OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf branden nacht neemt Möllers taak erbij in een DUITSE MINISTER VAN Koningin begint met consultaties Alkmaar zoekt naar pyromaan Britten met één been E.G .Schalkwijk EEG in wordt duurste ziekenhuis van Nederland Koffieprijs omlaag SHERRY FINANCIËN TREEDT AF DE GRUYTER SLUIT 75 ZAKEN morris before you buy Nieuwe kans voor SST FIAT RIJDERS-KORTING RIJDERS Hanoi meldt weer 1uchtaanvallen Tweede Kamer wees geen formateur aan Merkreclame van AGENDA Verder in de krant See tv terug naar dagbladen t Fles frisdrank spat uit elkaar: kind gewond HET WEER 1 deze week bij 1 JAARGANG No 259 DONDERDAG 13 MEI 1971 316e JAARGANG No 107 Het woord is aan... I J. Bartels (Van Nelle): I. Na marathon in Brussel pag. 23 en ACCESS. -30 A salvia’s, geraniums etc. Volop bloeiende ZOMERPLANTEN Pedro Ornella fles 445' The Coach House Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 223596 29 31 31 32, 33, 34 Ontslag voor 170 mensen Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Vrij veel wind Vlaams^weg,Haarlem.teï^4"3283 A'*»'*» O»? ALLE AUTO-UITLATEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post f 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur 85e Haarlems Dagblad M. F. Mörzer Bruyns: persbureau Een van de vtff branden, die vannacht in Alkmaar zijn gesticht, woedde in het pand van de fa Vos aan de Doelenstraat. I ADVERTENTIES <4 I (Zie verder pagina 5) - Hoofdredactie': Jos L. Lodewgks E. Koning Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Dames- en heren suède-en nappa pantalons. Pigskin sports-coats. ALKMAAR. Een tot op heden onbe kend gebleven man heeft Alkmaar gister avond en vannacht in rep en roer ge bracht. H(j stichtte tot vjjf maal toe brand In panden in de binnenstad binnen een straal van circa 500 meter. Alle branden ontstonden op korte afstand van de brand weerkazerne, waardoor het vuur steeds snel bedwongen kon worden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade beloopt vele tienduizen den guldens. Ondanks alle speuracties van de politie kon de brandstichter niet worden gepakt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het nieuwe St. Elisa beths Gasthuis in Haarlem zal het duur ste ziekenhuis van Nederland worden. Men houdt er rekening mee dat de ta rieven „half all-in” per verpleegdag tus sen de 125 en 200 gulden zullen schom melen. met 84 V.V.D., G.P.V., i af- i De con- Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder-suède- nappa- en s* lamsvachtjassen. BAR BODEGA Ged. Oude Gracht 34 Haarlem Gezellig trefpunt voor iedereen. Geopend tot ’s nachts 2.00 uur. Mr. Van Mierlo hield zijn hoofd er goed bij. AMSTERDAM. Met ingang van van daag zijn de prjjzen van gebrande koffie met 6 tot 13 cent per pakje van 250 gram, al naar gelang de soort, verlaagd. De prijs van oploskoffie daalde in het algemeen met 4 tot 6 cent per pot van 50 gram. Dit is mogelijk geworden door een da ling van de prijzen van ruwe koffie op de wereldmarkt, zo meldt de unie van koffie- branders. i. I 1 Uit het binnenland2, 15 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 A chtergrond 3 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 13 Kunst 11, 19,21 Films 11,21 Uitwijzer 11 Radio en tv19 Feuilleton 23 Beeldverhalen 23 Weerrapport 23 Economisch nieuws25, 31 Sport Scheepsberichten Beurs Groentjes brand gesignaleerd in een supermarkt in de Breedstraat. De brandweer was daar na een kwartier het vuur meester. De grootste schade is aangericht in het kaaspakhuis. De derde verdieping is gro tendeels uitgebrand, evenals de tweede verdieping van het leegstaande pand aan de Geestersingel. In de timmerwerkplaats is ook veel schade aangericht. In de su permarkt en in de papieropslagplaats bleef de schade beperkt. Algemeen wordt aangenomen dat de pyromaan, die vannacht aan het werk was, dezelfde is die in mei vorig jaar het gebouw van de Kamer van Koophandel in brand stak. In december werd in een conservenfabriek tot tweemaal toe brand gesticht, waardoor het bedrijf tot de grond toe afbrandde. Ook een wolververij ging in vlammen op. De brandweercommandant vindt het op merkelijk dat de pyromaan in Alkmaar steeds heeft toegeslagen direct nadat het volle maan was geweest. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. Vanmorgen om half vijf is de Brusselse marathon over de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap besloten met een princi pieel akkoord over de suikerinvoer, de overgangsmaatregelen voor land- en tuin bouw en het entreegeld voor de Britten. Reactie van staatssecretaris De Koster: „Ik zou zeggen dat Engeland nu een eind in de EEG zit. Materieel misschien voor de helft, naar de geest wellicht voor drie kwart”. Zoals bekend hebben de leiders van alle grote Britse partijen zich uitge sproken voor toetreding. Ze verwachten er opbloei van en meer invloed op inter nationale zaken. Volgens opiniepeilingen is het publiek thans voor 65 percent te gen, voornamelijk omdat de levensmidde len de eerste jaren flink duurder worden en de Britse onafhankelijkheid afneemt. Maar zowel premier Heath als EEG-mi- nister Rippon verwachten dat het onder handelingsresultaat de opinies zal wijzi gen. Het voornaamste resultaat van de be sprekingen was een akkoord over de me thode ter berekening van het bedrag dat Groot-Brittannië in het eerste jaar van haar lidmaatschap aan de gemeenschap pelijke begroting zal hebben bij te dragen. Die begroting sluit thans met een to taal van ongeveer 4 miljard dollar per jaar ruim 90 percent van dat bedrag wordt gebruikt voor de subsidiëring van West-Europa’s slinkende boerenbevolking. (Zie verder pagina 31) r dagavond Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Matige, ,aan de kust vrij krachtige wind tussen noord en oost. Minimumtempe raturen ongeveer 10 graden. Maximumtemperaturen aan zee omstreeks 17 graden, in het bin nenland rond 22 graden. HONGKONG, (Reuter) Amerikaan se vliegtuigen hebben van 8 tot 10 mei aanvallen gedaan op doelen in de Noord- vietnamese provincies Kwang Bin en Ha Tin. Het gebied van Vin Ling werd door strategische bommenwerpers van het type B-52 bestookt. Dit heeft het Nbordvietnamese persbureau gisteren bekendgemaakt. zelfbediening ^^tuincentrun^ Het leefmilieu wordt zoals de mens wil dat het wordt; het is een kwes tie van persoonlijk geweten. Dit valt af te leiden uit de begroting, die de directie van het ziekenhuis bij het COZ heeft ingediend. Hoewel de tarie ven nog moeten worden vastgesteld, verwachtte een woordvoerder van het COZ dat het wel deze kant opgaat. Naar zijn mening zal Haarlem mede door de nieuwbouw van de Deo, Maria- stichting en het Diaconessenhuis de eerstkomende jaren op ziekenhuisgebied een duurteeiland worden. Overigens heeft de gemeenteraad gis termiddag besloten het oude Gasthuis aan te kopen voor twee miljoen gulden. Dat gebeurde na een langdurig debat, waarbij ernstige kritiek werd geleverd op het beleid van B. en W. ten aanzien van gevoerde onderhandelingen en het feit, dat er nog steeds geen bestemming is voor dit kwetsbare gebied in de bin nenstad. een nieuw alarm. De derde verdieping van het kaaspakhuis van Eyssen n.v. aan de Kanaaldijk bleek in lichterlaaie te staan. De brandweer kreeg op dat mo ment nog meer brandmeldingen, zodat assistentie werd ingeroepen van brand weerkorpsen uit Ouddorp, Heiloo en Bergen. Er werd ook hulp verleend door leden van de Haarlemse brandweer, die toevallig in Alkmaar aanwezig waren. Tijdens het blussen aan de Kanaaldijk bleek een leegstaand pand, waarin vroe ger een confectieatelier was gevestigd, aan de Geestersingel in brand te staan. Op dat moment waren honderd brand weermannen met twee ladder- en acht bluswagens in actie. De politie had toen reeds een intensieve speurtocht op touw gezet om de dader te pakken. Tientallen rechercheurs in patrouille-wagens door kruisten de stad. Gealarmeerd door de brandweersirenes waren intussen veel mensen de straat op gegaan. Talrijke winkeliers hadden het licht in hun zaak aangestoken uit vrees dat de pyromaan ook daar zou toeslaan. Om één uur werd de vierde uitslaande brand gemeld, ditmaal in een timmer werkplaats aan de Doelenstraat op nog geen 30 meter afstand van de brandweer kazerne. Enkele motorspuiten hadden na tien minuten het vuur geblust. Om halfdrie werd de vijfde uitslaande De eerste brandmelding kwam binnen om 22.47 uur. Op de Geestersingel bleek brand te zijn ontstaan in een papierop slagplaats van de Verenigde Noord-Hol- landse Dagbladen. Binnen enkele minu ten was het vuur bedwongen. De beide bluswagens waren nog niet in de kazerne teruggekeerd of er volgde noodzakelijk aangeduid had, dat de ver antwoordelijkheid voor de stabilisatiepo- litiek in één hand ligt. Een concentratie van de krachten was vereist. De stabili- teitspoilitiek zou absolute voorrang moe ten hebben. Bondskanselier Brandt heeft donder dagmiddag nog een bezoek gebracht aan de Westduitse president, Gustav Heine mann. Brandt verzocht Heinemann de ontslagaanvraag van Möller te willen inwilligen. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM Fabrikanten van merkartikelen zullen dit jaar hun recla- meheil weer meer bij de kranten dan bij de televisie gaan zoeken. Dat is de me ning van president-directeur J. Bartels van Van Nelle, die over dit onderwerp sprak in de jaarvergadering. De kosten voor reclametelevisie lopen sterk op,. Bovendien is de televisie over- voerd, waardoor de werfkracht van de reclame afneemt, aldus de heer Bartels. Van Nelle zelf gaat het reclamebudget dit jaar óók verschuiven ten gunste van de dagbladen. ’s-HERTOGENBOSCH. Binnen zienbare tijd zullen 75 winkels van Gruyter nv (onderdeel van het SHV-i cern) worden gesloten. Deze filialen zijn landelijk gespreid. Bij de sluiting zijn ruim 400 personeelsleden van De Gruy ter betrokken, van wie er ruim 230 el ders binnen het bedrijf herplaatst kun nen worden. Van de 170 personeelsleden die niet herplaatst kunnen worden, zijn er 95 in volle dienst werkzaam. De overige zijn part-time en „zaterdaghulpen”. Tegenover de sluiting van 75 zaken staat de opening van 9 supermarkten. Over het ontslag van de 170 man is overleg gaande met de in de Decom sa menwerkende vakbonden, aldus een be richt van De Gruyter. Men praat over een regeling om de sociale gevolgen van ontslagen en overplaatsing op te vangen. Bij de uitvoering van deze regeling wordt een begeleidingscommissie inge schakeld, waarin ook de vakorganisaties zijn vertegenwoordigd. De ondernemings raad van de Gruyter is ingelicht. De te sluiten zaken passen niet meer in het patroon, hetzij wegens een ver ouderd assortiment, hetzij omdat par keerruimte ontbreekt. BONN (DPA) De Westduitse socialistische minister van Financiën, Alex Möller, is vandaag afgetreden. Möllers portefeuille wordt thans door de Westduitse minister van Economische Zaken, Karl Schiller, beheerd. Möller heeft zich niet kunnen vereni gen met het feit, dat zijn collega Schiller van Economische Zaken de enige verant woordelijke man is geworden voor het herstel van het economisch evenwicht in de Bondsrepubliek. De prijsstijging daar is dit jaar al bijna 5 percent geworden. Bovendien kampt West-Duitsland met een grote toevloed van Amerikaanse dol lars, reden waarom de koers van de D-mark is gaan zweven. Deskundigen verwachten overigens dat dit het voorspel wordt van een revaluatie. Het bericht vap het aftreden van Möl ler, dat de Westduitse regeringswoord voerder Conrad Ahlers bekendmaakte, is in Bonn als een bom ingeslagen. In een onverwacht bijeengeroepen persconferentie verklaarde Ahlers, dat bondskanselier Willy Brandt het ten overstaan van het kabinet als juist en WASHINGTON (AP/Reuter). De ont wikkeling van het Amerikaanse superso nische verkeersvliegtuig (SST) heeft een nieuwe kans gekregen, nu het Huis van Afgevaardigden gisteren alsnog heeft be sloten met het al geschrapte project door te gaan. Het wetsontwerp dat met 201 tegen 195 stemmen werd aangenomen, voorziet in de verstrekking van 85,3 miljoen dollar. Hiermee kan de ontwikkeling van het vliegtuig tot 30 juni worden voortgezet. De volgende hindernis die het wetsont werp moet nemen is de Senaat, waar op nieuw krachtige tegenstand wordt ver wacht. Precies acht weken geleden werd het Amerikaanse STT-project zowel door het Huis van Afgevaardigden als de Senaat aan de dijk gezet. FIAT 850 COUPÉ SPORT CLIGN. Fiatprijs 55,-, bij ons 33,-. Auto Italië - Turijn - Den Haag - R’dam - A’dam - Haarlem: Jansweg 47/hoek Parklaan, geopend van maandag t/m zaterdag: 8.30—17.45 uur (telefoon 32 02 32). LEEUWARDEN. De bijna 1-jarige Regina Meijer uit Leeuwarden is dins dagmiddag aan haar linkeroog gewond geraakt toen een fles frisdrank van Quick Up van Van Tujjns limonadefa- brieken en distilleerderijen (die ook Exota produceert) in Dongen ontplofte. Van het oog werd het hoornvlies bescha digd. Een oogarts verklaarde goede hoop te hebben dat alles weer goed komt. Het ongeluk gebeurde in de woning van het gezin Meijer. Het kind werd in een politiewagen naar het Sint Bonifa- ciushospitaal in Leeuwarden gebracht. DEN HAAG. Nu de Tweede Kamer gisteren geen kabinetsformateurs heeft aangewezen zal de koningin de gebruike lijke procedure volgen en een informa teur benoemen. De vorstin ontvangt daar toe vandaag en morgen in het Huis ten Bosch achtereenvolgens mr. M. de Niet, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. F J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. J. M. Beel, vice- president van de Raad van State, en de voorzitters van alle fracties van de nieuw gekozen Tweede Kamer. De beslissing van de Tweede Kamer, dat er nog geen kabinetsformateur maar een informateur komt, werd genomen tijdens het debat waarin onderzocht werd of het wenselijk is dat een kabinetsfor mateur wordt aangewezen die ook bereid is de leiding van de te vormen regering op zich te nemen. De confessionele partijen, K.V.P., A.R.P. en C.H.U. en hun partner in de regering-De Jong, de V.V.D. wezen de aanwijzing van een formateur in dit sta dium van de hand, waarbij zij steun kre gen van DS’70. S.G.P., G.P.V. en Boe renpartij. De Middenstandspartij bleek ook de kant van de voorstanders van een informateur te kiezen. De progressieve combinatie, P.v.d.A, D’66 en P.P.R. slaagde er niet in een voorstel van mr. Van Mierlo (D’66) aan genomen te krijgen om drs. Den Uyl te benoemen tot kandidaat-formateur en het regeringsprogramma van deze combinatie een kans te bieden op verwezenlijking. Het voorstel werd verworpen stemmen tegen van K.V.P.,. A.R.P., C.H.U., DS’70, S.G.P., N.M.P. en B.P.. De voorstanders, 51 to taal, behoorden tot de fracties van P.v.d.A., D’66, P.P.R. en P.S.P. De C.P.N.- fractie onthield zich van stemming. (Zie verder pagina 2) Verwachting van het K.N.M.I. tot vrij-

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1