OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Oostturks stadje Bingöl werd volkomen verwoest AARDBEVING IN TURKIJE: ZEKER 1500 DODEN Van Gelder Vijfenzeventig doden Vliegtuigongeluk Joegoslavië in twee ton Podgorny gaat Rassenrei in Drie arrestaties na moord negeert ultimatum Geldlopers beroofd: buit W raakoef ening Ambonnezen in binnenstad Vel op Israëlische consul Loonmaatregel mag weg van werkgevers morgen naar Egypte Chattanooga AGENDA pagina 8 Verder in de krant LIJK VAN ELROM IN ISTANBOEL GEVONDEN HET WEER Doortje in het verkeerde bed Morgen acties bonden bekend Leonid Brezjnev naar Praag Bedrijfsongeval Hoogovens: één dode i l 5 echt-leuke zomer japonnetjes voor mevrouwen in de maten 42 t/m 50 spec, prijs: 69.50 en 79.50 Ja, bij A^K Hebt u goed gezien! 32 ^DRAKfl 316e JAARGANG No 1 1 5 267 MAANDAG 24 MEI 1971 Het woord is aan... 4, 5, Rel op Botermarkt Mits ook prijzen vrij worden: 85e JAARGANG No 2 3 3 7 8 8 8 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate NV. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Veel bewolking harde mauas I met alle comfort Laneenzach^" W.A. PREMIE BLIJFT 100 - 165.- per jaar Kunt u zien in de etalages van A Sc K: Binnen meer dan u buiten ziet. Staart 50.000 passagiers Lemen huizen Ét - iMi ALL-RISKS v.a. ƒ300.- p. j. DORSMAN Haarlems Dagblad Pailleron: Een vrouw zit met haar baby ADVERTENTIES ADVERTENTIES dum-dum-kogels en een grote hoeveelheid Als iemand kwaad spreekt van zich zelf, geloof hem niet; hij snijdt op. Hoofdredactie: Jos L. Lodewjjks E. Koning Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s ISTANBOEL (AFP). Tijdens huiszoekingen op grote schaal, die het afgelopen weekeinde in Istanboel zijn verricht, zjjn drie mensen gearresteerd in verband met de ontvoering en de moord op de Israëlische consul-generaal Elrom. op straat in de Turkse stad Bingöl die zaterdagavond tijdens een aardbeving voor een groot deel is verwoest. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Stad en streek Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Groentjes De provincie Bingöl is ook in 1966 door een aardbeving geteisterd. Toen vonden daar 2000 mensen de dood. Alleen al de afgelopen vijf jaar zijn in Turkije meer dan 3.500 doden gevallen door aardbevin gen. Na zijn bezoek aan het rampgebied ver- Het stoffelijk overschot van de ver vers, patronen, 15 kilo dynamiet, dolken, moorde Israëlische consul-generaal is gis- Dit seizoen worden 50.000 passagiers ver wacht. MOSKOU (DPA) De Russische partij leider Leonid Brezjnev is vandaag naar Praag gereisd, waar morgen het veertien de congres van de Tsjechoslowaakse Com munistische Partjj begint. (Zie verder pagina 3) «VVVWWWWWWVWVVWVVWVVVWVWVVVWMVWWVV '...A-. OLGA klaarde premie Erim dat het aantal slacht offers zo hoog is uitgevallen omdat de meeste woningen in het rampgebied van leem waren opgetrokken en de hevige schokken niet hadden kunnen weerstaan. In de afgelopen vijftien jaar heeft „Joe- gotours” al meer dan 250.000 reizen uit Engeland verzorgd. In 1966 zijn 98 Britse toeristen en be manningsleden met een Engels toestel omgekomen in Noord-Joegoslavië. 9 9 11 11 11 Zie bijlage 10, 20 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Bij een bedrijfs ongeval op zondagmiddag is de 43-jarige M. C. de Bruyn uit Heemskerk, werkzaam op de koudbandwalserjj 1 van Hoogovens, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de heer De Bruyn, die de functie van kraanhulp- schrijver bekleedde, op een stapel inleg - vloeren klom, waarschijnlijk om de kraan drijver aanwijzingen te geven. Plotseling kantelde de stapel, waarbij het slacht offer een vloerdeel van 125 kilogram op zich gekregen. Met ernstig hoofdletsel werd de man naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd, waar later bleek dat hij opge nomen moest worden in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het slachtoffer is daar vanmorgen vroeg overleden. teravond in Israel aangekomen. Het werd vervoerd met een vliegtuig van de Turk se luchtmacht. Mevrouw Elsa Elrom, de weduwe van de diplomaat, viel flauw nadat zij uit het vliegtuig was gestapt. De Israëlische consul-generaal werd vandaag met militaire eer begraven. (Zie verder pagina 3) (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Morgen zal bekend worden welke acties de bonden gaan voe ren tegen de directie van Van Gelder Pa pier. De vakbonden vrezen dat de sane ring zeer ver-strekkende consequenties zal hebben voor het personeel van de ves tigingen in Wapenveld, Apeldoorn en Ren. kum. „De indruk bestaat, dat in deze be drijven de zwaarste klappen zullen val len”, aldus vanochtend de heer A. C. Lochorn van de algemene bedrijfsgroe pencentrales te Amsterdam. Bestuurders van de drie bonden bera den zich vandaag in Amsterdam over de maatregelen die zij zullen nemen, nu Van Gelder niet is ingegaan op hun ulti matum om vóór vandaag volledig ope ning van zaken te geven. Vorige week deelden de bonden mee een kort geding tegen het bedrijf te zullen aanspannen of gebruik te zullen maken van het enquête recht, als de rapporten over de structuur onderzoeken vandaag niet op tafel zou den komen. De bonden hebben van de directie van het bedrijf inmiddels schriftelijk het ver zoek ontvangen af te zien van acties. Men deed daarbij de toezegging op 28 mei be reid te zijn tot een gesprek over de nood zakelijke reorganisaties. De heer Lochorn zei vanochtend dat de bonden daarop niet zullen ingaan. „Ze houden ons al 14 maanden aan het lijn tje met allerlei beloften, die achteraf niet waargemaakt worden. Óns geduld is op”. Het beraad van de bondsbestuurders zal vermoedelijk tot laat in de avond duren. Morgen zal bekend worden gemaakt wel ke acties men denkt te gaan voeren. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Ma tige, in het waddengebied af en toe krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen onge veer 10 graden, maximumtem peraturen morgen rond 18 gra den. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De voorzitters van de twee grootste werkgeversorganisa ties, drs. S. C. Bakkenist van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en mr. P. M. H. van Boven van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond hebben ka binetsinformateur prof. P. A. J. M. Steen kamp dit weekeinde laten weten, dat de werkgevers geen bezwaar zullen hebben tegen intrekking van de loonmaatregel, mits dan ook de prijsmaatregelen zullen vervallen. De vakbeweging heeft, zoals gemeld, al op afschaffing van de loon maatregel aangedrongen. In het memorandum, dat de werkgevers prof. Steenkamp hebben doen toekomen staat, dat men op beide fronten geen ge detailleerd ingrijpen van de overheid wenst. De werkgevers hebben laten weten dat de loonmaatregel destijds niet op hun initiatief is genomen. Het afschaffen ervan zou het klimaat voor het centraal sociaal- economisch overleg kunnen verbeteren. De problemen die zich door het niet gelijktij dig effectief worden van de loonmaatregel voor alle cao’s zouden voordoen bij ophef fing, zouden volgens werkgevers en vak beweging niet onoplosbaar zijn. (Zie verder pagina 2) EINDHOVEN. Twee met pistolen ge wapende mannen hebben maandagmiddag om tien voor half één op het Stadhuisplein in Eindhoven volgens de eerste berichten tweehonderdduizend gulden buitgemaakt bij een overval op twee geldlopers, die te voet met een geldzending onder weg waren. CAIRO. (Reuter en AFP) President Nikolai Podgorny zal waarschijnlijk mor gen of woensdag in Cairo aankomen voor besprekingen met president Sadat. Dit is vandaag van officiële zijde in de Egypti sche hoofdstad vernomen. Het Russisch staatshoofd zal twee of drie dagen in Cairo blijven. De toekomst van de Russische-Egypti- sche betrekkingen zal naar verwachting een van de hoofdpunten van bespreking vormen na de jongste zuiveringen waar van pro-Russische figuren in Egypte het slachtoffer zijn geworden. De Russen hebben zich in het openbaar niet uitgelaten over de maatregelen van president Sadat na zijn bekendmaking van een „komplot” tegen zijn regime. Van Egyptische zijde is al gezegd dat de zui veringen niets te maken hadden met de betrekkingen tussen Caïro en Moskou. Aan de huiszoekingen hebben 25.000 mi litairen en politiemannen deelgenomen, militaire benodigdheden. In beslag genomen zijn geweren, revol- CHATTANOOGA (AFP). In het week einde is in Chattanooga, in de Amerikaan se staat Tennessee, een uitgaansverbod af- gekondigd naar aanleiding van rassenon lusten. Volgens de politie zyn twee mensen door schoten gewond. Drie personen, onder wie een agent, lie pen verwondingen op door stenen. Er zijn 148 arrestaties verricht. De arrestanten zijn bijna allen jonge negers die in de nacht van vrijdag op zaterdag een „rock”-concert hadden bij gewoond en daarna, winkelruiten ingooiend en blanken aanvallend, door de stad waren getrokken. Zaterdagavond riep het ge meentebestuur de hulp in van de Natio nale Garde. Verwachting van he* K-N.M.I. tot dins dagavond Zomers-luchtig weefsel van katoen, diolen en trevira. Be drukt of geweven in louter vrolijke kleuren en kleurtjes. Blijft mooi na elk makkelijk wasje. Grappige versierinkjes, ditjes en datjes, éneen bizonder goede pasvorm. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Een groep van ruim 60 Ambonnese jongens en meisjes heeft za terdagavond een rel veroorzaakt in de Haarlemse binnenstad. De politie moest er met de lange wapenstok aan te pas komen en het werd pas weer rustig toen de jongelui uit de stad verdreven waren. De Ambonnezen waren kennelijk van buiten de stad voor een wraakoefening naar Haarlem gekomen. Enkele weken geleden werd hier een Ambonnese jongen in een bar-dancing in de omgeving van de Botermarkt door de bezoekers afge tuigd. De onlusten begonnen toen de groep en masse naar de bar-dancing toog waar haar prompt de toegang werd geweigerd. Een te hulp geroepen politiewagen werd door de groep ingesloten. Stenen vlogen door de lucht, de achterruit van de wagen sneuvelde. De Ambonnezen ver plaatsten zich daarna naar de Boter markt, waar ze nog meer politie tegen over zich vonden. Het werd een strijd met de lange wapenstok aan de ene kant, stokken, stenen en kettingen aan de andere. Een vouwmes vloog door de lucht, trof geen doel. De politie slaagde erin de groep uit el kaar te slaan. Ook een tweede poging na een hergroepering op de Gedempte Oude- gracht werd de kop ingedrukt. Op de door de politie afgezette Botermarkt werd hun toegestaan groepsgewijs in hun auto’s het slagveld te verlaten. De politie volg de de 11 wagens tot ze veilig buiten de stad waren. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Om vier uur vannacht werd een 77-jarige inwoner van Leeuwarden, die naast zijn echtge note in zijn woning aan de Achterland buurt in Leeuwarden lag te slapen, op ruwe wijze gewekt. Het bleek, dat een jongedame, in Leeuwarden bekend als I „Doortje”, zich onder invloed van veel geestrijk vocht niet in haar woning, vier huisnummers verderop in dezelf de straat, was binnengegaan, maar het huis van het bejaarde echtpaar was binnengedrongen. Doortje was zo stellig van haar ge lijk overtuigd, dat zij de bejaarde be- woner uit bed duwde en naast diens vrouw onder de dekens kroop. De heer des huizes zag geen kans haar weg te krijgen. Daarom werd de politie ge- waarschuwd die wel raad wist met Doortje. Het bejaarde echtpaar moest naar het ziekenhuis om de vele bijtwonden te laten verbinden. Want Doortje had haar onrechtmatige slaapplaats met hand en tand verdedigd. Deze passagier, Irajko Sarajcic blijkt de zoon van de vroegere Joegoslavische ambassadeur in Londen te zijn. Sarajcic, die een shock heeft opgelopen vertelde dat hij, toen hij voelde dat het toestel stopte automatisch zijn veiligheids riem had losgemaakt en naar de staart van het vliegtuig was gerend. In het toestel was het volledig donker geworden. De passagiers waren in paniek geraakt. Iemand was achter Sarajcic aan gekomen maar niet uit het vliegtuig ge sprongen. Hoe hij zelf precies uit het vliegtuig is gekomen kon Sarajcic niet zeggen. Hij herinnerde zich dat iemand in het donke re toestel de mensen had aangemaand kalm te blijven. Daarna was het stil ge worden. „Joegotours” organiseert 27 vluchten per week uit Engeland naar Joegoslavië. ISTANBOEL (Reuter en AP) Bij een hevige aardbeving in Oost- Turkije zjjn zaterdag vermoedelyk 1.500 tot 3.000 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in de steden Bingöl en Gene. Onder erbarmelüke omstandigheden het regende dat het goot zyn gisteren reddingsploegen de hele dag in de weer geweest om overlevenden uit de puinhopen te bevryden. Van het stadje Bingöl is negentig per cent verwoest, ook het ziekenhuis, de ge vangenis en een school. De aardbeving begon op een tijdstip dat de meeste inwo ners thuis waren en wilden gaan slapen. Bingöl is een provinciale hoofdstad met 10.000 inwoners. In Gene zou tachtig per cent van de huizen verwoest of zwaar be schadigd zijn. Functionarissen lieten te lefonisch weten dat er „geen steen meer op de andere staat.” Het epicentrum van de aardbeving lag in een bergachtig ge bied, maar tot in Adana in het zuiden en de Zwarte Zeehaven Samsun zijn gedu rende drie uur trillingen waargenomen. Het seismologisch instituut in de Zweedse stad Uppsala mat 6.7 op de Richterschaal en deelde mee dat de beving viermaal zo krachtig leek als die welke elf dagen te voren het gebied van Erzurum in Oost- Turkije trof, waarbij honderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. BELGRADO (AP en Reuter). Een Toepolev-134A van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij „Aviogenex”, die Britse vakantiegangers aan boord had is gisteravond bij de landing op het vlieg veld van Rijeka in het noordwesten van Joegoslavië verongelukt. Alle 72 Britten en drie Joegoslaven kwamen om het leven. Slechts vijf mensen, vier bemanningsle den en een Joegoslavische vertegenwoor diger van de maatschappij overleefden de ramp. Een woordvoerder van het reisbureau „Joegotours” in Londen dat de charter vlucht organiseerde, verklaarde dat de Britten hun vakantie in het noorden van Joegoslavië wilden doorbrengen. Er wa ren elf kinderen aan boord. Het vliegtuig een grotere versie van de Russische TU-134 verloor bij het naderen van het vliegveld van Rijeka plot seling snelheid, raakte met zijn onderstel de grond, vloog in brand en explodeerde. Het Joegoslavische persbureau noemde het ongeluk „de ergste ramp in de ge schiedenis van de Joegoslavische lucht vaart”. De vier bemanningsleden, die de ramp overleefden twee piloten en twee boord werktuigkundigen liepen slechts lichte verwondingen op. De passagier werd ge wond. „Ik kan alleen maar hopen dat wij niet meer door dit soort rampen worden be zocht”, zei hij. Vandaag zijn alle daklozen onderge bracht in tenten. Voor het uitbreken van epidemieën hoeft volgens de premier niet te worden gevreesd. Een verslaggever vertelde voor de Turkse radio: „Iedereen, moeders, vaders, kinderen, loopt doelloos in de door puin versperde straten rond, op zoek naar dode familieleden. Gezinnen zoeken in de puin hopen nog steeds wanhopig naar hun kin deren.” Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur Haarlem, Alkmaar, Beverwijk, Hoorn. voor auto’s met nieuwprijs onder f 10.000.—. DE WITTSTR. 7 - ZANDVOORT Telefoon 0 25 07 - 45 34. b.g.g. 27 75

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1