OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veel doden in Dacca LEGER SCHIET IN PAKISTAN x OP BURGERS Kort geding Vomar tegen Beverwijk Amerikanen vluchten weg uit Che Sanh Overbesteding pas eind 1971 kleiner Wie betaalt de schade? kom naar Amsterdam Libië draait oliekraan wellicht dicht Dossiers van Portugezen gestolen F nog 2 dagen in Amsterdam ïac.wamïng EDELSMID - JUWELIER -L' - SS MO Barhouder schiet bezoeker dood AGENDA pagina 15 Ver der in de krant Particulier verbruik vermindert al eerder Italië wil roken HET WEER Locomotief rijdt twee NS’ers dood Ja,bij A^K. Hebtu goed gezien! Jeugdig kledend complet. Chique! Voor maar 168.- Toenemende hoop op pasjesregeling in alle openbare gelegenheden verbieden Hoogovens gaat groei afremmen te wijl JAARGANG No 67 316e 219 VRIJDAG 26 MAART 1971 Het woord is aan... Op 16 april: Impasse in Tripoli NOORD-VIETNAM BRENGT ARTILLERIE NAAR GEDEMILITARISEERDE ZONE 839,- Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn. f Hoofdredactie: Jos L. Lodewyks E. Koning Na boerenopstand in Brussel Corduroy hoekset Binnen meer dan u buiten ziet. ~.z Nieuw model van Frans atelier, te zien in de etalages: '.wl^Ehmese— NEW DELHI (AP, Reuter en AFP) Het Pakistaanse leger heeft in Oost-Pakistan de macht overgenomen. Alle politieke activiteiten zijn ver boden. Het leger heeft de opdracht gekregen op iedereen te schieten die zich op straat bevindt. In Dacca zijn verwoede straatgevechten aan de gang. Het verlies aan mensenlevens zou groot zijn. Waarnemers spreken van een begin van burgeroorlog. 85e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Zonnige perioden Zalige voorjaarskleding zo’n japon plus mantel. U kiest uit wol, jaquardzijde of Trevira. En uit maar liefst 9 kleuren; in de maten 36 t/m 48. -z Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Haarlems Dagblad (Van een onzer verslaggevers) zeker THAILAND; CAMBODJA ADVERTENTIES Einander Als onze voorouders uit vroeger le ven nog eens zouden herleven, zou den ze haastig weer dood gaan. 2 3 zits bank incl. formica hoektafel |KHE SANHfg Deze krant bestaat uit veertig pagina’s Naar de Showroom Dieselservice op het Industrieterrein Amstel, Dan. Goedkoopstraat 9 op 27 of 28 maart. Geopend van 10.00 tot 22.00 uur; 's zondags van 10.00 -17.00 uur. )o Honger ^SioeLflE .om: ianh: de grote, gratis show van Fiat vracht- en bestelwagens. Alle typen auto’s zijn omringd door films, vriéndelijke gastvrouwen en vrolijke drankjes. Plüs een prijs-kans op één van de tien reizen naar de Fiat fabrieken in Turijn en Parijs. =0 km 20CC ''’’F- wonkunst Zijlstraat 62 - Tel. 31 0413 - Haarlem lómTHöi- jVOTnlP W- BONN. In West-Berlijn is gisteren de hoop toegenomen dat het met de paasdagen mogelijk zal zijn bezoeken te brengen aan familieleden en kennis sen in het oostelijke stadsdeel. Kort na dat de regering van de de DDR de West- berlijnse Senaat uitnodigde morgenmid dag in Oost-Berlijn de enkele weken ge leden onderbroken dialoog voort te zet ten, zag men in het westen dat soldaten van de Volksarmee bij doorgangsposten in „de muur” controlehokjes plaatsen. Terwijl Amerikaanse helikopters hun motoren warm draaien om zo snel mogelijk te kunnen opstijgen, zoeken Zuidvietnamese soldaten in paniek dekking op de basis Ham Nghi in de buurt van Che Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam. De Noordvietna- mese artillerie is begonnen aan inten sieve artilleriebeschietingen op deze basis. De dekking zoekende soldaten waren pas teruggekeerd van hun ac tie in Laos. Militaire woordvoerders in Saigon hebben meegedeeld dat de campagne in Laos de regeringstroepen vijftig percent aan verliezen heeft ge kost. AMSTERDAM. Na een diefstal van circa 200 dossiers van Portugese dienst weigeraars, politieke vluchtelingen en an deren in de nacht van zondag op maan dag, die pas nu bekend is gemaakt, maakt het werkbestuur van het Adviesbureau voor Portugezen in Amsterdam zich ern stig zorgen. De daders van de wat het bestuur noemt doelgerichte, professionele kraak, verlieten het bureau in de Am sterdamse Roetersstraat met medeneming van onder meer gegevens over tegenstan ders van het Portugese bewind van wie zich nog velen in Portugal bevinden. Zonder een enkel spoor na te laten, drongen de daders het pand binnen en namen de sleutel van de archiefkast waarin zich de gegevens bevonden uit een geldkist. Volgens de recherche is men binnengedrongen met een valse sleutel. Direct na ontdekking van de diefstal wer den alle ingeschrevenen bij het bureau per stencil gewaarschuwd. .SAIGON ADVERTENTIES De chauffeur was met drie collega’s een avondje uit geweest. Zij kregen in een bar ruzie met de eigenaar, die de mannen met een pistool achterna ging. De heer Boswinkel werd door een kogel in het hoofd getroffen. Hij was op slag dood. Een 37-jarige collega uit Oldenzaal kreeg een kogel door zijn jas. De barhouder ging er kort na de schietpartij vandoor. Hij is nog voortvluchtig. - NEW YORK (Reuter) De kans be staat dat Libië de oliekraan zal dicht draaien. Gistermiddag zijn nogal verras send besprekingen gevoerd tussen het Li bische regime en de Westerse oliemaat schappijen nadat eerst was gezegd dat het overleg met Libië was afgesloten en dat alleen nog een overeenkomst moest worden ondertekend. In Tripoli hebben functionarissen van de oliemaatschappijen tot dusver gewei gerd vragen te beantwoorden over de aard van de besprekingen. Men wilde al leen loslaten dat zich „iets nieuws” heeft voorgedaan, en dat contact wordt onder houden met Libië. „We wachten af’ al dus de verklaring. Een woordvoerder in New York deelde nog mee dat de Libische regering „een voorstel bestudeert en dat een gesprek in het weekeinde op het programma staat.” (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. Hoogovens gaat het zui niger aan doen. Het groeitempo zal in 1971 wat worden afgeremd. De reden: verwachte lagere opbrengst- prijzen en stijgende grondstoffenprijzen, hogere arbeids- en toeleveringskosten en stijging van de belastingen, die het re sultaat nadelig zullen beïnvloeden. Ook de budgetten en de personeelssituatie zul len zorgvuldig worden doorgelicht, aldus het personeelsblad De Grijper. BEVERWIJK. De heer C. Zwanen burg, directeur van de zelfbedienings- zaak n.v. Vomar heeft via zijn nieuwe raadsman, mr. J. van der Plas in Den Haag, een kort geding aangespannen te gen de gemeente Beverwijk. Deze zaak dient vrijdag 16 april in het Haarlemse ge rechtsgebouw. In de zaak, gevestigd aan de Banken- laan, mogen op gezag van het gemeen tebestuur uitsluitend tuinartikelen wor den verkocht. De heer Zwanenburg eist een schadeloosstelling, wegens goede- renbederf, aanloopkosten en een inkom stenderving van 15.000 tot 20.000 per week. Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Zonnige perioden maar ook plaatselijk een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Minimumtemperatuur van 3 graden aan zee tot om het vries punt in het binnenland. Maxi mumtemperaturen morgen on geveer 8 graden. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL. Na de boerenveldslag van afgelopen dinsdag zijn de stad Brus sel en honderden particulieren met een gezamenlijke schade blijven zitten, die op zo’n 5,5 miljoen gulden wordt geschat. De vraag is nu wie dat gaat betalen. De boeren, die in een paar uur tijds deze ravage aanrichtten, ploegen al lang weer rustig voort. Op hen is geen verhaal mo gelijk. Dus wordt het een zaak voor de verzekeringsmaatschappijen. Maar het ziet ernaar uit, dat die zich zullen gaan beroepen op de zogenoemde oproer-clausule. Het gaat er dus in de eerste plaats om te weten of de ongere geldheden onder het hoofdstuk „oproer” vallen, of dat men ze eenvoudig „relle tjes” kan noemen. Hier begint dan een langdurig juridisch gevecht, waarbij woordenboeken het zwaarste geschut zullen vormen. De or ganisatoren van de mars op Brussel hou den het erbij dat het een manifestatie was, die nota bene nog werd gehouden met de goedkeuring van het stadsbestuur. Dat de zaak een beetje uit de hand is gelopen, ligt volgens hen aan de orde diensten, die niet voor hun taak bere kend waren. President Jaja Chan zou vandaag een radiotoespraak tot de bevolking van Pa kistan houden. De actie van het leger volgde na aanvoer per boot en per vlieg tuig van grote contingenten militairen en na de terugkeer van Jaja Chan, wiens besprekingen in Oost-Pakistan met sjeik Moedjiboer Rachman in Dacca geen re sultaten hebben opgeleverd. De crisis tussen Oost- en West-Paki- stan spitste zich gisteren toe na berich ten dat in het gebied van Rangpoer en Chittagong 35 mensen waren gedood en zeker honderd gewond. Militairen zouden hier op een menigte hebben geschoten. Ook in West-Pakistan was het gisteren onrustig. In de industriestad Liallpoer kwam het tot botsingen tussen „Volks- gardisten”, een militante groepering van de linkse volkspartij van Bhoetto. en de politie. Daarbij zouden zeker honderd mensen zijn gewond. Sjeik Moedjiboer Rachman heeft voor morgen een algemene staking in Oost- Pakistan uitgeroepen uit protest tegen het optreden van de militairen. In een radio-uitzending, die in New Delhi (India) werd beluisterd, werd ge zegd, dat het leger de radiozender van AMSTERDAM. De in december af- gekondigde loonmatigingsbeschikking van de regering en andere in de laatste maanden van 1970 getroffen of aangekon- digde conjunctuurmaatregelen hebben, blijkens ramingen van het Centraal Plan bureau nauwelijks méér effect dan het voorkomen van een verdere toeneming van de overbesteding. Deze maatregelen zullen naar verwachting de groei van de binnenlandse bestedingen met 0,75 per cent beperken. Enige werkelijke vermindering van de overbesteding zou naar verwachting pas tegen het einde van 1971 kunnen optre den door een verzwakking van de in 1970 sterk toegenomen investeringsgeneigd- heid. Daaraan zal dan mede het door de sterke loonstijging aanzienlijk te ruglopende rendement op het in kapitaal goederen geïnvesteerd vermogen ten grondslag liggen, aldus schrijft de Ne- derlandsche Bank in een bericht over het vierde kwartaal van 1970. De onveranderd gunstige beoordeling van de orderontvangst en de orderposi- tie in de verwerkende industrie lijkt een voorlopige bevestiging van deze prognose te zijn, evenals het in het vierde kwar- Het rookverbod zou ook moeten gelden voor alle openbare vervoermiddelen. De opbrengst uit de geldboeten die op over treding van het verbod staan wil de re gering verdelen over instellingen die zich met de kankerbestrijding bezighouden. Unieke kollektie handgesmede eigentijdse sieraden. Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat. 1ste straat links vanaf Houtbrug. Uit het binnenland2. 25 Buitenlands nieuws3 Achtergrond 3 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 13 Weerraport 15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Kunst21, 23 Radio en tv21 Filtns 21 Economisch nieuws 23, 27 Puzzel 23 Schrijvende lezers 25 Scheepsberichten 27 Beurs 27 Sport 33, 35 Groentjes 31, 34, 36, 37 ROME (Reuter). Het Italiaanse mi nisterie van Gezondheid heeft bij de Se naat een wetsontwerp ingediend dat het roken in openbare gelegenheden als sta- tionswachtlokalen, bioscopen en theaters die niet over goede luchtverversingsin- stallaties beschikken wil verbieden. taal hoog blijven van de vergunningen- afgifte voor bedrijfsgebouwen voor nijver heid, handel en verkeer. Wel lijkt vol gens de Nederlandsche Bank een af zwakking van het particuliere verbruik in de eerste maanden van 1971 waar schijnlijk. Dit als reactie op een zeer krachtige expansie in het vierde kwar taal door de 400-golf en het vooruitzicht op belastingverhoging. CHE SANH/WASHINGTON/HANOI (Reuter/AFP). Honderden Ameri kaanse soldaten zijn gisteren met vracht vliegtuigen vertrokken van de basis Che Sanh in het noorden van Zuid-Vietnam, van waaruit het Zuidvietnamese offen sief in Laos is begeleid. Op de basis waren 3.000 Amerikaanse militairen ge legerd. Officieren hebben bevestigd dat de basis over een week zal worden ge sloten, maar een Amerikaanse woord voerder zei niets van een dergelijk plan te weten. Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie is Noord-Vietnam bezig ar tillerie en raketten over te brengen naar de gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Vietnam. Daardoor zouden krachtiger en meer accurate aanvallen op de basis Che Sanh mogelijk worden. De toegenomen activiteit in de zone werd volgens de woordvoerder van het mi nisterie al door verkenningsvliegtuigen gesignaleerd voor het begin van de inval in Laos. De woordvoerder wilde niet zeg gen of het Pentagon hierin een schen ding ziet van de overeenstemming, die in 1968 leidde tot stopzetting van de Ame rikaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Toen is overeengekomen dat geen van de partijen de zone voor mili taire doeleinden zou gebruiken. In Hanoi heeft de Noord Vietnamese commissie voor onderzoek van Ameri kaanse oorlogsmisdaden gisteren bekend gemaakt dat de Amerikaanse bombarde menten op de Noordvietnamese provin cies Kwang Binh en Ha Tinh zeker 100 mensen het leven hebben gekost. Volgens het communiqué voert de Amerikaanse luchtmacht dagelijks verkenningsvluch ten uit boven vrijwel alle provincies, ook boven de steden Hanoi en Haifong. In maart zouden tot dusver 220 tactische bombardementen zijn uitgevoerd op be volkte gebieden in Kwang Binh, Ha Tinh en Vinh Linh, ten noorden van de gede militariseerde zone. Noordvietnamees af weergeschut heeft deze maand 14 Ame rikaanse vliegtuigen neergeschoten, waar onder een B-52, aldus .het communiqué. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft bekendgemaakt dat sinds het begin van de oorlog In zuid-oost-Azië (1 januari 1961) 44.730 Amerikaanse militairen bij gevechtshandelingen zijn gesneuveld. Bij „niet vijandige acties” zijn nog 9.364 Amerikanen om het leven gekomen. Vol gens de Amerikaanse schatting hebben de Noordvietnamezen en de Vietcong in die periode 723.318 man verloren. De to tale Zuidvietnamese verliescijfers zijn niet bekendgemaakt. UTRECHT. Twee employees van de Nederlandse Spoorwegen zijn vanmorgen tussen het goederenemplacement de Riet landen en het Centraal Station in Am sterdam, op het spoor langs de Piet Hein- kade, door een locomotief aangereden. Zij waren op slag dood. J^JZUID-fc 9teïopifil(0e Kwi Nhorfl Tuy Hoi jSSSSïlBan Me Thuot +x+l O jïZ1' Dotat VIETNAM^ ©Bién Höóz~= ftJÉE Dacca, die in handen was van de Awa- miliga van sjeik Moedjiboer, heeft bezet. Radio West-Pakistan, die de aankomst van Jaja in Karatsji meldde, maakte be kend dat alle onderwijsinstellingen en banken in Oost-Pakistan hun deuren voor onbepaalde tijd hebben gesloten. Alle wa pens moeten onmiddellijk worden ingele verd. Arbeiders, die in het kader van sjeik Moedjiboers wekenlange ongehoorzaam- heidsactie niet op hun werk zijn versche nen, moeten binnen 24 uur weer aan het werk gaan. Zo niet dan zullen zij voor een krijgsraad moeten verschijnen. Voor pers, radio en televisie is een strenge censuur ingesteld. De Westpakistaanse radio verklaarde, dat overtreding van de bevelen der mili taire autoriteiten kan worden bestraft met maximaal tien jaar strenge gevangenis straf. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur (Van onze correspondent) OLDENZAAL. Een ruzie heeft van morgen omstreeks half vier geleid tot de dood van de 37-jarige chauffeur H. Bos winkel uit Oldenzaal. De man werd neer geschoten door een barhouder uit Olden zaal. - 1 U.S.S.R. CHINA INDIA OOST- PAKISTAN J WEST- PAKISTAN

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1