Washington stelt Tsjang Kai Sjek gerust FORMOSA-RESOLUTIE IN SENAAT INGETROKKEN de prijzen van KOLONELS GESCHOKT Duitse afluisterapparaten in Essen teruggevonden neergestort- Poging tot dialoog tussen blank en zwart in Zuid-Afrika Hefo Helikopter in Zuid-Vietnam Papadopoulos over Amerikaanse hulp: „Athene laat zich niet omkopen” Amerikaanse deelnemer Rhodes: „Geen vertrouwen” Palestijn krijgt eerste hulp Israel Kabinetscrisis in Jemen n 2 3 in n r AARDBEIEN CONFITURE jö DONDERDAG 22 JULI 1971 Strikt zwijgen In geval van nood t A fluisteren Inflatie van leuzen Gelijke kansen van 1.72 tijdelijk voor 165 Wederzijds respect w W,is r r f Ónmogelijk betrekkingen (Van onze redacteur in Istanboel) over ADVERTENTIE nieuwe iet an op iet Je ot „Wij zijn nooit beschouwd als een deel van de Zuidafrikaanse natie”, aldus chief Boethelezi. „Het enige wat we verlangen is gelijke kansen op onze geboortegrond en een aandeel in de rijkdom van Zuid- Afrika, die mede door ons tot stand is gebracht. Ook willen we dat er een einde komt aan alle vormen van vernedering, en dat wij in onze eigenwaarde worden erkend”, aldus de leider van Zoeloeland. de wederzijdse defensie-afspraken zullen eerbiedigen. Dit was het antwoord van de premier van het Griekse regime, George Papado poulos, op de resolutie van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, die ad viseert de militaire hulp aan Griekenland te staken totdat daar het grondwettig en Al deze willekeur maakte het de getui gen voor de commissie van het Congres (die zich voor het eerst met Griekenland bezighield) niet moeilijk te bewijzen, dat van een „geleidelijke terugkeer naar een constitutioneel bestel” (onderminister van Buitenlandse Zaken Davies) geen sprake is. kt. en op de ng ge :e- Hg tu op WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen heeft gis teren gestemd voor intrekking van de resolutie van 1955 inzake Formosa. Deze resolutie machtigde de president troepen in te zetten ter bescherming van Formosa. zij ke 10- irk en iat Iet ;en lit en :e- de de it er 11- let il- is- »e- iiil re- Ier ie- ise rer iet og ite t lit op m. is, ti en ÏT, ar dt je- en [et LS- n- en trk ig- lat en, Un ‘b- nd ;en 10- lid an sr- te li- de eit :c- lie is- de m. :a- n- let ic ier ld. te lit u- t)U en an is an :e- lit op de e- a- lit et n- SAIGON (Reuter) Een Amerikaanse helikopter van het type Chinook is giste ren in de Zuidvietnamese provincie Qoe- ang Ting neergestort. Eenentwintig Zuid vietnamese militairen kwamen om het leven. Zesendertig anderen inclusief vijf Amerikaanse adviseurs raakten gewond. Het ongeluk was te wijten aan een tech nisch mankement. Intussen schijnt het wel vast te staan dat president Nixon een topconferentie wenst met de Russische leiders, voordat hij naar Peking gaat. Opnieuw is er onrust over de prijzen ontstaan. De jongste indexcijfers: al 5,2 percent niveaustijging voor dit jaar en ruim 7 percent als het eerste halfjaar wordt vergeleken met de eerste zes maan den van 1970, geven er aanleiding toe. De regering heeft bij monde van minister Langman van Economische Zaken toege geven, dat de prognose van het Centraal Plan Bureau mis is. Het ziet ernaar uit, dat de voorspelde 6,5 percent In feite wel meer dan 7 percent zal worden. Er is dus alle reden om de prijzen in de gaten te houden en de geldontwaarding krachtig aan te pakken. Dat kan alleen maar, wan neer alle partijen, die bij het sociaal-eco- nomisch overleg betrokken zijn, daaraan willen meewerken. Of dat gebeurt, moet worden afgewacht. Uit de allereerste reac ties op de verontrustende cijfers is de bui tenstaander geneigd af te leiden, dat de vrijwillige matiging op het gebied van lonen en prijzen, die de centrale organisa ties de regering hebben beloofd, nog wel op problemen kan stuiten. Die organisaties zijn het erover eens, dat er een directe relatie tussen lonen en prijzen bestaat en dat het ene als aanjager kan fungeren voor het andere. Maar er is een duidelijk verschil van inzicht over de werkelijke oorzaken van de spiraalbeweging. ISTANBOEL „Verkiezingen worden misschien morgen gehouden, misschien twintig maanden, misschien over twintig jaar. Maar dat zullen wjj beslissen, overeen komstig de volmacht die door het Griekse volk aan de nationale regering is gegeven bjj de grondwet van 1968. Deze beslissing van ons zal genomen worden met als enige maatstaf het belang van de natie en laat zich op geen enkele wijze vermengen met enigerlei hulp van welke kant dan ook. Nergens op de aarde bestaat een zo grote hoeveelheid goud dat zij ons, wanneer zü ons wordt gegeven, de belangen van de natie kan doen verkopen en haar overlevingskansen in gevaar doen stellen”. JOHANNESBURG (AFP) In Johannesburg is vorige week een eerste poging gedaan om te komen tot een dialoog tussen blank en zwart in Zuid-Afrika. Op initia tief van „het Amerikaans-Zuidafrikaans programma voor uitwisseling van leiders” is in een hotel in Johannesburg een multiraciale conferentie gehouden. Alle bespre kingen vonden plaats achter gesloten deuren, hetgeen kritiek heeft uitgelokt bjj het oppositievoerende deel van de Zuidafrikaanse pers. Tegelijkertijd waarschuwde de Zuidafri kaanse minister van Binnenlandse Zaken Theo Gerdener in Durban de blanken van Zuid-Afrika dat ze zonder tijd te verlie- Een uit Jordanië gevluchte Palestijnse guerrillastrijder die aan beide benen gewond was geraakt krijgt in Israel Het Witte Huis heeft Formosa opnieuw verzekerd dat de Verenigde Staten het re gime van Tsjang Kai Sjek niet in de steek zullen laten. zen „menselijker betrekkingen” met de zestien miljoen niet-blanken moesten ves tigen. Anderzijds moest een begin wor den gemaakt met een dialoog met de rest van Zwart-Afrika. „Zuid-Afrika zal geen tweede kans krijgen”, aldus de minister. President Nixon en zijn minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heb ben besloten strikt te zwijgen over de betrekkingen tussen de VS en China, uit vrees dat de voorgenomen reis van Nixon naar Peking in gevaar wordt gebracht. De woordvoerders van het Witte Huis en het ministerie van Buitenlandse Zaken wilden gisteren geen commentaar leveren op de verklaringen van premier Tsjoe En Lai, die tegenover een groep Amerikaan se studenten in Peking de eis herhaalde van volledige terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit Indo-China. het duidelijk dat de vakbeweging ervoor moet oppassen zichzelf niet tot inflatie- aanjager te bombarderen. De werkgevers verwijten de werknemers dat zij op die manier hun eigen werkgelegenheid drei gen uit te hollen. Dat gebeurt dan door looneisen, die in de prijzen doorwerken en dan weer door middel van indexclausules tot loonsverhogingen leiden. De vakbewe ging op haar beurt zegt dan weer: hou die prijzen dan zo gedrukt, dat er niet ge compenseerd hoeft te worden. En daarmee loopt de discussie dan weer vast. Hoe men het ook bekijkt: er zijn enkele zaken die in de toekomst punt van nader beraad zullen moeten zijn, wanneer werk gevers en werknemers ook in de praktijk de bereidheid tonen zich op het gebied van lonen en prijzen te matigen. Ten eer ste is het de vraag, of het voor de natio nale economie en de werkgelegenheid wenselijk is de werknemers iedere con tractperiode meer koopkracht te bieden. Zoals bekend is, heeft de economische specialist van de metaalbedrijfsbond van het NW, drs. Vos, die vraag al min of meer beantwoord. In zijn voorstellen aan het bestuur redeneert hij, dat het voor de inflatiebestrijding gunstiger is de reële loonverbetering te laten schieten, in ruil voor meer secundaire voorzieningen, zo als meer vakantie, eventuele compensatie voor de laagst betaalden bij schoolgeld- verhoging en handhaving van de index clausules. Die voorstellen zijn een nadere studie zeker waard. Daarbij moet dan wel de kanttekening worden gemaakt, dat een ongelimiteerde bijsturing van de lonen, bij ontwikkelingen die de prijsstijging be ïnvloeden, gevaarlijk kan zijn. Want dan wentelt de vakbeweging alles af op de werkgever, die dan maar moet zien dat hij uit de rode cijfers blijft. Punt twee van het nader beraad zou dan moeten worden de vraag, of het niet verstandig zou zijn per bedrijfstak cao’s af te sluiten met alternatieve mogelijkhe den per onderneming. Dat kan voorkomen, dat de marginale bedrijven door te zwaar drukkende loonkosten de diepte in wor den gesleept, terwijl de sterkste zich door hun multi-nationale karakter en sterke produktie-diversificatie kunnen handha ven. Wie er kennis van neemt, dat de Duit se Siemens-directie serieus overweegt om produktiebedrijven te gaan overhevelen naar landen waar de loonkosten verhou dingsgewijs laag zijn, weet dat er een zwa re verantwoordelijkheid rust op de vak beweging in Nederland. Zij moet zich de les van de prijzen terdege realiseren en voorkomen, dat zij door een verkeerde tactiek werkgelegenheid afstoot over de grenzen, terwijl wij die in eigen minder- ontwikkelde landsdelen, zoals het noorden, zo hard nodig hebben. Nu het overleg met de regering in een positief klimaat lijkt te worden gevoerd, is het van groot belang voor de Neder landse welvaart, dat dit overleg ook uit mondt in een samenspel en niet in een optelsom van groepsbelangen. Na afloop van de conferentie hield een van de deelnemers, chief Boethelezi van Zoeloeland, een rede voor de afgevaar digden van Soweto, de Bantoe-satelliet- stad van Johannesburg, waarin hij zich uitsprak voor een dialoog, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Als voorwaarden noemde hij dat de regering de negers moet raadplegen alvorens Ban- toe-wetten af te kondigen, dat de verhou ding „meester-knecht” vervangen moet worden door een co-existentie op basis van wederzijds respect, dat de Bantoestans de grondgebieden moeten krijgen die hen toekomen, dat er een leerplicht en gratis onderwijs voor Bantoes moeten worden ingevoerd en dat nlet-blanke arbeiders een rechtvaardig salaris krijgen. jaren” een ongekende belediging inhield voor het Griekse volk. Dit heeft, volgens het regime, de „nationale regering” in het laatste artikel van de nieuwe grondwet volmacht gegeven aangaande het in wer king stellen van de nog gesuspendeerde, en meest essentiële, artikelen ervan, zoals dat betreffende verkiezingen. Afgezien van het feit dat het volk van 1968 een ander is dan dat van over twin tig jaar, blijkt alleen al uit de terminolo gie van dat artikel-138 hoe totalitair van strekking die grondwet is, die dan ook na een ongekende intimidatiecampagne waar bij het woord „nee” niet mocht worden gehoord werd „aangenomen”. Het is bo vendien zo, dat de wèl-ingevoerde artike len door het regime met voeten worden getreden. Personen worden gearresteerd zonder arrestatiebevel en zonder dat ze binnen drie dagen te horen krijgen waar van ze worden beschuldigd, zoals is voor geschreven. Beslissingen van de Raad van State betreffende de onwettigheid van verlengde deportatie, die wettelijk bin dend zijn voor de uitvoerende macht, worden genegeerd. Rhodes, die deel uitmaakte van de com- missie-Scranton, die de rassenonlusten in de Verenigde Staten heeft onderzocht, zal zijn regering adviseren de economische sancties te handhaven. Ook zal hij in Washington laten blijken dat zijn delega tie „niet het geringste vertrouwen heeft in de Zuidafrikaanse regering”, aldus de „Rand Daily Mail”. VOOR HET LAATST had men een der gelijke inflatie van leuzen kunnen re gistreren daags na de 12e december 1969: de dag dat Griekenland gedwongen werd de Raad van Europa te verlaten. SANAA. (Reuter) In Jemen is de gematigde regering onder Achmed Mo hammed Noman afgetreden. De premier die op 3 mei het eerste constitutionele ka binet vormde, verklaarde het bijltje er bij neer te leggen, omdat hij niet opgewas sen was tegen de financiële moeilijkhe den van het land. Enige dagen geleden had hij een beroep op de bevolking ge daan, bij te dragen aan een nationale le ning om het tekort op te heffen. Minister Langman zegt zich vooral be zorgd te maken over het invoerprijspeil en over de lonen. Vice-voorzitter De Boon van het NW, zegt dat de vakbeweging niet verantwoordelijk is voor de prijsont wikkeling en dat het maar goed is, dat er indexclausules bestaan, die het mogelijk maken prijsstijgingen te compenseren. Voorzitter Van der Weele van de neutrale midden- en kleinbedrijfsorganisatie houdt vol geen prijsexplosie te vrezen, als de lonen maar gematigd worden gehouden. En ook de industriële werkgevers zien de loonkostenstijgingen als de boosdoener bij de inflatiebestrijding. Ieder van die groe peringen heeft gelijk, maar dan gedeelte lijk. Want elk van hen laat van de waar heid dat deel weg, wat niet in de argumen tatie van de groep past. Die waarheid is, dat lonen en prijzen elkaar in een twee- richtingverkeer, over en weer, sterk be ïnvloeden. Als er dps geremd moet wor den, dient dat aan twee kanten en zo veel mogelijk gelijktijdig te gebeuren. De vakbeweging blijft op het standpunt staan, dat zij haar eisen niet overtrekt. Zij zegt haar gelijk zelfs bevestigd te zien in de jongste prijsstijgingen, die vooral voor de laagste inkomensgroepen (waar het op de netto-effecten van percentages aankomt) een achteruitgang heeft bete kend in de periode van de loonmatiging: 3 en 1 percent in het eerste halfjaar van de cao-looptijd. Er zal niet getornd kun nen worden aan de reële loonverbetering van de cao-trekkers, hoort men de woord voerders van de werknemerscentrales zeg gen. En als daarbij nog wordt opgeteld de druk op het loonkostenniveau die de in de cao’s ingebouwde compensatie voor prijsstijgingen met zich meebrengt, dan is ^VVVVVVX/VVX/XAAA/VV^A/VXA/VVVNA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVX/VVVVVVVVVXA/VVVVVVVVV' *VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A/VVVVVVWVVAA/\A/VVVVVVVV\/\/VVVVVVVWVVVVVVV\A De bijeenkomst heeft volgens conferen- tiekringen vooral gediend als een forum, waar leiders uit de verschillende Bantoe stans hun grieven, en hun wensen voor onafhankelijkheid op lange termijn van de „thuislanden voor de Bantoenaties” uiteen hebben gezet. De felste tegenstand tegen een dialoog tussen blank en zwart in zuidelijk Afrika kwam volgens deze zegslieden van de Amerikaanse neger- afgevaardigden. Waarnemers menen dat Nixon hoopt deze nog voor het einde van dit jaar te kun nen beleggen en dat de ondertekening van een voorlopig akkoord met de Sovjet-Unie over beperking van strategische wapens er een goede gelegenheid voor zou zijn. Ruimtesamenwerking. De Russische minis ter van Kuituur, mevrouw Jekaterina Foertseva, heeft in Genève bevestigd, dat de VS en de Sovjet-Unie besprekin gen voeren over koppeling van ruimte vaartuigen van beide landen in de ruim te. Bestandsschending. Egyptische militairen vliegtuigen hebben gisteren tweemaal de bestandslijn aan het Suezkanaal ge schonden, aldus heeft het militair op perbevel in Tel Aviv bekend gemaakt. Hotelbrand. De brand die gisteravond laat uitbrak in Hotel Mount Royal in de Lon- dense Oxford Street heeft door snel ingrijpen van de brandweer aan geen van de honderden gasten letsel bezorgd. De onthulling, dat een deel van de al geleverde hulp,, namelijk afluisterappara ten van hyper-moderne structuur, door Westduitse technici was teruggevonden in.Essen waar zij werden gebruikt bij het afluisteren van de telefoongesprekken van Griekse gastarbeiders, maakte nog de meeste indruk. De vraag is nu: is een en ander een voorbode van een wijziging in de Ameri kaanse politiek of zal Nixon van de „ont snappingsclausule” gebruik maken De Amerikaanse ambassadeur in Athene, Henry Tasca, zal op 2 augustus in een be sloten zitting van de Senaatscommissie aan de tand worden gevoeld. Hij heeft tot nu toe de junta steeds de hand boven het hoofd gehouden, maar twee weken gele den heeft hij een nogal geheimzinnig on derhoud gehad met koning Konstantijn in Rome, die zijnerzijds zijn terugkeer af hankelijk heeft gemaakt van een herstel van de parlementaire democratie. Hoe groot het anti-amerikanisme in Grieken land ook is zowel bij de tegenstanders van de junta als wellicht bij nieuwe lagen junta-getrouwe officieren, nog groter is vanouds de gevoeligheid voor de steun die Washington geneigd is aan bepaalde groepen of personen te geven. Voor het eerst sinds lange tijd lijkt er weer wat speling te zitten in de Griekse politieke situatie. DE PASSAGE betreffende „al het goud ter wereld” was een variatie op het ant woord dat de Atheners in 479 v. Chr. aan de Spartanen deden toekomen toen dezen zich zorgen maakten of Athene nog wel genoeg morele weerstand kon opbrengen tegen de steenrijke Perzen die heel Griekenland belaagden. De, eveneens steenrijke, Verenigde Staten worden zo doende met „het Perzische gevaar” ver geleken, hetgeen een pikant effect ople vert. Hoewel de passage stylistisch veel armer is dan de klassieke (het „geven” laat zich niet rijmen met het „verkopen”) had zij het op zichzelf misschien wel kun nen doen bij veel Grieken, die immers gevoelig zijn voor retoriek. Maar het ef fect ervan werd goeddeels teniet gedaan doordat de tekst steeds weer opnieuw door de radio werd uitgeschald, vergezeld van andere leuzen en marsmuziek. een verband om zijn been. De Pa lestijn zei dat hij was beschoten door militairen van het Jordaanse leger. parlementaire bestel is hersteld. Alleen wanneer Nixon dat voor de veiligheid van de Verenigde Staten strikt nodig vindt, kan hij met de hulp op het peil van vorig jaar door gaan, maar dan moet hij de redenen daarvoor wel schriftelijk doen toekomen aan de volksvertegen woordiging. Het Witte Huis beklemtoonde dat zelfs als het hele Congres de resolutie zou in trekken, die van geen enkele invloed zou zijn op de bevoegdheid van de president in geval van nood troepen naar Formosa te sturen. Een presidentiële woordvoerder merkte naar aanleiding van de stemming door de Senaatscommissie op: „Onze defensiever- plichtingen tegenover de Chinese Repu bliek (Formosa) staan duidelijk vermeld in ons bilaterale defensieverdrag, dat van kracht werd enkele maanden na aanvaar ding van de zogenoemde Formosa-resolu tie. Intrekking van deze resolutie zou onze verplichting of bevoegdheid ten aanzien van de verdediging van het verdragsge- bied niet aantasten.” Voorstanders van intrekking van de re solutie zijn van mening dat dit een extra blijk zou zijn van de Amerikaanse bereid heid de betrekkingen met Peking te ver beteren. Op de vraag of het Witte Huis niet be zorgd is dat de uitspraak van de commis sie erop zou kunnen lijken dat de Ver enigde Staten Formosa opgeven, herinner de de woordvoerder aan de verklaring van president Nixon waarin deze vorige week donderdag zei dat zijn pogingen de betrekkingen met Peking te verbeteren niet ten koste zou gaan van oude vrien den, waarmee hij speciaal de regering van Tsjang Kai Sjek op het oog had. Nixon heeft Tsjang voorts een persoon lijke brief geschreven waarin hij hem de verzekering geeft dat de Verenigde Staten Dit alles nu is zeer on-Grieks: retoriek is iets anders als instampende hersen spoeling, en de Grieken weten dit opper best te onderscheiden. Zij zullen voorna melijk hebben geregistreerd dat de kolo nels werkelijk geschrokken zijn van het tamelijk onverwachte bericht uit Wash ington. Het was bovendien de laatste legale premier van Griekenland, Kanellopoulos, die er nog diezelfde dag aan herinnerde dat de passage van de „20 maanden, 20 gst De resolutie werd tegelijkertijd met een defensieverdrag tussen de VS en de rege- ting-Tsjang Kai Sjek destijds door het Congres aangenomen nadat Peking een van de kleinere eilanden voor de Chinese kust had bezet en op het punt bleek te staan nog meer aanvallen uit te voeren. Volgens de „Rand Daily Mail” heeft een van de Amerikaans negerdeelnemers aan het congres, Joseph Rhodes, gezegd dat hij geen mogelijkheden ziet voor een se rieuze dialoog met Zuid-Afrika zolang dit land zijn rassenprobleem niet heeft op gelost. De yoorzltter van de commissie, senator Fulbright, zei dat hierdoor „de Ameri kaanse verplichting ter bescherming van Formosa technisch niet wordt aangetast”, maar dat het intrekken moet worden ge zien als een maatregel in overeenstem ming met de regeringspolitiek „van het streven naar betere betrekkingen met China”.

Haarlem's Dagblad | 1971 | | pagina 3