OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Doel: Experimenten met onbemande sateliet DRIE RUSSEN IN DE RUIMTE Baggerstaking maandag voorbij Hoogovens 37% lagere winst Twee ziektedagen voor eigen rekening: 180 staking man in Ton buit bij bankoverval Kind op zebra doodgereden jac. warning I Minister komt luisteren Géén represaille-maatregelen tegen werknemers Miljoen uit bondskassen uitgekeerd Conflict in Nieuwe Pekela AGENDA pagina 21 Verder in de krant in Zwanenburg naar lawaai HET WEER Lactacyd ROOS VET HAAR STUURMAJJA (OHEN Lactacyd b Liquide JAARGANG No 90 316e JAARGANG No 242 VRIJDAG 23 APRIL 1971 85e Het woord is aan... In eerste kwartaal (Van onze redactie economie) pagina 23 Inhoud akkoord 839,— Simuleren Vrachtauto rijdt door rood licht in Lisse Personeelsstop bij AKZO Corduroy hoekset 2 3 zits bank Uitnodiging aanvaard: TISSOT horloges Uïtgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Kans op regen Onzekerheid „Geen explosie” F r Steunen Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mije. H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 1 tj Haarlems Dagblad W i m Kan: (Van onze redactie economie) ADVERTENTIES Bij apotheek en drogisterij zijn AMWVVUWIA/VUVWMIWWVVVWWVAAAMVMNVWVWWWVWWWW incl. formica hoektafel A Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks E. Koning De cabine van de Sojoez-10 met van links naar rechts boordwerktuigkun dige Jelisejev, commandant Sjatalov en testingenieur Roekavisjnikov. (Zie ook pagina 13). VVVWVVVVVVVVVVWVVVVVVVWVWWWWWWWWW VWWVWWWWVWWWWWWWVWWWWW’ De concrete inhoud van de overeen komst: staal of doublé f 148.- U I pH-3.S doublé f 137.- overgevoelige huid elegante sieraden technisch van hoge klasse en toch... niet gek duur wnkimst Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem GILZE. Drie mannen hebben van morgen om half tien een gewapende over val gepleegd op een bijkantoor van de AMRO-bank in Gilze bij Breda en daar bij, volgens voorlopige schatting 100.000 buit gemaakt. De mannen vluchtten in een auto, waarmee zij op de weg Breda- Tilburg tegen een boom reden. De politie veronderstelt dat het drietal liftend ver der is gegaan. BVEVSï De werkgevers hebben uitgerekend dat dit pakket een loonkostenstijging van 35 tot 40 percent gaat betekenen, waarbij een deel van de loonkosten vanwege de indexering afhangt van de prijsontwikke ling. Een radio is een ding waardoorheen mensen praten die niets te vertellen hebben tegen mensen die niet luis teren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM-BREDA. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) is gis teravond ingegaan op een uitnodiging van de Zwanenburgse mevrouw Frie da Broks haar in het geplaagde dorp te bezoeken, wanneer de geluidshinder weer eens ondraaglijk is. Minister Bakker sprak gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Bre da. Een grote groep leden van de ac- IJMUIDEN. Op grond van voorlo pige cijfers wordt de nettowinst van Hoogovens over het eerste kwartaal van 1971 ongeveer 37 percent lager geraamd dan die over het bijzonder goede eerste kwartaal van 1970. Dit is vanmorgen in Hoogovens meegedeeld. Met het bekendmaken van deze cijfers wordt vooruitgelopen op het verschijnen van het geconsolideerde resultatenover zicht over het eerste kwartaal op 3 mei. Mevrouw Broks met haar man Jos, een van de voormannen van de Lastige Zwanenburger. tiegroep Schiphol Stop was de bewinds man nagereisd. Mevrouw Broks vroeg de bewindsman zelf eens in Zwanen burg te komen luisteren. „Dat wil ik met alle plezier doen,” antwoordde drs. Bakker en gaf zijn telefoonnum mer in Wassenaar, waar mevrouw Broks kan bellen als de geluidshinder weer ondraaglijk is. Het echtpaar Broks dat lid is van „De Lastige Zwanen burger” was door Schiphol Stop uitge nodigd de reis naar Breda mee te ma ken. Zowel werkgevers als werknemers zijn van mening dat er van een loonexplosie geen sprake is op basis van deze formule. Stakingsleider De Vreeze: „De produk- tiviteitsstijging in het baggerbedrijf ligt ver boven het gemiddelde. Die 3 percent reëel wakkert daarom de inflatie niet aan”. De stakingsleider was tevreden met het akkoord. De onderhandelaars hebben wel niet alles gekregen wat ze vroegen, „maar we zitten toch heel dicht bij de 98,5 percent”, aldus De Vree ze. PAPENDRECHT Maandag is de baggerstaking voorbij. De miljoenen schade, die er het gevolg van zijn, waren achteraf bezien niet nodig ge weest, constateerden gisteravond de werkgevers tijdens een persconferen tie in het gebouw van Bos en Kalis in Papendrecht. Met rustig onder handelen was hetzelfde resultaat mo gelijk geweest, zeggen zij nu. Vraag van stakingsleider Piet de Vreeze: „Waarom boden ze dan niet eerder, wat er nu op tafel is gekomen?” (Van onze redactie economie) VEENDAM. De ongeveer 180 werknemers van de Papier en Karton fabriek Pekela n.v. in Nieuwe Pekela zijn gisteravond in staking gegaan om dat ze het niet eens zijn met een di- rectiemaatregel, waarbij met ingang van 1 mei de eerste twee ziektedagen van alle ziekte- en ongevalsmeldingen als wachtdagen zullen worden inge houden. Bonafide gevallen zullen na twee maanden alsnog uitbetaald wor den. De stakers eisen onmiddellijke ver wijdering van de mededeling op het publikatiebord in de kantine en willen niet eerder weer aan het werk, voor dat de maatregel is ingetrokken. De directieleden W. J. C. Veeren en J. E. Loman zeggen dat de maatregel genomen is in verband met de „on rustbarende stijging” van het aantal ziektegevallen. WAO-gevallen buiten beschouwing gelaten, is het ziektever zuim in 1968 van gemiddeld 3,9 per cent opgelopen tot 7,2 percent in 1970. stijging van 3 pct. per halfjaar tijdens de tweejarige contractperiode is, gaven werkgevers en werknemers geen gemeen schappelijke persconferentie. De Vreeze en z’n mensen deden dat in Sliedrecht. „Het zou lariekoek zijn om nu al over een herstel van wederzijds vertrouwen te praten”, zei hij. Dat er ook in een sfeer van wantrouwen onderhandeld werd, bleek donderdag uit de trage afronding van het akkoord, met name op de punten vorstverlet- en stillig-uitkeringen. De sta king heeft de bonden één miljoen uit de kassen gekost. De werkgevers becijfer den alleen al op het stilliggen van bag- germateriaal 450 miljoen verloren te heb ben. Het Pekelase bedrijf heeft een eigen cao opgesteld, in overleg met de gra fische en fabrieksbonden. Het ziekte verzuim kost het bedrijf ruim 10 per cent van de maandelijkse loonsom. De heer Veeren vertelde dat het GAK en de directie enkele duidelijke bewijzen van simuleren in handen Ondanks het akkoord, waarvan het hoofdbestanddeel een waardevaste loon- Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidoostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Mi nimumtemperaturen ongeveer 11 graden, maxima morgen van 15 tot 20 graden. Het doel van de Sojoez-10 is experi menten uit te voeren met het vier dagen geleden in een baan gebracht onbemande ruimtestation „Saljoet.” de geperfectio neerde boordsystemen van het ruimte schip uitvoerig te beproeven, de handbe- sturing te testen, de oriëntatie en stabili satie van het vaartuig na te gaan en het doen van medisch-biologische onderzoe kingen. Kolonel Sjatalov is 43 jaar. In januari 1969 maakte hij zijn eerste ruimtevlucht. Samen met de bemanning van de Sojoez- 5 voerde hij toen een koppelingsmanoeu- vre uit waardoor het eerste experimen tele ruimtestation ontstond. Aan boord van de Sojoez-5 was toen Jelisejev. Bei de mannen zijn ook in 1969 betrokken ge weest bij een ruimte-experiment. Onder leiding van Sjatalov voerden toen de So- joez-6, 7 en 8 manoeuvres uit. Het derde bemanningslid van de Sojoez-10, Roeka visjnikov, maakt zijn eerste ruimtevlucht. De Sojoez-10 is vanochtend om 00.54 uur gelanceerd. Om 1.59 uur kwam het ruim teschip in een baan om de aarde. Door de bekendmaking hiervan kwam een ein de aan de onzekerheid over wat de Rus sen met de „Saljoet” van plan waren. Hoe lang de drie Russen in de ruimte zullen blijven is niet bekend. Ook is niet de vraag beantwoord of één of meer van hen direct aan boord van het ruimtesta tion zullen gaan. In tegenstelling tot de Amerikanen heb ben de Russen zich tot nu toe beperkt tot het verkennen van de ruimte dicht bij de aarde. Over de Saljoet verklaarde dezer dagen generaal Georgi Beregovoi, een van de eerste Russische ruimtevaar ders, dat het om een nieuw type ruimte schip gaat dat automatisch wordt be stuurd. Hoe het station er uit ziet en wat het weegt, is nooit meegedeeld. Beregovoi voorspelde dat nog in de zeventiger ja- ren een internationaal ruimtestation met scheidene verdiepingen in een ruimte- baan om aarde en zal worden gebracht. Tass meldde vanochtend dat de Saljoet zijn vlucht vervolgt. Het ruimtestation had toen zijn 66ste omwenteling om de aarde voltooid. Alle instrumenten aan boord werkten goed. (Van een onzer verslaggevers) LISSE. De zesjarige Johnny Slobbe uit Lisse-De Engel is vanmorgen tijdens het oversteken op een met verkeers lichten beveiligde oversteekplaats door een vrachtwagen aangereden en over leden. Een vijfjarige jongen, eveneens uit Lisse-De Engel werd licht gewond. De verkeerslichten, bij de school aan de Beekbrug, zijn veertien dagen gele den geplaatst juist ten behoeve van overstekende schoolkinderen, die de in stallatie zelf kunnen bedienen. De chauf feur van de vrachtwagen, afkomstig uit de Haarlemmermeer, verklaarde tegen over de politie dat hij de lichten, die voor hem rood stonden, niet had opge merkt. i Voorzitter B. Liefaard van de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale NVV gaf naar aanleiding van de staking in Nieuwe Pekela als commentaar dat de vakbeweging deze staking onmiddel lijk zal steunen, als blijkt dat de direc tie tegen de cao-afspraken heeft ge zondigd. De heer Liefaard zei op het standpunt te staan, dat het tegengaan van misbruik bij ziekteverzuim in de eerste plaats een controle-aangelegen- heid is. De werkgevers moeten boven dien oppassen dat ze de zaak niet over trekken als ze uit het oog verliezen dat de risicofactor voor ziekteverzuim toeneemt, naarmate de spanning op de arbeidsmarkt leidt tot het veelvuldiger inschakelen van fysiek minder gecon ditioneerde mensen. De heer Liefaard zei zich niet te kunnen voorstellen dat de vakbeweging ooit ruimte zou laten voor benaderingsmethoden als die van de directie in Nieuwe Pekela. Vanmor gen heeft het personeel zich met de vakbonden beraden over de situatie. Vanaf oktober ieder half jaar 3 per cent loonsverhoging plus compensa tie voor de geconstateerde prijsstij ging. Verhoging van het garantieloon bij stilliggen van 115 tot 135 percent, met reisuren- en onkostenvergoeding. Verhoging van de uitkeringen bij vorstverlet van 105 naar 130 percent. Verhoging van de vergoeding voor wachthouden met 40 percent: van 125 tot 140 per weekeinde. Er wordt voortaan eens in de acht in plaats van eens per vier weken wacht- gehouden. Een totale afschaffing van de wachtdiensten wordt onderwerp van gesprek. De vakantietoeslag wordt voortaan berekend over 135 percent van het basisloon. In het tweede contractjaar komt er een dag vakantie en 0,4 per cent toeslag bij. MOSKOU (Tass en AP) De Sovjet-Unie heeft in de afgelopen nacht een Sojoez-ruimteschip met drie kosmonauten aan boord in een baan om de aarde gebracht. De be manning van de Sojoez-10 bestaat uit de commandant, kolonel Vladimir Sjatalov, de boordwerktuigkundige Alexei Jelisejev en de testingenieur Nikolai Roekavisjnikov. Volgens het Russische persbureau Tass maken zij het goed. Alle instrumenten aan boord werken normaal. EDELSMID JUWELIER UNIEKE KOLLEKTIE HANDGESMEDE EIGENTIJDSE SIERADEN I Korte Houtstr 16, Haarlem tel. 311582 i zijstraat Grote Houtstraat. 1ste straat links vanaf Houtbrug. bMMWMMWWVWWUMMWWIAMWWIMMMMAMWMNW F ••‘N I JUWELIERS HORLOG8RS Houtplein 15 - Haarlem Tegen de stakers zullen géén represail lemaatregelen worden genomen, zo is overeengekomen. Een commissie van drie, bestaande uit burgemeester Chr. van Hofwegen van Sliedrecht en afge vaardigden van werkgevers en werkne mers, zal daarop toezien. De burge meester heeft trouwens in het hele on- derhandelingsspel een belangrijke rol ge speeld. Hij zorgde ervoor dat de delega ties niet steeds met kwade koppen uit el kaar gingen en dat er gisteren in de na middag op basis van het getimmerte van werkgever J. van der Salm een al geheel akkoord op alle punten kon wor den bereikt. gebruikt dan: medicinale shampoo Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 13, 15 Medische verzorging 15 Schrijvende lezers 15 Kunst 19 Radio en tv19 Filtns 19 Puzzel 21 Weerrapport 21 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 31, 33 Groentjes 25, 27, 28 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s hebben gekregen. Drie mensen hierom ontslagen. De directie heeft de nu afgekondigde maatregel enkele weken geleden met de fabriekscommissie doorgesproken. Die kon hierover een week nadenken en met alternatieven komen. Er is geen alternatief binnengekomen. Ook zou den geen reacties van de fabriekscom missie zijn binnengekomen op de no tulen van die bespreking. 'Wr' -

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1