PARIJS werd in de Holthaus-collectie veelvuldig gespeeld met applicaties. Het korte jasje van een zwart jersey broekrokpakje kreeg op de rug een applicatie van een vrouwenkopje compleet met sigaret ALS DE gemeente en beleggers toe happen, krijgt de bebouwing tussen het Nassauplein, Kinderhuisvest en Nieu we Gracht (nu nog Spaarnestad) zo ongeveer het gezicht, dat op deze ma quette van de Haarlemse architect A. Tel is uitgewerkt. Zo op het oog gla zen „paleizen,” die de gemeente en de binnenstad als resultaat van uitgekien de brain-storming van makelaar H. J. Nelissen en oud-raadslid W. Holt krijgt toegeschoven. DE PUBLICATIE van de plannen in dit stadium is daarom zo belangrijk, omdat aan de hand van de reacties zal moeten blijken hoe groot de be hoefte aan een dergelijk project is. Zo als wij deze week reeds uitvoerig be richtten gaat het om een flat van au- toshowrooms (op. de voorgrond), een parkeergarage die hiermee direct wordt verbonden, sportzalen, een mo tel, kantoorgebouwen en flatwoningen. De kosten wordt inclusief de aankoop van de Spaarnestadgebouwen en af braak daarvan gecalculeerd op 20 mil joen gulden. Dat bedrag ligt relatief laag, omdat op een eenvoudige manier systeembouw wordt gehanteerd en ook de parkeergarage kolomvrij wordt ge maakt. Collecte. De in Zandvoort en Bent veld gehouden collecte ten bate van de Ne derlandse Hartstichting heeft opgeleverd f 6.401,20. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse Hartstichting telt thans reeds ruim 500 leden, die vorig jaar tijdens de ledenwerf-actie ruim 5.000,bijeen brachten. de reacties van B. en W. en enkele hoofdambtenaren waren bemoedigend. Algemeen directeur J. H. A. Harde man van Openbare Werken kwam ten minste in een rapport over het pro ject tot de conclusie, dat het zeker de „moeite waard was” om de mogelijk heden verder te onderzoeken, terwijl B. en W. in juni 1970 meedeelden dat zij de resultaten bij verdere uitwer king „met grote belangstelling” tege moet zagen. IN DE COLLECTIE van Holthaus voerde linnen de boventoon. Het was verwerkt in shortpakjes, broekrokken, bermuda’s en robe-manteaux zowel geruit als effen. Het mooiste en in derdaad origineel vond ik de beige linnen terras-ensembles met shorts of lange broek. Deze creaties zijn wel bekend op echte zomerse dagen, want onder de lange hessen blijft van bo ven alles lekker luchtig bloot. Overi gens leuke, zwierige flaneercombina- ties. binnen en eiste geld onder bedreiging met een pistool (een zwart gespoten plastic stuk speelgoed, maar dat zag niemand), hij kreeg het: elfduizend gulden. Met een vriend die buiten stond te wachten ging hij ervan door en deze begroef de buit gedeeltelijk in de duinen aan de Frans Zwaanstraat. De rest ging naar een vrouw in Haarlem. De dader kon gearresteerd worden doordat hij in paniek raakte en zijn autonummer genoteerd werd. Toen hij zelf op weg was naar het politiebu reau kon een patrouille hem onderweg al aanhouden. De oorzaak zou in psychische omstan digheden liggen (de afgelopen twee jaar had hij meer inbraken gepleegd). Een zenuwarts verklaarde hem verminderd toerekeningsvatbaar op het moment van zijn overval. Aan de straf werd dan ook het toezicht van een psychiater verbon den, in de proeftijd van drie jaar. De mededader kreeg acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Hij was al eerder veroordeeld, ook al als „meeloper” met de andere jongen bij diefstallen. Hij had evenals de hoofddader geen duide lijk motief, en ook bij hem werd de oor zaak in het psychologische vlak gezocht. Tegen hem was negen maanden waarvan drie voorwaardelijk geëist. Déze man echter, een 52-jarige IJmuide- naar had weinig te vrezen. Hem was, zoals alle anderen, 82 in totaal, ten laste gelegd in de jaren tussen medio ’64 en ’66 steek penningen te hebben aangenomen. „Heeft u ze aangenomen?” vroeg de rechter, „Ja” verklaarde de man voor hem „maar ik ben er in ’63 mee opgehouden”. Zodat hem niets kon worden gemaakt. „Vrijspraak” luidde de eis die geheel door de politie rechter gevolgd werd. Zijn collega’s, 21 man sterk, de laatste groep van de 62 loodsen uit de IJmond, kwamen niet opdagen. Bij hen werd de uitspraak van het Hof weer gevolgd: boe tes voor „het aannemen van een gift of het doen van een belofte zonder daarbij in strijd met de ambtsplicht te handelen”. Een uitspraak die ook door de Amsterdam se rechtbank onlangs tegenover enkele Amsterdamse loodsen werd gevolgd. Al naar gelang de lengte van de diensttijd, en het feit of iemand gepensioneerd was, wer den boetes uitgedeeld variërend van 200 tot 800. HAARLEM. Het initiatiefvoorstel van D’66 en P.C.G., de raadsvergaderin gen voortaan niet meer alleen op woens dagmiddag maar om de drie weken ook op donderdagavond te houden, is. giste- I^p(l f i ifPPV/l 1 ren ten tweeden male van de agenda af- gevoerd. De raadsvergadering was zo uit gelopen, dat drs. Captijn, fractievoorzit ter van D’66, voorstelde de behande ling van het voorstel naar de volgende vergadering te verschuiven. Hij vroeg daarbij het een betere plaats op de agen da te geven dan ditmaal het geval was. Het stond nu namelijk als laatste punt genoteerd. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft een 36-jarige chauffeur uit Haarlem conform de eis veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk voor een reeks dief stallen. Dat was een hele waslijst: van een zonnebril tot een schrijfmachine, van bromfietsen tot radio’s. De chauffeur gaf alles toe tjjdens de zitting, maar zei dat de situatie waarin hij verkeerde hem ertoe gebracht had. De civiele vordering die tegen de man was ingediend werd ook door de rechtbank toegewezen. Een 24-jarige automonteur die een leef tijdgenoot letterlijk het mes op de keel had gezet, kreeg, ook conform de eis, een maand voorwaardelijk en een boete van 150. De veroordeelde had een man de punt van een bajonet op de keel ge zet zonder door te drukken echter. Oorzaak: een vrij ingewikkelde geschie denis met vriendjes van een vrouw, die elkaar niet zo mochten. Het resulteerde in een confrontatie tussen de vriendjes bij het huis van de omstreden en be vochten vrouw. Bij een schermutseling zou de automon teur de bajonet door een autoraampje op de keel van zijn tegenstander gezet heb ben. En toen was deze weggereden Maar het was de president en de andere rechters tijdens de zitting niet duidelijk hoe deze had kunnen wegrijden met een scherpe bajonet op zijn keel gedrukt. Op elke manier had volgens hen het lemmet in de keel moeten snijden. De jongeman in de auto had ook slechts aan de hand kunnen zien of het de veroordeelde was die de bajonet door zijn raampje stak. De officier hield het op „bangmakerij” en baseerde zijn eis op bedreiging met zware mishandeling. De rechtbank is hem daarin gevolgd. Het heeft er alle schijn van, dat in ventiviteit niet meer de sterkste zij de is van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus. Was zijn herfst- en winterkollektie al een getrouwe af spiegeling van Parijs, op de voor- j aarsshow, die ik gisteren van hem in eigen huis zag, was het al niet be ter. Het kon niet op, de kopieën van onder anderen Yves St. Laurent en waarbij zelfs de rookkringetjes niet ontbraken. Daar bleef het evenwel niet bij. Jasjes en jumpers werden ook nog versierd met sterren, zonnen en stuurraderen. Als hoogtepunt van al deze buitenissige voorstellingen kreeg een sierlijk, springende panter de boezem als startplaats toegewezen. Uw Holthaus avondjapon is er mee verrijkt. En wat te zeggen van een jasje, waaronder een bermuda, met over de blote boezem gekruiste stras-bretelle- tjes. Ja goed, je hoeft het jasje niet open te knopen, maar op een fivool feest glittert het toch aardig. Tot slot nog iets over de roklengte en de kleuren. Dick Holthaus houdt het voor dit seizoen op „net op de knie”. De door hem toegepaste kleu ren zijn wit, beige, marineblauw, zwart, geel en rood. jjegfa-y i.b= Bnr.se::.- •-

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 7