OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kabinetscrisis in Egypte ZES MINISTERS NEMEN ONTSLAG Alkmaarse Forensen de baan op Grote stembuszege voor Labourpartij Croklaan naar Unilever pyromaan in arrest Benoeming van informateur wellicht vanavond Internationale FormuleSraces ZANDVOORT zondag 16 mei aanvang 12.30 uur OMEGA i „Fatale afloop 'De Tijd’ angstwekkend dichtbij” ■I 31 ai lac.warnmg Directeur Van der Kallen: AGENDA pagina 21 Verder in de krant Breznjev nodigt NAVO uit voor Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales Stakingsleiding in bouw vreest HET WEER onderhandelingen RESTAURANT AELEN „Arbeidersmacht week end n tip STUURMAN.COHEN Cni^chimpwehuis^^^ JAARGANG No 260 85 e VRIJDAG 14 MEI 1971 ,316e JAARGANG No 108 Het woord is aan... Man bekent zestien brandstichtingen Politie Adviezen aan koningin openbaar Exclusieve WANDKAST wit laqué 1295,— 15 15 19 19 21 21 21 21 23 23 23 Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem OMEGA HERENHORLOGE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Opklaringen NVJ Specialiteit „FONDUE” Houptplein 15 - Haarlem Over inkrimping van strijdkrachten Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur B tel Haarlems Dagblad (Van een onzer verslaggevers) ma, vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. ADVERTENTIES .7' Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks E. Honing I FABRIKANT VAN EIGENTIJDSE SIERADEN Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. Robert Benchley: Het kostte mij vijftien jaar om te ontdekken dat ik geen schrijvers talent had, maar toen was ik te be roemd geworden om er nog mee te kunnen ophouden. EDELSMID - JUWELIER A incl. bar, TV-ruimte etc. 2.40 breed ƒ1195.— 2.70 breed XX* 159.— 179.— 295.— 410.— vroonkunst (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Gisteren zijn de voor zitters van de grootste Kamerfracties door de koningin gehoord in paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Vandaag volg den de politieke leiders van de kleinere fracties. De adviezen aan koningin Juliana zul len na de consultaties gezamenlijk wor den gepubliceerd. Te verwachten is dat tegelijkertijd de benoeming van de kabi netsinformateur wordt bekendgemaakt. Dit zal op zijn vroegst vanavond kunnen zijn. Deze openbaarheid is mede het gevolg van het rapport van de commissie-Bies- heuvel over de openbaarheid van de over heid. Twee leden van deze commissie vonden intertijd dat de adviezen onmid dellijk door de fractieleiders zelf zouden moeten worden bekendgemaakt, maar de overgrote meerderheid van de commissie was van mening dat dat pas bij de be noeming van de formateur of informa teur zou moeten gebeuren. f- AMSTERDAM In een communiqué aan het personeel heeft de directie van het dagblad „De Tijd” vanochtend bekendge maakt, dat de exploitatie van de krant niet op de bestaande wjjze kan worden voort gezet. Redding kan alleen nog worden ver wacht van instanties buiten de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven (de eige nares van De Tjjd). De directie zegt er rekening mee te houden dat, als er over enige weken niet meer positieve verwach tingen zijn over steun van overheidswege of anderszins, het personeel moet worden ontslagen. Het communiqué zou pas vol gende week dinsdag zijn uitgegeven, ware het niet dat vanochtend „Trouw” en „De Volkskrant” melding maakten van de ern stige situatie van De Tijd. Dinsdag ver schijnt het jaarverslag van de VNU. Hef communiqué aan het personeel, on dertekend door mr. W. A. M. van der Kallen, luidt als volgt: „In het jaarverslag van de VNU, dat vandaag verschijnt, komt de volgende passage voor: De exploitatie-uitkomsten van het lan delijk dagblad De Tijd te Amsterdam ver toonden ook over 1970 geen verbetering. Diverse reorganisatiemaatregelen hebben niet geleid tot het resultaat dat ervan verwacht had mogen worden. Daar de vooruitzichten voor 1971 en volgende ja- ren ongunstig blijven, achten wij het niet langer verantwoord de exploitatie op de bestaande wijze voort te zetten. Geza menlijk met de overheid en andere be- hij. „De Conservatieven zijn vorig jaar juni gekozen op de valse beloften dat zij de prijzen in de hand zouden houden en de werkloosheid zouden verminderen. De kiezers hebben nu getoond dat ze weten dat die beloften vals zijn geweest. Cf'-"""’" Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Stad en streek 4, 5, 7, 9, 13 Medische verzorging Schrijvende lezers Kunst Radio en tv Weerrapport Puzzel Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport 31, 33 Groentjes 22, 24, 25, 26 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Edelstaal v.a. Doublé v.a. Goud op staal v.a. Goud v.a. President Sadat heeft gisteravond on- middeilijk beëindiging gelast van activi teiten van de politie die inbreuk maken op de burgerlijke vrijheden. Er zal een commissie worden gevormd die een on derzoek moet instellen naar gevallen waarin deze vrijheden zijn geschonden. Vice-president Aziz Sedki heeft gister avond in een communiqué laten weten dat de „samenzweerders en de scheurmakers hun ware gezicht hebben getoond”. President Sadat zal vanmiddag om half zes onze tijd een boodschap tot het volk richten. Forensen in Tokio liepen gisteroch tend langs de spoorbaan omdat zij beroofd waren van hun normale mid delen van vervoer door een 24-uurs- staking van werknemers bij tien grote particuliere spoorwegmaat schappijen in Japan. Door de staking, om loonsverhogingen, lag het vervoer in de grote Japanse steden voor een groot deel stil. CAIRO (AFP, Reuter en AP) Zes leden van het Egyptische kabinet zijn gisteren afgetreden. Radio-Cairo heeft gemeld dat de volgende mi nisters hun ontslag hebben ingediend: Mohammed Fawzi, Oorlog; Sami Sjaraf, Presidentiële Zaken; Helmi El Said, Energie; Saad Zayed, Volks huisvesting; Mohammed Fajek. Voorlichting; en Sjarawi Mohammed Goe- Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordooste- liik. Minimumtemperaturen on geveer 10 graden, maximumtem peraturen aan de kust omstreeks 16 graden, elders van 18 tot 22 graden. Het Egyptische dagblad „El Achram” dat doorgaans de mening van de regering weergeeft, meldde vanochtend dat presi dent Sadat van organisaties en particulie re burgers al duizenden steunbetuigingen heeft ontvangen „in verband met zijn be sluit de pressiegroepen uit te schakelen en de nationale eenheid te versterken.” Voor Goema is al een opvolger be noemd. Het is de gouverneur van Alexan- drië, Madoeh Salem. Van Goema was be kend dat hij aan de kant stond van de onlangs ontslagen vice-president Ali Sa bri. Die was het niet eens met de politiek van Sadat inzake Israel en diens vorming van een federatie met Syrië en Libië. Er zijn inmiddels in Cairo delegaties aange komen uit Soedan, Syrië en Libië. Men verwacht dat deze delegaties hun goede diensten zullen aanbieden om te komen tot een regeling van het politieke conflict in Egypte. Radio-Caïro noemde geen reden voor het aftreden van de ministers. Het is ech ter algemeen bekend dat sinds het ontslag van Sabri hevige spanningen in het kabi net heersten. Ook in het bestuur van de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in Egypte, zijn verschuivingen op getreden. Abdel Mohsen Abdoel Noer, secretaris-generaal van de partij, Diaddin Daoed, lid van het dagelijks bestuur en Labib Sjoekeir, voorzitter van de Natio nale Vergadering, legden gisteren hun functies neer. De verkiezingen zijn gehouden voor 374 gemeenteraden. De Britse socialisten heb ben nu de traditionele positie heroverd die zij hadden voor 1966, het jaar waarin de teruggang voor Labour begon die vijf jaar zou duren. De voorzitter van de Con servatieve partij. Peter Thomas, heeft de nederlaag van zijn partij toegegeven. Voor de Labourpartij betekenen de re sultaten van de verkiezingen van gisteren dat de smadelijke nederlaag die de par tij bij de raadsverkiezingen van 1968 leed, volkomen is uitgewist. Toen verloor Labour meer dan 1300 zetels, waaronder zelfs socialistische bolwerken. De huidige winst overtreft verre de omvang van de nederlaag van 1968. trokkenen bestuderen wij of er alsnog mo gelijkheden zijn ook buiten VNU-ver- band de uitgave van zulk een natio naal dagblad te handhaven. In aansluiting op deze passage in het jaarverslag van de VNU moet ik u het volgende mededelen. Ondanks alle pogingen de situatie voor onze onderneming te verbeteren zijn wij thans op een moment gekomen waarop alleen nog redding verwacht kan worden van instanties buiten de VNU. De VNU ziet geen kans nog verdere steun tegen over aandeelhouders en zusteronderne mingen te blijven verantwoorden. Deze situatie betekent weinig hoop en grote on zekerheid. De kans op een reële oplossing is welis waar niet groot maar maakt het onmo gelijk definitieve beslissingen op exacte datum aan te kondigen. Ik wil niet verhelen, dat een fatale af loop voor ons bedrijf angstwekkend dich terbij komt. Aan de betrokken vakorganisaties en aan de ondernemingsraad en redactie commissie is opening van deze stand van zaken gegeven. Een vertrouwensman zo als voorgeschreven in artikel 37 lid 1 van de CAO-dagbladjournalisten is aangewe zen. Zodra concreet meer gezegd kan wor den en aan deze tergende onzekerheid een einde kan worden gemaakt, zal ik u di rect nader inlichten. Tot mijn spijt moe ten wij er ernstig rekening mee houden dat, als wij over enige weken niet meer positieve verwachtingen hebben verkregen over steun van overheidswege of ander- zins, ik voor de treurige taak zal komen te staan u allen ontslag aan te zeggen. Die taak zal mij bijzonder hard vallen, uw trouw en toewijding aan het bedrijf kennende. Intussen is het nog niet zover. Wij blij ven ondanks alles, aan ons werk en ma ken als van ouds een goede krant, tot op de laatste dag waarop dit mogelijk zal zijn.” Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten komt vanavond in spoedvergadering bijeen om het communiqué te bespreken. Men wil alsnog bezien of werkelijk alle moge lijkheden om De Tijd te redden zijn uit geput. Men ziet het einde van De Tijd als „de meest dramatische gebeurtenis op persgebied na de oorlog”. Overwogen wordt ook om de feestelijkheden rond het congres van de NVJ op zaterdag 22 mei in Utrecht af te gelasten. (Zie verder pagina 4). LONDEN (Reuter-DPA-AP). Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Engeland en Wales heeft de Labourpartij na het mooie resultaat vorige week in Schot land opnieuw een eclatante overwinning geboekt. Volgens de jongste resultaten van de telling, die nog in volle gang is, heeft Labour een netto-winst behaald van 2.035 zetels en hebben de Conservatieven een netto-verlies geleden van 1.853 zetels. Vanochtend vroeg was al gebleken dat Labour alle 1320 zetels die zij in 1968 aan de Conservatieven had verloren, had teruggewonnen. Labour haalde de grootst oogst binnen in het industriële noorden van het land en in Izmdssk. De in een j”'cb#bsmming verkerende Roy Jenkins. <nce-voorzitter van de socia listische partij, gaf als eerste commen taar nat de resultaten ver uitgingen bo ven de verwachtingen die zijn partij zich had gesteld. „Het is een duidelijk blijk van wantrouwen in het regeringsbeleid over de afgelopen elf maanden”, zo zei MOSKOU (AP). De Russische partij leider Breznjev heeft de NAVO uitgeno digd onderhandelingen te beginnen over vermindering van de troepensterkte en de bewapening in Europa. „Bepaalde NAVO-landen tonen duidelijk belangstelling en zelfs een zekere nervo siteit als het gaat om inkrimping van de strijdkrachten en de bewapening in Midden-Europa”, aldus Breznjev in een televisierede in Tiflis, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Georgië. Breznjev herinnerde aan zijn voorstel van 30 maart toen hij pleitte voor verminde ring van de strijdkrachten en de bewape ning waar een militaire confrontatie bij zonder gevaarlijk is, met name in mid- den-Europa”. De partijchef zei zijn voorstellen in on derhandelingen met de NAVO graag te willen verduidelijken. ROTTERDAM - WORMERVEER Sinds enige tjjd worden tussen Unilever NV en Croklaan (veredeling van plant aardige oliën en vetten voor de levens middelenindustrie) besprekingen gevoerd over een mogelijke samenwerking. Het ziet er thans naar uit, dat deze zullen leiden tot een overneming van Croklaan door Unilever, maar definitieve overeen stemming is nog niet bereikt, aldus een gezamenlijke mededeling. Het bericht over de mogelijke ophef fing van het dagblad „De Tijd” illustreert wel zeer treffend de actualiteit van tien wensen, welke het bestuur van de Neder landse Dagbladpers vandaag voorlegt aan de kabinetsinformateur, wiens aanwijzing vandaag wordt verwacht. In deze tien punten vraagt de NDP van de rijksoverheid, die zij bevoordeling van de omroepmedia boven de dagbladpers verwijt, onder andere financiële en fis cale maatregelen ten behoeve van de pers, die onder meer door het overheids beleid in grote moeilijkheden is gekomen. (Zie verder pagina 2) „Het Wapen van Heemstede” Recepties e.d.All drinks 1.10 WILHEI.MINAPLEIN 4 - Heemstede Tel. res. 2851 10 ALKMAAR. De Alkmaarse politie heeft gisteren een 29-jarige zwerver ge arresteerd, die ervan verdacht wordt de gevaarlijke Alkmaarse pyromaan te zijn, die in de nacht van woensdag op donder dag onder meer in vijf panden brand stichtte. De schade hiervan bedraagt on geveer drie ton. Na urenlang door rechercheurs te zijn ondervraagd bekende hij in totaal 16 bran den te hebben gesticht. De verdachte is donderdagochtend om streeks negen uur aangehouden. Kort daarvoor hadden burgers een slapende man op een bank aan de Vest (de oude stadswal van Alkmaar) vlak bij het gedeeltelijk door brand verwoeste confec- tieatelier aangetroffen. De brandstichter heeft niet ongezien zijn gang kunnen gaan. Toen hij namelijk omstreeks drie uur bij V. en D. naar bin nen wilde klimmen, werd hij ontdekt door een voorbijganger. De verdachte vluchtte. Dit voorval werd hem donderdag even wel noodlottig, want toen hij na ettelijke uren ondervraging nog niets wilde losla ten over de brandstichtingen, werd hij ge confronteerd met de voorbijganger, die hem tijdens zijn nachtelijke klimpartij had gezien. Deze herkende de man on middellijk. Kort daarna volgde een vol ledige bekentenis. Hij gaf niet alleen de vijf brandstichtingen toe maar hij beken de ook de dader te zijn geweest van de nog onopgeloste branden in Alkmaar in het vorig jaar. Over zijn motieven valt thans nog wei nig te zeggen. De politie vermoedt dat nog een tweede man bij de brandstich tingen betrokken is geweest. De man, die ongehuwd is, staat ingeschreven in Am sterdam. Enkele weken is hij daar be waker van een supermarkt geweest. De laatste tijd zwierf hij maar wat rond. Alkmaar en naaste omgeving had zijn voorkeur. JUWELIERS HORLOGERS Telefoon 31 25 61 - Een van de opmerkelijkste feiten is het vertrek van generaal Fawzi als minister van Oorlog. In 1967 werd deze veteraan uit de Palestijnse veld tocht van 1948 aangewezen om de na de nederlaag tegen Israel gedemorali seerde strijdkrachten te reorgani seren. In juni vorig jaar verklaarde Fawzi, dat hij nu een nieuw leger had gecreëerd dat in staat zou zijn Israel te verslaan. Fawzi zal, op aan wijzing van Sadat, worden opgevolgd door generaal Mohammed Sadek, stafchef van de strijdkrachten. 4 (Van onze redactie economie) UTRECHT. NVV-bouwbondsvoorzit- ter A. Buys vreest een grotere kans op het uit de hand lopen van de acties in de bouw, nu het comité Arbeidersmacht zich intensiever met de stakingen gaat bemoeien. Het comité, dat al eerder in Nijmegen actief is geweest, heeft giste ren in Breda bouwvakkers op woning- projecten geprobeerd tot staking aan te zetten, omdat de eisen van de bonden „beneden de maat” zouden zijn. Het luk te het comité in de Baroniestad een be jaardenhuis „plat” te leggen. A

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1