OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT in ruil voor Phantoms AMERIKAANSE PRESSIE OP ISRAEL Nog steeds Chinese kritiek Nixon wellicht nog dit jaar naar Peking TOLBRUC TE KOOP Koel met zon Noodtoestand in Bolivia Nieuwe stroom vluchtelingen uit Pakistan Vijftien mensen geëxecuteerd op Java Washington wenst „gebaar” VANDAAG IN ERBIJ: Benefietconcert in Verder in de krant HET WEER Vondelpark werd slecht bezocht Kogel treft man in hart .1 AGENDA pagina 10 VOLLE KORREL v.d. Vooren bakt 't Elke woensdag komt Haarlems Dagblad huis aan huis in méér dan 83.000 gezinnen Haarlems Dagblad 161 JAARGANG No 316e ZATERDAG 17 JULI 1971 86e JAARGANG No 6 Het woord is aan... Meesterwerken met een kleine bereik van de kleine man Brabantse leut redt Frans wijnfeest Zomerdranken zijn vervaarlijke dikmakers Aarzeling E.H.C.O. N.V. 31 06 12 31 05 61 TELEFOON Vrij zonnig Autospuiten - Bedrijfsreclame Goedkoop vliegen brengt V.S. binnen U kunt uw advertenties opgeven tot dinsdag 12.00 uur. Groentjes tot maandagmiddag 4.00 uur. GROTE HOUTSTRAAT 93 - HAARLEM - TELEFOON 0 23-31 90 53 VERHUIZEN (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In de kringen van het Witte Huis wordt gesproken over de mogelijkheid dat president Nixon nog dit jaar naar Peking zal reizen, hoewel de uitnodiging van de Chinese premier Tsjoe En Lai gewag maakte van een bezoek voor mei vol gend jaar. Volgens Noorse krant: Nederlands schip gaat chemisch afval dumpen bij visserijgronden I. Ongeduldig Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 273107. Postbus 507. Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur N.V. MISSET ZN. Korte Wolstraat 4 - Telefoon 31 58 82 Uitgave Grafische Bedrijven Damlate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 319053. Bijkantoren: Soendaplein, telefoon 257755, Schalkwijk, Italiëlaan 190, telefoon 319053. Klachten bezorging: 18-20 u., telefoon 322068. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten zullen hun leveringen van Phantom-stralajagers aan Israel pas hervatten als de Israëlische rege ring ermee instemt de troepen van de oostelyke oever van het Suez-kanaal terug te trekken. Daardoor zou het bereiken van een voorlopig akkoord met Egypte gemakkelijker kunnen worden. „m” Puin- en vuilafvoer per container Binnen één uur service I t tl Haarlems Dagblad heeft de ADVERTENTIES Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij De oudste tolbrug in Nederland, die over de Oude Rijn in Nieuwerbrug, is te koop. De verkoop wordt in de hand gewerkt door het aangekondigde ver- (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De 20-jarige Herman Hannenberg is vanmorgen om tien over half vier voor een cafetaria in Enschede neergeschoten. Een kogel trof hem in de hartstreek, een andere schampte zijn voor hoofd. Enkele minuten nadat de schoten waren afgevuurd stierf de jongeman op het trottoir. Als vermoedelijke dader heeft de politie een 36-jarige man aangehouden. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT M a r x De staatshuishoudkunde leert, dat\ de mens zelfs moet bezuinigen op de zuivere lucht die hij inademt, om rijkdom te vergaren. Droog en vrij zonnig met een zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Koude nacht met minimumtemperatu ren van ongeveer 12 graden aan zee tot rond 5 graden in het bin nenland. Maxima morgen van 17 graden in het Waddengebied tot 22 graden in het zuiden van het land. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het gisteravond in het Amsterdamse Vondelpark gegeven „bene fietconcert” ten bate van jongelui wier muziekinstrument door de politie is afge nomen is slechts een matig succes gewor den. Raamvest 29 - Tel. 312320 Uw verhuizing wordt met zorg uitgevoerd Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS Terwijl de regering-Nixon aarzelt, heb ben Israel en de pro-Israelische kringen in Washington een intensieve campagne gevoerd inzake de gevaren van het uit blijven van militaire steun. LAPAZ (AFP). Het Boliviaanse par lement heeft voor het gehele land „in ver band met een dreigende staatsgreep van rechts” de noodtoestand afgekondigd. Verleden zomer zijn in dit gebied ook afvalstoffen gedumpt, met als gevolg dat zich een veld van dood plankton en vis vormde met een omvang van 70 zeemijlen en een diepte van meer dan één meter, al dus „Aftenposten”. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagavond de Nederlandse ambasasdeur in Oslo ontboden en hem de grote bezorgdheid van Noorwegen over de kwestie kenbaar gemaakt. De Noorse abassadeur in Den Haag heeft het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken benaderd. Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond: 2 3 3 4 8 9 9 ...10 ...10 Er waren rond driehonderd mensen aan wezig. Tijdens het concert werd een paar maal gecollecteerd. De aanwezigen leken echter eerder voor de muziek gekomen te zijn dan uit solidariteit met de gedupeer den. Zoals men weet neemt de Amsterdam se politie het muziekinstrument in beslag van jongelui die al muziek makend lopen te bedelen. Er wordt in het algemeen niet de mogelijkheid gegeven de overtreding met een boete af te doen. B. en W. van Amsterdam menen dat er een verdraagzaam beleid moet worden gevoerd tegenover buitenlandse straatmu zikanten, maar zij vinden dat het beleid „vooral gefrustreerd dreigt te worden door de ten dele onjuiste en ten dele sterk ten dentieuze publiciteit”. Het college antwoordt dit op vragen van het raadslid Van der Eyden (K.V.P.). Het meent dat de politie de zaken niet harder aanpakt dan vroeger. B. en W. zeggen ten slotte dat alleen wordt opgetreden als de straatmuziek overlast bezorgt of wanneer er wordt gebedeld. Het vaststellen van de datum zal be ïnvloed worden door de tijd die nodig is voor het uitwerken van de technische de tails die een dergelijk bezoek vereist, zeer waarschijnlijk ook door het klimaat bij de onderhandelingen in Parijs over Vietnam, Uit het binnenland Buitenlands nieuws A chtergrond Kerkdiensten Uit stad en omgeving 5, 6, 7, Kunst Radio en tv W eerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport7J OSLO (AP). Het Nederlandse vracht schip „Stella Maris” is, aldus bericht van daag het Oslose dagblad „Aftenposten”, op weg naar de Noorse visserijgronden Haltenbanken en Sklinnabanken (75 km buiten de Noorse kust) om daar 600 ton giftige chemische afvalstoffen van de Rot terdamse Zoutchemie te storten. De „Stella Maris” zou door een vaartuig van de Nederlandse marine worden ge ëscorteerd om te voorkomen dat de afval stoffen in ondiep water over boord worden gezet. Volgens „Aftenposten” zal het schip de visserijgronden dinsdag op woensdag be reiken. Aldus een samenvatting van de diplo matieke situatie afkomstig uit officiële Amerikaanse kringen. President Nixon moet binnenkort beslissen of onder-minis- ter Sisco van Buitenlandse Zaken al dan niet naar Tel Aviv zal gaan om een nieu we Amerikaanse onderhandelingspoging te ondernemen voor het heropenen van het Suez-kanaal. SYDNEY (Reuter). Indonesische mi litaire autoriteiten hebben vijftien mensen laten executeren in een actie tegen „ro vers,” die de onlangs gehouden verkiezin gen wilden verstoren. Dit meldt de Australische radio-omroep ABC. De executies, die plaatsvonden op Zuid- west-Java, zijn volgens ABC bevestigd door een inspecteur van politie in Maling- pine. Gisteren is het vraagstuk van het Mid- den-Oosten uitvoerig besproken door de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. Ook Sisco was bij de gesprekken aanwe zig. Algemeen wordt aangenomen dat de onder-minister volgende week naar Israel zal vertrekken en dat hij eventueel ook Cairo zal bezoeken voordat hij naar Was hington terugkeert. De missie van Sisco is twee weken ver traagd door de druk van Israel om de levering van Phantoms, die vorige week werd onderbroken, voort te zetten. Washington, zo is uit welingelichte kring vernomen, is alleen bereid aan dit ver zoek te voldoen, als de regering-Meir het Amerikaanse diplomatieke initiatief voor het heropenen van het Suezkanaal verge makkelijkt door „een gebaar” te maken, dat Sisco als Israëlische concessie aan Cairo kan aanbieden. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington verklaart men, dat de besprekingen, die de Amerikaanse diplo maten Michael Sterner en Donald Bergus in de afgelopen weken in Cairo hebben gevoerd, bevestigd hebben, dat president Sadat voortzetting van de Amerikaanse bemiddelingspoging wil, maar ook, dat het Egyptische staatshoofd ongeduldig is, om dat hij nog geen resultaten van de be middeling heeft gezien. De formele aanvaarding door Israel van een terugtrekking van zijn troepen van de oostelijke kanaal-oever volgens de bepa lingen van een gedeeltelijk akkoord zou een voldoende gebaar zijn om de VS hun rol van „oprecht bemiddelaar” te kunnen laten voortzetten. Onderdeel van deze campagne was de „onthulling” van senator Henry Jackson, die altijd zeer goed wordt ingelicht door het Amerikaanse Ministerie van Defensie, dat het totale aantal Russische superso nische vliegtuigen in Egypte, Syrië en Irak tegen de 610 loopt. De hervatting van de leverantie van Phantoms is van groot belang voor Tel Aviv: het is het duidelijkste en doelma tigste symbool van de Amerikaanse soli dariteit jegens Israel, dat over 76 opera tieve Phantoms zou beschikken. Alle andere militaire leveranties, waar onder transport- en verkenningsvliegtui gen, gaan door binnen de grens van het kre diet van 1,75 miljard gulden, dat vorig jaar aan Israel werd verleend en de 1,05 mil jard gulden, die de regering-Nixon dit jaar aan het Congres heeft gevraagd. Israel MADHUPÜR (AP). Een nieuwe stroom vluchtelingen uit Oost-Pakistan heeft de afgelopen dagen India bereikt. Veel gevluchte mensen zijn afkomstig uit het binnenland van Oost-Pakistan. Dit gebied was nog niet betreden door het Pakistaanse leger. Het totale aantal vluchtelingen wordt in India geschat op zeven miljoen. Per dag zouden nog 25.000 mensen de Pakistaans- Indiase grens oversteken. Volgens de nieuw gearriveerde vluchte lingen, is het Pakistaanse leger bezig hun huizen te verbranden en hun familieleden te vermoorden. AAN HET STRAND De te koele noordwestenwind neemt morgen verder af. Droog met flinke opklaringen. Temperatuur 17 tot 18 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: geleidelijk meer hogedrukinvloed met iets aangena mer strandweer. trek van pachter-brugwachter N. W. Domburg, die na 25 jaar het werk neerlegt. Op de foto de heer Domburg voor zijn brug. VS verzocht tenminste twee Phantoms per maand te leveren om het machtsevenwicht in de lucht te handha ven. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het derde juliweekeinde vertoont, in tegenstelling met de twee eer ste weekeinden, geen zomerse allures. 15 SI SI D 6 Nederland ligt in een iets te koele, maar n 11 V in kracht afnemende noordwestelijke luchtstroming. De buien die hierin voor komen beperkten zich tot vanmorgen tot het noordelijke deel van ons land, waar 1 tot 3 millimeter regen viel. Zondag kan het iets aangenamer en vrijwel overal droog zijn met zonnige perioden al zal de temperatuur ook in het binnenland vrij wel niet boven de 20 graden komen. Bij Ierland handhaaft zich het hogedruk- gebied dat weer een kleine uitbreiding naar de Noordzee vertoont. Ongunstig zijn de vooruitzichten voor de tweede bouwvak- vakantieweek niet, al kunnen wij de eerste dagen geen belangrijke temperatuursstij- ging verwachten. De koudere lucht, die in middels de Alpen heeft bereikt, veroor zaakt daar ook geen temperatuursdaling van meer dan 10 graden. en ten slotte ook door het komende ver kiezingsjaar in de Verenigde Staten. President Nixon zou willen voorkomen dat zijn historische ontmoeting met de Chinese communistische leiders, als eerste president van de Verenigde Staten, betrok ken zou kunnen worden in de verkiezings campagne voor het presidentschap. James Reston commentator van het Amerikaanse dagblad „The New York Times,” die zich sinds enkele dagen in Peking bevindt voor een reportagereis, be richtte dat de Chinese regeringsfunktiona- rissen nog steeds vasthouden aan het standpunt van Peking dat er maar één China vertegenwoordigd kan zijn in de Verenigde Naties. Maar Reston zei verder dat de Chinezen zich nog onverzettelijker tonen over het recente bezoek van de Ame rikaanse minister van Defensie Melvin Laird aan Japan, waarbij deze het accent legde op de wenselijkheid van een „re- militarisering” van Japan. De enige oostblok landen die totdusver commentaar hebben gegeven zijn Honga rije en Bulgarije. De Bulgaarse radio noemde het „kortzichtig, te geloven dat Nixon met zijn reis naar China de wereld vrede en toenadering tussen de volken voor ogen heeft.” De opperbevelhebber van de Chinese strijdkrachten, Hoeang Yoeng Sjeng, heeft op de dag dat China zijn uitnodiging aan president Nixon bekendmaakte, de Vere nigde Staten beschuldigd van agressieve plannen tegen China. Aan een banket in Peking verklaarde Hoeang dat de VS in samenwerking met Japan proberen Zuid- Korea tot een militaire basis te maken voor agressie tegen Noord-Korea en China. De toespraak werd vandaag door het persbureau Nieuw-China weergegeven en wijst er volgens waarnemers in Hongkong op dat China niet van plan is de kritiek op het Amerikaanse beleid te matigen. (Zie verder pagina 3). -x""-

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 1