OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Loon- en prijsmaatregelen moeten voortaan gelijktijdig genomen SER-ADVIES UNANIEM Kind verdrinkt GEACCEPTEERD in Stoops Bad Nederland schort Staat in appèl in zaak Waver ontwikkelingshulp Pakistan op aan PONTIAC driejarige Overleg over Jeugdhotel in binnenstad Philips-CAO mislukt Sloopplan voor Rozenprieel in ijskast De leeftijd doet er niet toe De Gaulles zoon lac.warnmg bij receptie Beslissing minister Udink New York Times HET WEER Nu gesprek over eenjarig contract Ongerustheid over munitieschepen in Zwarte Meer Haarlems meisje dood; moeder en twee zusjes ernstig gewond Hoogovens doet bod op Bernet gestand doet beroep op hooggerechtshof AGENDA pagina 13 Verder in de krant RESTAURANT AELEN STUURMA^ COHEN JUWELIERS HORLO6ER* o Het woord is aan... diploma hoera 839,- Plaatselijk een bui LAKSCHADE AAN UW AUTO! 7 Hoe voordelig en gezellig een goede naturel grenen eetkamer is, ziet u in de etalage van Oosten. I Houptplein 15 - Haarlem MEYERS’ VERFWINKEL Zijlstraat 62 - Tel. 31 0413 - Haarlem Corduroy hoekset 2 3 zits bank incl. formica hoektafel Verkeersongeluk in Limburg Specialiteit „FONDUE” natuurlijk bij: Haarlems Dagblad J. Einander: (Van een onzer verslaggevers) Voornaamste punten van het advies: moeten Barteljorisstraat 13 HAARLEM maandag gftsiotgtt (Zie verder pagina 2) e Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Democratie is: eerbied voor de me ning der minderheid. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Als er meer collectieve voorzieningen moeten komen, dan moet de loonpoli tieke speelruimte kleiner worden. Het zelfde geldt bij het handhaven van het leefmilieu, waarbij het in feite om een heroriëntering van de produktie gaat. Er moeten besparingen komen om ter handhaving van de werkgelegenheid te kunnen investeren. Het bedrijfsleven moet daartoe mogelijkheden krijgen. Die besparingen moeten niet alleen uit het winstinkomen geschieden. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, had 14 juni de staat voor een termijn van een half jaar verboden Waver aan de militaire autori teiten over te leveren. Staatssecretaris Wiersma zou volgens mr. Slotemaker met overlevering op dat mo ment zich schuldig hebben gemaakt aan een onrechtmatige overheidsdaad. maakt. De vakbeweging is nog hoogstens bereid om over een eenjarige CAO met Philips te onderhandelen. Daarover wordt eerst overleg gepleegd met de leden. Even eens over de vraag of het boycotten van het werk van de ondernemingnsraden, de kernen en het lokale overleg moet wor den voortgezet. Bij de nieuwe voorstellen zal de vakbeweging opnieuw vasthouden aan haar standpunt over de vakbondsfi- nanciering, dat het breekpunt is gewor den bij het gesprek over de driejarige CAO. Rijdt even langs bij Schouwtjesplein 13, Haarlem Telefoon 3166 87 Ruime sortering autolakken, pri mers, staalplamuur, polyester auto- plamuur. Tevens voor onder de auto de be roemde Sikkens Chassiscoating. Wij staan steeds voor u klaar met het juiste advies wnkunst EDELSMID - JUWELIER UNIEKE KOLLEKTIE EDEL-SMEEDWERK Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. ’s Maandags gesloten EMMELOORD. In de Noordoostpol- der is beroering ontstaan nu bekend is ge worden dat er vijftien met munitie gela den schepen van de Duitse Bundeswehr in het Zwarte Meer liggen. De schepen liggen 200 meter uit de dijk van de Noord- oostpolder dicht tegen een groot beschermd natuurgebied. In de gemeenteraad van de Noordoostpolder antwoordde burgemees ter F. M. van Panthaleon baron van Eek donderdagavond op vragen hierover dat er nog tien schepen bij komen. Een ver gunning ingevolge de Hinderwet is er nog niet, doch wordt binnenkort verwacht. DEN HAAG. Nederland heeft alle ontwikkelingshulp aan Pakistan gestaakt. De toezeggingen die Nederland aan Pa kistan heeft gedaan op het terrein van de hulpverlening zullen, voor zover zij nog niet in leningscontracten zijn vastge legd. worden aangehouden totdat er meer klaarheid in de situatie is gekomen. Ne derland neemt in deze dezelfde houding aan als de andere landen die in het con- ceptium voor de hulpverlening aan Oost- Pakistan zijn verenigd. Minister Udink van Ontwikkelingshulp heeft dit donderdagavond verklaard in het actualiteitenprogramma „Hier en Nu” van de NCRV-radio. EINDHOVEN. De vakbeweging zal niet meer met Philips onderhandelen over een driejarige CAO. Dat deelde onderhan delaar A. Riemen namens de werkne- mersdelegatie gisternamiddag mee, nadat het voortgezette overleg in Eindhoven over een nieuw bedrijfscontract volslagen was mislukt. Er moest opnieuw worden gepraat over de vakbondsfinanciering, maar na ruim twee en een half uur liep dat ge sprek volledig vast. Sinds vier maanden overleg zijn er nu geen vorderingen ge- Het bevriezen van lonen voor verschil lende bedrijfstakken op verschillende tijdstippen moet onmogelijk worden. Daartoe moet artikel 10 van de Loon wet worden veranderd. Dit betekent dat de SER zich unaniem tegen een loonmaatregel uitspreekt, zoals de re gering die vorig jaar heeft genomen. Het Tweede-Kamerlid Meijer (P.v.d.A.) heeft de bewindslieden van Verkeer en Waterstaat, CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gevraagd of Rijks waterstaat toestemming heeft gegeven voor het verankeren van de schepen en zo ja of ze die dan onmiddellijk wil intrek ken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als de gemeenteraad vol gende week met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, krijgt Haarlem zijn eer ste jeugdhotel. Het zal worden gevestigd in een voormalige koekfabriek aan de Lan ge Wijngaardstraat in de binnenstad en eind juli logies kunnen bieden aan onge veer zeventig jongeren. Zoals bekend gin gen de plannen voor een jeugdhotel in Bergen en Zandvoort niet door. Zie verder pagina 5). (Van een onzer verslaggevers) GRATHEM, De tienjarige Silvya van Gelderen uit Haarlem is gistermid dag bij een verkeersongeval in het Lim burgse Grathem om het leven gekomen. Haar moeder en zusjes van twee en zes jaar werden ernstig gewond. Het gezin reed in een auto, die werd be stuurd door de 33-jarige mevrouw Van Gelderen op de E-9 in de richting van Sit- tard om haar nieuwe huis te bekijken. Door onverklaarbare oorzaak raakte de wagen van de weg en sloeg in een grep pel. Ook een vijfde inzittende, een 35-ja rige Amsterdammer, is met ernstige ver wondingen in het Sint Jansziekenhuis in Weert opgenomen. IJMUIDEN. Ruim 95 percent van de aandelen-b Koninklijke Handelmaatschap pij Bernet n.v. is ter overneming aange meld, zodat het bod van Hoogovens ge stand zal worden gedaan. Zoals eerder gemeld heeft Hoogovens een bod op de aandelen gedaan van 250 percent. Admiraal Philippe de Gaulle (links), zoon van wijlen president De Gaulle, in gesprek met het echtpaar Pompi dou tijdens een receptie, die de Senaat de Franse president gisteren aanbood. (Van onze redactie economie) STRANDVERW ACHTING Iets onstabielere lucht met mor gen wat meer bewolking en een kleine buienkans. Matige zeewind bij een temperatuur van 18 tot 20 graden. Vooruitzichten: Iets wisselvallig, maar overwegend goed strandweer. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. Het verdrinkingsgeval in het zwem bad gebeurde om half twee. Eerder had Rudie aan zijn 14-jarig zusje gevraagd of hij in het diepe mocht, maar dit had zij verboden. Toen zij even naar de kleed- hokjes moest om iets te halen, is de jon gen zonder dat iemand dit zag toch in het diepe gegaan. Met mond-op-mond beademing is nog tevergeefs geprobeerd de levensgeesten van het kind op te wek ken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Op grond van nieuwe onderzoeken in het Rozenprieel heeft de gemeente Haarlem besloten het plan voor een hele nieuwe wijk in de ijskast te zet ten. Men wil nu zoveel mogelijk bestaande woningen handhaven, hetgeen steeds de wens is geweest van bewoners en van groep-AAS. De bewoners zijn gisteravond ingelicht over de resultaten van verschillende on derzoeken. Onder meer bleek dat bij een enquête bijna driekwart van de buurtbe- volking voelt voor het opknappen van de huizen. Slechts. 17 percent zou willen ver huizen naar een andere wijk. (Zie verder pagina 5). HAARLEM. De negenjarige Rudie van Herwaarden uit Haarlem is gister middag in het Stoops Bad in Overveen verdronken. Hoewel hij nauwelijks kon zwemmen, sprong de jongen in het diepe toen hij aan de aandacht van een ouder zusje was ontsnapt. „Het Wapen van Heemstede” Recepties e.d. All drinks ƒ1.10 WILHELMINAPLEIN 4 - Heemstede Tel. res. 28 51 10 Onder „klaarheid in de situatie” ver staat de bewindsman het bereiken van een redelijke economische en sociale stabili teit. Ten aanzien van de bestaande le ningscontracten zal van geval tot geval worden bekeken of daaraan voldaan zal worden. Het belangrijkste criterium daar bij zal zijn of de goederen die op dat contract ter beschikking worden gesteld van niet-militaire aard zjjn. „Als Pakistan vraagt om bestaande con tracten uit te voeren dan willen we na gaan of de goederen die daarop gekocht worden eventueel ook gebruikt kunnen worden voor militaire actie”, aldus de heer Udink. Wij wensen geen ontwikkelingshulp te geven, noch aan zogenoemde bevrijdings bewegingen, noch aan regeringen, die mi litaire doeleiden dient. Onze hulpverle- Eeriijk meubelmakerswerk en stevig, natuurlijk materiaal. De tafel is 150 cm lang en kost 145,-. Leuke stoelen 65.- per stuk Een aanbouwwand barstens vol bergmogelijkheden en 2.25 lang kost 953.-. Staat in de etalage. Te kijk Te koop. Voor u, die van een karakter-meubel houdt. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij. onderdirecteur Enkele weken voordat duizenden voornamelijk jeugdige wandelaars hun jaarlijkse vierdaagse af zullen leggen, „verkennen” de ouderen het parcours. Vier avonden lopen de ouden van dagen deze week in Nij megen en directe omgeving. Alleen, of met steun van verpleegsters of vrienden leggen zij hun kilometers af. Een maximumleeftijd is er niet. Deze groep wordt aangevoerd door een 87- jarige, op de voet gevolgd door een acht jaar oudere „ploeggenoot”. ning wil vreedzaam zijn en wil sociaal- economische ontwikkeling bevorderen, al dus de bewindsman in „Hier en Nu”. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag bekendge maakt dat de VS aan India 70 miljoen dojlar extra zullen verlenen voor hulp aan de zes miljoen Oostpakistani’s die naar West-Bengalen zijn gevlucht. De VS had den eerder al 20,5 miljoen dollar ver schaft. Het ministerie maakte tevens bekend dat ontdekt is dat twee verkoopvergunningen voor militaire goederen voor Pakistan ble ken te zijn uitgereikt nadat de VS een wapenembargo voor dat land hadden inge steld. De vergunningen waren woensdag direct na de ontdekking ingetrokken maar het was niet bekend of de goederen al waren verzonden. Het ging hier om onder delen voor radio’s en hefschroefvliegtui- gen ter waarde van 9000 dollar. (Zie ook pagina 17.) De Sociaal-Economische Raad is geen onderhandelingsorgaan. Alles wat op onderhandelingen lijkt, moet worden voorkomen. De CAO-partners dragen een eigen verantwoordelijkheid, maar de overheid is in laatste instantie ver antwoordelijk voor het beleid en kan bijsturen. Dat moet niet door interven tie gebeuren, maar door overleg over lonen en prijzen. De overheid kan ver der budgettair en eventueel ook mo netair bijsturen. (Zie verder pagina 4). (Van onze redactie economie) DEN HAAG Unaniem heeft de Sociaal-Economische Raad vanmorgen het loon- en pr(jsadvies aanvaard. Voorzitter drs. J. de Pous noemde het een groot succes voor professor D. Schouten, wiens commissie het advies had voorbereid. De nieuwe manier van loon- en prijsvorming biedt alle kansen om een bijdrage aan de nationale doelstellingen te leveren, zo luidde het eindoordeel van drs. De Pous, na anderhalf jaar passen en meten om alle partijen achter de nieuwe formule te krijgen. DEN HAAG. De staat zal beroep aan tekenen tegen de uitspraak in kort geding over de Amerikaanse deserteur Ralph Waver. Artikel 8 van de Loonwet moet wor den geschrapt (ingrijpen in aparte CAO’s). Artikel 2 van de Prijzenwet moet zodanig worden gewijzigd, dat afzonderlijke prijzen niet meer afhan gen van het oordeel van de overheid. Zonnige perioden, maar plaat selijk ook een bui. Meest matige wind uit zuidwest tot zuid. Mi nimumtemperaturen ongeveer 12 graden. Maximumtemperatu ren van 18 graden vlak aan zee en rond 21 graden in het bin nenland. De overheid moet alleen globale loon- en prijsmaatregelen nemen en niet ge detailleerd meer ingrijpen. Loon- en prijsmaatregelen moeten simultaan worden genomen. Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omg. 4, 5, 7, 9, 11 Medische verzorging 7 Schrijvende lezers 11 Agenda13- Beeldverhalen 13 Weerrapporten 13 Kunst 15 Radio en tv 15 Achtergrond 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 23, 25, 27 WASHINGTON (AFP en Reuter) De New York Times heeft het hoogge rechtshof machtiging gevraagd de publi- katie van de geheime documenten voort te zetten. De Los Angeles Times is donderdag op zijn beurt begonnen uit de documenten te publiceren. Het blad schrijft dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk in augustus 1963 een aan beveling van een deskundige van het State Department verwierp om uit Viet nam te vertrekken omdat er geen moge lijkheid bestond de communisten te ver slaan. In een artikel in de elf Knight-bladen heette het gisteren, dat minister van De fensie Robert McNamara in de herfst van 1966 staking van de Amerikaanse lucht aanvallen aanbeval, waarbij hij op „ver bitterde tegenstand” van de generale staf stootte. Het hof van beroep in Washington heeft een verzoek van de regering afgewezen tot herroeping van de toestemming aan de Washington Post vandaag de publika- ties uit de geheime stukken te hervatten. De regering kan tegen deze beslissing in beroep gaan bij het hooggerechtshof. (Zie ook pagina 3.)

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1