OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prof. Steenkamp vordert BASISAKKOORD OVER DE FINANCIERING Gemeente zegt ramp Permanente demonstratie voor Fraude leidt tot lange wachttijden kinderbijslag Marokkanen voor India bedreigd door cholera- vrijlating van Ralph Waver nog geen neen tegen Haarlem PURINA KATMENU pak 450 gram 165 l1.9 mvnavma [w Vakantie op Schiermonnikoog Haarlems Huis van Bewaring Wacht voor FIAT RIJDERS - KORTING RIJDERS r 1 Amsterdamse raad wil doorgaan met operagebouw AGENDA pagina 21 Verder in de krant before you buy HET WEER Gastarbeider moet soms meer naar huis sturen dan hij verdient „Nog veel moeilijke punten op komst Een slanke EN een volle maat zijn bij At«?K allebei een leuke vlotte zomerjapon 69.75 en 79.75 U kiest een gezellige zomer japon bij A 8c K in de maten 40 t/m 50. Uit liefst 17 vrolijk- zomerse kleuren-combinaties. Uit een luchtige katoenen piqué, een frisse dunne diolen voile en makkelijk trevira. Voor een góede pasvorm staat A 8c K graag in! Ja, bij A^K Hebt u goed gezien! Binnen meer dan u buiten ziet. deze week bij Scc morris i o ss f ilii Bil iHfiW wre! JAARGANG No 129 DONDERDAG 10 JUNI 1971 281 Het woord is aan... binnenland zouden gaan 26, 27, 28 Regen of onweersbuien Haarlem: Barteljorisstraat,lel(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel. (020) 223596 -30% en ACCESS. P f I H Zoekt U een ZWEMBAD of een goed stuk TUINGEREEDSCHAP Myriantha heeft *t! ALLE AUTO-UITLATEN 17 79 21 21 21 21 23 23 23 25 85e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damlate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. -2- Pantalon of rok gestoomd bij KEIJSER slechts 2,60 Te zien in de etalages van A 8c K! Haarlem, Alkmaar, Beverwijk, Hoorn. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looi}, onderdirecteur Als vluchtelingen naar 4 - W 316e Haarlems Dagblad Baer-Oberdorf: W/W', (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) Groentjes (Van onze correspondent) HEERLEN. (Zie verder pagina 2) I Er komt één seconde in ieders leven waarop men alles wint of alles ver liest. Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's NEW DELHI (AFP). „Een van de dodelijkste vormen van cholera bedreigt heel India”, zo schrijft het gezaghebbende Indische blad „Times of India” vandaag op de voorpagina. Dames-en heren suède-en nappa pantalons. Pigskin sports-coats. Volgens het blad zijn deskundigen het erover eens, dat de cholera, die woedt on der de Oostpakistaanse vluchtelingen in India, er een is van het „klassieke” type, de besmettelijkste en dodelijkste vorm van cholera. De „Times of India” vreest bovendien, dat het plan om de Oostpakistaanse vluch telingen die op het ogenblik in vier aan Oostpakistaanse grenzende Indische pro vincies zijn geconcentreerd naar andere gebieden van India over te brengen, ver spreiding van de „klassieke cholera” over geheel India in de hand zou kunnen wer ken. dat sommigen er twee vrouwen op na hielden en dat er in Marokko geen wa terdicht syteem van burgerlijke stand be stond. De meeste Marokkanen kwamen naar Nederland wegens de hoge kinderbijslag- uitkering boven op het loon. De strenge eisen van de Raden van Ar beid hadden een dubbel effect. Er ont stond enerzijds een levendige handel in zwarte trouwboekjes en formulieren, an derzijds werden de goedwillende de dupe. Zij moesten vaak jaren op hun uitkering wachten. Vooral die traagheid in de uitke ring zet nog steeds kwaad bloed onder de Marokkaanse gastarbeiders. Hoofdredactie: Joe. L. Lodewqks E. Kontng Uitgebeelde sortering dames- heren- en kinder-suède- nappa- en lamsvachtjassen. b.v. uitlaat 850 Coupé Fiat prijs: ƒ148,—. Onze prijs: ƒ84,— Auto Italië - Turijn - Den Haag - R'dam - A'dam - Haarlem: Jansweg 47/hoek Parklaan, geopend van maandag t/m zaterdag: 8.30-17.45 uur (telefoon 32 02 32). (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met leuzen als „Geen uit levering van Ralph Waver”, „Waver blij ven, Nato weg” en „Wiersma ga zelf” houdt een groep jongeren van de ASVA en de afdelingen Amsterdam en Haarlem van Release sinds gistermiddag een de monstratie bij het Huis van Bewaring in Haarlem, waar de Amerikaanse deserteur Ralph Waver is opgesloten. De jongeren zo’n 25 in totaal zullen hier blijven wachten tot een beslissing over het al dan niet uitleveren van Waver van het hoofd van een bevriend staat werden twee jongelui meegenomen naar het politiebureau, waar proces-verbaal te gen hen werd opgemaakt en het spandoek in beslag werd genomen. Inmiddels neemt de druk op de rege ring om Waver niet uit te leveren toe. Meer dan driehonderd bekende en onbe kende Nederlanders hebben zich via een advertentie in verscheidene dag- en week bladen tot de demissionaire regering De Jong gericht en om vrijheid en zekerheid voor Ralph Waver gevraagd. Onder de advertentie staan onder meer de namen van prof. dr. J. Ver- kuyl, Marcel van Dam, Nico Scheepma ker, Gerda Brautlgam, Tom Naastepad, Mieke Sterk, Herman Kuiphof en Ton van Duinhoven. Ook de Liberale Studentenvereniging Ne derland heeft de minister van Justitie in een brief verzocht de gedeserteerde mili tair niet uit te leveren. Veel bewolking met nu en dan regen of onweer. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 12 graden. Maximumtemperaturen van 15 graden aan de wadden tot onge veer 20 graden in het zuiden en oosten van het land. is gevallen. Verwacht wordt dat vanmid dag in de vaste kamercommissie van Ju stitie de beslissing zal worden genomen. De jongeren houden een permanente wacht om te voorkomen dat Waver onop gemerkt buiten het Huis van Bewaring zou worden gebracht. Een aantal van hen wil de een bezoek brengen aan de Amerikaan maar dit werd niet toegestaan. De demonstranten hadden overigens gis termiddag nog een spandoek met „Nixon is een oorlogsmisdadiger, Waver niet”. Met een beroep op artikel 117 van het Wet boek van Strafrecht het beledigen Verwachting van het KJJ.M.l. tot vrij dagavond Enkele demonstranten met borden en spandoeken voor het Haarlemse Huis van Bewaring. Duizenden Marokkanen in Nederland wachten maanden te ver geefs op hun kinderbijslag. Een van hen, een zekere Haduk, heeft onlangs 15 mille aan achterstallige uitkering ontvangen. De eisen van de Raden van Arbeid zijn zó verscherpt, dat een lange administratieve weg moet worden afgelegd voordat de pa pieren die recht geven op een kinderbij- siaguitkering zijn getekend. De eisen zijn verscherpt, omdat Marokkaanse gastarbei ders de Nederlandse staat Jarenlang voor duizenden gulden hebben opgelicht door een foutief kindertal op te geven of valse trouwboekjes te overhandigen. AMSTERDAM. De bouw van Am sterdams opera op de plaats van de oude RAI is weer een stap dichterbij. Er zul len twee opblaasbare sporthallen worden gekocht om het stadsdeel voorlopig zijn voorzieningen op sportgebied niet te ont nemen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De gemeente Haarlem heeft nog geen besluit genomen over een financiële tegemoetkoming van de voetbal vereniging Haarlem. Na een besloten raadsvergadering, die vannacht om om streeks twee uur werd afgesloten en een daaruit voortvloeiend overleg van het col lege van burgemeester en wethouders van morgen, kon wethouder Voskuilen niets anders zeggen dan: „Het Is nog geen neen. Morgen overleggen we weer over deze kwestie met de commissie van financiën. Ons grote probleem is, dat de gemeente geen geld heeft. We proberen een gaatje te vinden om Haarlem te helpen.” Als het overleg met de commissie van financiën, dat morgenmiddag om half drie begint, resultaat heeft, zal de gemeenteraad ten- (Zle verder pagina 2) slotte het laatste woord hebben. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Stad en streek 5,7, 9, 11, 17 Kunst17, 19 U itwijzer Radio en tv Hoppelepop Weerrapport Films Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport AAN HET STRAND Een onweersstoring boven Noord- Frankrijk trekt naar Duitsland en geeft ook morgen nog veel bewol king met kans op een bui. Matige noordoostenwind. Temperatuur 15 tot 17 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Nog iets te wissel vallig en matig strandweer. Prof. Steenkamp waarschuwde dat er nog een groot aantal punten aan de orde moet komen die moeilijkheden kunnen opleveren. Zo noemde hij de volkshuis vesting, de ontwikkelingshulp, defensie en de sociale verzekeringen. Vrijdag en zelfbedieningtEStuincentrur^ Vlaamse>weg,Haarlem.tek24 32 83 Prinses Margriet houdt met haar kin deren en een paar vriendinnen va kantie in het huis Marezathe op Schiermonnikoog. Links op de voor grond prins Maurits, rechts prins Bernhard. zaterdag zullen de vijf fractieleiders op nieuw bij elkaar komen. De kern van dit compromis luidt: „Als ruimte voor uitgaven en belas- tingoperaties is beschikbaar hetgeen uit bezuiniging op bestaande taken, stijging van niet-belastingmiddelen en de reële progressie in de belas tingopbrengst beschikbaar komt”. „Als halverwege de kabinetsperiode de overtuiging bestaat dat al het mo gelijke is gedaan ten aanzien van de herwaardering van overheidsuitga ven zal het kabinet beslissen hoe op andere wijze de noodzakelijke ruim te kan worden geschapen om de ver dere oplossing van knelpunten nader bij te brengen”. Vooral Marokkanen maken moeilijkheden bij uitkering van kinderbijslag. Zij vor men tevens het grootste contingent van de 85.500 gastarbeiders in Nederland. Een derde van hen is in Limburg gevestigd, waar alleen al de mijnen ongeveer dui zend Marokkanen in dienst hebben. De mijndirecties hebben zich dan ook samen met de Nederlands Katholieke Mijnwer- kers-Bond ingezet om het probleem op te lossen. Regeringsambtenaren oefenen nu toezicht uit op het invullen van de formu lieren in Marokko. De Raden van Arbeid hebben verplicht gesteld, dat elke Marok kaan een achternaam moet dragen en een trouwboekje met het juiste kindertal moet hebben. Het probleem was namelijk dat velen geen achternaam en adres hadden, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Informateur Steenkamp heeft verklaard dat de vijfde fase van zjjn informatie is afgesloten. Er is een basisakkoord over de meest fun damentele problematiek: de belastingdruk en financiering. Onder leiding van minister Nelissen van Economische Zaken zal een werkgroep worden gevormd met leden uit de vyf partijen die bij de informatie zijn betrokken. Deze werkgroep zal enkele dagen gaan praten over de actuele financieel- economische situatie. Met 26 stemmen voor en elf (van V.V.D., Kabouters, P.S.P. en één D'66 er) tegen, besloot de Amsterdamse ge meenteraad vannacht, dat aan het ope ragebouw moet worden verder gewerkt. Er werd een bedrag van vier miljoen gul den uitgetrokken om verder te kunnen gaan. Het was bijna weer hangen en wurgen geworden na de vergadering van de P.v.d.A.-federatie. In die partij waren vooral bij de afdeling in welker gebied het theater moet komen, ernstige be denkingen tegen de bouw van het zeker zestig miljoen gulden kostende project gerezen. Algemene redenering: Amster dam heeft wel wat anders te doen dan zich in te spannen voor zo’n sjiek muziek theater. Laten we gaan beginnen met het gezondmaken van verkrotte buurten en betaalbare huizen bouwen. De wethouder voor kunstzaken, Han Lammers, wees deze bezwaren van de hand. „Ik begrijp die bedenkingen best, maar we moeten het ene doen en het an dere niet laten. Het zal overigens nog vele jaren duren eer Amsterdam zijn operatheater heeft. Voorlopig zal de Stadsschouwburg de operaprodukties nog moeten opvangen. F - S X - -

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1